Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Špidla připustil, aby ústavu EU schvalovali Češi v referendu

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla souhlasí s návrhem opoziční ODS, aby připravovanou ústavní smlouvu Evropské unie Češi schvalovali v dalším referendu. Připustil to v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Ústavní smlouva má stanovit podobu budoucí EU. Špidlovo vyjádření potěšilo předsedu ODS Mirka Topolánka, jehož strana je proti federalistickému modelu uspořádání unie. ODS odmítá, aby se EU změnila ve stát, v němž by se rozhodovalo většinovým způsobem například v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Nesouhlasí ani s možností přesunu dalších pravomocí z členských států na centrální úroveň. Federativní uspořádání EU podle Špidly nehrozí. "Evropa zůstává unií samostatných evropských států. Ani mojí představou není, že by se měla stát federálním uspořádáním," prohlásil premiér. Nesouhlasí například s tím, aby unie měla svého prezidenta.

Špidla v pondělí projedná se Součkovou finanční situaci VZP

Premiér Vladimír Špidla pozval na pondělní ráno ministryni zdravotnictví Marii Součkovou k jednání o Všeobecné zdravotní pojišťovně. Ta v pátek oznámila, že chce vzít nemocnicím 836 milionů, jež jí dluží na přeplatcích za loňské druhé pololetí. Premiér chce od ministryně Součkové informace o finanční situaci pojišťovny, u níž je registrováno 70 procent občanů. Ředitelka VZP Jiřina Musílková uvedla, že tímto způsobem by postupovala každá firma. Nemocnice mají peníze od VZP vlastně bezúročně vypůjčené a minimálně stejnou částku, možná miliardu, budou vracet i za letošní první pololetí. Podle Marie Součkové by měla VZP postupoval vůči nemocnicím tvrději a má využít všech zákonných prostředků, aby své pohledávky u nemocnic vymohla. Některé nemocnice se ale dostanou do problémů, protože VZP jim přeplatky strhne z červencových a srpnových plateb. Jejich existenci to sice neohrozí, ale budou muset omezit odměny zaměstnancům a opozdí se úhrady dodavatelům. VZP vydala loni na péči 102 miliardy, příjmy činily jen 96 miliard. Na schodku se podílejí mimo jiné neplatiči pojistného, VZP od nich zatím marně vymáhá 13 miliard.

Stát loni špatně hospodařil s majetkem v hodnotě osmi a půl miliardy korun

Nejvyšší kontrolní úřad loni zkontroloval hospodaření s finančními prostředky a majetkem státu za 132,7 miliardy korun a nedostatky zjistil u 8,5 miliardy korun. Stát na základě výsledků kontrol však může nárokovat zpět pouze 185 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy NKÚ. Například ministerstvo pro místní rozvoj s napětím očekává výsledky několikaměsíční prověrky ve svém resortu. MMR postrádá majetek za více než dvě miliardy korun, kdy část majetku je špatně zaúčtovaná a část rozkradená. Další ztráty rezortu plynou také z nevýhodných pronájmů. Nakládání s majetkem ministerstva kromě NKÚ šetří i policie. Z loňských výsledků kontrol NKÚ plyne, že největší nedostatky byly u výstavby železničních koridorů, průmyslových zón či krajských sídel.

Zieleniec vyzývá ke vzniku silné proevropské pravice v ČR

Senátor Josef Zieleniec, delegát Konventu o budoucím uspořádání Evropské unie, je přesvědčen, že český pravicový volič, který dává přednost evropské integraci, nemá v současné době možnost ztotožnit se programem žádné politické strany. "Na jedné straně je tady vláda sociální demokracie, která se deklaruje jako proevropská, i když můžeme mít výhrady k tomu či onomu fungování. České občanské pravici na druhé straně dominuje ODS, která proces evropské integrace de facto odmítá," prohlásil senátor. Současně doufá, že po referendu a po vstupu do EU se tento prázdný prostor podaří zaplnit. Česko je podle něj jedinou evropskou zemí, s výjimkou Británie, kde se proevropští pravicoví voliči nemají možnost ztotožnit se silnou politickou stranou.

Vysokoškolští učitelé protestují proti špatnému financování univerzit

Učitelé v pondělí upozorní na nedostatečné financování univerzit. Hodinovou výstražnou stávku vyhlásili na tento den pedagogové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Různými akcemi je podpoří i jejich kolegové z jiných škol. Chtějí tak projevit svou nespokojenost se současným financováním veřejného vysokého školství a podpořit snahu ministerstva školství o jeho reformu. Učitele z Olomouce podporuje 50 základních organizací Vysokoškolského odborového svazu. Šéf vysokoškolských odborů František Barták řekl, že forma podpory pedagogům z Olomouce je na členech každé základní organizace. Olomoučtí pedagogové letos v únoru zahájili iniciativu Počítejte s námi, jíž kritizovali mimo jiné své nízké platy. Vzhledem k tomu, že se ministerstvo školství rozhodlo neutěšenou situaci vysokých škol řešit, kantoři jeho snahy podporují. Svou akcí chtějí na problémy upozornit politiky a veřejnost.

Spor o zákon o sociálních službách se dostane do Senátu

Spor o obsah připravovaného zákona o sociálních službách bude příští týden předmětem jednání v Senátu. Z vládní verze zákona mají obavy zdravotně postižení, kteří kvůli tomu chtějí 23. června demonstrovat před Úřadem vlády. Požadují, aby v zákoně byl garantován jejich nárok na sociální pomoc, kterou by jim tak úřady musely poskytnout. Chtějí také, aby sociální zařízení byla financována nikoli přímo, ale prostřednictví těch, o které se budou starat. Množství peněz pro tato zařízení by tak záleželo na počtu jejich klientů. Zdravotně postižení mají obavy také z návrhu zákona o rozpočtovém určení daní, podle něhož se prostředky na sociální služby přesunou do daňových příjmů krajů. Nebezpečí tkví podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václav Krásy v tom, že kraje budou podporovat jen ta zařízení, jejichž zřizovateli budou samy.

Sudetoněmečtí a bavorští politici žádali zrušení dekretů

Po zrušení takzvaných Benešových dekretů volali sudetoněmečtí představitelé a zástupci bavorské zemské vlády na víkendovém 54. sudetoněmeckém sněmu, který v neděli skončil v bavorském Augsburgu. Vyjadřovali zároveň rozčarování, že se před vstupem České republiky do Evropské unie zájmy vysídlenců více neprosadily v politice společenství. "Nechci zastírat, že jsme zklamáni," řekl před asi 10.000 shromážděnými ve Švábské hale na augsburgském výstavišti bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber. Pro Stoibera zůstává zrušení dekretů důležitým cílem. Bavorsko a jeho konzervativní strana CSU bude dál problém nastolovat v Evropském parlamentu, přislíbil. Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt tradičně dekrety označil za "rasistické". "Musejí tam, kam patří, a to na smetiště dějin," prohlásil. Videoposelství překvapivě zaslal předseda Evropského parlamentu Pat Cox. Ze záznamu sudetské Němce ujistil, že při přijímání České republiky do Evropské unie nebylo jejich utrpení zapomenuto. Vyhnání i dekrety označil za "temnou kapitolu" a v obecné rovině uvedl, že po rozšíření EU nesmějí být žádní občané společenství diskriminováni.

Podle Karáska setkání odsunutých Němců k překonání křivd nevede

54. srazu sudetoněmeckého landsmanšaftu se zúčastnil i evangelický kněz a nezávislý poslanec za US-DEU Svatopluk Karásek. Podle něj cesta k překonání starých křivd mezi Čechy a Němci není v setkávání odsunutých sudetských Němců. Karásek je toho názoru, že i sudetští Němci by měli myslet na vlastní historické chyby. "Je to příliš zdůrazňování vlastního údělu, ale jakoby tam nebyla reflexe vlastních chyb," zhodnotil poslanec více než hodinový projev bavorského premiéra Edmunda Stoibera. Karásek řekl, že se snaží reflektovat i chyby v českých dějinách. A v českých intelektuálních kruzích se odehrává debata o uznání bezpráví, kterého se po válce česká strana dopustila. V Česku je podle něj vůle uznat náš podíl na vině a třeba i Benešovy dekrety zrušit. "Mezi intelektuály je to celkem jasná otázka," řekl Karásek. Nebyl jediným českým představitelem na srazu. Tradiční nedělní mše se zúčastnil i mluvčí České biskupské konference Daniel Herman.

Olomouc si připomněla oběti holocaustu

Více než tři tisíce obětí holocaustu připomněla v neděli v Olomouci tryzna na židovském hřbitově. Mši za zemřelé sloužil vrchní pražský a zemský rabín Karol Efraim Sidon. Tryzny se zúčastnil také velvyslanec Izraele Arthur Avnon, zástupci města i Univerzity Palackého. Podle tajemníka Židovské obce Olomouc Miloše Dobrého si členové obce každoročně připomínají památku Židů, kteří byli v červnu a červenci 1942 odvezeni do nacistických koncentračních táborů. Z Olomouce bylo deportováno téměř tři a půl tisíce Židů, přežilo jich pouze 250. Židovská obec Olomouc, která zahrnuje bývalé okresy Olomouc, Přerov, Jeseník, Šumperk a Bruntál, má nyní zhruba 130 členů.

V Chomutově unikly čpavkové páry

Zhruba dva kilogramy čpavkových par unikly v noci na neděli z technologického zařízení v objektu bývalých mrazíren v Chomutově. Podle policie nebylo nutné evakuovat obyvatele, při havárii a její likvidaci nebyl nikdo zraněn. Příčinou úniku jedovatých par bylo prasknutí kompresoru. Provoz byl odstaven. Hasiči zlikvidovali uniklé páry přibližně za hodinu. Podle nich unikly z areálu bývalých mrazíren škodlivé látky za poslední půl rok již potřetí.

Policie zadržela ilegální imigranty zřejmě z Číny

Devatenáct cizinců asijského původu zadržely v sobotu hlídky pohraniční policie v blízkosti česko- německé státní hranice nedaleko Broumova na Tachovsku. Podle jmen, která zadržení uvedli, se jedná zřejmě o čínské občany. S cizinci bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění z České republiky.

Pracovních neschopností loni ubylo, lidé však stonají déle

Čeští zaměstnanci loni prostonali 110 milionu dnů, tedy stejně jako v roce 2001. Loni se sice snížil počet pracovních neschopností, lidé však marodili delší dobu. V roce 2001 činila průměrná doba pracovní neschopnosti 28,5 dne, loni přesáhla 30 dnů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. S nemocností zaměstnanců se musejí nejčastěji vyrovnávat zahraniční firmy. Na sto pracovníků v zahraničních firmách loni připadlo téměř 98 pracovních neschopností. Režimu pracovní neschopnosti využívají nejméně podnikatelé. Loni připadlo na sto samostatně výdělečně činných osob pouze 33 pracovních neschopností. Tradičně nejméně je nemocenská využívána v Praze. Na sto zaměstnanců zde loni připadlo pouze 69 pracovních neschopností. Nejčastěji marodí lidé v Libereckém kraji, kde na sto pojištěnců vypsali lékaři 89 pracovních neschopností.

ČR loni zvýšila vývoz sladkovodních ryb téměř o pětinu

Česká republika loni vyvezla zhruba 12 tisíc tun sladkovodních ryb, což představuje meziroční nárůst skoro o pětinu. Domácí tržní produkce přitom proti předchozímu roku klesla o sedm procent zhruba na 18.700 tun. I přes srpnové povodně zůstal potenciál výroby sladkovodních ryb, zvláště kapra, na vyšší úrovni, než je poptávka v tuzemsku. Proto je podle resortu nezbytná orientace domácích producentů na zahraniční trhy. Spotřeba sladkovodních ryb se pohybovala kolem 1,3 kilogramu na obyvatele za rok. Dovoz do České republiky loni mírně přesáhl 30 tisíc tun, převážně mořských ryb a ostatních mořských produktů.

Brněnský festival zábavy nabídl na 200 akcí

V Brně v neděli skončil festival Brno - město uprostřed Evropy. Návštěvníkům nabídl na 200 akcí na mnoha místech jihomoravské metropole. Celkem programy podle odhadu organizátorů za devět dní zhlédlo na 800.000 lidí. V závěrečný den program s podtitulem Festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří nabídl vystoupení českých a řeckých souborů na náměstí Svobody a zejména Lidovou hradní slavnost na hradě Špilberk. Tu zahájil příjezd krále Václava s družinou, který otevřel středověký trh se šermířskými vystoupeními. Podívat se na hrad přišlo na 10.000 lidí. Na Dominikánském náměstí mohli zájemci zhlédnout výstavu historických automobilů ze sbírek Technického muzea Brno. Každý den z Kraví hory a Moravského náměstí startovaly nad město horkovzdušné balóny. Největší zájem byl však o mezinárodní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis. Například středečnímu ohňostroji španělské skupiny Fuegos artificiales caballer přihlíželo na březích Brněnské přehrady a z okolních kopců rekordních asi 210.000 lidí.

Festival Blues v lese navštívily tisíce posluchačů

Čtyři a půl tisíce příznivců blues navštívilo v uplynulých třech dnech festival Blues v lese. Čtvrtý ročník hudební přehlídky v Řevnicích u Prahy hostil více než dvě desítky muzikantů a skupin z Česka, Slovenska, Spojených států, Kanady, Anglie, Německa a Polska. Dramaturgie festivalu se letos soustředila do tří okruhů rozdělených podle dnů. Pátek patřil mladým alternativním bluesmanům a vyznavačům tanečních rytmů. Sobota přinesla bluesovou klasiku a největší hvězdy. Neděle měla oddechový nádech - nabídla hudbu akustickou a intimní. Na festivalu vystoupil i Jiří Suchý s Hot and Sweet Orchestra, Jan Spálený s A.S.P.M. a především trio bratrů Ebenů, které doprovázela část kapely ETC.

Hlavní cena loutkářského festivalu putovala do Ruska

Celkem 113 loutkářů, členů sedmnácti divadel z 16 zemí, se v Praze účastnilo Světového festivalu loutkářského umění. Týdenní přehlídka loutkářského umu a fantazie vyvrcholila v neděli vpodvečer předáním cen. Hlavní cenu za nejlepší inscenaci udělila mezinárodní porota petrohradskému souboru Potudan za inscenaci Něvský prospekt. Cenu za nejlepší uměleckou kreaci převzali členové pražského divadla Na Můstku za představení Malá mořská víla, spojující hudbu s baletem a skvělou animací loutek. Nejlepší tradiční představení do metropole přivezl indonéský soubor Margi Budoyo. Během festivalu se hrálo v loutkovém divadle Na Můstku, v paláci Kinských, na nové scéně v Karlově ulici 44 a v Ruském kulturním centru v Dejvicích. Pozornost vzbudily i podvečerní produkce na Staroměstském náměstí. Zhruba třetina z 18 představení byla určena dětem, třetina potěšila rodiny s dětmi a zbytek dospělé publikum. Nad festivalem převzaly záštitu hlavní město Praha, Delegace Evropské komise v ČR a japonské velvyslanectví.

Doktor vyhrál na SP v Poznani i pětistovku

Kanoista Martin Doktor navázal na regatě Světového poháru v Poznani na sobotní triumf na kilometrové trati a vyhrál i finále na pětistovce. Dvojnásobný zlatý medailista z olympiády v Atlantě porazil o půl sekundy domácího Romana Rynkiewicze, dalšího nebezpečného rivala Stanimira Atanasova z Bulharska už za sebou nechal o dvě sekundy. Český reprezentant byl jediným, kdo dokázal prvenství z dvojnásobné trati zopakovat.

Závodníci Dukly znovu vyhráli Primátorky

V Praze v neděli proběhl jubilejní 90. ročník slavných Primátorek. V tradičním závodu osmiveslic již po čtyřiadvacáté za sebou vyhráli závodníci pražské Dukly. Druhé místo obsadili na dvoukilometrové trati na Vltavě ruští olympionici pod hlavičkou týmu Avokádo a třetí byla česká reprezentační osma. Posádka slavné univerzity z Cambridge se při své premiéře v závodu skončila poslední v pětičlenném finále. Tradičně se na Primátorkách dařilo v doprovodném programu Václavu Chalupovi, který ve skifu triumfoval už po deváté. Dvě první místa vybojovala Miroslava Knapková. Vítězka loňského Světového poháru triumfovala ve skifu a navíc byla členkou vítězné osmiveslice v závodě žen.

Čeští volejbalisté znovu porazili Japonsko a vedou skupinu D

Čeští volejbalisté se vyšvihli ve Světové lize do čela skupiny D. Ve svém osmém utkání v neděli znovu porazili v Ostravě Japonsko 3:0 po setech 25:21, 25:19, 25:18 a vítěznou sérii natáhli už na pět utkání. Na první místo tabulky jim pomohla prohra dosud vedoucích Francouzů 1:3 v Řecku. Další dva duely sehrají čeští reprezentanti za týden v Japonsku.

A na závěr ještě krátce o počasí

Meteorologové varují před krupobitím, přívalovým deštěm a místními zátopami, které mohou odpoledne a včer postihnout území Čech. Noc bude zatažená, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 19 až 15 stupňů. Zítra bude oblačno s místními přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 24 až 28 stupňů.