Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Poslanci si možná stanoví pevné dny pro hlasování o zákonech

Sněmovna bude možná o zákonech hlasovat v pevně stanovených dnech a hodinách, takže všichni poslanci budou dopředu vědět, kdy nesmějí v jednacím sále chybět. Je to jeden z návrhů v novele zákona o jednacím řádu dolní komory, kterou předložila skupina poslanců z ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU.

Jejich předloha počítá také s tím, že čas na ústní interpelace se poněkud zkrátí a časově omezen bude nejen poslanec, který se ptá, ale i odpovídající ministr či premiér. Se současnou podobou ústních interpelací nejsou poslanci spokojeni, což dávají najevo tím, že je většinou ignorují. Nyní totiž po položení otázky člen vlády v odpovědi většinou dlouze čte z materiálů, které mu připravili úředníci. Ve čtvrtek odpoledne, kdy jsou na ústní interpelace vyhrazeny víc než dvě hodiny, tak jednací sál bývá téměř prázdný.

Skupina autorů navrhuje, aby už interpelace na premiéra a ministra netrvaly dohromady od 16:00 do 18:30, ale od 14:30 do 16:15. Tázaný člen vlády by se navíc musel s odpovědí vejít do čtyř minut. Zřejmě nejzásadnější navrženou změnou je stanovení pevných termínů pro hlasování, byť s možností výjimek. Poslanci navrhují, aby sněmovna o zákonech v závěrečném čtení rozhodovala zpravidla ve středu a v pátek, a to od 09:00 do 14:00.

Nyní jednací řád nic takového nestanoví. Někdy se tak začne hlasovat nečekaně, ve chvíli, kdy je řada zákonodárců třeba ve svých kancelářích v jiné části budovy. Kuloáry se pak bez ohledu na věk a tělesnou konstituci ženou zaskočení poslanci, kteří často doslova sprintují do jednacího sálu. Při současném těsném rozložení sil mezi opozicí a koalicí totiž jediná absence může znamenat neúspěch klíčového zákona a takového opozdilce pak v jeho poslaneckém klubu rozhodně nepochválí. Návrh novely jednacího řádu přináší ještě některé další novinky, například prodloužení lhůty, která musí uplynout mezi druhým a třetím čtením. Autoři argumentují snahou zkvalitnit práci sněmovny.

Vláda projedná návrh poslanců ODS zrušit dědickou a darovací daň

Poslanci ODS opět navrhli zrušit dědickou a darovací daň, vláda jejich iniciativu projedná na středečním zasedání. Sněmovna sice před dvěma měsíci obdobný návrh zamítla, občanští demokraté jej ale předložili znovu. Také jejich argumentace je stejná - výnos z těchto daní je malý, administrativa spojená s jejich výběrem velká. Daň dědická navíc podle ODS působí proti vytváření a udržování majetkových hodnot a má špatný vliv na "utužování rodinných vazeb". Například darovací daň podle autorů novely vynesla v roce 2001 státu 475 milionů korun. "Opět s ohledem na nákladnost správy této daně částka zcela bezvýznamná," uvedli předkladatelé v důvodové zprávě. Zrušení této daně podle poslanců ODS pomůže rozvoji občanské společnosti, ale také při financování církví.

Sněmovna minulý týden postoupila k projednání výborům jinou novelu zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí. V ní vláda mimo jiné navrhuje snížit sazbu daně z převodu nemovitostí z dnešních pěti na tři procenta.

Na českou zahraniční rozvojovou pomoc by mělo jít půl miliardy

Česká republika by mohla dát příští rok na zahraniční rozvojovou pomoc půl miliardy korun, což je v posledních letech vůbec nejvíce. Návrh ministerstva zahraničí vláda posoudí příští středu. Celkem 15 milionů korun ministerstvo navrhuje na zajištění lékařské péče o děti a podporu adopce na dálku v Ugandě. V této zemi chce také pomoci s osvětou o smrtelné nemoci AIDS, řekl ČTK Jaroslav Remeš z tiskového odboru. V Ugandě by měli působit čeští lékaři a medici.

Dlouhodobějším projektem, který začal v roce 2002, je hydrogeologický průzkum v Mongolsku. Čeští specialisté v této zemi zjišťují možnosti zásobování pitnou vodou. Měli by dostat 15 milionů korun. Vedle humanitárních a ekologických projektů má například 130 milionů korun jít na stipendia pro zahraniční studenty a 16 milionů korun na výuku češtiny pro krajany. Letos šlo na zahraniční pomoc 400 milionů. Loni to bylo 200 milionů, což někteří odborníci na zahraniční politiku považovali za nedostatečné. V příštích letech by mohla částka na rozvojové akce vzrůstat, a to i s ohledem na závazky spojené s očekávaným českým členstvím v EU.

Političtí vězni vyzývají politiky, aby nejednali s komunisty

Účastníci pietního aktu u památníku jedenácti popravených politických vězňů v Jihlavě v neděli vyzvali představitele státu a politických stran k morální izolaci komunistů. "Nejednejte s komunisty," píše se ve výzvě adresované prezidentovi, poslancům, senátorům a předsednictvům ČSSD, KDU- ČSL, ODS a US-DEU. "Vstřícnost, kterou někteří z vás ve styku s představiteli komunistické strany projevují, je až zarážející," přečetl při vzpomínkovém aktu jednatel pobočky Konfederace politických vězňů (KPV) Vladimír Zach. Její obsah schválila zvednutím ruky více než stovka přítomných, kteří se na ranní mši a vzpomínku sjeli z různých koutů Vysočiny.

Před deseti lety postavili u budovy někdejšího Krajského soudu v Jihlavě pomník se jmény 11 mužů popravených v politických procesech. Sedm z nich bylo oběšeno v sousedící budově právě před 52 lety. Odsouzeni k smrti byli v hlavním líčení, které se konalo 12. až 14. července 1951 v Jihlavě, tedy 12 dnů po dosud neobjasněné vraždě tří funkcionářů Místního národního výboru v Babicích na Třebíčsku. Nejmladšímu bylo dvacet, nejstaršímu odsouzenému 55 let.

Přes 200 politických vězňů bylo popraveno, několik set lidí bylo zastřeleno na hranicích a tisíce rodin vystěhovány. Naplnily se věznice a vznikly vězeňské tábory. Více než čtvrt milionu lidí odsoudila komunistická justice ke ztrátě svobody, prohlásil předseda dokumentační komise KPV Otto Stehlík. Nikdo podle něj nevolá k odpovědnosti ty, kteří 40 let vnucovali národu cizí ideologii, a tolerují jejich minulost a zločiny. "Usedají s komunisty k jednomu stolu a jsou případy, kdy se dožadují jejich podpory. K tomu už nelze mlčet," zdůraznil Stehlík. Připomněl existenci zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Komunistická strana však nezanikla a její členové přežívají ve státní správě, v soudnictví a stali se majiteli továren, dodal.

Přivítal, provolání "S komunisty se nemluví", které poukazuje na morální neudržitelnost styků některých politiků s představiteli komunistů. Letos v červnu ji podepsalo několik tisíc lidí.

Ombudsman chce zúžit formulaci, co je utajovanou skutečností

Mezi skutečnosti, které může ministerstvo zahraničí utajovat, patří nyní i "citlivé politické, bezpečnostní a ekonomické informace z oblasti mezinárodních vztahů". Veřejný ochránce práv ale považuje tuto formulaci za příliš obecnou. Využil proto svého práva a navrhl Ústavnímu soudu, aby tento bod ze seznamu utajovaných skutečností vyškrtl. Vláda ve středu posoudí, zda jeho postoj podpoří.

"Navrhujeme vyškrtnutí proto, že to je příliš obecné zmocnění, které je v rozporu s předchozími sedmnácti body, které v podstatě vymezují poměrně úzce, co se dá v rezortu utajovat," řekl ČTK ombudsman Otakar Motejl.

Seznam utajovaných skutečností je stanoven nařízením vlády. Mezi skutečnosti, které může ministerstvo zahraničí utajovat, patří třeba plány činnosti českých zastupitelských úřadů, návrhy na udělení řádů a vyznamenání cizím státním příslušníkům nebo příprava a stanoviska České republiky pro jednání před mezinárodními a rozhodčími institucemi. Veřejný ochránce práv může doporučit vydání, změnu nebo zrušení právního nebo vnitřního předpisu. Motejl odhaduje, že Ústavní soud by mohl o jeho návrhu rozhodnout koncem roku.

Ombudsmana přiměla k návrhu skutečnost, že široká formulace v nařízení umožnila do režimu utajení zahrnout i zprávu o stavu lidských práv a práv menšin v Česku za rok 2000. "To byl obsáhlý dokument, kde skutečně nebylo co tajit," podotkl Motejl.

Zpronevěra obrazu, který koupil Železný, je opět u soudu

Po téměř tři čtvrtě roce mohla soudkyně Marie Marková opět nařídit líčení s rakouským galeristou Georgem Pallanichem, který je obžalován ze zpronevěry surrealistického obrazu Dáma s vějířem od Jindřicha Štyrského. Obraz podle obžaloby prodal tehdejšímu řediteli televize Nova Vladimíru Železnému. Pallanich stane před soudem v pátek.

Pallanich byl již před rokem za zpronevěru odsouzen k podmíněnému trestu, pražský vrchní soud ale kauzu vrátil k novému projednání. Soudkyně městského soudu Marková musela z příkazu vrchního soudu vyslechnout svědka z Vídně. Měl však nehodu a nemohl se k soudu dostavit. Soud byl odročen na neurčito. "Nakonec jsem požádala vídeňský soud, aby jej vyslechl, a on mé žádosti vyhověl," vysvětlila Marková prodlení. Pokud v pátek přijdou všichni zúčastnění, je podle ní možné, že vynese rozsudek. Cenný obraz z roku 1923 zapůjčila majiteli galerií Pallas v Praze a Mnichově jeho majitelka Helena Staubová na dva měsíce na výstavu. Podle obžaloby galerista dílo nevrátil ani nezaplatil. Naopak je později prodal za 1,5 milionu korun Železnému.

Obraz od Štyrského je znám i pod názvem Černý pierot či Kubistická kompozice. Podle obžaloby si jej Pallanich půjčil v roce 1995, vrácení oddaloval a v roce 1996 ho prodal Železnému. Staubové v roce 1999 řekl, že asistentka kresbu omylem prodala neznámému člověku. Poškozená dílo objevila na pražské výstavě Ozvěny kubismu. Policie obraz zabavila a uložila do Národní galerie, kde má zůstat do pravomocného rozsudku. Pallanich s uměním obchoduje 30 let, z toho 20 let kupuje české umění. U soudu tvrdil, že obraz od Staubové koupil za 30.000 marek, tedy půl milionu korun, a že mu kupní smlouvu ukradli zloději.

Newton IT: Na internetu se nejvíce psalo o Iráku a reformě

Zpravodajské internetové servery se během července nejvíce zajímaly o situaci kolem Iráku. Uživatelé počítačové sítě si mohli přečíst také články o chystané reformě veřejných financí, filmovém festivalu v Karlových Varech a o konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Vyplývá to z průzkumu společnosti Newton Information Technology (Newton IT). Největší pozornost irácké problematice věnovaly servery předposlední červencový týden, kdy informovaly především o smrti synů svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna a sebevraždě britského vládního zbrojního experta Davida Kellyho. V souvislosti s reformou státních výdajů a příjmů autoři na webových stránkách nejčastěji psali a diskutovali o postojích politických stran, politiků i odborářů k záměrům vlády, která v červenci úspěšně prosadila všechny své reformní zákony do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. V druhé polovině měsíce se pozornost internetových serverů soustředila zejména na poslance Josefa Hojdara, který na protest kvůli reformě vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD.

V Čížově milovníci historie svedli boj o celnici

S dramatickým životem v česko-německém pohraničí v roce 1938 se v sobotu mohli seznámit turisté v Národním parku Podyjí na Znojemsku. Skupina 50 milovníků historie, oděná v dobových kostýmech, pro ně u Čížova sehrála scény připomínající boje o české celnice v pohraničí. "Scénář byl fiktivní. Hlavní snahou bylo turisty pobavit a nabídnout jim netradiční pohled do historie. Chtěli jsme také upozornit na to, že v Podyjí a celém pohraničí se dochovala část starého vojenského opevnění," řekl ČTK šéf parku Tomáš Röthröckl. Kvůli představení se objekt správy parku na konci Čížova dočasně proměnil na budovu prvorepublikové pohraniční finanční stráže. Přibližně 400 návštěvníků v prvních scénkách zjistilo, jak to kdysi vypadalo na českých celnicích.

Pak se podle scénáře přiblížil rok 1938 a celnice byla přepadena a po přestřelce obsazena polovojenskými německými oddíly. Československá armáda ale vyslala do kritické oblasti své oddíly, které svedly o objekt nelítostný boj. Představení ukončila scénka o tom, jak vojáci i úředníci celnici po mnichovské zradě na rozkaz vyklidili.

Kromě toho si zájemci mohli prohlédnout staré zbraně, vozidla a uniformy německé armády i prvorepublikové československé armády a četnictva. Akci pořádal historický klub Hraničářský prapor 3. "Mnozí milovníci historie se těší ještě na neděli, kdy bude zpřístupněno staré vojenské opevnění nedaleko zámku ve Vranově nad Dyjí," doplnil ředitel parku. Areál tvoří tři pevnůstky, které uzavíraly přístup k hrázi Vranovské přehrady. Nadšenci je opravili a vybavili informačními panely o historii.

Evropská YMCA pořádá v Praze týdenní setkání křesťanské mládeže

Do hlavního města se v neděli začne sjíždět 7000 účastníků celoevropského setkání křesťanské mládeže YMCA Europe 2003. Festival, na němž oslaví 30 let od svého vzniku Evropská aliance YMCA, potrvá do soboty 9. srpna.

Festival oficiálně zahájí narozeninová party, která začne v pondělí ve 20:30 na Letné. Hlavní část programu, sestávajícího z vystoupení hudebních skupin, divadelních představení, sportovních utkání a pracovních dílen, se má odehrávat každý den na Letenské pláni. Možnost seznámit se s činností mezinárodní organizace bude mít od pondělí veřejnost i na Staroměstském náměstí. Ve čtvrtek se na akci s názvem Den ve městě představí zástupci všech zhruba 40 zemí, které se festivalu účastní. Ve stáncích na Staroměstském náměstí nabídnou zájemcům například národní jídla, nápoje a výstavy fotografií.

Setkání vyvrcholí pátečním jednáním delegátů Evropského parlamentu mládeže, které se uskuteční od 10:00 do 17:00 v hlavním sále Senátu. Festival má přinést nové nápady do programů organizace, kterou založil v roce 1844 obchodní příručí George Williams pro mladé lidi z rychle se industrializujících měst Anglie. V současnosti má YMCA 40 milionů členů ve 124 zemích.

Český hokejista Kraft podepsal roční smlouvu s Pittsburghem

Český hokejový útočník Milan Kraft podepsal novou roční smlouvu s týmem zámořské NHL Pittsburgh Penguins. Podmínky kontraktu klub nezveřejnil. Na rok se upsal Pittsburghu rovněž forvard Matt Bradley. Třiadvacetiletý Kraft si v uplynulém ročníku připsal v 31 zápasech za Penguins 12 bodů za sedm branek a pět přihrávek. Na farmě v celku Wilkes-Barre/Scranton v nižší AHL nastoupil ke 40 duelům a nasbíral 37 bodů za 13 gólů a 24 asistencí.

Celkem za Pittsburgh, který si ho v roce 1998 vybral v prvním kole draftu jako celkově 28. hráče, odehrál Kraft 141 utkání a posbíral 42 bodů za 22 tref a 20 přihrávek. Bradley přišel do Pittsburghu v březnu ze San Jose výměnou za Wayna Primeaua, ale kvůli operaci zápěstí ještě za Penguins nenastoupil. Celkem má na kontě v NHL 121 utkáních 29 bodů za dvanáct gólů a 17 přihrávek.

Počasí:

Teploty tropické: 30 až 34 stupně. V 1000 metrech na horách má být kolem 25. Fouká slabý proměnlivý vítr. Noční obloha bude polojasná až skoro jasná. Teploty klesnou na 19 až 15 stupňů. Pondělí má být skoro jasno až polojasno, odpoledne při zvětšené oblačnosti - místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 29 až 33 stupňů.