Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Kladenský soud nevydal Kinskému majetek

Kladenský soud ve středu nevyhověl žádosti Františka Oldřicha Kinského, který požadoval vrácení nemovitostí v majetku obcí Jarpice a Šlapanice a zlonické firmy Kahos. Podle soudu současní vlastníci drželi majetek více než deset let a starali se o něj v dobré víře, takže jim vzniklo právo výdržby. Právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek řekl, že se kvůli rozhodnutí kladenského soudu obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Kinský vede v Česku spory za navrácení nemovitého majetku v hodnotě 40 miliard korun. Po roce 2001 podal celkem 157 určovacích žalob, v nichž se domáhá uznání vlastnictví sporného majetku. Je potomkem šlechtické rodiny, jejíž majetek byl zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.

Opočenský dostal znovu tři roky a hrozí mu další obvinění

Známého sochaře Pavla Opočenského ve středu odsoudil Obvodní soud pro Prahu 2 za zneužívání nezletilých dívek k trestu tří let vězení. Soud jednal o věci podruhé, protože mu ji odvolací soud vrátil kvůli procesním chybám. Státní zástupce Kamil Švec navíc řekl, že Opočenskému hrozí další obvinění kvůli mravnostním deliktům. Opočenského advokát Tomáš Kaiser si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal na místě, představoval si prý trest kolem čtyř až pěti let. V případě, že bude Opočenský odsouzen i za další přečiny, pro které jej policie stíhá, hrozí mu až osmileté vězení.

Hygiena kvůli hluku zakázala technoparty CzechTek

Krajská hygienická stanice v Hradci Králové zakázala kvůli překročení norem hluku hudební produkci na obří technoparty CzechTek v Ledkově u Kopidlna. Hudba překročila při středečním měření normy pro denní i noční dobu, a to až zhruba o čtvrtinu. Pokud pořadatelé nevypnou hudební aparatury, hrozí jim podle hygieniků pokuta v řádu milionů korun. Zákaz hudební produkce však platí až od okamžiku, kdy jej převezme její hlavní pořadatel. Hygienici také kontrolovali, zda na party nehrozí riziko šíření nákaz a přenosných nemocí. To se ale zatím neprokázalo.

Prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa odchází z Hradu

Prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa odchází z Pražského hradu. Chce se věnovat diplomacii. "Domnívám se, že tato práce bude vyhovovat mému založení, vzdělání i zkušenostem. Prezident souhlasí, odcházím v dobrém," uvedl mluvčí. Jeho kompetence převezme zatím ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře se Klvaňa dohodl na svém dalším působení v úterý s šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou. Pro Černínský palác by měl Klvaňa začít pracovat od 1. září.

Lastovecká i Veselá-Samková zřejmě budou ústavními soudkyněmi

Senátorka ODS Dagmar Lastovecká i advokátka Klára Veselá-Samková velmi pravděpodobně doplní tým ústavních soudců. Obě podle očekávání získaly podporu členů ústavně-právního výboru, jemuž Lastovecká předsedá. Senátorka dostala v tajné volbě plný počet hlasů, pro advokátku se vyslovilo šest z deseti členů výboru. Čtyřicetiletá Veselá-Samková si nemyslí, že by její věk měl být v Ústavním soudu handicapem. "Předpokládá se, že stářím člověk moudří. Moje zkušenosti ukazují, že tomu tak není zcela vždy," uvedla advokátka. Veselá-Samková je známa zejména jako obhájkyně práv romské menšiny, věnovala se ovšem i jiným sporům.

Stát opět jedná s Nomurou o mimosoudním vyrovnání

Stát znovu zahájil jednání s Nomurou o možném mimosoudním vyrovnání vzájemných sporů kvůli převzetí bývalé IPB Československou obchodní bankou. Se zástupci Nomury se minulý týden v Londýně sešel náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. Další jednání by se podle něj mělo uskutečnit za 14 dnů v Praze. Stát se kvůli IPB obrátil na mezinárodní arbitry. Nomura požaduje po státu kolem 40 miliard korun za zmařenou investici. Stát naopak chce po japonské investiční bance zhruba 263 miliard korun za výdaje spojené se záchranou IPB.

Místní rozvoj získal dalších 720 milionů korun na povodně

Na odstraňování následků loňských povodní bude moci ministerstvo pro místní rozvoj rozdělit dalších 720 milionů korun. Rozhodla o tom ve středu vláda. Obce přitom poskytnou lidem peníze převážně na opravy bytového fondu. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec vládu žádal celkem o 1,4 miliardy korun. Zbylých 680 milionů má podle rozhodnutí vlády najít spolu s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou do konce září. V polovině července už kabinet rozhodl o přidělení 100 milionů korun. MMR může tyto peníze čerpat z úvěru Evropské investiční banky. Dosud ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo více než 1,9 miliardy korun. Státní fond rozvoje bydlení uzavřel úvěry za zhruba 603,5 milionu a na dotacích kvůli povodním rozdělil více než 160 milionů korun. Od Evropské investiční banky si Česká republika na odstraňování následků loňských záplav vzala úvěr 12,5 miliardy korun. Další více než čtyři miliardy korun může čerpat od Evropské unie v rámci předvstupních fondů a Fondu solidarity.

Stát chce prodat hnědouhelné doly ještě letos

Stát chce ještě letos rozhodnout o nových majitelích státních podílů v Severočeských dolech a Sokolovské uhelné. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana vláda schválila návrh na prodej těchto podílů v obou hnědouhelných společnostech. Urban přitom neupřesnil, kolik může stát za prodej podílů inkasovat. Schválený návrh předpokládá prodej státních podílů dvěma souběžnými jednokolovými výběrovými řízeními. Vítěz bude smluvně zavázán přijmout aktualizovanou energetickou koncepci státu a zajišťovat těžbu a dodávky hnědého uhlí tuzemským výrobcům elektrické energie. V příštích 15 letech si stát v orgánech společností podrží své zástupce. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban potvrdil, že eviduje sedm až osm zájemců o uhelné společnosti.

Důlní otřes na Karvinsku zranil tři horníky

V podzemí Dolu ČSA v Doubravě na Karvinsku se zranili při důlním otřesu tři horníci. Jeden z nich byl převezen do nemocnice, zbývající dva ošetřili lékaři přímo na místě. Otřes práci v podzemí výrazně neovlivnil. V dolech na Karvinsku letos zemřelo už devět lidí. Podle bezpečnostních techniků OKD je toto číslo vyšší než počet smrtelných úrazů za celý loňský rok. Poslední smrtelný úraz se stal v polovině června, kdy sedmatřicetiletého horníka Dolu ČSM přejela důlní lokomotiva.

Plánovaná stávka učitelů bude trvat nejméně tři dny

Zářijová stávka učitelů potrvá nejméně tři dny. Učitelé sice budou 1. září ve školách, budovy ale budou uzavřeny. Zatím se ke stávce připojilo několik tisíc škol, kde pracují desetitisíce zaměstnanců; protest by se tak dotkl několika set tisíc žáků. O podobě a délce stávky se má rozhodnout 22. srpna na celostátní schůzce odborářů. Odboráři volají po zvýšení mezd pracovníků ve školství. Vláda jim slíbila, že už příští rok dosáhnou 130 procent průměrné mzdy v zemi. Na nový systém bude však teď méně peněz, než se původně předpokládalo, a nárůst mezd nebude proto příliš vysoký. Vláda původně očekávala, že na nový platový systém pro všechny státní zaměstnance dá 15 miliard korun, nyní hovoří pouze o pěti miliardách.

Vláda schválila podporu českého centra na bruselské univerzitě

Česká republika se bude dál podílet na provozu Střediska českých studií při Svobodné univerzitě v Bruselu. Kabinet totiž ve středu schválil návrh ministerstva školství na financování střediska v letech 2004 až 2008. Stát přispívá milionem korun ročně a stejnou částku bude poskytovat i v nadcházejících letech. Středisko českých studií při Svobodné univerzitě v Bruselu bylo založeno v roce 1997 za spolupráce s Karlovou univerzitou. Centrum, které je v areálu univerzity, má šířit v belgických akademických kruzích informace o české kultuře a jazyku. Vydává publikace, pořádá kurzy češtiny, organizuje kolokvia a semináře. Na vybavení se podílí Belgie.

Česká spořitelna vyplatí studentům prémii 10 tisíc ještě letos

Česká spořitelna ustoupila tlaku nespokojených studentů a ještě v letošním roce jim bude vyplácet původně slíbenou prémii 10 tisíc korun. Prémie bude vyplacena všem studentům, kteří ukončí studium s vyznamenáním a do konce roku 2003 o ni požádají. Spořitelna vysokoškolákům původně slibovala 10 tisíc korun, letos však tuto odměnu snížila pouze na tisíc korun. To se studentům nelíbilo a dali podnět ke Sdružení na ochranu spotřebitelů a uvažovali rovněž o hromadné žalobě na banku. Vedení spořitelny od plánovaného snížení odměny upustilo poté, co se studenti obrátili i na jejího ombudsmana Pavla Kysilku. Ten doporučil vyplacení desetitisícové prémie. Studentům, kteří již letos dostali sníženou prémii, bude banka chybějící částku do 10 tisíc vyplácet od počátku září.

Češi nejeví příliš velký zájem o práci zahraničí

Obyvatelé České republiky nemají příliš velký zájem o práci v zahraničí a jejich postoj zřejmě neovlivní ani vstup do země do Evropské unie. V současnosti totiž o práci v cizině uvažuje jen šest procent Čechů a změnu svého postoje k této otázce po vstupu ČR do EU připouštějí pouhá tři procenta populace. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. O práci v cizině stojí téměř z poloviny mladí lidé ve věku mezi 15 a 19 let. Jde převážně o studenty, častěji mužského pohlaví, nezadané a bez závazků. Jako cíl své cesty by nejčastěji volili Německo, USA, Velkou Británii či Kanadu. Konkrétní kroky pro získání práce v zahraničí podniká pouze třetina respondentů. V podobném šetření Centra pro výzkum veřejného mínění před dvěma lety o hledání práce v zahraničí uvažovalo 16 procent populace. Ze vzájemného srovnání výsledků obou šetření tak vyplývá, že přes blížící se vstup České republiky do EU zájem jejích občanů o práci v cizině poklesl.

Diecézní charita našla adoptivní rodiče pro bolivijské děti

Na třicet českých rodičů si už od začátku roku vybralo bolivijské děti v projektu Adopce na dálku. Adoptivní rodiče přispívají dětem finančně především na vzdělání, ale případně i na sociální potřeby. Projekt odstartovala letos plzeňská Diecézní charita a Bolívii si vybrala hlavně proto, že patří mezi ekonomicky nejslabší latinskoamerické země. Plzeňská charita je první charitou v republice, která pomáhá chudým rodinám v Jižní Americe. Česká katolická charita dosud směřovala pomoc dětem zejména z Indie a Afriky.

Olomoucká charita chce lidem na Ukrajině zajistit stálé příjmy

Olomoucká arcidiecézní charita chce na Ukrajině zajistit lidem stálé příjmy. Chce zde vybudovat moštárnu, obnovit vinařskou výrobu v okolí Vinogradova a projekt adopce na dálku. Z letošního výtěžku Tříkrálové sbírky charita na tyto projekty věnuje zhruba 300.000 korun. Na Ukrajinu zamíří humanitární zásilky s invalidními vozíky, dětské kočárky, dále deky, spací pytle, školní potřeby či nádobí. Charita pomůže rovněž s dopravou zdravotnického zařízení na kliniku ve Lvově a chudým rodinám zaplatí otop. Letos chce také uvést do provozu moštárnu, v níž by našly práci i opuštěné děti. Obdobně hodlá charita postupovat i v oblasti Vinogradova, který má ideální podmínky pro rozvoj vinařství. Tříkráloví sbírka letos v olomoucké arcidiecézi vynesla zhruba 13 milionů korun.

Rakouský vrchní soud zamítl žalobu českých dopravců

Vrchní zemský soud v hornorakouském Linci zamítl žalobu skupiny čtyř českých autodopravců, kteří žádali odškodnění za škody, jež jim způsobili svými protesty rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín. Vrchní soud tak potvrdil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance. Čeští dopravci žalovali Rakouskou republiku za to, že její orgány nezabránily odpůrcům elektrárny v zablokování česko- rakouské hranice. Blokády pak způsobily zdržení českých kamionů na hranici a tím určité škody v důsledku vyšších nákladů i sankcí za opožděné dodávky. Podle Vrchního soudu nebylo možné zbavit demonstranty jejich práva na uplatnění svobody shromažďování. Kromě toho by prý případné rozehnání demonstrace bylo spojeno i s nepřípustnými bezpečnostními riziky.

Olomoucké muzeum představuje život žen v 19. století

Každodenní život měšťanek v 19. století představuje výstava Žena, žena, žena..., která ve čtvrtek začne v Krajském vlastivědném muzeu v Olomouci. Ženský svět ukazuje od útlého dětství, přes dospívání až po úlohu manželky a hospodyně. Lidé si tak mohou prohlédnout hračky děvčátek, jejich školní potřeby, vybavení domácnosti či dobové ošacení. Zvláštní část je věnována počátku ženského sportování, které se začalo rozvíjet ve druhé polovině 19. století. K zajímavým exponátům patří i výbava porodních bab z té doby. Byla to podle autorek výstavy jediná profese, v níž se tehdy mohly ženy dobře uplatnit. Dokonce v Olomouci absolvovaly babickou školu. Část výstavy patří významným Olomoučankám. Blíže jsou představeny například Vlasta Havelková, představitelka Vlasteneckého spolku muzejního, či vydavatelka časopisu Našinec Josefína Černochová.

Čeští fotbalisté vypadli z první desítky žebříčku FIFA

Čeští fotbalisté po měsíci vypadli z elitní desítky světového žebříčku Mezinárodní federace FIFA a v jeho středečním vydání jsou registrováni na jedenáctém místě. Pořadí na prvních třech místech se nezměnilo; první jsou úřadující mistři světa Brazilci, druzí evropští šampioni z Francie a třetí pozici drží Španělsko. Českou republiku z první desítky vyřadili Mexičané.

Fotbalový svaz prominul Bohemians zbytek trestu za inzultaci

Fotbalisté Bohemians nemusejí hrát příští domácí utkání ve vzdálenosti 100 kilometrů od Prahy. Odvolací a revizní komise Českomoravského fotbalového svazu klubu prominula zbytek trestu, který mu ukládal sehrát tři domácí zápasy minimálně v této vzdálenosti od hlavního města. Trest dostali hráči Bohemians za incident z 28. kola minulého ročníku první ligy, kdy jejich fanoušek napadl asistenta rozhodčího.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude polojasno a místy přeháňky, teploty 15 až 11 stupňů. Zítra bude v Čechách zpočátku polojasno, na Moravě zataženo s deštěm. Teploty 21 až 25, na severovýchodě kolem 19 a na horách 16 stupňů.