Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus se setkal s americkým viceprezidentem Cheneyem

Český prezident Václav Klaus se v rámci Světového fóra v americkém Beaver Creeku setkal krátce s americkým viceprezidentem Richardem Cheneyem. Na fóru se jednalo o mezinárodní bezpečnosti, světové ekonomice, vztahu Evropy a Spojených států a antiamerikanismu. "(Česko-americké) vztahy nelze zúžit na jednu zkratkovitou debatu, která proběhla v Praze a byla interpretována, myslím, trochu zjednodušeným způsobem," řekl Klaus. Na mysli měl spekulace kolem jeho rozhovoru s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem, který sdělovací prostředky vyložily jako roztržku kolem názoru na americký útok proti Iráku. Prezident uvedl, že v coloradském Beaver Creeku měl šanci pohovořit s mnoha vlivnými lidmi z americké administrativy a Kongresu, vědeckých kruhů a zástupců médií ovlivňujících názory veřejnosti. Média zaregistrovala především fakt, že Klaus se při své první cestě do Spojených států ve funkci prezidenta nesetkal se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

Václav Klaus: USA se neobávají deflace, ale panuje jen mírný optimismus

Spojené státy se neobávají deflace, která postihla například Japonsko, ale panuje jen mírný optimismus ohledně ekonomického oživení. Tento dojem získal český prezident Václav Klaus v debatě na Světovém fóru v americkém Beaver Creeku. Deflace znamená celkové umrtvování ekonomického růstu a podle amerických médií by mohla být hrobařem nadějí na oživení, které má vyvést americké hospodářství z téměř dvouletého útlumu. Podle Klause, který se setkal v rámci fóra mimo jiné s šéfem americké centrální banky Alanem Greenspanem, se tři ze čtyř Američanů deflace neobávají. Ale ani tato většina nekypí optimismem, pokud jde o ekonomický růst. "Myslím, že ta očekávání jsou velmi mírná. Žádné rychlé oživení ekonomiky před sebou většina lidí nevidí," řekl Klaus.

Czechtrade chce otevřít další čtyři zahraniční kanceláře

Vládní agentura Czechtrade hodlá v blízké době otevřít další čtyři zahraniční kanceláře, a to v Brazílii, Indii, Rakousku a Švédsku. Doposud síť jejích poboček zahrnuje 25 pracovišť po celém světě, odkud pro české firmy shání exportní informace. Řekl to ČTK šéf agentury Martin Tlapa. Zároveň informoval o Exportním veletrhu, který se uskuteční v pondělí 23. června v Praze. "Českým exportérům poprvé nabízíme setkání s 25 zahraničními kancelářemi na jednom místě," upozornil Tlapa. Veletrhu se v rámci Exportního klubu zúčastní přes 40 českých společností, z nichž některé již v zahraničí působí. "Zajímáme se o situaci ve Španělsku, Francii a na Ukrajině. Na Exportním veletrhu získáme potřebné informace najednou", vysvětlil ředitel exportu společnosti Nestlé Česko Bořivoj Dvořáček.

Ačkoli stát označuje proexportní politiku za důležitý nástroj ekonomického růstu, vzhledem k reformě veřejných financí se zřejmě bude muset spokojit s méně penězi než dříve. Nižší výdaje se očekávají například v dotacích na účast firem na veletrzích v cizině. Rovněž častý evergreen proexportní politiky, tzv. měkké vládní úvěry, si asi bude muset na první poskytnuté prostředky déle počkat.

Obrana komplikuje záchranu vsetínské zbrojovky

Ministerstvo obrany odmítlo převzít zbrojovku ZVI Vsetín, která vyrábí kanony pro bitevní letadla L- 159. Původně chtělo firmu ovládnout, nyní se rozhodlo, že zbrojovku, která má finanční potíže, nechce, informovala česká soukromá televize Prima. Podle loňského rozhodnutí vlády se měla zbrojovka pomocí Konsolidační agentury prakticky zestátnit a přejít pod ministerstvo obrany. "Ministerstvo obrany neuvažuje o tom, že by měla zbrojovka Vsetín přejít pod náš resort," řekl televizi mluvčí ministerstva Vladimír Palán. Transakce by se prý ministerstvu nevyplatila. Problém vrátilo vládě s doporučením, aby si firma našla strategického partnera. Návrh na řešení situace by měl být hotov do konce června. "Ministerstvo financí tento materiál připraví promptně a v pondělí s ním bude seznámena vláda," řekl televizi mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. Vsetínská zbrojovka má údajně delší dobu finanční potíže. Kanon měl být ve výzbroji bitevních letadel už déle než čtyři roky, stále ale neprošel zkouškami, dodala Prima.

Evropští demokraté chtějí Zieleniece na kandidátku do EP

Mimoparlamentní strana Evropští demokraté (ED) by chtěla postavit bývalého ministra zahraničí a nynějšího senátora Josefa Zieleniece na společnou kandidátku menších pravicových stran do Evropského parlamentu. Zieleniec, který do Senátu kandidoval za Unii svobody, je připraven přijmout i roli lídra takového uskupení. Vyplynulo to z vyjádření předsedy ED Jana Kasla a Zieleniece na sněmu strany v Hradci Králové. Jednání o vzniku společné kandidátky pro evropské volby v červnu 2004 je podle Kasla na začátku. První jasnější výstupy by měly být v září. ED budou do té doby hledat další osobnosti a budou při tom jednat hlavně s ODA, Cestou změny, Liberální reformní stranou, hnutím Nezávislých a Volbou pro město. Kasl přitom odmítl návrhy několika členů strany, aby si ED postavili pouze vlastní kandidátku. Za úspěch společné kandidátky do Evropského parlamentu by považoval zisk zhruba pětiny hlasů českých voličů, což by znamenalo asi čtyři křesla.

ED se na sněmu také jako první přihlásili k Zieleniecovu projektu vybudovat proevropské pravicové seskupení jako alternativu k ODS. "Doufám, že to nebudou jen ED, že to bude skutečně stavba postavená na několika základních kamenech," řekl Zieleniec. Předpokládá, že se k jeho iniciativě budou pravicové subjekty hlásit samy.

Bývalý pražský primátor Jan Kasl se stal opět předsedou Evropských demokratů. Do čela mimoparlamentní strany jej na další dva roky v Hradci Králové zvolilo 107 ze 112 delegátů sněmu strany. Kasl byl jediným kandidátem, řekla ČTK mluvčí strany Markéta Reedová. Kaslovým cílem v nadcházejícím funkčním období bude sjednotit neparlamentní pravicové strany ke spolupráci a vytvořit tím alternativu vůči ODS.

Pietní shromáždění v Ležákách připomnělo 61. výročí vypálení obce

Jedenašedesáté výročí vypálení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty a vyvraždění 52 tamních obyvatel si na místě tragédie připomněli účastníci pietního shromáždění. Na akci přišly stovky lidí všech generací včetně hostů ze Slovenska, Nizozemska, Velké Británie a Kanady. Z představitelů státu přijel předseda Senátu Petr Pithart, který ocenil, že při nekulatém výročí přišlo do Ležáků tolik lidí. "Tu vzpomínku potřebujeme udržovat v paměti, že není třeba k tomu lidi nutit, že sem přicházejí sami. Potřebujeme nemít v paměti mezery," řekl Pithart ČTK.

Vzpomenout na mrtvé přišli i příbuzní zavražděných a jediné dvě obyvatelky Ležáků, jež tragédii přežily, sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Těm bylo v době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku. "Nikdy bych nechtěla, aby moje vnoučata nebo jiné děti poznávaly své rodiče jenom z fotografií jako my," řekla ČTK Marie Jeřábková, rozená Šťulíková.

Nutnost připomínat si válečné události zdůraznila i předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. "Bohužel, naši politici se stále dívají na konec války, až na ty hrůzy. Měli bychom se dívat i na to, co tomu předcházelo, například rok 1938 a vyhánění našich lidí z pohraničí," řekla.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Dospělí obyvatelé byli odvlečeni do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popraveni. Děti byly poslány do vyhlazovacího koncentračního tábora v polském Chelmnu. Dnes v ležáckém údolí stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů jen strohé žulové náhrobky s vytesaným křížem. Místo je národní kulturní památkou.

Ve Vilémovicích si připomněli 90. výročí parašutisty Kubiše

Devadesáté výročí narození výsadkáře Jana Kubiše, jednoho ze dvou účastníků atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, si připomněli obyvatelé spolu s představiteli obce a kraje Vysočina v jeho rodné vsi - Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Jan Kubiš se stal po absolvování výcviku v anglickém Bellasis členem skupiny Anthropoid, která dostala za úkol odstranit protektora. Když 27. května 1942 dopoledne v Praze-Holešovičkách selhal Jozefu Gabčíkovi samopal, hodil Kubiš na automobil fašistického pohlavára připravenou bombu a smrtelně jej zranil. Po zradě byl Kubiš spolu s dalšími odbojáři dopaden v kryptě pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje poblíž Karlova náměstí v Praze. Následovalo období nejtvrdších represálií proti českému národu. Po atentátu odvezlo gestapo i 37 Kubišových příbuzných do Terezína. Nejbližší byli v říjnu 1942 popraveni. V té době se šířily zprávy, že obec postihne stejný osud jako Lidice a Ležáky, které nacisté vypálili. Od roku 1992 má Jan Kubiš na rodném domě ve Vilémovicích pamětní desku.

Němečtí důchodci opravují zdarma židovský hřbitov v Chodové Plané

V bezplatných opravách židovského hřbitova v Chodové Plané na Tachovsku pokračovali letos už čtvrtým rokem němečtí senioři. Mezi náhrobky celý týden pracovalo 12 až 20 důchodců, celkem se jich prostřídalo téměř 70, řekl ČTK starosta obce Pavel Vopat. Oprava hřbitova v zámeckém parku v Plané s desítkou velmi cenných náhrobků navazuje na podobný projekt v Drmoulu na Chebsku, který už byl dokončen. Ve skupince důchodců jsou podle starosty odborníci na historii i hebrejštinu, kteří zkoumají nápisy na náhrobcích. Doprovází je historička chebského muzea, které pro obec dokončuje informační panely o historii hřbitovy. "Letos Němci vztyčili většinu padlých náhrobků," uvedl Vopat. Podle starosty se před lety dala v Drážďanech dohromady parta mladých, kteří chtěli svou činností částečně napravit činy svých předků za druhé světové války. Senioři, kterým radnice půjčuje nářadí a zajišťuje jim večerní program, nechtěli zůstat pozadu.

Jan Zahradil: Čeští stavové položili životy za názorovou svobodu

Čeští stavové bojovali a položili životy za svobodu svědomí, názorovou toleranci a také za svou ideu státoprávního uspořádání českých zemí. Protože byla jejich vize v rozporu s představou Habsburských vládců, museli být popravení, řekl místopředseda ODS Jan Zahradil při pietním aktu na Staroměstském náměstí v místech někdejšího popraviště. Písničkář Jan Vodňanský, potomek Natanaela Vodňanského, jenž byl mezi 27 českými pány popravenými 21. června 1621 na Staroměstském náměstí, připomněl evropský rozměr stavovského povstání. "Bojovali a zemřeli za vizi svobodného národa v kontextu evropské reformace," řekl. "Ideou jim byla svobodná osobnost jako základ svobodné společnosti," zdůraznil. Boj za osvobození jednotlivce a budování evropské společnosti podle Vodňanského nikdy nekončí. Je třeba jejich štafetu přijmout. "Teď je řada na nás," zakončil svůj projev potomek jednoho z vůdců povstání. Vzpomínkové shromáždění připravila Kostnická jednota, Historická společnost Veritas, Československá obec legionářská, skauti a řada dalších společenských organizací. Mezi čestnými hosty byl i předseda legionářské obce Antonín Špaček.

Čeští bratři zdůraznili význam křesťanských hodnot pro Evropu

V polském Zelowě nedaleko Lodže skončil třídenní celosvětový kongres potomků českých bratří, kteří město před 200 lety založili. Církevní a společenský program oslav uzavřely bohoslužby v evangelickém kostele. Řada účastníků sjezdu v něm byla kdysi pokřtěna a dodnes se tam scházejí ti, jejichž rodiny ze Zelowa neodešly a drží staré tradice. Víkendové setkání několika set lidí bylo vedeno myšlenkou duchovního povzbuzení a přesvědčení o důležitosti křesťanských hodnot pro budoucí Evropu, ale také ideou tolerance a současně citlivosti k porušování pravdy a svobody víry a svědomí. "Kostely se vyprazdňují, ale Evropa dosud duši má," řekl v zamyšlení nad budoucností křesťanství na sjednocujícím se kontinentě synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana a vyzval věřící, aby byli "solí země a nositeli světla".

Podle evangelického biskupa Vladislava Volného, předsedy české Ekumenické rady církví, dávní čeští exulanti, k nimž se zelowští hlásí, vybízejí současné křesťany, aby měli hluboký vztah k bibli, aby svědčili ve společnosti svým životem a zachovali si v multikulturní Evropě identitu. "Vybízejí nás, aby církve byly dílnou, kde se vytvářejí osobnosti natolik hodnotné, že by se staly vzorem," řekl v Zelowě biskup Volný.

V Plzni pokračoval církevní Běh za Českou republiku bez drog

Plzeň se v neděli stala dalším štafetovým místem Běhu za Českou republiku bez drog, který chce upozornit na problematiku drog mezi mládeží a dětmi. Dalším smyslem akce je boj proti legalizaci marihuany, která by prý způsobila, že by mladí začali kouřit "trávu" více než dosud. Běžci nesouhlasí se změnou trestního zákona, aby uživatelům a drobným pěstitelům marihuany hrozila pouze pokuta, což navrhuje místopředseda vlády Petr Mareš. ČTK to řekl Vlastimil Špalek ze Scientologické církve, která první ročník běhu připravila. Šestičlenné družstvo scientologů uběhne 520 kilometrů přes 167 obcí v pěti krajích. Aktivisté se zastaví ve více než 50 městech a obcích. Z plzně běh pokračval do Rokycan a Hořovic, v pondělí do Příbrami, Benešova a Vlašimi a skončí 25. června v Pelhřimově. Další den navštíví pořadatelé parlament, kde předají své prohlášení. V příštím roce se má závod rozšířit až na Moravu. Prohlášení Naše město (obec) bez drog podepsali podle Špalka představitelé všech 35 radnic, které dosud běžci navštívili.

Scientologie, která má v ČR asi tisícovku příznivců, vznikla v 50. letech 20. století. Zabývá se údajně duchovní podstatou člověka a vztahem k okolí a vesmíru. Zároveň je ale považována za nebezpečný psychokult motivovaný hmotnými zájmy. Mezi příznivce scientologie patří někteří známí lidé, například hollywoodské filmové hvězdy Tom Cruise a John Travolta.

Ve věku 83 let zemřel akademický malíř a grafik Jaroslav Fišer

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v sobotu 21. června v Praze ve věku 83 let akademický malíř a grafik Jaroslav Fišer, člen spolku Umělecká beseda. ČTK to oznámila jeho rodina. Fišer se věnoval především propagační tvorbě. Byl autorem grafického ztvárnění více než 500 knižních titulů, navrhl na tři stovky filmových plakátů a vytvořil přes šest desítek známek a cenin. Za plakát ke snímku Věry Chytilové Hra o jablko z roku 1976 získal v Chicagu americkou prestižní cenu - bronzového Huga. Připravoval řadu světových výstav od Bruselu až po Ósaku. Mnohokrát vystavoval v USA, poprvé v 60. letech společně s Jiřím Šlitrem. V posledních letech se věnoval především volné tvorbě - jedna z jeho známek se sportovní tematikou vyjde až v příštím roce. Svými pracemi je Jaroslav Fišer zastoupen ve sbírkách domácích i zahraničních muzeí.

Královské stříbření zahájilo turistickou sezonu v Kutné Hoře

Tradiční středověká slavnost Královské stříbření o víkendu zahájila turistickou sezonu v Kutné Hoře. Letošní slavnost diváky přenesla do roku 1403, kdy král Václav uprchl ze zajetí jeho bratra Zikmunda. S náležitou pompou ho tak v sobotu mohli přivítat kutnohorští měšťané. Václav IV. se do Kutné Hory přijel přesvědčit, zda mu horníci i Kutná Hora zůstali věrni. "Kutná Hora byla tehdy Zikmundem přinucena otevřít brány. Podle zpráv vykradl mincovnu ve Vlašském dvoře a sebral i Václavův poklad," říká autorka scénáře Světlana Hrabánková. Stěžejní událostí víkendové akce však byl sobotní namlouvací ceremoniál. Výzvu rychtáře, aby jeden z kutnohorských pánů směl pojmout za manželku šlechtickou nevěstu, Václav přijal a soutěžní turnaj, kde se zájemci utkali o ruku Anny z Frymburka, tak mohl začít. Scénář slavnosti je každý rok jiný. Vždy ale vychází ze skutečných událostí a ze známé silné náklonnosti Václava IV. ke Kutné Hoře. Rok od roku se rozrůstá počet návštěvníků města i místních, kteří se aktivně zapojují do hry. I letos se slavnosti zúčastnily tisíce návštěvníků.

Kinematograf bratří Čadíků v Moskvě

Kinematograf bratří Čadíků, který ve spolupráci se Správou českých center pořádá putovní filmový festival po osmi zemích světa, se v sobotu představil v Moskvě. V rámci prestižního Moskevského mezinárodního festivalu promítl v Gorkého parku kultury film Jana Švankmajera Spiklenci slasti. Do Moskvy výprava dorazila v pátek z Ukrajiny, kde české filmy v pojízdném kině mohli zhlédnout diváci v zakarpatském Mukačevu, ve Lvově a také v Kyjevě. Jak ČTK sdělil produkční kinematografu Tomáš Baran, zájem o ně tam byl velký a reakce velmi spontánní. "Naše dojmy jsou tak příjemné, že jsme si řekli, že na Západ už ani nechceme. Příště určitě pojedeme jen na Východ," svěřil se.

Při projekci, která začala 1. května a má skončit 27. září na Staroměstském náměstí v Praze, Kinematograf bratří Čadíků představí osm celovečerních hraných filmů a několik krátkých animovaných snímků. Většinou jde o filmy z 90. let. Kromě Maďarska, Ukrajiny a Ruska se výprava vydá do Běloruska, Německa, Francie, Belgie a Holandska. Při cestě, která bude dlouhá zhruba 13.000 kilometrů, navštíví asi 30 evropských měst. Kinematograf bratří Čadíků jezdí po České republice s filmy již asi deset let. S výjimkou loňské cesty na Slovensko jde teď o jejich první zahraniční výpravu.

Největší hudební festival Go Planet Roxy v Táboře byl úspěšný

Pořadatelé i návštěvníci hudebního festivalu Go Planet Roxy, který od pátku hostil jihočeský Tábor, jsou spokojeni. Setkání příznivců nejrůznějších hudebních stylů skončilo v noci na neděli a obešlo se bez vážnějších zranění či jiných problémů. Organizaci největšího hudebního festivalu letošního léta, který pražský klub Roxy a agentura stejného jména pojaly jako oslavu deseti let činnosti, chválí také policie. Na koncertních pódiích se vystřídaly mimo jiné české kapely Buty, Support Lesbiens, Čechomor či J.A.R. Zahraniční scénu reprezentovali například Marilyn Manson, Morcheeba, Moloko, Chumbawamba a Transglobal Underground. Ve stanech se střídali domácí i zahraniční diskžokejové, na své si přišli i milovníci divadla a filmu. Připraveny byly ukázky adrenalinových sportů.

Na malé olympijské hry do Krnova se sjelo na 300 Řeků

Tři stovky Řeků z České republiky, Německa a Řecka se sešlo v Krnově na Bruntálsku, kde vyvrcholila dvoudenní Řecká sportovní olympiáda. Akce měla upozornit na to, že za rok se konají olympijské hry v Řecku a zároveň na to, že v Krnově je tato národnostní menšina poměrně silná, řekla ČTK tajemnice pořádající Řecké obce Krnov-město Lenka Bialasová. Olympiáda amatérských sportovců začala v pátek fotbalovým turnajem, v sobotu ráno ji odstartovalo zapálení olympijského ohně za účasti hejtmana Evžena Tošenovského. Medaile se pak rozdávaly také v atletice, stolním tenise a volejbale. Hry završila večerní řecká zábava v paláci Silesia. Do Krnova přijeli Řekové z družebního města Atény-Peski, i města Kardica a německého Stuttgartu. České Řeky zastupovali účastníci z Jeseníků, Karviné, Bohumína či Třince.

Každý 40. obyvatel Krnova je podle údajů z městského úřadu Řek. V Krnově totiž žije v současnosti na 600 Řeků, ale v údaji jsou započtena také smíšená manželství. Do poloviny 80. let minulého století přitom byla řecká komunita desetkrát početnější. Tato národnostní minorita není největší. Například Romů je v Krnově více než 1500.

Z kopce Petřína sjížděly káry různých tvarů a barev

Vozítka různých tvarů a barev se v neděli řítila z pražského Petřína. Závod originálních podomácku vyrobených kár sledovaly tisíce lidí, kteří oblehli půlkilometrovou trať i okolní stráně. Nadšené byly zejména děti. Z vozítek občas odpadl nějaký díl a stalo se i několik kolizí. Stroje ale šťastně končily v balících slámy lemujících dráhu a poté dojížděly do cíle. Na trati se objevily třeba obří dětský kočárek, perníková chaloupka, které se kouřilo z komína, dětské pískoviště, záchod či popelnice. Jezdec Miloslav Peroutka řídil rakev. "Chtěli jsme se přijet podívat. Protože jsme lidi činu, říkali jsme, proč bychom se měli dívat, když můžeme jet," řekl ČTK. Jelikož zpočátku svého podnikání vyráběl rakve a jedna mu zbyla, postavil pod ní i podvozek. "Trvalo to asi dva dny. Nejhorší bylo zavést tam klimatizaci, antiblokovací systém, airbagy. Rakev na to není vybavená," žertoval Peroutka. Na trati se objevili i dva divoši na kmeni obloženém kostmi. "Vymýšleli jsme něco, aby to bylo šílený. Kmen byl na zahradě, kosti se tam nějak přifařily, jsou vesměs hovězí. Podvozek nám svařil profík a brzdy se řešily, jak se dalo," popisoval jeden z nich Josef Křížek. Závod s názvem Red Bull Káry je zvláštní tím, že příliš nezáleží na čase, kterého jezdci dosáhnou. "Je důležité, jak stroj vypadá, jakou show udělají týmy během jízdy. Čas hraje nejmenší roli," řekl ČTK Marek Teyssler z pořadatelské firmy. Vítězem se nakonec stal tým, který jel ve vaně se sprchou, v níž protékala voda. Druhé místo obsadili jezdci na mramorovém hrobu a třetí závodníci jedoucí na sporáku s hrnci i papiňákem.

Ze sportu:

Fotbalisté FC Brno zvítězili v prvním kole Poháru Intertoto nad arménským Kotajkem Abovjan 1:0. Jedinou branku utkání v Poštorné vstřelil v 5. minutě hlavou Došek.

Skvělou vizitku poslali soupeřům před začátkem Wimbledonu čeští tenisté Martin Damm a Cyril Suk. Druhý nasazený pár porazil ve finále tenisového turnaje v Hertogenboschi, který se hrál na trávě jako generálka na nadcházející grandslamový podnik, nejvýše nasazené americko-indické duo Donald Johnson, Leander Paes ve dvou setech 7:5, 7:6.

Český tenista Tomáš Zíb nahradí v pavouku dvouhry grandslamového turnaje ve Wimbledonu Španěla Alexe Corretju, který odřekl účast, aby se mohl věnovat rodině. Zíb se v prvním kole utká s domácí nadějí, desátým nasazeným Timem Henmanem. Corretju měl původně nahradit Radek Štěpánek, ale ten v pavouku nakonec zastoupí osmnáctého nasazeného Rusa Marata Safina a v prvním kole změří síly se Slovákem Michalem Mertiňákem.

České triatlonistky vyhrály na mistrovství Evropy poprvé závod družstev. Historické zlato vybojovaly v Karlových Varech Renata Berková, Lenka Radová, Vendula Frintová, Lucie Zelenková a Jana Jiroušková. Na druhém místě skončily Španělky s vítězkou sobotního závodu jednotlivkyň Anou Burgosovou, bronz získaly Italky.

České házenkářky se na prosincovém mistrovství světa v Chorvatsku utkají v základní skupině B s Rakouskem, Koreou, Angolou, Uruguayí a s obhájkyněmi titulu z Ruska. Rozhodlo o tom losování šampionátu v Záhřebu.

Čeští házenkáři postoupili na mistrovství Evropy 2004 ve Slovinsku. Ve Frýdku-Místku zvítězili v odvetě play off nad Bosnou a Hercegovinou 32:22. V prvním utkání před osmi dny v Tuzle vyhrál český celek 24:18.

Kanoista Martin Doktor obsadil v závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Duisburgu třetí místo. Doktor stále vede o deset bodů cprůběžné hodnocení Světového poháru.

Skifařka Miroslava Knapková a Ondřej Synek s Milanem Dolečkem na dvojskifu vyhráli své finálové závody na Světovém poháru veslařů v Mnichově. Čeští reprezentanti se na medailové posty prosadili i v soutěži dvojek bez kormidelníka, kde Petr Imre a Adam Michálek obsadili druhé místo.

Česká tyčkařka Pavla Hamáčková ozdobila národním rekordem úvodní den bojů ve skupině B první ligy Evropského poháru družstev v atletice. Bývalá halová mistryně světa i Evropy překonala laťku ve výšce 460 centimetrů a své letošní vlastní osobní maximum z haly vylepšila o tři centimetry. Český rekord pod širým nebem dosud držela výkonem 451 cm z roku 1998 Daniela Bártová.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno, odpoledne přibývání oblačnosti, ojediněle bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.