Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Cyril Svoboda: ČR může být prostředníkem v transatlantickém partnerství

Česká republika by mohla zaujmout roli jakéhosi prostředníka pro nalézání shody v transatlantickém partnerství, řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda na poradě velvyslanců v Praze. Uvedl to ve zřejmé narážce na rozpory mezi USA a Francií a Německem, které se letos objevily při řešení irácké krize. "Je v zájmu České republiky jako člena Severoatlantické aliance, aby NATO zůstalo klíčovým formátem transatlantické bezpečnostní spolupráce, a to i vůči krizovým oblastem mimo Evropu," uvedl Svoboda. Česká republika by podle něj mohla přispívat k nalézání shody v transatlantickém partnerství.

Svoboda velvyslancům dále řekl, že ČR musí přijmout strategii, která počítá s tím, že NATO bude stále častěji operovat mimo své vlastní území za účelem mezinárodní stability. Ve společné bezpečnostní politice Evropské unie vidí Svoboda následující priority: posilování euroamerické vazby, boj proti terorismu a zbraním hromadného ničení, ochranu lidských práv, podporu demokracie. Společná bezpečnostní politika by se měla soustředit především na východní Evropu, západní Balkán, Blízký východ a Rusko, dodal ministr.

Ministr Svoboda: Vztahy s Německem a Rakouskem se zlepšily

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda soudí, že vztahy mezi Českou republikou a Německem i Rakouskem se se za poslední rok zlepšily. Ministr den před návštěvou svého německého resortního kolegy Joschky Fischera v Praze o pozitivních tendencích nemluvil poprvé. Problémy, které ve vztazích s oběma zeměmi byly, se podařilo do značné míry překonat, řekl Svoboda na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci. Do česko-německých i česko-rakouských vztahů se s větší či menší intenzitou neustále vracejí poválečné události, zejména otázky kolem prezidentských dekretů, a jaderná elektrárna Temelín. "Pro další zlepšování těchto, ze známých důvodů citlivých relací je klíčový otevřený dialog a konzistentní postoj všech činitelů zahraniční politiky," uvedl Svoboda. Věří, že zásadní obrat přinese od 1. května příštího roku české členství v Evropské unii. Jako doklad ke svým slovům uvedl úterní návštěvu ministra Fischera, zářijovou cestu kancléře Gerharda Schrödera do Česka a také četné kontakty s rakouskými politickými špičkami. Například v dubnu jednal v České republice rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a premiér Vladimír Špidla.

Schröderova návštěva byla loni v březnu odložena. Média tehdy spekulovala o tom, že to bylo kvůli kontroverzním výrokům tehdejšího premiéra Miloše Zemana na adresu sudetských Němců a předvolební atmosféře v obou zemích.

Bohumír Dufek: Pokud vláda reformu nezmírní, vyhlásíme generální stávku

Pokud vláda neupustí od současné podoby reformy veřejných financí, budou odboráři vyzývat zaměstnance k projevům občanské neposlušnosti, které mohou vyústit až ve vyhlášení generální stávky. Po pondělním jednání předsednictva Asociace samostatných odborů (ASO) to řekl šéf odborové centrály Bohumír Dufek. Protest by měl podle Dufka vypadal tak, že by se podobně jako v roce 1989 přestalo pracovat v celé republice. Šéf ASO přitom soudí, že odbory mají dostatek sil, aby byla taková stávka úspěšná. "Pokud se podíváte, jakým způsobem ta reforma řeší nedostatek financí ve státním rozpočtu, tak musí být nepřijatelná pro všechny občany," uvedl.

Premiér Vladimír Špidla Dufkovo varování týkající se případného zastavení práce po celé zemi odmítl. "Výrok není přiměřený, reforma je potřebná i pro odboráře," řekl ČTK.

K projevům občanské neposlušnosti a generální stávce by odboráři podle Dufka přistoupili, pokud by u vlády nenašla odezvu demonstrace, kterou odbory připravují na 13. září. Protestní akci chystají společně obě největší odborové centrály v zemi, vedle ASO tedy ještě Českomoravská konfederace odborových svazů. Kolik lidí na demonstraci přijde, Dufek nechtěl odhadovat. Dodal nicméně, že účast bude jistě velká, neboť důsledky vládní reformy by se dotkly celé veřejnosti. Dufek je přesvědčen, že případná stávka vyhlášená ASO by byla úspěšná už jen proto, že druhá největší centrála sdružuje řadu vlivných odborových organizací, které podle něj "dokážou zahýbat celým hospodářstvím". Namátkou jmenoval například železničáře, energetiky či zemědělce.

Největší odborová centrála podporuje jednodenní stávku učitelů

Českomoravská konfederace odborových svazů jednoznačně podporuje jednodenní výstražnou stávku učitelů. Představitelé největší odborové centrály se na tom shodli na pondělním jednání. Odboráři také schválili další pozměňovací návrh reformy veřejných financí, který předloží poslancům. Kromě již zveřejněných devíti návrhů také odmítají prodloužení věku odchodu do důchodu. Podle předsedy konfederace Milana Štěcha se pozměňovací návrhy setkávají v Poslanecké sněmovně s velkým ohlasem. "S potěšením mohu konstatovat, že je poměrně velký zájem mezi poslanci o ty pozměňovací návrhy," řekl Štěch. Tyto návrhy přijali za své i poslanci vládní koalice, dodal.

Nepedagogičtí pracovníci škol stávku učitelů nepodpoří

Jednodenní stávku učitelů nepodpoří ostatní zaměstnanci škol. "Výstražnou stávku nepodpoříme. Všichni členové rady se shodli, že je organizačně nepřipravená," řekl ČTK po pondělním jednání vedení Odborového svazu nepedagogických pracovníků ve školství jeho předseda Jan Langer. Odboráři považují termín plánované stávky učitelských odborů i dobu jejího trvání za nedomyšlené. "Nevidíme jediný důvod, proč je to prvního, a proč je to jenom jednodenní stávka, když už před prázdninami byly dohodnuty jiné postupy," uvedl předseda svazu. Nesouhlasí také s tím, že odpovědnost za stávku je přenášena na ředitele škol. Pokud vláda na svém zasedání v září nenajde dostatek peněz na plné pokrytí šestnáctitřídní tabulky odměňování, jsou odbory nepedagogických pracovníků, které jsou od června ve stávkové pohotovosti, připraveny vstoupit do časově neomezené stávky. Nepedagogičtí zaměstnanci škol, mezi něž patří například školníci, kuchařky či uklízečky, tak podle Langra 1. září nejspíš nastoupí do práce. "V tomto týdnu se dokončuje na školách celá řada oprav. Provozní zaměstnanci jednak u těch oprav musí být a jednak to musí uklidit a připravit," vysvětlil Langer. To samé se týká školních kuchyní. Pokud totiž budou stávkující učitelé ve škole a mají nárok na oběd, tak jim podle něj kuchyně bude muset uvařit. "V tom jsou ty kroky nelogické, nepromyšlené a organizačně nezajištěné," podotkl předseda a dodal: "Učitelé zvolili ten nejhorší termín, který mohli, a myslím si, že to trochu přehnali."

Poslanec Koudelka: Jako kandidát na ministra se necítím

Sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Koudelka tvrdí, že se necítí jako kandidát na ministra, i když se o něm v médiích spekuluje jako o možném nástupci Pavla Rychetského v čele ministerstva spravedlnosti. V Brně Koudelka řekl, že informace o obsazení této funkce v podstatě čerpá z denního tisku. O tom, že čtyřiatřicetiletý místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru má největší šance stát se novým ministrem spravedlnosti, informovaly s odvoláním na důvěryhodný zdroj blízký vládě Lidové noviny. Premiér Vladimír Špidla v polovině minulého týdne uvedl, že má tři kandidáty na ministra spravedlnosti. K možnosti, že je mezi nimi i Koudelka, se ale nevyjádřil. Podle Špidly bude nový ministr jmenován do konce srpna. Nahradí tak Rychetského, který byl začátkem srpna jmenován předsedou Ústavního soudu.

Jako o kandidátovi na ministra spravedlnosti uvažoval premiér o jihočeském právníkovi Vladimíru Papežovi. Ten se ale této možnosti vzdal kvůli aféře s alkoholem za volantem. V médiích se již spekulovalo o řadě lidí. Patří mezi ně v poslední době Zdeněk Jičínský, jenž od září ve sněmovně nahradí Jaroslava Tvrdíka, který se po rezignaci na funkci ministra obrany vzdal i poslaneckého mandátu.

Ministerstvo zemědělství: Ke zdražení potravin není navzdory nízké sklizni důvod

Letošní sklizeň, která je podle odhadů nejhorší od roku 1976, není podle ministerstva zemědělství důvodem ke zdražování potravin. "Sklizeň je sice proti loňsku mírně ztrátová, ale propad není takový, aby opravňoval ke zdražení," uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zemědělství. Podle něj může Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v případě nedostatku obilí na trhu uvolnit svoje zásoby. To však zpochybnil tajemník Agrární komory Jan Záhorka. "Intervenční fond žádné zásoby nemá. Nanejvýš se mohou použít státní hmotné rezervy," řekl ČTK Záhorka. Jeho slova potvrdila i mluvčí SZIF Jitka Sluková. "Naše zásoby se již podařilo rozprodat," uvedla. Podle Záhorkových slov se cena obilí bude muset přizpůsobit vzrůstu cen v Evropě. "To se promítne i do produkce masa a zejména mléka," naznačil růst cen Záhorka. Podle předsedy družstva Agropork Jaroslava Míla například kilogram vepřového masa podraží o tři koruny.

Obchodníci zatím zdražování neplánují. "O zdražení potravin v tuto chvíli neuvažujeme," potvrdil mluvčí společnosti Tesco Vesselin Barliev. Ani Delvita o zdražování neuvažuje. "Ceny na trhu nerostou, proto ani Delvita ceny neupravuje," řekla mluvčí Delvity Miluše Vašíčková.

Český statistický úřad v poslední prognóze, která se už podle ministerstva zemědělství příliš měnit nebude, odhaduje letošní produkci základních obilovin na 5,33 milionu tun, což je v meziročním srovnání pokles o 13,3 procenta. Za propad mohou podle ČSÚ dlouhotrvající vysoké teploty, nedostatek vláhy a také nižší výměra osevních ploch ozimých plodin a jejich špatné přezimování.

Inekon dodá do USA další tramvaje v hodnotě čtyř mil. dolarů

Český výrobce tramvajových souprav, společnost Inekon Group, dodá do americké Tacomy další tato vozidla. "Do Tacomy poputují další dvě soupravy, celková hodnota kontraktu se pohybuje okolo čtyř milionů dolarů (asi 120 milionů korun)," řekl ČTK generální ředitel Inekonu Josef Hušek. Od pátku již Tacomu brázdí tři české tramvaje. "Byla zde otevřena první tramvajová trať ve státě Washington," upřesnil Hušek s tím, že hodnota již dodaných tramvají dosáhla sedmi milionů dolarů. Letos podnik vyvezl tramvaje mimo jiné do ruského Iževsku. V příštím roce dodá své soupravy do amerického Portlandu. Podnik má zájem o export tramvají do dalších ruských měst, ale i do egyptské Alexandrie. Podle Huškových slov však jeho největší prioritou zůstává Praha. V souvislosti s touto zakázkou podal Inekon podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby přezkoumal zadání podmínek výběrového řízení na dodávku 20 nových tramvají pro hlavní město Praha.

Sportovní letoun vletěl do zakázaného prostoru Temelína

Sportovní letadlo vletělo v sobotu do bezpečnostní bezletové zóny jaderné elektrárny Temelín. ČTK to sdělilo velitelství vzdušných sil. Kvůli tomu, že letoun Piper 28 se nemohl spojit s řízením letového provozu, vyslala armáda hotovostní letadlo L-39. Pohyb sportovního letadla vojáci radarem sledovali až do přistání. Velitelství vzdušných sil uvedlo, že důvody narušení zakázaného prostoru bude s pilotem řešit Úřad pro civilní letectví. Pilot sportovního stroje nebyl schopen s vojáky komunikovat, protože nesprávně zacházel s palubní radiostanicí.

Bezletový prostor nad jadernými elektrárnami Temelín a Dukovany byl rozšířen po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001. Bezletová zóna kolem Temelína se po zářijových útocích rozšířila z pěti na 20 kilometrů. Obě jaderné elektrárny patří mezi strategické objekty. Bezletový prostor nad nimi byl však v minulosti narušen víckrát. Civilní letoun narušil zakázanou zónu nad Temelínem loni v dubnu, v roce 2001 vlétla malá civilní letadla dvakrát do bezletové bezpečnostní zóny nad dukovanskou jadernou elektrárnou.

Bývalý šéf Ústavního soudu Zdeněk Kessler zemřel

Bývalý předseda Ústavního soudu Zdeněk Kessler v pondělí v časných ranních hodinách zemřel ve věku nedožitých 77 let. ČTK o tom informoval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kessler stál v čele Ústavního soudu od jeho vzniku v roce 1993. Kvůli zdravotním potížím letos v únoru odstoupil. "Kessler byl významnou osobností českého odborného i veřejného života. Osobnost Zdeňka Kesslera představuje trvale lidské a mravní hodnoty, na které nikdy nezapomeneme a které nás zavazují k pokračování v jeho díle," uvedl v prohlášení adresovanému ČTK Pavel Rychetský.

Kessler byl v padesátých letech vězněn komunistickým režimem a po propuštění na amnestii v roce 1960 prošel několika manuálními zaměstnáními. Po listopadu 1989 působil jako poslanec a člen předsednictva Federálního shromáždění ČSFR, v roce 1992 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČSFR a v roce 1993 předsedou Ústavního soudu České republiky. V roce 2002 prezident republiky Václav Havel propůjčil Kesslerovi Řád T. G. Masaryka.

Před šumperským soudem stane mladík kvůli propagaci komunismu

Okresní soud v Šumperku začne v úterý projednávat případ šestadvacetiletého komunisty Davida Pěchy, který podle policistů opěvoval v ultralevicovém časopise Pochodeň a jeho internetové verzi komunismus. Dále měl volat po návratu starých pořádků i za pomoci ozbrojeného boje. "Státní zastupitelství Pěchu obžalovalo z trestných činů propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů, pomluvy a šíření poplašné zprávy. Hrozí mu tři až osm let vězení," řekla ČTK soudkyně Pavlína Pelclová. Obžalovaný měl po rozpadu Československa označit v krajně levicových médiích deset předních politiků za zločince a zrádce. Policie proto musela vyslechnout řadu politiků, mezi kterými byl například někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar či senátoři Petr Pithart a Jan Ruml. Šumperský policejní rada Vlastimil Flášar si opatřil také svědectví Waltera Komárka, Vladimíra Dlouhého, Mariána Čalfy a vdovy po Josefu Luxovi. Po skončení prezidentského mandátu rozšířil řady svědků i Václav Havel. Naopak Václav Klaus po zvolení prezidentem již svědčit nemusel.

Pěcha je dále podle vyšetřovatelů autorem článku, podle kterého čeští vojáci, kteří neuposlechnou rozkaz, mohou být ve válečném stavu podle direktiv NATO zastřeleni. Později šéfoval novinám Nové Bruntálsko, které patří bývalému agentu StB a levicovému radikálovi Ludvíku Zifčákovi.

Po listopadu 1989 je Pěchův případ první, kdy je levicový extremista stíhán za propagaci komunismu. Podle paragrafu o propagaci nedemokratického hnutí policie totiž dosud stíhala vesměs jen příznivce hnutí skinheads za to, že velebili Hitlera a fašismus. Kromě Pěchy šumperský soud vyslechne tři svědky, mimo jiné antikomunistu a bývalého agenta BIS Vladimíra Hučína, uvedla Pelclová.

Česká filharmonie odjela na krátké turné do Německa a Itálie

Na krátké turné odjela do Německa a Itálie Česká filharmonie. Poprvé pod oficiálním vedením nového šéfdirigenta Zdeňka Mácala vystoupí na třech koncertech ve Výmaru, Wiesbadenu a na festivalu v Meranu. Podle Daniely Růžkové z marketingu České filharmonie bude na programu Mozartova Pražská symfonie, Čtyři poslední písně Richarda Strausse s Gabrielou Beňačkovou a Dvořákova 8. a 9. symfonie. "Pražskému publiku se nový šéfdirigent poprvé představí na inauguračních koncertech 9. a 10. října, kdy s orchestrem nastuduje Slováckou svitu Vítězslava Nováka a 5. symfonii cis moll Gustava Mahlera," řekla Růžková ČTK. Během první pražské sezony vystoupí ještě ve čtyřech dalších koncertních programech.

Zdeněk Mácal žije pětatřicet let v zahraničí, emigroval po srpnu 1968. Má za sebou působení v USA a hostování na dalších kontinentech. Do jara 2006 vše naplánoval. S prvním českým tělesem bude mít 19 abonentních koncertních programů, vystoupení na festivalu Pražské jaro a nejméně osm zahraničních zájezdů. "Co jsem si dříve mohl dovolit během deseti let, musím teď v Praze stihnout za dva roky," řekl Mácal. Vzhledem k nové funkci se s manželkou přestěhoval z USA do Švýcarska a hodlá redukovat veškeré své další závazky. Včetně těch, které do roku 2004 má u symfonického orchestru v Newarku ve státě New Jersey. V posledních letech také učí dirigování na Manhattanské škole hudby v New Yorku.

Představení opery Čert a Káča vyneslo Grabštejnu na 400.000 korun

Benefiční představení opery Čert a Káča přineslo o víkendu další peníze na záchranu hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku. "Přesné vyúčtování ještě nemáme, ale jde asi o 400.000 korun," řekla ČTK starostka Chotyně, kde hrad stojí. Hlavní část ze získaných peněz tvoří sponzorské dary, samotné vstupné na sobotní představení pod širým nebem vyneslo přibližně 40.000 korun. Na Čerta a Káču v předvedení sólistů a sboru Národního divadla přišlo zhruba 800 diváků. Vystupující umělci za svou produkci pořádajícímu sdružení Benefiční koncerty účtovali pouze symbolickou cenu.

Opera Čert a Káča byla již 11. benefičním koncertem na záchranu renesanční Kaple svaté Barbory a dalších částí hradu Grabštejn. Na beneficích se vystřídalo přes 40 umělců, převážně sólistů Národního divadla. Jejích vystoupení vidělo skoro 6000 diváků. "Koncerty přinesly hradu již přes milion korun," prohlásil sólista Národního divadla a chotyňský rodák Luděk Vele. Kaple, ještě před deseti lety zchátralá, je podle něj již téměř zachráněná. Ještě větší lesk by jí mělo dodat restaurování vzácných fresek. Peníze z benefičních koncertů se zasloužily o opravy varhan, zrestaurování rámu hlavního oltářního obrazu a o vznik sbírky malířů z Libereckého kraje. V kapli přibyly rovněž zrestaurované původní lavice z 16. století. Na jejich záchranu daroval půl milionu korun Česko-německý fond budoucnosti. "Vzájemná spolupráce hradu v posledních letech hodně pomohla," upozornil kastelán Jan Sedlák. Díky ní se podařilo vybudovat také noční osvětlení Grabštejna, slavnostně spuštěné po sobotním benefičním koncertu.

Grabštejn je v péči státu. První zmínky o něm se objevily v 13. století. Současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století.

Grüner nejmladším vítězem Českého poháru v licitovaném mariáši

Nejmladšího vítěze své historie získal o víkendu nejvýznamnější český turnaj v licitovaném mariáši. Jedenáctý ročník Českého poháru jednotlivců a družstev vyhrál za účasti 94 hráčů z celé země třiadvacetiletý David Grüner. Turnaj v nejoblíbenější české karetní hře se uskutečnil v hotelu Suvorov v Mariánských Lázních. Družstvům kralovaly KPVM Kozolupy "A". O pohár se bojovalo ve čtyřech tříhodinových kolech. Pro první kolo vybral spoluhráče ke stolům náhodně počítač, zbylá kola se určila podle průběžného pořadí odehraných kol. Výsledky ze soutěže jednotlivců se započítaly do soutěže družstev. Po sobotních kolech sice vedl předseda pořádajícího Českého svazu mariáše Alois Václavík, nakonec ale díky vyrovnanému výkonu vyhrál Grüner, hrající za Megas Plzeň. Zvítězil před Jaroslavem Hoblem a obhájcem titulu Pavlem Kotvou. Kromě vyhraných 620 korun si vítěz odvezl i hlavní cenu - luxusní křeslo.

Ze sportu:

Baník Ostrava zůstal v čele první fotbalové ligy i po pondělní dohrávce pátého kola, v níž Liberec remizoval s Brnem 0:0. Hosté se mohli vrátit na první místo v případě vítězství.

Na dlouhou cestu do kazašské Astany se vydali fotbalisté Viktorie Žižkov. Před odvetou předkola Poháru UEFA s tamním Ženisem mají Pražané třígólový náskok a rádi by si spravili ve středu v Asii chuť po nevydařeném sobotním utkání proti Baníku Ostrava.

Čeští hokejoví reprezentanti do 17 let obsadili druhé místo na turnaji pěti zemí v Prievidzi. Vítězství vybojoval bez jediné prohry tým USA, třetí skončila domácí sedmnáctka Slovenska.

Plavkyně Ilona Hlaváčková obhájila zlatou medaili na Světové univerziádě. V korejském Tegu vyhrála závod na 50 metrů znak, v kterém získala stříbrnou medaili na červencovém mistrovství světa, a postarala se o první cenný kov české výpravy.

Česká výprava dráhových cyklistů obsadila na juniorském mistrovství světa v Moskvě v hodnocení národů sedmé místo. O jedinou zlatou medaili se zasloužil Filip Ditzel v závodu na jeden kilometr s pevným startem.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Polojasno, ráno ojediněle mlhy. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.