Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus: Ústavní soud si vydobyl uznání, dík patří i odcházejícím

Ústavní soud si za deset let své existence v České republice vydobyl zásadní postavení a uznání. Prohlásil to prezident Václav Klaus, když se v pondělí na Pražském hradě loučil s těmi ústavními soudci, kterým končí mandát. Prezident jim za jejich práci poděkoval. Klaus také řekl, že uvedených deset let, kdy všechny zúčastněné strany hledaly vhodnou pozici soudu v ústavním pořádku, se místy neobešlo bez tápání a "vzájemného osahávání půdy". Prezident míní, že to je přirozené a logické. Václav Klaus se v minulosti netajil výhradami k některým rozhodnutím Ústavního soudu. Při svém nástupu do funkce prezidenta dal také najevo, že se na ústavní soudce nehodlá obracet tak často, jak to dělal jeho předchůdce na Pražském hradě Václav Havel. Desetiletý mandát vyprší v úterý 15. července osmi z 15 ústavních soudců. Prezident již vybral všech osm kandidátů na uvolněná místa. Senát začne jednotlivé nominace projednávat ve středu. Poslední navrženou se stala v pátek senátorka ODS Dagmar Lastovecká. Dalšími kandidáty jsou současný vicepremiér Pavel Rychetský, právník Aleš Pejchal, bývalý děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Vladimír Balaš, vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Václav Pavlíček, dosavadní ústavní soudci Pavel Holländer a Vojen Gütler a advokátka Klára Veselá-Samková.

Nové vedení Ústavního soudu čeká těžký boj o rozpočet

Vedení Ústavního soudu čeká po jmenování nových soudců boj s ministerstvem financí o rozpočet na příští rok. Z návrhů vyplývá, že by měl dostat asi 86 milionů korun, tedy o sedm méně než letos. Místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová to v pátek označila za průšvih. Dodala, že soud je dlouhodobě podhodnocen. "Všichni budou muset šetřit," řekl v reakci na její slova ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj lze v případě Ústavního soudu akceptovat jako nové výdaje jen investice spojené s příchodem nových soudců. "Je otázka, do jaké míry potřebuje soud při této příležitosti realizovat nějaké nové investice," uvedl ministr. Zdůraznil, že každý resort musí na příští rok na provozních výdajích ušetřit pěr procent. Sobotka připomněl, že zatím vznikl jen návrh rozpočtu, o němž se bude se všemi institucemi jednat. Zároveň ale naznačil, že šance Ústavního soudu získat oproti návrhu nějaké finance navíc nejsou velké. "Platí, že se všemi kapitolami se bude během léta jednat, ale nakonec se prosadí, podle mého názoru, úsporná varianta státního rozpočtu," konstatoval. Ústavní soud České republiky zahájil činnost 15. července 1993, když prezident Václav Havel jmenoval do funkce dvanáct z patnácti soudců.

Šimonovský: Stát se s H&C vypořádá do konce července

Do konce července by měl stát vyřešit problém financování stavby úseku Ostrava Rudná-Hrušov na připravované dálnici D47. Stavbu dosud financovala společnost Housing&Construction, která měla původně postavit celou dálnici. Poté, co vláda zakázku letos v březnu vypověděla, hledá ministerstvo dopravy možnosti, jak převést na stát i výstavbu dvoukilometrového úseku u Ostravy, uvedl na dnešním setkání s novináři ministr dopravy Milan Šimonovský. Na úseku Rudná-Hrušov staví ostravská firma ODS, která již na stavbě za 650 milionů korun prostavěla zhruba 140 milionů. Ty by měla získat od H&C, která si tuto sumu následně nechá proplatit od Ředitelství silnic a dálnic včetně sedmiprocentní marže. Poté by měl stát uzavřít s ODS novou smlouvu na dokončení stavby. Vláda minulý týden nepřistoupila na návrh H&C na případné odškodnění za budoucí daňové povinnosti v souvislosti s D47 a nevypořádané smluvní vztahy měly za následek zastavení prací na stavbě obchvatu Ostravy. Podle ministra by měl být problém vyřešen do 14 dnů a již se jím nebude zabývat vláda. Kabinet již Housingu přiznal proplacení finančních nákladů na přípravu výstavby dálnice v objemu 20 milionů eur, tedy asi 620 milionů korun. Zakázku na výstavbu 80kilometrové dálnice z Lipníka nad Bečvou přes Ostravu na polskou hranici získal Housing & Construction loni v červnu bez výběrového řízení od kabinetu tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Vláda Vladimíra Špidly koncem letošního března rozhodla smlouvu s H&C vypovědět s tím, že projekt uskuteční sama. Místo 125 miliard Kč plánovaných H&C by měl projekt vyjít o 40 miliard levněji a doba výstavby by se měla zkrátit o rok na konec roku 2008. Senát již podpořil vydání dluhopisů za 47,6 miliardy korun na výstavbu dálnice.

Biskupové zvažují, kdy bude plenární sněm pokračovat

Po prvním zasedání, které se uskutečnilo uplynulý týden na Velehradě, bude plenární sněm české katolické církve pracovat až do dalšího jednání v komisích. Znovu se sejde za rok nebo za dva. O termínu rozhodnou biskupové. "Po prvém zasedání jsme ještě nedospěli k závazným závěrům a normám pro další život církve," konstatoval v dnešním vyjádření pro tisk předseda sněmu kardinál Miloslav Vlk, český katolický primas. Sněm podle něj má v závěru takové normy zformulovat a vybídne také zřejmě biskupy ke svolání synod v diecézích. Katolická církev chce nyní v komisích rozpracovat především své misijní a evangelizační působení v české společnosti. Na pořadu je také analýza situace ve společnosti a církvi, celoživotní vzdělávání laiků i kněží, starost o mládež a rodiny a jiné pastorační otázky i péče o duchovní povolání. Historicky první sněm českých katolíků se věnoval spoluzodpovědnosti církve za stav a budoucí směřování společnosti. Diskutoval i o vnitrocírkevních tématech - působení kněží ve farní správě a ve společnosti a zapojení laiků v aktivitách církve, ale například také o těžkostech při péči o památky. Zdůraznil vůli církve nabízet kvalitní duchovní alternativu pro současného člověka i vůli podporovat charitativní a humanitární pomoc a podle možností přispívat k rozvoji kultury, etiky, výchovy a vzdělání. Sněm byl svolán, aby učinil sebereflexi stavu katolické církve a současně znovu definoval její místo a úlohu v české společnosti v nových podmínkách, které se vytvořily po pádu komunismu. Na sněmu se po šestiletých přípravách sešli biskupové a další duchovní, představitelé teologických fakult a seminářů, zástupci řádů, volení delegáti z diecézí a odborní experti.

V diskontech už nakupuje stejný počet lidí jako v supermarketech

Čeští zákazníci nakupují potraviny stále méně v supermarketech a více navštěvují diskontní prodejny a hypermarkety. Podle studie Supermarket 2003, poklesl proti loňsku podíl zákazníků navštěvujících supermarkety o pět procent pod 19 procent. Současně vzrostl o tři procenta na téměř 19 procent podíl zákazníků upřednostňujících diskontní řetězce. Tento nárůst se objevil ještě před zahájením provozu prodejen Lidl. V následujících letech lze podle Incomy díky tomuto novému řetězci očekávat další posílení diskontního segmentu. Hypermarkety si polepšily za minulý rok o šest procent. Pro téměř dvě pětiny Čechů jsou tak nejnavštěvovanějším typem prodejny. Přitom ještě v roce 1998 jejich podíl na trhu činil pouhá dvě procenta. Podíl malých obchodů klesl na 22 procent, což je ve srovnání s loňským rokem propad o tři procenta a s rokem 1998 dokonce o 36 procent. Zákazníci si řetězce vybírají především podle šíře jeho nabídky a také podle jeho dostupnosti. Silnou stránkou většiny supermarketů je jejich blízkost zákazníkovi a dostačující výběr nabízeného zboží.

Bez práce se na podzim ocitne více zemědělců než v jiných letech

Úřady práce zaplaví letos na podzim zřejmě více zemědělců než v minulých letech. Zemědělské podniky totiž nebudou propouštět jen tradiční sezónní pracovníky, ale i své stálé zaměstnance. Předseda Regionální agrární komory Božík Severin dnes novinářům řekl, že odhaduje odchod minimálně třiceti procent stálých pracovníků v zemědělství. Důvodem tohoto poklesu zaměstnanosti je finanční krize zemědělství a letošní kritická neúroda. Konkrétní dopady do zaměstnanosti a případného krachu celých podniků budou podle jeho slov známé až po ukončení žní. Letošní úroda obilovin je totiž podle zemědělců nejhorší za posledních 40 let. Výnosy z prvních sklizených ploch například na Brněnsku klesly z loňských asi šesti tun na čtyři tuny na hektar. Situace v zaměstnanosti a existenci zemědělských podniků se pak podle Severina bude záležet i na rozsahu živočišné výroby. Kdyby pokračoval propad cen, jak se nyní stalo zejména u prasat, tak se budou podle jeho slov rušit chovy, což by byla ještě horší situace. Ještě kritičtěji vidí situaci předseda představenstva okresní Agrární komory v Břeclavi Jan Hajda. Ten očekává, že až 40 procent zemědělských podniků letos skončí krachem. Už v lednu podle jeho slov ukončily v regionu činnost tři zemědělské podniky, jiné teď lidi propouští nebo jim neplatí. Například na Mikulovsku je podle Hajdy firma, jejíž zaměstnanci jsou už čtyři měsíce bez výplat.

Většina lidí v České republice je se svým zaměstnáním spokojena

Se svým zaměstnáním je v České republice více či méně spokojeno 66 procent lidí. Většina ale neopomene podotknout, že má malý plat. Plyne to z výsledků průzkumu, které dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). "Tak napůl" je spokojeno 28 procent respondentů a šest procent odpovědělo, že spokojeno není. S výší platu je přitom spokojeno jen 47 procent lidí. Pokud jde o vyhlídky na zvýšení platu nebo na lepší místo, optimisticky se vyslovilo dokonce jen 24 procent dotázaných. Naopak nejvýznamnějšími faktory, které spokojenost se zaměstnáním ovlivňují, jsou přitom podle CVVM především to, že lidé nemusejí do práce dojíždět daleko, a také, pokud je práce zajímavá. Shodně si to myslí 80 procent respondentů. Následuje to, jak zaměstnavatel dokáže využít odborných schopností respondenta (76 procent) a organizace práce, se kterou je spokojeno 72 procent.

Za dovolenou na Slovensko zamířilo i letos mnoho Čechů

Přestože byly první dva týdny v červenci na Slovensku spíše chladné, návštěvnost českých turistů u východních sousedů na začátku letní sezony to nijak výrazně nepoznamenalo. Češi se i letos vydali v hojném počtu do slovenských hor i rekreačních center u vody. "Myslím, že sezona se dobře rozběhla. Čechů je tady strašně moc," řekla dnes ČTK ředitelka Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Bibiana Dzurillová. Podíl návštěvníků z České republiky na celkovém počtu turistické klientely Dzurillová odhaduje na 30 procent. Zhruba stejné množství tvoří ve velehorách domácí turisté, následují Poláci a Rusové. Až na 70 procent odhadla podíl českých turistů recepční z hotelu Bystrina v Demänovské Doline v Nízkých Tatrách. Na začátku července byla návštěvnost horší, ale v posledních dnech se hotel naplnil. "Zdá se mi, že je to vyšší než loni," podotkla. Menší meziroční pokles v počtu návštěvníků zaznamenala služba Národního Parku Malá Fatra. "Ale Čechů tu máme stále hodně," zdůraznil pracovník služby a odhadl jejich podíl na 30 až 40 procent. "Očekáváme, že letošek bude v bude v návštěvnosti stejný jako loni," podotkl. Lidé z Česka mají na Slovensku někdy pověst velmi šetrných turistů, kteří raději přespí zadarmo ve stanu, než aby dali necelých 200 slovenských korun za nocleh v horské chatě. U mladých párů takové chování často přetrvává, rodiny s dětmi nebo podnikatelé si ale podle hoteliérů rádi zaplatí aspoň základní komfort. Platí to hlavně u středisek v nížinách.

Celníci odhalili ve vlaku zásilku pašovaných telefonních karet

Celníci na železničním přechodu v Petrovicích u Karviné o víkendu odhalili zásilku sedmi tisíc karet do mobilních telefonu. Pašeráci karty ukryli do jednoho vagonu mezinárodního rychlíku Vltava, který přijel z Ruska. "Hodnota karet dosahuje dvou milionů korun. Daňový únik jsme vyčíslili na 600.000 korun," řekl dnes ČTK mluvčí ostravského celního ředitelství Karel Moškoř. Celníci kontraband našli v kupé pro průvodčí. "Karty v hodnotě od 100 do 1000 korun byly schovány ve stropě a pod lůžkem," doplnil mluvčí. Část karet podle něj byla v originálním balení po 100 kusech a zbytek jen tak omotaný gumičkou.

Celníci se domnívají, že si zásilku objednali rusky mluvící lidé, kteří trvale žijí a pracují na českém území. "Směřovala do Prahy. Pašeráky se nám asi stěží podaří odhalit. Zboží je zatím uloženo ve skladu celního úřadu. Pokud by si je majitel chtěl vyzvednout, musí nejprve zaplatit clo a daň z přidané hodnoty," vysvětlil Moškoř.

Karlovarský festival už poslal cenu Morganu Freemanovi do Ameriky

Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu, kterou v sobotu večer převzal v závěru karlovarského festivalu Morgan Freeman, už následovala amerického herce do Ameriky. Organizátoři mezinárodní filmové přehlídky ji za ním poslali dodatečně, neboť před závěrečným ceremoniálem produkce zapomněla vyrýt na podstavec jeho jméno. "Z pověrčivosti jsme to nechtěli udělat už před festivalem v Praze, abychom nezakřikli, že opravdu přijede. Nakonec se na to nedostatečnou koordinací práce mezi produkcí a programovým oddělením bohužel zapomnělo," řekla dnes ČTK umělecká ředitelka MFF Eva Zaoralová. Podle prezidenta MFF Jiřího Bartošky je už soška dívky, držící v napjatých pažích nad hlavou křišťálový globus, na cestě do USA. Sám Freeman byl prý překvapen, že na sošce není žádné jméno. "Teď nevím, jestli je pro mě. Jestli mi nedali nějakou jinou cenu," řekla hollywoodská hvězda televizi Nova.

Restaurátoři dokončují opravu unikátní malby v kostele v Loučné

Skupina restaurátorů dokončuje opravy unikátní malby v kostele sv. Josefa v Loučné na Jablonecku. V interiéru již dokončili opravu malby na stropě a nyní pracují na renovaci takzvaných šablonových maleb, řekla to Milena Jelínková ze Spolku přátel obce Janov nad Nisou, který se na obnově kostela podílí. Kostelík je majetkem obce, která ho v roce 1998 pronajala spolku za symbolickou jednu korunu ročně. Členové spolku se pustili do záchrany vitrážových oken a postupně i celé stavby, která je dominantou Loučné. Díky své poloze u hlavní silnice je jednou z prvních staveb, která návštěvníky obce vítá. Celková rekonstrukce interiéru začala loni v listopadu. Její součástí je i oprava kostelních lavic, oltáře a dalších dřevěných a kovových prvků včetně vchodových dveří. "Zvláštní péče je věnována unikátní šablonové výmalbě, o které bylo rozhodnuto, že zůstane zachována a bude zrestaurována odborníky," poznamenala Jelínková. Díky tomu bude mít kostel v Loučné jednu z mála dochovaných autentických šablonových maleb v regionu. Janov nad Nisou letos ze svého rozpočtu na rekonstrukci interiéru vyčlenil přibližně milion korun. Restaurování malby by mělo být dokončeno ještě v červenci, ostatní práce v srpnu. "Už teď připravujeme na začátek října slavnostní koncert, který léta trvající kompletní opravy kostela završí," dodala Jelínková. Kostel byl postaven v letech 1914 až 1915 z darů místních občanů podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha, který je například autorem rozhleden na Černé studnici či na Bramberku. Kostelík, který sloužil posledních 50 let jako skladiště, by se měl podle Jelínkové stát v budoucnu kulturním centrem obce. Není vysvěcen, mohl by proto sloužit jako obřadní síň, místo koncertů, výstav a dalších akcí.

Hra Prodaná nevěstka poukazuje na prostituci a pohlavní choroby

Divadelní hru Prodaná nevěstka aneb o (ne)věrném milování uvede v sobotu na hradu Vildštějn ve Skalné na Chebsku Divadlo Bez Hranic. Parodie na klasickou operu Prodaná nevěsta poukazuje na bující prostituci a s ní spjatá rizika šíření pohlavních chorob, zvláště AIDS. "Obsahuje témata, která pálí Karlovarský kraj," sdělila dnes ČTK pořadatelka Jana Kofránková. Představení, v němž hraje prostitutku Mary, má podle ní vzdělávací charakter. "Chceme se jen pokusit zobrazit, nastínit možné situace, které člověka doženou k určité životní krizi, a trochu poradit," uvedla. Inscenace je částečně postavena na situační komice, tanci a písničkách, součástí jsou i rady, jak se mají lidé chránit proti nákaze virem HIV, doplněné informacemi o nemoci AIDS, řekla spoluautorka hry Dagmar Schneiderová. Krajská hygienická stanice poskytla nejčerstvější údaje o současné situaci v regionu včetně publikací, které diváci obdrží na představení. Hra zdánlivě vychází z klasické opery Bedřicha Smetany. Je ovšem značně upravena. Mařenka se změnila na prostitutku Mary, Jeníček na mafiána Johnyho, kecal na pasáka Wendyho. "Typy charakterů jednotlivých postav jsme odkoukávali přímo z našeho okolí, abychom do příběhu dostali určitou autentičnost. Jednoduše jsme vyšli do nočního Chebu - ulic a barů," líčí Petr Míka, který hru režíroval. Premiéru na hradě mělo představení loni. Rádkyněmi při jeho přípravě tehdy byly samy prostitutky, které radily, jak mají herci pózovat. "Dívky jsme pak zvali na představení, ale nemohly se dostavit, protože musely pracovat," dodala Kofránková.

Spolek s obtížemi shání peníze na památník Otakara Kubína

S velkými obtížemi shání Spolek přátel Boskovic peníze na památník svého slavného rodáka, malíře, grafika a sochaře Otakara Kubína (1883 až 1969). Památník bude odhalen v polovině srpna a přijde na 220.000 korun. Spolek chce alespoň drobnou částku získat prodejem pohlednic s Kubínovými malbami. Zatím o ně velký zájem není. Pomoci nechtějí ani firmy z Francie, v níž umělec dlouhá léta působil. "Když se nám podaří získat 10.000 korun, budeme šťastni. Pro pohlednice jsme vybrali dva motivy. První je pohled na Boskovice, druhý květiny," řekl dnes ČTK člen spolku Jiří Bušina. Sdružení nechalo vyrobit 6000 pohlednic. K dostání jsou v městském informačním středisku a v Boskovicích je prodávají také studenti. Boskovice letos oslaví 120. výročí narození Kubína. Na budově nazvané Rezidence, v níž žil, se objeví pamětní deska. V místech, kde stával jeho rodný dům, vznikne památník s bustou umělce. Kubín patřil k významným představitelům pařížské malířské školy. Mnoho jeho děl vyjadřuje vnitřní pocity a je poznamenáno vlivem Vincenta van Gogha a Paula Gaugina. Kubín se také řadil k uznávaným krajinářům a inspirovala jej často Vysočina.

Počasí

V úterý 15. 7. 2003 bude skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 24 až 28°C. Teplota na horách v 1000 m kolem 17°C.