Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Gross a Kostelka: Policie ani vojáci Hojdara neodposlouchávali

Vojenské tajné služby ani Policie České republiky neodposlouchávaly sociálnědemokratického poslance Josefa Hojdara. Členům sněmovního branného výboru to dnes řekli ministr obrany Miroslav Kostelka, šéf resortu vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář. Kostelka poslancům sdělil, že vojenské tajné služby Hojdara neodposlouchávaly. Hojdarem ani jeho okolím se podle ministra nezabývaly. Kolář a Gross poslancům řekli, že policie odposlouchávací zařízení, které policie v pondělí našla v Hojdarově služebním automobilu, nepoužívá. Na základě tohoto poznatku o odposlouchávacím zařízení Kolář a Gross vyloučili, že by policie za odposlechem Hojdara stála.

Aféra s odposlechem v Hojdarově autě vyvolala slovní přestřelku

Ostrou slovní přestřelku mezi opozicí a vládou vyvolala aféra kolem odposlechu, který policie objevila v autě sociálnědemokratického poslance Josefa Hojdara. Opozice viní premiéra Vladimíra Špidlu z toho, že si čte záznamy tajné služby. Špidla to popírá a chce vidět důkazy. Před poslanci kvůli kauze Hojdar vypovídali ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Miroslav Kostelka. Podle nich ale ani policie, ani tajné služby s odposlechem nemají nic společného. Případ tak zůstává na stole kriminalistů, kteří jeho objasnění nevidí příliš slibně. Předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Klas z opoziční ODS si myslí, že hlavní vinu za problémy s odposlechy nese Špidla. Řekl, že Špidla každý týden navštěvuje sídlo BIS, kde si čte přepisy telefonních odposlechů. Premiér to ale popřel a označil Klasova obvinění za hloupost. Podle Hojdara bylo zařízení pod přístrojovou deskou a bylo napojeno na hands free sadu mobilního telefonu. Pomocí tohoto zařízení prý bylo možné odposlouchávat vozidlo až do vzdálenosti 150 metrů. Hojdar kvůli odposlechu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie zkontrolovala také jeho mostecký byt a kancelář, ale tam žádné odposlouchávací zařízení nenalezla. Údajným odposlechem a sledováním Hojdara se parlamentní orgány zabývaly poprvé po prázdninách. Když Hojdar v létě přišel s informacemi, že je sledován, spekulovalo se o tom, že by to mohlo souviset s tím, že počátkem léta opustil poslanecký klub ČSSD, protože nesouhlasil s vládní reformou veřejných financí. Když se Hojdarovými podezřeními začala zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS, zjistila, že se v jeho blízkosti skutečně pohybovaly nejméně dva vozy BIS. Hospodářské noviny zhruba před měsícem napsaly, že BIS nesledovala Hojdara, nýbrž jeho známé. Někteří z nich jsou podezřelí z nelegálních praktik.

Vláda jednomyslně schválila reformu české armády

Vláda dnes jednomyslně schválila reformu armády. Uvedl náměstek ministra obrany Jan Váňa. Reforma připravená týmem ministra obrany Miroslava Kostelky počítá s tím, že armáda bude mít v budoucnosti 30.000 profesionálních vojáků. Základní vojenská služba skončí závěrem příštího roku. Armáda se bude v rámci Severoatlantické aliance soustřeďovat na některé odbornosti, například na boj s následky použití zbraní hromadného ničení, na vojenské zdravotnictví a na pasivní sledovací systémy. V jiných oblastech budou muset vojáci počítat s pomocí svých spojenců. Reforma předpokládá, že armáda rychle opustí nepotřebné vojenské posádky, což kritizují především samosprávy dotčených obcí. Vláda už dříve souhlasila s tím, že těmto místům poskytne celkem 350 milionů korun. Ministerstvo obrany bude mít příští rok rozpočet ve výši 1,9 procenta hrubého domácího produktu, což odpovídá 50,7 miliardy korun.

Benešová rozhodla, že Jakeš a Lenárt nebudou dále soudně stíháni

Vysocí funkcionáři předlistopadového režimu Milouš Jakeš a Jozef Lenárt již nebudou soudně stíháni kvůli podezření, že se snažili legalizovat vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v úterý vydala rozhodnutí, jímž souhlasí s tím, že byla dvojice v červnu zproštěna obžaloby z vlastizrady. "Nejvyšší státní zástupkyně dospěla k závěru, že rozhodnutí soudů jsou správná. Nebudeme tedy podávat dovolání k Nejvyššímu soudu, což by znamenalo, že soudní jednání ve věci by ještě pokračovaly," řekl mluvčí Benešové Pavel Macur. Benešová v podstatě udělala za soudními kauzami Jakeše a Lenárta tečku. Pokud by rozhodla opačně, neplatil by červnový rozsudek pražského vrchního soudu. Ten zamítl žalobu, podle níž se dvojice dopustila vlastizrady v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Jakeš s Lenártem byli kvůli vpádu cizích vojsk podezřelí i z přípravy trestného činu rozvracení republiky. Macur rozhodnutí Benešové nekomentoval. Doplnil, že brzy by měly stanovisko nejvyšší státní zástupkyně obdržet soudy, které o věci rozhodovaly, a také dvojice bývalých funkcionářů KSČ. Obžaloba kladla Jakešovi a Lenártovi za vinu, že se snažili legalizovat vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa prostřednictvím takzvané dělnicko-rolnické vlády, která by nahradila tehdejší zákonný vládní kabinet. Vrchní soud už dříve připustil, že se Jakeš s Lenártem v srpnových dnech zúčastnili politických jednání na sovětském velvyslanectví a u prezidenta Ludvíka Svobody. O tom, že se na těchto schůzkách zasazovali o ustavení nelegální vlády, však už důkazy chyběly. Jediným vysokým komunistickým funkcionářem odsouzeným v souvislosti s invazí v roce 1968 je devětasedmdesátiletý Karel Hoffmann. Před měsícem ho pražský vrchní soud poslal na šest let do vězení.

Vláda schválila finanční injekci krajům na pomoc nemocnicím

Vláda dnes schválila finanční pomoc státu ve výši 3,469 miliardy korun, která je určena krajům na pokrytí dluhů bývalých okresních nemocnic. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekla jeho mluvčí Anna Veverková. Hejtmani mají ještě do konce roku dostat ze státní pokladny dotaci 2,7 miliardy korun, zbytek v příštím roce. Ministři tím posvětili úterní dohodu lídrů vládních stran. Letos použije vláda podle Veverkové peníze z kapitoly všeobecná pokladní správa a pro příští rok podá v Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh k zákonu o státním rozpočtu. Kraje budou uvolňovat peníze výhradně těm zdravotnickým zařízením, které byly k 1. lednu 2003 příspěvkovými organizacemi zřizovanými krajem nebo městem. Přednostně budou určeny k úhradě závazků vzniklých k 31. prosinci loňského roku nebo k mimosoudním vyrovnáním v případech, kdy věřitel uplatňuje plnění po státu, a také k plnění závazků, které vznikly k témuž datu a jež jsou předmětem žalob nebo návrhů na konkurz.

Kabinet schválil podporu Třineckým železárnám za dvě mld. korun

Třinecké železárny dostanou od státu podporu téměř dvě miliardy korun na vyrovnání části nákladů vynaložených v rámci restrukturalizace českého ocelářského průmyslu. Dnes o tom rozhodla vláda, když schválila návrh ekonomických ministrů. Přiznání podpory, se kterou nesouhlasí Evropská unie, je podmíněno souhlasem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Po jednání kabinetu o rozhodnutí vlády informoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Vládní usnesení obsahuje dodatek ÚOHS, že ministři průmyslu a obchodu, financí a zahraničních věcí do 19. prosince podporu projednají s Evropskou komisí. "Vláda podmínila realizaci operace prostřednictvím České konsolidační agentury (ČKA) souhlasem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že úřad by toto rozhodnutí měl vydat po konzultaci s Evropskou komisí," uvedl Sobotka. Podle něj by tak neměl nastat problém s předpisy Evropské unie.

Vláda chce prodat státní podíl v Unipetrolu spolu s pohledávkami

Státní podíl v petrochemickém holdingu Unipetrol chce vláda prodat spolu s pohledávkami za jeho dceřinými firmami. Na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. "My si od toho slibujeme, že vytvoříme daleko atraktivnější situaci pro potenciální zájem investorů," dodal Sobotka. Výnos z privatizace Unipetrolu se má rozdělit mezi Fond národního majetku a na krytí případných ztrát České konsolidační agentury (ČKA) z prodeje pohledávek. Nový vlastník Unipetrolu by měl být znám do března 2004 a podle analytiků by stát za státní podíl mohl získat osm až deset miliard korun. Dluhy dceřiných firem holdingu činí dohromady 4,6 miliardy korun. Vládní usnesení však počítá s tím, že ČKA převezme i pohledávky za společností Benzina, která dluží zhruba 1,2 miliardy Kč Komerční bance a České spořitelně. O převedení tohoto dluhu by však měla ČKA s bankami do konce týdne ještě jednat. Pokud se agentuře nepodaří tento dluh převést na sebe, hrozí dražba 140 nejvýznamnějších čerpacích stanic Benziny.

Náčelník Horské služby: Peníze od státu zachrání kvalitní pomoc

Mimořádná dotace 28 milionů korun, kterou ve středu schválila vláda pro Horskou službu, pomůže záchranářům, aby pro turisty zajistili během letošní zimy stejně kvalitní pomoc jako v minulé sezoně. ČTK to řekl náčelník Horské služby v České republice Jiří Brožek. Záleží však podle něj na rychlosti, s jakou Horská služba peníze dostane. "Času na objednání všeho důležitého pro naši práci máme totiž velmi málo, hlavní sezona nám začíná nejpozději 10. prosince," uvedl Brožek. Podle Brožka se konečně uklidní napjaté vztahy mezi záchranáři. Peníze od vlády kromě jiného zamezí neúnosnému porušování bezpečnosti práce v Horské službě. Například lana a úvazky, na něž záchranáři poutají sebe i zraněné, již mají prošlou záruku. Dosloužila i rádiová síť. "Šest milionů použijeme na mzdy a další provozní náklady, osm milionů na nákup zdravotnického a dalšího materiálu a 14 milionů na pořízení rolby, skútrů a další nejnutnější techniky," vyjmenoval Brožek. Příspěvek od vlády umožní Horské službě sloužit nepřetržité pohotovosti ve všech důležitých zimních střediscích. Díky němu se neprodlouží zahájení velkých pátracích akcí při mimořádných neštěstích a ani běžných zásahů. Horská služba však od státu především potřebuje, aby konečně vytvořil systém, který jasně stanoví podmínky pro práci záchranářů a způsob jejího placení. Pokud se totiž nic nezmění, hrozí i v roce 2004 opakování letošní krize. "V posledních hektických týdnech nás problémy s nedostatkem peněz stály spoustu práce navíc a nervů," upozornil Brožek. Bez dnešního příspěvku od vlády letos Horská služba obdržela zhruba 54 milionů korun. Pro příští rok požaduje pouze na provoz 105 milionů korun.

Lidice zřejmě dostanou nový památník

Nevzhledný a nedostavěný objekt z 80. let, který byl loni zbourán, pravděpodobně nahradí monumentální železná plastika věhlasného italského výtvarníka Toniho Benettona. "Na dílo o rozměru 60 krát 45 metrů jsme už vypsali architektonickou soutěž. Práva na jeho realizaci nám věnovala manželka umělce Ada Benettonová," řekla ředitelka památníku Marie Tělupilová. Benetton Lidicím věnoval zmenšeninu památníku již v roce 1981. Jako aktivní účastník protifašistického odboje si podle Tělupilové od počátku přál, aby byl jeho památník umístěn právě v malé středočeské obci. "Na počátku 80. let však byla realizace tak odvážného a velkorysého projektu v našich podmínkách nemožná. Doufejme, že dnešní doba bude příznivější," dodal rektor Akademie výtvarných umění v Praze Jiří Kotalík. Podle něj je rozměrná plastika Lidicím "ušita na tělo". Vznikla na základě dlouhodobých kontaktů italského umělce s českým prostředím a kulturou, které se rozvinuly od jeho první návštěvy Prahy v roce 1968. Idea monumentu poté vznikala na základě návštěvy Lidic. "Definitivní podoba sochařského bozzeta byla poprvé vystavena v Italském kulturním středisku v Praze v roce 1981," řekl Kotalík. Nyní je dílo v Lidické galerii. Kladenskou obec Lidice vypálili nacisté v červnu 1942 pod záminkou spolupráce obyvatel s výsadkáři. Při vyhlazovací akci srovnali se zemí všech 102 domů, 173 mužů na místě popravili a ženy s výjimkou 11 odvezli do koncentračních táborů. Na 82 dětí skončilo život v plynových komorách, ostatní byly dány na převýchovu do Německa.

Rada ČT jmenovala šéfem brněnského studia ČT Mariána Kleise

Ředitelem brněnského studia České televize (ČT) bude od prosince Marián Kleis. Dosavadního šéfa košického studia Slovenské televize (STV) dnes jmenovala do funkce Rada ČT na návrh generálního ředitele veřejnoprávního média Jiřího Janečka. Rada Kleise jmenovala na dobu šesti let. O tom, zda má být datum vypršení Kleisovy funkce vymezeno, členové rady diskutovali. Tři hlasovali proti vymezení data, nicméně snaha sladit Kleisovo funkční období s Janečkovým nakonec zvítězila. Kleis byl členem výběrové komise, která měla Janečkovi pomoci s výběrem šéfa brněnského studia. Výběrové řízení však Janeček nedávno zrušil. Zdůvodnil to tím, že mezi zájemci nenašel vhodného kandidáta. Rozhodl se proto najít šéfa brněnského studia sám. Po Drahošově odchodu otřáslo brněnským studiem personální zemětřesení. Odvoláni byli šéfové ekonomiky a výroby, odešel také šéfredaktor. Drahoš studio řídil deset let, v posledním období jej jeho odpůrci kritizovali za to, že nenakládá s majetkem televize hospodárně.

Brněnská nemocnice testuje první českou protinádorovou vakcínu

Výzkumný tým Fakultní nemocnice Brno-Bohunice po třech letech připravil první protinádorovou vakcínu vyrobenou v České republice. Desetičlenný tým pod vedením Romana Hájka se zaměřil na krevní nádorové onemocnění - mnohočetný myelom. Vakcinace podle Hájka v podstatě rozehrává hru s imunitním systémem nemocného a učí ho znovu rozeznávat nádor jako cizí věc, kterou je potřeba zničit. Ve světě se výzkumu protinádorových vakcín věnují vědci již asi deset let. Za tu dobu například přišli na to, že nejlepší je podávat vakcínu ne na začátku nemoci, ale až po jejím zklidnění a standardní léčbě, uvedl Hájek. Vakcína tedy v podstatě slouží jako doplňková metoda léčby, protože řada nádorových onemocnění je sice léčitelná, onemocnění se však pacientům často vrací. Výzkumníci z bohunické nemocnice nyní v rámci klinického testování podávají vakcínu 12 vybraným pacientům, kteří po dobu půl roku dostávají jednu dávku měsíčně. Hájek poznamenal, že ani po léčbě vakcinací není pacient zdráv. Doplnil, že obecně ve světě mají vakcíny proti řadě nádorových onemocnění zhruba dvacetiprocentní účinek. Velkou výhodou vakcín jsou ale jejich minimální vedlejší účinky, které se zatím omezují jen na zarudnutí kůže v místě vpichu či maximálně na mírnou teplotu. Aplikovaný výzkum protinádorových akcí v brněnské nemocnici je financován z řady grantů a za tři léta si vyžádal zhruba šest milionů korun. Primář oddělení klinické hematologie bohunické nemocnice Miroslav Penka ale poznamenal, že v této částce není vůbec zahrnuto ohodnocení samotné práce výzkumníků.

Sport

Poborský se připravuje na rekord a zvažuje prodloužení kariéry. Výjimečný bude sobotní přípravný zápas fotbalové reprezentace proti Kanadě pro záložníka Karla Poborského. Sparťanský kapitán vyrovná v Teplicích letitý rekord v počtu odehraných zápasů v národním týmu: svým devadesátým startem se dotáhne na internacionála Zdeňka Nehodu, vyhlášeného kanonýra z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Poborského označil trenér Karel Brückner za jednoho z hlavních strůjců postupu na evropský šampionát v Portugalsku. Zkušený fotbalista, který prošel angažmá v Manchesteru United, Benfice Lisabon a Laziu Řím, však vůbec nemusel být u toho, když si tým postup do Portugalska nedávno vybojoval. Před dvěma lety zvažoval konec reprezentační kariéry a plánoval, jak pověsí kopačky na hřebík. Teď je Poborský jako vyměněný - v duchu plánuje, jak si tým bude vést na ME a zvažuje, zda v létě o další rok neprodlouží svůj hráčský život. Poborský toho v národním týmu pamatuje hodně. "Na zápasy moc dobrou paměť nemám, ale premiéru si vybavím bez potíží. V únoru 1994 jsme vyhráli v Turecku 4:1; byl to výborný zápas," vzpomínal dnes jednatřicetiletý fotbalista na své začátky v českém dresu.

Počasí

Noc má být skoro jasná nebo polojasná, místy se vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty klesnou na -3 až -7 stupňů. Ve čtvrtek bude polojasno, v Čechách postupně až oblačno. Místy bude slabě sněžit, nebo bude padat déšť se sněhem. Teploty 3 až 7 stupňů, v mlze a na horách kolem nuly.