Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

ODS chce svrhnout vládu již tento týden

ODS vysloví nedůvěru koaliční vládě sociálních demokratů, unionistů a lidovců tento týden. Výkonná rada největší opoziční strany v pondělí rozhodla o tom, že podpoří iniciativu svých poslanců. "Špidlova vláda škodí republice," vysvětlil na tiskové konferenci důvod hlasování o důvěře kabinetu místopředseda strany Petr Nečas.

Špičky ODS své rozhodnutí vysvětlily mimo jiné tím, že premiér Vladimír Špidla upustil od svého tvrzení, že existenci své vlády podmiňuje přijetím finanční reformy sněmovnou. Reforma podle občanských demokratů Českou republiku dostane do situace, kdy bude mít ve své historii největší roční zadlužení.

Konkrétní termín, kdy se bude sněmovna návrhem zabývat, je podle ODS závislý na pořadu schůze, která začne v úterý odpoledne. Občanští demokraté mají ve sněmovně dostatek hlasů na to, aby dolní komoru k hlasování o důvěře kabinetu přiměli. K tomu, aby sněmovna vyjádřila nedůvěru, by ale potřebovali kromě hlasů opozičních komunistů alespoň jeden hlas z tábora vládní koalice. "Bude záležet na každém poslanci, jak se rozhodne," uvedl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Druhá parlamentní opoziční strana KSČM je také pro vyslovení nedůvěry vládě, protože se jí nelíbí chystaná finanční reforma. Chce, aby reforma více zatížila bohaté a aby vláda vypracovala prorůstový ekonomický program a zajišťovala zaměstnanost.

Evropský den bez aut: stovky evropských měst uzavřeny automobilům

Evropského dne bez aut, kterým v pondělí vyvrcholil Evropský týden mobility, se zúčastnilo více než 600 měst ve 20 evropských zemích. Městská centra byla většinou zcela uzavřena automobilům, které například v londýnských ulicích vystřídali herci a divadelní představení.

Evropský den bez aut se letos podruhé konal i v České republice. Jeho hlavním cílem je upozornit na problematiku automobilové dopravy a nabídnout lidem ekologičtější způsoby přepravy. K tomu chtěl dnes přispět i ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který nejprve z Úval u Prahy do hlavního města přicestoval vlakem a další zhruba dva kilometry k Úřadu vlády pak zvládl na kole. "Za dva tři roky takhle pojede polovina vlády," řekl novinářům s tím, že každá věc musí mít své průkopníky.

K Evropskému dni se letos připojilo celkem 13 českých měst, která uzavřela městská centra pro automobily, a pět dalších akci oficiálně podpořilo. Jedním z nich byla i Kroměříž. Kroměříž společně se Vsetínem také podepsaly Chartu 2003, v níž se obě města zavazují k pořádání akcí zlepšujících bezpečnost v dopravě.

Vznik Evropského dne bez aut iniciovala Evropská komise v roce 2000. Loni jako novinku podpořila i iniciativu evropských nevládních i vládních organizací a týden od 16. září do 22. září stanovila jako Evropský týden mobility. V České republice se navíc koná každoročně 19. září český Den bez aut, který organizace Děti Země letos uspořádala již po jedenácté.

Evropská komise hodnotí návrh české reformy pozitivně jako krok správným směrem

Jako "opatrně optimistické" popisuje Evropská komise své hodnocení vládního návrhu české reformy veřejných financí. Považuje ji za první krok k jejich konsolidaci, jen velmi opatrně ale komentuje šanci reformy na schválení parlamentem i na případný příznivý vliv na ekonomickou situaci.

Komise se domnívá, že česká vláda správně koncipuje reformu o dvou částech, jež se rovnovážně týkají rozpočtových příjmů i výdajů. Volí tak těžší cestu; snazší by zajisté bylo pouze zvýšit daně. Debata v politické rovině a mezi sociálními partnery ukázala, že existuje jisté pochopení pro takový postup.

V daňové části návrhu komise vítá především nové zákony o dani z přidané hodnoty a o spotřebních daních, které znamenají definitivní sladění se směrnicemi EU. Po prezidentském zamítnutí se tudíž s napětím očekává jejich osud. Pokud neprojdou, bude mít Česko sedm měsíců před vstupem jeden černý puntík navíc na seznamu nesladěné legislativy.

Daně z příjmů a z nemovitostí právo EU neupravuje, takže ani hodnocení navržených změn není podrobné. "Vidíme snahu uspokojit významné ekonomické aktéry, tedy podniky, a zároveň zajistit větší tok příjmů do státní pokladny," podotkl expert EK. Podle znalců by zdanění podniků mělo začít klesat od evropské špičky směrem k průměru, což by mělo pomoci jejich konkurenceschopnosti.

Naopak daňové zatížení statisíců příslušníků svobodných profesí bude jen spravedlivé, protože jejich situace byla "až příliš příznivá". Nebylo by divu, kdyby tito samostatně podnikající lidé protestovali; nová situace ale posune ČR ke standardu aplikovanému v zemích EU.

V oblasti sociálních výdajů Praha podle EK vyslyšela opakované pobídky, aby se hluboce zamyslela nad podobou a logikou důchodového, nemocenského a sociálního systému. Navrhované úpravy nejdou dost daleko, lze je ale považovat za první etapu na této cestě. Svědčí to o snaze přemýšlet o skutečných prioritách a orientovat sociální zabezpečení na potřebné vrstvy obyvatelstva, protože plošné uspokojování všech si stát nemůže dovolit. Konkrétní opatření EK ovšem nehodnotí, protože v této oblasti nemá kompetence.

Navrhovaná česká opatření se podle ní podobají postupu některých chudších zemí EU a také tomu, co se doporučuje dalším státům unie - soustředit státní výdaje v rámci přerozdělování na slabé vrstvy obyvatelstva a zabránit tak tomu, aby "stát blahobytu" dusil samotný stát. EK oceňuje, že bolestná debata na toto téma jde v Česku na dřeň problémů, aniž by vyvolávala zásadní sociální konflikt.

Mlynář: Jednou z variant privatizace Telecomu je prodej minority

Česká vláda uvažuje o tom, že v Českém Telecomu prodá pouze menšinový podíl, přestože má ve firmě většinu. Pokud by se ale nenašli zájemci o celý nabízený balík, v úvahu by připadal i prodej mobilní odnože Eurotel bez Telecomu. Britskému ekonomickému listu Financial Times to řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Podle pondělního vyjádření Mlynářovy mluvčí Kláry Volné nejsou však tyto informace reakcí ministra na páteční oznámení TelSource o záměru prodat svůj 27procentní podíl v Telecomu, ale pochází ze zhruba 14 dní starého rozhovoru ministra Mlynáře pro britský list. Poslední krok TelSource podle ní ministerstvo analyzuje a zatím se k němu nebude vyjadřovat.

Ministerstvo informatiky chce podle listu vládě navrhnout celkem tři možnosti řešení. Buď prodat celých 51 procent akcií Telecomu, nebo pouze menší část, nebo zprivatizovat jen Eurotel a Telecom si ponechat. Podmínkou ale zůstane, aby zájemci o privatizaci byli spojeni se strategickým investorem, například s některou firmou z odvětví telekomunikací, a nejen s finanční společností. Prodej obou firem zvlášť a ve stejnou dobu podle Mlynáře není na pořadu dne.

Ministr řekl, že vláda je připravena v příštím roce privatizovat a jednat, přičemž o strategii bude informovat do konce roku. Nejdříve ale musí být o podíl v Telecomu zájem. To by se ale mohlo ukázat jako závažný problém, protože Mlynář sám přiznal, že "zástupy zájemců" zatím nevidí.

Mlynář by chtěl, aby byl Telecom zprivatizován příští rok, nechce však vládu přemlouvat k vypsání tendru, do kterého by se nikdo nepřihlásil. Už na konci loňského roku mohlo Telecom za asi 1,82 miliardy dolarů získat konsorcium Deutsche Bank a TDC, avšak z kontraktu sešlo kvůli postoji konsorcia TelSource. To chtělo za svůj menšinový podíl získat stejnou částku jako vláda.

TelSource je bývalým strategickým partnerem vlády a má zhruba 27 procent akcií Telecomu. Jejich společná dohoda vyprší příští rok, což by mohlo privatizaci podle Mlynáře zjednodušit. Šance na prodej Telecomu jsou už ale větší, protože se jednak zlepšil stav globálního telekomunikačního sektoru, jednak má Telecom plnou kontrolu nad mobilní odnoží Eurotel.

Deníku kdosi poslal náboje, určené zřejmě poslanci Hojdarovi

Dopis se dvěma pravděpodobně ostrými nábojnicemi, v němž bylo napsáno jméno poslance ČSSD Josefa Hojdara, objevili v pondělní poště pracovníci Deníku Mostecka, jedné z mutací severočeských Deníků Bohemia. Josefa Hojdar, který žije v Mostě, tato událost podle jeho slov znepokojila, protože prý koresponduje s výroky některých poslanců.

Podle šéfredaktora Deníku Mostecka Jiřího Macana byly nábojnice přilepeny na papíře, na který někdo rukou napsal slova Hojdar a BIS a nalepil vlajky Evropské unie a Belgie.

Dopis s nábojnicemi, na němž chyběly údaje o odesílateli, zaměstnanci deníku předali policii. Zásilku prozkoumají odborníci na balistiku, daktyloskopii a biologickou expertizu.

Sociálnědemokratický poslanec Josef Hojdar na sebe upoutal pozornost nesouhlasem s připravovanou vládní reformou veřejných financí. Vystoupil z poslaneckého klubu sociálních demokratů a pohrozil, že pokud vláda nevezme v potaz jeho pozměňovací návrhy, nezvedne ruku pro některé zákony. "Nevím, kdo by za tím mohl být. Silně mě však znepokojuje, že tato událost koresponduje s výroky některých kolegů na parlamentní půdě. Zaznělo například, že bych potřeboval pořádně zbít, vyhodit z okna a podobně. To už nemohu jen tak přejít," uvedl Hojdar. S podobnou výhrůžkou se prý ve své politické kariéře dosud nesetkal.

S pohrůžkami na Hojdarovu adresu přišel například poslanec za ČSSD Radim Turek. Lidové noviny minulý týden citovaly Turka, který o Hojdarovi v nadsázce řekl: "Když bude hlasovat proti reformě, není sociálním demokratem. Asi ho lze jen zastřelit, jiné řešení nevidím."

Na žádost Josefa Hojdara policie nedávno prohlédla jeho kancelář a sekretariát ve sněmovním hospodářském výboru. Důvodem bylo podezření z možného umístění odposlouchávacího zařízení.

Školští odboráři zvažují stávku i petice za zvýšení platů

Českomoravský odborový svaz pracovníků (ČMOS PŠ) znovu zvažuje protesty za zvýšení platů zaměstnanců škol. Po zářijové denní stávce uvažují okresní odborové organizace o peticích, ale i vícedenním protestu. Předsednictvo školských odborů by mělo v polovině října rozhodnout, jakým způsobem budou dál postupovat, řekl v pondělí novinářům předseda odborů František Dobšík.

Vláda v polovině září nepřidala při schvalování rozpočtu peníze na zvýšení mezd pracovníků školství. Kabinet měl podle odborářů dostatek prostoru na přerozdělení peněz tak, aby měl více na svou prioritu - školství. Podle Dobšíka odbory sice vnímaly, že vláda přidala vysokým školám, na druhou stranu ale čekaly, že se podobným způsobem zachová i k regionálnímu školství.

Místopředseda odborů Jiří Valenta řekl, že vláda ukázala při rozdělování 11 miliard korun své skutečné priority. Kromě vysokých škol přidala zemědělcům a dopravě. Než o konečné podobě rozpočtu bude rozhodovat parlament, mají odboráři ještě dostatek času na to, aby působili na poslance a přesvědčili je, že je třeba školství přidat, podotkl Dobšík.

Pokud by se rozhodli k protestním akcím, chtěli by je uskutečnit ještě před konečným schválením rozpočtu poslanci.

Pracovníci školství kvůli vládní reformě veřejných financí, která pro mnohé z nich znamená meziroční pokles příjmů, stávkovali už 1. září. Zavřeno zůstalo kolem 3000 škol.

Musílková: Půjčka s garancí státu finanční problémy VZP nevyřeší

Půjčka 1,5 miliardy, za niž by převzal garanci stát, nevyřeší problémy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle její ředitelky Jiřiny Musílkové umožní pouze překlenout období, kdy budou pojišťovně chybět dvě miliardy, jež na jaře vyplatila lékařům dopředu a nyní je musí do systému vrátit.

Na státní garanci pro VZP se dohodla o víkendu ministryně zdravotnictví Marie Součková a premiérem Vladimírem Špidlou. VZP však nemá jisté ani tyto peníze, protože garanci kromě kabinetu musí schválit také sněmovna.

"I kdybychom si půjčku vzali, jenom nahradíme dvě miliardy, které se musejí vrátit. Nedostatek finančních prostředků to nevyřeší," uvedla v pondělí Musílková. Podstatné podle ní je dosáhnout rovnováhy příjmů a výdajů. S tím souvisejí zásahy do sítě nemocnic a další koncepční kroky.

Musílková připomněla, že výdaje na péči rostou o devět až 11 procent ročně, příjmy však jen o tři až pět procent. Průměrné náklady na pojištěnce rovněž rostou, v roce 2000 činily ve skupině 80 až 84 let 26.000 korun za rok, loni 38.000. Stát za své pojištěnce přitom platí měsíčně jen 467 korun.

VZP očekává letos osmimiliardový propad v hospodaření. Přitom jí na pojistném dluží státní podniky 17 miliard. K nim se nemůže dostat, protože podniky zkrachovaly nebo jsou v konkurzu. Celkem chybí v systému zdravotního pojištění 25 miliard.

Součková navrhuje, aby tři miliardy dluhu odkoupila konsolidační agentura. Konsolidaci podle ní přinese i to, že agentura odkoupí 1,3 miliardy dluhu bývalých okresních nemocnic. Podle odhadu jejich dluh činí celkem šest miliard.

Ministerstvo zemědělství zatím dostalo několik stovek žádostí o náhrady za zaorávky

Ministerstvo zemědělství zatím dostalo několik stovek žádostí o náhradu škod, které zemědělcům na ozimých plodinách způsobilo nepříznivé počasí během zimy. Rolníci dostanou kompenzaci 4000 korun na hektar zaorané plochy. Letos na jaře museli kvůli poškození zaorat zhruba 300 tisíc hektarů ozimů.

Ve čtvrtek má resort podle Hugo Roldána z odboru komunikace dostat peníze od ministerstva financí. Poté bude moci začít náhrady vyplácet. Prostředky by měly být mezi poškozené zemědělce rozděleny nejpozději do konce roku.

"Je to podle představ, co jsme navrhovali," řekl již dříve tajemník Agrární komory Jan Záhorka s tím, že 4000 korun na hektar odpovídají požadavkům komory. Zpoždění v náhradách ale označil za značné, protože škody vznikly na jaře.

Rolníci kvůli poškození porostů nepříznivým zimním počasím letos zaorali více než pětinu ozimých obilovin z původní plochy přibližně 902 tisíc hektarů a také zhruba třetinu z 333 tisíc hektarů ozimé řepky. Škodám neunikly ani víceleté pícniny a ozimá zelenina.

Soud uvalil vazbu i na posledního ze čtveřice stíhané kvůli únosu

Ve vazební věznici skončil i poslední ze čtveřice mužů, kteří v noci z 10. na 11. září unesli kvůli pětimilionovému výkupnému pražského podnikatele a jeho tříletou dceru. Policie zatkla osmadvacetiletého Romana Dziwisze poté, co se jí v sobotu dopoledne přihlásil.

Všichni čtyři podezřelí jsou vazebně stíháni za vydírání, zbavení osobní svobody a loupež a hrozí jim až 12 let vězení. Tři z mužů odmítli vypovídat, jeden se podle státního zástupce k trestné činnosti zcela přiznal. Počet obviněných je asi konečný.

Při zadržení prvních tří podezřelých policie zajistila i třímilionovou část výkupného. Po čtvrtém muži pátrala a díky oznámení občanů jej v sobotu sledovala. Dziwisz to zřejmě nervově nevydržel a dostavil se na služebnu. "Měl u sebe pouze 100.000 korun," uvedl žalobce. Zbývající část dvoumilionové sumy prý utratil. Mimo jiné tak, že platil za všechny hosty v restauraci. Policie mu ale příliš nevěří a hodlá si Dziwiszovo vyjádření o útratě vysoké částky ověřit.

Únosci se převlékli za policisty a automobil s podnikatelem zastavili nedaleko Prahy. I s dcerkou ho pak odvezli na Tachovsko a drželi je oba v rekreačním objektu rodičů jednoho z únosců. Oba se dostali na svobodu poté, co otec sehnal a předal únoscům požadované výkupné.

Vyděrač, který podpálil lesní porost, požaduje milion korun

Policie pátrá po žháři, který požaduje milion korun. Anonymní dopis s požadavkem na vydání peněz našli v pátek v lese u Litvínova na Mostecku hasiči, kteří zde likvidovali požár. Založil ho podle policie právě vyděrač, který v případě nevydání peněz vyhrožuje dalšími požáry, uvedla v pondělí mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

"Dopis existuje, bude podroben znaleckému posudku. Vzhledem k počátečnímu stadiu vyšetřování nebude policie z taktických důvodů informovat o přijatých bezpečnostních opatřeních ani o průběhu vyšetřování," uvedla Světláková. Policie tak i tají, zda už autor dopisu upřesnil podmínky předání peněz.

Vydírání nepřímo potvrdilo, že na 70 požárů převážně lesních porostů v okolí Litvínova, k nimž hasiči vyjíždějí už od srpna, má s největší pravděpodobností na svědomí žhář. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, policisté vyšetřují tři podezřelé. Jeden z nich se údajně vydává za dobrovolného hasiče z Litvínova.

Letošní cenu Havlovy nadace Vize 97 dostane exministr USA Reich

Letošní cenu nadace bývalého českého prezidenta Václava Havla a jeho manželky Dagmar Vize 97 dostane Robert Reich, americký ekonom a někdejší ministr práce ve vládě Billa Clintona.

Reich je americký politik a univerzitní pedagog. Za vlády prezidenta Geralda Rudolpha Forda byl asistentem generálního prokurátora, za vlády prezidenta Jimmyho Cartera působil ve Federální obchodní komisi a v Clintonově administrativě byl v letech 1993 až 1997 ministrem práce.

Cenu uděluje Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 od roku 1999. Je určena českým a zahraniční myslitelům, kteří svým dílem pomohli významně rozšířit lidský obzor, ukázali na méně známé souvislosti jevů, rozšířili alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí.

Kromě diplomu převezme Reich v Obecním domě i berlu, která je spojována se svatým Vojtěchem. Čeká na něj rovněž přednáška a diskuse s českými a zahraničními mysliteli.

Prvním laureátem ceny Vize 97 se stal rakouský neurochirurg a myslitel žijící v USA Karl Pribram. O rok později cenu získal světoznámý italský spisovatel a literární kritik Umberto Eco a po něm český filozof a biolog Zdeněk Neubauer. Loni ocenění obdržel americký informatik a myslitel německého původu Joseph Weizenbaum.

Boskovickým schází ještě 25.000 korun na pomník Otakara Kubína

Boskovický spolek potřebuje na památník Kubína ještě 25.000 korun Nadšencům, kteří organizují blížící se odhalení památníku výtvarníka a sochaře Otakara Kubína (1883 až 1969) v Boskovicích na Blanensku, se ještě na celý projekt nepodařilo sehnat prostředky. "Schází nám téměř 25.000 korun. Na jejich sehnání máme necelý měsíc," řekl v pondělí člen Spolku přátel Boskovic Jiří Bušina.

Členové spolku nepředpokládali, že se získáním potřebných prostředků budou mít takové problémy. Od radnice v Boskovicích získali 50.000 korun stejně jako z krajského úřadu. Ten původně jejich žádost zamítl. Nakonec ale peníze přece jen poskytne.

"Vsázeli jsme na podnikatele nebo firmy s francouzskou spoluúčastí. Ve Francii totiž Kubín dlouho žil. Tyto podniky ale o akci neprojevily žádný zájem," uvedl Bušina. Naopak mile jej překvapili drobní podnikatelé. Někteří sice nepřispěli finančním darem, ale na své náklady nechaly vybetonovat podstavec pro sochu nebo upravit a osázet okolí památníku okrasnými dřevinami.

Spolek se na sbírkovou akci dlouho připravoval. Nechal například vytisknout 6000 pohlednic s Kubínovými díly. Jejich zakoupením mohou lidé přispět na památník. Zatím se ale prodala jen třetina pohledů. "Stále doufáme, že peníze seženeme. Pokud ne, asi se zadlužíme. Památník za to stojí," doplnil Bušina.

Památník v podobě Kubínovy busty bude odhalen 18. října, a to při příležitosti 120. výročí narození umělce. Na budově takzvané Rezidence, v níž ve městě žil, se objeví také pamětní deska.

Učně, kteří se přiotrávili durmanem, pustili lékaři z nemocnice

Tři šumperští učni, kteří se ve čtvrtek přiotrávili odvarem z durmanu, jsou už v domácím léčení. Jejich stav se zlepšil, a proto mohli být propuštěni, uvedl v pondělí primář dětského oddělení místní nemocnice Miroslav Musílek.

Mladíci ve věku 16 a 17 let podle policistů vypili odvar při praxi na pile v Rapotíně na Šumpersku. Kdo drogu donesl a uvařil, se zatím vyšetřovatelům nepodařilo zjistit.

Policie vydala druhý den po otravě mladíků prohlášení, ve kterém upozornila veřejnost na nebezpečí konzumace durmanu. "...Obsahuje velice nebezpečný a zákeřně působící atropin. I jeho malé množství může způsobit smrt udušením, neboť paralyzuje nervovou soustavu," varoval policejní mluvčí Josef Ostřanský.

Sport:

Hokejista Martin Procházka se vrátil na Kladno, do klubu, kde odstartoval svoji kariéru. Olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa podepsal dnes s Kladenskými tříletou smlouvu.Jedenatřicetiletý Procházka ukončil minulý týden předčasně svoje angažmá v ruském Chimiku Voskresensk.

Ani ve třetím zápase na evropském šampionátu volejbalistek se české reprezentantky nedočkaly vytouženého vítězství, byť s Nizozemskem bojovaly pět setů. Po dvou hodinách prohrály 2:3, v rozhodujícím dějství 10:15, a jejich šance na postup do finálové osmičky znovu o něco klesly.Po úterním dnu volna zakončí české hráčky skupinu proti Ukrajině a dosud neporaženému Polsku.

Počasí:

V úterý bude zpočátku polojasno, později se ale začne od západu zatahovat a přijdou přeháňky a ojedinělé bouřky. Teploty 22 až 26 stupnů, na západě Čech jen kolem 20, na horách 16 stupňů Celsia. Jihozápadní vítr, který může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině, se v Čechách za frontou změní na severozápadní a zeslábne.