Zprávy Radia Praha

Křeslo šéfa justice obsadí osmašedesátiletý advokát Karel Čermák

Po tříměsíčním hledání nalezl premiér Vladimír Špidla nového ministra spravedlnosti. Předseda vlády v pátek oznámil, že navrhne prezidentovi Václavu Klausovi, aby novým ministrem spravedlnosti jmenoval advokáta Karla Čermáka. Osmašedesátiletého právníka, někdejšího šéfa České advokátní komory, se Špidla rozhodl navrhnout po konzultaci s grémiem ČSSD. "Je to úspěšný předseda advokátní komory, nezávislý a nestranný, který se orientuje ve všech oblastech justice a je uznávaný ve svém oboru," řekl premiér. Předpokládá, že Čermák by mohl na ministerstvo nastoupit asi v půli září. Před vstupem do vlády totiž musí ukončit své působení v advokacii. Nyní má Čermák fungující advokátní praxi. Jeho jmenování už Špidla okrajově s prezidentem konzultoval.

Premiér potvrdil, že ve hře byl i sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Koudelka, Špidla však nechtěl, aby se mu hromadily funkce - vedle poslanecké ještě ministerská.

Prezident jmenoval senátorku Lastoveckou ústavní soudkyní

Senátorka ODS Dagmar Lastovecká se stala ústavní soudkyní. Jmenovací dekret jí v pátek na Pražském hradě předal prezident Václav Klaus. Dvaapadesátiletá Lastovecká je dcerou bývalého předsedy Ústavního soudu Zdeňka Kesslera, který v pondělí zemřel. "Slibuji, že se budu snažit a dělat všechno pro to, abych slib, který jsem zde složila, opravdu naplnila," řekla po jmenování Lastovecká. "My v to všichni věříme a taky věříme, že budete dobrou následovnicí vašeho tatínka," poznamenal Klaus.

Šéfové vládních stran budou jednat s odbory o reformě financí

Reforma veřejných financí a pozměňovací návrhy odborů, které by ji měly přiblížit jejich požadavkům - o těchto tématech budou v pondělí jednat vedoucí představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) s předsedy vládních stran Vladimírem Špidlou (ČSSD), Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) a Petrem Marešem (US-DEU). ČTK to sdělila mluvčí konfederace Jana Kašparová. Mezi věcmi, které odborům rovněž vadí, je i zavedení nového šestnáctitřídního systému odměňování státních zaměstnanců bez dostatečné finanční podpory. Vláda nabízí pět miliard korun, odbory požadují ještě o šest miliard více, jinak podle nich roční platy většiny státních zaměstnanců i o několik tisíc korun poklesnou. Své požadavky hodlají učitelé, berní úředníci, zaměstnanci katastrálních úřadů a správ sociálního zabezpečení právě v pondělí podpořit výstražnou stávkou.

Premiér Vladimír Špidla však nechce odboráře uklidňovat částkou, kterou ve druhém návrhu rozpočtu na příští rok našel navíc ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle čtvrtečního prohlášení ministerstva financí by mělo jít o 11,4 miliardy korun. Špidla ČTK řekl, že tyto peníze vláda rozdělí podle svých priorit, upozornil také, že jde pouze o předběžné propočty. "Rozhodne se na základě jednání vlády a půjde to směrem k vládním prioritám," uvedl. Na dotaz, zda mohou být prioritou vlády i platy státních zaměstnanců, premiér odpověděl: "Nemůžu říct ani ano, ani ne... nakonec rozhodne vláda."

Desítkou pozměňovacích návrhů, které hodlají odboráři pomocí některých poslanců v září ve sněmovně prosadit, chtějí dosáhnout například toho, aby nemocenské dávky nebyly v prvních třech dnech kráceny, aby se doba studia počítala pro výpočet výše důchodu shodně jako doba skutečného placení pojištění a aby nebyla zrušena možnost dočasně kráceného důchodu. Požadují rovněž, aby zůstalo zachováno stanovení věku odchodu do penze pro ženy podle počtu vychovaných dětí a odmítají prodlužování důchodového věku.

V daňové oblasti navrhují zachování pětiprocentní daně z převodu nemovitosti, zdanění lidí s velmi vysokými příjmy sazbou 38 procent a nižší tempo snižování daně právnických osob. Nesouhlasí také se zmrazením valorizace odpočitatelných položek a navrhují, aby tato částka byla valorizována od příštího roku.

Na protest proti současné podobě reformy hodlá ČMKOS spolu s Asociací samostatných odborů (ASO) uspořádat 13. září demonstraci. Obě odborové centrály se však ve všech svých požadavcích neshodují. Lékařskému odborovému klubu, který je členem ASO, se například nelíbí právě pozměňovací návrhy konfederace. Asociace také na rozdíl od ČMKOS podporuje vládní návrhy v oblasti snižování daní.

Ministr Sobotka: Některé Hojdarovy návrhy mají šanci, jiné jen těžko

Některé návrhy poslance Josefa Hojdara k reformě veřejných financí mají podle ministra financí Bohuslava Sobotky šanci na kompromis. "Pokud ale jde o návrhy, které mají velký dopad do státního rozpočtu, tam je dohoda dosažitelná jen obtížně," řekl Sobotka po jednání s poslancem. Schůzka byla podle ministra klidná a nebyla vedena v ultimativním duchu. Hojdar předložil několik stránek připomínek a návrhů k reformě. Ministr si je chce prostudovat a své stanovisko oznámí přibližně za týden. Reforma je podle Sobotky pro Českou republiku i její hospodářství životně důležitá a vláda ji má povinnost prosadit. "Věřím, že to pochopí i kolega Hojdar a ostatní poslanci," podotkl. Sobotka zdůraznil, že se s Hojdarem shodli na tom, že zlepšení stavu veřejných financí je nutné. "Zatím však nemohu prohlásit, že s poslancem Hojdarem naleznu společnou řeč," uvedl a dodal, že s poslancem jednal o postavení sociální demokracie v rámci diskuse o reformě veřejných financí. O tom, jak bude dál vypadat jednání s Hojdarem i s ostatními poslanci, musí podle ministra rozhodnout vedení koaličních stran.

Jako příklad návrhu, který nemá z hlediska reformy veřejných financí a dopadu na státní rozpočet žádný velký význam, ale může snížit politickou průchodnost reformy, Sobotka uvedl požadavek na zavedení pátého daňového pásma pro lidi s nejvyššími příjmy. Sobotka zdůraznil, že reformu nelze dále rozmělňovat. "Reforma je výsledkem koaličního kompromisu a nevím, zda je možné tento kompromis dále prohloubit. Nesmí představovat zvýšení výdajů, místo aby znamenala úspory," zdůraznil ministr. Připomněl, že chce postupně snižovat schodek státu i veřejných rozpočtů. "Je otázka, zda návrhy kolegy Hojdara nepůjdou proti tomuto trendu. To nyní ještě nejsem schopen určit, musím se s nimi nejdřív seznámit," uzavřel Sobotka.

Ministr Sobotka: Nové příjmy bych na platy učitelů a úředníků nedal

Úvahy o tom, že učitelé a státní úředníci by mohli získat peníze na zvýšení platů z 11,4 miliardy korun, které se nově objevily v návrhu příjmů státního rozpočtu na příští rok, odmítl ministr financí Bohuslav Sobotka. "Prostředky by se měly investovat nebo použít na snížení státního deficitu," řekl ministr po jednání s poslancem ČSSD Josefem Hojdarem. Podle Sobotky by se nově objevené příjmy rozpočtu neměly projíst, ale investovat do budoucnosti země. Ministr upozornil, že o rozdělení nových příjmů nerozhoduje on sám, ale celá vláda. "Nelze však čekat, že by se nové prostředky z velké části použily na problémy v oblasti platů," zdůraznil. První jednání vlády o rozpočtu jsou na pořadu již 3. září.

Stát již příští rok propustí deset tisíc zaměstnanců

Počet státních úředníků, učitelů, vojáků a dalších zaměstnanců veřejné sféry klesne již příští rok o deset tisíc lidí. Sdělil to ministr financí Bohuslav Sobotka. Vláda již dříve schválila, že do roku 2006 by se měl počet státních zaměstnanců snížit o 30 tisíc z dnešních 484 tisíc lidí. S propuštěním zhruba deseti tisíc zaměstnanců v roce 2004 již podle Sobotky počítá návrh státního rozpočtu na příští rok. Plán snížit počet zaměstnanců celkově o téměř 30 tisíc označil Sobotka za ambiciózní cíl, který se zatím žádné vládě nepovedl. Dosavadní narůstání počtu pracovníků ve státní správě Sobotka označil za negativní jev. Připomenul také úředníky ministerstev, kteří v úřadech zůstali, přestože byly jejich kompetence přesunuty na krajské úřady. Propuštění šesti procent státních zaměstnanců má v příštích letech uspořit státu miliardy korun. Vláda se k tomuto kroku odhodlala v rámci rozpočtové reformy.

Cyril Svoboda: ČR podporuje chorvatské úsilí o začlenění do EU a NATO

Česká republika podporuje chorvatské úsilí o začlenění do Evropské unie a NATO a je připravena v tom pomoci, řekl v pátek v Záhřebu český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Po jednání se svým protějškem Toninem Piculou však Svoboda upozornil, že Chorvatsko musí splnit politická a další kritéria nezbytná pro začlenění do euroatlantických struktur. Picula ocenil českou politiku otevřených dveří. "Jsme zastánci pokračování rozšíření NATO a rozšíření Evropské unie," uvedl šéf české diplomacie, který současně mimo jiné upozornil na nutnost spolupráce Záhřebu s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY).

Chorvatsko, které podalo přihlášku ke vstupu do EU letos v dubnu v Aténách a doufá, že ukončí přístupové rozhovory v roce 2006, je dlouhodobě kritizováno za špatnou spolupráci s haagským soudem. Mimořádně citlivým bodem byl přitom požadavek ICTY na vydání dvou generálů, obviněných ze zločinů za války v roce 1995. Spor o vydání Janka Bobetka ukončilo jeho úmrtí letos v dubnu. Druhý případ se týká generála Ante Gotoviny. Evropská komise apeluje také například na to, aby Chorvatsko zreformovalo své soudnictví, zajistilo návrat uprchlíků, zejména srbského etnika, a zlepšilo regionální spolupráci.

V Černínském paláci skončila porada českých diplomatů

Na 120 šéfů českých zastupitelských úřadů v zahraničí jednalo od pondělí v sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci v Praze. Takové porady umožňují především vzájemnou komunikaci nejen mezi diplomaty, ale i s vrcholnými politickými představiteli, řekl ČTK Jiří Schneider, ředitel analytického odboru ministerstva zahraničí Letos kromě členů české vlády k velvyslancům hovořil i německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Hlavním tématem porady byly podle Schneidera informace o tom, jak využít vstupu České republiky do Evropské unie v příštím roce. Ministerstvo zahraničí podle nedávného vyjádření šéfa diplomacie Cyrila Svobody posílí české zastupitelské úřady ve většině zemích Evropské unie o jednoho diplomata, který bude mít na starosti obchodní a ekonomické zájmy, naopak na některých jiných velvyslanectvích budou diplomatické sbory zmenšeny.

"Samozřejmě byla i další témata, pokud jde o organizaci ministerstva, budou tu nastávat určité změny související s tím, že úřad se stává ministerstvem zahraničí členského státu unie," podotkl Schneider. Klíčové bylo podle něj setkání s premiérem Vladimírem Špidlou a se Svobodou. K velvyslancům, generálním konzulům a dalším šéfům zastoupení hovořil i ministr obrany Miroslav Kostelka a představitelé ministerstev financí a průmyslu a obchodu.

S manželkami velvyslanců se setkala Livia Klausová

I manželky velvyslanců mají velký vliv na obraz České republiky v zahraničí. Těmito slovy přivítala v pátek manželka prezidenta Livia Klausová na zámku v Lánech na Rakovnicku ženy, jejichž manželé zastupují Česko v zahraničí. Na historicky první setkání manželek českých velvyslanců přijelo 48 žen z celkových 68 pozvaných. Všechny dámy hodnotily setkání s první dámou jako příjemné a přínosné. "Byly jsme poctěny pozváním. Nemáme totiž tolik příležitostí k tomu, abychom se potkaly," řekla ČTK Milena Sládková, jejíž muž působí čtyři roky v Austrálii a na Novém Zélandu. V příjemném prostředí zámku a zámeckého parku si mohly dámy popovídat o svých radostech a starostech spojených s jejich rolí. Podle Sládkové je při "povolání manželky" nejtěžší to, že musí "bezvýhradně poslouchat svého manžela". Některé ženy velvyslanců měly prý i problémy s tím, že při zahájení manželovy mise musely opustit svou práci a zájmy.

Hejtmani vyzvali ministryni zdravotnictví Součkovou k odstoupení

Hejtmani vyzvali ministryni zdravotnictví Marii Součkovou k demisi. Ministryně po devíti měsících jednání o oddlužení nemocnic již ztratila důvěru Asociace krajů ČR, jejíž rada jednala v Olomouci. "Po devíti měsících vstřícného a konstruktivního jednání ze strany Asociace krajů České republiky jsme se nikam neposunuli. Nevíme už, jak máme s ministerstvem jednat," řekl předseda asociace a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Podle hejtmanů je situace ve zdravotnických zařízeních kritická. Kraje převzaly nemocnice s dluhem šesti miliard korun, nyní jim zatím ministerstvo přislíbilo odkoupení dluhu za necelou miliardu korun. Ani toto číslo však není podle hejtmanů jisté.

V usnesení deset přítomných hejtmanů rovněž vyzvalo vládu, aby se problémem znovu zabývala. "Probíhající reforma systému zdravotní péče v ČR je naprosto nekoncepční, nesystémová a neřeší skutečné příčiny problémů ve zdravotnictví," uvedli. Návrh řešení oddlužení nemocnic je pak podle vedení krajů jen "pokusem o zbavení se odpovědnosti vlády za současné dluhy nemocnic a přenesení této odpovědnosti na kraje". "Pokud vláda nezareaguje, rozpadne se síť zdravotnických zařízení, sníží se dostupnost a kvalita zdravotní péče a budou padat žaloby na stát. Kraje nebudou schopny zajistit lidem jejich ústavní právo na lékařskou péči," nastínil katastrofální scénář primátor Prahy Pavel Bém. Podle hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala je nutné tyto problémy čekat již na konci letošního roku. Vyloučeno není ani uzavírání nemocnic a propuštění zdravotníků.

Šabatová kritizovala ministerstvo školství za kamery v ústavech

Zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová kritizovala ministerstvo školství kvůli kamerovým systémům ve výchovných ústavech a dětských domovech. Zveřejnění kauzy je nejvyšší postih, který úřadu zákon umožňuje. Šabatová však řekla, že pokud do měsíce nenechá ministerstvo kamery ze 13 ústavů v Česku odstranit, obrátí se na vládu, případně na Poslaneckou sněmovnu. Ministerstvo nařídilo ústavu v Troskotovicích na Znojemsku, aby odstranil kamery a odposlechy z ložnic chovanců. "Později si ale ministerští úředníci zadali posudek Ústavu státu a práva, a protože byl zmatený a tvrdil, že vůbec není v rozporu s právy, tak couvli i z tohoto postoje," uvedla Šabatová. Sledovací technika podle ní porušuje Listinu základních práv a svobod. Vedení troskotovického ústavu se k věci odmítlo vyjádřit. Na dotaz, kdo kamery nechal do 16 zařízení instalovat, ministryně Petra Buzková podle Šabatové sdělila, že to nebude zjišťovat, protože se domnívá, že tam být mohou. K instalování kamer ministerstvo přistoupilo poté, co chovanci v Chrastavě na Liberecku v roce 1997 brutálně zavraždili vychovatelku. Kdyby Šabatová neuspěla u vlády, chce se obrátit na ředitele jednotlivých ústavů.

František Dobšík: Růst mezd učitelů by byl bez 13. a 14. platů nedostatečný

Učitelé chtějí stávkovat, protože nevěří, že vláda schválí pro příští rok padesátiprocentní výši 13. a 14. platů. Pokud by se tak totiž nestalo, mzdy pedagogů základních škol by vzrostly jen minimálně a kantoři na středních a mateřských školách by si nepolepšili vůbec. Podobně by na tom byli například i vychovatelé nebo mistři odborného výcviku, řekl ČTK šéf Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Průměrný plat učitele základní školy byl podle informací ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v České republice je v současnosti 17.000 korun, přičemž odboráři požadují, aby učitelé dostávali alespoň o 30 procent více. "Vždyť mají vysokoškolské vzdělání," podotkl Dobšík s tím, že mzda většiny ostatních vysokoškoláků v republice průměrný plat překračuje.

Pokud by od příštího roku začali být učitelé odměňováni podle nové šestnáctitřídní tabulky a zároveň dostali polovinu dalších platů, byli by odboráři spokojeni. Většina kantorů základních škol by totiž postoupila z deváté do 12. třídy a polepšila by si o 3000 korun, tedy o 20 procent. Pokud by se ale další platy nevyplácely, získali by učitelé navíc jen 13 procent. Podle odborů by to bylo však ještě méně a to již pro ně dostačující zdaleka není. Podle informací ministerstva by si v novém sytému odměňování polepšili i ostatní zaměstnanci školství. Například uklízečka o šest procent, školník o čtyři, vychovatel o sedm. Pokud by ovšem zůstaly další platy na dnešní úrovni.

Demonstrace učitelů nebude, ale s Buzkovou se odboráři sejdou

Demonstrace učitelů u příležitosti pondělní návštěvy ministryně školství Petry Buzkové v Českých Budějovicích se nekoná. Učitelé a odboráři se namísto toho v den stávky sejdou s Buzkovou na diskusi, kterou ministerstvo samo vyvolalo. ČTK to řekla předsedkyně jihočeské centrály Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Eva Soukalová. Někteří odboráři a učitelé v minulých dnech ohlásili, že se chystají demonstrovat před školou, kterou Buzková v pondělí symbolicky navštíví. Nakonec však od akce ustoupili. "Ministerstvo stálo o to, abychom se sešli s paní ministryní, ona nám to nabídla," uvedla Soukalová. Podle ní Buzková očekává, že uslyší od odborářů jejich argumenty a budou si je moci společně vyříkat z očí do očí.

Pondělní stávku učitelů podporuje i Odborový svaz Kovo

K pondělní stávce učitelů za vyšší platy, kterou organizuje Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, se připojí i řada členů Odborového svazu Kovo. Jeho předsednictvo vyzvalo své členy působící v rámci rozpočtové a příspěvkové sféry, aby i oni 1. září zastavili práci. Protest by se měl týkat pedagogů z některých středních odborných učilišť, řekl ČTK místopředseda svazu Josef Středula. V oblasti školství podle něj působí asi 2000 až 2500 členů svazu, ke stávce by se jich mohla připojit více než polovina. Ostatní pracují v kovoprůmyslu, tedy většinou v soukromých firmách, a stávkovat podle Středuly tudíž nebudou.

Kontingent české armády v Iráku čeká střídání

České vojáky, kteří nyní působí v jihoirácké Basře, čeká nadcházející měsíc postupné střídání. Výměna začne v sobotu 6. září příletem prvního letounu z ČR a potrvá celý měsíc. ČTK o tom informoval kapitán Tomáš Zbořil. Vojenským speciálem, který do Iráku dopraví první skupinu vojáků, odletí do České republiky s největší pravděpodobností také další skupina iráckých dětí, které mají vážné zdravotní problémy a v České republice podstoupí léčbu. Česká armáda také zabezpečila přepravu humanitární pomoci pro nadaci Člověk v tísni. Tato organizace v rámci svých aktivit pracuje také na obnově Iráku. V pátek byla dopravena pro zdravotnická zařízení v jižním Iráku zásilka několika inkubátorů. Ve čtvrtek začala první zdravotní vyšetření mezi českými vojáky, kteří darují nemocnicím v Basře krev. Dobrovolníků z řad příslušníků všech jednotek českého kontingentu je asi třetina. Zdravotníci provedou po odběrech přísný rozbor krve a poté ji zakonzervují. Potom bude kontingent krevní konzervy distribuovat do nemocnic.

ČNB: Vklady v bankách v červenci meziročně vyšší o 4,2 pct

Klienti v Česku měli na konci letošního července v bankách uloženo 1382,7 miliardy korun. Korunové i devizové vklady tak byly o 4,2 procenta vyšší než ve stejném období loni. Proti konci června, kdy činily 1356,2 miliardy korun, se vklady zvýšily o 26,5 miliardy korun. V cizích měnách měli klienti v bankách uloženo na konci července 156 miliard korun, na netermínovaných korunových vkladech 516,5 miliardy korun a na termínovaných korunových vkladech 710,2 miliardy korun. Všechny druhy vkladů se proti letošnímu červnu zvýšily. Meziročně se snížily pouze termínované korunové vklady, a to o 44,1 miliardy korun. Klientské úvěry meziročně vzrostly o 7,3 procenta. Ve stejném období loňského roku představovaly 692,7 miliardy korun, ke konci letošního července stouply na 743 miliard korun.

Američané si na seznamu obchodníků s diamanty ČR zatím nechali

Přestože Česká republika bude od 1. září vyškrtnuta z tzv. Kimberleyského procesu, který sdružuje země oprávněné obchodovat s diamanty, bude možná moci i nadále tyto drahé kameny dovážet. USA si totiž Českou republiku na svém seznamu států, se kterými lze v této oblasti obchodovat, zatím ponechaly. Na dotaz ČTK to řekl ředitel České gemologické asociace Michal Košelja. "Prezident USA má možnost rozhodnout, zda je obchodování s tou kterou zemí v americkém zájmu," vysvětlil Košelja. K 1. září podle Košelji vydá nový seznam nejen Kimberleyský proces, ale i USA. Není zatím jasné, zda Česká republika na americkém seznamu zůstane.

Česká republika byla vyškrtnuta ze seznamu Kimberleyského procesu proto, že neměla zákon, který by umožnil kontrolovat a monitorovat obchod se surovými diamanty. "Diamanty jsou citlivým zbožím, používají se například při financování teroristických skupin," upozornil Košelja. Podle jeho slov však příslušný zákon již směřuje k vládnímu projednání, což potvrdilo i ministerstvo financí.

Zaměstnanci Moravan-Aeroplanes jsou ve stávkové pohotovosti

Zhruba 320 zaměstnanců otrokovické a.s. Moravan-Aeroplanes je od čtvrtka ve stávkové pohotovosti kvůli zpožďování výplaty mezd. "Firma ve čtvrtek uhradila zaměstnancům mzdy za květen, nadále jim však dluží peníze za červen a červenec," řekl ČTK předseda Odborové organizace Moravan Milan Mazel. Podle vedení firmy se mzdy zdržely kvůli zpoždění inkasa za dodávky do Alžíru a Jemenu. "Tato platba je pro společnost důležitá. Po dohodě s odboráři jsme již dohodli předběžný splátkový kalendář na úhradu mzdových závazků," uvedl místopředseda představenstva Tomáš Štefánek. Dohodu potvrdili i odboráři, stávková pohotovost podle nich však bude trvat až do úhrady všech závazků. "Společnost by měla uhradit v průběhu září tři čtvrtiny dlužné částky. O zpoždění inkas víme a proto chceme dojít k dohodě, která by vyhovovala i vedení společnosti," řekl Mazel.

Oba temelínské bloky pracují po měsíci znovu na plný výkon

Výkon reaktorů obou výrobních bloků jihočeské jaderné elektrárny Temelín dosahuje od čtvrtečního večera znovu 100 procent. Bloky dodávají elektřinu do rozvodné sítě a výkon jejich turbogenerátorů se pohybuje kolem 1000 megawattů. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Po měsíční odstávce nastartovali operátoři reaktor prvního bloku v pondělí odpoledne a v úterý večer obnovili dodávky do sítě. Odstávka prvního bloku, která začala 1. srpna, byla o čtyři dny kratší, než bylo plánováno. Jejím účelem bylo zkoordinování termínů odstávek všech šesti bloků úseku jaderných elektráren a.s. ČEZ a sladění revize a výměny paliva na obou temelínských blocích, aby se v budoucnosti nepřekrývaly.

První blok temelínské elektrárny poprvé dosáhl plného výkonu loni 11. ledna a zkušební provoz, který skončí na konci letošního roku, zahájil loni v červnu. Druhý blok se na stoprocentní výkon dostal poprvé letos začátkem března a osmnáctiměsíční zkušební provoz začal v polovině letošního dubna. Oba temelínské bloky vyrobí při plném výkonu zhruba 48.000 megawatthodin elektřiny za den a jejich jedenáctidenní produkce pokryje roční spotřebu města se 100.000 obyvateli, tedy například nedalekých Českých Budějovic. Od začátku letošního roku vyrobila elektrárna 6,876 milionu megawatthodin elektřiny.

Prázdninový ostrovní festival skončil, za rok by se měl opakovat

Vystoupením Bratří Ebenů skončila série osmi koncertů prázdninového festivalu Summer City Island, který se od konce června konal na pražském Střeleckém ostrově. "V Praze do letošního roku chyběl letní festival. Summer City Island se nám osvědčil, za rok budeme určitě pokračovat," řekl ČTK David Gaydečka z Pohyblivého klubu, který přehlídku uspořádal. Na ostrově během festivalu vystoupilo téměř 30 domácích i zahraničních kapel a hudebníků. Konec školního roku zde oslavily reggae a ska kapely jako Sto zvířat nebo Švihadlo. Dále zde vystoupily například bluesové legendy The Original Blues Brothers Band či kytarista Johnny Winter. S projektem Létající cirkus si na břehu Vltavy zahrála Hudba Praha se svými spřízněnými kapelami. Nechyběl zde ani svérázný a stále populárnější písničkář Jiří Schmitzer.

Vozíčkář překonal svůj rekord ve vyjetí vozíkem na Sněžku

Sedmačtyřicetiletý vozíčkář Miroslav Čiháček z Náchoda překonal v pátek svůj vlastní rekord ve vyjetí elektrickým vozíkem z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Časem čtyři hodiny 44 minut překonal první rekord z roku 1997 o 20 minut. "Chtěl jsem dát motivaci ostatním vozíčkářům, že nemusí jen sedět doma a mohou se s vozíkem vydat i do hor," řekl ČTK Čiháček po zdolání nejvyšší české hory. Jisté komplikace Čiháčkovi činily nové odvodňovací kanály na cestě, které v minulých letech nechala postavit správa krkonošského parku. Problémy měl i v posledních stovkách metrů, protože akumulátory vozíku vypovídaly službu. Počasí však jeho jízdě přálo, v horních partiích hor pouze foukal silný vítr. Při jízdě před šesti lety se musel vypořádat s až stokilometrovou vichřicí, teplotou kolem čtyř stupňů Celsia a chumelením. Jízda začala u chaty Děvín a vedla přes Richtrovy boudy, Výrovku, Luční boudu a Slezskou boudu. Převýšení na trase činilo přes 700 metrů. Výkon sledoval zástupce z pelhřimovské agentury Dobrý den, který nový rekord zanese do české verze Guinnessovy knihy rekordů.

Ze sportu:

Fotbalisty pražské Slavie čeká v 1. kole Poháru UEFA další tým ze Srbska a Černé Hory během posledních pár let. Slávisté se utkají se Sartidem Smederevo, na jehož půdě dvojzápas začne. Tepličtí fotbalisté se utkají s německým Kaiserslauternem, kde působí český útočník Vratislav Lokvenc. Fotbalisté Viktorie Žižkov změří síly s Bröndby Kodaň. Rozhodl o tom páteční los v Monte Carlu. Všechny české celky začínají na hřištích soupeřů.

Cyklistický etapový Závod míru, který se v příštím roce pojede již po sedmapadesáté, odstartuje v sídle Evropské unie v Bruselu. Stane se tak 8. května a cíl podniku druhé kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) bude 16. května v Praze. ČTK to oznámil ředitel závodu Pavel Doležel.

Čeští hokejisté Martin Ručinský a Jan Hlaváč se od nové sezony NHL představí v sestavě New Yorku Rangers, kde už oba v minulosti působili. Vedení klubu se podle internetové stránky kanadské televizní stanice TSN s oběma hráči dohodlo na nových smlouvách, bližší podrobnosti ale odmítlo zveřejnit.

Stříbrnou medailí v paralelním sprintu zahájili čeští raftaři mistrovství světa pod Lipenskou přehradou. Zklamáním naopak skončil první závod pro ženský tým Jezinky, který hned v prvním kole vyřazovacího závodu doplatil na padesátivteřinovou penalizaci za předčasné ponoření pádel do vody a byl vyřazen.

Dvojka bez kormidelníka Petr Imre, Adam Michálek vybojovala pro české veslování páté účastnické místo na olympijských hrách v Aténách. V B finále na světovém šampionátu v Miláně skončili Češi třetí, zatímco k olympijské jistotě nesměli být poslední ze šesti účastníků. Vítězství alespoň v B finále bylo pro Michala Vabrouška útěchou za absenci v bojích o medaile, skifaři lehké váhy patří konečné sedmé místo.

Rychlé zotavování Leandera Paese možná donutí Martinu Navrátilovou zažehnat myšlenky na definitivní konec kariéry. Česká rodačka totiž svému deblovému partnerovi slíbila, že jakmile se znovu vrátí k tenisu, bude s ním ráda hrát. Společně už letos triumfovali na Australian Open a ve Wimbledonu.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.