Zprávy Radia Praha

Učitelé budou stávkovat na začátku školního roku

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásí 1. září jednodenní výstražnou stávku. Na celostátní poradě v Praze se na tom dohodli předsedové oblastních odborových organizací. "Tato stávka bude organizována jako úplné zastavení práce, to znamená, že nelze počítat s žádnou péčí stávkujících zaměstnanců o žáky či provoz školy," oznámil po skončení jednání předseda svazu František Dobšík. Důvodem protestu je nespokojenost s úrovní platů ve školství. "Pokud vláda setrvá na svém dosavadním odmítavém stanovisku k našim požadavkům, jsme připraveni organizovat další nátlakové akce," dodal Dobšík. Podle místopředsedy svazu Jiřího Valenty by však bylo další přerušení práce již dlouhodobější. "Řada škol je už nyní připravena stávkovat déle a čeká jen na vstřícný krok vlády," podotkl. Dobšík rovněž poznamenal, že učitelé by se mimo jiné také masově zapojili do demonstrace, kterou budou pořádat 13. září Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů.

Šéfové odborů chtějí, aby podoba stávky i délka jejího trvání byly jednotné. Školy jsou však samostatnými právními subjekty, a doporučení odborářů proto nemusejí dbát. O tom, zda se k protestům připojí či nikoli, by měli jednotlivé školy podle odborářů informovat své zřizovatele i rodiče žáků způsobem, který je v daném místě obvyklý. Jednou z možností je například zveřejnit na školách vývěsky. Informace mohou lidem rovněž poskytnout oblastní odborové centrály. Odbory zveřejnily omluvný dopis rodičům, v němž vysvětlují důvody, které je k chystanému protestu vedou. Mimo jiné v něm také prohlašují, že stávkou mají na paměti i budoucnost žáků. Šéfové odborů také uvedli, že rodičům rozhodně doporučují, aby děti do stávkujících škol neposílali.

Policie rozbila gang obchodníků se zbraněmi a padělky

Policie zaznamenala další úspěch v boji proti nelegálnímu obchodu se zbraněmi. Minulý týden zadržela při operaci Tukan dva Čechy a jednoho Makedonce, které viní z toho, že zločinnému podsvětí nabízeli k prodeji krátké střelné zbraně, někdy opatřené i tlumičem výstřelu. Češi jsou navíc podezřelí i z výroby falešných pětisetkorunových bankovek, jež dávali do oběhu, a z padělání dalších veřejných listin, sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Policii se podle mluvčí podařilo tímto zásahem rozbít skupinu, která prodávala zbraně, padělané bankovky a padělané veřejné listiny do kriminálního prostředí.

Zemědělci i zpracovatelé počítají s výrazným růstem cen obilí

Ceny obilovin v nejbližší době zřejmě výrazně vzrostou. Způsobila to letošní slabá sklizeň v tuzemsku i v okolních státech, shodli se na jednání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku zemědělci, zpracovatelé obilí i chovatelé hospodářských zvířat. Cena potravinářského obilí podle nich převýší 4000 korun za tunu, a cena krmného stoupne nad 3500 korun. "Je to nezadržitelný trend pro Českou republiku i celou Evropu. Všichni musíme počítat s tím, že dojde k cenovému nárůstu nejen zemědělských komodit ale v konečné fázi i potravin," řekl ČTK prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Spotřebitelské ceny by se měly zvednout nejen u pekařských výrobků, ale i u masa a mléka, kde se dražší obilí také promítne do nákladů. Komora již dříve doporučila zemědělcům neprodávat obilí pod výrobními náklady. "Většina se toho drží, protože už dochází k nárůstu cen," řekl prezident. Potravináři nyní nakupují tunu obilí kolem 3500 korun, proti jarním měsícům asi o 400 Kč dráž.

Na 257 podnikatelů z celé republiky se také shodlo na nutnosti dodržovat stanovené minimální ceny mléka a cukru a na zamezení nákupu za ceny pod výrobními náklady. Podle Hlaváčka takový nákup zakazuje zákon, který se ale nedodržuje. Kontrolu by mělo provádět ministerstvo financí. Podle společného prohlášení by měl stát také zvýhodnit podnikatele, kteří prodávají přes odbytová družstva. Dotace by měl podmínit podáváním informací pro ústřední evidenci. Nejbolavějším místem zejména pro zpracovatele jsou obchodní řetězce. Především ty podle nich tlačí na cenu potravin a ziskovost dodavatelů snižují i dalšími poplatky. Prohlášení proto požaduje regulaci činnosti obchodních řetězců zákonem, stejně jako na Slovensku.

Soud poslal do vězení podvodníky za používání padělaných peněz

Vrchní soud v Olomouci v pátek odsoudil k 9,5 a 5,5 roku vězení sedmatřicetiletého Petra Gazdíka z Olomouce a dvaadvacetiletého Tomáše Mitriče z Jeseníku za padělání a pozměňování peněz. Senát vrchního soudu tak zpřísnil tresty, které nad nimi vynesl v dubnu Krajský soud v Ostravě. Proti verdiktu krajského soudu se odvolali odsouzení i obžaloba. Gazdík získal loni v blíže neurčenou dobu do 13. května tři falešné tisícikoruny od muže, který v procesu vystupoval jako svědek. Přestože odsouzený věděl, že jde o falza, předal je své známé Vendule Hacurové s tím, aby si za ně něco koupila. "Této trestné činnosti se dopustil jako zvláště nebezpečný recidivista, protože byl v minulosti trestán za loupeže. K tomu podle našeho názoru krajský soud chybně nepřihlédl," řekl v odůvodnění rozsudku předseda senátu vrchního soudu Ivo Lajda.

Prostřednictvím Hacurové, kterou odsoudil krajský i vrchní soud k podmínečnému trestu, získal falza bankovek Mitrič a použil je k nákupu v potravinách v Jeseníku. "Od odsouzené mu ale muselo být od Hacurové známo, že jde o padělané peníze. Dopustil se tak zvláště nebezpečného trestného činu," prohlásil předseda senátu. U vrchního soudu stanul také Petr Kočí z Jeseníku, který podle krajského soudu používal falešné bankovky před Gazdíkem a Mitričem. "V jeho případě ještě bude nutné doplnit dokazování, což soud nemůže učinit dnes. Kauza bude projednána samostatně," uvedl Lajda.

Transgas: Vyšší ruské vývozní clo na plyn nebude mít vliv na ceny

Zvýšení ruského cla na vývoz zemního plynu od ledna příštího roku z pěti na 30 procent, které ve čtvrtek schválila ruská vláda, nebude mít dopad na ceny pro české spotřebitele. Pro ČTK to uvedl mluvčí společnosti Transgas, dovozce plynu do České republiky, Jiří Wrobel. "Exportní clo na vývoz zemního plynu, které včera schválila ruská vláda, nebude mít podle prvních analýz žádný vliv na nákupní ceny společnosti Transgas. Prodejní ceny pro tuzemské konečné spotřebitele proto nebudou tímto krokem v žádném případě ovlivněny," řekl mluvčí. Konečné ceny budou podle analytika společnosti Patria Davida Marka záviset především na tom, jak se zvýšení cla promítne do cen zemního plynu.

"Ono se totiž jedná o vývozní clo, které odvádí ruský vývozce. Důležité bude, do jaké míry bude chtít přenést tyto dodatečné náklady na své zákazníky, tj. v našem případě Transgas, prostřednictvím zvýšení cen.," vysvětlil. O případných dopadech do českých cen je podle něj předčasné spekulovat, dokud nebude zřejmé, jak se zachová ruský vývozce. "Producent si je obvykle vědom, že importní cena plynu musí být svou výší konkurenceschopná ostatním energiím a proto vnitrostátní poplatky včetně cel a jakýchkoli daní jsou hrazeny producentem," doplnil Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA. Naopak podle analytika společnosti Atlantik FT Romana Cenka by se vyšší clo mělo promítnout v cenách pro spotřebitele v plné výši, i když pravděpodobně ne v rámci jednoho cenového skoku. Záleželo by však také na zásobách plynu nakoupeného za nižší cenu, hospodářském výsledku Transgasu za poslední měsíce a vývoji cen na světovém trhu.

Koizumi odletěl z Prahy, ukončil tak svoji evropskou misi

Severokorejský problém, japonské investice i představení vyspělého robota ASIMO dominovaly třídenní návštěvě japonského premiéra Džuničira Koizumiho, který v pátek odletěl z České republiky zpět do vlasti. Ukončil tak své evropské turné, při němž navštívil ještě Německo a Polsko a zajímal se mimo jiné o rozšíření Evropské unie. Koizumi byl rád za to, že ve všech třech zemích nalezl pochopení ohledně svého postoje ke KLDR. Japonsko má obavy z jaderných zbraní, které tato země vyvíjí, a marně se s ní také pokouší navázat diplomatické styky a zahájit dialog. Český premiér Vladimír Špidla přislíbil, že se Praha může stát jakýmsi dílčím zprostředkovatelem při řešení severokorejského problému.

Oba premiéři také hovořili o investicích, neboť země vycházejícího slunce je třetím největším investorem v ČR. Koizumi doufá, že se japonské investice v tuzemsku ještě zvýší. Podle něj jsou Japonci velice spokojeni s kvalitou českých pracovníků. S velkým zájmem české veřejnosti se setkal robot ASIMO, který byl hostem večeře premiérů. Koizumi si také prohlédl památky české metropole a uctil 35. výročí invaze pěti států Varšavské smlouvy do bývalého Československa.

Výsadkáři urazili přes 100 kilometrů, několik jich skončilo

Elitní chrudimští výsadkáři, kteří se ve středu vydali z Českých Budějovic na nejdelší pěší přesun v novodobé historii české armády, mají za sebou více než 100 kilometrů pochodu. Několika z nich již lékaři nepovolili v cestě pokračovat. Ostatní muži si ale udržují dobrou náladu a věří, že dalších 200 kilometrů překonají, řekl ČTK velitel praporu Oldřich Nápravník. "Několik mužů mělo problémy a lékaři jim nedovolili dále pokračovat," uvedl velitel. Podle něj byli tito vojáci ve čtvrtek večer převezeni na domácí základnu do Chrudimi. "Ten limit 50 kilometrů denně je velmi náročný," poznamenal. Zbytek ze 180 mužů však v pochodu, který by měl skončit v úterý, dále pokračuje "Nálada je výborná, vojáci se hecují. Pokračujeme podle plánu," dodal Nápravník. Dvě stovky výsadkářů seskočily nad letiště v Plané u Českých Budějovic v noci na středu. V noci na shodila letadla u Jindřichova Hradce vojákům zásoby jídla na další dva dny pochodu. Na jejich jídelníčku je především konzervovaná strava, lisované maso a voda.

Podle Nápravníka jsou největším nepřítelem ozbrojenců asfaltové cesty, které velmi unavují a ničí chodidla. Vojáci se proto raději vyhýbají silnicím a soustředí se na polní a turistické cesty. V sobotu by již prapor měl opustit jižní Čechy a přes Vysočinu zamířit do Chrudimi.

Při zátahu v Hatích byly nalezen i materiál propagující nacismus

Videokazety propagující nacismus našli mimo jiné brněnští celníci při kontrole stánkového prodeje v okolí hraničního přechodu Hatě na Znojemsku. Mezi zabaveným zbožím, jehož množství a hodnota se nyní bude přepočítávat, však převažoval textil a obuv. Následovaly pirátské nahrávky na CD, DVD, video- a audiokazetách, řekl ČTK mluvčí jihomoravských celníků Jaroslav Moravec. Minimální bylo naopak množství alkoholu a nekolkovaných cigaret, dodal mluvčí. Rozsáhlou kontrolu stánků a skladů zahájili celníci v Hatích již ve středu před polednem a ukončili ji ve čtvrtek ve večerních hodinách. "Zkontrolovány byly všechny stánky i ostatní prostory, kontejnery, stodoly či jiná podobná skladiště se značkovým zbožím," uvedl Moravec. Šlo zhruba o 500 stánků a dalších míst. Kontroly se zaměřovaly především na padělané značkové zboží, hlavně textil či obuv, ale také zvukové nosiče. Při čtvrteční kontrole byl podle Moravce nalezen a zajištěn i šicí stroj a velké množství nášivek. Nasvědčuje to tomu, že se neznačkové padělané zboží vyrábí na území ČR, dodal.

Thajsko vydá vězně k odpykání trestů za pašování drog do Česka

Thajsko vydá české vězně Radka Hanykovicse a Emila Novotného k odpykání zbytku mnohaletých trestů vězení za pašování drog do České republiky. Rozhodla o tom v pátek thajská komise. V českém žaláři by měl Hanykovics strávit ještě 17 let, Novotný dokonce 34,5 roku. Do Česka by mohli být převezeni na podzim. Schválení převozu obou vězňů do české věznice je definitivní, nyní se již budou zařizovat pouze otázky technického rázu, řekla ČTK konzulka českého velvyslanectví v Thajsku Hana Flanderová. Thajská komise vynesla verdikt kolem 13:30 tamního času.

České ministerstvo spravedlnosti odeslalo do Thajska oficiální žádost o vydání dvou Čechů v červnu. Připojilo k ní i písemné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který koncem května potvrdil thajské rozsudky včetně vysokých trestů vězení. To byla hlavní podmínka Thajců, aby žádosti o vydání vyhověli. Čtyřiatřicetiletý Hanykovics má podle thajských úřadů strávit ve vězení celkem 25 let, sedmadvacetiletý Novotný 42,5 roku. "Thajské rozhodnutí sdělím Hanykovicsovi i Novotnému příští týden, na kdy mám naplánovanou jejich návštěvu ve věznici," prohlásila Flanderová. České velvyslanectví v Bangkoku musí nyní vyčkat, až mu thajské ministerstvo zahraničí doručí oficiální zprávu o rozhodnutí komise, což může trvat i pár týdnů. "Zprávu pak pošleme českému ministerstvu spravedlnosti, které s thajskou stranou dohodne podmínky a zajistí převoz vězňů do České republiky," přiblížila konzulka.

"Dokud nemáme písemnou zprávu, nehodláme se vyjadřovat," řekla ČTK Marie Volková z ministerstva spravedlnosti. Česká diplomacie ale thajské rozhodnutí uvítala. "Tento krok jsme očekávali. Všechny kroky, jak thajské, tak české strany tomu nasvědčovaly," řekl ČTK Karel Borůvka z ministerstva zahraničí. Podle Volkové zatím nelze přesněji odhadovat, kdy by vězni mohli být do Česka převezeni. "Předpokládám, že tak na podzim," podotkla. Z bezpečnostních důvodů nebude zveřejňováno, zda justiční eskorta dopraví Hanykovicse s Novotným běžnou leteckou linkou, nebo speciálem. "Rozhodně od nich budeme žádat úhradu nákladů na převoz ve výši 100.000 korun," zdůraznila Volková. Podle ní se vězni z českého letiště dostanou nejprve do rukou lékařů, kteří prověří jejich zdravotní stav. Vyšetření se bude týkat i nemoci SARS, podotkla Volková. Pak budou Hanykovics i Novotný převezeni do vazební věznice. Tam setrvají do doby, než zdejší obvodní soud vynese při veřejném zasedání verdikt, kterým rozhodne o výkonu thajského rozsudku, upřesnila. Obvodní soud také určí, v jaké věznici si trest odpykají. Výkon trestu se přitom bude řídit českými předpisy. Novotného zatkli na letišti v Bangkoku v březnu 1995 se 4,2 kilogramu heroinu. Tamní soudy mu vyměřily trest 50 let, později snížený královskou amnestií o 7,5 roku. Ještě mu zbývá odpykat 34,5 roku. V roce 1996 dostal 50 let i Hanykovics, jehož zadržela policie se 2,4 kilogramu heroinu. Královská milost mu trest snížila o 25 let, takže má v českém žaláři strávit ještě 17 let.

Český trestní zákon přitom ukládá za drogový zločin maximálně patnáctileté vězení. V případě Novotného, jenž v thajské věznici strávil již osm let, by to bylo poprvé, co by někdo v české věznici strávil 34,5 roku. Nejvyšší možný trest je totiž v Česku 25 let za vraždu, pak už je možné uložit pouze doživotí. Česká strana na podmínku uznávání výše trestů přistoupila podpisem loňské česko-thajské smlouvy o vzájemném předávání vězňů.

Policie vyšetřuje průběh porodu v náchodské nemocnici

Náchodští policisté prošetřují okolnosti narození Elišky Pajtnerové v náchodské nemocnici. Její matka podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření na zanedbání lékařské péče ze strany zdravotnického personálu nemocnice. ČTK to řekla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Lékaři převezli dítě krátce po narození na jednotku intenzivní péče královéhradecké fakultní nemocnice s podezřením na poškození mozku pro dočasné přerušení dýchacích funkcí. Rodiče dítěte tvrdí, že potíže způsobilo pochybení náchodských zdravotníků, kteří údajně neměli připravený dýchací přístroj. Náchodská nemocnice však obvinění rodičů odmítá. "Dítě jevilo bezprostředně po porodu známky dechové nedostatečnosti. Personál novorozeneckého oddělení, který byl přítomen již při porodu, ihned zahájil neodkladnou resuscitaci," řekla ČTK mluvčí náchodské nemocnice Hana Soldánová. Dodala, že vedení nemocnice již požádalo Vědeckou radu České lékařské komory o nezávislé přešetření celého případu. Nemocnice v Náchodě čelila v poslední době několika obviněním z pochybení. Bývalého primáře gynekologicko-porodnického oddělení Ladislava Markla policie obvinila z ublížení na zdraví kvůli tomu, že v září 2000 nezajistil odpovídající pooperační péči dvaašedesátileté ženě z Nového Města nad Metují. Pacientka pět dní po operaci zemřela. Na předávkování prostředky tišícími bolest v lednu 2000 v nemocnici zemřel po rutinní operaci kolena sedmnáctiletý fotbalista. Chirurgové v Náchodě také nejprve chybně určili diagnózu u třiatřicetileté ženy s vážným zraněním při dopravní nehodě a poté jí nevěnovali dostatečnou pozornost na jednotce intenzivní péče. Její život zachránili až specialisté v královéhradecké nemocnici.

Z masokombinátu v Hroznětíně unikl čpavek; uhynuly stovky pstruhů

Až 200 litrů čpavku uniklo v noci na pátek ze strojovny v bývalém masokombinátu v Hroznětíně na Karlovarsku. Jed vytekl do říčky Bystřice, kde vzápětí uhynuly stovky ryb. Jsou znečištěny asi čtyři kilometry toku, řekl ČTK starosta Hroznětína Josef Koch. Těkavá látka unikla ve strojovně při opravě chladírenských kompresorů. Kapalný čpavek se smíchal s vodou, která se dostala do kanalizace a následně do Bystřice. "Odhadem šlo asi o 400 litrů čpavkové vody," uvedl zástupce vedoucí karlovarské inspekce Bohumír Paule. Velké množství jí zůstalo v jímkách.

Za pomoci speciálního protichemického vozu ji hasiči po poledni přečerpali. Mezitím místo zkrápěli vodou, aby zamezili koncentraci čpavku v ovzduší. "Žádný mrak od čpavku se neutvořil," řekl operační důstojník hasičů Jan Onak. Český rybářský svaz odhaduje škodu na několik set tisíc korun. V řece uhynuli mladí pstruzi, které rybáři chovali pro líhně. "Pět let práce přišlo vniveč," postěžoval si předseda svazu v Ostrově Lumír Pála. V sobotu budou rybáři říčku čistit. "Nemůžeme v tomto podnebí ve vesnici nechat hnít ryby, takže se musí všechny vysbírat, naložit na auto, zakopat a zavápnit," uvedl.

Případ šetří policie pro podezření z obecného ohrožení, sdělila ČTK karlovarská policejní mluvčí Eva Plíhalová. Předběžná škoda vzniklá úhynem ryb je podle ní 200.000 korun. Může ale být ještě vyšší, připustila. Podle Pauleho může vzrůst například poškozením vodního planktonu, nezbytného pro život v toku; takové škody ale nelze vyčíslit. Inspekce životního prostředí nyní provádí laboratorní zkoušky odebraných vzorků znečištěné vody. Rovněž zjišťuje, jakým způsobem čpavek unikl z jímek do kanalizace. Mrazírenské boxy bývalého masokombinátu užívá největší tuzemský zpracovatel drůbeže a králičího masa Rabbit z Trhového Štěpánova na Benešovsku. V areálu nevyrábí, využívá ho jako sklad uzenin.

Citibank se ve druhém čtvrtletí snížil zisk na 428 milionů korun

Citibank vytvořila ve 2. čtvrtletí zisk 428 milionů korun. Představuje to čtyřprocentní pokles ve srovnání se stejným obdobím loni. Podle mluvčího banky Marka Hlavicy, který ČTK čtvrtletní hospodaření banky podle českých účetních standardů sdělil, byly výsledky ovlivněny ztrátami z měnových obchodů, které se projevily v příjmech z finančních operací. Při vyloučení tohoto faktoru podle něj Citibank dosáhla dobrého výsledku, který znamená desetiprocentní nárůst příjmů z poplatků a provizí na 234 milionů korun. Ten nahradil dvouprocentní pokles příjmu z úroků. Celková aktiva banky dosáhla k 30. červnu 68,388 miliardy korun, kapitálová přiměřenost činila ke stejnému datu 15,26 procenta. Citibank působí na českém trhu od roku 1991. Banka se dříve v Česku soustředila především na velké ponikové klienty, v poslední době uvedla nové produkty i pro malé a střední firmy a drobné klienty. Banka je součástí skupiny Citigroup, která celosvětově obsluhuje přes 200 milionů klientů ve více než 100 zemích.

Režisér Jindřich Polák zemřel ve věku 78 let

Cestování a návrat v čase jsou oblíbeným prvkem sci-fi žánru, ve svých filmech ho několikrát použil i scenárista a režisér Jindřich Polák. Dosud však lidé toto umění neovládají, a tak na tvůrce kultovního seriálu Návštěvníci a dalších sci-fi filmů, dobrodružných snímků, detektivek či dětských filmů, který v pátek zemřel ve věku 78 let, můžeme vzpomínat již jen prostřednictvím jeho díla. "Moje tvorba byla záměrně velice pestrá. Když jsem točil dětský film, zároveň jsem vždycky psal detektivku nebo sci-fi, a když jsem točil sci-fi, už jsem se nemohl dočkat, kdy zase začnu dělat dětský film," řekl kdysi o své tvorbě režisér Polák. Přestože vyvažoval jeden žánr druhým, dětské filmy převládly a také mu přinesly nejmilejší popularitu. Už několik generací dětských diváků stále baví postavičky klauna Ferdinanda a především pana Tau, které vznikly z tandemové spolupráce Poláka se scenáristou Otou Hofmanem. Jeden z nejoblíbenějších seriálů Pan Tau natočil v německé koprodukci a během pětadvaceti let vzniklo 36 dílů. Za pána ve staromódním žaketu s květinou v klopě a nezbytnou kouzelnou buřinkou dostal také řadu ocenění. "Mám za to, že dost rozumím dětskému diváku a asi vím, co u něj zabere," komentoval kdysi své zaměření a úspěch. Sám byl koneckonců dvojnásobný táta. Díky němu tak do dětského světa vstoupila také ztřeštěná holčička Lucie z filmové série Lucie, postrach ulice nebo později chobotničky z Kampy a naposledy Kačenka a strašidla.

Jindřich Polák se ovšem věnoval také tvorbě filmů pro dospělé. Už ve svém režijním debutu Smrt v sedle (1958) ukázal své schopnosti pro akční, dobrodružné filmy. Napínavost nepostrádaly ani další filmy s kriminální zápletkou Páté oddělení, Hra bez pravidel či Smrt stopařek. Jedním z jeho nejlepších titulů je epopej o československých letcích za druhé světové války Nebeští jezdci z roku 1968. Polákův vědecko-fantastický film Ikarie XB 1 z roku 1963 má co říci i dnešním divákům a oblíbená je i sci-fi komedie Zítra vstanu a opařím se čajem, kde je možné cestovat časoprostorem. Ve sci-fi oboru patřil k režisérovým nejoblíbenějším seriál Návštěvníci, i když se nakonec ocitl v soudní síni. Fanoušci seriálu tak už nikdy oblíbené scény neuvidí v původní podobě. Autoři museli totiž přejmenovat jednu z hlavních postav akademika Filipa, jehož skvěle vytvořil Josef Bláha. Soud tak rozhodl kvůli stížnostem vdovy po respektovaném vědci, archeologovi Janu Filipovi, která se filmovou postavou cítila dotčena. "Natočil jsem spoustu věcí, ale v životě jsem se s něčím takovým nesetkal," řekl k tomu režisér.

Jindřich Polák se narodil 5. května 1925 na pražském Smíchově. K umění tíhl od dětství, fascinovalo ho loutkové divadlo pro které psal i texty. K filmu se dostal za války jako promítač a tuto profesi vlastně opustil až v roce 1953. Ze studií práv, kam se po válce zapsal, nic nebylo - zvítězila touha jít k filmu. Jako asistent režie začínal u Otakara Vávry, podle kterého už od začátku bylo vidět, že z Poláka bude dobrý režisér.

Počasí:

Přes den má být polojasno, přechodně až oblačno. Na severu místy přeháňky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.