Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Potápěči zachránili svého kolegu, který uvízl v Labi

Policejní záchranáři po pěti hodinách vyprostili potápěče, který v pátek dopoledne uvízl v Labi při čištění střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Dvojice potápěčů ze specializované firmy čistila zařízení zdymadel pod hladinou Labe, jeden muž ale uvízl. Když druhý zjistil, že mu nemůže pomoci, vyplaval a zavolal pomoc. Podchlazeného muže odvezla sanitka do nemocnice. Voda v Labi má podle pracovníků zdymadel teplotu osm stupňů Celsia. Podle mluvčí ústecké nemocnice je potápěč vážně zraněn, bližší informace o jeho stavu však budou známy až v sobotu.

Visegrádské země by si mohly vzájemně pomoci v Evropské unii

Státy visegrádské čtyřky, tedy Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko, by si mohly pomoci při obsazování křesel v nejrůznějších orgánech Evropské unie. Po schůzce předsedů vlád těchto čtyř zemí to ve Varšavě řekl premiér Vladimír Špidla. Státy V4 by podle něj měly předložit společný návrh na obsazení míst v evropských institucích a pak ho společně obhájit. Další tři premiéři s jeho úvahou souhlasili. Česko by podle Špidly mělo navíc domluvy čtyř zemí koordinovat. O konkrétních místech premiéři dosud nejednali. Příští rok se po rozšíření unie bude například rozhodovat o obsazení míst viceprezidentů Evropské investiční banky či o tom, která z evropských agentur bude sídlit v které zemi.

Ministerstvo doporučuje při cestách do Turecka opatrnost

Ministerstvo zahraničí upozorňuje české občany, aby při cestách do Turecka, jež se stalo terčem teroristických útoků, dbali zvýšené opatrnosti. Vzhledem k mimořádným bezpečnostním opatřením by lidé cestující do Istanbulu měli důsledně respektovat pokyny místních úřadů. Návštěvníci Turecka mohou v případě potřeby kontaktovat české zastupitelské úřady, pokud jde o bezpečnostní situaci v regionu a možná rizika. Telefonní čísla na velvyslanectví v Ankaře jsou 0090/312/446 12 44 nebo 446 48 04 a na generální konzulát v Istanbulu 0090/212/232 90 46 nebo 234 13 66. Při čtvrtečních teroristických útocích v Istanbulu zahynulo nejméně 27 lidí a dalších asi 450 bylo zraněno. Mezi oběťmi pravděpodobně nebyli čeští občané. Dva sebevražedné útoky na istanbulské synagogy si v sobotu vyžádaly 25 mrtvých včetně atentátníků a zhruba 300 zraněných.

Kanada zatím víza pro Čechy nezruší

Kanada zatím nehodlá zrušit vízovou povinnost pro Čechy, a ani Česká republika nebude víza pro Kanaďany rušit. Vyplynulo to z pátečního jednání náměstka ministra zahraničí Petra Koláře a jeho kanadského partnera Paula Duboise. Dubois ale přivezl do Prahy alespoň návrh, že by si čeští studenti mohli legálně při studiu v této zemi vydělávat. To zatím nebylo možné. Víza pro Čechy Kanada zavedla v roce 1997 poté, co do země začali hromadně odcházet čeští Romové, kteří tam žádali o azyl. K recipročnímu opatření se Praha odhodlala až o čtyři roky později. Kanada patří mezi země, s nimiž má EU bezvízový styk. ČR jako nově přistupující stát musí svoji vízovou politiku s EU sladit, ale u Kanady, stejně jako u USA či Austrálie, se jí to zatím nedaří.

Ve Vyškově vznikne centrum pro vzdělávání specialistů z NATO

Česká armáda vytvoří od příštího dubna ve Vyškově centrum, které bude školit vojenské specialisty zemí NATO v oblasti boje proti chemickým a biologickým zbraním. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky je vznik centra výsledkem dobré práce českých chemiků ve všech zahraničních misích. Centrum odborné přípravy pro ochranu proti chemickým a biologickým zbraním bude pod velením aliance. Od dubna by se měl v centru rozjet několikaměsíční zkušební provoz. Podle programu by se v něm měli nejprve školit čeští vojáci. Protichemické jednotky patří v zahraničí mezi nejznámější a nejoceňovanější útvary české armády. Chemici bojovali na straně spojenců už ve válce v Zálivu na počátku 90. let. Nasazeni byli i v Kuvajtu při letošním protiiráckém tažení spojenců.

Maďaři by chtěli využívat přepravní kapacity českého letectva

Maďarská armáda by v budoucnosti ráda využila přepravní kapacity českého vojenského letectva. Podle agentury MTI to řekl maďarský ministr obrany Ferenc Juhász poté, co v Budapešti jednal s českým kolegou Miroslavem Kostelkou. Mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha připomněl, že Česko by mělo v rámci splátek ruského dluhu získat tři velkokapacitní transportní letouny. ČR by měla získat stroje Iljušin Il-76 MF, každý schopný nést 60 tun nákladu. Ministři se dohodli také na tom, že posoudí, zda existují možnosti spolupráce při modernizaci vrtulníků Mi-24. Maďarsko také v budoucnosti počítá s nákupem cvičného letového času od české armády.

Vysokým školám bude zřejmě v roce 2004 krácen rozpočet

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok míří ke schválení, vysoké školy ale zřejmě dostanou o 150 milionů korun méně, než se předpokládalo. Koaliční poslanci v rozpočtovém výboru sněmovny prosadili usnesení, kterým dolní komoře doporučují rozpočet schválit. Paradoxně ale také zkrátili peníze pro vysoké školy, což rozladilo přítomnou ministryni školství Petru Buzkovou. Odvrátila však nebezpečí, že výbor sníží tuto položku dokonce o 430 milionů korun. "To už by bylo naprosto katastrofální," apeloval na poslance ještě před hlasováním i rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Představitelé vysokých škol dali v minulých dnech najevo, že univerzity se už nechtějí uskrovňovat ve prospěch jiných priorit státního rozpočtu. Vysokoškolští odboráři plánují protestní akci před parlamentem v době, kdy bude jednat o rozpočtu. Podle ministryně Buzkové se škrt 150 milionů korun dotkne investičních programů vysokých škol, ministerstvo bude ale hledat rezervy a zkusí rozpočet škol opět posílit aspoň částečně.

Odboráři žádají Klause, aby vetoval některé zákony finanční reformy

Asociace samostatných odborů požádala prezidenta Václava Klause, aby vetoval některé zákony týkající se reformy veřejných financí. Podle předsedy ASO Bohumíra Dufka žádost svými podpisy podpořilo 107.000 lidí nespokojených s reformou. Vedení ASO se sejde v pondělí 1. prosince a bude výsledky podpisové akce hodnotit. Dufek neskrývá zklamání. Očekával totiž, že se podaří získat 200.000 až 250.000 podpisů. Také Dušek, který je předsedou železničních odborářů, přiznal, že jeho lidé "zklamali". Svůj podíl na podpisové akci budou železničáři podle Duška hodnotit ještě před zasedáním vedení asociace.

ODS se v Evropském parlamentu údajně snaží spolupracovat s italskými neofašisty

Pozorovatelé ODS v Evropském parlamentu se podle poslance ČSSD Libora Roučka pokoušejí o spolupráci s italskými neofašisty a polskými nacionalisty. Rouček řekl, že pozorovatelé ODS sice spolupracují s Evropskou lidovou stranou, ale necítí se v ní doma, proto hledají "tu u italských neofašistů, tu u polských nacionalistů". Jeden z pozorovatelů ODS Jan Zahradil toto nařčení odmítl. Roučkovy výroky považuje za pokus se zviditelnit. Zástupci ODS jsou v EP pozorovateli u frakce Evropské lidové strany, jejímž členem je i italská strana Forza Italia premiéra Silvia Berlusconiho. "Zřejmě se pan Rouček domnívá, že pan Berlusconi je fašista nebo něco podobného," poznamenal Zahradil. V Polsku ODS spolupracuje se dvěma pravicovými subjekty, jednou je Občanská platforma, druhou Právo a spravedlnost. "Ani jedna z nich není nacionalistická strana, ale jsou to normální, demokratické, pravicové strany, které působí v polském parlamentu," prohlásil Zahradil.

Řidič autobusu, který havaroval u Nažidel, dostal osmiletý trest

Českokrumlovský okresní soud poslal v pátek na osm let do vězení řidiče autobusu Neoplan, který v březnu havaroval u Nažidel na Českokrumlovsku. Při nehodě zemřelo 19 lidí, 34 jich bylo raněno. Podle senátu zavinil osmačtyřicetiletý Pavel Krbec nehodu rychlou jízdou, kterou nezvládl. Navíc pozměnil údaje v Osvědčení o profesní způsobilosti, které měl neplatné. Právní zástupce Krbce si ponechal lhůtu na odvolání. Podle něj soud nepostupoval správně, když některé důkazy neměl možnost před zahájením líčení prostudovat. Lhůtu na rozmyšlenou si ponechala i státní zástupkyně. Krbec se soudu ze zdravotních důvodů nezúčastnil. V dopise soudu uvedl, že je ve špatném psychickém stavu a někteří pozůstalí jej navíc nazývají zabijákem a vůbec je nezajímají skutečné příčiny nehody.

Do Česka se přiletí léčit další dvě děti z Iráku

V sobotu odletí zpět domů osm z 16 iráckých dětí, které se v České republice dosud léčily. Následující den pak přiletí s doprovodem další dva malí pacienti. Čtyři děvčata a čtyři chlapci, kteří poletí do Iráku, podstoupili operaci v pražské motolské nemocnici. Většinou se jednalo o chirurgický zákrok na srdci, bez nějž by jen stěží přežili. Tři děti odletěly již dříve a na českém území zůstává ještě pět malých cizinců. Dva noví pacienti by se měli podrobit operaci popálenin. Poté, co absolvují týdenní karanténní pobyt v Motole, měli by se přemístit do pražské Vinohradské nemocnice, která se na popáleniny specializuje. Vláda na celý projekt pomoci dětem z Iráku vyčlenila sedm milionů korun. Poslední dva pacienti budou léčeni ještě v rámci této částky. Šéf resortu vnitra Stanislav Gross by rád získal finance na jeho pokračování tak, aby mohlo přiletět ještě zhruba deset dalších dětí.

Telecom získal od bank úvěr 850 milionů eur na nákup Eurotelu

Český Telecom podepsal se skupinou 15 bank smlouvu o úvěru 850 milionů eur (27 miliard Kč) na nákup 49 procent v mobilním operátoru Eurotel. Jako hlavní aranžéry půjček si Telecom vybral ČSOB a KBC, Citibank, Bank Austria Creditanstalt, J.P. Morgan a italskou Sanpaolo. Po zaplacení celkem 1,05 miliardy dolarů (kolem 28 miliard Kč) konsorciu Atlantic West se Telecom stane příští pátek stoprocentním vlastníkem mobilního operátora. Po ovládnutí Eurotelu chce Telecom s mobilním operátorem přijít se společnou nabídkou některých služeb. Zároveň chce uspořit náklady například v oblasti zákaznických center nebo společného nákupu zboží a služeb od dodavatelů. Obě firmy do konce roku 2005 sníží celkový počet zaměstnanců ze současných 13.400 na maximálně 9500 osob.

První etapa porážek kvůli BSE skončí v sobotu

Asanační podnik v Žichlínku na Ústeckoorlicku od středy kvůli takzvané nemoci šílených krav (BSE) utratil a zlikvidoval necelé dvě stovky dobytčat. První etapa porážek 874 kusů dobytka skončí v sobotu. Poráženy jsou krávy z Libereckého a Královéhradeckého kraje. Většina z nich pocházela přímo ze stájí společnosti Zeos Lomnice, kde se vyskytlo nakažené zvíře. Poslední skupina půjde z družstva v Libštátě a od soukromého chovatele. U žádného z poražených kusů se nákaza zatím neprokázala. Kompletní výsledky ale budou až po neděli. Přeprava i likvidace zvířat se zatím podle veterinářů i chovatelů obešly bez problémů či protestů ze strany ochránců zvířat. Další etapa porážek je plánována na polovinu prosince, poslední skupina bude zlikvidována v lednu nebo začátkem února.

V Železárnách Hrádek se stávkovalo

Více než 80 procent zaměstnanců Železáren Hrádek v pátek podpořilo stávku kvůli tomu, že se už více než rok zpožďuje výplata mezd. Na protestní mítink přímo v areálu podniku přišlo 150 železářů, což je polovina zaměstnanců ranní směny. Některé provozy, například ocelárna a energetika, pokračovaly ve výrobě. Podle reakcí vedení firmy a jednotlivých provozů na protestní akci rozhodne v pondělí závodní výbor odborů o dalších krocích, ale stávka už pokračovat nebude. Všech 550 zaměstnanců v pátek dostalo 6000 korun doplatku zářijových mezd. Ty měly být kompletně vyplaceny už 24. října, ale lidé do čtvrtečních 14:00 obdrželi ve dvou splátkách pouze celkem 8000 korun. Zhruba desítkám lidí tak budou chybět podle odborářů ještě malé doplatky.

Mostecký primátor Bártl má obavy z přílivu Romů ze Slovenska

Mostecký primátor Vladimír Bártl (ODS) se netají obavami z možného přílivu Romů ze Slovenska. Ve městě by podle něj mohli hledat azyl u svých příbuzných a známých. Migrace by se mohla negativně projevit například růstem kriminality. Primátor upozornil, že obyvatelé obecních bytů, kteří migrantům poskytnou azyl, se vystavují nebezpečí porušení nájemní smlouvy. Lidi, kteří nejsou v Mostě hlášeni, a byt tedy užívají neoprávněně, lze vykázat bez jakékoli náhrady. Most už exodus Romů ze Slovenska zažil v 50. a 60. letech minulého století, kdy na sever Čech přicházeli za prací. Ve městě žije početná komunita Romů zejména v sídlišti Chanov.

Kouřimský skanzen připravuje vánoční výstavu

Tradiční vánoční výstavu v kouřimském skanzenu otevře 29. listopadu Regionální muzeum Kolín. Expozice nabídne svátečně vyzdobené chalupy, nejrůznější způsoby zdobení vánočních stromků, ukázky svátečního pečiva a stravy či betlémy. Prohlídku muzea zpestří o adventních víkendech národopisné pořady. Během nich se postupně představí perníkářky, krajkářky, řezbáři, kováři, keramici, dráteníci, výrobci ozdob ze slámy, šustí a loubků, malíři skla a další lidoví umělci. Sobota 6. prosince bude věnována mikulášským obchůzkám. Po celý den se bude konat mikulášský trh se zbožím lidové tvorby. 13. prosince budou na programu obchůzky tajemných postav adventního i vánočního času, jako jsou Barborky, Ambrožové, Lucky, klovcové báby či Peruchty. V neděli 14. prosince bude skanzen patřit koledám. V sobotu 20. prosince přijdou malí i velcí darovníci, koledníci, krojované tetičky a také Tři králové, aby se ve skanzenových jesličkách poklonili Ježíškovi a Panně Marii s Josefem.

V Ostravě-Hrabové se staví replika vyhořelého kostela

U rozestavěné repliky kostela svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové, který vloni vyhořel, se v neděli sejdou věřící. "Oproti loňskému roku, kdy kněží sloužili mši svatou přímo na spáleništi, bude letošní oslava patronky ve znamení naděje," řekl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Na místě původního dřevěného renesančního kostela totiž již stojí nová věž i část hlavní lodi. Při výstavbě repliky používají řemeslníci stejné techniky, jako jejich předchůdci v 16. století. Hrubá stavba dřevěného kostela bude stát kolem 18 milionů korun. Kostel by měl být dokončen do konce příštího roku. Obnova kulturní památky vzniká pod dohledem ostravských památkářů. Přesnou příčinu požáru kostela se nepodařilo stanovit. V úvahu připadala závada na elektroinstalaci nebo vznícení od zapnutého přenosného topidla.

Jiří Brabec údajně zemřel kvůli vydírání

Vdova po hudebníkovi Jiřím Brabcovi je přesvědčena o tom, že její manžel spáchal sebevraždu kvůli vydírání a vyhrožování "kriminálních osob", s nimiž se spojil při svých podnikatelských aktivitách. Šárka Rezková-Brabcová informovala, že na některé z nich podá její právník trestní oznámení. Brabec, kterého pohřešovala od úterý, byl ve čtvrtek nalezen mrtev na chatě v Božejově u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Podle dosavadních informací policie se zastřelil legálně drženou zbraní.

V tisku se objevily spekulace o tom, že motivem jeho sebevraždy byly dluhy. Od roku 2001 se podle své manželky podílel na výstavbě společensko-kulturního komplexu v Praze - Dolních Chabrech.

Kateřina Neumannová převzala olympijské medaile

V rámci oslav stého výročí založení Českého svazu lyžařů převzala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová olympijské stříbro a bronz z her v Salt Lake City 2002. Nejlepší česká běžkyně dostala dodatečně nové medaile na základě červnového rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který zpětně anuloval výsledky Rusky Larissy Lazutinové kvůli dopingu. Neumannové připadlo stříbro z běhu na patnáct kilometrů volnou technikou s hromadným startem a bronz v kombinaci klasické pětky a pětky volně. V obou závodech se posunula o místo vpřed. Na dodatečné udělení medailí čekala skoro dva roky. Za medaile již dříve obdržela od Českého olympijského výboru i finanční odměnu; prémie se přední světové běžkyni zvýšila ze tří set na osm set tisíc korun.

Skokan na lyžích Jiří Raška se stal českým Lyžařem století

Zlatá a stříbrná medaile z olympijských her v Grenoblu z roku 1968 vynesly skokanovi na lyžích Jiřímu Raškovi ocenění Lyžař století v anketě vyhlášené Svazem lyžařů ČR. Za dvaašedesátiletým Raškou skončila v anketě na druhém místě čtyřnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Někdejší úspěchy českých skokanů zdůraznil i Pavel Ploc, který obsadil třetí místo. Těsně pod pomyslnými stupni vítězů zůstala běžkyně na lyžích Květa Jeriová. Druhý český olympijský vítěz ze zimních her Aleš Valenta, král akrobatických skokanů ze Salt Lake City 2002, skončil pátý. Výsledky hlasování odborníků svazoví představitelé zveřejnil v den stoletého výročí založení svazu v pražském Karolinu.

Hokejová legenda Augustin Bubník slaví pětasedmdesátiny

Augustin Bubník, světový hokejový šampion z roku 1949, slaví 75. narozeniny. K významnému životnímu jubileu mu poblahopřáli šéf svazu Karel Gut a generální sekretář Martin Urban, kteří předali oslavenci dres národního týmu s Bubníkovou jmenovkou a s číslicí připomínající jeho významný den. S hokejem začínal Bubník jako žáček v pražském LTC a brzy se dostal do národního mužstva dorostu. Největších úspěchů dosáhl hned po válce, když v roce 1949 ve Stockholmu získal trofej pro mistry světa. Na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948 navíc vybojoval s československým týmem stříbro. Vzápětí se stal stejně jako většina ostatních reprezentantů obětí vykonstruovaného procesu a nejlepší hokejová léta musel strávit ve vězení. Po propuštění v roce 1955 hrál sice Bubník dál nejvyšší domácí soutěž, ale za národní mužstvo už si nezahrál. Hokejovou kariéru mu ukončilo zranění páteře v sezoně 1961/62, kdy hájil barvy Slovanu Bratislava. V 60. letech trénoval finské hokejisty. Minulý týden byl uveden do finské hokejové Síně slávy.

Pronájem haly Sazka Arena pro MS nepřesáhne 20 milionů Kč

Částka za pronájem sportovní haly Sazka Arena pro mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004 údajně nepřesáhne 20 milionů korun. Smlouvu o pronájmu však firma Bestsport a Český svaz ledního hokeje dosud neuzavřely, podepsané je zatím jen memorandum. Tuto informaci potvrdil předseda hokejového svazu Karel Gut. Podle týdeníku Euro by tržby ze vstupného měly i s rezervou na neprodaná místa činit asi 250 milionů korun. Z této sumy by Sazka mohla získat kolem 15 milionů korun. Náklady na pobyt účastníků mistrovství světa, které hradí organizátor, se podle Eura odhadují na 60 až 80 milionů korun.

Zlatá tretra je pátým mítinkem světa

Ostravská Zlatá tretra se nakonec stala nejlepším atletickým mítinkem uplynulé sezony v kategorii Super Grand Prix. Mezinárodní federace IAAF totiž upravila pravidla a mezi čtrnáct bodovaných disciplín zařadila minimálně tři technické disciplíny. Třebaže Ostravě vinou nového počítání ubyly body, dostala se před závod Super Grand Prix v Lausanne a z původní šesté pozice mezi nejlepšími mítinky roku se posunula o místo výš. V čele zůstal závod Zlaté ligy v Bruselu, druhou pozici udržel Curych, třetí skončil Řím a čtvrtá byla Paříž. Ostrava porazila dva mítinky Golden League v Berlíně a Oslo. Pražský Memoriál Josefa Odložila vinou nového bodování v celkovém pořadí klesl o jednu pozici na 21. místo, mezi mítinky Grand Prix druhé kategorie zůstal druhý.

Noční polární záře byla největší za desítky let

Polární záře, kterou bylo možné pozorovat nad severním obzorem ve čtvrtek po 18:00, byla podle astronomů nejintenzivnější za posledních několik desítek let. "My jsme ji pozorovali nad Prahou," uvedl Vladimír Libý, odborný pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově u Prahy. Polární záři bylo vidět v celé Evropě, i ze středu Prahy. Pozorovali ji dokonce i v Řecku, což je prý zcela neobvyklé. Polární záře jsou světelné úkazy v atmosféře. Odehrávají se ve výškách 100 až 1000 kilometrů. Vyskytují se nejčastěji kolem severního a jižního magnetického pólu. Jsou důsledkem slunečních erupcí. Způsobují je oblaka energetických částic, které při nich Slunce vyšle do vesmírného prostoru, vysvětloval astronom pražské Štefánikovy hvězdárny Pavel Suchan.

V liberecké zoo se narodilo mládě gibona

Mládě gibona černého - opice, která patří mezi ohrožené druhy, se narodilo v úterý v liberecké zoo. Gibony chová zoo v Liberci v rámci Evropských záchovných programů. Nyní tu žijí čtyři dospělé samice gibona a dva samci. Pohlaví nového mláděte ošetřovatele zatím neznají, matka ho totiž stále nosí na břiše. Gibona porodila desetiletá Wen Wen dovezená do zoo vloni v červnu z Číny. Zahrada ji dostala z Pekingu společně s vzácnými takiny zlatými výměnou za nosorožce indického. Otcem mláděte je samec Matěj, narozený před 12 lety v Liberci. Kromě gibona se letos v liberecké zoo narodila i další vzácná mláďata. Přibyli například osel somálský a kozorožec dagestánský a především dva orli kamčatští. Liberec patří mezi pět zoo na celém světě, kde se orly kamčatské daří rozmnožovat.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Noc i zítřek budou skoro jasné, jen místy bude zataženo nízkou oblačností, s mlhami a ojedinělé mrholením. Noční teploty 4 stupně až nula, denní 5 až 9 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.