Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Místopředsedou vlády pro ekonomiku bude ministr Sobotka

Ministr financí Bohuslav Sobotka se má stát novým vicepremiérem, který bude mít na starosti reformu veřejných financí. Na středeční tiskové konferenci to oznámil premiér Vladimír Špidla. Nový místopředseda vlády má koordinovat přípravu reformních zákonů, které se budou týkat změny důchodového a daňového systému, boje proti šedé ekonomice a stabilizace zdravotnictví. "Znamená to, že si pana ministra Sobotky mimořádně vážím, že jeho práci oceňuji a že reforma neskončila," prohlásil premiér. Sobotka vnímá své "povýšení" ve vládním týmu jako signál, že kabinet bere reformu vážně a hodlá v ní pokračovat. Do nové vládní funkce musí dvaatřicetiletého Sobotku jmenovat prezident Václav Klaus.

Vláda schválila komisi pro tendr na vojenské stíhačky

Kabinet ve středu rozhodl o složení komise, která vybere dodavatele 14 stíhaček pro českou armádu. V devítičlenné skupině, složené výhradně z nestraníků, je šest lidí z ministerstva obrany a po jednom zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, financí a zahraničních věcí. Podle premiéra Vladimíra Špidly je ale konečné rozhodnutí o výběru stíhaček věc vlády. Nelze tedy zcela vyloučit, že kabinet vybere jinou nabídku, nežli kterou mu komise doporučí. Způsob výběru nových letadel kritizovala parlamentní opozice a označila ho za neprůhledný. "Vše, co se kolem výběru nových letadel děje, dělá silný dojem nečistého a netransparentního chování vlády, která opět může podlehnout různým klientelistickým vazbám a různým zájmovým a lobistickým skupinám," řekl stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. Komise má vládě doporučit některou z nabídek na dodávku 14 použitých stíhaček, které by po roce 2005 na přechodnou dobu nahradily současné MiG-21. Armáda zároveň připravuje nákup nových strojů, které by však mohla získat nejdříve za pět, spíše ale za deset let.

Turecko oznámilo, že Česku své použité stíhačky nedodá

Nadzvukové stíhačky, které by v roce 2005 nahradily dosluhující migy, rozhodně nedodá do Česka Turecko. Náměstek ministra obrany Jan Váňa oznámil, že Turecko oznámilo rezignaci na soutěž. Nebylo, stejně jako už dříve Velká Británie, schopno splnit podmínky české strany. Ve hře tak zůstává sedm zemí, a to USA, Belgie, Kanada, Německo, Francie, Nizozemsko a Švédsko. Jejich nabídky do měsíce posoudí vládou určená komise. Kabinet sám by měl rozhodnout do konce letošního roku tak, aby jednání s vybraným partnerem byla ukončena do jara 2004.

V preferencích vede ODS, o druhé místo soupeří ČSSD s KSČM

Opoziční ODS podle posledního průzkumu CVVM preferuje 29 procent občanů. Na druhém místě skončili vládní sociální demokraté s jednoprocentním náskokem před komunisty. Průzkum CVVM potvrzuje postupný pokles obliby nejsilnější vládní strany, který avizovaly už i jiné agentury. V některých průzkumech dokonce ČSSD figuruje až na třetím místě za komunisty. Do parlamentu by se podle CVVM dostali ještě lidovci, US-DEU by naopak nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. Podle agentury STEM, která zveřejnila svůj průzkum v úterý, má ODS podporu téměř 33 procent občanů, ČSSD asi 17 procent, KSČM necelých 19 procent, lidovci sedmi a unionisté bezmála čtyř procent lidí.

EU protestuje proti státním zárukám pro české banky

Evropská komise chce, aby česká vláda zrušila záruky, které dala největším českým bankám. Podle ekonomického listu Financial Times se komise obává, že banky využívají výhod, které neodpovídají pravidlům Evropské unie. List se zmiňuje o České spořitelně, Komerční bance a ČSOB, tedy bankách, které už mají zahraniční vlastníky. Česká vláda však argumentuje tím, že pokud by záruky zrušila, mohl by se ocitnout v ohrožení celý bankovní sektor v České republice. Česká vláda poskytla v devadesátých letech na záchranu bank přes půl bilionu korun. Většinu z těchto peněz ale vláda využila až na konci devadesátých let, kdy revitalizovala největší tři banky a pak je prodala zahraničním společnostem. Podle odhadů EK poskytl český stát na sanaci bank koncem 90. let částku, která odpovídá asi pětině českého hrubého domácího produktu. V řadě případů však pomoc doprovázely státní záruky, které jsou v EU a priori zakázané.

Ministr financí Bohuslav Sobotka nepředpokládá změnu postoje české vlády. Podle něj je zatím to, zda komise může donutit český stát ke změnám v podpoře, pouze předčasnou spekulací. Stát podle něj předá komisi restrukturalizační plány bank na přelomu tohoto a příštího roku. "Počkáme na verdikt Evropské komise. Bude jasno do našeho vstupu do EU," doplnil Sobotka. Podle Milana Tománka, mluvčího ČSOB, která převzala bývalou IPB, nelze komentovat každou zmínku o jednání mezi státem a komisí. ČSOB za převzetí bývalé IPB může uplatnit vůči státu záruky až do výše 160 miliard korun. Stát podle něj při záchraně IPB zabránil systémové poruše v českém bankovním sektoru. Komerční banka nechce podle mluvčí Markéty Dvořáčkové informace komentovat.

Sobotka chce,aby ČEZ za distributory zaplatil již v roce 2004

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce, aby státem ovládaný ČEZ ukončil splátky za nákup energetických distribučních společností již v příštím roce. Podle současné smlouvy to přitom má být až v roce 2005. Sobotka chce předčasným splacením stabilizovat finance Fondu národního majetku v příštím roce. ČEZ musí ještě za nákup osmi distribučních společností zaplatit asi 7,5 miliardy korun. Dosud splatil zhruba 11 miliard korun. ČEZ také musí podle smlouvy prodat podíly v některých distribučních společnostech. ČEZ převzal letos 1. dubna od státu jeho podíly v osmi distributorech, z toho se stal v pěti majoritním vlastníkem. Antimonopolní úřad však firmě nařídil prodat jeden majoritní podíl a všechny tři menšinové podíly.

Ministr Urban odvolal šéfa České obchodní inspekce

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban rozhodl o personální změně v čele České obchodní inspekce (ČOI). Vedly ho k tomu stížnosti na jejího ústředního ředitele Zbyňka Suchomela. Ten údajně podal rezignaci, kterou Urban přijal. Suchomela však ministrovo rozhodnutí překvapilo. Svou funkci v čele ČOI prý nenabídl. Podle Urbana byla řada stížností na Suchomela oprávněná. Šéf ČOI čelil opakovaným trestním oznámením za to, že loni v rakovnické Hypernově zastavil zabavování údajných padělků vánočních ozdob. Podle Přemysla Mužíka, jednatele ašské firmy City Illuminations, která k ozdobám vlastní ochrannou známku, ředitel porušil zákon. Suchomel již dříve řekl, že rozhodně nepochybil. Nový ředitel ČOI podle Urbana vzejde z výběrového řízení. Do té doby bude řízením úřadu pověřen někdo z vedení ČOI.

Janeček chce sám vybrat nového šéfa ČT Brno

Generální ředitel České televize Jiří Janeček zrušil výběrové řízení na ředitele brněnského studia, protože nenašel vhodného kandidáta. Vybrat nového ředitele chce nyní sám. Svůj návrh však musí Janeček přednést Radě ČT, která jmenuje generálního ředitele a šéfy brněnského a ostravského studia. Ta bude mít ve jmenování poslední slovo. Výběrová komise zvolila počátkem října tři kandidáty ze sedmi. Mezi vybranými údajně byli pověřený šéf výroby studia v Brně Jan Lederer, programový šéf brněnského studia Jiří Florián a šéfdramaturgyně hudebního a divadelního vysílání v Brně Marie Kučerová. Šéfa brněnského studia Zdeňka Drahoše odvolal počátkem roku tehdejší prozatímní ředitel televize Petr Klimeš. Drahoš studio řídil deset let, v posledním období jej jeho odpůrci kritizovali za to, že nenakládá s majetkem televize hospodárně.

Bývalí političtí vězni odvolali předsedu svého sdružení

Předseda Sdružení osvobozených politických vězňů Oldřich Stránský byl podle svého mínění odvolán ze své funkce neoprávněně. Stránský kvůli tomu podal také žalobu u soudu. Oldřicha Stránského odvolal výbor sdružení kvůli tomu, že zaslal zdvořilostní dopis předákovi sudetských Němců Posseltovi k otevření pražské kanceláře landsmanšaftu. Podle Stránského může být pokus o jeho sesazení pouze zástupný problém. V pozadí případu může být úsilí Českého svazu bojovníků za svobodu zrušit právní subjektivitu Sdružení osvobozených politických vězňů. Stránský přišel za války o většinu příbuzných, které nacisté připravili o život kvůli židovskému původu. Navzdory tomu se rozhodl, že bude usilovat o smíření Čechů a Němců. Pustil se do vyjednávání o odškodnění a šest let působí v česko-německém diskusním fóru. Vedení Českého svazu bojovníků za svobodu Stránského kritizuje. Ve Sdružení osvobozených politických vězňů se za Stránského postoje postavila jen menší část vedení. Podle Rudolfa Wittenbergera, který má být nástupcem odvolaného předsedy, Stránský ztratil důvěru většiny členů.

Trest doživotí pro vraha dubského faráře nabyl právní moci

Devětadvacetiletý Dušan Kazda z Kralic na Hané, který loni v říjnu brutálně zavraždil pětasedmdesátiletého faráře z Dubu nad Moravou na Olomoucku, stráví zbytek života za mřížemi. Odsouzený se proti doživotnímu trestu, který nad ním vynesl v srpnu olomoucký krajský soud, neodvolal. Odvolání nepodala ani obžaloba, rozsudek tudíž nabyl právní moci. Soud na Kazdu nahlížel jako na zvláště nebezpečného recidivistu. Vraha totiž odsoudil v roce 1996 prostějovský okresní soud za ublížení na zdraví k šesti letům vězení a před třemi lety byl Kazda propuštěn s pětiletou podmínkou. Svůj trest si odsouzený odpykává ve věznici ve Valdicích na Jičínsku.

Policie našla v Brně varnu pervitinu

Kriminalisté zlikvidovali v uplynulých dnech za dramatických okolností další laboratoř na výrobu pervitinu v Brně. Kromě drog v ní objevili také funkční obranný granát. Zátah byl mimořádný tím, že se pachatel snažil na poslední chvíli za každou cenu drogy zničit. Drogy vyráběl v jednom z bytů v centru Brna devětačtyřicetiletý muž. Při domovní prohlídce u něj kriminalisté našli větší množství laboratorního skla a v něm čerstvě vyrobených 30 gramů pervitinu. Zadržený měl u sebe ještě osm gramů této látky. Šlo tedy celkem o 190 dávek pervitinu v hodnotě přibližně 38.000 korun. Kromě drog a chemikálií na jejich výrobu objevili policisté v bytě také granát a 300 nábojů do různých střelných zbraní. Policejní specialisté nyní pátrají po tom, jak dlouho muž drogy vyráběl, komu je dodával a k čemu potřeboval granát s náboji. Za nedovolenou výrobu drog a nedovolené ozbrojování mu hrozí až pět let vězení. Letos policie v Brně odhalila již 40 pervitinových laboratoří, což je výrazně více než loni.

Soud zprostil novináře obžaloby z křivého obvinění

Okresní soud v Olomouci osvobodil novináře Zdeňka Zukala, který čelil obžalobě z křivého obvinění. Měl se ho dopustit zveřejněním nepravdivých informací o takzvané olomoucké kauze. Soud zprostil z obžaloby i podnikatele Oldřicha Přikryla, který si měl televizní reportáže objednat. Podmíněný trest ale uložil Marii Dolečkové a Vladimíru Procházkovi, kteří v reportážích pro televizi Nova nepravdivě vypovídali o výslechu na policii. Soudu se naopak nepodařilo prokázat, že by novinář Zukal věděl o nepravdivosti zveřejněných údajů a že by si u něj příspěvek objednal podnikatel Přikryl. Zukal natočil v letech 1996 a 1997 sérii reportáží o prorůstání organizovaného zločinu do bezpečnostních složek. Státní zástupkyně se na místě odvolala proti oběma osvobozujícím rozsudkům. Pro Zukala a Přikryla totiž požadovala podmínečné tresty. U soudu se odvolala i Dolečková, Procházka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Exekutor zakázal Tesku stavět a otevírat nové obchody

Obchodní řetězec Tesco Stores ČR musí zastavit investorskou činnost, výstavbu nových a rozestavěných obchodních domů a nesmí uvádět do provozu nové obchody. Podle společnosti M.I.C. jde o rozhodnutí soudního exekutora Juraje Podkonického. Obchodní činnost může Tesco dále vykonávat. Rozhodnutí se týká pohledávky za Teskem ve výši 235 milionů korun. Nařízení exekutora konkrétně žádá zastavení výstavby nového hypermarketu Tesco v Kladně, či logistického centra v Jažlovicích u Brna. Pokud Tesco neposlechne, podá exekutor trestní oznámení na maření výkonu úředního rozhodnutí. Exekuci koncem srpna nařídil soudce Zdeněk Kučera z Obvodního soudu pro Prahu 1 na základě nálezu, který v červenci vydal rozhodčí soud při Hospodářské a agrární komoře. Exekuce však byla odložena, protože Tesco podalo žalobu na zrušení rozhodčího nálezu.

K petici proti supermarketu Lidl se připojily stovky signatářů

Na tři sta podpisů je už pod výzvou ekologického hnutí Děti Země, která nabádá k bojkotu supermarketů společnosti Lidl. Ekologové tímto způsobem reagují na nepovolené kácení stromů v blízkosti obchodů řetězce Lidl, kterému dosud padlo za oběť přes sto stromů. Podle zjištění České inspekce životního prostředí byl devětkrát porušen zákon o ochraně přírody a krajiny. Případ vyšetřuje policie. Na pražském náměstí Míru proběhla třídenní podpisová akce, od úterý se mohou občané k výzvě připojit i prostřednictvím internetových stránek hnutí www.detizeme.cz. Děti Země společnost vyzývají k výsadbě desetinásobku zničených stromů, zaplacení způsobené škody, závazku, že již nebude kvůli supermarketům Lidl pokácen žádný strom a k vydání pachatele policii. Děti Země se snaží sjednat s vedením společnosti schůzku, na které by ekologové mimo jiné předali podpisové archy. Společnost Lidl se k bojkotu nevyjádřila a odmítá komunikovat s médii.

V sedmém případě BSE asi budou utraceny desítky zvířat

Desítky zvířat z chovu akciové společnosti Zeos z Lomnice nad Popelkou budou zřejmě utraceny, potvrdí-li se tzv. nemoc šílených krav (BSE) u krávy, kterou podnik poslal v pondělí na jatka. Veterináři zatím u zvířete vyslovili podezření na nákazu. Výsledek kontrolního testu, který potvrdí či vyvrátí sedmý případ nemoci v tuzemsku, by měl být znám v pátek či v pondělí. Podezření na další nakažené dobytče se objevilo krátce po potvrzení šestého případu BSE v tuzemsku. Kráva byl stará přes 3,5 roku. Veterináři nyní vymezují skupinu dalších kusů, které v případě potvrzení nákazy bude muset firma z preventivních důvodů utratit. Kráva pocházela ze stáje v Syřenově na Semilsku, kde je 440 zvířat. Podnik Zeos chová celkem 3000 kusů dobytka a dosud žádný případ nákazy BSE neměl. Veterináři soudí, že krávy v tuzemsku se mohly nakazit buď mléčnými krmným náhražkami, nebo kontaminací v mísírně krmiv, kde se po výrobě krmiv pro prasata mohlo dostat něco závadného do potravy pro hovězí dobytek. V České republice se dosud podrobilo testu na BSE více než 450.000 zvířat. Nakaženo bylo sedm, potvrdí-li se poslední podezření.

V lázních Ponávka unikl chlor

V areálu brněnských lázní Ponávka unikl z tlakové láhve zdraví nebezpečný chlor. Hasiči, kteří na místě zasahovali ve speciálních protichemických přetlakových oblecích, vysokou koncentraci chloru zjistili ve strojovně, provoz lázní proto nebyl přerušen. Chlor začal z láhve unikat kvůli špatné manipulaci. Po zastavení úniku chloru hasiči celé lázně ještě dvě hodiny větrali.

Učitelé nedokáží sami vytvářet školní programy

Kantoři nejsou připraveni vytvářet školní vzdělávací programy, podle nichž by v budoucnu měli učit. Je o tom přesvědčena Helena Mandelová z Asociace učitelů dějepisu. Připravované vzdělávací programy počítají s tím, že si učitelé budou sami určovat, co a jak budou ve svých hodinách učit. Historikové a učitelé dějepisu se ale obávají, že to jejich předmět omezí. S tím nesouhlasí zástupci Výzkumného ústavu pedagogického, který nové vzdělávací programy vytváří. Jejich cílem je, aby se děti naučily chápat věci v širších souvislostech, proto se budou předměty z příbuzných oborů vyučovat v tematických celcích. Program připravuje ministerstvo školství a zahrnulo ho do nového školského zákona. Už nyní školní programy zkouší pět desítek základních škol.

Žáci podpoří školáka v Indii

Více než 230 žáků osmiletého gymnázia v Ústavní ulici v Praze 8 se ve středu vydalo na takzvaný Pochod naděje po areálu bohnické psychiatrické léčebny. Trasu dlouhou 2,4 kilometru se snažili uběhnout či ujít co nejvíckrát. Za každý zvládnutý kilometr jim totiž sponzoři zaplatí. Za získané peníze chtějí studenti na dálku "adoptovat" indického chlapce a uhradit mu vzdělání. Doufají, že díky Pochodu naděje se jim podaří obstarat 49.000 korun. Tolik totiž stojí deset let školní docházky v Indii. Indického školáka chtějí studenti podporovat prostřednictvím projektu pražské Arcidiecézní charity Adopce na dálku.

Reprezentační prostory Pražského hradu budou znovu přístupné

V sobotu 1. listopadu se veřejnosti opět otevřou dveře do jindy nepřístupných reprezentačních sálů Pražského hradu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony jižního křídla Nového paláce. Reprezentační prostory Pražského hradu se otevřou v 09:00. Prohlídka bude vždy začínat u Matyášovy brány na prvním nádvoří. Poslední návštěvníky pořadatelé na prohlídku vpustí v 16:30. Reprezentační místnosti sídla prezidenta si pokaždé přijde prohlédnout několik tisíc lidí. Pro veřejnost se 28. října u příležitosti 85. výročí vzniku samostatného státu otevřou také sídla obou komor parlamentu.

V pražském Mánesu proběhne tradiční veletrh starožitností

Více než padesát českých starožitnických firem bude vystavovat a prodávat svá umělecká díla na veletrhu starožitností, který ve čtvrtek začne v pražském Mánesu. Až do pondělí mohou lidé obdivovat či nakupovat nábytek, koberce, obrazy, sklo, porcelán, šperky i různé maličkosti. Veletrh pořádá již podvanácté Asociace starožitníků. Podle zkušeností pořadatelů tvoří tři čtvrtiny návštěvníků specializovaní odborníci, zbytek jsou lidé, kteří si přijdou starožitnosti prohlédnout, případně zakoupí nějakou drobnost. Na veletrh přijíždějí i lidé ze zahraničí. V Mánesu bude pracovat komise soudních znalců, která dohlíží na kvalitu a zjišťuje, zda na veletrhu nejsou falza, kopie či repliky. Asociace starožitníků vydala k veletrhu speciální číslo svého časopisu Revue Antique.

Eliška Balzerová vystoupí v irském monodramatu ve Viole

Na scéně pražské Violy měla ve středu generálku inscenace současné irské autorky Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod. Podle režisérky Jany Kališové pojednává toto monodrama o nečekaně opuštěné dámě středního věku, která musí nalézt nový smysl života. Premiéra se uskuteční 23. října za účasti autorky. V inscenaci vystoupí Eliška Balzerová. Podle Kališové je její role velkou hereckou příležitostí pro velkou hereckou osobnost. Pro Balzerovou znamenala i nutnost zvládnout šedesát stran monologu a v nepočítaně situacích a převlecích ztvárnit sedmnáct postav. S Kališovou ve Viole spolupracovala už podruhé - dodnes se tu s úspěchem hraje Mistrovská lekce, která měla během sedmi let téměř 150 repríz.

Brněnské G-studio uvede muzikál o Osvobozeném divadle

Brněnské divadlo G-studio v Kounicově ulici zahájí sezonu muzikálem Tři strážníci v režii Iva Kučery. Nový původní muzikál bude vzpomínkou na jazzového skladatele Jaroslava Ježka, ale i připomenutím doby a atmosféry Osvobozeného divadla. Podle autorů je "muzikálová scénická koláž" nazvána podle jedné z prvních společných písní Ježka, Voskovce a Wericha. Zazní zde celkem 18 skladeb. Některé informace, které při přípravě muzikálu Kučera využil, získal přímo od Jana Wericha. Ke ztvárnění hereckých rolí si pozval své bývalé spolužáky z JAMU Zdeňka Junáka, Láryho Koláře, Karla Mišurce a Zdeňka Bureše a Janu Gazdíkovou. O živý doprovod písní se postará kapela kytaristy Jiřího Kučerovského.

Muzikanti zahrají pro dívku s vážnou chorobou kůže

Osmnáctileté Olině Joklové, která trpí vzácnou chorobou způsobující rozklad kůže, tkání a sliznic, chtějí pomoci hudebníci z okruhu pražské Malostranské besedy. V rámci Charitativního koncertu pro Olinku zahrají v pátek v Besedě Ivan Hlas a skupiny Bílá Nemoc a Bantry Bay. S nevyléčitelnou chorobou epidermolysis bullon distrofika se podle lékařů rodí asi jedno dítě ze 100.000. Sebemenší tlak na kůži vede ke vzniku zánětů, které je potřeba zdlouhavě a za přísně aseptických podmínek léčit.

Díky vzácné chorobě je dívka do značné míry odkázána na neustálou péči matky a svých přátel. Hudebníci chtějí dívce finančně pomoci tam, kde podle nich dostatečně nepomáhá stát.

Síť předprodeje vstupenek Ticketpro uspěla v Kanadě a USA

Společnost Ticketpro, která v tuzemsku provozuje stejnojmennou počítačovou síť pro prodej vstupenek, uplatnila svou technologii v zámoří. Poté, co Ticketpro v únoru uzavřela kontrakt na prodej aplikace Ticketsoft v Maďarsku, nyní tuto technologii uplatnila v Kanadě a USA. Prostřednictvím Ticketsoftu si tak nyní mohou zajistit účast na kulturních a dalších akcích zájemci v Las Vegas, Dallasu, Norfolku či v Montrealu. Ticketpro je první počítačovou sítí pro prodej vstupenek v České republice, která zároveň nabízí možnost on-line prodeje v reálném čase. Prodává vstupenky na průměrně 3500 akcí měsíčně a spolupracuje s většinou nejprestižnějších a nejúspěšnějších producentů a promotérů v ČR.

Některé hrady chystají na závěr sezony překvapení pro návštěvníky

Zamykání hradu, běh o hradní klíč či jízdy zručnosti na koni a boj se dřevci připravují hrady na Klatovsku na ukončení letošní návštěvnické sezony. Před památkami je poslední víkend a úterní státní svátek, pak se pro návštěvníky až do dubna uzavřou. Například hrad a zámek Velhartice na Klatovsku připravil na tuto sobotu zamykání hradu a pátý ročník terénního běhu o hradní klíč. Na návštěvníky čekají šermířské souboje, soutěže, ohňostroj a lampionový průvod. Také hrad Kašperk na Klatovsku se se sezonou loučí zvláštním programem. V sobotu a v úterý se představí patnáctiletá jezdkyně Bára a její kůň Spící flek.

A na závěr ještě informace o počasí:

Noc má být většinou oblačná, teploty 1 až -2 stupně. Zítra čekáme oblačno s ojedinělým deštěm, od středních poloh se sněžením. Odpolední teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem mínus tří.

Tolik zprávy Radia Praha.