Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Forum 2000: Mezináboženský dialog je důležitým úkolem dneška

Jedním z nejdůležitějších úkolů současné doby je podle pořadatelů konference Forum 2000 mezináboženský dialog. Náboženství totiž mohou být zneužita k podněcování skupinové nenávisti a stát se třaskavinou v mezinárodních konfliktech. Mohou však být rovněž mosty při překonávání "globálních propastí", zněla jedna z tezí dnešního pražského setkání zástupců světových náboženství a kultur. Vedle tibetského dalajlamy přednesli v Obecním domě své úvahy představitelé židovství, islámu, japonského buddhismu a českého křesťanství. "Bez respektu k mravnímu řádu to s lidstvem může dopadnout špatně," poznamenal k úloze náboženství bývalý prezident Václav Havel, iniciátor Fora 2000. Účastníci shromáždění proto hovořili zejména o tom, zda je žádoucí oddělovat náboženství a politiku a zda musí jejich spojení nutně vést k neblahým koncům. Biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová se domnívá, že dialog je možný tam, kde víra i zájem o věci veřejné budou službou a nebudou zatíženy mocí a byznysem. "Tam, kde se obě strany odideologizují a odinstitucionalizují...," řekla. Jak dodala, dialogu také brání strach z jinakosti druhých. "Náboženství má vstupovat do veřejného občanského prostoru, aby bylo kritickým korektivem a inspirací," řekl prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. "Ti, co opatrují duchovní tradice, by měli být na stráži, aby se sekularismus nestal démonickým," prohlásil. Halík v té souvislosti jmenoval nacismus a komunismus. Nazval je sekulárními a destruktivními politickými náboženstvími, která zahubila desítky milionů lidí.

Dalajlama zahájil v Praze konferenci skupin na podporu Tibetu

Určitou naději vyvolanou ochotou čínské vlády vyjednávat s tibetským exilem vyjadřovali dnes účastníci slavnostního zahájení mezinárodní konference skupin na podporu Tibetu v Praze. Současně se shodovali v tom, že situace v Tibetu je pro Tibeťany nadále špatná a je zapotřebí neustávat v tlaku na čínskou vládu, aby ji řešila.

Slavnostního zahájení již čtvrté konference protibetských skupin se zúčastnil tibetský duchovní vůdce dalajlama, bývalý český prezident Václav Havel a místopředseda Senátu Jan Ruml. Není vyloučeno, že některé autority v Číně, v ČR nebo jinde jsou v tuto chvíli trochu nervózní, řekl Havel poté, co čínské velvyslanectví v pátek protestovalo proti dalajlamově návštěvě a proti konání konference. "Nikdo ale nemá logický a rozumný důvod k nervóze." Dalajlama řekl, že jeho exilová vláda se upřímně snaží hledat řešení tibetského problému a věří, že se toto řešení najde. Ale v Tibetu se situace nezlepšila, prohlásil. Připomněl zejména potlačování tibetské kultury, migraci etnických Číňanů do Tibetu a poškozování tamějšího životního prostředí. Ruml kritizoval Čínu za "bezostyšné" porušování lidských práv. Odmítl logiku, podle níž je připomínání lidských práv vměšováním do vnitřních záležitostí. Lidská práva jsou univerzální, řekl Ruml. Stejně tak by podle něj měl pokračovat tlak na Čínu, aby pokračovala v jednáních, jež by měla přinést skutečné výsledky, a ne být zástěrkou pro okupaci, prohlásil místopředseda Senátu. Čínské velvyslanectví v protestu uvedlo, že dalajlama "není obyčejnou náboženskou osobností, nýbrž politickým emigrantem vyvíjejícím činnost směřující k rozštěpení vlasti a poškození národní jednoty". "Dalajlamova klika" chce podle prohlášení konferencí podněcovat "osamostatnění Tibetu" a poškozovat vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Předseda německé Nadace Friedricha Naumanna, která konferenci spolupořádá, Otto Lambsdorff, čínský protest dnes odmítl s tím, že je psán "starým jazykem". Podle něj je zřejmě pražské velvyslanectví příliš daleko od Pekingu a neuvědomilo si, že i tam se věci mění, řekl Lambsdorf. Na třídenní mezinárodní konferenci o Tibetu přilo zhruba 250 nevládních organizací jednat o strategiích na podporu Tibeťanů. Akci zaštítil předseda Senátu Petr Pithart.

Dalajlama se setkal s Václavem Havlem při soukromém rozhovoru

Dalajlama se v neděli odpoledne setkal s Václavem Havlem. Duchovní vůdce Tibetu a bývalý český prezident spolu přibližně půl hodiny soukromě hovořili a meditovali v Havlově kanceláři na Starém městě. "Je to už takový zvyk," komentoval setkání Havlův tajemník Jakub Hladík. Dalajlama dorazil do pražské Voršilské ulice krátce před 14:00 v doprovodu ochranky a několika mnichů. "Vítejte, tohle je moje kancelář," pozdravil ho s lehkou úklonou bývalý prezident. Stále se usmívajícího buddhistického myslitele poté odvedl do vedlejší místnosti, kde mu ukázal modlitební koberec visící na zdi. "Tady mám dárek, který jste mi věnoval před 13 lety," připomněl. Koberec daroval dalajlama Havlovi při své první návštěvě České republiky v roce 1990. Podle Hladíka existuje na světě jen několik podobných exemplářů. Dalajlama, držící Havla stále za ruku, pak před kobercem za blýskání fotoaparátů vyjádřil svou radost, že se mohl se svým dlouholetým přítelem opět setkat. Po tomto uvítání následoval již tradiční ceremoniál, kdy duchovní vůdce přehodil Havlovi přes ramena bílý šál a zasedli spolu k soukromému rozhovoru. Nositel Nobelovy ceny za mír dalajlama přijel do Prahy na setkání zástupců světových církví, jedné z doprovodných akcí konference Forum 2000, a také na konferenci nevládních organizací podporujících Tibet. V Česku je na osobní pozvání Václava Havla již popáté.

Burns: Spory kolem irácké války se začínají uzavírat

Fakt, že se Severoatlantická aliance dohodla převzít mírové operace v Afghánistánu, ukazuje, že se spory mezi členy NATO kolem irácké války začínají uzavírat. Prohlásil to v neděli americký velvyslanec při NATO Nicholas Burns na tiskové konferenci na závěr pražské konference NATO a Blízký východ. Připomněl také, že na podílu NATO v Afghánistánu se členské země dohodly definitivně v květnu, těsně po skončení hlavních vojenských operací v Iráku. Spory kolem války, proti níž se stavělo zejména Německo a Francie, tak podle něj neovlivnily rozhodování o afghánské operaci. Burns si také myslí, že NATO bude postupně rozšiřovat působnost v Afghánistánu mimo Kábul, jak ho k tomu vybízí nedávná rezoluce OSN. Také Ronald Asmus, který byl vysokým představitelem amerického ministerstva zahraničí za předchozího prezidenta Billa Clintona, dal najevo optimismus, pokud jde o překlenování transatlantických rozporů. Podle něj se začíná v USA vytvářet konsenzus, že problémy oblasti širšího Blízkého východu jsou pro USA zřejmě největší výzvou současnosti a že ji nemohou zvládnout samy. Začíná se prosazovat názor, že kolem Iráku se na obou stranách udělaly chyby, ale teď se přes to musíme přenést, protože nemáme na výběr, uvedl Asmus. Konference se konala o víkendu v pražském Valdštejnském paláci.

Na trať u Radotína někdo umístil výbušninu a poškodil kolej

Na trať mezi Radotínem a Dobřichovicemi u Prahy v neděli neznámý pachatel umístil nástražný výbušný systém a poškodil kolej, zřejmě ji nařízl. Událost se obešla bez zranění. Provoz na trati spojující Prahu a Plzeň byl v obou směrech na pět hodin přerušen. Nejde o první podobný případ, který se v Česku stal. Pachatele policie zatím nedopadla. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zjistil lom na koleji v 09:15 výpravčí na informačním panelu a o hodinu později se podařilo najít i přesné místo. Zhruba třísetmetrový úsek trati začínající za přejezdem u Radotína policisté kolem 10:30 zcela uzavřeli. Okolí prohledávali spolu s hasiči, pyrotechniky a psy. Poškozenou kolejnici podrobí policie expertizám. Dráhy ji vyřízly a nahradily novou. Z místa, které policie odpoledne ohledávala, detektivové odvezli ke zkoumání i další předměty. Policejní mluvčí Soňa Budská ale odmítla říct, zda šlo o výbušninu. Dráhy obnovily dopravu ve 14:45 na jedné koleji. Druhá zůstala uzavřena do 16:56. Na obnovení alespoň kyvadlového provozu čekaly na nádraží v Radotíně desítky lidí. První vlak směřující do Dobřichovic byl proto plný pasažérů, často rozzlobených. Z Prahy do Radotína jezdily kolem poledne a po poledni od Smíchovského nádraží náhradní autobusy. Podle Šťáhlavského musely dráhy deset vlaků zcela nebo v části trasy odříci a čtyři rychlíky odklonily přes Rudnou u Prahy. Další vlaky se zpozdily. Trať bývá v neděli odpoledne poměrně vytížená, intervaly mezi vlaky se pohybují mezi 20 a 30 minutami. Dopolední intervaly podle mluvčího nepřesahují hodinu. Nedá se vyloučit souvislost se dvěma podobnými případy v loňském roce, kdy pachatel nařízl koleje a umístil pod ně výbušninu v Praze-Kyjích a na Nymbursku. Musejí to však potvrdit nebo vyvrátit kriminalisté, upozornila Budská. Podobných případů bylo ale od roku 1999 víc, dvakrát dokonce výbušnina explodovala. Výbuch na železniční trati ve Vraňanech na Mělnicku před čtyřmi roky poškodil přední část lokomotivy. Exploze o rok později poškodila trať Praha-Plzeň v Černošicích v okrese Praha-západ. Pachatel kolej rovněž nařízl. srpnu 2001 se našla výbušnina na trati Dolní Beřkovice - Cítov. Letos našli pracovníci Českých drah na trati mezi Českou Třebovou a Zábřehem na Šumpersku vojenskou výbušku, kterou armáda používá k imitaci dělostřeleckých výbuchů při výcviku.

Senátoři budou jednat o financování památkové péče

Senátoři z kulturního výboru chtějí mít jasno v tom, jak bude v budoucnu stát financovat péči o památky. Pozvali si proto na konec října ministra kultury Pavla Dostála a ministra financí Bohuslava Sobotku. Podnětem ke schůzce byla letní petice kastelánů a památkářů, kteří požadovali pomoc kvůli finanční krizi na hradech a zámcích. Nejpalčivějším problémem bylo zaplacení kvalifikovaných průvodců. Kasteláni a památkáři v petici požadovali i zvýšení platů pracovníků památkových ústavů a žádali vládu, aby věnovala větší péči kulturnímu dědictví, k čemuž se zavázala ve svém loňském prohlášení.

V Haničce bude muzeum studené války

Ve správní budově předválečné pevnosti Hanička na úbočí Orlických hor by v příštích letech měla vzniknout expozice zaměřená na období studené války. Rokytnická radnice, která pevnostní areál spravuje, chce v budově také vystavět turistickou ubytovnu. Uvedl to starosta horského městečka Antonín Štefek. "Projektant již připravuje studii, která by měla ukázat možnosti přestavby a výši finančních nákladů na opravu celé vstupní budovy," řekl Štefek. Rokytnice získala areál pevnosti do svého vlastnictví před několika lety od Okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou. "Návštěvnost se ustálila na přibližně 25.000 lidí ročně, to je slušné, protože pro Rokytnici je to zajímavá turistická atrakce," řekl Štefek. Náklady na postavení Haničky v letech 1936 až 1938 činily téměř 28 milionů korun, plánovaná posádka měla být 426 mužů. Svými těžkými zbraněmi mohla Hanička ostřelovat nepřátelské území až do hlubokého týlu. V letech 1972 až 1975 byla Hanička využívána k turistickým účelům a navštívilo ji na 180.000 lidí. Po roce 1975 byla Hanička pro veřejnost uzavřena.

Ve Wilsonově lese jsou tři nové stromy a vznikl v něm i rekord

Den stromů uctili v neděli v Brně milovníci přírody na místě bývalé lyžařské sjezdovky ve Wilsonově lese, a to vysazením tří javorů a vytvořením rekordně dlouhého hada z listů. "Skládali jsme jeden javorový list za druhým a za hodinu jsme tak vytvořili 448 metrů dlouhou řadu," řekl Filip Fuchs z ekologického hnutí Nesehnutí, které akci pořádalo. Akcí chtěla stovka ochránců přírody a obyvatel Masarykovy čtvrti dát jasně najevo, že mají nadále zájem na zalesnění bývalé sjezdovky. Její využití se před časem stalo předmětem sporu. Zatímco představitelé Brna chtěli sjezdovku obnovit a navíc prodloužit, lidé byli proti a vytvořili i několik petic. "Spor utichl. Dneškem jsme chtěli odstartovat výsadbu stromů na sjezdovce. K prvním třem snad již brzy přibudou další," uvedl Fuchs.

Sport

Už ve třetí minutě rozhodli fotbalisté Sparty Praha o svém vítězství na hřišti Viktorie Žižkov 1:0. Po autovém vhazování se trefil hlavou Sionko a jeho branka přinesla Spartě návrat na druhé místo prvoligové tabulky, kde má pětibodovu ztrátu na vedoucí Ostravu. Domácí nadále zůstávají na předposledním místě šestnáctičlenné soutěže. Na Žižkově ještě stovky fanoušků nebyly na svých místech, když se rodil klíčový okamžik zápasu. Sparťanský obránce Labant vhodil dlouhý aut až do šestnáctky, kde se po dvojím hlavičkovém prodloužení míč dostal od Kincla k Sionkovi a ten stejným způsobem poslal míč za záda Pižanowského. Gól, který část fanoušků zvlášť na hlavní tribuně ani neviděla, výrazně poznamenal další průběh utkání.

Počasí

Bylo zataženo nízkou oblačností, teploty 7 až 11. V noci se budou teploty pohybovat od nuly do -3 stupňů. V pondělí zataženo až polojasno. Postupně se ale od jihozápadu zatáhne a začne pršet. Teploty od 6 do 10 stupňů, na horách kolem 6.