Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vachek neodchází do civilu kvůli lukrativní pracovní nabídce

Velitel vzdušných sil generál Jan Vachek odchází z armády proto, že nemohl stoprocentně splnit úkoly, které mu byly zadány při nástupu do funkce. Vachek to řekl ČTK s tím, že požádal ministra obrany Miloslava Kostelku o uvolnění z funkce koncem roku. "Neodcházím do civilu kvůli lukrativní pracovní nabídce," odpověděl na často kladenou otázku. "Dosáhl jsem nejvyšší funkce v letectvu a nechci sloužit v jiných, třeba v generálním štábu," řekl ČTK. Už v aeroklubu, jak poznamenal, bylo jeho přáním stát se pilotem anebo výsadkářem, což se mu splnilo. "Moje roky v uniformě stačily, odcházím do civilu," dodal.

Šestačtyřicetiletý Vachek začne o svém dalším pracovním uplatnění uvažovat až po ukončení dvou mezinárodních cvičení. Piloti z čáslavské letecké základny se ho tento měsíc zúčastní v Polsku, na základně v Náměšti nad Oslavou se bude konat od 8. do 18. září společné cvičení s Brity. Odmítá, aby jeho rezignace byla spojována s nedávným jmenováním exministra obrany Jaroslava Tvrdíka do funkce předsedy představenstva a prezidenta Českých aerolinií. "O funkci velitele vzdušných sil jsem nikdy neusiloval," připomněl. Koncem loňského roku ji Vachek přijal až po opakovaném jednání s Tvrdíkem. Tehdy nechtěl opustit místo velitele 32. základny taktického letectva v Náměšti nad Oslavou. Její modernizace za několik miliard korun byla zařazena mezi pilotní projekty české armády. Vyzbrojena měla být dvěma letkami L-159 a ještě za jeho velení začala profesionalizace základny.

Po rezignaci Tvrdíka rozhodl jeho nástupce Kostelka v rámci rozpočtových úspor o tom, že letouny na základně vystřídají vrtulníky z Přerova. To způsobilo šok v celém regionu. Vachek těžce nesl i drobný fakt, že se zrušením 32. základny v Náměšti, které prezident Václav Havel udělil čestný titul Biskajská, je navždy pohřbena i historie 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva (RAF). Byl jedním z lidí, kteří se snažili smazat dluh vůči pilotům západního odboje. Ještě koncem ledna byl Vachek připraven zvládnout rozsáhlou reorganizaci vzdušných sil, které mělo opustit 5000 lidí, přičemž samotné velitelství mělo zeštíhlet o 40 procent. Počítal ale s tím, že podle schválené reformy bude vzdušné síly tvořit smíšená letecká divize: dvě křídla taktického letectva v Náměšti a Čáslavi, vrtulníkové křídlo v Přerově, protiletadlová raketová brigáda a základna dopravního letectva Kbely. Kostelkova reforma reformy ale přinesla další škrty.

Generál Jan Vachek je absolventem Vysoké vojenské letecké školy v Košicích. Má nalétáno kolem 1800 hodin. Prakticky se podílel na součinnosti akcí letectva s jednotkami speciálního určení. Devět let zastával funkci leteckého inspektora, dva roky velel základně v Náměšti.

Prezident podle ministra obrany souhlasí s armádní reformou

Prezident Václav Klaus souhlasí s novou podobou reformy a profesionalizace české armády, kterou mu na Pražském hradě vysvětlilo vedení ministerstva obrany a armády. Novinářům to po více než tříhodinovém jednání řekl ministr obrany Miroslav Kostelka. S prezidentem hovořil i o otázkách spojených s profesionalizací Hradní stráže. Klausovi se podle Kostelky nelíbí na současné situaci resortu obrany například to, že vojáci nemohou ve svém rozpočtu počítat s konkrétními čísly, ale musí spoléhat, že dostanou dvě procenta hrubého domácího produktu. "Ideální pro resort obrany by bylo, kdybychom vycházeli z absolutního čísla," řekl ministr, který má na starosti přípravu reformy armády právě za dvě procenta HDP. Původní verze totiž počítala s 2,2 procenta HDP a kvůli tomu na post ministra rezignoval nynější šéf Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík.

Mladík dostal za prodej marihuany tříletý podmíněný trest

Plzeňský krajský soud odsoudil ke třem rokům vězení dvacetiletého Josefa Zalabáka za prodej marihuany mladistvým a nezletilým. Trest mu podmíněně odložil na čtyřletou zkušební dobu. Rozsudek není pravomocný, protože se státní zástupce odvolal. Zalabák se odvolání vzdal. Podle žalobce mladík z Blížejova na Domažlicku loni od června do prosince nabízel drogu jedenácti dívkám a chlapcům, z nichž třem bylo méně než 15 let a zbývajícím méně než 18 let. V některých případech s nimi marihuanové cigarety kouřil. Vyučený kuchař, který nyní pracuje jako dělník, se přiznal, že koupil od jistého mladého muže ze Staňkova na Domažlicku dva sáčky s marihuanou, z nichž každý stál 2000 korun. Část prý prodal vrstevníkům a část spotřeboval. Tvrdil, že nevěděl, kolik bylo kamarádům a známým přesně let.

"Myslel jsem si, že je všem mezi patnácti a osmnácti. Já už od prosince 2002 marihuanu nekouřím. Přestal jsem sám, protože jsem měl známost s dívkou. Jiné drogy jsem nikdy neužíval ani s nimi nekšeftoval," uvedl. Soud mu uvěřil, že nevěděl, kolik bylo mladým lidem let. Podle předsedy senátu Zdeňka Minaříka je pochopitelné, že to nezjišťoval. Soud přihlédl k tomu, že se mladík přiznal. Jako důvod, proč odsouzený začal obchodovat s drogou a nabízet ji vrstevníkům, byla podle soudu snaha začlenit se do kolektivu. Mladík se totiž krátce předtím na Domažlicko přistěhoval.

Počty stávkujících škol podle odborů a ministerstva se stále liší

Ministerstvo školství zveřejnilo své údaje o počtech stávkujících škol. Podle něj stávkovalo 2609 škol, předškolních a školských zařízení zřizovaných kraji a obcemi. Školské odbory zatím tvrdí, že stávkovalo 3020 základních a středních škol, přesnější definitivní údaje chtějí zveřejnit počátkem příštího týdne. Ministryně školství Petra Buzková poukázala na to, že je obtížné zvolit vhodnou metodiku pro výpočet škol. Školy se totiž staly právními subjekty, jeden právní subjekt však může sdružovat například základní školu, dvě mateřské školy a školní družinu. "Dopočítat se skutečného počtu škol je v tuto chvíli skutečně velmi náročné," řekla ministryně novinářům.

Její resort nakonec vychází z toho, že stávkovalo 2609 škol z 5512 škol, předškolních a školských zařízení zřizovaných kraji a obcemi, tedy asi 47 procent. "Snažili jsme se, aby tato čísla byla co nejkorektnější," řekla Buzková. "Byly to školy, které samy o sobě řekly, že jsou ve stávce," dodala. Místopředseda školských odborů Jiří Valenta vysvětluje rozdíl mezi čísly ministryně a odborů tím, že někteří ředitelé škol, kde stávkovala jen část učitelů, své školy jako stávkující nenahlásili a ministerstvo, které vycházelo z údajů krajských úřadů, je nezapočetlo. "Škola byla ve stávce, ale ředitel z nějakého důvodu školu, kde zajistil částečný provoz, jako stávkující neoznačil," řekl ČTK Valenta.

"Takových ředitelů bylo poměrně hodně. Rozhořčeně se na nás v této situaci obraceli právě učitelé, kteří byli hrdi na to, že stávkovali," dodal s tím, že odbory mohou tato tvrzení doložit. Odbory ale před stávkou prohlašovaly, že školy, které zajistí aspoň částečný provoz, nebudou považovat za účastníky stávky. Buzková podotkla, že neví, jakou metodiku odbory k výpočtu stávkujících škol použily, nechce ale čísla zpochybňovat, a metodiku odborů napadat. "Já to nechci nijak komentovat," podotkla Buzková. Odbory vycházejí z údajů stávkových výborů, zatímco ministerstvo z údajů obcí a krajů - zřizovatelů škol.

Hojdar: S ministrem Sobotkou shoda na možných změnách reformy

Reformu veřejných financí ještě pravděpodobně čekají změny. Ministr financí Bohuslav Sobotka se s poslancem Josefem Hojdarem shodl na pěti okruzích otázek, které by současný návrh reformy změnily. "Jsem spokojený," řekl Hojdar po jednání novinářům. Odmítl však říct, které z jeho návrhů zůstávají ve hře. Mluvčí MF Jaroslav Dědič řekl, že o pěti okruzích se bude dále jednat, ale ministr v nich již připustil kompromis. Dědič zdůraznil, že žádné z těchto opatření by nemělo mít výrazný dopad na státní rozpočet na příští rok. "Stále platí, že schodek rozpočtu nesmí překročit 118 miliard korun," řekl mluvčí.

Sobotka podle Hojdara bude návrhy projednávat s premiérem Vladimírem Špidlou a ostatními koaličními partnery. "Nechci proto předbíhat událostem," zdůvodnil poslanec, proč nechce konkretizovat body, na kterých se s ministrem shodl. Dědič dodal, že Sobotka bude příští týden jednat také o návrzích ostatních nespokojených poslanců. Tyto návrhy podle něj vycházejí většinou z požadavků odborů. Hojdar podle čtvretčního tisku navrhne sněmovně, aby schválila usnesení, jež by zavazovalo vládu k přípravě v podstatě nové reformy veřejných financí. Ta by pak měla být hotova do konce března příštího roku. Hojdar požaduje například ujasnění podmínek a způsobu převzetí eura, razantní snížení výdajů na veřejnou správu a justici, zásadní zjednodušení soustavy daní, zákonných pojištění a sociálních dávek.

Společnost, za níž stojí arcibiskup Graubner, nekale podnikala

Společnost Arcibiskupské sklepy Kroměříž, za níž stojí olomoucký arcibiskup Jan Graubner, podnikala v rozporu se zákonem. Okresní soud v Kroměříži potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu a za neoprávněné užívání obchodního jména a označení, zaměnitelných s názvem a ochrannou známkou jiné společnosti, odsoudil jednatele firmy Josefa Koníčka k osmiměsíčnímu odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky. O výši peněžního odškodnění, které žalovaná strana uhradí poškozené vinařské společnosti Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž, rozhodne občansko-právní řízení. Žalovaná strana si ponechala lhůtu na odvolání. "Na místě obžaloby měl sedět arcibiskup Graubner. Odsouzen byl nastrčený člověk," reagoval na výsledek soudního jednání Jaroslav Grmolec, který zastupoval poškozenou společnost. Ta obviňuje firmu, jejímž majoritním vlastníkem je olomoucké arcibiskupství zastoupené podle obchodního rejstříku přímo Janem Graubnerem, z úmyslné nekalé soutěže za účelem ovládnutí trhu.

"Graubner například zakázal všem charitám, aby odebíraly naše víno. Přišli jsme tak o 20 procent tržeb. Díky jím vedeným jednáním jsme přišli o spoustu zakázek, například u obchodního řetězce Delvita," konstatoval Grmolec. Olomoucký arcibiskup a moravský metropolita byl podezření ze zneužívání informací v obchodním styku rozhodnutím krajského státního zastupitelství již dříve zbaven. "Jde o nenávistné invektivy, které nemíním komentovat," řekl k výrokům Grmolce Graubner. Svou vinu v celé kauze popřel také v dopise, který v únoru 2002 četli kněží v kostelech. Arcibiskupské sklepy Kroměříž na příkaz krajského soudu změnily svůj název na Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž. Společnost rovněž musela změnit označení svých produktů. Olomoucké arcibiskupství si nadále ponechává sedmdesátiprocentní podíl v potrestané a čtyřicetiprocentní podíl v poškozené vinařské firmě.

Řady nízkorozpočtových leteckých dopravců v Praze posílil Jet2

V pořadí sedmým nízkorozpočtovým leteckým dopravcem, který bude létat do Prahy, je britská společnost Jet2. Ta otevřela přímou leteckou linku z Leeds Bradford do Prahy. Jet2 je zároveň třetí leteckou společností tohoto typu, která spojuje Prahu s Velkou Británií, uvedla pro ČTK mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. Jet2 bude mezi Prahou a severoanglickým Leedsem létat čtyřikrát týdně. Jednosměrnou letenku na dosud málo obsazené lety lze pořídit od 1450 korun. S rostoucím zájmem o jednotlivé spoje se ale cena zvyšuje. Český národní dopravce ČSA do Leedsu nelétá. "Leteckou linku do Prahy zavádíme proto, že Praha je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Zároveň jsme zaznamenali v severní Anglii silnou poptávku po nízkorozpočtových letech do této destinace," uvedl generální ředitel společnosti Philip Meeson.

Od ledna do července přepravily nízkonákladové letecké společnosti z a do Prahy 339.824 cestujících. Více než polovina, celkem 180.252 lidí, cestovalo na linkách Praha - Velká Británie. Vedle Jet2 působí v Praze firma Volareweb.com, která spojuje českou metropoli s italskými Benátkami, EasyJet s britským Stanstedem, Bristolem, East Midlands a Newcastlem, BMI Baby létá do Manchesteru a East Midlands, German Wings obstarává spojení s německým Kolínem, Snowflake se švédským Stockholmem a Sky Europe Airlines se slovenskými Košicemi. Od září se zvýší počet destinací o Stuttgart, kam bude létat společnost German Wings.

Soud zprostil Homolku obžaloby z nadržování vrahům Zimmermanna

Osvobozující rozsudek vyslechl Jiří Homolka, který podle obžaloby pomáhal unikat trestu pachatelům nájemné vraždy nechvalně proslulého pražského podnikatele Ladislava Zimmermanna. Obvodní soud pro Prahu 1 nedal obžalobě za pravdu a na svobodě stíhaného muže podezření z nadržování zločincům zprostil. Zbraň Homolky, jíž byl Zimmermann zastřelen, se zabírá, prohlásila samosoudkyně Olga Kalašová. Pražský městský soud v loňském procesu s devíti lidmi, souzenými za nájemné vraždy a vydírání, původně třicetiletému Homolkovi uložil za účast na vraždě Zimmermanna 20 měsíců vězení podmíněně odložených na zkušební dobu čtyř let. Přestože jej odvolací soud viny zprostil, policie začala Homolku po čase znovu stíhat za nadržování pachateli.

Ačkoli totiž obviněný tušil, k čemu jeho legálně držená zbraň posloužila, snažil se pilováním pistole ztížit její identifikaci. Kalašová na jaře druhé Homolkovo stíhání zastavila. Její verdikt tehdy zrušil odvolací soud a kauzu vrátil zpět k hlavnímu líčení. Kalašová dospěla k závěru, že Homolka dobrovolně upustil od pokusu trestného činu nadržování, když vražednou zbraň zcela nezlikvidoval a dobrovolně ji vydal policii, které pak také pomáhal usvědčit hlavní viníky vraždy. Definitivní slovo bude mít v kauze pražský městský soud, neboť státní zástupkyně se ihned po vynesení rozsudku odvolala.

Čeští Beatles Revival Band zazářili na liverpoolské scéně

S velkým úspěchem a rovnou i pozvánkou na příští ročník se koncem srpna vrátila z Liverpoolu česká skupina Beatles Revival Band. Obdivovatelé legendární skupiny Beatles vystoupili na dvacátém ročníku nejprestižnějšího světového Beatles festivalu Liverpool International Beatleweek 2003 během čtyř dnů šestkrát. Festivalu se zúčastnilo šest desítek kapel a navštívilo ho zhruba půl milionu lidí. "Dostalo se nám velké pocty, když jsme mohli vystupovat v legendárním Cavern Clubu, kde skuteční Beatles začínali," informoval na čtvrteční tiskové konferenci skupiny její člen Luděk Maulis, původem zemědělský inženýr. Stejně silným zážitkem byl podle něj i jejich živý koncert v radiu BBC, kde byl i dvorní fotograf Beatles Robert Whittaker a příležitostný saxofonista McCartneyho skupiny Wings Howie Casey. Maulis poznamenal, že samotný festival se za dvacet let rozrostl do obrovských rozměrů. Jeho prvního ročníku se podle něj zúčastnily jen čtyři skupiny a asi tisíc lidí.

Beatles Revival Band je jedna z nejúspěšnějších evropských revivalových skupin. Vystupuje od roku 1996 a má za sebou více než 650 vystoupení v Česku, Polsku, Maďarsku, Německu, Francii a na Slovensku. Klíčem k jejich úspěchu je nejen věrná interpretace skladeb Beatles, ale i dokonalá image, pódiová choreografie a hlasová a fyzická podobnost členů se skutečnými Beatles. V repertoáru skupiny je 60 nejznámějších skladeb liverpoolské legendy. Skupina již vystupovala jako předkapela evropských koncertů britských legend The Animals, Joe Cockerovi a The Smokie.

Počasí:

V pátek má být skoro jasno až polojasno. Teploty 18 až 22, na horách kolem 14 stupňů a slabý východní vítr.