Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Novým předsedou KDU-ČSL je Miroslav Kalousek

Novým předsedou KDU-ČSL se stal překvapivě Miroslav Kalousek. Na desátém sjezdu své strany, který probíhá v Ostravě, ho zvolilo 164 ze 300 delegátů. Dosavadní lídr strany získal 131 hlasů. Ještě před zvolením Kalousek řekl, že změna stranického vedení neznamená destabilizaci koaliční vlády. V ní Cyril Svoboda zaujímá křeslo vicepremiéra a post ministra zahraničních věcí.

Jako první předstoupil před delegáty s kandidátským projevem Kalousek, letitý Svobodův rival. Křesťanští demokraté by podle něj měli být srozumitelnější a čitelnější. Za priority označil rozvoj venkova, solidaritu, podporu drobných podnikatelů, boj proti zločinu a především rodinu jako klasický svazek ženy, muže a dětí, nikoliv nesezdaný svazek. Další z kandidátů, ministr životního prostředí Libor Ambrozek ve své volební řeči prohlásil, že hodlá přiblížit lidem staré křesťanské ideje v novém podání. Proměnit se podle něj má zejména styl práce ve straně a způsob komunikace s veřejností. Do vedení strany by se mělo dostat víc mladých lidí. Ambrozek připomněl, že Josefu Luxovi bylo pouze 34 let, když se stal lídrem křesťanských demokratů. Čtvrtý kandidát na post lídra lidovců Jaromír Talíř připomněl, že má za sebou 14 let působení v politice - na komunální, vládní i parlamentní úrovni. Ve vedení strany postrádal dlouhodobá strategická rozhodnutí. Jako poslední vystoupil Svoboda, který stojí v čele strany od května 2001. Volba předsedy strany je podle něj politickým krokem, který má své dopady i mimo KDU-ČSL. Slíbil, že bude stranu i nadále řídit demokraticky, v duchu "bratrského dialogu". Uvnitř strany má podle něj každý člen nárok na odlišné názory, navenek by ale KDU- ČSL měla působit jako jednotný šik. V minulosti ale taková disciplína nebyla vždy dodržena, uvedl Svoboda.

Na sjezdu vystoupili i zástupci dalších parlamentních stran. Šéf opoziční ODS kritizoval lidovce za účast ve vládní koalici, současně ale věří, že lidovci mohou v budoucnu na vládní úrovni spolupracovat s občanskými demokraty. Premiér a lídr sociálních demokratů Vladimír Špidla ve svém vystoupení ocenil působení Cyrila Svobody v čele KDU - ČSL. Vyzdvihl jeho zásluhy o vstup země do EU a celkové posílení jména České republiky v zahraničí. Sjezd KDU-ČSL pokračuje jednáním o dalším programovém směřování strany.

Novým senátorem za Strakonicko je lidovec Josef Kalbáč

Novým strakonickým senátorem byl zvolen lidovec Josef Kalbáč, bývalý přednosta strakonického okresního úřadu. V doplňovacích senátních volbách dostal 53,45 procenta hlasů a porazil favorizovaného strakonického místostarostu Pavla Pavla z ODS. Druhé kolo voleb se odehrálo za absolutně nejmenšího zájmu voličů v historii senátních voleb. K volbám přišlo jen 12,56 procenta ze 110.000 voličů. Do jedné z volebních místností v obci Dobev na Písecku nedorazil žádný z voličů, stejná situace byla i v Těšovicích na Prachaticku. KDU-ČSL bude nyní mít v Senátu 16 křesel a další může ještě získat, pokud by i z dalších doplňovacích senátních voleb v Brně vzešel vítězně její kandidát Rostislav Slavotínek. Za týden se střetne ve finále s Karlem Jarůškem z ODS, který v Brně první kolo vyhrál s náskokem zhruba 13 procent na Slavotínka.

Nově zvolený senátor za Strakonicko Josef Kalbáč z KDU-ČSL chce v horní komoře parlamentu hájit zájmy venkova a českých zemědělců. Své zkušenosti ze státní správy chce uplatnit při čerpání fondů Evropské unie do českého venkova. Chce, aby co nejvíce prostředků z těchto fondů proudilo do jižních Čech, konkrétně na Prácheňsko, které bude v Senátu následujících šest let zastupovat. Bezprostředně po oznámení výsledků voleb prohlásil, že svůj úspěch považuje za výsledek nejen volební kampaně, ale především za ocenění své celoživotní práce. O svém volebním úspěchu se dozvěděl na jednání sjezdu lidovců v Ostravě. Delegáti sjezdu ocenili jeho úspěch nadšeným potleskem, mezitím přijímal gratulace a rozdával rozhovory novinářům.

Svaz nuceně nasazených skončí

Svaz nuceně nasazených ukončí 30. června roku 2004 po 14 letech svou existenci. Drtivá většina delegátů pražského sjezdu organizace s tím nakonec v hlasování souhlasila, bez hořkosti se to ale neobešlo. Předseda svazu Karel Růžička zdůraznil, že ani pro něj to není jednoduché. "Nemáme dost sil, abychom řídili tak velkou organizaci," prohlásil na adresu svazu, který sdružuje zhruba 40.000 lidí. Členům je podle něj kolem 80 let a postupně umírají. Velká většina dosud žijících českých obětí nacismu se v těchto měsících dočkává kompletního odškodnění z prostředků spolkové nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost. V některých aktivitách Svazu bude pokračovat nadační fond České rady pro oběti nacismu, měl by například čerpat z archivu svazu při pořádání různých výstav.

Desítky celníků kontrolovaly tržiště v Hatích na Znojemsku

Na 80 celníků od rána kontrolovalo tržiště Excalibur v takzvaném mezipásmu hraničního přechodu Hatě na Znojemsku. Celníci tam hledali padělané značkové zboží. "Je tam umístěno na 150 stánků. Celníci je důkladně kontrolují, včetně přilehlých skladovacích prostor, přepravních skříní a automobilů," řekl mluvčí brněnských celníků Jaroslav Moravec. Podle něj nelze vyloučit, že kontrola bude trvat možná i tři dny. Již první výsledky naznačily, že se tu zřejmě prodávají padělky. Stánkaři byli podle Moravce předvánoční kontrolou celníků překvapeni a mnozí z nich začali hromadně opouštět tržiště i vystavené zboží. K tomu, aby se celníci dostali do zamčených boxů, museli použít rozbrušovače a elektrické pily. Narazili i na fintu prodejců, kteří měli na pultech neznačkové zboží, ale zákazníkům nabízeli "značkový sortiment" na požádání. Padělky měli schovány v boxu pod pultem. Celníci nacházeli padělky i za zdvojenými stěnami prodejních srubů. Již při minulých kontrolách na tržišti u hraničního přechodu Hatě na Znojemsku našli celníci napodobeniny značkového textilu, kopie kompaktních a DVD disků za téměř 60 milionů korun. Našli tehdy například i videokazety propagující nacismus.

Německý svaz na ochranu dětí nemá informace o dětské prostituci

Svaz na ochranu dětí se sídlem v Drážďanech nemá informace o rozsáhlé dětské prostituci na česko-německém pomezí, jak ji popisuje zpráva německé nevládní organizace Karo. Člen svazu Jost Schönfelder prohlásil v sobotu ve Svinčicích na Mostecku, že pravdivost těchto informací nemůže nikdo potvrdit. I kdyby však podle něj bylo pravdivé jen jedno procento, je třeba o problému okamžitě jednat a situaci řešit. Schönfelder označil tuto problematiku za velmi komplikovanou. Jednostranné označení České republiky za viníka je podle něj překážkou pro rozvoj spolupráce mezi ochránci práv dítěte obou zemí. Na dvoudenním setkání ve Svinčicích zástupci českých, německých a polských organizací na ochranu dětí zdůraznili i úlohu preventivních opatření.

Český krátký film získal hlavní cenu festivalu v Chotěbuzi

Český snímek Malá nesdělení režisérky Miry Fornayové získal v kategorii krátkých filmů hlavní cenu na 13. festivalu kinematografie ze střední a východní Evropy v Chotěbuzi na východě Německa. Umístil se také český dlouhometrážní snímek Nevěrné hry Michaely Pavlátové, který si odnáší cenu Don Quijote. V Chotěbuzi se letos představilo přes 120 filmů z 25 zemí. Historie festivalu se datuje od pádu "železné opony" v roce 1989. I v minulosti tam byla úspěšná řada filmů z české a slovenské produkce. Hlavní ceny už získaly v letech 1993 a 1995 filmy Martina Šulíka Všetko čo mám rád a Záhrada a loni Divoké včely Bohdana Slámy.

Proslulá Hotelová škola v Mariánských Lázních oslavila jubileum

Hotelová škola v Mariánských Lázních na Chebsku, která patří mezi špičková zařízení svého druhu v Evropě, oslavila 75. výročí svého založení. Od rána její restaurace, salonky a další prostory zaplnily stovky jejích absolventů - hoteliérů, restauratérů i dalších pracovníků cestovního ruchu, kteří si do školy přijeli zavzpomínat z celé České republiky i zahraničí. O bohaté pohoštění se jim postarali jejich nejmladší kolegové, kteří se hotelovému řemeslu teprve na škole učí. Pro deset z nich byla sobota dokonce začátkem maturitní zkoušky. "Musí zvládnout organizaci celé akce, od zvacích dopisů pro absolventy, přes objednávky, kalkulace, výběr menu, výzdobu a další záležitosti," řekl ředitel školy Jiří Chum. Absolventi školy nacházejí uplatnění doma i v zahraničí. Někteří v roce 1996 obsluhovali anglickou královnu na Pražském hradě.

Šternberk na Olomoucku bude tři dny oslavovat rod Šternberků

Radnice ve Šternberku na Olomoucku připravuje i letos oslavy rodu Šternberků. Novodobou tradici zavedla v roce 2001, kdy byly v místním chrámu Zvěstování Páně znovu uloženy ostatky Alberta II. ze Šternberku. Cyklus koncertů, slavnostních bohoslužeb a dalších akcí je připraven od 15. do 17. listopadu. Obyvatelé města si v rámci Dnů rodu Šternberků připomenou nejen význam jeho příslušníků pro vývoj města, ale i 220. výročí posvěcení chrámu Zvěstování Páně. Součástí programu bude i varhanní koncert. Oslav rodu Šternberků se každoročně účastní několik set lidí. Hosty byli v minulosti i členové rodu.

Zápas Sparta Praha - Baník Ostrava skončil remízou

Remízou 1:1 skončil s napětím očekávaný zápas mezi fotbalisty pražské Sparty a Baníku Ostrava. Duel prvních dvou týmů z čela tabulky vyzníval zpočátku lépe pro hosty, Drozdovu branku však čtvrt hodiny před koncem však vyrovnal Jun. Ostravané tak mají v čele ligového pořadí před obhájci titulu ze Sparty nadále šestibodový náskok.

Na Spartu za doprovodu policie dorazilo na 1500 fanoušků z Ostravy, které do Prahy přivezl ze severní Moravy zvláštní vlak. V menších skupinách na stadion směřovaly ještě další skupiny příznivců ostravského týmu. Celkem bylo na zápase kolem 3000 Ostravanů. Rivalita fanoušků Baníku Ostrava a Sparty Praha je pověstná a v české první fotbalové lize patří k největším. Ostravané provolávali hesla jako "Baník", "Spaste kůži", "Už jsme tady" a skandovali také sprostá slova.

Na ME cyklokrosařů do 23 let získali Češi zlato a stříbro

Čeští závodníci ovládli závod kategorie do 23 let na evropském šampionátu cyklokrosařů v Táboře. Pro zlato si dospurtoval Martin Zlámalík, který ve finiši předčil Martina Bínu. Třetí dojel do cíle další domácí cyklista Vladimír Kyzivát, ten však byl dodatečně diskvalifikován kvůli údajnému zkrácení trati. Na třetí místo se tak posunul Francouz Steven Chainel.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude polojasno až skoro jasno, teploty +3 až -1 stupeň. Zítra ráno a dopoledne místy mlhy, později skoro jasno. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.