Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Havel blahopřál letošní laureátce Nobelovy ceny za mír

Exprezident Václav Havel blahopřál íránské právničce a bojovnici za lidská práva Šírín Ebadiové k letošní Nobelově ceně za mír. Sám patřil k letošním horkým kandidátům na udělení této prestižní ceny, dalším kandidátem byl i papež Jan Pavel II. Podle svého tajemníka Jakuba Hladíka Václav Havel soudí, že si Ebadiová ocenění bezpochyby zaslouží. Václav Havel je na udělení Nobelovy ceny navrhován opakovaně už od roku 1990. "Neberu to jako soutěž v baseballu, nebo něco takového. Být navrhován a nedostávat tuto cenu, na to jsem ostatně zvyklý. Pokud si pamatuji, poprvé jsem byl navržen v roce 1982, když jsem byl ve vězení na Borech, tedy více než před dvaceti lety. Dokonce by bylo i v rozporu s mým přesvědčením, kdybych ji dostal během svého prezidentství. Prezidenti jsou za to placeni, aby usilovali o mír," řekl Havel při návštěvě Olomouce, kam v pátek odjel jako host literárního festivalu Poezie bez hranic. Podle něj by cena měla podporovat především jedince, kteří se za dodržování lidských práv, spravedlnosti a lidské důstojnosti angažují dobrovolně, jako občané, aniž jsou za to placeni. Tomuto přesvědčení podle něj odpovídá i letošní výběr laureáta.

Prezident Klaus a ministr Svoboda k udělení letošní Nobelovy ceny za mír

Udělení Nobelovy ceny za mír íránské bojovnici za lidská práva Šírín Ebadíové odpovídá podle českého prezidenta Václava Klause hodnotám, které norský výbor při výběru laureátů zastává. "Já myslím, že Írán je dneska tak nesvobodná země, že to, že komise zvolí člověka odtud, asi odpovídá prioritám, které mají," řekl prezident. Ministr Svoboda íránské bojovnici za lidská práva upřímně blahopřál. "Je to ocenění boje za lidská práva a mír v Iránu, což je velice náročný úkol. Myslím, že norský Nobelův výbor rozhodl správně," řekl šéf české diplomacie. Václava Havla a papeže považuje ministr zahraničí nadále za žhavé favority na mírovou cenu. "Doufám, že zůstanou vážnými kandidáty i na příští léta," dodal Svoboda.

Špidla jednal v Bulharsku o kultuře, integraci a ekonomice

O nových možnostech kulturní spolupráce, rozvoji hospodářských styků a evropské integraci hovořil v pátek premiér Vladimír Špidla s bulharským prezidentem Georgim Parvanovem v Sofii. Premiér připomněl, že v Bulharsku je mnoho významných osobností pocházejících z Česka a stejně tak je viditelný vliv české kultury na Bulharsko. Podle Vladimírara Špidly v ČR stoupá kladné povědomí o Bulharsku. To se opět stává populární destinací českých turistů. Špidla se s Parvanovem rovněž shodl v potřebě rozvíjet ekonomické vztahy. Konstatoval, že v posledních letech dynamicky roste vzájemná obchodní výměna a český kapitál proniká do Bulharska. V nejbližším období mají české firmy údajně dobré šance uplatnění při privatizaci bulharské rozvodné elektrické sítě či při dostavbě jaderné elektrárny Belene.

Stát přichází na daních nejvýše o 50 miliard korun ročně

Kvůli šedé ekonomice přichází stát na daních maximálně o 40 až 50 miliard korun ročně. Uvedl to ministr financí Bohuslav Sobotka. Běžně uváděných 200 miliard je podle něj obrat v šedé ekonomice. I kdyby ji stát celou vymítil, z těchto peněz by podle Sobotky viděl jen čtvrtinu až pětinu, kterou by firmy odvedly na daních. Pokud vláda prosadí chystané zákony proti daňovým únikům, budou muset registrační pokladny zavést nejen prodejci u stánků a na tržištích, ale i restaurace a menší obchody. Sobotka je totiž chce mít všude, kde převažují tržby v hotovosti. Registrační pokladny by tak pořizovaly i všechny potraviny, drogerie a ostatní menší obchody nebo všechny restaurace a hospody. Přiznávat by lidé měli každý majetek, který by měl hodnotu nad 0,9 až 1,5 milionu korun. Na přesné hranici se koalice ještě neshodla, podle ministra se však bude pohybovat zhruba v této výši. Přiznávaly by se tak především nemovitosti, drahá auta nebo jachty. Kromě cigaret by se měly nově kolkovat i lihoviny.

ČR pomůže Británii při likvidaci ruských chemických zbraní

Český velvyslanec v Londýně Štefan Füle v pátek předal britské vládě příslib finanční pomoci ve výši dvou milionů korun na likvidaci ruských chemických zbraní. Česká pomoc bude směřovat na základnu Ščučje u uralské vesnice Planovoje, kde na likvidaci už nyní čekají čtyři miliony ruských chemických dělostřeleckých granátů. Podle předloňského článku reportéra britského deníku The Guardian zde v době jeho návštěvy bylo tolik jedovatých látek, že by teoreticky stačily k několikanásobnému zabití všech lidí na zeměkouli. V komplexu pro likvidaci chemických zbraní ve Ščučje mají být neutralizovány zásoby nervových látek VX, sarinu a somanu, které jsou umístěny zde a v několika dalších skladištích po celém Rusku. Vybudování takového zařízení by se mělo stát velkým krokem vpřed na cestě ke zničení 40.000 tun ruského arzenálu chemických zbraní, který je největší na světě.

Státní zástupce trvá na tom, že se Hoffmann dopustil vlastizrady

Státní zástupce Vlastimil Kraus trvá na tom, že bývalý vysoký funkcionář KSČ Karel Hoffmann se v krizových dnech srpna roku 1968 dopustil vlastizrady. Řekl to v pátek při odvolacím jednání u pražského vrchního soudu. Proces s Hoffmannem skončí vynesením verdiktu v pondělí. Kraus není spokojen s červnovým rozsudkem pražského městského soudu, podle kterého Hoffmann zneužil pravomoci veřejného činitele. Soud prvního stupně tehdy dospěl k závěru, že nešlo o vlastizradu. Hoffmann obžalobu ve všech bodech odmítá.

Kyanidoví vyděrači půjdou před soud

Dvojice mužů, kteří podle policie loni v květnu hrozili otrávením jídla v nemocnicích a veřejných stravovnách kyanidem draselným a požadovali od státu peníze, míří k soudu. V pátek byla podle státního zástupce Martina Omelky Městskému soudu v Praze doručena obžaloba na Patrika Jirsu a Petra Hirjáka pro pokus trestného činu vydírání. Oba podezřelí jsou ve vazbě a hrozí jim až dvanáctileté vězení. Oba muži byli v minulosti soudně trestáni. Policie tvrdí, že má proti nim dostatek důkazů. U Jirsáka se našla doma lahvička s kyanidem, stejným, jaký byl nalezen na několika místech v Praze 2. Státní zástupce také vyčíslil škodu, kterou vyděrači svým jednání způsobili. Vinohradská nemocnice musela vynaložit na přísnější zabezpečení skoro 83.000 korun, nemocnice Na Bulovce a motolská nemocnice každá téměř 13.000 korun. Ministerstvo zdravotnictví akce přišla na 325.000 korun.

Bez silné veřejné správy se ČR v EU neobejde

Dobře fungující, výkonná veřejná správa je základem úspěchu členství České republiky v Evropské unii. Zdůraznil to šéf politického odboru Delegace Evropské komise v ČR Christian Bourgin při páteční závěrečné konferenci k projektu Phare, který se věnoval vzdělávání úředníků v evropských záležitostech. Jeho slova podpořila také vedoucí finského týmu expertů Anneli Temmesová. Právě Finsko bylo zahraničním partnerem osmiměsíčního projektu. Finové provedli v uplynulých měsících průzkum na čtyřech ministerstvech a dvou dalších správních úřadech. Na základě této analýzy vznikl soubor doporučení, jak vzdělávat místní úředníky. Jazyková vybavenost je pro ně podle analýzy stále velkým problémem. Zaměstnanci státní správy by měli rovněž výrazně zlepšit své schopnosti při vyjednávání a komunikaci. Výsledkem projektu je devět podrobných námětů na kurzy, které se zaměří například na jednání s příslušníky odlišných kultur, koordinaci hospodářské spolupráce či dopad vstupu do EU na státní správu. Evropská unie vydala na projekt 150 tisíc euro (asi 4,8 milionu korun). V jeho rámci bylo speciálně vyškoleno asi 30 lektorů.

Ombudsman kritizuje postup slánské radnice při vystěhování neplatičů

Ombudsman Otakar Motejl byl nemile překvapen, když se dozvěděl, že slánská radnice během jeho páteční schůzky se starostou Ivo Rubíkem vystěhovala z ubytovny Mexiko na ulici rodinu Horváthových. Rodina dluží městu na nájemném téměř 20 000 korun. Starosta Slaného odmítl domněnky, že radnice vystěhování záměrně načasovala na dobu, kdy jednal s ombudsmanem. Uplynulo však jen několik hodin a Horváthovi ve stejné ubytovně opět bydlí. Azyl získali u bývalých sousedů. Rodina zřejmě bude mít možnost nalézt i jiné ubytování. S nabídkou totiž přišel litoměřický senátor Zdeněk Bárta. "Jsme připraveni celé rodině poskytnout bydlení v azylovém domě Diakonie v Litoměřicích. Město ale za ně musí uhradit polovinu částky, která se za azylový dům platí" dodal. Azylový dům podle starosty rodině vyjednala i slánská radnice. Rodina však údajně není schopna nájem, který je vyšší než 2000 korun, zaplatit.

Amnesty International vyzývá ke zrušení trestu smrti

Organizace Amnesty International (AI) v pátek v Praze a Brně upozorňovala veřejnost na krutost a zneužitelnost trestu smrti. Světová koalice proti trestu smrti, sdružující zejména neziskové organizace, prohlásila letošní 10. říjen prvním Světovým dnem proti trestu smrti. V jeho rámci se konala po celém světě řada osvětových akcí. V Praze proběhla protestní akce u sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Kanaďanka Reena Sattarová, která akci organizuje, původně chtěla na náměstí postavit informační stánek, nakonec ale nedostala povolení. Kampaň v Brně už ve středu svým koncertem podpořil zpěvák Jaroslav Hutka. Na páteční odpoledne byl připraven v Masarykově ulici happening, kde dobrovolníci s kuklami na hlavě hráli odsouzence. Lidé je mohli rozvázat a omilostnit svým podpisem pod výzvu ke zrušení trestu.

V jaderné elektrárně v Dukovanech odstartovali cvičení pro Rakušany

V dolnorakouské oblasti Waldviertel skončilo v pátek v poledne cvičení složek místní civilní obrany a hasičů, zaměřené na nácvik dekontaminace osob a techniky v případě havárie v jaderné elektrárně Dukovany. Tam cvičení zahájili v 02:30 zaktivováním informačních tras. Další průběh se odehrál na rakouském území. Cvičení zahrnulo i školení obyvatel. Z rakouské strany se akce zúčastnilo 450 lidí, z toho 350 přímo v terénu. Podle Bernharda Schlichtingera, vedoucího oddělení ochrany před katastrofami v úřadu dolnorakouské vlády, splnilo cvičení svůj cíl. Do akce byly povolány týmy dolnorakouské varovné centrály, okresních úřadů z Hornu a Waidhofenu an der Thaya, specialisté záchranných organizací, dobrovolného požárního sboru, armády, policie a civilní obrany. Záchranné týmy procvičovaly zřízení dekontaminační nouzové stanice včetně zkoušky měření radioaktivity postižených lidí a vozidel v příhraniční oblasti. Společné česko-rakouské cvičení se mělo uskutečnit už loni. Nakonec však cvičili pouze v Dukovanech, v Rakousku bylo kvůli povodním odloženo o rok.

Mercedes Benz postaví v Plzni technologické centrum

Německý automobilový koncern Mercedes Benz postaví v plzeňské průmyslové zóně Borská pole technologické centrum, které bude vyvíjet prototypové díly a zakázkové typy osobních automobilů. Podle plzeňského primátora Jiřího Šnebergera centrum zaměstná asi 200 lidí. Němci v první fázi investují až tři miliony euro (před 90 milionů korun). První část vědecko-výzkumného centra má být otevřena 1. června příštího roku. Druhá etapa, jejíž finanční objem zatím Mercedes nevyčíslil, skončí v roce 2007, kdy má v Plzni pracovat až 200 výzkumníků, inženýrů a techniků. "Zpočátku bude centrum vyrábět součásti motorů a speciální výrobní přípravky. Postupně se mají v Plzni projektovat kusové prototypy aut na zakázku," dodal primátor. Tyto vozy stojí osm až desetkrát více, než je standardní cena. Podle Šnebergera bude mít pracoviště vysoký stupeň ochrany před konkurencí i veřejností.

MMR navrhuje na byty v Kolíně dotaci 480 milionů korun

Na stavbu 850 bytů pro zaměstnance budoucí automobilky konsorcia Toyota-PSA v Kolíně navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj poskytnout celkem 480 milionů korun. Výše dotace na jeden byt by měla být maximálně 400 tisíc korun. Návrh vládě v pondělí předloží ministr místního rozvoje Pavel Němec. Z celkové státní dotace 480 milionů korun by Státní fond rozvoje bydlení měl na výstavbu bytů vydat 340 milionů korun. Zbylých 140 milionů korun poskytne na projektovou přípravu MMR. Fond bydlení navíc poskytne Kolínu garanci za bankovní úvěr, který by měl být ve výši zhruba 411 milionů korun. Vláda se měla financováním bytové výstavby zabývat už v červnu. Jednání ale tehdy odložila. Kolínská starostka Zdenka Majerová již před prázdninami upozornila, že problémy s financováním brzdí zahájení stavby a výstavba se dostává do skluzu.

VZP se připojí k návrhu na konkurz Leteckých závodů Kunovice

K návrhu na konkurz Leteckých závodů Kunovice, který u Krajského soudu v Brně ve středu podala Česká správa sociálního zabezpečení, se připojí i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Letecké závody patří k největším dlužníkům regionální pobočky VZP. Celková výše nedoplatků dosahuje zhruba 16 milionů korun. Letecké závody závazky připouštějí, tvrdí ale, že dluhy začaly aktivně splácet. "ČSSZ jsme minulý měsíc uhradili čtvrtinu všech současných závazků a zbytek doplatíme do konce roku," informoval výkonný ředitel Leteckých závodů Tomáš Štefánek. Společnost podle něj chce závazky hradit převážně z prodeje dlouhodobě nevyužívaných nebo rozestavěných nemovitostí. Připojení k návrhu na konkurz zvažují i pracovníci firmy, jimž zaměstnavatel dluží mzdu za srpen. Rozhodnutí odboráři odsunuli na pondělí. Do té doby budou jednat s vedením společnosti. Krajský soud v Brně jeden návrh na konkurz Leteckých závodů, který v červenci podalo několik fyzických osob, již zamítl. Pokud se k ČSSZ a VZP připojí i další věřitelé, například finanční instituce, je nebezpečí, že soud tentokrát konkurz na kunovickou firmu prohlásí, mnohem větší.

Z továrny Philips v Hranicích na Přerovsku unikl toluen

Z nové továrny na výrobu televizních obrazovek Philips Displays v Hranicích na Přerovsku unikl v pátek odpoledne toluen. Dostal se do stoky ústící do nedaleké řeky Bečvy, podle záchranářů ale k úhynu ryb nedošlo. U hranické továrny zasáhli hasiči i na místo se vydali i pracovníci České inspekce životního prostředí, které byl únik toluenu nahlášen. V Hranicích již loni na jaře uniklo zhruba tisíc litrů toluenu. Tehdy se však chemikálii podařilo hasičům a pracovníkům podniku včas zlikvidovat, takže se nedostala kanalizací do řeky.

Kasteláni nemají podle ministra Dostála právo řešit problémy otevřeným dopisem

Kasteláni hradů a zámků Křivoklátska se setkali v pátek s ministrem kultury Pavlem Dostálem, jejich schůzka však skončila rozčarováním. Pracovníci památkové péče chtěli s šéfem svého resortu debatovat o tom, že jim centralizace památkové péče neumožňuje nakládat s penězi jako dříve. Ministr ale podle nich nechtěl jejich argumenty vyslechnout a vytkl jim způsob vedení dialogu. "Důrazně nás upozornil, že jsme pouze nahraditelní státní zaměstnanci, kteří nemají oprávnění použít formu otevřeného dopisu ministrovi kultury," tlumočil Petr Zemánek stanovisko zástupců Křivoklátu, Krakovce, Žebráku a Točníku a Hamousova statku ve Zbečně. Kasteláni památek sdružených v minulosti do organizace Státní hrady Křivoklátska poslali ministrovi v létě otevřený dopis, na jehož obsahu i po dnešku trvají. Stěžují si v něm, že části objektů jsou v havarijním stavu a že se téměř zastavila stavební údržba. Dostál podle své mluvčí Kateřiny Besserové naprosto odmítl tvrzení, že by ministerstvo kultury špatnou péčí a nesystémovým hospodařením porušovalo zákon.

V Policejním muzeu je výstava Český a slovenský exil 20. století

Okolnosti emigrace, život krajanů, odbojové a kulturní aktivity, zahraniční vysílání i činnost zpravodajských služeb mapuje výstava Český a slovenský exil 20. století. Instalována je až do konce roku v Muzeu Policie České republiky v Praze. Přibližuje osobnosti exilu, akce komunistické Státní bezpečnosti i situaci na českých hranicích v 50. letech. Výstavní projekt uvádí podle pořadatelů na pravou míru mýty o protihabsburském a protihitlerovském odboji i záměrně zkreslované či zatajované informace o účastnících odboje třetího - protikomunistického. Praha je třetím městem konání výstavy po Brně a slovenském Martinu. Projekt pořádá obecně prospěšná Společnost pro kulturu a dialog 2001. Příští a přespříští rok se má tato výstava konat v Londýně, New Yorku, Stockholmu, Berlíně a v Budapešti.

V Praze byla zahájena výstava o exilové poště

Vztah pošty a českého i slovenského exilu v období od vypuknutí první světové války do počátku 50. let 20. století přibližuje prostřednictvím dobové korespondence, fotografií, známek, oběžníků poštovní správy a dalších dokumentů výstava, která byla v pátek otevřena v pražském Poštovním muzeu. Výstava vypovídá o podílu českého politického exilu a českých legionářů ve Francii, Itálii a Rusku na vzniku samostatné republiky. Písemné a fotografické materiály dokumentují československou polní poštu v Rusku, která byla významnou součástí sibiřské anabáze legií let 1918 až 1920. Zájemci si mohou prohlédnout korespondenci vojáků československých a zahraničních armád na východní i západní frontě, Blízkém východě i v Africe za 2. světové války. Vystavena je také korespondence obyvatel terezínského ghetta. Složité poválečné období dokumentuje například omezení svobody korespondence po roce 1948 a zavedení tajné cenzury všech zásilek mezinárodního i vnitřního styku. Tajné oběžníky poštovní správy dokládají průnik příslušníků státní bezpečnosti do poštovního provozu. Na vytipovaných poštách vznikla tajná pracoviště pro sledování obyvatelstva. Výstava potrvá do konce ledna.

Petr Sís dostal ocenění prestižní americké nadace MacArthur

Český výtvarník Petr Sís dostal za svou dosavadní tvorbu letošní ocenění prestižní americké nadace MacArthur. Spolu s dalšími 23 letošními laureáty se stává členem programu, ve kterém nadace přispívá každému z nich 500.000 dolarů pro další uměleckou práci v příštích pěti letech. Sís vystudoval pražskou UMPRUM a v roce 1980 dostal Zlatého lva na festivalu v Berlíně za animovaný film "Hlavy". Roku 1982 zůstal ve Spojených státech a postupně se tam prosadil jako žádaný kreslíř pro nejpřednější americké deníky a časopisy a začal vydávat úspěšné obrázkové knihy pro děti. V posledních letech žil a pracoval střídavě v New Yorku a Paříži. Sís již získal řadu jiných ocenění. Například za svou knihu "Madlenka" obdržel v roce 2001 prestižní francouzskou cenu "Sorcieres" oceňující nejlepší publikace pro děti, které se ve Francii v daném roce objevily.

Projekt Cinedays představuje v ČR evropské filmy

Přiblížit významná díla evropské kinematografie především mladým divákům je cílem mezinárodního projektu Cinedays, který v pátek začal i v České republice. Tituly z distribuce společnosti Cinemart si objednalo 25 českých kinosálů. Dostaly je za výhodných finančních podmínek doplněné lektorskými texty. Podle šéfa Cinemartu Jana Jíry jde o snímky Muž bez minulosti, Nikde v Africe, Albín jménem Noi, Vše o mé matce, Italština pro začátečníky a Rodinná oslava, které budou uvedeny například v Říčanech, Plasech, Sušici, Domažlicích, Žamberku, Brně a na dalších místech. V Praze se budou promítat ve Studiu MAT, Evaldu, Modřanech a Slovanském domě. Pražské kino Ponrepo zařadí retrospektivu děl klasika německého expresionismu Friedricha W. Murnaua a filmy ze zlatého fondu švédské kinematografie, osobně vybrané a komentované Ingmarem Bergmanem. Žizkovské kino Aero nabídne Bergmanovy snímky Mlčení a Sedmá pečeť. Jeho dramaturgové stále usilují o videokonferenci z kinosálů z Říma, Barcelony, Paříže a Prahy, v níž by nad jedním snímkem diskutovali prostřednictvím plátna filmoví fanoušci z Itálie, Španělska, Francie a Česka.

Pod náměstím v Č. Budějovicích probíhá výstava pohádkových figurek

Pod českobudějovickým náměstím Přemysla Otakara II byla v podzemí Turistického a mapového centra jižních Čech zahájena výstava pohádkových figurek. Autorkou postaviček je Vítězslava Klimtová. Expozice je určená pro mateřské školy a rodiče. Pro děti je zde k dostání pohádková literatura včetně lexikonu strašidel, podle něhož mohou jednotlivé figurky rozeznávat. Postavičky Klimtové doplnily kresby kapra Jakuba od Jaroslava Kerlese, které se staly turistickým symbolem celého regionu. Svého kapra mají například všechna větší jihočeská města. Výstava potrvá do 15. ledna.

Ve věku 108 let zemřela patrně nejstarší občanka Prahy

Ve věku 108 let zemřela ve středu Milada Nováková, která byla s největší pravděpodobností nejstarší obyvatelkou hlavního města. Oznámila to Jitka Krupičková z Domova důchodců Praha 8 - Bohnice. Své stoosmé narozeniny Nováková slavila před necelým měsícem, mezi gratulanty byl i primátor Pavel Bém. "Při narozeninách byla velmi čilá," vzpomínala na nedávnou oslavu Krupičková. Jinak ale prý stará paní poslední dobou většinu dne prospala. Milada Nováková učila od roku 1918 na základní škole, později pracovala jako úřednice na ministerstvu. Nikdy se neprovdala.

Česká fotbalová jednadvacítka postoupila do baráže o ME

Česká fotbalová jednadvacítka porazila v posledním kvalifikačním zápase evropské kvalifikace Rakousko 2:0 a zajistila si místo v baráži o postup na závěrečný turnaj. Ve Waidhofenu se o branky postarali Martin Kolář a Václav Svěrkoš, který navíc nedal penaltu. Český tým díky výhře přeskočil Bělorusko na čele třetí kvalifikační skupiny.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo až oblačno, s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty klesnou na 11 až 7 stupňů. Zítra čekáme opět zataženo až oblačno, během dne se místy vyjasní. Odpolední teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem sedmi.

Tolik zprávy Radia Praha.