Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Centrální banka překvapivě snížila sazby o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek překvapivě snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní repo sazba tak klesla na rovná dvě procenta. Analytici sice prostor pro pokles sazeb nevylučovali, tento krok však čekali až na podzim. Bankovní rada snížila i ostatní sazby, diskontní sazba klesla na jedno procento a lombardní na tři procenta. "Nově stanovené úrokové sazby jsou platné počínaje pátkem 1. srpna 2003," dodala mluvčí banky Alice Frišaufová.

Snížení sazeb je druhé v řadě a za posledních několik týdnů tak sazby klesly o půl bodu. To by se mělo projevit v dalším zlevnění úvěrů, klesne však i úročení vkladů. "Na krok ČNB budeme adekvátně reagovat," řekla ČTK Věra Čarná z tiskového odboru České spořitelny.

Centrální banka tak již podruhé za sebou šokovala trhy. "To je nářez," komentoval rozhodnutí ČNB analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Podle něj však čtvrteční krok zřejmě bude posledním, protože české sazby opět klesly na úroveň v eurozóně a ČNB tak předstihla kroky Evropské centrální banky. ČNB tak podle něj poskytla domácí ekonomice další prostor k růstu. Hlavním důvodem poklesu je totiž zřejmě slabý růst celosvětové ekonomiky, který rovněž omezuje domácí hospodářství. "Ekonomika jede na půl plynu," uvedl Nejdl. Centrální banka si navíc podobný pokles může dovolit, protože nehrozí závažnější inflační tlaky.

Koruna po snížení sazeb oslabila až na 32,27 Kč za euro

Česká koruna reagovala na pokles úrokových sazeb prudkým oslabením. Zatímco ve čtvrtek dopoledne se pohybovala kolem 32,10 Kč za euro, po poklesu sazeb propadla až na 32,27 Kč za euro, uvedla Patria Online. Poté se koruna částečně stabilizovala a pohybuje se kolem 32,24 koruny za euro.

Volksbank: U ČNB převážily obavy z vývoje ekonomiky

Obavy z dalšího vývoje domácí ekonomiky jsou podle hlavní ekonomky Volksbank Markéty Šichtařové hlavním důvodem, proč se ČNB překvapivě rozhodla snížit úrokové sazby. Z Evropy, se kterou je domácí ekonomika silně svázaná, totiž přicházejí zhoršující se informace o dalším vývoji tamního hospodářství. "ČNB zcela zřejmě musí mít z těchto ... hrozeb větší obavy, než se ekonomové dosud domnívali," řekla ČTK Šichtařová. Překvapivé rozhodnutí centrální banky má podle Šichtařové výrazný dopad na finanční trhy a potažmo na domácí ekonomiku. "Jedním z důsledků snížení úrokových sazeb je okamžité oslabení koruny k euru, a tak se exportéři mohou radovat," uvedla. Snížení úroků je podle Šichtařové také dobrou zprávou pro dlužníky, kteří splácí variabilně úročené úvěry. "Tyto splátky se jim totiž rázem zlevní," dodala. Podobně se mohou radovat i majitelé dluhopisů, jejichž ceny v důsledku snížení úrokových sazeb vzrostou.

Sadil: Pokles sazeb může zlevnit hypotéky s krátkou garancí úroku

Snížení úrokových sazeb České národní banky by mohlo snížit úročení hypoték, které mají krátkodobě garantovaný úrok, například na rok. Na hypotéky s déle fixovanými úroky rozhodnutí ČNB nemusí mít téměř žádný dopad, řekl dnes ČTK člen představenstva Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Banky podle Sadila financují hypotéky především vydáváním hypotečních zástavních listů. Snížení sazeb ČNB tak nemůže mít na výši úroku u hypoték okamžitý dopad. Banky již totiž mají na financování hypoték zdroje, uvedl. Snížení sazeb se proto může projevit až později.

Prakticky ve všech domácích bankách se nejnižší sazba pro pětiletou hypotéku pohybuje pod pěti procenty. Nejnižší možné sazby jsou pak v převážné většině případů mezi třemi a čtyřmi procenty, ty jsou však většinou fixovány pouze na rok. Český hypoteční trh má v následujících letech výrazný prostor k dalšímu růstu.

Zatímco ještě v roce 1999 se průměrná sazba pohybovala nad deseti procenty, nyní je to přibližně na polovině. Například na jednom z nejrozvinutějších evropských hypotečních trhů v Británii loni průměrná sazba na bydlení činila 4,58 procenta.

Gross a Kostelka ujistili občany, že letiště v Ruzyni je střežené

Ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Miroslav Kostelka ujistili ve čtvrtek občany, že mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni je dobře střežené a nemusejí se ho v souvislosti s terorismem obávat. Gross ale v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že na jiných mezinárodních letištích v Česku, kde mohou přistávat větší letadla, nepanují bezpečnostní opatření v takovém rozsahu jako v Ruzyni. Podobná letadla mohou přistávat i v Brně, Ostravě a Karlových Varech.

"Žádné letiště není úplně bezpečné, každé může být bezpečnější," řekl ČTK Kostelka. Na ruzyňském letišti již podle něj platí řada bezpečnostních opatření a jejich zpřísnění se zatím nechystá. O podrobnostech však odmítl hovořit. Gross v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že bezpečnostní opatření v Ruzyni jsou dlouhodobá a snížení jejich intenzity se nechystá. Nepotvrdil, ale ani nevyvrátil informace čtvrtečních Lidových novin, podle nichž při zasedání Bezpečnostní rady státu upozornil na to, že letiště v Ruzyni patří mezi několik světových letišť, z nichž by podle spojenců mohli odstartovat teroristé s uneseným letadlem. Gross pouze obecně ujistil, že bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti se nesníží a že se lidé nemají čeho obávat. "Lidé nemusí mít obavu, protože opatření, která jsou na letišti přijata, jsou přijata již dlouhodobě," řekl. Intenzita těchto opatření se podle něj nijak nesnížila a neustále se prověřují. Je to podle něj proto, že mezinárodní letiště takové velikosti je potenciálním teroristickým cílem.

Při hlídání ruzyňského letiště pomáhají už několik měsíců vojáci, kteří mají mimo jiné speciální radar Sněžka. Je schopen zaznamenat jakýkoliv pohyb až do vzdálenosti 42 kilometrů. Zařízení je schopno odhalit auta nebo lidi, kteří by se chtěli nepozorovaně dostat k letišti.

První větší skandál vypukl v Ruzyni krátce po útocích arabských radikálů na mrakodrapy v New Yorku 11. září 2001. Asi kilometr od letiště nalezli lidé protitankovou střelu, která by byla schopna zničit letadlo rolující po přistávací ploše. Bezpečnostní opatření v Ruzyni zpochybnila i reportérka České televize, která se bez problémů a bez kontroly dostala až do jednoho z odstavených letadel.

Soud vydal souhlas k exekuci majetku společnosti Fischer, s.r.o.

Obvodní soud v Praze ve čtvrtek podle tiskové mluvčí Komerční banky Markéty Dvořáčkové vydal souhlas k exekuci majetku společnosti Fischer, s.r.o. i jejího vlastníka Václava Fischera jako fyzické osoby. Exekutoři krátce poté zahájili soupis majetku společnosti Fischer, s.r.o. Návrh na exekuci podala Komerční banka kvůli uspokojení své pohledávky.

Vše se odehrálo nedlouho poté, co pověřená mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Lada Horáková ČTK potvrdila, že soud obdržel tři návrhy vůči Fischer Air s tím, že rozhodne až příští týden. Podle informací z tisku návrhy podaly nezávisle České aerolinie, Česká správa letišť a Komerční banka kvůli stomilionovému dluhu.

Informace o tom, že se podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer potýká s problémy v podnikání, se v médiích objevily již v minulosti. Poprvé se začalo spekulovat o problémech společností ve Fischerově vlastnictví v roce 2000, respektive 2001. Jeho cestovní kancelář, která je největší v zemi, totiž za rok 2000 vykázala záporné hospodaření, když se mateřská firma propadla do téměř půlmiliardové ztráty. Dalších 147 milionů činil prodělek dceřiných firem Cestovní kancelář Fischer a Fischer Air. Tisk tehdy začal hospodářský propad společností dávat do souvislosti s avizovaným záměrem Václava Fischera prodat podíl ve svých společnostech zahraničnímu investorovi.

V následujících dvou letech se ale hospodaření firmy obrátilo k lepšímu a s tím ustoupily i spekulace o problémech společnosti a jejím eventuálním prodeji. Na počátku února 2002 Lidové noviny citovaly v této souvislosti mluvčí společnosti Fischer Věru Kudynovou, která uvedla, že "důvodem ztrát byly investice do budov, které se splácejí, a nepříznivé vnější vlivy, zejména slabá koruna a drahé letecké palivo". V roce 2001 skupina vykázala čistý zisk 75 milionů a loni pak téměř 60 milionů korun. Tržby společnosti se snížily v roce 2002 proti roku 2001 o 236 milionů korun na 3,276 miliardy korun.

Začátkem letošního roku se objevily v médiích informace o tom, že Fischerova cestovní kancelář neměla své zájezdy pojištěny, což je nutné ze zákona. Skutečnost, že CK Fischer nemá uzavřenou pojistnou smlouvu, oznámila ministerstvu pro místní rozvoj Evropská cestovní pojišťovna. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v této souvislosti podala na cestovní kancelář Fischer i trestní oznámení. CK ale nakonec potřebné smlouvy 5. února uzavřela.

V dubnu zase přinesla Mladá fronta Dnes informaci o tom, že celní správa zadržela jedno ze tří letadel Fischer Air kvůli údajnému daňovému dluhu vůči státu. Zástupci cestovní kanceláře však tento dluh odmítli uznat a Václav Fischer obvinil úředníky z toho, že ohrožují jeho investice. Problém podle Kudynové nastal při změně celního režimu. Na letadla provozovaná ve volném oběhu se již několik let neuvaluje clo, ale po jejich uvedení do tohoto typu provozu pouze DPH. To sice činí 160 milionů korun, ale stát je společnosti po jejím uhrazení obratem vrátí.

Někdejší senátor a známý podnikatel Václav Fischer je majitelem několika firem. Vedle společností Fischer, s.r.o. a Cestovní kancelář Fischer, a.s. vlastní také leteckou společnost Fischer Air, vydavatelství či firmu Fischer Collection. Dohromady ve svých firmách zaměstnává přibližně šest set lidí. Základy svého podnikatelského úspěchu Fischer položil v Německu, kam emigroval v sedmdesátých letech. V roce 1980 v Hamburku založil firmu Fischer Reisen. Z původně malé studentské cestovní kanceláře se začátkem devadesátých let stal největší soukromý pořadatel leteckých zájezdů na německém i českém trhu.

V Praze otevřela Fischerova německá cestovní kancelář pobočku v prosinci 1990. V roce 1995 Fischer prodal německou cestovní kancelář Fischer Reisen letecké společnosti Condor a v srpnu 1995 změnil obchodní jméno její bývalé pobočky Fischer Reisen Cz na Fischer s.r.o. Ta se zaměřila zejména na organizování leteckých zájezdů a od roku 1997 začala nabízet také zájezdy autobusové. V posledních třech letech obsadila společnost Fischer na žebříčku "100 obdivovaných firem České republiky" vždy druhé místo. V anketě odborného časopisu TTG Czech Republic získala letos v únoru cenu pro nejlepší cestovní kancelář v ČR a také cenu pro nejlepšího organizátora zájezdů pro Evropu.

Exekutoři zahájili soupis majetku Fischer, s.r.o.

Exekutoři zahájili soupis majetku společnosti podnikatele Václava Fischera, Fischer, s.r.o. Podle Fischerovy mluvčí Věry Kudynové se opatření netýká největší tuzemské cestovní kanceláře CK Fischer, kde Fischer, s.r.o. drží jednoprocentní podíl. "Dovolená klientů CK Fischer není v žádném případě ohrožena. Letadla Fischer Air létají podle plánu, v plném rozsahu jsou zajištěny také veškeré další služby," uvedla Kudynová.

Fischer, s.r.o. je spolu s Václavem Fischerem jako fyzickou osobou 100procentním vlastníkem největší tuzemské cestovní kanceláře Fischer. Podle Kudynové cestovní kancelář nemá ani u Komerční banky, ani u žádné jiné banky žádné úvěry a hospodaří s pozitivním hospodářským výsledkem. Navíc disponuje pojištěním proti případnému úpadku u sdružení pojišťoven, které kryje veškerá rizika. Fischer u poolu složil spoluúčast ve výši 70 milionů a ručení ve výši 50 milionů korun.

Fischer podle mluvčí v současnosti dokončuje jednání se strategickým investorem o kapitálovém vstupu do jeho společností. Jméno investora však zatím tají. "Jednání jsou těsně před uzavřením, ve společnostech již proběhla kontrola ze strany investora due diligence," uvedla Kudynová.

Provoz v pražských pobočkách CK Fischer je normální

Informace o exekuci, která hrozí společnosti podnikatele Václava Fischera Fischer Air, zatím neovlivňují provoz pražských poboček jeho cestovní kanceláře. Podle pracovníka jedné z poboček klienti ani neruší již zamluvené a zaplacené zájezdy. Před pobočkami v Praze byl ve čtvrtek klid, provoz byl normální.

"Zaznamenala (jsem to), ale my s ním máme ty nejlepší zkušenosti, tak jsem to nějak vůbec nebrala. Ale jinak jsme s nimi byla už asi třikrát a nemůžu si stěžovat. A letos jsem s nimi byla taky," řekla ČTK jedna z klientek největší tuzemské cestovní kanceláře. Další ovšem potvrdila, že na základě informací v médiích odhlásila zájezd do španělské Andalusie. "Vzhledem k tomu, co jsem si dneska přečetla, bohužel nemám k dispozici 70.000 (korun), abych je vyhodila," řekla ČTK žena vycházející z pobočky cestovní kanceláře Fischer na Národní třídě. "Počkám až na září na poslední chvíli, protože je to jistější. Poprvé opravdu za celý život jsme chtěli jet s Fischerem, ale nevybrali jsme si dobře," dodala.

Někteří potenciální Fischerovi klienti údaje o majetkových potížích cestovního magnáta nezaznamenali. "Jdu okolo, tak jsem se podíval jenom, jaké nabízí zájezdy na last minute," řekl ČTK muž středního věku před pobočkou cestovní kanceláře. "Vůbec jsem si ničeho nevšiml," řekl jiný potenciální klient, který o dovolené s Fischerem uvažuje.

Podobně klidná situace je i v krajských pobočkách cestovní kanceláře. Například v pardubické prodejně Fischera podle pracovníků žádný zákazník zatím nepožadoval ani vrácení zálohy. "Fischer krachuje?", podivil se pouze jediný klient, který právě kupoval zájezd na Krétu, nicméně pokračoval v objednávce.

Fischerova mluvčí Věra Kudynová uvedla, že údaje o hrozící exekuci se zatím na chodu cestovní kanceláře neprojevují. "Lidé se samozřejmě zajímají. Rušení zájezdů jsme nezaznamenali," řekla. Dodala, že všechna letadla jsou vypravována a turisté normálně odlétají a budou odlétat a vracet se ze zájezdů. Firma by měla dnes vydat k celé věci oficiální prohlášení.

Svoboda: Konferenci o ústavní smlouvě je třeba maximálně urychlit

Ministr zahraničí Cyril Svoboda podpořil záměr, aby mezivládní konference EU rozhodla o definitivní podobě evropské ústavní smlouvy co nejdříve. Návrh ústavní smlouvy, kterou připravil Konvent EU, označil ministr za solidní základ. "Nebude vůle projednat mnoho otázek," řekl Svoboda ve čtvrtek trochu překvapeným členům senátního výboru pro evropskou integraci.

Mnozí čeští politici dosud prosazovali požadavek, aby o podobě ústavní smlouvy mohli rozhodovat až po faktickém rozšíření unie, kdy bude Česko plnoprávným členem evropského společenství. Rychlé projednání ústavní smlouvy by ale podle některých náznaků postavilo hráz tlakům ze strany velkých zemí unie.

Svoboda senátory informoval o tom, že počátkem září by se chtěl v Praze setkat se svými resortními kolegy ze zemí, které mají na podobu ústavy podobné názory. "Máme-li být úspěšní, potřebujeme spojence," zdůraznil. Uvedl také, že vláda se poradí s parlamentem o tom, jaké jsou skutečné priority pro změny ústavní smlouvy. "Mohou být jedna, dvě, tři," naznačil ministr.

Podle ministra je v českém zájmu zachování rotačního principu v čele unie. "Musí se zachovat určitý princip rotace, který zaručí, že se do předsednictví nedostanou jenom velké země," uvedl Svoboda. Je rovněž pro zachování dosavadního principu, aby každá z 25 členských zemí měla zástupce v Evropské komisi se všemi právy. Velké státy EU totiž prosazují, aby po roce 2009 mělo hlasovací právo střídavě vždy jen 15 komisařů. Třetí spornou otázkou je podle Svobody způsob hlasování.

Boeing Česká podporuje nominaci Tvrdíka do Aera Vodochody

Společnost Boeing Česká, třetinový akcionář Aera Vodochody, podporuje nominaci bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka na post člena představenstva zbrojovky. Rozhodla se tak po přezkoumání Tvrdíkovy kandidatury, které si vyžádala po valné hromadě z minulého týdne. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.

Na valné hromadě se při projednávání nominace Boeing zdržel hlasování a způsobil jeho nezvolení, právě kvůli požadavku na dodatečné Tvrdíkovo přezkoumání. O schválení Tvrdíka do představenstva by tak měla rozhodnout příští valná hromada Aera, jeho mluvčí Pavla Kolínová však nedokázala říci, kdy by to mělo být. "Věříme, že jeho vůdčí schopnosti a zkušenosti z posledního postu budou přínosem v postupu realizace strategického plánu pro Aero," uvádí zpráva Boeingu na adresu bývalého ministra. Zástupci společnosti rozhodnutí přijali po konzultacích se státními úředníky, samotným Tvrdíkem a dalšími poradci Boeing Česká.

Bývalého ministra na post navrhlo ministerstvo financí za státní a.s. Letka, na druhý volný post akcionáři před týdnem zvolili náměstka ministra průmyslu a obchodu Václava Srbu. Největším akcionářem společnosti je s téměř 36procentním podílem a.s. Letka vlastněná Fondem národního majetku. Dvojkou je s 35,3 procenta akcií společnost Boeing Česká, vlastněná výrobcem letadel Boeing a ČSA a 29 procent drží Česká konsolidační agentura.

Vláda před týdnem prodloužila výrobci letadel státní záruku na úvěr k zabezpečení potřeb společnosti do června 2008. Kvůli neplnění výrobního programu totiž nyní Aero nemá dostatek financí k jeho splacení. Podnik tak dostává šanci prokázat do konce příštího roku svoji schopnost umístit na trhu letouny L-159 a tím vytvořit předpoklady pro plnění závazků vyplývajících z jeho dluhové služby.

KB věří, že kvůli kontrole EK nebude muset vrátit státní pomoc

Komerční banka se neobává, že by musela z pomoci několika desítek miliard korun, kterou jí poskytl stát před prodejem francouzské Société Générale, nějaké peníze vracet. Pomoc českého státu bankám bude zkoumat Evropská komise. "Věříme, že konečné rozhodnutí komise nebude mít negativní dopad na Komerční banku," řekl ve čtvrtek novinářům generální ředitel a předseda představenstva banky Alexis Juan. Podle Juana nejde ze strany EU o nic výjimečného, ale o standardní postup. Podobnou kontrolu podstoupily státní pomoci i v jiných zemích EU, dodal. "Pomoci budou zařazeny na seznam státních pomocí. Evropská komise chce zjistit, že všechny tyto věci jsou vyřešeny před vstupem ČR do EU," uvedl Juan.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže do konce srpna předloží EK analýzu státní pomoci Komerční bance. Komise pak bude mít tři měsíce na vyžádání dalších informací, doplnil Juan. Komise již posuzuje, zda nebyla v rozporu s evropským právem státní pomoc České spořitelně. Bance stát poskytl podporu za 46,1 miliardy korun, což bylo méně než u všech jejích konkurentů. Zkoumání státní pomoci ovlivní podle náměstka ministra financí Ladislava Zelinky i výsledek arbitráže mezi státem a Nomurou kvůli IPB. Pokud by EK došla k závěru, že ČR porušila soutěžní pravidla, znamenalo by to u arbitráže podporu pro argumenty Nomury, řekl Zelinka.

Ransdorf: Reforma je šílená, Špidla se chová jako Homer Simpson

Vládní reforma veřejných financí je podle místopředsedy KSČM Miloslava Ransdorfa "holé šílenství", ekonomice nepomůže a občané na ni jen doplatí. "Premiér Vladimír Špidla si počíná jako Homer Simpson, chaotik známý z onoho kresleného seriálu, který sedí v jaderné elektrárně a když hrozí kolaps, říká enyky benyky kliky bé, který pak čudlík to asi může být," řekl Ransdorf novinářům. Špidla, který si "s politickou ekonomií rozhodně netyká", a s ním celá vláda podlehla při přípravě reformy tlaku vlivných finančních skupin, míní komunistický místopředseda. "Zdá se, že současná reforma veřejných financí je diktována spíše zájmy bank než těch, kteří vynesli sociální demokracii k moci," prohlásil Ransdorf. Věří, že veřejný tlak vládní záměry ještě zvrátí.

Komunisté ani ODS s plány vlády na reformu příjmů i výdajů státu zásadně nesouhlasí, obě opoziční strany mají vlastní představu o hospodaření státu. Ransdorf soudí, že koaliční kabinet udělal z programového prohlášení vlády cár papíru a levicovost premiéra Špidly se úplně vypařila. Přičítá to i vlivu bývalého prezidenta Václava Havla, který podle Ransdorfa pomáhá držet současnou vládu sociálních demokratů, lidovců a unionistů u moci.

Havlovi i vládě Ransdorf vyčítá přílišnou orientaci na Spojené státy - Česká republika by se podle něj měla ve své zahraniční politice více přimknout k evropským spojencům. Současný prezident Václav Klaus přes všechny výhrady "není třtinou a neprovozuje rektální alpinismus", uzavřel Ransdorf.

Ambrozek: Proces sanace starých ekologických zátěží se zjednoduší

Proces sanace starých ekologických zátěží, které hradí Fond národního majetku, se zjednoduší a zrychlí. Ministerstvo životního prostředí totiž na základě nové směrnice od fondu přebírá odborné kompetence týkající se kontroly a odstraňování ekologických škod, které vznikly před privatizací státního majetku, řekl ve čtvrtek novinářům ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Všechny podkladové materiály bude nyní shromažďovat ministerstvo, které nakonec vydá souhrnné odborné stanovisko, jež by měl fond akceptovat. Dosud se FNM názorem ministerských úředníků řídit nemusel. Nový postup povede podle Ambrozka také k větší informovanosti o odstraňování ekologických zátěží hrazených fondem. Údaje ze všech akcí budou zaznamenány v databázi evidence starých ekologických zátěží na stránkách ministerstva.

Ambrozek poznamenal, že například odstraňování ekologických škod v neratovické Spolaně bude stát zhruba 3,5 miliardy korun, na sanaci ostravských lagun dá FNM zhruba pět miliard. Sanační práce mohou podle něj na některých místech trvat i několik let. Myslí si, že do roku 2010 by měla být většina ekologických zátěží odstraněna.

Bývalý prezidentův mluvčí Klvaňa se zřejmě stane velvyslancem

Odcházející mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa by se podle informací ČTK měl stát velvyslancem, zatím ale není jasné ve které zemi. Klvaňa o práci na ministerstvu podle šéfa české diplomacie Cyrila Svoboda sám požádal při úterní schůzce. Ministr nabídl Klvaňovi konkrétní pracovní zařazení. Svoboda ale neřekl, jakou práci by měl dosavadní prezidentův mluvčí zastávat. "Požádal mě, zda je možné, aby nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí. Protože to je velmi kvalitní člověk, svým vzděláním a zkušeností velmi dobře připraven pro diplomatickou službu, tak jsem mu samozřejmě nabídl i konkrétní místo," uvedl Svoboda.

Mluvčí ministerstva Vít Kolář přitom ve středu po oznámení o Klvaňově odchodu uvedl, že o konkrétním působení prezidentova mluvčího se ještě nehovořilo. Ministr nechtěl říci, v jaké oblasti by měl Klvaňa působit od 1. září, kdy má na ministerstvo nastoupit. Ve čtvrteční MfDnes se například objevily spekulace, že Klvaňa by mohl nahradit ředitele tiskového odboru Karla Borůvku, který odchází do zahraničí.

Ani Klvaňa ve svém písemném oznámení o odchodu z Hradu neuvedl, čemu přesně se bude v diplomatických službách věnovat. "Domnívám se, že tato práce bude vyhovovat mému založení, vzdělání i zkušenostem. Prezident (Václav Klaus) souhlasí, odcházím v dobrém," uvedl mluvčí. Od středy je na dovolené, jeho kompetence převezme zatím ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Temelín kvůli harmonizaci výroby vypne na celý srpen první blok

Technici Jaderné elektrárny Temelín začali snižovat výkon reaktoru prvního bloku, který bude celý srpen plánovaně odstaven. Cílem je budoucí harmonizace chodu obou temelínských a všech čtyř dukovanských bloků tak, aby nedošlo k odstávce na více zdrojích elektřiny současně, řekl to ČTK mluvčí Temelína Václav Brom. Podle něj hrozilo, že by první blok musel v únoru 2004 kvůli výměně paliva delší dobu stát. Za několik týdnů by ale zároveň došlo palivo i druhému temelínskému bloku. První blok proto bude mimo provoz celý srpen. Výměna paliva spojená s odstávkou se tak oddálí na duben.

Každý temelínský blok má výkon 1000 megawatt elektřiny, dukovanské bloky vyrábí asi 440 megawatt elektřiny. Starší dukovanská elektrárna byla uváděna do provozu v letech 1985 až 1988. Od té doby vyrobí ročně kolem 13 milionů megawatthodin elektřiny.

Celníci vyžadují zaplacení téměř třímiliardového celního dluhu

Celní úřad vystavil platební výměry, kterými vyžaduje po dovozcích pohonných hmot ze Slovenska zaplatit dosud největší celní a daňový dluh v historii České republiky ve výši 2,8 miliardy korun. Mluvčí celníků Jiří Barták odmítl sdělit, zda částku mají zaplatit soukromé osoby či firmy. Z výše požadované částky vyplývá, že jde o kauzu Bena, ve které již byli obviněni tři lidé. "Jako správce daně nemůžeme sdělit, o jaký případ jde," odmítl souvislost potvrdit Barták. Celní úřad zahájil podle něj v této věci šetření v návaznosti na vlastní zjištění z loňského roku. "Delší doba šetření byla zapříčiněna komplikovaností tohoto případu z hlediska počtu provedených obchodních operací a množství souvisejících dokladů a dokumentů, které bylo nutné prověřit," uvedl mluvčí.

Kvůli neproclení ropných produktů ve výši 2,8 miliardy korun byl nedávno obviněn bývalý vysoký funkcionář firmy Bena, která patří mezi největší české obchodníky s pohonnými hmotami, a bývalý vedoucí představitel Tukového průmyslu. Obviněným hrozí až dvanáctileté vězení. Jako prvního policie v této kauze loni obvinila jednatele firmy Venturon Investment Leopolda Klimuse. Počátkem července vyšetřovatel obvinil dva muže s iniciálami M.P. a M.V. Podle výpisu z obchodního rejstříku tak s největší pravděpodobností jde o bývalého člena představenstva Beny Milana Vomelu a bývalého jednatele firmy Tukový průmysl a někdejšího ředitele firmy Čepro Martina Pechana. Všichni tři byli obviněni z krácení daně, poplatku a jiné povinné platby s nejpřísnější sazbou. Jsou stíháni na svobodě.

Klimus podle policie odebral ropné produkty a neproclil je. Podle dřívějších informací státního zastupitelství se transakce dělaly prostřednictvím firem Bena, Čepro a Tukový průmysl. Státu tak vznikla v rozmezí let 1996 až 2000 škoda přibližně 2,8 miliardy korun.

O firmě Bena loni informovala Česká televize v pořadu Klekánice. Podle ní firma využívala od roku 1994 ke skladování nafty a benzinu prostory státní firmy Čepro, která má na českém území mnoho nádrží na palivo. Bena v nich údajně skladovala pohonné látky nakoupené v Česku, ale také nezdaněné zboží ze zahraničí. Při odčerpávání paliva však firma nerozlišovala, zda jde o české nebo zahraniční zboží, uvedla televize. V roce 1996 uzavřela Bena podle ČT smlouvu se společností Tukový průmysl, která v rámci kapacit Čepra provozuje veřejný celní sklad. Zboží, které je zde uloženo, se proclívá až při odbavení ze skladu. A právě do takového skladu začala Bena díky smlouvě údajně ukládat nakoupené pohonné hmoty. "Když firma zboží odebírala, měl Tukový průmysl povinnost zajistit jeho proclení. Nezajistil a Bena ... nerušeně odčerpávala miliony nezdaněných litrů nafty a benzinu," uvedla tehdy ČT. Podvod odhalili celníci při kontrole ropných produktů ve veřejném celním skladu.

Loni policie kvůli půlmiliardovému dluhu na clech obvinila tři podnikatele z jihlavské firmy M5, která dovážela motorovou naftu a benzin. Podle policie trestnou činnost organizoval Radovan Krejčíř, jenž byl letos omylem propuštěn z vazby. Martina Haimanna a Milana Vítka policie zadržela a obvinila loni v červnu na základě trestního oznámení, které na ně podalo Generální ředitelství cel.

Policisté dodali do věznice podnikatele odsouzeného v kauze LTO

Policisté převezli ve čtvrtek vlivného šumperského podnikatele Milana Šišmu do věznice. Šišma měl koncem června nastoupit výkon trestu kvůli účasti na obchodech s lehkými topnými oleji, požádal ale o odklad ze zdravotních důvodů. Městský soud v Praze žádosti nevyhověl a vydal příkaz k jeho dodání do nápravného zařízení, řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. "Odsouzeného Šišmu policisté vyzvedli v jeho trvalém bydlišti v okrese Šumperk. Vše proběhlo v klidu. Byl mu předán příkaz. Sbalil si osobní věci a byl eskortován do olomoucké věznice," uvedla Bednarčíková. Šumperského podnikatele odsoudil v březnu vrchní soud na 13,5 roku do vězení. Uznal jej vinným z návodu k vraždě obchodníka s LTO Lubomíra Holého.

Havel je u zrodu výboru na podporu opozice na Kubě, oslovuje svět

Podpora kubánské opozici, kterou přislíbil bývalý český prezident Václav Havel, má již konkrétní obrysy a nabývá mezinárodních rozměrů. V Praze vzniká výbor, do něhož se Havel spolu s českou humanitární organizací Člověk v tísni snaží zapojit významné, především evropské a latinskoamerické osobnosti - například bývalé prezidenty.

Člověk v tísni rovněž usiluje o zřízení fondu, který by shromažďoval peníze na obnovu občanské společnosti po pádu režimu Fidela Castra a podporoval by kubánské disidenty, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel humanitární organizace Tomáš Pojar. Fond by mohl vzniknout přímo v Evropské unii. Jinou možností je zcela samostatný projekt několika zemí. "Zatím sondujeme, které by se ho zúčastnily," uvedl. V úvahu připadají například Španělsko, Nizozemsko či Švédsko. O možnosti zřízení evropského fondu nedávno hovořil i Havel v Madridu.

Zatímco založení fondu je patrně dlouhodobější záležitostí, výbor by mohl začít pracovat již na podzim. Nejnovější aktivity bývalé hlavy českého státu nechtěla jeho současná pražská kancelář komentovat s odůvodněním, že to je předčasné. Členství v patnáctičlenném výboru vedle Havla přislíbilo již šest osobností, Pojar ale nechtěl prozradit které. "Budou to zejména lidé z Evropy a Latinské Ameriky," načrtl jeho složení. Výbor by podle něj měl dávat podněty a doporučení Evropské unii i světové veřejnosti, jak nejlépe oponentům kubánského totalitního režimu pomáhat. Chce podporovat také tamní iniciativu Varela (obdoba české Charty 77), která žádá referendum o demokratických reformách.

Havel se o situaci na Kubě se vždy velmi zajímal. České diplomacii se v minulosti podařilo prosadit v Organizaci spojených národů rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě; kubánští bojovníci za lidská práva, které letos postihly nevídaně tvrdé represe, jsou v Praze vždy vítáni. Aktivní v pomoci kubánské opozici doposud byla i organizace Člověk v tísni. Na podporu disidentů vypsala sbírku a na ostrov posílá počítače. Nedávno například dala deseti rodinám, jejichž členové byli utiskováni, po 200 USD (asi 5600 korun).

Tržby zemědělců by letos mohly spadnout o dalších deset miliard

Pokud nenastane obrat v poklesu cen zemědělských komodit, může letošní propad tržeb zemědělců proti roku 2002 činit asi deset miliard korun. Ve čtvrtek to v Brně řekl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba s tím, že už loni byl meziroční propad tržeb 11,4 miliardy korun. Podle jeho slov už české zemědělství kleslo na dno, protože od roku 1991, s výjimkou let 2000 a 2001, vykazovalo záporné výsledky. Současný katastrofický stav zapříčinila řada faktorů. Za nejdůležitější však Veleba považuje extrémní přírodní vlivy způsobující pokles úrody, tlak obchodních řetězců a zpracovatelů na snižování farmářských cen a také malou podporu státní administrativy, ústavních činitelů a některých médií.

Podle Veleby zřejmě části státní administrativy a politických činitelů tento stav vyhovuje, protože neúměrné nízké ceny potravin umožňují, aby domácnosti dávaly více peněz na jiné věci. Podotkl, že váha potravin ve spotřebitelském koši v ČR poklesla z dřívějších téměř 30 procent na současných 17,6 procenta. V zemích EU přitom výdaje rodin na potraviny přesahují 20 procent, zdůraznil Veleba. Poznamenal, že zatímco kilogram chleba stojí v ČR okolo 15 korun, v Německu je to v přepočtu asi 57 korun.

Producenti vajec hrozí, že přestanou zásobovat obchodní řetězce

Producenti vajec hrozí, že kvůli nízkým cenám přestanou od příštího týdne dodávat své výrobky obchodním řetězcům. Výrobci požadují cenu minimálně na úrovni vynaložených nákladů. Za jedno vejce je to přibližně 1,7 koruny, po připočtení dalších nákladů asi dvě koruny, řekl dnes ČTK Zdeněk Koubek ze Statku Pohořelice na Břeclavsku.

Současná cena se podle hmotnosti vajec pohybuje kolem 1,6 až 1,7 koruny. Náklady zemědělců se přitom kvůli přípravě na evropské normy zvyšují. Kvůli novým předpisům prý zdražilo i krmení. Pokud se situace nezlepší, chce Koubek vejce raději vyvážet, a to i za nižší cenu, než požaduje v České republice. Vývoz za nižší ceny podle něj přispěje k narovnání cen na domácím trhu. Statek Pohořelice má asi 180 tisíc slepic a ročně vyprodukuje zhruba 45 milionů vajec. Poptávka po nich je podle Koubka v Belgii, Nizozemsku, Německu, Francii i severní Itálii. Situaci by mohla zlepšit i skutečnost, že produkce vajec v ČR loni klesla o 15 procent a případné dovozy nejsou pravděpodobné, dodal.

Čeští vodáci v červenci zdolali prameny indické posvátné řeky Gangy.

I když jsou u řeky půjčovny raftů, byla česká výprava Ganga 2003 patrně první na světě, která tok sjela v období, kdy je nejdravější. Z osmi vodáků první kilometry Gangy projeli pouze tři. Z cest se ve čtvrtek ale do Prahy vrátili všichni - nadšeni a odhodláni vyrazit na exotické řeky znovu. Na letišti je přivítali rodiče řízky, chlebem a pivem.

"U části výpravy se projevila horská nemoc. Voda vytékající z ledovce k tomu měla pouze jeden stupeň nad nulou," řekl ČTK kameraman Petr Kašpar. Celkem po vodě výprava absolvovala 80 kilometrů. Vedle sportovních výkonů se její členové věnovali natáčení dokumentu o sociálních podmínkách obyvatel Indie.

Expedice, kterou doplňovali kameraman, fotograf, zdravotník a tlumočník, se snažila zaznamenat ekologické a sociální dopady stavby přehrady u města Tehri. Češi navštívili místa poznamenaná megaprojektem. "Už jsou tam jen ruiny měst s velkou koloniální historií," uvedl Kašpar.

Velkým zážitkem bylo pro vodáky vysvěcení v indickém chrámu. Aby totiž mohli do Gangy vstoupit a neznesvětili ji, museli podstoupit speciální rituál. V Indii prožili přesně měsíc. Příště by se chtěli vydat na Amazonku nebo Nil.

Čeští vojenští policisté v Iráku zasahovali

Úspěšně zasáhli v noci na středu čeští vojenští policisté proti skupině Iráčanů, kteří se v Basře pohybovali v blízkosti elektrické rozvodné stanice. ČTK o tom informoval mluvčí sedmé polní nemocnice v Iráku Tomáš Zbořil. "V noci dostala hlídka v Basře hlášení o podezřelé činnosti osob poblíž stanice. Vzhledem k tomu, že se množí případy přerušování dodávek proudu a krádeže kabelů, rozhodl velitel roty o zásahu." Při prověřování situace přímo na místě zaregistrovali policisté deset mužů, kteří se snažili vykopat ze země vysokonapěťový kabel. Zadrželi sedm Iráčanů, kteří se pokoušeli odjet z místa činu terénním vozem. Třem podezřelým se podařilo uprchnout odpadním kanálem. Při prohlídce zadržených a vozu nalezla hlídka pistoli ráže devět milimetrů se 13 náboji. "Policisté si vyžádali součinnost britských příslušníků a zadržené předali smíšené irácko-britské hlídce. V průběhu akce nepoužili donucovací prostředky. Případem se nadále zabývá irácká policie," uzavřel Zbořil.

Český kontingent působí v Basře v britském sektoru. Spolupráce s britskými vojáky je podle Zbořila výborná. Sedmá nemocnice je v areálu místní vojenské nemocnice na západním okraji města. Zabírá plochu zhruba tří hektarů a má tvar lichoběžníku.

Nova porušila mediální zákon, obdrží upozornění

Komerční televize Nova porušila mediální zákon, když v dubnových Televizních novinách neoddělila hodnotící komentáře od informací zpravodajského charakteru. Usnesla se na tom ve středu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která zároveň rozhodla, že proto Nově zašle oficiální "upozornění" na tuto skutečnost. ČTK to řekl mluvčí rady Pavel Barák. Impulzem k verdiktu byla stížnost ministra kultury Pavla Dostála zaslaná radě v červnu. Nova podle rady neoddělila komentáře od zpravodajských informací v reportážích Televizních novin ze 4. a 15. dubna při referování o kauze hospodaření veřejnoprávní České televize a 4. dubna při referování o skončení restaurátorských prací na Nostickém paláci, uvedl Barák. "Rozhodnutí rady respektujeme", řekl ČTK mluvčí televize Nova Petr Kostka. "Nicméně věříme, že se to nestane precedentem a rada nebude zahlcena stížnostmi těch, kteří by se budou cítit poškozeni kritickými reportážemi v médiích," podotkl Kostka. Inkriminované reportáže Novy se tematicky dotýkaly právě Dostálova ministerstva.

České dráhy chtějí rušit spoje, kraje s tím nesouhlasí

České dráhy chtějí v roce 2004 snížit počet regionálních spojů o šest procent a po krajích požadují výrazné navýšení peněz na dopravní obslužnost. "Redukci přepravy osob a.s. ČD oznámila krajům měsíc poté, co s nimi uzavřela jednání o nových jízdních řádech a několik dnů před tím, než měly jít do tisku," řekl ve čtvrtek ČTK místopředseda dopravní komise Asociace krajů ČR a radní kraje Vysočina Petr Pospíchal. Navrhovaná redukce je podle něj pro kraje naprosto nepřijatelná a jednání krajů, ČD a ministerstva dopravy budou ještě pokračovat. "Cílem je nalézt pro všechny strany přijatelné řešení drážní dopravní obslužnosti," dodal. Na dopravní obslužnost, tedy důležité spoje pro přepravu lidí do škol, zaměstnání či k lékaři, chtějí České dráhy v roce 2004 od všech krajů 2,1 miliardy korun. To je asi o čtvrtinu peněz více než letos.

Stát opět jedná s Nomurou o mimosoudním vyrovnání

Stát znovu zahájil jednání s Nomurou o možném mimosoudním vyrovnání vzájemných sporů kvůli převzetí bývalé IPB Československou obchodní bankou. Se zástupci Nomury se minulý týden v Londýně sešel náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. Další jednání by se podle něj mělo uskutečnit za 14 dnů v Praze. Stát se kvůli IPB obrátil na mezinárodní arbitry. Nomura požaduje po státu kolem 40 miliard korun za zmařenou investici. Stát naopak chce po japonské investiční bance zhruba 263 miliard korun za výdaje spojené se záchranou IPB.

Češi nejeví příliš velký zájem o práci zahraničí

Obyvatelé České republiky nemají příliš velký zájem o práci v zahraničí a jejich postoj zřejmě neovlivní ani vstup do země do Evropské unie. V současnosti totiž o práci v cizině uvažuje jen šest procent Čechů a změnu svého postoje k této otázce po vstupu ČR do EU připouštějí pouhá tři procenta populace. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. O práci v cizině stojí téměř z poloviny mladí lidé ve věku mezi 15 a 19 let. Jde převážně o studenty, častěji mužského pohlaví, nezadané a bez závazků. Jako cíl své cesty by nejčastěji volili Německo, USA, Velkou Británii či Kanadu. Konkrétní kroky pro získání práce v zahraničí podniká pouze třetina respondentů. V podobném šetření Centra pro výzkum veřejného mínění před dvěma lety o hledání práce v zahraničí uvažovalo 16 procent populace. Ze vzájemného srovnání výsledků obou šetření tak vyplývá, že přes blížící se vstup České republiky do EU zájem jejích občanů o práci v cizině poklesl.

Diecézní charita našla adoptivní rodiče pro bolivijské děti

Na třicet českých rodičů si už od začátku roku vybralo bolivijské děti v projektu Adopce na dálku. Adoptivní rodiče přispívají dětem finančně především na vzdělání, ale případně i na sociální potřeby. Projekt odstartovala letos plzeňská Diecézní charita a Bolívii si vybrala hlavně proto, že patří mezi ekonomicky nejslabší latinskoamerické země. Plzeňská charita je první charitou v republice, která pomáhá chudým rodinám v Jižní Americe. Česká katolická charita dosud směřovala pomoc dětem zejména z Indie a Afriky.

Olomoucká charita chce lidem na Ukrajině zajistit stálé příjmy

Olomoucká arcidiecézní charita chce na Ukrajině zajistit lidem stálé příjmy. Chce zde vybudovat moštárnu, obnovit vinařskou výrobu v okolí Vinogradova a projekt adopce na dálku. Z letošního výtěžku Tříkrálové sbírky charita na tyto projekty věnuje zhruba 300.000 korun. Na Ukrajinu zamíří humanitární zásilky s invalidními vozíky, dětské kočárky, dále deky, spací pytle, školní potřeby či nádobí. Charita pomůže rovněž s dopravou zdravotnického zařízení na kliniku ve Lvově a chudým rodinám zaplatí otop. Letos chce také uvést do provozu moštárnu, v níž by našly práci i opuštěné děti. Obdobně hodlá charita postupovat i v oblasti Vinogradova, který má ideální podmínky pro rozvoj vinařství. Tříkráloví sbírka letos v olomoucké arcidiecézi vynesla zhruba 13 milionů korun.

Biskup Duka postrádá důkazy k postihu agentů StB mezi duchovními

Katolický biskup Dominik Duka vidí problém vyrovnání se církve s komunistickou minulostí realisticky, s vyváženou smířlivostí a částečně s bezmocí. Některým konkrétním lidem by za jejich menší selhání podle svých slov už udělil amnestii, tedy milost, v dalších případech však naopak k postihu bývalých agentů Státní bezpečnosti mezi duchovními postrádá prokazatelné podklady a důkazy.

"Cestou lustračního zákona není možné kráčet dál," řekl královéhradecký církevní hodnostář v rozhovoru pro ČTK a dodal, že se jako zaměstnavatel dostává do neřešitelné situace. Zápis člověka v seznamech spolupracovníků StB je totiž v řadě případů anulován soudem. Dominik Duka se navíc domnívá, že na skutečné vyrovnání s minulostí je ještě příliš brzy. "Jednou budou mladí pokládat otázky, jako tomu kdysi bylo v Německu až s odstupem od doby nacismu. Teprve pak se možná objeví materiály, které jsou teď ztracené," řekl.

Ve všech římskokatolických diecézích biskupové už dávno hovořili s duchovními, uvedenými v seznamu spolupracovníků StB. Ze skutečných podkladů by každý z biskupů byl ochoten vyvodit důsledky, tvrdí Duka; ale musely by být. "Jestliže mi Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu předloží skutečně důkazy a materiály, pak budu jednat jako první. Ale když požaduji u jmen uveřejněných v seznamu materiál, skončím často tím, že se ztratil. Nebo máme rozhodnutí soudů, že zmíněný je tam omylem...," uvedl Duka. Určité materiály podle jeho informací navíc pravděpodobně existují, ale jsou v sejfech, kam se nedostane ani ÚDV; jejich odtajnění by prý bylo příliš složitým procesem. "Architekti systému unikají," povzdechl si v té souvislosti.

Biskupové nedávno na Velehradě znovu vyznali, že v řadách kněží i vyšších duchovních, i v řadách věřících, byli mnozí, kteří nemohou říci, že se neposkvrnili. Církev se podle Duky však snažila se selháními vypořádávat již za komunismu. V roce 1968 bylo zlikvidováno kolaborantské Mírové hnutí katolického duchovenstva. Na Velehradě v roce 1985 katolíci podle něj jasně řekli, že nebudou kolaborovat, že chtějí svobodu. Církev, vedená kardinálem Františkem Tomáškem, se snažila od roku 1981 vypořádat s organizací Pacem in terris. Duka byl v té době režimem odsouzen a vězněn.

"V tomto hnutí, které už prakticky zmizelo ze světa, figurovalo sedm procent katolických duchovních. Ze dvou třetin, pokud ještě žijí, jsou ve věku 75 až 90 let. Žádný z čelných představitelů nevystupuje v žádné výrazné církevní funkci," prohlásil Dominik Duka. Na otázku, zda se církev vyrovnala s minulostí dostatečně, nebo ne, odpovídá v širších souvislostech. Patří k tomu podle něj totiž víc než jen ochota ke kajícnosti a odvaha žít jako křesťan. "Za ostnatými dráty se z nás stala společnost uzavřená a netolerantní. Lidé poctiví se stávají lidmi pro úsměv, slovo dobrý a hloupý se začínají překrývat. Komunismus zasel do srdcí závist a nenávist. S tím budeme bojovat ještě dlouho," řekl a upozornil, že komunistická strana a její stoupenci pracují do dnešního dne. "Je pro mě nepochopitelné, proč se v rámci církve stále o vyrovnání s minulostí tolik diskutuje. Je to přece například problém také školství i sdělovacích prostředků. Vždyť podobně i tyto instituce nesou velkou zodpovědnost za formování člověka. Udivuje mě, že to naši společnost vůbec neinteresuje," poznamenal biskup Duka. "Křivení charakterů ve školách - to přece také existovalo," dodal.

Biskup si je ovšem vědom, že selhání z dob komunismu jsou ještě mnohem hlubší. Jako osobní příklad uvedl vojenskou přísahu nebo složení slibu, aby mohl pracovat jako duchovní. "Po léta jsem se styděl - nemohu říci, že mám čistý štít," přiznal a dodal: "Stejně tak jsem byl kdysi dva nebo tři roky v Revolučním odborovém hnutí... Kdo může říci, že nebyl v Pionýru, v Socialistickém svazu mládeže...?"

Nad lednickým zámkem může opět po dlouhých letech zavlát prapor

Nad zámkem v Lednici na Břeclavsku může po mnoha desetiletích opět zavlát prapor. Nejznámější architektonická památka Jihomoravského kraje se totiž pyšní zrekonstruovanou Vlajkovou věží. "Při svátcích tak již můžeme vyvěšovat státní vlajku a patrně necháme vyrobit i nějaký prapor se symboly Lednice. Ten původní po Lichtenštejnech se totiž nedochoval," řekla ČTK kastelánka Ivana Holásková.

Vlajková věž je nejvyšší částí zámeckého areálu a dlouho byla ve špatném stavu. Kvůli poškozené krytině totiž pod věž zatékalo, některé trámy napadla dřevomorka, řemeslníci museli upevnit nové plechy, bylo nutné zrestaurovat kamennou výzdobu a položit novou izolaci, která věž ochrání proti dešťům. Podle památkářů může prapor nad zámkem udělat památku pro turisty ještě romantičtější. "Ze starých rytin víme, jak prapor původních majitelů vypadal, jeho kopie se ale dělat nebudou. Chceme vymyslet něco nového," doplnila kastelánka.

Zámek, jehož současná podoba pochází z poloviny 19. století, je považován za jedno z vrcholných architektonických děl anglické novogotiky. V seznamu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) je lednicko-valtický areál od května 1997.

ČSOP: Čmeláci možná hynou kvůli novým kultivarům lip

Český svaz ochránců přírody chce zjistit, zda za hromadným úhynem čmeláků ve městech nejsou nové kultivary lip. Mohou podle nich mít málo výživný nektar. Úvahu považuje za nesmysl vedoucí přerovské pobočky Výzkumného ústavu včelařského Pavel Krieg. Sám by ale rád věděl, proč čmeláci umírají ve velkém.

Ochránci žádají lidi, kteří všimli v posledních týdnech mrtvých čmeláků pod lipami, aby jim poslali listy a květy těchto stromů k bližší identifikaci. "Potom bude možné potvrdit, zda spekulace byla správná," řekl ČTK člen ČSOP z Vlašimi Karel Kříž. Podle názoru ochránců přírody hynou čmeláci proto, že nektar z lip nově sázených ve městech pro ně není dost výživný. "Exotické lípy nebo nové kultivary splňují městské požadavky - vydrží zimní solení, nerostou příliš do výšky a nemají mohutné koruny. Jejich nevýhodou ale je, že čmeláci vydají více energie na získání nektaru z nich, než pak načerpají. Hromadně pak hynou hlady pod těmito stromy," řekla ČTK mluvčí ČSOP Marcela Mikesková.

Krieg ale poukázal na fakt, že lípy už dávno odkvetly. "Kdyby byl nektar toxický nebo byla nízká jeho výživnost, už by se to dávno projevilo. Exotické lípy přitom kvetou ještě dřív než normální," řekl ČTK. Skutečný důvod úhynu čmeláků, o kterém se dověděl ze zpráv, by sám chtěl znát. Čmeláky se zabývá jako profesionál, že by hromadně hynuli ale nepamatuje. První zpráva o hromadném úhynu čmeláků pod lipami přišla koncem minulého týdne z Karlových Varů. Po zveřejnění výzvy ČSOP se ozval také člověk z Prahy 9.

Čeští fotbalisté vypadli z první desítky žebříčku FIFA

Čeští fotbalisté po měsíci vypadli z elitní desítky světového žebříčku Mezinárodní federace FIFA a v jeho středečním vydání jsou registrováni na jedenáctém místě. Pořadí na prvních třech místech se nezměnilo; první jsou úřadující mistři světa Brazilci, druzí evropští šampioni z Francie a třetí pozici drží Španělsko. Českou republiku z první desítky vyřadili Mexičané.

Fotbalový svaz prominul Bohemians zbytek trestu za inzultaci

Fotbalisté Bohemians nemusejí hrát příští domácí utkání ve vzdálenosti 100 kilometrů od Prahy. Odvolací a revizní komise Českomoravského fotbalového svazu klubu prominula zbytek trestu, který mu ukládal sehrát tři domácí zápasy minimálně v této vzdálenosti od hlavního města. Trest dostali hráči Bohemians za incident z 28. kola minulého ročníku první ligy, kdy jejich fanoušek napadl asistenta rozhodčího.

Počasí

V pátek má být oblačno až zataženo, postupně s deštěm, místy i bouřky. Teploty 23 až 27, na horách kolem 18 stupňů. Vítr mírný severní až severovýchodní. Tlak půjde slabě nahoru.