Zprávy Radia Praha
Gross: Sociální demokracie postrádá sebedůvěru
Předsednictvo ČSSD diskutovalo v sobotu v Lidovém domě o problémech spojených s finanční reformou a o situaci uvnitř strany. Sociální demokracie trpí nedostatkem sebedůvěry a zatím lidem nedokázala srozumitelně vysvětlit plánovanou reformu. Novinářům to po jednání předsednictva řekl její první místopředseda Stanislav Gross. Předseda ČSSD Vladimír Špidla uvedl, že ministři i další politici sociální demokracie budou v příštích měsících na všech úrovních reformu vysvětlovat.
Schválení reformy ve sněmovně momentálně ohrožuje hlavně nechuť některých poslanců ČSSD zvednout pro ni v její současné podobě ruku. Josef Hojdar dokonce vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD. Hojdara v pátek podpořila v přítomnosti předsedy a místopředsedy strany Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse ústecká ČSSD, jejíž je členem. Po jednání předsednictva Špidla prohlásil, že by bylo dobré, aby se do sněmovní stranické frakce vrátil. Tento názor obsahovala i jeho zpráva, kterou předsednictvo schválilo.
V debatě podle šéfa ČSSD řečníci Hojdarův krok většinou označovali za nestandardní. Špidla dodal, že Hojdarovy pozměňovací návrhy k reformě budou posouzeny "stejně pečlivě" jako případné podněty jiných zákonodárců ČSSD. Žádné speciální zacházení a postavení tedy podle něj odchodem z klubu nezískává.
Gross mimo jiné také odmítl výzvy ze stranické organizace na Praze 1 ke svolání mimořádného sjezdu ČSSD. Sobotní zasedání začalo minutou ticha za Jiřího Horáka. Tento první předseda Československé sociální demokracie po roce 1989 zemřel v pátek na Floridě.
Senát možná zkomplikuje vládě zvyšování spotřební daně
Senátoři možná zkomplikují vládě její záměr zvýšit spotřební daň u benzinu, nafty, cigaret i alkoholu. Není vyloučeno, že příslušnou novelu vrátí s úpravami sněmovně. Naznačila to senátorka Soňa Paukrtová (za US-DEU) z hospodářského výboru horní komory. Kamenem úrazu by podle ní mohla být pasáž, která má umožnit bezcelním obchodům zbylé zásoby bez daně prodávat až do konce března 2004. Tyto obchody přitom měly podle slibu, který Česko dalo Evropské unii, ukončit činnost do závěru letošního roku, řekla senátorka ČTK. Zástupci Evropské komise už dali najevo, že věří, že ČR uzavře své bezcelní obchody do konce roku.
Další části novely senátorka nechtěla zatím příliš komentovat vzhledem k tomu, že poslanci do vládní předlohy zapracovali zhruba stovku vlastních úprav. Další člen výboru z opoziční ODS Ivan Adamec uvedl, že občanští demokraté novelu nepodpoří. "Podle mě názor klubu bude jednoznačně proti, nejedná se o nic jiného než o zdražování," prohlásil. Novela je součástí vládní rozpočtové reformy a měla by do státní pokladny v příštím roce přinést 13 miliard korun.
Tvrdíkovi skončil mandát poslance, Jičínský připraven nastoupit
Exministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) v sobotu ustřihl poslední díl z vojenského metru a ukončit své působení v Poslanecké sněmovně. Mandátu poslance se vzdal formou notářsky ověřeného zápisu, který s předstihem podepsal už zhruba před měsícem. Jeho písemnou rezignaci doručil šéfovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi Tvrdíkův stranický kolega Zdeněk Koudelka. Ten ČTK řekl, že Tvrdík si odchod z dolní komory nerozmyslel a rezignaci nestáhl. Tvrdíka ve sněmovně nahradí Zdeněk Jičínský, který v sobotu pro ČTK uvedl, že je připraven za Tvrdíka nastoupit. Poslanecký slib by složil na zářijové schůzi dolní komory, tedy po parlamentních prázdninách. Jičínský byl počátkem 90. let federálním poslancem, ve sněmovně působil v letech 1996 až 2002. V loňských volbách kandidoval znovu, ale byl na obtížně volitelném místě a neuspěl.
Krkolomný způsob rezignace na poslanecký mandát zvolil Tvrdík poté, co opakovaně měnil své výroky o tom, zda a kdy opustí vysokou politiku. Podpisem rezignace s předstihem chtěl ukončit spekulace o tom, zda sněmovnu opustí. Současně se ale v politických kuloárech spekulovalo o tom, že odchod ze sněmovny odloží až na dobu, kdy dolní komora v prvním čtení projedná balík 11 vládních předloh souvisejících s reformou veřejných financí. Někteří sociální demokraté totiž neoficiálně dávali najevo, že není úplně jisté, zda by Jičínský, považovaný za stoupence bývalého lídra ČSSD Miloše Zemana, zákony podpořil.
Tvrdík ohlásil rezignaci na funkci ministra obrany 29. května. O den později si to rozmyslel s tím, že v nejbližších hodinách se vzdá poslaneckého mandátu. O několik dalších hodin později na funkci ministra rezignoval definitivně. Nesouhlasil se škrty v armádním rozpočtu, jež měly být součástí reformy financí.
Zatím není jasné, čím se bude Tvrdík po odchodu ze sněmovny živit. Jako bývalému ministrovi mu náleželo přibližně čtyřistatisícové odchodné. Deník Právo v sobotu napsal, že firma Boeing, která ovládá 35 procent v Aeru Vodochody, vetovala účast Tvrdíka v představenstvu Aera.
Špidla se Jičínského nebojí, Tvrdíka možno vidět v předsednictvu
Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla v sobotu opět ujišťoval, že se neobává příchodu Zdeňka Jičínského do sněmovny. Opakovaně ho označil za talentovaného člověka s velkým rozhledem. Jičínský, který je považován za příznivce expremiéra Miloše Zemana, v dolní komoře nahradí Jaroslava Tvrdíka.
Špidla a místopředseda ČSSD Stanislav Gross na dotaz novinářů také zdůrazňovali, že bývalý ministr obrany bude dál působit v řadách a dokonce ve vedení sociální demokracie. "Kdo bude chtít potkat Jaroslava Tvrdíka, tak vždycky, když zasedá předsednictvo, ať přijde do Lidového domu a tady ho bude moci potkat. On zůstává členem předsednictva," řekl Gross. Tvrdík se sobotního jednání tohoto orgánu zúčastnil.
S Tvrdíkem coby poslancem se sociální demokraté podle Špidly rozloučili zhruba před týdnem při společenské akci - byla zároveň oslavou čtyřicátých narozenin jednoho poslance ČSSD a zasnoubení dalšího sociálnědemokratického zákonodárce.
Klaus v neděli s největší pravděpodobností odejde z nemocnice
Prezidenta Václava Klause v neděli lékaři s největší pravděpodobností propustí z nemocnice domů. ČTK to sdělil ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Bude-li Klaus z nemocnice propuštěn, odjede do letního sídla prezidentů na zámku v Lánech na Rakovnicku. Hájek už dříve řekl, že tam prezident bude odpočívat a bude tam moci vyřizovat i některé pracovní záležitosti.
Dvaašedesátiletý Klaus je nyní v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, kam byl převezen v pondělí večer kvůli zhoršení zdravotního stavu. Prezident v posledních dnech prodělal angínu a stěžoval si na bolesti kyčelního kloubu. "V zásadě je (Klausův) stav nezměněný. Všechno se to zlepšuje," řekl Hájek. Prezident podle něj četl noviny a knihy a díval se i na televizní přenos prvoligového fotbalového utkání mezi pražskou Spartou a Teplicemi. Sám Klaus je ale příznivcem pražských Bohemians. Uvedl to koncem června s odůvodněním, že za tento klub v mládí hrával košíkovou.
Po většinu svého téměř čtrnáctiletého působení v politice se Klaus těší dobrému zdraví. Pomoc lékařů zatím vyhledával převážně kvůli úrazům, které si přivodil při sportu. Některé drobnější zdravotní problémy jej však přece jen už několikrát přivedly i na nemocniční lůžko.
Telegraph: Havel je opět hlavním disidentem své země
Nesledují ho žádní tajní policisté, ale bývalý český prezident Václav Havel je už opět hlavním politickým disidentem ve své zemi - v britském deníku The Daily Telegraph to v sobotu píše z Prahy americký novinář Peter Green. Podle Havla je těžké být ex-prezidentem v zemi, která nemá tradici bývalých prezidentů. "Hledám způsob, jak žít život občana," cituje ho. "Nechci být a nemohu být v permanentní opozicí k úřadující vládě, ale cítím, že mohu vyjádřit některé své názory svobodněji, než dříve," řekl podle deníku bývalý prezident. Havel podle článku ve svém novém exilu odhodil sametové rukavice a kritizoval nynějšího prezidenta a svého věčného ideologického odpůrce Václava Klause ve všem, od stylu vlády po vlažnou podporu českému členství v Evropské unii.
Před referendem o vstupu do EU byli Klaus a ostatní vysocí čeští politici tiší. Pozornost na sebe upoutal Havel, který šel na rockový koncert a tam vyzval spoluobčany, aby hlasovali pro. Řekl, že jen zločinci mohou považovat členství v EU za hrozbu, což se považuje za dlouhý nos na Klause, který řídil českou post- komunistickou privatizaci, která je vyhlášená svou korupcí.
"Havel je tady sprosté slovo," řekl autorovi článku nejmenovaný důvěrník Václava Klause. Jiný podle článku temně mručel, že Havlovy výroky byly pokusem podkopat demokracii. Nynější prezident se vysmívá avantgardnímu vkusu spisovatele Havla v umění a interiérech, jeho vkusu pro citově vypjatou kulturu, a dokonce vypověděl jeho hudební festival z areálu Hradu. Podle Havlova bývalého poradce Jiřího Pehe to vypadá jako třídní válka mezi dvěma režimy. "Místo, aby využili jeho prestiže, vyhlazují jeho dědictví."
V zahraničí je to však stále Havel, kdo je vnímán jako český obránce demokracie. Zatímco Klaus stále loví pozvání do Bílého domu, Havel si tam odletěl pro medaili svobody. Podle Václava Žáka z Listů je Havel nyní ve svém živlu. Bývalý prezident také říká, že byl omráčen tím, jak se svět změnil za dobu, kdy žil na Pražském hradě. V září plánuje začít psát knihu.
Stejně jako v době komunismu má disidentství svou cenu. Havel si už nenosí kartáček na zuby pro případ zatčení, ale měl potíže se sháněním peněz pro nadaci, která bojuje za lidská práva. Bohatí podnikatelé, kteří ho kdysi vyhledávali, se mu nyní na veřejnosti v obavách z Klausova hněvu vyhýbají, píše The Daily Telegraph.
V tržnici Celná na Chomutovsku začala razie proti prodeji padělků
Asi největší zátah proti prodeji padělaného zboží provádí od sobotního dopoledne v tržnici Celná u hraničního přechodu s Německem Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku 124 policistů a celníků. Poprvé v Ústeckém kraji pronikají i do uzamčených stánků a přilehlých skladů, povolení k tomu získali od státního zastupitelství. Je to komplexní kontrola celé tržnice a potrvá minimálně dva dny, řekl ČTK mluvčí ústeckého celního ředitelství Viliam Leysek. "Jsme na začátku, ale u jednoho stánku jsme už nalezli zhruba 80 procent nelegálního zboží. Jde především o textil s napodobeninami známých značek, padělané hudební a videonosiče a nekolkované cigarety. Pašované zboží zajišťujeme a převážíme do svých skladů," uvedl Leysek.
Většina vietnamských obchodníků, kterým stánky patří, se stačila rozprchnout. Tři z nich však policie zadržela a převezla k výslechu. "Jedna žena a dva muži jsou podezřelí z porušení zákona o pobytu cizinců. V současné době zjišťujeme jejich totožnost," uvedl Pavel Češka z cizinecké policie. Zásahu se zúčastnil i ministr financí Bohuslav Sobotka. Jak novinářům řekl, podporuje zákon umožňující použít zabavené zboží pro humanitární účely, jeho skladování a likvidace podle něj totiž neúměrně zatěžuje rozpočet celníků. "Zákon vláda schválila, na podzim se jím bude zabývat sněmovna. Doufám, že získá podporu a již od jara příštího roku budeme moci se souhlasem výrobců značek část zboží rozdat mezi potřebné," uvedl Sobotka.
Zásah navazuje na rozsáhlou kontrolu prodejců v tržnici Dragoun v Chebu. Od úterý do pátku zde celníci a policisté zabavili falzifikáty předběžně za 200 milionů korun. Tři kamiony a čtyři nákladní auta odvezly do celních skladů 70.000 kusů textilu, 20.000 párů bot, 29.000 batohů, 60 milionů cigaret a 7000 kompaktních disků a DVD. Kontrolorům se navíc podařilo objevit v prostorách tržnice i tajnou šicí dílnu a dílnu na balení cigaret. Ve sklepě jedné z budov nalezli i místnost se třemi takzvanými vypalovačkami, používanými k výrobě kopií hudebních nahrávek na CD a DVD.
Pacovský údajně zavraždil rodinu, která pomáhala jeho bývalé ženě
Tři lidé, z jejichž vraždy byl obviněn Čechorakušan Ladislav Pacovský a jeho syn John, byli příbuzní ženy, která v Lítvínovicích na Českobudějovicku poskytovala pomoc Pacovského bývalé manželce. ČTK to řekl další rodinný příslušník obětí, který je s celou kauzou detailně seznámen.
Muž, který si nepřál zveřejnit své jméno, v rozhovoru pro ČTK řekl, že Pacovský svou bývalou manželku před rozvodem často bil. Proto se několikrát stalo, že utekla k sousedce, která bydlela v domku naproti, a tam se obě ženy před násilníkem zamkly. Pacovského nenávist se pak přenesla i na další rodinné příslušníky této sousedky. Jeho obětí se proto stal manžel, syn a zeť její sestry.
Tragická událost se stala v úterý večer v Litvínovicích v zahradní restauraci, která této rodině patřila. Pacovští si počkali na okamžik, kdy v podniku nebudou žádní hosté a poté začali po svých sousedech střílet. "Naše rodina se v očích tohoto maniaka stala nepřítelem číslo jedna, protože prostě poskytla azyl jeho terorizované manželce," uvedl příbuzný obětí. Spekulace, které se objevily v médiích o tom, že motivem mohly být majetkové spory, jednoznačně odmítl. "Motiv činu vycházel z toho, že ten člověk je psychopat posedlý nenávistí k celému světu, kterému to ale zároveň velice dobře myslí. Moje rodina s Pacovským není v žádném příbuzenském ani majetkovém vztahu, jsme čistě jen sousedi," zdůraznil.
Muž, který poskytl rozhovor ČTK, není spokojen s tím, jak se k případu postavila policie. Nepostarala se podle něj o to, aby se v médiích bezprostředně po tragické události objevila fotografie Pacovského a jeho syna. Proto se sám rozhodl sdělovací prostředky kontaktovat a fotografie jim rozeslal. Podezřelou dvojici policie zatkla ve čtvrtek v Praze 3, kde je v restauraci poznala jedna žena právě na základě fotografie, kterou viděla v tisku.
Muž uvedl, že se po tragické události začal bát o život svých blízkých i svůj, protože se strachoval, že by se Pacovští mohli pokusit o další vraždy. "Schoval jsem se a ukryl jsem celou svoji rodinu po různých chajdách a bytech, které nemají s naší rodinou nic společného," uvedl. Dodal, že zároveň žádal policii, aby jim poskytla ochranku. Policie ale podle něj, žádná účinná opatření na ochranu jeho rodiny neučinila.
Pravě postup policie v Pacovského kauze vyvolal ve čtvrtek prudkou hádku v Poslanecké sněmovně. Poslanec za ODS Jan Klas tvrdě napadl policii, že neposkytla ochranu pozůstalým a dalším a svědkům střelby. Proti tomu se ohradil ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Začal na Klase křičet, že dělá z mrtvol politiku a že to je hanebnost, za kterou by se měl každý slušný člověk stydět. Zároveň však řekl, že nemá k dispozici všechny podklady, aby mohl Klasovu kritiku komentovat.
Žena zavřená dva roky v chebském bytě je na psychiatrické klinice
Třiatřicetiletá žena, která byla dva roky uzamčená v pokoji chebského bytu, je od pátečního odpoledne hospitalizována v nejmenovaném psychiatrickém zařízení. Poškozená, jíž čtyřiapadesátiletá majitelka bytu, držela násilím v otřesných hygienických podmínkách v přilehlé místnosti, byla po náhodném objevení policisty ve velmi špatném zdravotním stavu. ČTK to řekla chebská policejní mluvčí Stanislava Dlhopolčeková.
Policisté už podali návrh na vzetí do vazby starší ženy. Vazebním důvodem je zatím pouze trestný čin výroby a držení omamných látek a jedů. Policisté, kteří dostali od soudu nařízení k domovní prohlídce, našli v bytě na Evropské ulici půl kilogramu metamfetaminu, 1,5 kilogramu šperků, zařízení na vážení drog a 400 tisíc korun. Policisté zjišťují, zda starší žena nutila svoji "spolubydlící" k prostituci, zatím ji ani neobvinili kvůli trestnému činu omezování osobní svobody. Policie hodlá podrobnosti případu zveřejnit v pondělí na tiskové konferenci chebské radnice. "Případ je zatím v šetření," uvedla mluvčí.
"Z místnosti čpěl hrozný zápach. Žena tam ležela mezi lejny a kolem pobíhal pes. Byl to hrozný pohled, který zacloumal i otřelými policisty," řekl internetovému serveru Novinky zdroj obeznámený s případem. "S tímto jsem se za svoji téměř desetiletou éru ještě nesetkal," řekl ČTK chebský policista. Potvrdil, že příslušníci ženu hned ve čtvrtek vyvedli a záchranáři ji převezli do nemocnice, kde zůstala do pátku.
Soud ve Štrasburku rozhodne ve sporu Romů s Ústím nad Labem
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vydá v úterý verdikt k letitému sporu romské rodiny Červeňákových s městem Ústí nad Labem o jejich bydlení. Červeňákovi si ve Štrasburku stěžují na porušení zákazu nelidského a ponižujícího zacházení, nerespektování rodinného a soukromého života, pomalé soudní řízení a diskriminaci.
Soud by se měl vyslovit k dohodě o nápravě veškeré možné újmy, kterou letos podepsala advokátka romské rodiny a kandidátka na ústavní soudkyni Klára Veselá-Samková s vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před evropským soudem. Na jejím základě by měla vláda zaplatit ústecké rodině 900.000 korun za újmu, kterou jí mohl stát způsobit zejména průtahy v soudních jednáních.
Romská rodina však na začátku června nepřistoupila na snahu ústeckého primátora Petra Gandaloviče o mimosoudní vyrovnání a i nadále požaduje omluvu a osm milionů korun odškodného. Ústí chtělo výměnou za stažení žaloby rodině prodat dům a umořit dluh na nájemném i s polovinou penále, které Červeňákovi vůči městu mají. Vzhledem k tomu, že Červeňákovi na dohodu nepřistoupili, hodlá po nich město vymáhat veškeré dluhy za nájemné, které i s penále dosahují asi 130.000 korun.
Na počátku roku 1993 se Červeňákovi odstěhovali na Slovensko, protože jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do svých bytů se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné byty prý nemělo, a tak žila početná rodina s malými dětmi v garáži. V té době začali někteří z jejich členů tvrdit, že byli na Slovensko vystěhováni násilně. Na zásah prezidentské kanceláře město přednostně opravilo jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Od poloviny 90. let požadují prostřednictvím soudu od města odškodnění ve výši osmi milionů korun za újmu, kterou prý vystěhováním utrpěli.
Česká republika již byla letos potrestána Evropským soudem pro lidská práva třikrát, ve všech případech byly důvodem průtahy v soudním a administrativním řízení. Odškodnění, která má český stát v těchto případech stěžovatelům vyplatit, již přesáhlo celkovou částku jednoho milionu korun.
Na Jičínsku pokračuje letošní největší technoparty CzechTek 2003.
Obyvatele osady i nedalekého Kopidlna čeká týden, kdy bude jejich příbytky ve dne v noci otřásat hlasitá hudba. Organizátoři, kteří mají pozemky pronajaty až do konce příštího týdne. Zatím se na místo sjelo asi 20 tisíc vyznavačů techna. V pohotovosti je jak policie, tak kopidlnská radnice.
Organizátorům je pronajal pozemky soukromý zemědělec, který je má přitom pronajaty výhradně k zemědělskému využití. Kopidlnská radnice s pořádáním akce nesouhlasí, zabránit jí však nemohla. Smlouvu o pronájmu svých pozemků, o které se dozvěděla až ve středu, považuje za neplatnou. Vůči nájemci pozemků vyvodí v následujících dnech důsledky.
Obyvatelé Kopidlna i Ledkova se obávají hluku, který bude akci provázet, nepořádku, který po ní zůstane, i vandalismu lidí pod vlivem alkoholu či drog. Organizátoři tvrdí, že pořádek v areálu udrží vlastními silami. Radní v Kopidlně ustavili krizový štáb, který bude občanům nepřetržitě k dispozici. V pohotovosti je i policie, která kontroluje automobily přijíždějící do improvizovaného areálu, kde se technoparty koná. V případě, že bude narušen pořádek mimo tuto lokalitu, je připravena zasáhnout.
Neonacistů protestovali v Havířově proti levicovým skupinám
Proti stále se rozšiřujícími vlivu levicových skupin protestovali v sobotu v Havířově na Karvinsku tři desítky mladých lidí, kteří jsou členy krajně pravicové organizace Národní odpor. Za silné policejní asistence se vydali od havířovského vlakového nádraží přes centrum města k asi čtyři kilometrů vzdálenému obchodnímu centru Permon. Neonacisté, z nichž některým je kolem 15 let a další měli tváře zakryty kuklami, po celou dobu provolávali hesla "Nic než národ", "Čechy Čechům, "Zvítězíme" nebo "Ulice jsou naše". "Důvodem demonstrace je stále se rozšiřující vliv levicových skupin ve městě. Tyto skupiny pak napadají mladé lidi pro jejich politické a názorové smýšlení," řekl ve svém projevu jeden z řečníků. Protestující také tvrdě odsoudili šíření drog na Havířovsku, kterému policie údajně jen přihlíží. "Pokud se situace nezmění, zvažujeme v Havířově vybudovat ozbrojené občanské hlídky, které v případě nutností i zakročí," sdělil další z řečníků.
Na skupinku mladých lidí dohlíželo přes 50 policistů. Podle mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačkové bylo připraveno zajistit pořádek dostatek policistů, aby obyvatelé Havířova a okolí nebyli vystaveni nebezpečí. Policie totiž měla signály o chystaném útoku anarchistů na průvod. "Jsme připraveni ihned zasáhnout," uvedla mluvčí. Podle ní policie již zadržela jednoho mladíka a obvinila jej z trestného činu hanobení rasy. "Mladík měl fašistické symboly," dodala.
Jalovice v říji zmámila další dva býky z uprchlého stáda
Už jenom dva býci z jednadvacetihlavého stáda, které uteklo z ekofarmy ve Zdeslavicích na Havlíčkobrodsku, se potulují na svobodě. V sobotu dopoledne se totiž další dva býci ze čtyř zbývajících nechali zmámit jalovicí v říji, kterou na ně chovatelé nastražili v ohradě na louce nedaleko Ovesné Lhoty. Počítáme, že poslední kusy odchytíme v dohledné době, všichni býci chodili stále pohromadě, řekl ČTK majitel stáda Josef Vavřička.
Celkem jednadvacet býků uteklo z ekofarmy v Zeleném údolí v pondělí 14. července. Prvního býka odstřelili myslivci ve hned čtvrtek, dalšího v pátek ráno. Tehdy vznikly obavy, že by při dalším odstřelu mohlo poraněné zvíře někoho zabít. Vůdčí dva kusy vážily kolem půl tuny, zbývající kolem 400 kilogramů. V pohotovosti byli policisté, veterináři a po uprchlících pátrali místní obyvatelé. V pátek se dalších devět býčků vrátilo dobrovolně na domovskou pastvinu. Minulý víkend pak na ně Vavřička nalíčil vlastní jalovici. Ta ale nebyla v říji, a tak připravenou na páření půjčil soused. V úterý po ránu zabrala na dva býky. Ve čtvrtek se podařilo odchytit další čtyři kusy.
Skotské náhorní plemeno se vyznačuje krátkou širokou hlavou s dlouhými rohy a mohutným trupem na krátkých končetinách s dlouhou hustou srstí. Původně keltský dobytek se chová pro ekologickou údržbu krajiny a konečným produktem je výroba speciálního masa špičkové kvality. Dosahuje chuti zvěřiny, žádané je na přípravu značkových steaků.
Starostu Lipové-lázně musela kvůli výhrůžkám hlídat policie
Ani obvinění z útoku na veřejného činitele a násilí proti skupině obyvatel neučinilo přítrž hrozbám, kterými v obci Lipová-lázně na Jesenicku děsí tamní dvaačtyřicetiletý podnikatel. Přestože muž již několik měsíců kvůli výpovědi z nájmu vyhrožuje starostovi a jeho rodině vyvražděním, zůstává stále na svobodě. Informuje o tom sobotní vydání regionálního listu Olomoucký den.
Poslední jednání místního zastupitelstva museli podle Olomouckého dne hlídat policisté, protože muž vyhrožoval, že se upálí přímo před zraky zastupitelů. "Starosta podal žádost o asistenci. Měl důvodnou obavu, že podnikatel splní své výhrůžky," řekl deníku Pavel Henner z jesenické policie.
Starosta míní, že podnikatel zřejmě není psychicky v pořádku. "V úterý nám například oznámil, že mu dlužíme 530.000 korun za nájem parcely, která patří obci. Před čtrnácti dny nám zase přišel dopis, že kvůli pohledávkám za 34 milionů korun nám zabavuje domy, obecní úřad a pozemky. Neustále nás tak přesvědčuje, že není duševně v pořádku," uvedl Žmolík. Policii požádal, aby zprostředkovala odborné vyšetření obviněného muže.
Podnikatel se ale proti průběhu vyšetřování ostře ohradil a tvrdí, že podal na jesenickou policii stížnost pro podjatost. "Případ proto předáváme jinému policejnímu oddělení k došetření. Naši kolegové také rozhodnou, zda jsou důvody k psychiatrickému vyšetření," řekl policista Henner.
Na Karlově univerzitě začala letní škola češtiny pro cizince
Tradičně koncertem v Zrcadlovém sále pražského Klementina začala v sobotu v Praze Letní škola slovanských studií. Krásu a složitost českého jazyka i historii a kulturu země uprostřed Evropy přijelo poznávat přes 200 lidí z 34 států. Podle organizátora Jana Kuklíka, ředitele Ústavu bohemistických studií, jde o rekordní počet. "V letošním roce jsme přijali tolik účastníků jako ještě nikdy předtím a je mi líto, že jsme některé museli odmítnout," uvedl v zahajovacím projevu Kuklík a poukázal na kapacitní důvody. Mezi účastníky kurzu jsou podle Kuklíka bohemisté, slavisté, překladatelé, tlumočníci, "lidé, kteří ve svých zemích představují českou řeč".
Studenti na Filozofické fakultě Karlovy univerzity stráví čtyři týdny. V sobotu absolvovali rozřazovací test, jehož výsledek je rozdělil do čtyř skupin podle znalosti češtiny. Ve třech přednáškových cyklech se pak budou zabývat například vývojem vztahů Čechů a Němců, dozvědí se také o Benešových dekretech; pro začátečníky bude jeden z cyklů v angličtině a němčině.
Účastníci kurzu, v drtivé většině mladí lidé, se seznámí rovněž s díly spisovatelů Oty Pavla a Jaroslava Haška. Na programu budou i přednášky mapující českou jazykovědu, literární vědu a dějiny umění, ale také cyklus filmových představení a řada výletů do různých částí Čech.
Slavnostní zahájení letní školy nijak viditelně nepoznamenal incident z minulého týdne, kdy byl třemi násilníky v centru hlavního města přepaden jednadvacetiletý Američan, který přijel do Prahy studovat češtinu. Útočníci mu přivodili málem smrt, když ho shodili z Hlávkova mostu. Mladík utrpěl zlomeninu pánve a je v nemocnici.
Zájem cizinců o studium češtiny a české kultury v rámci Letní školy slovanských studií stále roste také v Brně. Na letošní ročník, který začal na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity, se přihlásilo 198 studentů z 35 zemí světa. Ředitelka letní školy Eva Rusinová uvedla, že zájemců je letos o 50 více než minulé léto.
Letní škola v Brně začala s výukou češtiny v roce 1967 a od té doby se podle Rusinové změnila skladba studentů. Nejvýraznější změny se přitom podle ní odehrály po roce 1990, kdy začaly na kurzy češtiny jezdit nejen zahraniční studenti bohemistiky, ale také právníci, ekonomové a mladí lidé, kteří se chtějí naučit jazyk svých rodičů. Také věkové rozdíly mezi studenty jsou velké, letos je nejstaršímu 68 let a nejmladšímu 18. Obdobné akce s výukou češtiny pro cizince se pořádají i v Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích.
Žebnická traktoriáda pobavila, přijela velmi komická vozidla
Celkem 42 převážně starších traktorů různých značek, vzhledu i kvality se postavilo na start 1. ročníku Závodu traktorů do vrchu v Žebnicích u Plas, obci s 200 obyvateli. Největší zastoupení měly často velmi komická vozidla domácí výroby, která na čtyřistametrové asfaltové trati s velkým převýšením dosahovala nejlepších časů od 30 do 45 sekund. Nejstarší zetory a malé traktůrky zdolávaly trasu kolem dvou minut. Závodu na čas a na krásu traktoru, který startoval od místního hostince uprostřed obce, přihlíželo téměř 500 diváků. "Bereme to velmi zodpovědně. Čas měřila laserová časomíra, známá z rallye," vysvětlil hlavní organizátor Miroslav Koča. Hlavními cenami jsou velké poháry, ale také sady nářadí, obilí a barely.
Předjezdcem byl nejdražší, čtrnáctitunový zemědělský vůz Ford, který zapůjčilo místní zemědělské družstvo. "Největší raritou, která se také moc líbila divákům, bylo dvacetirychlostní lesní vozidlo Faun s navijákem, postavené z motoru stejnojmenné značky, mající řízení, nápravy a palubní desku z osobních vozů Škoda," uvedl Koča. Publikum ale přidělilo zvláštní cenu starému zetoru s posedem, na němž za jízdy stál myslivec.
Hrad Buchlov dnes ovládli šermíři, doboví muzikanti i řemeslníci
Areál hradu Buchlov, který zkrášluje pohoří Chřiby na Uherskohradišťsku, ožil v sobotu tradičními Šermířskými slavnostmi. Návštěvníkům se představilo pět šermířských a dvě hudební skupiny, které celé dění podbarvovaly dobovou hudbou. Slavnosti doplnily i ukázky dobových řemesel a tradiční jarmark.
Hodinu po poledni se uskutečnil pietní akt k uctění památky někdejšího majitele hradu Jindřicha Prakšického ze Zástřizl, který zemřel 25. července 1582. "Právě na tuto akci bývá nejvíce lidí, během dopoledne navštívilo areál hradu okolo čtyř stovek návštěvníků," řekla ČTK organizátorka akce Irena Novotná.
Slavnosti vyvrcholily večerním programem, ve kterém vystoupila hudební skupina Amulet. Šermířské umění předvedla zlínská skupina Reventa. Návštěvníci si poslechli také dobovou hudbu v podání kapely Quanti Minoris. Zpestřením byli také ohňoví mužíci."V pozdních nočních hodinách slavnosti ukončila scéna, která přiblížila zabití Jindřicha Prakšického," dodala Novotná.
Západočeskou Šumavu berou turisté útokem, klid je málokde
Mnozí hoteliéři a provozovatelé kempů v západočeské části Šumavy hovoří o velmi špatné sezoně. Drtí je především konkurence levných zájezdů k moři. Jednodenních návštěvníků je ale na Šumavě mimořádně hodně a většina chráněného území je v těchto dnech doslova obležena turisty, píše Mladá fronta dnes ve své regionální příloze.
Strážci národního parku, kteří mají co dělat, aby uhlídali dodržování pravidel chování v přírodě, tvrdí, že pokud si lidé nechtějí na Šumavě připadat jako na korze, je třeba vyrazit například na Hartmanicko. "Nejnavštěvovanější lokalitou je Povydří. Minulý týden tam přišlo 5000 lidí, což je velmi vysoké číslo," uvedl mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. Právě Povydří je místem, kde strážci parku udělili v posledních dnech návštěvníkům nejvíce pokut. "Na cestu nesmějí cyklisté. Při takovém množství lidí, kteří Povydřím nyní projdou, jsou cyklisté pro ostatní nebezpeční," vysvětlil Kantořík.
Pod náporem návštěvníků se prohýbá Březník, všechny šumavské slatě i jezera. Z obcí na prvním místě figuruje Modrava, přirozené centrum Šumavy, kam směřuje většina návštěvníků, protože odtud vede řada cest na další atraktivní místa.
Budhisté se sjedou na Plzeňsko
Účast až 1000 lidí z celého světa očekávají od 11. do 15. srpna v Těnovicích na Plzeňsku organizátoři meditačního kurzu buddhistické filozofie. Učitel, lama Ole Nydahl z Dánska, povede letos meditační kurz Phowy - vědomého umírání, řekla ČTK jedna z organizátorek akce Dana Homolková. Velké kurzy pořádají buddhisté v přírodním areálu již několik let. Letos zde chtějí dostavět budovu buddhistického centra pro pořádání přednášek, meditací a setkání.
V Těnovicích je téměř před dokončením stavba meditačního centra buddhismu diamantové cesty. Buddhisté tu koupili asi 11 hektarů půdy. Staví tu budovu s velkou meditační místností, společenskou místností, kancelářemi, sociálním zařízením a v podkroví s ložnicí až pro 50 lidí. Centrum staví Nadační fond Nydahl, který také prostřednictvím sponzorů shání peníze.
Cyklisté upozorňují na porušování lidských práv v Rusku a na Kubě
Protestní konvoj 30 německých a českých cyklistů, kteří chtějí upozornit na porušování lidských práv v Rusku a na Kubě, vyjel v sobotu z Plzně do Norimberka. Akci pořádá česká a německá pobočka Amnesty International, jejíž členové a příznivci sbírají ve velkých městech podpisy pod protestní dopisy pro prezidenty obou zemí. Do Norimberka dorazí cyklisté 2. srpna. Akce se koná na české straně počtvrté a v Německu, kde o ni má veřejnost větší zájem, posedmé.
"Včera jsme měli v Plzni infostánek a letošní zájem lidí nás velmi překvapil. Získali jsme přes 50 podpisů," řekl ČTK jeden z organizátorů akce Radek Ulm. Podle organizátorky akce Jany Hausmannové posbírala loni AI v Česku přes 1000 podpisů. Lidé je v každém městě vhazují do 1,5 metru vysoké ruské matrjošky. Kubánský režim Fidela Castra aktivisté kritizují především proto, že letos v dubnu využil soustředění světové veřejnosti na válku v Iráku a zahájil největší zatýkání disidentů. Tyto represe, které jsou podle zástupců AI nejhorším počinem tohoto druhu za dobu komunistické vlády, zasadily hlubokou ránu rodícímu se demokratizačnímu procesu.
Zámek v Kolodějích přivítal veřejnost
Jindy nepřístupný zámek v Kolodějích na okraji Prahy se v sobotu otevřel veřejnosti. Barokní stavba, kterou využívá pro svá zasedání a další důležitá jednání česká vláda, se může pochlubit zajímavými interiéry i rozsáhlou oborou, kde je možno zahlédnout i několik pávů. Naposledy mohli lidé zavítat do míst, kde jednají ministři nebo se nedávno rodila vládní reforma veřejných financí, předloni. Zpřístupnění vládního zámku bylo součástí Svatoanenského odpoledne, které se uskutečnilo v městské části Praha - Koloděje. Program zpestřil koncert na zámeckém nádvoří, které rozezvučela unikátní pražská mobilní zvonkohra.
Zámek Koloděje byl postaven v roce 1710, přestavby v romantickém duchu byly provedeny o bezmála sto let později. Další úprava je z roku 1945. Oficiálním sídlem premiéra a jeho kabinetu je Strakova akademie na malostranském břehu Vltavy. Úřad vlády se stará také o Kramářovu vilu, kde bydlí předseda vlády, Lichtenštejnský a Hrzánský palác v historickém jádru Prahy i o státní zámek Koloděje na okraji metropole.
Liberecký kraj chce získat pro Ještěd status národní památky
Liberecký kraj usiluje i zápis hotelu a vysílače Ještěd na seznam národních kulturních památek České republiky. "Je to nezbytný předpoklad pro to, abychom mohli usilovat o zapsání této architektonické dominanty do seznamu světového dědictví UNESCO," řekl v pátek ČTK krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Jaroslav Zámečník. Nezbytné kroky potřebné k zapsání Ještědu mezi národní kulturní památky konzultoval v pátek s ředitelem památkového ústavu Jiřím Kotalíkem, který je přesvědčen o tom, že Ještěd má šanci status získat. Pro podle něj hovoří i to, že autor stavby horského hotelu Ještěd Karel Hubáček za ni získal v roce 1969 Perretovu cenu, udělovanou Mezinárodní unií architektů, časopis Architekt hotel označil za Stavbu století a v roce 1998 byl zapsán jako kulturní památka České republiky.
Kostelní věž v Michálkovicích ukrývala vzácné dokumenty
Tubus se vzácnými historickými dokumenty byl v pátek vytažen z věže římskokatolického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě-Michálkovicích. Více než 100 let starý dokument, který byl ukrytý v plechové schránce, bude uschován v Archivu města Ostravy, řekl v pátek novinářům farář Martin Kubeš. Historický dokument byl sepsán na ručně vyrobeném papíře s vodoznakem rakousko-uherské říše. Autorem rukopisu je učitel Edmund Sládeček, který tehdy vyučoval na Národní škole v Michálkovicích. Po tomto muži je v městské části pojmenovaná také ulice, v níž stojí kostel i nedaleká fara. "Jsem moc ráda, že dokumenty byly nalezeny. Jsou nesmírně cenné pro rozšíření archivních sbírek o Michálkovicích. Dokument přináší podstatné informace o obci, národnostní struktuře i náboženství," podotkla ředitelka archivu Blažena Przybylová.
Začal nový ročník fotbalové ligy
V sobotu odstartoval nový ročník fotbalové Gambrinus ligy. V úvodním zápase Teplice remizovaly se Spartou 1:1. Šlo o střetnutí týmů, které budou bojovat v evropských pohárech, Sparta coby mistr ligy a Teplice jako vítěz Českého poháru. Další zápasy, které se hrály později, skončily těmito výsledky: Slavia - Žižkov 2:0, Příbram -Jablonec 4:1 a Olomouc - Zlín 2:0.
Ve sběr vavřínů se v sobotu změnilo vystoupení českých vodních slalomářů na mistrovství světa v Augsburgu. Ke stříbru Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem na C2 přidali čeští reprezentanti také dva tituly mistrů světa v hlídkách kajakářek a deblkanoistů. Český tým se tak dostal do čela hodnocení národů v medailové bilanci a zřejmě už tam zůstane až do konce šampionátu. Vedle tří sobotních medailí získali Češi v pátek zlato zásluhou kajakářky Hilgertové a bronz díky hlídce singlkaniostů.
Počasí
V neděli má být polojasno, během dne až oblačno a k večeru na západě Čech místy bouřky. Teploty 29 až 33 stupňů, na horách kolem 26. Mírný jihovýchodní vítr se bude na západě Čech měnit na západní a v bouřkách bude mít rychlost až 70 kilometrů za hodinu.