Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda snížila návrh schodku státního rozpočtu na 115 miliard korun

O tři miliardy korun z původních 118 miliard snížil kabinet Vladimíra Špidly plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2004. Na snížení schodku vláda přesunula tři miliardy z celkem zhruba 11 miliard, které ministerstvo nedávno objevilo. Zbývající částka z této rezervy byla rozdělena mezi priority - dopravní infrastrukturu, vysoké školství a zemědělce. Podmínkou k udržení výše schodku je ale přijetí reformních zákonů. Klíčovými zákony pro příjmy rozpočtu jsou podle ministra financí Bohuslava Sobotky zákon o spotřební dani a o dani z přidané hodnoty. Ve sněmovně se pro ně bude muset vyslovit všech 101 poslanců vládní koalice. Spotřební daně sněmovně vrátil Senát, který požaduje nižší zdanění nafty a zrušení bezcelních obchodů do konce letošního roku. Reformu DPH poslancům vrátil prezident Václav Klaus. Sněmovna bude oba zákony projednávat 23. září.

Odboráři kritizují vládu kvůli rozpočtu

Odbory ostře kritizují vládu za podobu státního rozpočtu na příští rok. Návrh, na kterém se ministři ve středu shodli, totiž nepočítá se zvyšováním platů státních zaměstnanců. Odboroví předáci považují rozhodnutí kabinetu za neodpovědné, nátlakové akce ale zatím nepřipravují. Chtějí počkat na rozhodnutí dolní komory, která začne klíčový zákon projednávat zřejmě koncem října. Mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová je verdiktem ministrů velmi rozzlobena. Nic podobného si podle ní v minulosti nedovolily ani pravicové vlády Václava Klause - slíbit zvýšení platů, a nakonec to neudělat. Také šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek vnímá záměry vlády kriticky. Rozhodnutí kabinetu podle něj povede k faktickému snížení životní úrovně zaměstnanců. Ministr financí Bohuslav Sobotka však odmítl názor, že by vláda porušila sociální smír, když se rozhodla nedat dalších šest miliard na nový systém odměňování státních zaměstnanců. Další výdaje na mzdy si podle něj stát prostě nemůže dovolit.

Za 1,7 miliardy korun nelze dělat reformu

Představitelé vysokých škol se shodli, že za částku 1,7 miliardy korun, které dala vláda ministerstvu školství navíc, nelze odstartovat reformu vysokého školství. S výsledkem jednání ve vládě není spokojena ani ministryně Petra Buzková, která chtěla pro vysoké školy 5,2 miliardy. Nepodařilo se jí získat ani peníze na platy učitelů. Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm považuje částku 1,7 miliardy za vstřícné gesto, přidělené peníze ale umožní jen plné zachování současného stavu, například financování nárůstu počtu studentů. Naopak vědci jsou spokojenější, protože rozpočet pro vědu a výzkum byl posílen o 800 milionů. Člen rady Akademie věd Jiří Rákosník rozhodnutí vlády ocenil. Zvýšení prostředků podle něj umožní alespoň v omezené míře zahájit Národní program výzkumu.

KSČM chce prosadit milionářskou daň

Čtyřicet komunistických poslanců bude v Poslanecké sněmovně hlasovat proti návrhu státního rozpočtu i proti reformě jako celku. Chybět bude pouze Josef Mandík, který je po vážné operaci. Komunisté kromě toho, že podpoří desatero odborářských pozměňovacích návrhů, předloží podle místopředsedy Jiřího Dolejše dalších deset vlastních. Je mezi nimi i milionářská daň. Kromě pátého daňového pásma pro fyzické osoby s osmatřicetiprocentní daní, které požadují odboráři, navrhnou šesté pásmo pro příjmy nad milion korun, z nichž by měli občané odvádět státu 55 procent. Budou požadovat zvýšení daně z převodu nemovitostí v ceně do pěti milionů korun z nynějších pěti na šest procent. Vláda chce daň naopak snížit na tři procenta. Při převodu nemovitostí v hodnotě přesahující pět milionů korun by se měla podle KSČM platit v případě darování daň ve výši 40 procent a při dědictví 20 procent.

Poslanci nesouhlasí s odchodem vojáků z Přerova

Představitelé ministerstva obrany a generálního štábu nepřesvědčili poslance z výboru pro obranu a bezpečnost o nutnosti odchodu vojáků z vrtulníkové základny u Přerova. Šéfové armády po dva dny detailně vysvětlovali poslancům novou podobu reformy české armády. Materiál by měla vláda dostat v říjnu, projednán by měl být nejpozději v listopadu. Poslanci v případu končící vrtulníkové základny u Přerova žádají ministra, aby předložil kalkulaci nákladů spojených s dokončením základny v Náměšti nad Oslavou a vyčíslil, kolik by stál provoz a investice do Přerova. Právě do Náměšti, která je přestavována za peníze ze Severoatlantické aliance, by se časem měli piloti s bitevními vrtulníky Mi-24 z Přerova přesunout. Podle Kostelky nelze obě základny, tedy Náměšť i Přerov, udržet.

Na rozvoj lidských zdrojů dá EU deset miliard korun

Necelých deset miliard korun bude moci Česká republika získat od Evropské unie v rámci programu Rozvoj lidských zdrojů. Peníze, které mají sloužit k boji proti nezaměstnanosti, bude možné čerpat dnem vstupu do unie, tedy od 1. května 2004. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna jsou tyto prostředky určeny do roku 2006. Cílem programu je dosažení vysoké a stabilní úrovně zaměstnanosti. Důraz je kladen na aktivní politiku zaměstnanosti, rovné příležitosti mužů a žen na trhu práce a na rozvoj celoživotního vzdělávání. Jednou z priorit je také začlenění sociálně ohrožených skupin obyvatelstva. O peníze se mohou ucházet podnikatelé, neziskové organizace, stát nebo samospráva. Maximální příspěvek EU činí 75 procent nákladů projektu. V letech 2004 až 2006 bude moci Česká republika z EU získat až 2,3 miliardy eur (asi 72 miliard korun). V roce 2004 může požádat o 657,6 milionu eur, o rok později o 733,7 milionu eur a v roce 2006 o 936,2 milionu eur.

ODS je proti odškodnění českých Němců

ODS nesouhlasí s odškodněním Němců žijících v České republice ze státního rozpočtu. Návrh na odškodnění má vládě předložit vicepremiér a předseda Unie svobody- DEU Petr Mareš do konce října. Občanským demokratům se nelíbí ani myšlenka takzvaného památníku vyhánění, o jehož vybudování usilují Němci vysídlení ze států střední a východní Evropy. Vedení nejsilnější opoziční strany také vyzvalo vládní politiky, aby sami neotevírali otázky minulosti, které jsou na domácí politické scéně považovány za uzavřené. Občanští demokraté soudí, že některé kroky vládních politiků ve vztahu k minulosti oslabují právní i zahraničněpolitické postavení České republiky. Vedení ODS také odmítlo jako "nebezpečné a nepřijatelné" výroky právního zástupce Františka Oldřicha Kinského Jaroslava Čapka. Advokát srovnal poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše s norimberskými zákony, kterými nacisté zavedli diskriminační opatření vůči Židům.

Za posílání spamů budou hrozit vysoké pokuty

Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spamů, bude autorům hrozit pokuta až deset milionů korun. Navrhuje to ministerstvo informatiky v připravovaném zákoně o regulovaných službách informační společnosti, který by měla v říjnu projednávat vláda. Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje. Cílem zákona je posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání. Návrh zákona dále mimo jiné upravuje odpovědnost poskytovatele internetových služeb za obsah informací na internetu. Provider nebude za obsah stránek odpovědný, ale pokud se dozví o protiprávní povaze obsahu webu, bude mít povinnost stránky znepřístupnit. Zákon rovněž vymezí informační povinnost při nákupu zboží přes internet.

Akcionáři IPB zažalovali Českou republiku ve Štrasburku

Menšinoví akcionáři bývalé Investiční a Poštovní banky zažalovali Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle předsedy sdružení drobných akcionářů IPB Jaroslava Šafaříka se jim nelíbí postup českých orgánů při vyšetřování trestních oznámení menšinových akcionářů bývalé banky na představitele ČSOB a ministerstva financí kvůli převzetí IPB. Policie údajně porušila právo akcionářů na spravedlivý proces. Sdružení požaduje náhradu škody, a pokud soud stížnosti vyhoví, může získat i "spravedlivé zadostiučinění". Výši údajné škody však Šafařík nezmínil. IPB zkrachovala před třemi lety a stát ji následně prodal ČSOB. Celá kauza doposud není uzavřena, ačkoli již ČSOB převedla na stát zbylý majetek bývalé IPB z tzv. kajmanských fondů. Celý proces totiž ještě provázejí desítky soudních sporů, mezi kterými je několik arbitráží.

Součková chce vybudovat centrum transplantací pro nové země EU

Ministryně zdravotnictví Marie Součková vystoupí o víkendu na pražské konferenci ministrů zdravotnictví přistupujících zemí EU s ambiciózním projektem - nabídne jim, že Česko poskytne své kapacity a zkušenosti v transplantační medicíně a vybuduje pro tyto země špičkové centrum transplantací. V centru by se školili odborníci v oblasti transplantací a byl by zde veden registr dárců i příjemců orgánů. Návrh by se měl stát součástí takzvané Pražské deklarace, kterou by ministři měli přijmout v neděli na závěr jednání. Česko je podle ministryně připraveno nabídnout své zkušenosti rovněž v boji s tuberkulózou, tropickými nemocemi a AIDS.

Česko patří mezi země s nejvyšším počtem týraných dětí

Každý rok zemře ve vyspělých zemích 3500 dětí mladších 15 let v důsledku týrání a zanedbávání jejich životních potřeb. Oznámil to Dětský fond OSN UNICEF. Česká republika je podle šetření mezi 27 sledovanými státy zařazena do skupiny zemí s největším výskytem týraných a utýraných dětí. Nejlépe ze studie vyšly Španělsko, Řecko, Itálie, Irsko a Norsko, které tradičně vykazují nejnižší roční statistiky týrání dětí či jejich úmrtí v důsledku násilí nebo zanedbání. Naopak propadly Belgie, Česká republika, Nový Zéland, Maďarsko a Francie, které vykazují čtyřikrát až šestkrát vyšší statistiky trpících dětí v populaci než průměrný stát ve zkoumaném vzorku. Na samé špičce špatného zacházení se umístily Spojené státy, Mexiko a Portugalsko, kde jsou ve srovnání s průměrem statistiky desetkrát až patnáctkrát vyšší. Podle UNICEF jsou ale tyto údaje značně podhodnocené, protože odrážejí jen případy zachycené policií; fond má za to, že množství týraných a zanedbávaných dětí může být až dvojnásobné.

Obyvatelé ČR se vracejí k tuzemskému zboží

Většina obyvatel České republiky, celých 63 procent, při nákupu potravin a nápojů dává přednost tuzemským výrobkům. Zahraniční produkty lidé výrazně preferují jen u spotřební elektroniky a částečně u kosmetiky a parfumerie. Upřednostňování zahraničního zboží, jež se v České republice projevovalo na počátku 90. let, je minulostí. Zjistila to agentura TNS Factum, která se zabývá výzkumem trhu. Lidé podle ní české výrobky upřednostňují především ze zvyku a protože myslí, že nejsou o nic horší než cizí. Proti minulosti vzrostl i podíl těch, již se domnívají, že české výrobky jsou kvalitnější. O něco silnější je i ochota podporovat tuzemské výrobce.

Česká hlava má zvýšit prestiž českých vědců

Zvýšení společenské prestiže vědeckých pracovníků a popularizace jejich výzkumu je cílem projektu Česká hlava, ve kterém se letos sešlo více než sto nominací na národní cenu. Zajímavostí je řada výsledků z medicínského výzkumu, mimo jiné nové protinádorové léčivo z brněnského podniku Pliva-Lachema. Na finanční odměny, spojené letos s vítězstvím v osmi kategoriích, připadne více než jeden milion korun. Loni při prvním ročníku to bylo v pěti kategoriích 250.000 Kč. Český stát vydává ročně ze svého rozpočtu na vědu a výzkum 13,5 miliardy korun, což je necelých 0,6 procenta HDP. Menší sumu vynakládá již jen Řecko. Celkovou částku do 1,3 procenta HDP, která v ČR na vědu a výzkum připadá, doplňují firemní a soukromé zdroje. Smyslem projektu Česká hlava je dokázat, že společnost bez vědecké a technické inteligence nemůže prosperovat.

V Itálii dosud zůstává zraněná česká studenta po havárii autobusu

Po pondělní nehodě školního autobusu v Itálii zůstává stále v péči tamních lékařů jedna studentka brněnského Klasického gymnázia. Další čtyři zranění studenti a jedna profesorka byli v minulých dnech převezeni zpět domů. Zbytek školní výpravy je v současné době v italské Aroně, kam zájezd směřoval. Autokar se studenty havaroval v pondělí dopoledne na dálnici Brescia-Milán v severní Itálii. V autobusu bylo 20 studentů, dvě učitelky a dva řidiči. Po nehodě zůstalo nezraněno osm studentů, ostatní utrpěli zranění lehčího a středního rázu. V současné době pobývá většina účastníků zájezdu v hostitelských rodinách z Arony, do Brna by je měl náhradní autobus přivézt v neděli.

V Mělníku chystají tradiční vinobraní

Mělnické vinobraní i letos pokračuje v tradici třídenních oslav. Slavnostně je zahájí fanfáry z balkónu radnice a zvony chrámu sv. Petra a Pavla v pátek v 18.00 hodin. Při dobrém počasí by do města mohlo zavítat 30.000 až 35.000 lidí, pro které organizátoři připravili kulturní program od folklóru a rytířských soubojů přes divadelní vystoupení a koncerty ve stylu folku, country, popu i rocku. Hrát, tančit i zpívat se bude na náměstí Míru, v Husově a Svatováclavské ulici, na Palackého náměstí a za kostelem sv. Petra a Pavla. Návštěvníkům se představí například Vladimír Mišík se skupinou Etc, Kamil Střihavka a WOO DOO Band, Daniel Nekonečný a Šum svistu, Bluesberry, Ivan Hlas nebo Žlutý pes. Ve stáncích bude možné najít kováře, řezbáře, perníkáře a další prodejce tradičních výrobků.

Kinematograf bratří Čadíků končí putování po evropském kontinentu.

Pojízdný kinematograf bratří Čadíků tento týden končí - pořádá poslední představení v nizozemském Groningenu. Na cestách je jeho posádka od 1. května a celá akce by měla skončit na Staroměstském náměstí v Praze 28. anebo 29. září. Kinematograf zavítal do osmi zemí - Maďarska, Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Německa, Francie, Belgie a Nizozemska - a promítal skoro ve třech desítkách měst; další pojízdná kina jezdila po ČR a po Slovensku. Divácky bylo úspěšné turné po Francii, kde v Nancy přišlo 700 až 800 lidí na každou projekci a byla vynikající atmosféra. Obliba jednotlivých snímků kolísala podle různých zemí, ale i měst či vesnic. Na Západě měli největší úspěch Samotáři, na Východě pak Nejasná zpráva o konci světa a také Švankmajerovi Spiklenci slasti.

Chránění predátoři způsobují rybářům milionové škody

Vlivem dvou nejsilnějších rybožravých predátorů - zákonem chráněné vydry říční a kormorána velkého - přišel v loňském roce Český rybářský svaz na rybách o více než 325 milionů korun. Ve většině případů si svaz musí hradit ztráty sám z členských příspěvků sportovních rybářů. Stát sice přebírá zodpovědnost za ztráty způsobené některými zvláště chráněnými živočichy, k nimž vydra i kormorán patří, a umožňuje kompenzaci ztrát, v praxi je tomu ale jinak. Zákon chrání především chovné nádrže. Škody si nárokují rybníkáři, když doloží, že jejich oplocený revír byl napaden predátorem. Neochraňuje ale volné vodní plochy, kde loví sportovní rybáři. Podle nich tak jsou zájmy ochránců přírody nadřazeny zájmům spolků. Zákon o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy platí od roku 2002. Na základě posudků Českého nadačního fondu pro vydru, který od roku 2000 zpracoval téměř 160 odborných posudků, vyplatil stát více než 6,5 milionu korun jen za škody způsobené vydrou. Rybáři ale tvrdí, že je to jen zlomek jejich ztrát.

Nová slonice si v pražské ZOO rychle zvyká

Nový přírůstek zoologické zahrady v Praze-Troji slonice Praja se rychle zotavuje z náročné cesty z Münsteru. Sedmadvacetiletá samice se už připojila k Šanti a Gulab, dvěma zdejším asijským slonicím, a rychle se s nimi sžívá. Příští týden v Troji přivítají sloního samce Nagathana. Chovatelé se těší, že za několik málo let bude pražská zoo slavit narození sloního mláděte. Transport zvířat bude stát zhruba 1,2 milionu korun. Veškeré náklady hradí sponzoři. Chov slonů v Praze čekají zásadní změny. Při loňských povodních se utopil slon Kadíra. Výběh slonů byl proto rozšířen o únikový koridor, aby se při případné další povodni zvířata mohla volně přemístit do vyšších poloh. Zoo současně plánuje výstavbu nového výběhu. Ten by měl být hotov koncem roku 2006.

Kongres fair play potvrdil světové ceny pro české sportovce

Světové ceny fair play převezmou také čeští sportovci; pilot Stanislav Kubíček za záchranu života, atlet Václav Čevona za celoživotní činnost a výchovu mládeže a řidič kamionu Karel Loprais za pomoc druhým při dakarské rallye. Potvrdil to evropský kongres fair play, který se koná na portugalském ostrově Madeira. Českou stranu na něm zastupuje někdejší lyžařka Květa Jeriová-Pecková a místopředseda Českého klubu fair play při národním olympijském výboru Karel Malina. Kongres rovněž potvrdil, že Evropský klub letos udělí hlavní evropskou cenu fair play za propagaci čestnosti a spolupráce. Tu naposledy získala Česká republika, jejíž klub fair play má 800 členů.

A na závěr ještě krátce o počasí

Noc má být téměř jasná, jen k ránu se ojediněle vytvoří mlhy. Teploty od 7 do 11 stupňů. Zítra bude slunečno, teploty 24 až 28 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.