Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Koalice změní reformu jen minimálně

Chystaná reforma veřejných financí se bude měnit minimálně a nebude mít dopad na schodek rozpočtu v příštím roce. Na jednání v Kramářově vile se na tom v neděli shodli zástupci vládní koalice. Kabinet odborům ustoupí maximálně v dřívějším odchodu žen do důchodu a v započítávání doby středoškolského studia do důchodu. Do konce roku vláda také připraví balík zákonů, které by měly snížit šedou ekonomiku, a vypracuje koncept důchodové reformy. Podle premiéra Špidly budou pokračovat práce na dalších daňových úpravách, které by snížily vedlejší náklady práce, sblížily sazby daně z přidané hodnoty a zavedly společné zdanění manželů s dětmi. Bude připravena stabilizace systému zdravotní péče bez zvýšení spoluúčasti pacientů. V rámci druhé etapy reformy, která by měla zlepšit boj s šedou ekonomikou, Špidla jmenoval zákon o majetkovém přiznání, zákon o kolkování lihovin, zavedení registračních pokladen u podnikatelů s převažujícími tržbami v hotovosti a změny umožňující zřízení finanční policie.

Konečnou podobu reformy budou moci podle premiéra ještě ovlivnit i odboráři a zaměstnavatelé. V reformě je prostor i pro návrhy sociálních partnerů. Předsedové koaličních stran ale odmítli sdělit, s jakými návrhy na schůzku se sociálními partnery půjdou. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda pouze řekl, že prostor pro jednání se sociálními partnery existuje. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch uvedl, že pokud má být jednání plnohodnotné, tak se musí mluvit i o dalších odborářských návrzích. Ocenil ale, že vláda by byla ochotna ustoupit v započítávání doby středoškolského studia do důchodu. Odboráři již dříve připravili deset pozměňovacích návrhů, které by měly zmírnit dopady reformy na rodiny s dětmi, důchodce a zaměstnance.

Ekonomové oceňují snahy vlády urychlit penzijní reformu

Snaha vládní koalice urychlit přijetí penzijní reformy a přijmout její koncept do konce roku je pro českou ekonomiku výbornou zprávou. Uvedla to ekonomka Volksbank Markéta Šichtařová. Ustoupení politiků odborům v dřívějším odchodu žen do důchodu a v započítávání středoškolského studia do důchodu nebude mít podle ní na podobu reformy podstatný vliv. Důležitá bude především podoba důchodové reformy. Vláda by měla prosadit systém individuálních účtů, na kterých by si každý člověk spořil na vlastní důchod. Peníze by si lidé ukládali do soukromých nebo státních fondů a ty by s nimi mohly obchodovat.

Klaus uctil v Lánech památku T. G. Masaryka

Zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka o stát připomněl prezident Václav Klaus při příležitosti nedělního 66. výročí Masarykova úmrtí. "Vydupal ze země po mnoha staletích snění samostatný stát v tomto našem prostoru. A za druhé, myslím, že se mu velmi jasně podařilo své prosazované myšlenky zakotvit v našem národě," řekl Klaus. Na Masarykův hrob na lánském hřbitově položil květiny s trikolórou. Pietnímu aktu přihlížely asi dvě desítky lidí. Vzpomínkové akty u Masarykova hrobu se staly každoroční tradicí po pádu komunistického režimu v roce 1989. Politici se jich ale většinou účastní hlavně kolem 7. března, na který připadá výročí Masarykova narození.

Na Slovensko během papežovy návštěvy jely i stovky Čechů

Čtyřdenní návštěvu papeže Jana Pavla II. na Slovensku si nenechalo ujít také několik stovek Čechů, kteří přijeli na nedělní bohoslužbu hlavy katolické církve v Bratislavě. Mezi šedesáti katolickými hodnostáři, kteří se zúčastnili mše pod širým nebem uprostřed panelákové čtvrti Petržalka, byl také kardinál Miloslav Vlk. Olomoucký duchovní Jan Antonín Pechal, který přivedl tři desítky kandidátů na studium kněžství, vidí papežovu návštěvu hlavně jako povzbuzení k víře. "Pro kluky, kteří jsou na začátku formace ke kněžské službě, je to živý příklad, jak jít za Kristem," poznamenal. "Přijel jsem se podívat na Svatého otce, protože je to jedinečná příležitost setkat se živě s takovou charismatickou osobností," řekl 25letý student Radim z Prahy. Do slovenské metropole přicestoval nočním vlakem společně s kamarády z několika pražských farností.

Kinského advokát přirovnal Benešovy dekrety k norimberským zákonům

Právní zástupce Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek tvrdí, že poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše se obsahem podobaly nacistickým norimberským zákonům namířeným proti Židům. Čapek to uvedl v žalobě, kterou se u děčínského okresního soudu domáhá pro svého klienta majetku Josefa a Borise Doškářových v České Kamenici na Děčínsku. Čapek v žalobě uvedl, že "osoby jednající jménem státu jako zástupci národních výborů" se nejprve pokusily zmocnit majetku jeho klienta na základě dekretu o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů a zrádců a nepřátel českého a slovenského národa. Později podle Čapka pokračovaly ve své snaze pomocí dekretu o konfiskaci nepřátelského majetku a o Fondech národní obnovy. Advokát za Kinského podal u různých soudů 157 žalob na majetek v hodnotě zhruba 40 miliard korun. Kinského rodina o něj přišla po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože prý kolaborovala s nacisty.

Při srážce s rychlíkem zahynuli dva mladí lidé

Dva mladí lidé nepřežili srážku svého auta s mezinárodním rychlíkem v Tlučné na Plzeňsku, k níž došlo v neděli kolem poledne. V troskách osobního auta Audi 80 zahynula třiadvacetiletá dívka z Plzně a o dva roky mladší muž z Tlučné. Řidič vozu zřejmě přehlédl výstražné signalizační zařízení a vjel na přejezd ve chvíli, kdy k němu přijížděl rychlík jedoucí z Plzně do německého Řezna. Žádný z cestujících rychlíku zraněn nebyl. Na místě nehody byla přerušena doprava. Následky havárie likvidovali hasiči Českých drah, profesionální hasiči z Plzně a dobrovolní hasiči z Tlučné a Nýřan.

Při nehodě u Svitav zahynul řidič autobusu, 12 lidí těžce zraněno

Při nehodě plně obsazeného autobusu, který v sobotu před půlnocí havaroval u Svitav, zahynul čtyřiatřicetiletý řidič autobusu. Do nemocnic v okolí bylo převezeno 24 lidí. Dvanáct z nich je zraněno těžce. Zájezdový autobus, který havaroval ve 23:20, mířil od Brna do Dolního Újezda. Necelých 30 kilometrů před cílem narazil nedaleko Svitav do železničního viaduktu. Po nárazu vypukl požár, který museli hasiči zlikvidovat. Pak za pomoci techniky vyprostili zraněné. Záchranáři je rozvezli do nemocnic ve Svitavách, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Boskovicích. Příčinu nehody policisté dosud neznají. Není jasné, zda byla příčinou havárie staré Karosy technická závada či nepozornost nebo mikrospánek řidiče.

V Chebu napadli dva pitbulteriéři dvaašedesátiletou ženu

Dva pitbulteriéři napadli v sobotu v Chebu dvaašedesátiletou ženu. Psy zahnali na útěk až policisté, které na tísňovou linku 158 přivolal čtyřicetiletý muž. Incident skončil bez zranění, policisté ale museli na psy několikrát vystřelit ze služební pistole. Psi ženu napadli na silnici nedaleko kempu Křížový kámen u přehrady Skalka na okraji Chebu. Po majiteli psů policie pátrá. V pátek vzbudil pozornost tragický případ v Kovansku na Nymbursku, kde kříženec labradora a dobrmana zabil půldruharoční dceru svých majitelů. Událost oživila diskuse o nutnosti regulace chovu některých plemen psů.

Pražský veletrh Sběratel navštívilo přes 10.000 lidí

Šestý mezinárodní veletrh Sběratel navštívilo od pátku do neděle na pražském Výstavišti podle odhadu organizátorů hodně přes 10.000 lidí. Přehlídky poštovních známek, mincí, telefonních karet, pohlednic, minerálů a dalších předmětů sběratelství se zúčastnilo na 180 vystavovatelů ze čtyřiceti zemí. Mezi poštovními správami 35 zemí a čtrnácti mincovnami byly letos mimo jiné v Praze poprvé zastoupeny pošty ze Skandinávie a z Pobaltí. Pozornost se jako každoročně soustřeďovala na ukázky ze sbírky proslulého semilského filatelisty Ludvíka Pytlíčka. Klub sběratelů kuriozit na veletrhu vystavoval například sportovní odznaky a suvenýry, poznávací značky aut z USA, pivní suvenýry, "palubní nezbytnosti" a vše, co souvisí s letectvím, rybářské náčiní, kuchyňské mlýnky, a dokonce laky na nehty.

O víkendu byl výjimečně zpřístupněn ateliér sochaře Šalouna

Objevem se o tomto víkendu pro veřejnost stal ateliér sochaře Ladislava Šalouna (1870 až 1946), mimořádně zpřístupněný v Praze na Vinohradech při Dnech evropského dědictví. Akademie výtvarných umění, která ateliér ve Slovenské ulici od roku 2001 spravuje, chystá jeho rekonstrukci a předpokládá, že by se prostor mohl stát ateliérem hostujících profesorů a pro městskou část Praha 10 zároveň zajímavou výstavní síní. Prosklená hala je samostatnou součástí někdejší Šalounovy secesní vily postavené roku 1910 podle jeho vlastního návrhu. Sochař už zde pracoval na první velké zakázce - pomníku mistra Jana Husa pro Staroměstské náměstí - a žil tu pak až do smrti. Šaloun patří k hlavním protagonistům české secese. Jeho sochařská tvorba zdobí mimo jiné Obecní dům, Muzeum hlavního města Prahy, hlavní nádraží, Novou radnici na Starém Městě a další pražské stavby.

V Turnově mají repliku karlštejnských obkladů

Napodobenina jaspisového obkladu z karlštejnské kaple sv. Kateřiny se stala velkým lákadlem při víkendových Dnech evropského kulturního dědictví v turnovském Muzeu Českého ráje. To během víkendu navštívilo více než 400 lidí. Původní středověké obklady drahými kameny jsou světovými unikáty. Jejich turnovská replika patří do výstavy Karel IV. a drahé kameny, zahájené v muzeu v sobotu. Potrvá až do 30. prosince a zahrnuje rovněž expozici o archeologických nálezech z Ciboušova v Krušných horách, kde se ve 14. století těžily drahé kameny pro obklady v kapli sv. Kateřiny. Ve sbírce jsou tehdejší nástroje, sloužící k těžbě, nebo džbán na pití pro horníky.

Ve Svitavách je obnoven židovský hřbitov

Město Svitavy zrekonstruovalo opuštěný židovský hřbitov. Upravené pietní místo, na němž nyní trojjazyčný nápis na památníku připomíná tragický osud svitavské židovské komunity, je jedinou židovskou památkou ve městě. Zdejší hřbitov sloužil židovské náboženské obci od roku 1892. V 70. a 80. letech minulého století zcela zchátral, náhrobky byly rozkradené nebo zanesené. V minulých letech město hřbitov, který je od roku 2000 opět majetkem židovské obce, na vlastní náklady obnovilo. K náhrobkům přibyl v neděli odhalený pomník, jehož autorem je akademický sochař Jiří Věneček. Na jeho vybudování se vedle města podílel i Nadační fond obětem holokaustu a nadace Židovské obce v Praze.

Na Svitavsku skončily dva projekty financované z EU

Vranová Lhota a Jevíčko na Svitavsku v neděli představily veřejnosti projekty, které finančně podpořila Evropská unie. Díky prostředkům z rozvojové agentury Sapard zrekonstruovala Vranová Lhota nevyužitou zemědělskou usedlost a dnes otevřela Centrum služeb, vzdělanosti a regenerace. Evropská unie je podpořila sedmi miliony korun. Ve víceúčelovém objektu, který bude sloužit místním lidem i turistům, najdou občané například kadeřnictví, kosmetiku, fitness pro muže i ženy a další provozovny, které v obci chybí. Bude v něm však i knihovna spojená s informačním centrem a veřejně přístupným internetem. Jevíčko zase získalo z fondu EU peníze na záchranu svého zámku, v němž vzniklo Společenské, kulturní a vzdělávací centrum Malé Hané.

Šumavský park obnovil kamenné památky za více než dva miliony

Na území šumavského parku bylo od roku 2000 opraveno více než 200 památných kamenů, křížků, božích muk a dalších drobných kamenných památek. Na tyto práce správa šumavského parku vynaložila přes dva miliony korun. 250.000 přispěly Rotary kluby z ČR, Německa, Rakouska a 150.000 korun Česko-německý fond budoucnosti. Nedělní společné akce správy šumavského parku a Rotary klubů z ČR, Německa a Rakouska k bilanci společného projektu oprav drobných kamenných památek se zúčastnil také premiér Vladimír Špidla. "Vnímám tento projekt jako jeden z mnoha velmi hezkých a dobrých projektů, který se sluší podpořit. Tento projekt je symbolem kultury i skutečného srůstání Evropy," řekl premiér. Symbolickým završením projektu oprav drobných kamenných památek na Šumavě je letos dokončovaná oprava památníku Adalberta Stiftera ve stěně nad Plešným jezerem. Jeho postavení inicioval Spolek Němců z jižních Čech, založený 1869, rok po spisovatelově smrti ve Vídni.

Načeradec je na seznamu památkových zón proti vůli obyvatel

Zhruba polovina obce Načeradec na Benešovsku je od září na seznamu památkově chráněných zón, a to přes nesouhlas zdejšího zastupitelstva. Obyvatelé další obce na Benešovsku, Kamberka, byli úspěšnější. Kvůli jejich protestu se vesnice na seznam nedostala. Zapsání části obce mezi památkové zóny přinese podle místních zastupitelů jen nárůst administrativy. A jakoukoliv změnu na obydlí nebo i stavbu kůlny musí schvalovat ochranáři. Stát sice obci slíbil nějaké peníze, ale jen na památkově chráněné objekty.

Žáci a studenti se mohou angličtinu učit i při divadelní hře

Přiblížit angličtinu netradičním způsobem si klade za cíl Vzdělávací studio Medvěd. Pro děti a studenty připravuje divadelní představení v angličtině, herci jsou většinou rodilí mluvčí s divadelními nebo filmovými a pedagogickými zkušenostmi. Divadelní hry jsou určeny pro žáky základních a středních škol.O činnosti studia informují internetové stránky www.bearproject.cz. "Vzdělávací divadlo si klade za cíl zvyšovat sebevědomí studentů v užívání angličtiny a jejich motivaci ke studiu," uvádějí stránky. Na každé představení navazuje divadelní dílna, při níž dostanou mladí diváci výukové materiály nebo texty písní. Všechna představení jsou podle studia připravena tak, aby se dala hrát nejen v divadlech a kulturních domech, ale i přímo ve školách. Jen v loňském roce zhlédlo produkci přes 33.000 žáků.

Pospíšilová zvítězila ve finále Grand Prix

Diskařka Věra Pospíšilová zvítězila ve finále Grand Prix v Monte Carlu. Česká reprezentantka hodila druhým pokusem 65,42 metru a porazila o 32 centimetrů druhou Američanku Arethu Hillovou. Třetí skončila bronzová medailistka z mistrovství světa Řekyně Ekaterini Voggoliová, šampionka z Paříže Běloruska Irina Jačenková byla poslední, osmá. Pospíšilová si vylepšila loňské druhé místo z finálové soutěže prestižního seriálu a získala prémii 30.000 dolarů.

Kanoista Doktor si dojel na MS pro bronz na 500 metrů

Kanoista Martin Doktor se po loňském půstu opět prosadil na mistrovství světa na stupně vítězů. V nedělním finále závodu na 500 metrů obsadil český reprezentant třetí místo za Němcem Andreasem Dittmerem a obhájcem titulu Rusem Maximem Opalevem. Za Dittmerem, který v Gainesville vyhrál i kilometr, Doktor zaostal o 753 tisícin sekundy.

Baroš je po operaci do konce roku mimo hru

Pro českého fotbalistu Milana Baroše už podzimní sezona skončila. Jednadvacetiletý útočník FC Liverpool se ještě v sobotu večer v nemocnici v Manchesteru podrobil operaci zlomeného kotníku a podle tiskového mluvčího klubu si přinejmenším do konce roku nezahraje. Baroš utrpěl vážné zranění hned v úvodu sobotního ligového utkání v Blackburnu. Po ostrém zákroku Němce Markuse Babbela byl ze hřiště odnesen na nosítkách. Předběžná diagnóza zlomeného kotníku se v nemocnici potvrdila.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude jasno s teplotami od 3 do 7 stupňů, místy se slabými přízemními mrazíky, během dne se po rozplynutí ranních mlh vyjasní, teploty vystoupí na 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.