Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Topolánek a Svoboda se hádali o to, zda je Ústava EU pro ČR dobrá

Navrhovaná evropská ústavní smlouva nezhoršuje postavení České republiky v budoucí Evropské unii oproti stavu podle dosavadních dohod unie. Tvrdil to v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova ministr zahraničí Cyril Svoboda. Opačný názor zastával podle očekávání předseda nejsilnější opoziční Občanské demokratické strany Mirek Topolánek. Obvinil vládu, že dosud jasně neoznámila mantinely svého vyjednávání o euroústavě. "Není jasné, za jakých podmínek jste ochotni vstát od stolu a říct: Toto už pro nás není přijatelné," prohlásil Topolánek.

Podle Svobody je touto podmínkou nepovolit přenos části národní suverenity bez souhlasu všech členských států rozšířené unie, tedy i Česka. Navrhovaná smlouva ale "nepřenáší na Evropskou unii žádnou novou kompetenci", zdůrazňoval ministr. Jediná výjimka se podle něj týká spolupráce v oblasti justice a vnitra při boji proti organizovanému zločinu. Svoboda tak reagoval na Topolánkovo tvrzení, že členské země mají na úroveň EU přesunout 38 kompetencí. "To, co tady vzniká, je něco mezi federací nebo superstátem a smluvním ujednáním. A jsou otevřené dveře k tomu, aby se šlo k tomu prvnímu," obává se šéf ODS s ohledem na navrhovaný odklon od rozhodování jednomyslnou většinou.

Oba předsedové se neshodli ani ve výpočtu, zda bude mít Česko větší či menší podíl na rozhodování v unii oproti stavu podle stávajících smluv. Podle Topolánka se má tento podíl snížit z 3,7 na 2,2 procenta, podle Svobody se naopak zvýší z šestadvacetiny na pětadvacetinu, tedy z 3,85 na čtyři procenta.

Ministr už nyní hovořil jako o hotové věci, že o přijetí euroústavy budou Češi rozhodovat v referendu, ač ani jeho strana na takový způsob ratifikace nemá jednoznačný názor. "Naši občané v referendu rozhodnou," prohlásil Svoboda. Prognózoval, že se čeští voliči nebudou řídit úsudkem ODS, ale vlastním názorem. A jejich úsudek jasný bude, že v Evropské unii se nám bude dařit dobře," řekl Topolánkovi Svoboda.

Jejich debata připomínala úterní mnohahodinové jednání sněmovny o vládním postoji k euroústavě, které iniciovala ODS, ale skončilo podporou vládě. Senátor Topolánek ve shodě s poslanci ODS prohlašoval, že vláda nehájí české národní zájmy. Svoboda obvinil Topolánkovu stranu z nacionalistických tendencí a Topolánka navíc z toho, že návrh ústavní smlouvy nečetl. "Ona má 55.000 slov," bezprostředně zareagoval šéf ODS.

Zdeněk Škromach: Plošné přídavky na děti budou do konce volebního období

Plošných přídavků na děti by se rodiče mohli dočkat do konce volebního období současné vlády, tedy do roku 2006. V diskusním pořadu české soukromé televize Prima to prohlásil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. O přídavcích na děti jednala vláda již v březnu letošního roku. Rozhodnutí ale odložila na dobu, až bude vyjasněna rozpočtová reforma. "Máme je v programu a do konce volebního období budou. Je to samozřejmě také otázka ekonomické situace a toho, abychom dohodli v jaké výši mají být," poznamenal ministr.

V projednávané reformě veřejných financí ale vláda naznačuje, že některé sociální dávky, například přídavky na děti, příspěvky na bydlení, porodné nebo pohřebné, chce držet na uzdě. Součástí návrhů ale je, aby si rodiče na mateřské mohli bez omezení přivydělávat. Rodičovský příspěvek jim přitom zůstane. Nyní dostávají přídavky rodiny v závislosti na příjmu. Pokud ale jejich příjem přesáhl trojnásobek životního minima, nárok na přilepšení ze státní pokladny nemají.

Vyplácet přídavky na děti bez ohledu na příjmy rodin slibovali sociální demokraté již v programovém prohlášení vlády v roce 1998. Vládě se to však nepodařilo prosadit ve sněmovně. Zavedení plošných přídavků a školského příspěvku bylo při sestavování současné vlády předmětem diskuse s koaličními partnery. Návrhy nakonec přes odpor zejména Unie svobody-DEU v programovém prohlášení zůstaly.

Lékařská komora chce od Špidly odvolání Součkové, nezvládá funkci

Představenstvo České lékařské komory chce od premiéra Vladimíra Špidly, aby odvolal ministryni zdravotnictví Marii Součkovou. Podle komory není schopna adekvátně řešit současnou hlubokou finanční krizi zdravotnictví. "Zadluženost zdravotních pojišťoven vede k opožďování jejich plateb zdravotnickým zařízení, které se tak dostávají do druhotné platební neschopnosti a hrozí jim bankrot. Ministryně není schopna tuto situaci adekvátně řešit ani na úrovni pojišťoven, ani na úrovni vlády České republiky," uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

Podle komory nepřipravila Součková žádné kroky k řešení dluhu nemocnic, a tak dál rostou, což ohrožuje kvalitu a dostupnost péče. Komora jí vytýká i to, že chce rušit soukromé praxe lékařů zaměstnaných v nemocnicích. Hrozí prý, že tisíce pacientů zůstanou bez lékaře. Nesouhlasí ani se plánem ministryně omezit počty nemocnic na polovinu. "Navrhovaný rozsah považuje komora za naprostou destrukci sítě se všemi důsledky pro občany," varuje komora. Podle ní je postup ministryně pro občany nebezpečný.

"Naopak, moje kroky nejsou pro pacienty, potažmo občany, nebezpečné," řekla ČTK v reakci na prohlášení komory ministryně. Zdůraznila, že jejím cílem je nastavit řádnou informovanost, komunikaci a transparentnost systému tak, aby ten, kdo potřebuje péči, byl řádně léčen podle zcela jasných pravidel. Odmítla výtky komory, že chce zrušit polovinu nemocnic. "Je to omyl. Polovina ze dvou stovek akutních nemocnic se změní na zařízení následné péče, protože není tolik pacientů, kteří akutní péči potřebují. "Nemocnice se nebudou zavírat, ale transformovat tak, abychom získali chybějící lůžka následné péče," upřesnila.

Česká zbrojovka vymění vadnou dodávku zbraní pro policii

Česká zbrojovka Uherský Brod uznala, že rámy některých pistolí, které v rámci přezbrojování dodala policii, mohly mít nižší mechanické vlastnosti. Od subdodavatele údajně zbrojovka obdržela asi 8 tisíc kusů vadných výkovků rámů. "Určité množství, dle sdělení dodavatele maximálně několik desítek kusů z nich, mohlo být použito pro výrobu jedné dodávky pistolí," řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Zbrojovka se podle ní zavázala, že dodávku o 3 tisících kusech zbraní, ve které se mohou rámy z nekvalitní slitiny vyskytnout, vymění. Dodavatel zároveň prodloužil záruku na rám pistole z původních pěti let na tak zvanou celou životnost, tedy na 15.000 výstřelů.

O vadných rámech dodávaných pistolí informovala před časem Mladá fronta Dnes. Celkem by měla Česká zbrojovka policii dodat 46.000 pistolí CZ 75D Compact. Policie už jich obdržela 21.000, předáno jednotlivým policistům při tom bylo přes 18.000 zbraní. Vady na nových zbraních podle deníku přinutily policejního prezidenta k tomu, aby jejich dodávku zastavil.

Vinu dealerů ČSOB na miliardových ztrátách prověří odvolací soud

Odvolací soud se chystá koncem roku projednat kauzu bývalých dealerů Československé obchodní banky (ČSOB) Čechoameričana Bohumíra Czerneka a Bohumila Stádníka. Pražský městský soud poslal v červnu každého z mužů na 2,5 roku do vězení za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle nepravomocného rozsudku způsobili peněžnímu ústavu riskantním obchodováním na mezinárodním trhu dluhopisů škodu přes 2,4 miliardy korun, kterou mají v plném rozsahu nahradit. Odvolací jednání je naplánováno na 1. prosinec, řekl ČTK mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt. Jde o jednu z největších ztrát v historii českého bankovnictví. K částečnému uspokojení nároku banky na náhradu škody poslouží již dříve zajištěný majetek obžalovaných za asi deset milionů korun. Vedle těchto trestů soud také dealerům zakázal po dobu deseti let zastávat funkce makléřů nebo dealerů kapitálových trhů.

Někdejší zaměstnanci ČSOB sice prováděli legální operace, zejména s americkými a německými cennými papíry, jejich obchodování však podle městského soudu překročilo na podzim 2000 hranici přípustného a bankou stanoveného rizika. Nerespektovali prý platné předpisy banky, pracovní a manažerské smlouvy a ustanovení zákoníku práce a zákona o bankách, podle nichž měli povinnost opatrovat svěřený majetek. Podle verdiktu navíc zatajovali výsledky obchodu s obligacemi a fiktivními výkazy zkreslovali zisky a ztráty těchto transakcí. Sami si ale vedli přesnou evidenci.

Zemědělskou výstavu v Lysé navštívilo asi 17.000 lidí

Královstvím ovoce, stromů i domácích zvířat byly tradičně společné výstavy Zemědělec, Náš chov a Plody, které skončily na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku. Zájem lidí byl podobný jako loni, přišlo kolem 17.000 platících návštěvníků, řekla ČTK produkční výstavy Helena Schwarzová. Zájem o akce je každoročně vysoký, i když podzimní výstavy se nedají srovnávat s jarními expozicemi, které navštěvuje přes 30.000 lidí. Lidé nyní mohli vidět zboží, produkty či zvířata více než 130 vystavovatelů. Expozice zaplnily letos opět všechny tři výstavní haly i venkovní prostory výstaviště.

Katolická církev organizuje roční dobrovolné služby mladých

Katoličtí biskupové vyzvali mladé lidi k dobrovolné službě ve farnostech. První zkušební rok skončil o letošních prázdninách. Skupina šesti mladých lidí prožila toto období na dvou farách, kde spolupracovali s místními kněžími. Hodnocení okolí i jich samotných je podle České biskupské konference velmi pozitivní. Projekt dlouhodobé dobrovolné služby, který postupně nachází ve společnosti své místo, nabízí podle duchovních i církvi mnoho nových možností. Dobrovolníci tak mohou prožít část života ve službě dětem, mládeži, nemocným a starým lidem v jednotlivých farnostech.

V dobrovolné službě spatřují katoličtí biskupové velkou šanci. Je to nový, v Česku ještě nepříliš známý způsob angažovanosti, proto se hodnostáři nyní obrátili na mladé lidi osobními dopisy, které se čtou při nedělních bohoslužbách. Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz, který měl dobrovolníky v jedné farnosti své diecéze, vyzdvihl na této aktivitě nezištnost a velkorysost. "To dnes skutečně nejsou běžné vlastnosti. Kdo by se jimi měl zvláště vyznačovat než křesťané?" uvedl. Dobrovolníkem se může stát věřící mladý člověk, kterému je nejméně 18 let a rozhodne se na rok přerušit zaměstnání nebo školu. Takto získaný čas věnuje podle církve zdarma organizované službě potřebným lidem a službě Bohu.

Arcibiskup Graubner posvětil obětní oltář v kunovickém kostele

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner slavnostně posvětil nový obětní oltář v kostele sv. Petra a Pavla v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Svěcení bylo součástí slavnostní bohoslužby, která se konala při příležitosti 200 let od přestavby kostela. Oslavy pokračovaly po celý den v prostorách Na Pálenici, kde byla slavnostně zahájena výstava nazvaná Kostel sv. Petra a Pavla v proměnách času. "Expozici tvoří především fotografie, obrázky a dokumenty, které mapují historii této významné kunovické památky," řekl ČTK místní farník Zdeněk Kučera. Na Pálenici potrvá výstava do úterka, poté se přesune do farního domečku, kde bude k vidění až do 19. října.

Osud Alexandrovců se prolíná s Prahou

Legendární ruský armádní soubor písní a tanců A.V. Alexandrova slavil své 75. narozeniny. U této příležitosti pořádal v Kremelském státním paláci jubilejní koncert, na který si jako jediného zahraničního hosta pozval českou hvězdu Karla Gotta. "Náš osud se obdivuhodně prolíná s Prahou a je symbolické, že na náš svátek k nám přijel český zpěvák, který je vizitkou své země," řekl ČTK náčelník souboru Leonid Malev. Připomněl, že Československo bylo první cizí zemí, kde tento soubor založený v roce 1923 Alexandrem Vasiljevičem Alexandrovem hostoval. Celkem tam pak byl jedenáctkrát a vždy se prý těšil mimořádně vřelému přijetí. Po několikaleté přestávce letos v květnu zpíval ve vyprodaném Kongresovém centru. "Lidé nás vítali vestoje. Ačkoli uteklo mnoho vody, síla umění je veliká. Nic ji nemůže zviklat. České publikum je obdivuhodné, muzikální a upřímné," uvedl Malev.

Podle Alexandrovova vnuka Jevgenije byla Praha také posledním cizím městem, kde jeho děd se svým souborem vystoupil. V roce 1946 tam zajel z Berlína a po návratu zemřel. Soubor řídil osmnáct let a po něm se jeho vedení ujal syn Boris. Jednou z nejznámějších Alexandrovových skladeb je bývalá sovětská hymna, která se stala také nynější oficiální melodií Ruské federace. Soubor A.V.Alexandrova je jedním ze šestnácti ruských armádních hudebních těles. Je ovšem nepochybně neslavnější. V Moskvě před hotelem Rossija má dokonce svou hvězdu v dlažbě Aleje slávy.

Egon Schiele Art Centrum vystavuje navrácený Schieleho obraz

Milovníci výtvarného umění mohou v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru znovu vidět obraz Egona Schieleho Louka, kostel a domy. Dílo světově proslaveného umělce bylo 13. září 2001 z centra odcizeno, ale policie ho v listopadu 2002 objevila v Praze a zabavila. Cena obrazu není vyčíslena, pojištěn je na milion dolarů. Mladík, jenž ho ukradl, mohl vydělat několik desítek milionů korun. Po svém nalezení byl obraz na expertize v Národní galerii a nebylo jisté, zda se ještě vrátí do Českého Krumlova. "Návštěvníci Egon Schiele Art Centra mají ojedinělou příležitost opět si tento obraz prohlédnout," uvedla vedoucí centra Hana Jirmusová. Podle ní bude tato možnost časově omezena, protože obraz je připravován k návratu do Spojených států, odkud byl před třemi roky zapůjčen.

Egon Schiele Art Centrum bylo v renovovaných budovách bývalého městského pivovaru otevřeno na podzim 1993. Každý rok pořádá mezinárodní výstavy, před nedávnem v něm například skončila výstava Salvador Dalí - dobytí iracionálna, která představovala Dalího grafickou tvorbu z let 1935 až 1979. Stálou expozicí centra je výstava děl Egona Schieleho (1890 až 1918). Tento malíř a grafik, podle odborníků jeden z nejlepších kreslířů 20. století, patřil k předním rakouským expresionistům. Maloval především krajiny, města, ale rovněž akty a autoportréty.

Velkou cenu Ekofilmu získal polský snímek Zobákem a drápem

Tvůrci polského snímku Zobákem a drápem, který přibližuje život ptáků, si z Českého Krumlova odváží Velkou cenu letošního 29. ročníku filmového festivalu Ekofilm. Porota ocenila zejména jeho stylistickou čistotu a obrazově výtvarné zpracování. Festivalu filmů o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví se letos zúčastnilo 139 snímků. Zvláštní cenu poroty získal film Josefa Císařovského Mapa míst svatých a klatých, který výtvarným pohledem sleduje klíčové události českých dějin a naznačuje souvislosti změn v zemi se změnami v našem myšlení. Klíčovým tématem Ekofilmu, na kterém svá díla představili tvůrci z 22 zemí, byl letos rok 2003 jako Mezinárodní rok vody.

Miss Europe - Junior 2003 byla zvolena Češka Anna Jeglová

Nejkrásnější dívkou Evropy ve věku od 15 do 18 let se v pražském Kongresovém centru stala sedmnáctiletá studentka Purkyňova gymnázia ve Strážnici Anna Jeglová. Mezi svými četnými zálibami uvedla moderní tanec, sólový zpěv, plavání, lyžování a volejbal. Diváci si ji rovněž zvolili za Miss sympatie. První vicemiss se stala sedmnáctiletá Rumunka Diana Gabriela Alexandroaeová. Kromě toho si odnesla ještě dva tituly, a to Miss press a Miss foto. Křeslo druhé vicemiss obsadila rovněž sedmnáctiletá Bulharka Gabriela Ljubomirova Šopova. Vítězka získala 5000 dolarů (asi 136.000 korun), její první zástupkyně 2000 dolarů (asi 54.400 korun) a dívka na třetím místě 1000 dolarů (asi 27.200 korun). Kromě peněžních cen si odnášely samozřejmě korunky a poukazy na zájezdy, jazykové kurzy, šperky, večerní šaty, kosmetiku a řadu dalších věcných darů.

Mezinárodní soutěž Miss Europe - Junior 2003 je soutěží pro dívky od 15 do 18 let. Účastní se jí finalistky z národních soutěží evropských zemí. České republikové finále se konalo 30. května v Praze.

Okolí jezera v Sadské oživili o víkendu psí závodníci

Psí spřežení, ale i závodníci na kole, koloběžce či skútru v doprovodu psů, ovládli o víkendu okolí jezera v Sadské na Nymbursku. Téměř stovka startujících v závodě Eucanuba Sadská dokazovala, že zájem o tento druh sportování rok od roku stoupá. V blízkosti startu panoval často doslova ohlušující štěkot. Psi zapřažení po čtyřech až osmi doslova ječeli netrpělivostí a také jejich startovní rychlost byla impozantní. Jak řekl ČTK ředitel závodu Michal Fiedler, psi někdy vybíhají na trať rychlostí až 50 kilometrů za hodinu. Průměrná rychlost nejlepších psů na této trati je přes 31 kilometrů za hodinu. Závod po pískových a lesních cestách v délce téměř pěti kilometrů tak někteří doslova prolétnou za necelých deset minut. Na startu letošního závodu se sešlo 97 účastníků - závodníků na vozících spojených se psím spřežením, běžců se psy a borců na kole či skútru.

Ze sportu:

Vítězkou 113. ročníku Velké pardubické steeplechase se stala favorizovaná klisna Registana s německým žokejem Peterem Gehmem, který vyhrál slavný dostih potřetí za sebou. Na Registanu se v závěru marně dotahoval loňský vítěz Maskul vedený Jiřím Kameníčkem. Třetí místo obsadil Decent Fellow v sedle s legendárním Josefem Váňou.

Čeští fotbalisté do 21 let se v baráži o postup na mistrovství Evropy utkají s jedním z trojice Chorvatsko, Skotsko, Švýcarsko. Losování se uskuteční v pondělí v kongresovém centru letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Den po oslavě reprezentačního úspěchu ve Vídni se žilo fotbalem také na Slovácku. V Uherském Hradišti otevřeli nový stadion pro více než osm tisíc diváků, na němž bude hrát zápasy prvoligový Synot. Generálku obstarala dvě odpolední utkání. V prvním se bývalí hráči klubu postavili proti českým internacionálům, v hlavním představení pak první tým Synotu změřil síly s Borussií Mönchengladbach.

Dominik Hašek vychytal Detroitu v sobotním uktání zámořské NHL výhru 3:2 v prodloužení na ledě Ottawy, když si připsal 21 zákroků. Hůře dopadl Roman Turek, jehož Calgary sice doma porazilo San Jose 3:2, ale Turek utrpěl otřes mozku a musel být po třiadvaceti minutách hry vystřídán.

Martin Havlát ukončil takřka tříměsíční vleklé jednání o nové smlouvě v Ottawě a s kanadským klubem z NHL podepsal kontrakt na jeden rok. Dvaadvacetiletý útočník se dohodl na jeho podmínkách v sobotu v noci, a když tuto událost během zápasu s Detroitem zástupci Ottawy na stadionu mezi druhou a třetí třetinou oznámili, fanoušci v ochozech dali hlasitě najevo svou radost.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.