Zprávy Radia Praha
Nastal čas racionálního dialogu, uvedl Klaus po schůzce s Putinem
V česko-ruských vztazích nastal čas racionálního dialogu. Po sobotní schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to novinářům řekl český prezident Václav Klaus. Rusko v čele s Putinem chce být podle něj vážným hráčem v trojúhelníku Evropa-Amerika-Rusko a nehodlá blokovat jednání "ideologickými zarputilostmi". "Myslím si, že když se po deseti letech sešli prezidenti České republiky a Ruské federace, je v dnešním globalizovaném světě, kdy doprava putuje velmi rychle, velmi vzácnou událostí. A bylo už načase, aby k tomuto setkání došlo. To je pocit, který mám já i prezident Putin," uvedl Klaus hlavní přínos sobotního setkání. Poslední schůzka prezidentů obou zemí se konala v roce 1993, kdy do Prahy přijel tehdejší šéf Kremlu Boris Jelcin.
"Za těch deset let se leccos událo. Rusko je v jiné fázi, my jsme v jiné fázi," poznamenal Klaus. Česká republika už není v počátcích transformace, ale na jejím konci, a také se už nedívá s povzdálí na Evropskou unii, nýbrž se stane jejím členem. "Čili je to příležitost k tomu, aby dialog byl veden trošku jinak, abychom ho povýšili na jiný stupeň," poznamenal Klaus. Stejný názor podle něj při obědě prezentoval i Putin.
Ruský prezident svého českého kolegu pozval do svého venkovského sídla Novo-Ogarjovo. Už tento fakt podle odborníků naznačoval, že budou hovořit velmi otevřeně. Putinova rezidence totiž bývá dějištěm spíše méně formálních rozhovorů. Podle Klause bylo asi dvouhodinové setkání velmi osobní. Prezidenti spolu hovořili rusky bez tlumočníků a k jednání je doprovodily jen manželky.
"Elementární znalost ruštiny nám umožňuje, abychom mluvili bez jakéhokoli zprostředkování, a to je věc, která osobním kontaktům pomáhá. Já myslím, že to je východisko k tomu, když to řeknu v přeneseném slova smyslu, abychom takovou věc, jako je třeba vytočit telefon, považovali za více méně samozřejmost," podotkl Klaus. Kromě navazování osobních kontaktů s Putinem prý hovořili také o vážných tématech.
V nové revizní komisi ČLK ztratili Rathovi odpůrci převahu
Další vítězství zaznamenalo vedení České lékařské komory (ČLK) v čele s prezidentem Davidem Rathem. V pátek Rath úspěšně přestál hlasování o důvěře, v sobotu delegáti brněnského sjezdu zvolili novou revizní komisi, v níž zůstal jen jediný z jeho kritiků. Někteří lékaři změnu vítají, protože předchozí komise byla podle nich vůči představenstvu podjatá. Jiní se obávají, že "fanklub Davida Ratha" přestane plnit kontrolní funkci. Personální obsazení nové komise, která bude úřadovat čtyři roky, Rath vítá. "Podle mého soudu jsou v ní kvalitní a seriozní lidé, takže si myslím, že ta komunikace mezi komisí a představenstvem bude nadále konstruktivní, bezproblémová a faktická," řekl ČTK. Přitom právě původní komise zpochybnila Rathovo působení ve funkci.
Rath původní komisi v úvodu prvního sjezdového dne obvinil ze zaujatosti a neplnění funkcí. Revizní orgán podle něj ovládala opozice, jejímž cílem bylo všemi způsoby svrhnout prezidenta a celé představenstvo. Revizní komise v pátek se svou kritickou zprávou neuspěla, těsnou většinou ji delegáti odmítli schválit. Komise tvrdila, že vedení ČLK špatně hospodaří, do účetnictví například nebyly zahrnuty milionové výnosy z příjmů. Nedávno v této souvislosti padlo i trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením ze spáchání řady hospodářských deliktů. Přítomný auditor sice potvrdil, že v účetnictví jsou chyby, které může prošetřit finanční úřad, spíše se však vedení komory zastal. Komise také zpochybnila udělení odborných licencí Rathovi. Její členové upozornili, že je získal na základě neúplných nebo zkreslených údajů. Rath před sjezdem přiznal, že před 12 lety uvedl v žádosti o licence nesprávné údaje a omluvil se za to. Na sjedu byl při obhajobě suverénnější a o svém pochybení nehovořil. Delegáty ale přesvědčil, a tak revizní komise utrpěla porážku.
Svaz pacientů je zklamán potvrzením Ratha ve funkci šéfa ČLK
Svaz pacientů je zklamán dalším setrváváním Davida Ratha v čele České lékařské komory (ČLK). Podle šéfa svazu Luboše Olejára se komora stala pod Rathovým vedením "spíše odborovou centrálou, než místem řešícím odborná pochybení lékařů". O případném odvolání Ratha z funkce prezidenta komory rozhodovali v pátek večer delegáti třídenního sjezdu ČLK v Brně. Hlasování o důvěře úspěšně přestál. Olejár v sobotu ČTK řekl, že současné vedení komory je pro pacienty nepřijatelné. Řešením je podle něj buď převést kompetence ČLK na ministerstvo zdravotnictví, nebo Ratha odvolat. Napětí mezi šéfem komory a některými jejími členy, především předsedkyní revizní komise Martou Holanovou, vyvrcholilo až vzájemnými trestními oznámeními. Revizní komise šéfa komory obvinila, že uvedl nepravdivě délku své praxe při podání žádosti o licence na práci internisty a primáře. Předsednictvo ČLK se ale za Ratha postavilo a nárok na licence potvrdilo.
Senátorem za Strakonicko bude Pavel z ODS nebo lidovec Kalbáč
Strakonický místostarosta Pavel Pavel z opoziční ODS podle očekávání suverénně vyhrál první kolo doplňovacích senátních voleb na Strakonicku. Se ziskem 28,43 procenta hlasů v sobotu postoupil do finále s druhým Josefem Kalbáčem z KDU-ČSL, ředitelem strakonické pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Kalbáč dostal o 10,3 procenta hlasů méně, což Pavlovi ponechává roli favorita i pro druhé kolo voleb. Vítěz finále, které bude za týden, obsadí v Senátu křeslo po nynějším předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském. Pavel, který je znám i širší veřejnosti vyřešením záhady transportu obřích soch Moai na Velikonočním ostrově, má finálové zkušenosti už z loňských řádných senátních voleb, kdy jen velmi těsně podlehl Rychetskému. Nyní by mohl získat hlasy hlavně od pravicových voličů, jejichž kandidáti v sobotu neuspěli. Kalbáčovi, jenž kandidoval na senátora v roce 1996, nahrává disciplinovanost lidoveckých voličů a možná podpora odpůrců ODS.
Národní protidrogová centrála slaví výročí, Gross dával medaile
Národní protidrogová centrála (NPC) v sobotu slaví dvanáctileté výročí svého založení. Dlouholeté zásluhy jejího šéfa Jiřího Komorouse a dalších čtyř lidí v boji proti drogám ocenil vyznamenáními již ve čtvrtek ministr vnitra Stanislav Gross. Medaili dostal například i známý protidrogový expert Jiří Vacek, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Andrea Filipová. Gross poděkoval příslušníkům NPC za jejich náročnou a nikdy nekončící tvrdou práci a popřál jim do budoucna mnoho dalších úspěchů, uvedla.
Za dobu své dvanáctileté existence provedla NPC 1073 operací, při nichž bylo zatčeno přes 1900 pachatelů, z toho 315 cizinců. "Celkem byli obviněni z 2895 trestných činů," upřesnila Filipová. Podle ní se Komorousova jednotka zasloužila o odhalení a zajištění téměř 160 tun drog a od počátku loňského roku víc než 40.300 tablet extáze. Na českém území zlikvidovala bezmála 160 drogových laboratoří.
Policie zatkla kvůli podezření z prodeje heroinu matku se synem
Policisté zadrželi kvůli podezření z distribuce heroinu jednačtyřicetiletou ženu a jejího dvaadvacetiletého syna. Drogu podle policie prodávali ve velkém celý rok v bytě v Ruské ulici v Praze 10 a okolí. Měli stálou klientelu, řekla v sobotu ČTK mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Podle ní si dvojice přišla prodejem heroinu na stovky tisíc korun. "Cena za 0,3 gramu drogy se pohybovala zpravidla kolem 300 korun," uvedla Miklíková. Podle ní měl ale pár i odběratele, který najednou koupil heroin za 120.000 korun. Mezi zákazníky měly zastoupení různé věkové kategorie. "Většinou kolem dvaceti, ale také kolem čtyřiceti let," upřesnila mluvčí. Výjimkou nebyl ani narkoman mladší osmnácti let.
Wilhelm volá po reformě vysokých škol
Rektor Univerzity Karlovy (UK) Ivan Wilhelm se obává o další osud českých vysokých škol. Na výjezdním zasedání akademických představitelů UK v Nymburku varoval, že bez zahájení dlouho plánované reformy nedosáhne české vysoké školství světové úrovně. ČTK o tom v sobotu informoval mluvčí univerzity Václav Hájek. Třídenní zasedání, které začalo ve čtvrtek, se věnovalo především problémům spojeným s financováním škol. UK má podle Wilhelma potenciál zařadit se mezi prestižní evropské univerzity, bez důkladné reformy ale o tuto možnost přijde. Pokud budou nadále političtí představitelé nevšímavě přecházet nedostatečné financování vysokého školství, hranice, která nás dělí od univerzit v EU, se změní v propast, tlumočil Wilhelmova slova Hájek.
Desetníky a dvacetníky už neplatí, některé prodejny je ale berou
S desetníky a dvacetníky již téměř nelze nakupovat, jejich platnost totiž v noci na sobotu skončila. V některých obchodech lidé přesto mohou těmito drobnými zaplatit, přijímají je však jen určité hypermarekty. Ostatní prodejci je už neberou. Většinou ceny zaokrouhlují na koruny nebo padesátníky, a to přímo u kasy za celý nákup. Ti menší už stihli zboží přecenit, takže například tam, kde v pátek večer stála houska 1,80 koruny, byly v sobotu na cenovce dvě koruny. Větší obchodní domy v Praze sice ještě mají cenovky s desetihaléři, výsledné nákupy však zaokrouhlují. Například v prodejně Albert ve Veletržní ulici stojí rohlík 1,10 koruny. Výslednou částku nákupu ale pokladní zaokrouhlují. Pokud cena nákupu končí na desetník, dvacetník, osmdesátník a devadesátník, zaokrouhluje se na celou korunu, pokud na třicetník, čtyřicetník, šedesátník a sedmdesátník, tak na padesátník. "Máme to tak centrálně nařízené," uvedla místní prodavačka.
Generál Štefka popřál záložákům šťastnou stokilometrovou cestu
S elánem, dobrou náladou a hlavně odhodláním dojít za dva dny do 102 kilometrů vzdáleného cíle vyrazili v sobotu dopoledne příslušníci vojenských aktivních záloh na taktické cvičení nazvané Zdvižená rukavice 2003. Startu na náměstí v Praze-Zbraslavi přihlíželo několik náhodných kolemjdoucích. Téměř 70 záložáků v maskovacích uniformách přišel pozdravit a podpořit i náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Věřím, že většina z vás úkol splní a že dojdete do cíle v co největším počtu," prohlásil Štefka po úvodním vojenském ceremoniálu, kdy přijal hlášení a pozdravil se s útvarem. Akci považuje za perfektní nápad k prověření schopností vojáků v záloze. Záložáci k ní dali sami podnět, když vzali jako výzvu cvičení profesionálních výsadkářů z Chrudimi, kteří v srpnu ušli za týden s plnou polní 300 kilometrů.
V Paříži byla uctěna památka Čechů a Slováků padlých ve Francii
Na pařížském hřbitově Pere Lachaise se v sobotu konal tradiční akt k uctění památky Čechů a Slováků, kteří padli během obou světových válek na francouzské půdě. Za pravého dušičkového počasí se na něm u pomníku československých padlých sešlo několik desítek lidí včetně několika zástupců řidnoucích řad přímých účastníků bojů ve Francii z tehdejšího Československa. K pomníku položili kytice zástupci Sdružení československých dobrovolníků ve Francii, Pařížského Sokola, spolku Francouzsko- česko-slovenské přátelství i velvyslanectví České republiky a Slovenska. Nechyběla ani kytice od východočeských Sezemic, odkud pocházel Karel Bezdíček, praporečník roty Nazdar - první jednotky československých dobrovolníků, která v rámci francouzské cizinecké legie zasáhla do bojů první světové války. Bezdíček padl v roce 1915 v bitvě na Sommě a spolu s ním většina roty.
Pietní akt se konal u příležitosti 85. výročí založení samostatného Československa a 88. výročí bojů prvních příslušníků roty Nazdar. Mezi účastníky však vzhledem ke zhoršenému zdravotnímu stavu chyběl jeho tradiční organizátor, už jednadevadesátiletý předseda Sdružení československých dobrovolníků ve Francii Josef Fišera.
Jubilující Jaroslav Moučka strávil u divadla téměř 50 let
Učil se kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně soustružníkem. Jednou zaskočil u ochotníků, chytil se a divadlo ho živilo téměř 50 let. Herec Jaroslav Moučka oslavil své nadcházející osmdesátiny v sobotu v poledne v přímém přenosu rozhlasového pořadu Tobogán v pražském Divadle u Hasičů. První angažmá měl Moučka v Jihlavě, pak přišlo Kladno, Olomouc a ve 26 přišel do pražského Národního divadla, kde vydržel jedinou sezonu. Po třech letech ve Zlíně zakotvil v roce 1953 v nynějším Divadle na Vinohradech a zůstal tam 41 let. Za tu dobu ztvárnil na jeho jevišti 145 rolí. Po boku Vlasty Chramostové byl v roce 1959 prvním Trepifajkslem v Drdově pohádkové komedii Dalskabáty, hříšná ves. V populární televizní verzi z něj udělala "muskýho Matesa" Jiřina Bohdalová. Jaroslav Moučka ztvárnil i desítky postav ve filmu, rozhlasu a televizi. Účinkoval v seriálech Muž na radnici, F.L. Věk, Byli jednou dva písaři a Taková normální rodinka. Nehrál vždy jen klaďase, jako například stranického tajemníka Pláteníka v Dietlově seriálu Okres na severu. Když dlouho před tím nastoupil na Vinohrady, zaradovali se prý, že konečně mají padoucha.
Tenista Novák na pařížské finále nedosáhl
Český tenista Jiří Novák skončil na turnaji série Masters v Paříži v semifinále. Nad síly čtrnáctého nasazeného hráče byl Rumun Andrei Pavel, kterému podlehl 2:6, 6:4 a 4:6. Novák tak přišel o možnost posunout se v žebříčku ATP Champions Race na deváté místo, které by mu zaručilo roli náhradníka pro Turnaj mistrů.
České házenkářky vysoko zdolaly v přípravě Švýcarsko
České házenkářky zvítězily v přípravném zápase na světový šampionát v St. Gallenu nad domácím Švýcarskem 32:23. O výhře rozhodly až ve druhém poločase, po prvních třiceti minutách byl stav nerozhodný 14:14. "V prvním poločase jsme měli hlavně problémy s proměňováním příležitostí, navíc se nedařilo v brance Škavronkové," řekl český trenér Luboš Krejčíř. Po přestávce se obraz hry změnil. V brance se chytila Ajglová a obrana si poradila s domácími střelkyněmi. "Dařily se rychlé protiútoky. S druhým poločasem jsem spokojen. Kvalita hry vzhledem k úrovni soupeře odpovídala předpokladům, první poločas byl spíše podprůměrný. Na hráčkách se asi trochu projevil i velký objem přípravy v minulém týdnu," dodal Krejčíř.
Ragbisté Sparty uhráli druhé vítězství v extralize, porazili Brno
Ragbisté Sparty Praha prolomili v desátém kole extraligy herní smůlu a nejtěsnějším rozdílem porazili 26:25 Brno. V Havířově utrpěl domácí nováček soutěže padesátibodový debakl 7:57 od Říčan, v jejichž dresu kapitán Jan Macháček položil tři pětky a navíc sám proměnil dva kopy po pětce. Mistrovský tým Tatry Smíchov si poradil 34:20 s TJ Praga, domácí neporazitelnost udržel Vyškov po vítězství 39:12 nad Bystrcí.
Fanoušek Sigmy skončil kvůli vyhozené láhvi s pouty na rukou
Na ostravské hlavní nádraží v sobotu s křikem dorazila stovka fanoušků fotbalového klubu SK Sigma Olomouc, aby podpořila svůj tým v souboji s FC Baníkem Ostrava. Jeden z nich se ale na stadion vůbec nedostal. Už při vystupování z vlaku ho zadrželi policisté kvůli láhvi hozené z okna. "Kolegové ho zadrželi a předvedli. Nyní musíme zjistit, zda šlo o trestný čin či přestupek," řekl ČTK zástupce ředitele ostravské policie Jiří Veselý. Na příjezd olomouckých fanoušku se ostravští policisté připravili. V paměti totiž stále mají událost ze srpna roku 1999, kdy nejradikálnější příznivci Baníku Ostrava zaútočili kameny na vlak, ve kterém cestovali jejich olomoučtí rivalové. Jeden z kamenů zasáhl do hlavy dvaatřicetiletou ženu z Havířova na Karvinsku. Po zranění téměř nevidí na pravé oko a je v plném invalidním důchodu.
Fotbalisté Ostravy v utkání 13. kola první ligy porazili Olomouc 2:1. Vítězný gól dal devět minut před koncem Matušovič.
Počasí
Zataženo s deštěm, na západě až polojasno. V Čechách ojediněle mlhy. Noční teploty 6 až 2 stupně. V neděli 6 až 12 stupňů, na horách kolem 5-ti.