Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Odboráři chystají další protesty proti reformě veřejných financí

Rada Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na pondělním mimořádném jednání schválila protestní akce proti reformě veřejných financí. Odboráři chystají pochod Prahou, při němž očekávají účast desítek tisíc lidí. Demonstrace se uskuteční 13. září. Odbory připravily také pozměňovací návrhy zákonů, které chtějí předat poslancům. Nejvíce výhrad mají k reformním zákonům týkajícím se důchodů, nemocenské a majetkových daní. Protestují proti zavedení šestnáctitřídního platového systému bez dostatečného finančního zajištění. Svými návrhy chtějí dosáhnout například toho, aby nemocenské dávky nebyly v prvních třech dnech kráceny, aby se doba studia počítala pro výpočet výše důchodu shodně jako doba skutečného placení pojištění a aby nebyla zrušena možnost dočasně kráceného důchodu. Požadují rovněž, aby zůstalo zachováno stanovení věku odchodu do penze pro ženy i podle počtu vychovaných dětí. K návrhům se podle odborářského lídra Milana Štěcha stavějí vstřícně komunističtí poslanci a také několik poslanců z koalice.

Učitelský odborový klub vyzývá učitele ke stávce

Učitelský odborový klub vyzývá pedagogy, aby v září stávkovali. Zakladatel klubu Radek Sárközi apeluje, aby protestovali i v případě, že vláda schválí vyplácení 13. a 14. platů v současné výši. Navrhované zvýšení platů učitelů totiž klub považuje za příliš nízké. Naopak Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, který stávku naplánoval, by v případě vyplácení dalších mezd v současné výši své členy vyzval, aby od protestu ustoupili. Učitelé jsou připraveni neotevřít 1. září školy, a to nejméně na tři dny. Nelíbí se jim totiž výše jejich mezd a situace ve školství. Odboráři by měli o stávce rozhodnout 22. srpna na celostátním zasedání. Ministryně školství Petra Buzková tvrdí, že i když učitelé nedostanou další platy, jejich mzdy se stejně meziročně zvýší. Nejlépe na tom podle ní budou učitelé na základních školách, kteří si mohou polepšit až o téměř 3000 korun měsíčně.

Exekuce Václavu Fischerovi již nehrozí

Výkon exekuce ve firmách Václava Fischera nebo prodej majetku, který zatím exekutor označil ve společnostech Fischer s.r.o., Fischer Air a u Fischera doma, prý v žádném případě nehrozí. Sdělil to Václav Fischer s tím, že na základě dohody mezi ním a společností Atlantik FT a dohod Atlantiku s věřiteli lze očekávat, že exekuce budou zastaveny. Exekuci uvalili na Fischer s.r.o., Fischer Air a na majetek Václava Fischera jeho věřitelé. S těmi se však již dohodla na odprodeji Fischerových dluhů společnost Atlantik FT, která má také do Fischerových firem majetkově vstoupit. Podle Fischera již firma funguje normálně. Letecká společnost Fischer Air létá podle plánu. V sobotu a v neděli se uskutečnilo celkem 15 letů na Krétu, Rhodos, Mallorcu, Ibizu, Menorku, Fuerteventuru, Lanzarote a do Bergenu. Na dovolenou odlétlo 2038 klientů, z dovolené se vrátilo 2059 klientů. Prodej zájezdů se již v pátek vrátil na běžnou úroveň.

Ministerstva chtějí miliardy korun nad rámec rozpočtu

Řada ministrů není spokojena s přídělem peněz pro svůj resort na příští rok a požaduje miliardy korun navíc. Potvrdilo to ministerstvo financí na základě návrhů výdajových plánů na rok 2004 od jednotlivých resortů. MF zatím dodatečné požadavky vyčíslilo na více než 16 miliard korun. Celých 8,4 miliardy korun nad rámec přidělených 283,9 miliardy korun chce ministerstvo práce a sociálních věcí, a to zejména na nemocenské dávky. Také ministerstvo dopravy požaduje dalších 2,9 miliardy, a to zejména na úhradu ztrát Českých drah z dopravní obslužnosti. Ministerstvo školství chce navýšit rozpočet 88,9 miliardy o 3,4 miliardy korun, z čehož 1,7 miliardy by mělo jít na vysoké školy. Zhruba 1,5 miliardy nad rámec 44,1 miliardy si nárokuje také ministerstvo vnitra. Ministerstvo financí na příští rok mezi resorty rozdělilo celkem 854,9 miliardy korun. Při příjmech 736,9 miliardy by tak měl schodek rozpočtu činit 118 miliard korun. Vláda o rozpočtu začne jednat 3. září.

Hrad i Úřad vlády špatně hospodařily se státními penězi

Úřad vlády obcházel v letech 2000 a 2001 zákon o veřejných zakázkách a zneužíval byty pro státní zaměstnance, které převzal a jejichž správu svěřil soukromé společnosti. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad na svých internetových stránkách. NKÚ viní Úřad vlády, že uměle rozděloval veřejné zakázky na menší, aby se vyhnul vyhlášení veřejné soutěže. Úřad vlády měl i nepořádek v účetnictví a NKÚ jej obviňuje, že nezákonně vykonával hospodářskou činnost. Podle NKÚ také Úřad vlády prohospodařil v roce 2000 nejméně 3,68 milionu korun, o rok později 3,43 milionu korun. Z rozpočtu dostala Strakova akademie v letech 2000 a 2001 přes 382 milionů korun a 361 milionů korun.

NKÚ kritizoval i hospodaření Pražského hradu. Správa Hradu podle něj měla nepořádek v účetnictví a prezidentská kancelář řádně nehospodařila se svěřeným majetkem. NKÚ uvedl, že prezidentská kancelář neoprávněně převáděla hospodaření se svým majetkem na organizace, které zřídila. Správa Pražského hradu také nevedla v účetnictví podle NKÚ nemovité kulturní památky za více než 1,971 miliardy korun, dalších 226 uměleckých děl a předmětů, které nejsou kulturními památkami, a dalších zhruba 6500 uměleckých děl a předmětů nenechala ocenit. Porušila rovněž podle kontrolního úřadu v letech 1998 až 2002 rozpočtovou kázeň a na jiný než rozpočtem stanovený účel použila 9,93 milionu korun.

Pěstitelé na severu Čech přijdou kvůli špatné úrodě o 700 milionů korun

Situaci pěstitelů na severu Čech označil za kritickou předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát. Vlivem meziročního výrazného poklesu výnosů a nízkých výkupních cen obilovin odhaduje propad tržeb na 700 milionů korun. Je to téměř pětinásobek přímých škod a ztrát v důsledku loňských povodní, které zemědělci v kraji vyčíslili na 146 milionů korun. Za zvlášť špatné Loudát označil výsledky letošní sklizně na Lounsku, které patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem Ústeckého kraje. Negativně se zde projeví i propad úrody chmele, vyčíslený letos na asi 120 až 140 milionů korun.

Z dioxinů ve Spolaně mají zbýt po sanaci netoxické soli

Zřejmě již ve středu začnou specialisté likvidovat první vzorky materiálu z budov zamořených dioxiny v chemičce Spolana. Začíná tak pilotní projekt, který má do konce roku prověřit navrhovanou metodu sanace BCD. Z prudce jedovatých dioxinů by měla v podstatě vytvořit netoxické soli. Během pilotního projektu specialisté prověří metodu na více než jedné tuně zamořeného materiálu. Po vyhodnocení projektu začne v podstatně větším měřítku vlastní sanace. Během ní budou muset dělníci zcela rozebrat dvě zamořené budovy včetně jejich vybavení a všechen kontaminovaný materiál navrženou metodou zbavit dioxinů. Specialisté tak budou muset zpracovat odhadem asi 30.000 tun materiálu. Vlastní sanace by měla začít v roce 2004 a skončit nejpozději do konce roku 2008. Provede ji za 2,7 miliardy korun společnost SITA Bohemia a zaplatí ji Fond národního majetku (FNM).

Olomoučtí hasiči bojují s únikem ropné látky

S únikem ropné látky do řeky Bystřice bojovali po více než dvacet hodin hasiči na okraji Olomouce. Podle prvních odhadů mohlo do řeky vytéci až 2000 litrů škodlivé kapaliny. Únik byl nahlášen v neděli v 18:00. V průběhu noci a dopoledne se hasičům řeku podařilo vyčistit. Po poledni ale došlo k dalšímu úniku. Podle inspektora olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí Karla Zimy únik nezpůsobil větší úhyn ryb, protože řeka má v místě havárie nízký průtok. Ropná látka podle něj vytekla z kanalizace, která odvádí odpady z nedaleké průmyslové zóny. V areálu ale působí mnoho firem, proto se viníka zatím nepodařilo najít.

Středočeský kraj doporučil zákaz vstupu do lesů

Krajský úřad Středočeského kraje doporučil radnicím středočeských měst, aby zakázaly vstup do lesů. Zástupci Středočeského kraje se k tomuto kroku odhodlali kvůli neustávajícímu tropickému počasí. Vyprahlé lesy může zapálit i malá jiskra. Na některých radnicích se už o uzavření lesů jedná. Nejkritičtější je situace na Příbramsku. Z obavy před velkými požáry v nynějších vedrech platí od středy zákaz vstupu do lesních porostů mimo vyznačené cesty na Mladoboleslavsku. Podobné nařízení vydali ve čtvrtek ve správním obvodu sousedního Mnichova Hradiště, zákaz vstupu platí také na Nymbursku. K rozhodnutí uzavřít vstup do lesů přistupují i ostatní české regiony. Od 9. do 30. srpna je zakázán vstup do lesů v oblasti Husinecké přehrady, Černé hory, Libína, Jelemecké a Kobylí hory na Prachaticku. I ústečtí lesníci čekají na zvrat v počasí, jinak lesy veřejnosti v dohledné době uzavřou. Mimořádná opatření může oddálit pouze déšť. Meteorologové sice v půli týdne dešťové přeháňky očekávají, ty však nemají být příliš vydatné.

V Dagestánu byl zavražděn český občan

Tělo oběti bylo nalezeno 8. srpna na břehu řeky Andijskaja-Kojsu. Podle mluvčího dagestánského ministerstva vnitra Abdula Musajeva jde o Martina Krause z Prahy, narozeného 3. října 1973. Jak ale uvedl vedoucí konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Moskvě Jan Jedlička, ruské úřady zatím tuto informaci oficiálně nepotvrdily. Podle Musajeva šlo o loupežnou vraždu, kterou mají na svědomí dva místní pachatelé. Oba již byli zadrženi a k vraždě se přiznali. Kraus se v Dagestánu nacházel jako soukromá osoba. Mluvčí popřel informace, podle nichž by mělo jít o novináře. Kraus u sebe podle něj neměl žádný novinářský průkaz a do Ruska přijel na základě tříměsíčního turistického víza. Podle Musajeva Čech zemřel na následky bodného zranění.

Vydavatel Hitlerovy knihy dostal podruhé podmíněný trest

Vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko odešel od soudu již podruhé s podmíněným trestem. Obvodní soud Prahy 7 ho uznal vinným z hanobení národa, rasy a přesvědčení a vyměřil mu za to 22 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Výši trestu proti minulému rozsudku zmírnil. Obvodní soud pro Prahu 7 Zítkovi již předloni uložil podmíněný tříletý trest vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let. Současně mu vyměřil pokutu dva miliony korun s podmínkou, že pokud nezaplatí, půjde na rok do vězení. S tím však nesouhlasil Nejvyšší soud, proto verdikt loni zrušil. Podle něj by se Zítko dopustil tohoto deliktu pouze v případě, že by se prokázalo, že jeho vydání skutečně ovlivnilo některé ze současných extremistických hnutí.

Hrad Špilberk bude hostit orchestry z Česka a Rakouska

Brno se připravuje na hudební festival velké symfonické a kantátové tvorby. Festival Špilberk Brno 2003 nabídne pět velkých koncertů, každý pro tisícovku diváků. Na nádvoří hradu se od 15. do 23. srpna představí Státní filharmonie Brno, přijede i Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a dolnorakouský Tonkünstler-Orchester. Pořadatelé na úvod nabídnou vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové, která zazpívá Římský karneval a Písně letních nocí Hectora Berlioze. Koncerty uvedou dirigenti světové úrovně: Jiří Bělohlávek, Caspar Richter, šéfdirigent Tasmánského symfonického orchestru Oly Rudner a Petr Altrichter. Ti budou řídit například skladby Franze Schuberta, Richarda Wagnera, Petra Iljiče Čajkovského a Leoše Janáčka. Na 17. srpen je naplánován koncert melodií ze slavných muzikálů a filmů, mimo jiné i Harryho Pottera.

Mladí skladatelé z celého světa se učí v Ostravě

Tři desítky mladých skladatelů z 12 zemí se od tohoto pondělí učí komponovat v Ostravě. Lektory i rádci jim v následujících třech týdnech budou přední skladatelé, dirigenti a pedagogové prestižních evropských a amerických univerzit, jako jsou Alvin Lucier, Petr Kotík či Zsolt Nagy. Ostravské dny 2003 studentům nabídnou především možnost vyzkoušet si práci s velkým orchestrem. Po celou dobu projektu jim bude k dispozici Janáčkova filharmonie Ostrava a mezinárodní orchestr Ensemble OCNM. Během studií nemají mladí skladatelé zpravidla šanci, aby jejich skladby zahrál orchestr, protože jde o finančně velmi nákladnou záležitost. Výhodou pro účastníky je také třítýdenní délka celého projektu, obdobné kurzy totiž ve světě obvykle trvají zhruba týden. Podrobnější informace o Ostravských dnech 2003 získají zájemci na www.ocnmh.cz.

Národní technické muzeum pořádá výstavu Kepler a Praha

Astronomické přístroje, mapy, rytiny, sluneční hodiny i publikace z doby vlády císaře Rudolfa II. představuje nová výstava Národního technického muzea. Autoři se zaměřili na astronoma Johanna Keplera, který pobýval 12 let v Praze. Na dvoře Rudolfa II. pracoval v letech 1600 až 1612. Je zakladatelem nebeské mechaniky a moderního názoru na astronomické uspořádání světa. Kepler teoreticky sestrojil astronomický dalekohled a za svůj život vypracoval 800 horoskopů. Jedna jeho kniha se dá považovat za sci-fi, zabývá se v ní totiž možností letu člověka na měsíc. Výstava je součástí projektu Formování pohledu na svět. Cílem je představit veřejnosti spolupráci a vzájemné ovlivňování pěti astronomů, jejichž dílo ovlivnilo poznání světa: Mikuláše Koperníka, Tycha Brahe, Galilea Galileie, Johanna Keplera a Isaaca Newtona.

V českobudějovické Železné panně budou výstavy

České Budějovice získají nové výstavní prostory v hradební věži Železná panna. Její oprava stála téměř sedm milionů korun. Rekonstrukce jedné ze dvou dochovaných hradebních věží začala loni a kolaudace je plánována na září. Město na opravu získalo půl milionu korun z Programu regenerace městské památkové rezervace, zbytek hradilo samo. Věž je ve všech podlažích připravena pro expozice. Hlavním kritériem jejich výběru by měl být záměr maximálně zpřístupnit objekt veřejnosti, řekl náměstek primátora Juraj Thoma.

Zámek Liběchov se s následky povodní vypořádá až za několik let

Obnova zámku v Liběchově na Mělnicku, který těžce poškodila loňská povodeň, zřejmě potrvá ještě nejméně pět let. Tak dlouho musí vysychat silné zdi zámku. Pro veřejnost se možná část expozic zpřístupní po částech dříve, ne však letos ani v příštím roce. Rozvodněné Labe zalilo před rokem celý zámecký areál a voda vystoupala kolem budov a v přízemí zámku do výše přes tři metry. Pracovníci zámku sice stačili vynést exponáty do patra, voda přesto napáchala v zámku značné škody. Nejvíce se podepsala na nástěnných i stropních malbách malíře Josefa Navrátila. Zámek do povodně sloužil jako pobočka Náprstkova muzea, byly v něm vystaveny asijské sbírky. S touto funkcí zámku se počítá i do budoucna.

Český Krumlov zvítězil v rytířském turnaji 12 evropských měst

Město Český Krumlov počátkem srpna zvítězilo na rytířských slavnostech v italské Sulmoně. Monumentálních historických slavností, jež jsou společným projektem evropských měst pod záštitou Evropské unie, se zúčastnili zástupci dvanácti měst z Itálie, Německa, Španělska, Rakouska a ČR. Český Krumlov, který byl v Sulmoně již potřetí, reprezentoval hudební soubor Krumlovští pištci a soubor historického tance a hudby Fioretto. Zdeněk Krajíček coby poslední českokrumlovský vladař Petr Vok také představil "palio" vítězů. Malovanou dvoumetrovou vlajku vyrobil loňský vítěz turnaje - španělské město Tortosa. Nyní úkol vyrobit nové palio čeká Český Krumlov, který byl jako vítěz pozván i na slavnosti v roce 2004.

Vietnamský umělec vystavuje v Chebu své obrazy

Nejnovější výstava významné chebské Galerie Růžový kopeček se pokouší změnit vžitý pohled na početnou vietnamskou komunitu, kterou si obyvatelé Chebska spojují výlučně s profesí trhovců. Galerie od tohoto týdne nabízí vůbec první výstavu vietnamského umělce. Své obrazy představuje v expozici Holka s pivem výtvarník Hoang Khack Thung, který žije již pět let v Aši na Chebsku. Výtvarné vzdělání získal na vysoké umělecké škole ve vietnamském hlavním městě Hanoji. Vedle rodné země vystavoval také v Egyptě, Francii, Indii, Itálii, Německu a Nizozemsku.

Jihlavská zoo má nové přírůstky vzácných plazů

V zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo 16 vzácných hroznýšovců jamajských. Plazi mají nejvyšší stupeň mezinárodní ochrany. Jde přitom podle mluvčí zoo Elišky Kubíkové o první odchov v Česku. Hroznýšovce jamajské získala jihlavská zoo z Durellovy zoo v Jersey ve Spojených státech. V Jihlavě jsou hroznýšovci už sedm let. Hroznýšovci dorůstají maximální délky 2,2 metru. Samičky bývají o něco větší než samečci. Zdržují se na stromech i na zemi. Vyskytují se v bažinách, v lesích, na vápencových skalách, v křovinatých oblastech, v tropických a dokonce i v horských lesích.

Do Paříže pojede čtyřiadvacet českých atletů

Výkonný výbor Českého atletického svazu v pondělí schválil nominaci čtyřiadvaceti reprezentantů, kteří pojedou na mistrovství světa v Paříži. To se koná od 23. do 31. srpna na pařížském stadionu St. Denis. Nad svými starty mezi nominovanými váhají oštěpař Jan Železný, tyčkař Štěpán Janáček a trojskokanka Šárka Kašpárková a skokanka o tyči Pavla Hamáčková. Jediným atletem, jenž letos nepotvrdil loňskou formu splněním alespoň mírnějšího z limitů, je desetibojař Tomáš Dvořák. Ten ale má v Paříži start jistý jako obhájce titulu. V týmu je šestnáct mužů a osm žen, z toho jsou po třech výškaři, skokani o tyči, oštěpaři a chodci, dva jsou desetibojaři, diskaři a kladiváři. Jedinými dráhovými běžci v týmu jsou mílař Michal Šneberger a překážkáři Jiří Mužík a Štěpán Tesařík.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude jasno, teploty klesnou na 15 až 11 stupňů. Zítra bude jasno až polojasno a opět velmi teplo, nejvyšší denní teploty vystoupí na 29 až 33, na horách kolem 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha