Zprávy Radia Praha
Špidla hájil současnou vládu a reformu, odmítl opoziční recepty
Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) dnes hájil dosavadní působení své vlády a odmítl hospodářské a politické recepty opozice. V projevu k poslancům mimo jiné slíbil, že v roce 2006 bude mít republika stabilizované finance a zřejmě už nový důchodový systém. Špidla reagoval na drtivou kritiku, kterou ho v předchozích projevech zahrnuli předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý a šéf KSČM Miroslav Grebeníček. Oba míní, že kabinet škodí zemi a měl by odejít. O návrhu ODS vyslovit vládě nedůvěru bude dolní komora hlasovat v pátek. Zatím se zdá, že opozice nebude mít na svržení kabinetu dost hlasů. Grebeníček vládu vyzval, aby odešla sama.
Špidla se ale k ničemu takovému zjevně nechystá. Řekl, že občanští demokraté ve svém reformním plánu Modrá šance nabízejí jen "prázdno, nedefinované prázdno". Za dnešními ekonomickými problémy je navíc podle něj chybná ekonomická politika do roku 1996, kdy občanští demokraté politické scéně dominovali. ODS v té době zasadila státu takovou ránu, že se "otřásl a setřásl tuto vládu", uvedl premiér. Menšinové vládě ČSSD se pak sice podle něj podařilo vyvést republiku z krize, ale byla třeba zaplatit další skryté dluhy. Špidla nedoporučuje ani recepty KSČM, v Grebeníčkově projevu slyšel návrh na novou socialistickou revoluci. Tradiční postup komunistů si podle něj Česká republika už vyzkoušela a neudělala s ním dobrou zkušenost.
Premiér mimo jiné znovu slíbil boj proti šedé ekonomice. Opozici obvinil, že předvádí politické divadlo, čímž prý poškozuje ekonomické zájmy státu. Současná vládní reforma se podle něj snaží udržet koncepci sociálního státu a schopnost ČR být "v první lize" evropských zemí. Tlustý dnes mimo jiné řekl, že za vládním termínem reforma se skrývá zdražování všeho, co se dá. Vládu obvinil, že vyjednala nejhorší podmínky pro vstup země do Evropské unie a že hájí zájmy Bruselu v Praze, a ne naopak. Prohlásil, že ODS je připravena podílet se na hledání východiska ze situace, do níž se země dostala. Přiznal, že ODS nemá sílu vládu svrhnout a že v pátečním hlasování o nedůvěře kabinetu riskuje prohru. Při hodnocení vládní politiky ale připomněl výrok Jana Wericha, že souboj s hloupostí nelze vyhrát, ale ani s ním nelze přestat, protože jinak by hloupost vyhrála.
Zeman: Zvýšil bych daně podnikům a příjmy státního rozpočtu
Stát by měl zvýšit daně podnikům a zvýšit příjmy státního rozpočtu, řekl dnes na konferenci v Žofínském paláci expremiér Miloš Zeman. Kabinet se podle něj snaží šetřit především na důchodcích, zaměstnancích a nemocných lidech. Odborům Zeman vzkázal, že nemohou chtít vyšší platy, když nemají vyšší produktivitu. "Propustil bych také neschopné a nekvalifikované úředníky," dodal. Reforma veřejných financí je podle něj zradou na volebním programu ČSSD. "Je to reforma špatná, je-li to vůbec reforma", řekl. Způsobí prý zbrzdění růstu ekonomiky, sociální napětí a posílení KSČM na úkor ČSSD. Růst dluhů nemusí být podle Zemana špatný, pokud tyto peníze vláda efektivně investuje.
Snižování daní firmám není podle něj "cestou do pekla, ale do Bangladéše" a vedlo by k extrémně nízkým platům Čechů. Zeman se také vyslovil pro větší progresivitu daně z příjmu občanů. Bohatí by tak měli státu odvádět ještě více peněz. Ve shodě s reformou by Zeman srovnal daňové zatížení podnikatelů a zaměstnanců. Současný systém podporuje zaměstnávání na černo nebo na živnostenský list. "Ten má dnes každá uklízečka," řekl expremiér. Ušetřit by se dalo také na výdajích na státní správu. Zeman přiznal, že se jeho vládě nepodařilo vyřešit vysokou nezaměstnanost. Přišel nyní s návrhem přeměnit ministerstvo pro místní rozvoj na ministerstvo veřejných prací. Stát by tak za minimální mzdu organizoval prospěšné a zabezpečovací práce. Nezaměstnaní, kteří by nemohli sehnat místo a tyto práce odmítli, by neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti, ani na sociální dávky. Nezaměstnanost, která nyní v ČR dosahuje deseti procent, by to prý výrazně snížilo. Zeman podpořil reformu důchodového systému, který by ale měl zachovat solidaritu. Upozornil ale, že důchody se na deficitu nijak nepodílejí, naopak se na penze vybere o 30 miliard více, než se na ně vydá. Průběžný systém by prý bez problému vydržel ještě deset let.
ČR má podle Zemana již nyní jedno z nejmenších daňových zatížení podniků v Evropě. Snaha snížit daň z příjmu z 31 na 24 procent je prý dárečkem hlavně zahraničním podnikatelům. Ti již nyní těží z nízkých daní a levné pracovní síly a své zisky převážně vyvážejí za hranice, dodal Zeman. Snížení daní by navíc jen v příštích třech letech znamenalo výpadek příjmů rozpočtu ve výši 30 miliard korun. Průměrné odvodové zatížení, které kromě daně z příjmu zahrnuje i odvody na sociální a zdravotní zabezpečení, je prý v EU asi o 15 procent vyšší než v ČR, kde dosahuje 40,5 procenta.
Kvůli vyšší spotřební dani stoupnou o miliony náklady dopravců
Kvůli zvýšení spotřební daně z nafty o 1,80 koruny na litr, jak navrhuje sněmovna, stoupnou náklady dopravcům o miliony korun ročně. Především pro malé firmy provozující nákladní automobilovou dopravu může o dvě koruny dražší nafta znamenat existenční problémy, řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. O desítky milionů korun se zvýší náklady také Českým drahám, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Zvýšení daně se podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka nedotkne jen autodopravců, ale také exportérů a občanů. Podniky totiž budou muset zvýšení vstupních nákladů promítnout do cen. Omezena bude i mobilita pracovních sil a tím se v řádech desetin procenta zvýší také nezaměstnanost, řekl Drábek.
Podle studie Centra dopravního výzkumu se především malé dopravní firmy do pěti vozidel dostanou vinou vyšší spotřební daně do ztráty a hrozí jim krach. Podle Felixe přitom podniky do pěti vozidel představují přes 80 procent ze všech 30 tisíc firem v dopravě. V situaci, kdy je na českém trhu přebytek dopravních kapacit, totiž mají hlavně malé firmy velmi nízké marže. Podle Felixe by růst spotřební daně z nafty o 1,80 koruny na litr představoval přímé zvýšení nákladů o 80.000 Kč za rok na jedno vozidlo. V řádu desítek milionů korun by se zvýšily náklady na nákup nafty Českým drahám. Přesnější dopady zvýšení daně do nákladů však podle Šťáhlavského zatím není možné specifikovat. Celkový dopad do nákladů bude totiž záležet také na rozsahu dopravy v příštím roce. Dráhy se budou snažit omezit dopad vyšší daně nasazováním lokomotiv s menší spotřebou.
Náklady by však rostly také krajům a obcím při zajišťování dopravní obslužnosti. Podle Česmadu by se zajišťování provozu osobní dopravy zdražilo o 200 milionů korun. Se zvýšením spotřební daně o 1,80 koruny na litr nafty počítá poslanecký návrh, který již sněmovna schválila. Senát však návrh sněmovně vrátil s tím, že by daň měla být vyšší jen o 1,35 Kč na litr. Poslanci zřejmě senátem vrácený návrh znovu projednají tento týden.
Kauza vytunelování CS Fondů se vrací k novému soudnímu projednání
Kauza vytunelování CS Fondů se vrací pražskému městskému soudu k novému projednání a rozhodnutí. Nařídil to dnes Vrchní soud v Praze. Znamená to, že se rozsudek pražského soudu, který předloni v lednu vyměřil čtyřem obžalovaným mužům tresty v rozmezí od pěti do deseti let vězení, ruší. Odvolací soud došel totiž k závěru, že městský soud vynesl svůj verdikt, aniž by provedl všechny potřebné důkazy.
Na Oscara Češi nominují film Želary
Česká filmová a televizní akademie doporučí k nominaci na Oscara film Želary producenta a režiséra Ondřeje Trojana. Oznámil to dnes ředitel akademie Petr Vachler. V užším výběru byly ještě filmy Nuda v Brně a Pupendo. Trojanův nový snímek na motivy novely Květy Legátové vidělo za necelý měsíc už více než sto tisíc lidí. V Americe by podle Vachlera mohl zaujmout, protože vypravuje silný příběh. Nominace na prestižní ocenění Oscar budou v USA oznámeny 27. ledna. Hlavní večer s předáváním cen je plánován do Los Angeles na 29. února.
O Oscarech rozhoduje podle Trojana 510 akademiků rozsetých po celém světě. "Uděláme maximum, aby film postoupil dál," řekl novinářům. Konstatoval zároveň, že českým filmům, na rozdíl od sportovců, se od státu pro podobnou reprezentaci, jako je oscarové klání, nedostává skoro žádné podpory. Ministerstvo kultury přispěje podle Vachlera na zhotovení kopie vybraného filmu 100.000 korun. Film Želary má velkou naději na úspěch také podle herce Miroslava Donutila. "A pro Aňu Geislerovou by to mohlo znamenat mnoho. Její výkon nezůstane bez povšimnutí a bude mít díky Želarům raketový start do filmu světového," předpovídal Donutil na tiskové konferenci.
Počasí:
V noci a v pátek bude skoro jasno, k ránu pak místy mlhy. Teploty v noci klesnou na 4 stupně až nulu a připravte se na přízemní mrazíky. Přes den teploty vystoupí na 17 až 21.