Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus se v BBC označil za optimistického eurorealistu

Evropská integrace vyvolává určité obavy, ale Česká republika ráda vstoupí, řekl český prezident Václav Klaus v rozhovoru, který v pondělí vysílala britská televizní stanice BBC. Klaus se přitom označil za optimistického eurorealistu. Češi museli v minulosti vyvinout velké úsilí k dosažení samostatnosti. Nyní na cestě do integrační organizace, jakou je Evropská unie, musí dávat pozor, aby se nerozpustili jako cukr v šálku kávy nebo čaje, řekl Klaus. Možným nebezpečím podle něj je, že se bude na jedné straně zvyšovat mezinárodní význam kontinentu a regionů, ale že se celkově sníží vliv národních států. ČR však chce být normální zemí, což dnes znamená být součástí EU. Praha se proto chce integrovat, odpověděl prezident na otázku, zda vidí v očekávaném vstupu své země výhodu nebo nevýhodu. Podobné rozlišení označil za zjednodušující.

Některé nároky EU na adresu ČR jsou podle Klause velmi přísné. Jako příklad uvedl životní prostředí, které podle něj bylo velmi poškozeno za komunistické éry. Klaus řekl, že ví nejméně o dvou členských zemích, které nedodržují všechna kritéria v této oblasti; tyto země odmítl jmenovat. Nepřípustný je podle českého prezidenta záměr, aby všechny členské země unie neměly stejné zastoupení v Evropské komisi. Existuje podle něj také nebezpečí větší byrokracie v Bruselu. Klaus přitom odmítl pesimismus a označil se za velkého optimistu. Také vyjádřil naději, že v EU Češi potkají mnoho dalších svobodomilných lidí, se kterými bude možné pozitivně utvářet unii zevnitř.

Romská otázka, otázka vztahů mezi Čechy a Němci a mezi Čechy a Rakušany a rovněž otázka vývozu zbraní byly kromě tématu evropské integrace předmětem rozhovoru BBC s českým prezidentem Václavem Klausem. V debatě s moderátorem Timem Sebastianem prezident řekl, že romská otázka je ve střední a východní Evropě obecným problémem. Trh a svoboda, které jsou důsledkem změn po roce 1989, změnily situaci Romů. Jejich migrace, kterou pocítila v minulých letech například také Británie, byla způsobena mimo jiné tím, že do ČR přicházejí dělníci z některých okolních zemí a že tak ubývá pracovních příležitostí pro Romy; před rokem 1989 Romové emigrovat nemohli, podotkl Klaus.

Prezident je přesvědčen, že mezi Čechy a Němci a mezi Čechy a Rakušany nepanuje politická nenávist. Míní, že otázka nenávisti je uměle vytvářena a že je dílem ambicí některých politiků.

Export zbraní z ČR se v současnosti řídí naprosto jinými pravidly než před rokem 1989, řekl Klaus a prohlásil, že to může věrohodně tvrdit, neboť byl několik let premiérem. Kontrola vývozu je sofistikována, poznamenal. Mezinárodní organizaci obránců lidských práv Amnesty International, která vývoz zbraní z ČR kritizovala, nepovažuje za důvěryhodnou.

Klausovi chtějí svým nadačním fondem pomáhat především vzdělávání

Prezidentský pár Livia a Václav Klausovi spojil poprvé své nadační a charitativní aktivity a představil v pondělí na zámku v Lánech na Rakovnicku svůj společný nadační fond. Kromě prvních tří projektů mluvili zřizovatelé fondu a členové správní a dozorčí rady i o vizích a plánech do budoucna. "Fond není o mých vlastních projektech, ale o aktivitách více lidí. Chceme, aby všechny aktivity byly adresné, konkrétní a ti, kdo obdrží od nadačního fondu stipendia nebo jinou pomoc, aby to nebrali jako pasivní věc, ale aby se zapojili, aby se snažili sami k něčemu dospět, byť třeba s naší pomocí," řekla Klausová, která je spoluzakladatelkou fondu a předsedkyní správní rady. Fond prý dostala také trochu jako dárek ke svým pondělním šedesátým narozeninám.

Fond začal svou činnost dvěma projekty. S pražskou Vysokou školou ekonomickou spolupracuje na projektu pomoci mladým doktorandům. Od jazykové školy Richard Language College dostal zase fond 26 jazykových kurzů v zahraniční. Chce je rozdělit mezi středoškoláky ze sociálně slabých rodin a dětských domovů. Fond pomůže s výběrem studentů a zaplatí cestu a ubytování. Zatím třetím větším darem je příspěvek korejské společnosti Hestia. Pro vzdělávací účely věnovala velkoplošnou obrazovku a televizor. Z menších darů zmínil ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek, který je i členem správní rady fondu, například finanční příspěvek houslisty Pavla Šporcla. Pracovníci fondu už mají na stole dalších asi 15 návrhů. Tyto projekty chtějí realizovat příští rok.

Také prezident Klaus, který už v roce 1991 jako ministr financí založil Nadační fond Václava Klause, novému projektu věří. "Jsem rád, že tento fond vzniká. Věřím, že i v přehršli nadací, které existují, nalezne své místo na slunci, svůj úhel pohledu, svou specifičnost," řekl Klaus. Jako spoluzakladatel se pasoval do funkce "junior partnera", zatímco svou ženu nazval "senior partnerem". Svůj skeptický pohled na existenci velkých nadací a nadačních fondů, který vyjádřil loni v tisku, v pondělí poopravil. "Nemám žádné námitky proti nadacím, nadačním fondům a občanským sdružením, dělají-li tyto věci férově, poctivě," řekl ČTK prezident.

Fond byl zapsán 25. srpna. Oba zřizovatelé, jejichž jména fond nese, do něj vložili každý 100.000 korun. Finanční příspěvky mohou zájemci zasílat na číslo účtu 22220207/0100. Více informací je na www.nadacnifondklausovych.cz.

Livia Klausová slavila narozeniny

Květiny, dárky a gratulace přijímala v pondělí na zámku v Lánech na Rakovnicku manželka prezidenta Livia Klausová. Přestože narozeniny prý slaví většinou jen s nejbližší rodinou, kulaté jubileum je výjimkou. Slavit proto začala už v pátek, kdy si připila se zaměstnanci Pražského hradu a prezidentské kanceláře. Hlavní oslavy s rodinou a lidmi, které považuje za své přátele, vypukly v pondělí v podvečer v nově upravených místnostech barokního zámku. "Předpokládám, že bude dort. A zajímá mě, kolik tam bude svíček, jestli bude (dort) dost velký, aby se tam vešly," řekla se smíchem oslavenkyně dopoledne novinářům. Od svého muže už prý dárek dostala. Co to bylo, ale nechtěla prozradit ani jubilantka, ani její muž. "Jako překvapení očekávám, že mi určitě přijde někdo zahrát a zazpívat," uvedla Klausová. Novináři však o tom referovat nebudou, protože na narozeninový večírek pozvání nedostali.

Zdravotnictví je prioritou vlády, Špidla Součkovou neodvolá

Zdravotnictví je prioritou vlády, řekl po pondělním jednání s předsedou Lékařského odborového klubu (LOK) Milanem Kubkem premiér Vladimír Špidla. Kabinet podle premiéra považuje za důležité, aby využil konec tohoto roku a počátek příštího k zásadní a dlouhodobé stabilizaci systému. Potvrdil, že o odvolání Marie Součkové z funkce ministryně zdravotnictví neuvažuje. "Základní kroky, které musíme učinit v bezprostředním období, rychle a důsledně, budou nepochybně spojeny s jejím jménem," řekl. Opatření budou podle Špidly zhruba vycházet z koaliční dohody.

Kubek řekl, že s výsledkem schůzky je spokojen. "Jsme rádi, že pan premiér bude zdravotnictví nadále sledovat a považuje je za jednu ze svých priorit," uvedl Kubek. "Informoval jsem pana premiéra o tom, že nebezpečí sociálních nepokojů je skutečně velké. Asi by se to nedalo personifikovat do osoby ministryně, spíše to souvisí s odlišným přístupem krajů," řekl Kubek. O průběhu dnešní schůzky bude informovat na úterní poradě předsedů okresních organizací LOK a krajských koordinátorů. Situace v nemocnicích je podle něj odlišná region od regionu, souvisí to s odlišným přístupem krajů ke zdravotnictví.

Šéfové odborů visegrádských zemí se dohodli na spolupráci

Šéfové odborových centrál z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se v Bratislavě domluvili, že současně se vstupem svých zemí do Evropské unie prohloubí vzájemnou spolupráci. Se společnými nátlakovými akcemi, jako například stávkami ve všech státech visegrádské čtyřky, se ale zatím nepočítá. "Dohodli jsme se, že dosavadní bilaterální spolupráci rozšíříme na multilaterální spolupráci mezi našimi čtyřmi zeměmi," řekl po jednání předseda Konfederace odborových svazů Slovenska (KOZ) Ivan Saktor, který se netajil tím, že odboráři vidí svůj vzor ve schůzkách visegrádských politiků. Kromě pravidelného setkávání se odborářští bossové dohodli na koordinaci svých aktivit ve vztahu k nadnárodním koncernům a na vzájemné podpoře v boji za vyšší mzdy a za dostupnost veřejných služeb. Společně se chtějí v budoucnu zasazovat za harmonizaci sociálních politik v členských státech EU a za potírání korupce a kriminality. Saktor nevyloučil, že spolupráce odborů V4 může jednou přerůst například i do společných stávek, spíše ale jde o vzájemnou solidaritu. Na společných nátlakových akcích se podle něj musejí dohodnout jednotlivé odborové svazy podle odvětví.

Šéf Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch si na schůzce potvrdil, že české odbory nemusejí v diskusích o výsledné podobě reformy veřejných financí ustupovat argumentu, aby se přizpůsobily tvrdším restriktivním opatřením z okolních států. "Myslíme si, že toto není cesta do budoucnosti," řekl a dodal, že životní standardy v méně vyspělých zemích by se měly přizpůsobovat vyspělejším, a ne naopak. Šéf ČMKOS podpořil akci slovenských odborů, které se chystají sbírat hlasy za vyhlášení referenda o vypsání předčasných parlamentních voleb na příští rok. "Slovenské odbory využívají ústavního práva, nutí je k tomu neutěšená situace," řekl ČTK. V ČR prý podobný střet mezi vládou a odbory v dohledné době nehrozí. "My se snažíme o formu jednání za takovou podobu reformy, aby se eliminovaly dopady na ty nejslabší," doplnil Štěch.

Odboráři prodloužili podpisovou akci proti finanční reformě

Asociace samostatných odborů prodloužila podpisovou akci proti finanční reformě do 20. listopadu. Odboroví předáci tak rozhodli, když se na Pražském hradě dozvěděli, že prezident Václav Klaus se bude reformními zákony zabývat až po návštěvě Spojených států. Asociace mu chce podpisové archy odevzdat a podepřít jimi jeho případné odmítnutí reformy, řekl ČTK předseda odborové centrály Bohumír Dufek. Sněmovna by musela v takovém případě zákony o reformě veřejných financí znovu projednat a jejich osud by byl při koaliční většině jednoho hlasu nejistý. Dufek uvedl, že odborová centrála má podpisy zhruba 100.000 lidí kromě železničářů, kteří akci spojili s volbou svých zástupců do dozorčí rady drah minulý týden. Za úkol údajně dostali dodat součet podpisů do středy. Dufek by byl spokojen, kdyby se podařilo do 20. listopadu shromáždit 200.000 podpisů. To je zhruba tolik, kolik mají dohromady členů všechny svazy sdružené v odborové centrále.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek již koncem října ČTK řekl, že jeho svaz má k dispozici 30.000 podpisů. Podstatný příliv očekával při volbách členů dozorčí rady. Podle odborářských kuloárů ale členové sedmdesátitisícové Duškovy centrály, kteří sympatizují se sociálními demokraty a lidovci, nejsou ochotni protest proti reformě podepsat.

K podpisové akci se asociace uchýlila, když se jí nepodařilo předáky Českomoravské komory odborových svazů přesvědčit, aby s nimi společně na protest proti reformě zorganizovali generální stávku. Podpisy shromažďují od 13. října. Konfederace naopak oznámila, že s protesty končí a chce se soustředit na boj s šedou ekonomikou.

Farmáři chtějí po EU výjimku na zkrmování masokostní moučky

O výjimku ze zákazu zkrmování masokostní moučky, který platí v zemích Evropské unie do roku 2005 a v ČR od začátku měsíce, chtějí požádat Brusel tuzemští zemědělci. Po propadu sklizně obilovin o 16 procent a výnosech kukuřice jen na třetině běžné úrovně jim totiž chybí nezbytná součást krmných směsí pro výkrm zvířat. "Po propadu sklizně řepky není žádná alternativa," řekl v Brně prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Farmářům podle něj nyní vážně zasahuje do ekonomické bilance drastické zvýšení cen sóji, která může masokostní moučku ve směsi nahradit. Z dřívější ceny 7700 Kč/t se plodina dostala až na současných 10.800 korun a podle Hlaváčka lze očekávat další dodávky s cenou i přes 11.000 korun za tunu. Doplnil, že jen u vepřového masa by to spolu s doplňkem minerálů a aminokyselin do směsí znamenalo zvýšení nákladů o 2,50 až tři Kč na kilogram.

S výjimkou však nesouhlasí řezníci. Předseda Českého svazu zpracovatelů Ladislav Steinhauser upozornil, že je nebezpečné na toto téma otevírat s EU diskuzi. "Jakékoli ústupky jsou nereálné a vstupenka ČR do unie bude prostě stát zvýšené náklady," uvedl s tím, že pokud se českým vyjednavačům podaří zlomit jako jediným nařízení EU, jako odborník a veterinář to uvítá. Zdůraznil ale, že nynější cena vepřového v živém je na úrovni okolních zemí a zpracovatelé nebudou rozhodně surovinu doma nakupovat dráž. "K navýšení ceny masa v tuto chvíli nedojde, je to otázka nabídky a poptávky, ale pouze do vstupu země do EU," prohlásil Steinhauser. Problematiku masokostní moučky označil jako zatím neřešitelný problém pro potravinářský průmysl. Podle jeho slov je třeba počítat s otevřením trhu a pokud výjimku čeští zemědělci dostanou, hrozí jim naopak zákaz vývozu produkce. "Všechny státy však budou moci dovážet k nám," uzavřel Steinhauser.

Zákaz zkrmování masokostní moučky až do poloviny roku 2005 je podle odborníků rozporuplnou reakcí na nebezpečí takzvané nemoci šílených krav (BSE). O nejednotnosti odborných stanovisek svědčí i poměr hlasování, kdy pro zákaz hlasovalo osm a proti sedm zemí z evropské patnáctky.

MPSV: Nezaměstnanost v říjnu klesla na 9,9 procenta

Míra nezaměstnanosti se v říjnu snížila proti září o dvě desetiny procentního bodu na 9,9 procenta. Práci si hledalo 522.355 lidí, což je o 7052 osob méně než ke konci září. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici tento vývoj očekávali. V loňském říjnu míra nezaměstnanosti činila 9,3 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání byl proti loňskému říjnu vyšší o 35.674 lidí. Na úřadech práce se v říjnu nově zapsalo 52.978 lidí. Je to o 23.691 nově evidovaných uchazečů méně než v předchozím měsíci a o 611 méně než v říjnu 2002. Z evidence naopak vypadlo přes 60 tisíc lidí. Více než dvě třetiny z nich nastoupily do nového zaměstnání a téměř 17 tisíc uchazečů úřady vyřadily. Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných zaznamenalo 66 úřadů práce, nejvíce Beroun (o 5,9 procenta), Plzeň-jih (o 5,1), Pardubice (o 3,5) a Tachov (o 3,2 procenta). Naopak počet nezaměstnaných vzrostl na 11 úřadech práce. Nejvyšší nárůst hlásil okres Znojmo, a to o 2,7 procenta.

Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 0,4 pct vyšší než před rokem

Říjen ukončil období poklesu spotřebitelských cen. Ceny zboží a služeb byly proti září vyšší o 0,1 procenta, proti loňskému říjnu se zvedly o 0,4 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Říjnový vzestup byl ovlivněn hlavně růstem cen potravin. Růst cen analytici očekávali, stejně tak předpokládali, že letošní podzim bude pod taktovkou dražších potravin. V říjnu se opět zvýšily, i když pomalejším tempem než v září, ceny masa (o 1,6 procenta), především vepřového a drůbeže. Další cenový růst zaznamenaly čerstvá zelenina (o 4,5 procenta), brambory (o 7,1 procenta), vejce (o 9,7 ) máslo (o 7,1) a cukr (o 4,1 procenta). Rostly i ceny mouky, mléka a sýrů. Vyšší byly také ceny odívání v důsledku vyšších cen zimních modelů oděvů a obuvi. Toto zdražení však vyrovnaly levnější pohonné hmoty, plyn, elektřina nebo nealkoholické nápoje.

Kalousek je přesvědčen, že jeho neúčast ve vládě není handicapem

Nový šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek soudí, že jeho jeho neúčast ve vládě není handicapem ani překážkou komunikace ve vládní koalici s ČSSD a US-DEU. Zopakoval, že nemíní usilovat o vládní křeslo, funkce předsedy strany a sněmovního rozpočtového výboru mu stačí. "Sjezd nebyl soutěží o vládní křeslo, ale byl soutěží o způsob řízení a profilaci strany," řekl v Brně, kam přijel podpořit senátního kandidáta lidovců Rostislava Slavotínka. "Jako předseda rozpočtového výboru a člen sněmovny denně komunikuji s vládou jak v rámci koaličních vyjednávacích mechanismů, tak v běžném kontaktu," uvedl Kalousek, který v sobotu porazil na ostravském sjezdu dosavadního lídra strany, ministra zahraničí Cyril Svobodu. KDU-ČSL je podle něj pevnou součástí vládní koalice a všichni tři ministři mají podporu své strany pro práci v koaličním kabinetu.

Kalousek se ještě před zvolením do čela KDU-ČSL účastnil jako ekonomický expert strany celé řady koaličních jednání. Na otázku, zda jeho hlas zvenčí může mít vliv na vládu, odpověděl: "To není hlas zvenčí, to je hlas zevnitř. Jsem součástí vládní koalice, předseda jedné z koaličních stran a účastník koaličních jednání." Účast konzervativní strany ve vládě levicového zaměření podle něj není kontraproduktivní. "Konzervativní jsme bytostně svým programem jako křesťanská strana. Uzavíráte partnerské vztahy na základě důvěry, kterou vám dali voliči," uvedl Kalousek. Připomněl, že lidovci mají početnou voličskou základnu na moravském venkově. "Podněty z krajů beru leckdy jako mnohem inspirativnější než ty, které jsou z Prahy," uvedl.

Moldava ukončila stávku, obec se dohodla na vrácení dotace

Horská obec Moldava na Teplicku ukončila stávku. Zastupitelé v pondělí odemkli obecní úřad. Starosta Miroslav Pěkný se dohodl s Finančním úřadem v Teplicích, že obec splatí třetinu z dvaadvacetimilionové dotace, kterou nesprávně použila na stavbu vodních nádrží. Úřad obci umožní prodloužit splátku na 11 let, zatímco původně požadoval tříletý termín. Vrácení peněz požadoval stát, protože obec nesplnila podmínky čerpání dotace. Moldava totiž dostala peníze na stavbu tří vodních nádrží, ale vybudovala jen dvě a všechny peníze prostavěla.

Stávku obec zahájila před týdnem. Nesouhlasila totiž s požadavkem vrácení části dotace. Podle ředitele krajského úřadu Ústeckého kraje Jiřího Kubrichta Moldava stávkou porušila zákon o obcích. O stávce totiž nerozhodli zastupitelé na řádném jednání, což je podmínkou protestu. Obecní úřad zastupitelé odemkli náhradním klíčem. Originální klíč od radnice má totiž ministr financí Bohuslav Sobotka. "Necháme mu ho, až si bude chtít vyzkoušet vedení úřadu, k naší radnici bude mít dveře otevřené," řekl ČTK Pěkný.

Někdo zřejmě poškodil památník obětí komunismu v Praze

Jednu ze soch památníku obětem komunismu v Praze poškodil výbuch. Neznámá látka explodovala na pomníku na úpatí Petřína mezi první a pátou městskou částí podle policie v neděli brzy ráno. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK Andrea Filipová z policejního prezidia. Neznámou směs podle ní policisté odeslali na rozbor. Vyšetřování případu převzali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, uvedla Filipová. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný označil poškození pomníku za velkou nestoudnost. Je přesvědčen o tom, že za tím stojí komunisté. "Na to nemusím být žádný věštec. Musel to být člověk, který inklinuje k našim nepřátelům," řekl Drobný ČTK. Také autor pomník, sochař Olbram Zoubek, soudí, že za výbuchem stojí komunisté. "Je to politické, samozřejmě," řekl ČTK. Je možné, že poškození pomníku souvisí s výročím Velké říjnové socialistické revoluce 7. listopadu, dodal.

"Považuji jakoukoli myšlenku, že bychom byli spojováni s devastací památníků a uměleckých děl, za nesmyslnou a tendenční," poznamenal k podezřením místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté se sice dívají na umělecké provedení i instalaci památníku kriticky, ale to, že existovaly oběti komunismu, podle něj nezpochybňují. Lidem, kteří byli skutečně poškozeni, se KSČM omluvila, dodal Dolejš.

Pomník někdo zhanobil už letos v srpnu. Postavy, které symbolizují politické vězně 50. let, omotal červenými lepicími páskami s hanlivými nápisy. Tehdy se spekulovalo o tom, že zhanobení pomníku může souviset s výročím invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa v srpnu 1968.

Neznámý vandal poškodil židovské náhrobky na trutnovském hřbitově

Patnáct náhrobků označujících místo posledního odpočinku židovských děvčat, které přišly o život v pobočce koncentračního tábora Gross Rosen v Trutnově - Poříčí, povalil zřejmě v noci na pondělí neznámý pachatel. "Škoda na náhrobcích dosahuje několika desítek tisíc korun, případ policie začala šetřit jako rasově motivovaný trestný čin," řekl ČTK mluvčí trutnovské policie Petr Kopecký. Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po pachatelích. Letos jde podle Kopeckého na Trutnovsku o první případ poškození náhrobků na hřbitovech. Památník na hřbitově v Husitské ulici je věnován 41 židovským dívkám, které byly za války nasazeny na práci v trutnovské textilce a pak je fašisté umučili v koncentračním táboře.

"Podobný vandalský čin se však na hřbitově v Trutnově - Poříčí stal před pěti lety," řekl Kopecký. V listopadu 1998 vandalové na hřbitově vyvrátili a zpřeráželi 41 pískovcových náhrobků a na pamětní desku židovského památníku nastříkali antisemitské nápisy. Podle policistů tento čin mohl souviset s výročím protižidovského pogromu organizovaného nacisty v noci z 9. na 10. listopadu 1938, známého jako "křišťálová noc". Za zničení a zhanobení pomníků byli později odsouzeni čtyři mladíci. Soud je uznal vinnými z hanobení národa, rasy a přesvědčení, z podněcování rasové a národnostní nenávisti, z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, z výtržnictví a z poškozování cizí věci. Šestnáctiletý Martin Houser měl strávit ve věznici s dozorem 18 měsíců, sedmnáctiletý Petr Myšák a Lukáš Holý byli odsouzeni k 13 měsícům podmíněně a jednadvacetiletý Pavel Jančík k 18 měsícům podmíněně.

Miroslav Horníček má pamětní desku na divadle v Plzni

Plzeňský rodák Miroslav Horníček má od pondělí pamětní desku na zdi plzeňského domu kultury na Americké třídě. Od roku 2000 zde sídlí divadlo nesoucí Horníčkovo jméno. Desku odhalila v den nedožitých 85. hercových narozenin herečka Jaroslava Adamová. Plaketu vytvořil místní výtvarník Rudolf Matějka. "Mirka jsem znala od roku 1945, kdy přišel hrát do Prahy s Janem Werichem. Naposledy jsem se s ním setkala jen pár dní před jeho smrtí. Za celou návštěvu tehdy nepromluvil ani slovo. Jen když jsem se ho zeptala, zda si mohu v jeho společnosti zapálit cigaretu, řekl dvě slova: jen kuř. A to byla poslední slova, která jsem od něho slyšela," zavzpomínala dojatě Adamová. Ředitel Domu kultury Josef Klimt řekl, že rádi potěšili Horníčka pojmenováním divadla ještě za jeho života. "Nedal na své rodné město dopustit. Proto jsme nyní chtěli dát Plzeňanům místo, kde si mohou tohoto umělce kdykoliv připomenout," uvedl.

Ze sportu:

Fotbalisté pražské Slavie se díky nejtěsnějšímu vítězství 1:0 v dohrávaném utkání 14. kola první ligy v Liberci dostali na třetí místo tabulky. Za vedoucí Ostravou zaostávají o šest bodů stejně jako Sparta, která je druhá zásluhou lepšího skóre. Liberci patří po první domácí porážce sedmé místo.

Český obránce Tomáš Ujfaluši z Hamburku se dostal do ideální sestavy 12. kola německé fotbalové ligy v magazínu Kicker. Ujfalušimu stačila k průniku do All Star známka 2,5. Do jedenáctky kola v letošním ročníku bundesligy bylo před ním zvoleno už pět českých fotbalistů - Tomáš Rosický s Janem Kollerem z Dortmundu, Jiří Štajner s Janem Šimákem z Hannoveru a Vratislav Lokvenc z Kaiserslauternu. Stejnou známkou jako Ujfaluši byl ohodnocen i Štajner, ale ten se do sestavy kola nevešel.

Ruský hokejový útočník Ilja Kovalčuk z Atlanty stále vede kanadské bodování zámořské NHL. V patnácti zápasech si připsal 21 bodů a s třinácti brankami je nejlepším střelcem soutěže. Šesté místo patří českému forvardovi Milanu Hejdukovi, který si ve čtrnácti duelech připsal 16 bodů za deset tref a šest přihrávek. Robert Lang z Washingtonu se trefil pětkrát a na deset branek přihrál, za což mu patří devátá pozice.

Český hokejový útočník Petr Sýkora, který v zámořské NHL hájí barvy Anaheimu, rozhodl utkání svého klubu s Phoenixem. Mighty Ducks si na domácím ledě poradili s arizonským týmem 2:1, když poslední skóroval ve 4. minutě prodloužení Petr Sýkora.

Hokejový útočník Marek Zadina se stal dalším českým hráčem, který bude působit v ruské superlize. Jednatřicetiletý forvard podepsal smlouvu s celkem Sibir Novosibirsk. V novém působišti se tak potká s krajany Miloslavem Gureněm a Danielem Brandou.

Tenisté Martin Damm a Cyril Suk neuspěli ani ve svém druhém zápasu na Turnaji mistrů. V druhém kole Červené skupiny prohráli se švédsko-australským párem Jonas Björkman, Todd Woddbridge dvakrát 3:6.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Většinou zataženo nízkou oblačností, ojediněle skoro jasno. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.