Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Špidla při cestě do USA chce podpořit zapojení českých firem v Iráku

Zapojení českých firem do chystané rozsáhlé obnovy Iráku by měla podpořit návštěva předsedy vlády Vladimíra Špidly v USA od 14. do 21. července. Premiéra totiž doprovodí mise českých podnikatelů zaměřená na dodávky pro petrochemii a energetiku. Česká delegace by ve Washingtonu a v texaském Houstonu měla jednat s petrochemickými společnostmi Schlumberger, Halliburton nebo Philips-Conoco. Účast v misi zvažuje například Škodaexport, chybět by neměl Technoexport, který v Iráku v minulosti postavil zhruba 60 procent kapacit tamních rafinerií.

Exprezident Havel se zúčastní konference o Kubě

Bývalý prezident Václav Havel společně s manželkou Dagmar odjeli na čtyřtýdenní soukromou cestu po Evropě. Zavítají například do Madridu, kde se setkají se španělským královským párem. V Madridu se v úterý 1. července zúčastní konference na podporu prosazení demokracie na Kubě a projektu Varela, kterou pořádá Nadace pro analýzu a sociální studia. Nadaci předsedá španělský premiér José María Aznar. Konference by se měl zúčastnit například také spisovatel Mário Vargas Llosa, kubánská básnířka María Elena Cruzová Varelová, předseda Kubánské liberální unie Carlos Alberto Montaner a prostřednictvím telefonního spojení i známý kubánský disident Oswaldo Payá.

Tvrdík zatím zůstává poslancem

Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík sice už koncem května ohlásil, že se vzdá poslaneckého mandátu, ve sněmovně ale zatím dál zůstává. V úterý se zúčastnil schůze dolní komory parlamentu. Předseda klubu ČSSD Petr Ibl ani šéf strany Vladimír Špidla nevědí, co Tvrdík zamýšlí. Špidla dodal, že bývalého ministra nepřesvědčuje, aby ve sněmovně zůstal. Ibl již dříve projevil o Tvrdíkovo setrvání ve sněmovně zájem, exministra považuje za významného armádního odborníka sociální demokracie. Někteří sociální demokraté nevylučují, že Tvrdík poslancem nakonec zůstane. Už pouhý mandát poslance bez jakékoli sněmovní funkce Tvrdíkovi zajišťuje minimální měsíční plat 46.500 korun.

Nové platové třídy pro státní zaměstnance většina odborů nechce

Nový šestnáctitřídní systém odměňování státních zaměstnanců většina odborových svazů zřejmě nechce. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že na pondělním jednání převažoval názor zachovat systém dosavadní. Na nový by totiž bez patnáctimiliardové injekce některé profesní skupiny doplatily a vláda víc než pět miliard nedá. Zástupci kabinetu by se měli podle Škromacha ještě s odborovými předáky v příštích dnech sejít. Nový systém by totiž musel být zaveden formou zákona, proto musí padnout rozhodnutí do konce června. Ustoupit ale musí odbory, protože vláda to neudělá, tvrdí ministr.

Rolníci by měli dostat téměř tři a půl miliardy korun

Zemědělci by měli dostat na náhrady škod ze zaoraných ploch a dalších ztrát asi 3,4 miliardy korun. Kvůli škodám způsobeným nepřízní počasí během zimy zaorali téměř 300 tisíc hektarů ozimů. Kompenzace se podle ministra zemědělství Jaroslava Palase podařilo dohodnout na úrovni vlády. Protože však uvolnění peněz se musí podle ministra uskutečnit zákonnou normou se všemi schvalovacími procedurami v parlamentu, mohou rolníci kompenzace čekat zřejmě nejdříve v podzimních měsících. MZe chce v souladu s požadavky nevládních agrárních organizací dorovnat v příštím roce rolníkům 25 procent přímých plateb z EU v maximální možné výši, tedy na 55 procent. To představuje pro národní rozpočet náklady asi 7,6 miliardy korun.

Trh počítá s vládní krizí, měna podle finančníků na podzim asi oslabí

Koruna by na podzim mohla oslabit kvůli vyvrcholení vládní krize. Vyplývá to z nejnovějšího šetření České národní banky mezi domácími i zahraničními analytiky. V dlouhodobějším výhledu na jeden rok však podle finančníků pravděpodobně dojde k posílení a koruna by se příští rok měla obchodovat pod 31 Kč za euro. Vládu v září čeká klíčové projednávání státního rozpočtu na příští rok, který by v sobě měl zahrnovat prvky reformy veřejných financí. Premiér Vladimír Špidla se již několikrát nechal slyšet, že při neschválení rozpočtu dá své funkce k dispozici.

Doplněné seznamy agentů StB po prvním dnu téměř rozebrány

Obrovský zájem provázel toto úterý stejně jako na jaře výdej oficiálních seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). V Pardubicích a Brně zmizely jejich aktualizované dotisky během prvního výdejního dne. Distribuční místo v Praze bude moci ve středu nabídnout zájemcům ještě asi stovku exemplářů. V březnu vyšly seznamy agentů StB nákladem 3000 výtisků. Obsahovaly 75.000 jmen spolupracovníků komunistické tajné služby a 3150 jmen lidí, kteří komunistické rozvědce dávali informace ze zahraničí. V dotisku 2000 oficiálních seznamů vnitro doplnilo zhruba dvě desítky nových jmen s příslušnými údaji a dalších devět tisíc jmen, u nichž však údaje kompletní nejsou. Chybí naopak jména 15 lidí, kteří tam být neměli. Tištěné seznamy stály vnitro zhruba sedm milionů korun. Ministerstvo již oznámilo, že vzhledem k nákladům již nebude následovat žádný jejich dotisk.

Veterináři našli toxické látky v drůbeži chované u Spolany

Obyvatelé obce Libiš v sousedství chemičky Spolana s velkými obavami přijali zprávu veterinářů, kteří ve vzorcích vajec našli vysoký obsah toxických látek. Obávají se, že budou muset zrušit chovy drobných domácích zvířat a přestat pěstovat zeleninu. Již loni na podzim ekologická organizace Greenpeace zjistila, že vzorky kachních vajec z Libiše obsahují prudce toxické dioxiny. Nyní Státní veterinární správa potvrdila, že v dalších vzorcích slepičích vajec z Libiše objevila nadlimitní hodnoty polychlorovaných bifenylů a pesticidů DDT. Veterináři pokračují v odebírání vajec, ale i slepic a králíků. Lidé z obce nepochybují o tom, že toxickými látkami zamořila zdejší prostředí chemička Spolana, která sídlí přímo v katastru obce. Po loňských povodních unikly z chemičky tuny chemikálií, ale v menších dávkách z ní podle názoru místních lidí unikaly různé látky již řadu let.

Nizozemci chtějí řešit spor se Spolanou mezinárodní arbitráží

Nizozemští majitelé lesních školek na Mělnicku zvažují možnost mezinárodní arbitráže kvůli škodám, které přičítají úniku chloru z chemické továrny Spolana. Mělo by jít o arbitráž proti české vládě, a to na základě vládní dohody mezi Nizozemskem a ČR. Lesní školky Knížecí dvůr nedávno neuspěly v soudním sporu se Spolanou, majitelé školek přitom žádali odškodné 34,6 milionu korun. Středočeský krajský soud jejich žalobu zamítl. Soud dospěl k závěru, že žalobci se nepodařilo jednoznačně prokázat příčinnou souvislost mezi únikem chloru a škodou na lesních kulturách. Soudní pře se vede kvůli škodám údajně způsobeným únikem chloru z továrny v červenci 2000. Po havárii ve Spolaně uniklo do ovzduší 188 kilogramů chloru.

Armáda už převzala tři ruské vrtulníky, kterými je splácen dluh

Vojenské letectvo už má k dispozici tři bitevní vrtulníky Mi-24V, které Česku dodala jako část splátky svého dluhu Ruská federace. Stroje slouží na vrtulníkové základně v Přerově a do konce roku by měla česká strana získat zbývající čtyři moderní vrtulníky stejného typu. Podle velitele vzdušných sil Jana Vachka jsou všechny tři stroje v pořádku. Od ruské společnosti Rosvertol měly původně stroje převzít Letecké opravny Malešice, prověřit je a předat armádě. Technici ovšem zjistili několik závad. Nejpodstatnější bylo zřejmě to, že ač měly být vrtulníky nové, některé z jejich agregátů byly použité a starší než z roku 2001. Ruská strana již závady odstranila.

Svobodná Evropa jednala v Praze o stěhování

O stěhování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) a patrně také o placení této transakce jednala v úterý v Praze americká správní rada rádia. Podle dřívějších informací musí peníze na stěhování schválit americký Kongres. Prezident RFE/RL Thomas Dine nedávno potvrdil, že redakce této stanice nezůstanou v budově bývalého Federálního shromáždění u pražského Václavského náměstí a přestěhují se na jiné místo v hlavním městě. Smlouva na pronájem objektu s českou vládou vyprší příští rok. Podle některých odhadů by stěhování stálo kolem 20 milionů dolarů (asi půl miliardy korun).

ČR je připravena financovat projekty, které podpoří EU

Česká republika je připravena financovat projekty, které bude Evropská unie podporovat ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. O peníze budou podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce usilovat již připravené projekty, které chtěly získat podporu z předvstupního fondu Sapard, ale nedostalo se na ně. Také česká síť dálnic bude podle něho horkým kandidátem na čerpání podpory z unie. ČR by po vstupu do EU měla mít až do roku 2006 k dispozici v rámci strukturálních fondů 1,685 miliardy eur (asi 53 miliard korun). Většina peněz je určena pro všechny regiony s výjimkou Prahy. Dalších 945,3 milionu eur (30 miliard korun) by měla získat ve Fondu soudržnosti, který navazuje na předvstupní fond ISPA a bude financovat velké projekty v oblasti infrastruktury a životního prostředí.

České dráhy se dočkaly prvního rychlovlaku Pendolino

České dráhy po osmi letech od uzavření kontraktu v úterý převzaly od konsorcia Alstom první ze sedmi rychlovlaků pro koridorové tratě. Vlak pod názvem České Pendolino bude poprvé nasazen ve zkušebním provozu s cestujícími na přelomu března a dubna příštího roku a v květnu nebo červnu se objeví v jízdním řádu. Vlak by měl jezdit na koridorové trati Drážďany-Praha-Vídeň, kde zkrátí jízdní dobu až o pětinu. Později dráhy počítají s nasazením soupravy i při cestách do Bratislavy, Budapešti či Varšavy. Jízdné bude stejné jako u vlaků EuroCity či InterCity, tedy s příplatkem 60 korun. Za jednu soupravu dráhy zaplatí přes 600 milionů korun. Všech sedm rychlovlaků vyjde na téměř 4,4 miliardy Kč a Alstom je bude postupně dodávat tak, aby poslední byla na kolejích v lednu nebo únoru příštího roku. Podnik bude úvěr na rychlovlaky splácet do roku 2014.

Český Inekon dodá do Itálie další lokomotivy za 380 milionů korun

Společnost Inekon dodá dalších 12 lokomotiv pro nejmenovaného italského přepravce. Celková hodnota kontraktu je přibližně 12 milionů eur (asi 380 milionů korun). Podle generálního ředitele Ineconu Josefa Huška tak italský přepravce do konce února příštího roku dostane od Inekonu celkem již 35 lokomotiv. V dodávkách italskému odběrateli chce firma pokračovat i nadále. Již nyní jde o nejvyšší počet vyvezených lokomotiv od dob dodávek do bývalého SSSR. Inekon cítí velkou šanci též v Iráku, kde se zajímá o modernizaci stovky českých dieselelektrických lokomotiv z produkce ČKD.

Podvodník s diamanty půjde na sedm let do vězení

Sedm let by měl ve vězení strávit čtyřiašedesátiletý bývalý soudní znalec Vilém Konečný, kterého ostravský krajský soud uznal vinným z podvodu s diamanty. Konečný podle rozsudku v roce 1992 podvodně nadhodnotil kolekci 250 drahých kamenů, aby získal úvěr. Cenu stanovil na 41 milionů korun. Hodnota drahých kamenů ale nepřesahovala pět milionů. Zástupci firmy Comerx, kde Konečný působil jako jednatel, pak na základě posudku vylákali z ostravské pobočky Pragobanky třicetimilionový úvěr, který nesplatili. Konečný vinu popírá a za znaleckým posudkem si stále stojí. Během procesu tvrdil, že kameny pro společnost Comerx ohodnotil podle tehdy platných cen na světových burzách a podle svých znalostí a zkušeností.

Vyšehradská kapitula odhalí pomník probošta Karlacha

V neděli 29. června proběhne na pražském Vyšehradě katolická pouť. Tamní chrám sv. Petra a Pavla bude povýšen na baziliku. V přilehlých sadech pak po mši Vyšehradská kapitula odhalí pomník svého probošta Mikuláše Karlacha (1831 až 1911), jenž se zasloužil o přestavbu Vyšehradu. Autorem pomníku je sochař Pavel Malovaný a jeho pískovcová socha je po dlouhé době prvním pomníkem postaveným v Čechách knězi. Slavnosti by se měl zúčastnit prezident Václav Klaus. Mši bude odpoledne na svátek sv. Petra a Pavla sloužit nynější probošt kapituly Antonín Doležal. Český katolický primas kardinál Miloslav Vlk bude v té době v Římě.

Neziskové organizace chtějí nové zákony proti domácímu násilí

Neziskové organizace chtějí, aby změny zákonů umožnily lépe potírat domácí násilí. Policie by podle nich měla mít možnost násilníka obvinit bez souhlasu jeho oběti a měla by mít i pravomoc jej na určitou dobu vykázat mimo obydlí. Nynější praxe, kdy žena s malými dětmi prchá do azylového domu, přičemž násilník zůstává v bytě, je podle organizátorů kampaně neúnosná. Nutné je také rozšířit síť utajených azylových bytů. Cílem akcí, které začaly v úterý, je informovat o domácím násilí společnost, aby jej nepovažovala za normální a netolerovala jej. Předloňský průzkum agentury STEM ukázal, že každý šestý občan se buď stal obětí, nebo byl agresorem domácího násilí. Více než čtvrtina lidí si myslí, že domácí násilí má společnost spíše tolerovat, protože si to rodina sama vyřeší.

Strážnice o víkendu ožije Mezinárodním folklorním festivalem

Strážnice na Hodonínsku o víkendu ožije 58. mezinárodním folklorním festivalem. Festivalu, jehož předzvěstí byla Dětská Strážnice, se zúčastní dvě tisícovky českých a na 360 účinkujících z Kypru, Maďarska, Mexika, Polska a Slovenska. Součástí festivalu bude i projekt představující kulturu Lužických Srbů, slovanského etnika žijícího v Německu. Sedm lužicko- srbských souborů se představí ve čtyřech samostatných pořadech. Nebude chybět lužicko-srbská svatba, hostem bude i dětský soubor a loutkové divadlo. Na přípravě programu se podílel Svaz Lužických Srbů Domowina. Letošní strážnický festival je věnován i 80. výročí prvního rozhlasového vysílání. Český rozhlas připravuje z festivalu v sobotu a neděli dva přímé přenosy. Ze stadionu Zahrada uslyší posluchači soubory BROLN, Úsměv z Horní Břízy, cimbálovou muziku Technik z Ostravy a Orchestr lidových nástrojů Slovenského rozhlasu. Ze sólistů se představí například Jožka Černý.

Na festival do Jihlavy přijedou pěvci z Austrálie i Afriky

Pěvci z Austrálie, Filipín, Jihoafrické republiky, Srbska a Slovenska budou hosty Festivalu sborového umění v Jihlavě. Z tuzemských do Jihlavy přijede pět špičkových pěveckých těles; krajské město Vysočiny tak bude ve 46. ročníku festivalu hostit přes 480 účinkujících a více než 50 hostů z řad skladatelů a sbormistrů. Stejně jako v minulých letech se koncerty uskuteční také v Chotěboři, v Humpolci, v Pelhřimově a na hradě Roštejně. Závěrečný satelitní koncert bude tradičně v rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce. Sobotní seminář bude tentokrát věnován interpretaci ukrajinské pravoslavné hudby. Na festivalu zazní díla skladatelů z Uzbekistánu a Británie, kteří loni zvítězili v šestém ročníku mezinárodní skladatelské soutěže festivalu.

V jihlavském muzeu jsou vystaveny unikátní sbírky porcelánu

Skvosty ze sbírek Muzea Vysočiny v Jihlavě si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Kouzlo porcelánu. Jsou zde vystaveny ukázky čínského, míšeňského, vídeňského i francouzského porcelánu z 18. a 19. století i servisy českých porcelánek, pocházející například ze zámků v Plandrech a v Lukách nad Jihlavou. Počátky evropské výroby připomíná konvička z Bergerova porcelánu z roku 1710. V Čechách jich je údajně pouze sedm. K největším zajímavostem patří půlmetrová váza ze sevreského porcelánu z doby kolem roku 1758 v barvě tzv. královské modři, která byla vyhrazena pouze panovníkovi. Dalším unikátem je talířek ze servisu Žlutý lev, který pochází z majetku saského kurfiřta Augusta Silného, jenž založil první porcelánku v Míšni. Výstava v Muzeu Vysočiny potrvá do 5. září.

Muzejníci shromažďují doklady o absurditě totality

Shromáždit doklady a osobní výpovědi o pokrytectví, cenzuře a potlačování pravdy v dobách komunistického režimu si klade za cíl projekt Absurdity totality. Připravil jej Nadační fond národních muzeí a galerií, aby zachoval výpověď o minulém režimu pro příští generace. Příspěvky může fondu poslat kdokoli písemně nebo jako nahrávku. Lidé mohou posílat dokumenty, plakáty, výstřižky z tisku či fotografie z období vlády jedné strany. Nejzajímavější materiály se objeví na internetové stránce www.total-absurdity-cz.org, po roztřídění a zhodnocení historiky a politology budou základem pro putovní výstavy a vyjdou i knižně. Své příspěvky mohou lidé zasílat na adresu Národního muzea, Václavské náměstí 68, 115 79, Praha 1. Využít lze také elektronickou poštu absurdity.totality@seznam.cz.

V Praze by se mohlo rozhodnout o medailích pro Neumannovou

Definitivní tečku za dopingovým případem ruských běžkyň z olympijských her v Salt Lake City by mohl v Praze udělat výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek doufá, že poté, co civilní soud zamítl odvolání Rusek, je naděje, že se před 115. zasedáním MOV případ konečně uzavře. Kateřina Neumannová by si díky diskvalifikaci soupeřek polepšila v závodu na 15 kilometrů volnou technikou z třetího na druhé místo a v kombinaci by získala bronz.

Dominik Hašek uvažuje o návratu do NHL

Český hokejový brankář Dominik Hašek podle internetových stránek televizní stanice TSN uvažuje o návratu do NHL. Podle některých zdrojů této kanadské televize je prý Haškův comeback téměř jistý. Osmatřicetiletý gólman skončil s kariérou loni poté, co získal s Detroitem Stanleyův pohár. S klubem Red Wings je prý nyní v kontaktu. Detroit má totiž na Haška opční právo, a pokud ho nevyužije, bude 'Dominátor' nechráněným volným hráčem. Hašek v současné době žije v Pardubicích a dění kolem jeho osoby rozvířila aféra v inline hokeji. Za zranění protihráče Martina Šíly čelí obvinění z pokusu o ublížení na zdraví.

A na závěr ještě alespoň krátce o počasí:

Noc by měla být téměř jasná, jen na jihu počítejte se zataženější oblohou a přeháňkami. Teploty 16 až 12 stupňů.

Zítra bude polojasno, na severu a severovýchodě se později zatáhne a ojediněle zaprší. Teploty 21 až 25 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.