Zprávy Radia Praha

Nevýhody eura převažují podle Klause nad jeho klady

Hnací silou vytvoření jednotné měny v Evropské unii jsou ryze politické důvody a ne ekonomická nutnost. V projevu ve švédském parlamentu to v úterý prohlásil český prezident Václav Klaus. Před poslanci země, která v referendu odmítla přijetí eura, zopakoval také svůj názor, že výsledky prohlubování evropské integrace jsou hluboko pod očekáváním. Prezident poukázal na to, že ve státech eurozóny příchod eura neurychlil ekonomický růst, a naopak náklady na zavedení jednotné měny šly na jeho úkor. Transformující se ekonomiky zemí vstupujících do EU podle něj potřebují jinou měnovou politiku než pokročilejší státy eurozóny. Klaus řekl, že představitelé budoucích členských zemí chtějí vydělat na stabilitě eura, ale zapomínají, že jejich měny neustále posilují. Podle něho by stálo za to před přijetím eura počkat, až bude kurzovní poměr jejich měn k euru ještě výhodnější.

V otázce pořízení švédských stíhacích letounů typu Jas-39 Gripen Českou armádou se prezident Václav Klaus plně přikloní k rozhodnutí vlády, která je v této záležitosti kompetentní. Klaus to sdělil během setkání se švédským premiérem Göranem Perssonem. Právě tento typ nadzvukového letounu vybrala v pondělí po měsíčním prověřování pěti došlých nabídek odborná meziresortní komise, která švédské gripeny doporučila české vládě. V otázce budování evropských ozbrojených sil Klaus zopakoval názor, že nepovažuje vytvoření nových složek za nutné, když už existuje NATO. Persson dodal, že neutrální Švédsko se s tímto postojem ztotožňuje.

Daně z příjmů firem mají do tří let klesnout na 24 procent

Daně z příjmů právnických osob by měly během tří let klesnout ze současných 31 na 24 procent. Změnu sazby daně v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Firmy by tak do roku 2006 měly ušetřit asi 33,5 miliardy korun. Pokles daní bude postupný. Od ledna se sníží na 28 procent. Na 26 procent sazba daně klesne v roce 2005 a na konečných 24 procent o rok později. Podnikatelé si budou moci z daní odepisovat automobily nově pouze do ceny 900 tisíc korun. Minimální daň budou platit i živnostníci se ztrátou. Daň se jim bude počítat ze základu stanoveného jako polovina průměrné mzdy v ekonomice. Opatření by se mělo dotknout zhruba 330.000 podnikatelů, kteří nyní neplatí žádnou daň z příjmu. První minimální daň by živnostníci zaplatili v roce 2005, a to za rok 2004. U fyzických osob se sazby daně nemění, novela ale zvyšuje odčitatelnou položku na dítě z dnešních 23.520 korun na 25.560 korun za rok.

České speciální síly jsou na Afghánistán připraveny

Česká republika nabídla na bruselském zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance 150 vojáků pro Afghánistán. "Nabízíme jednotku jiného typu, než byla polní nemocnice. Bude se jednat o speciální jednotku," řekl náčelník generálního štábu armády generál Štefka. Bude-li s návrhem souhlasit kabinet a parlament, vyrazí podle Pavla Štefky prostějovští výsadkáři do Afghánistánu náležitě připraveni. Za poslední rok se dokoupil materiál a proběhla i vojenská cvičení, zejména s britskými speciálními silami. Operace bude podle Štefky hrazena z rozpočtu ministerstva obrany na zahraniční mise pro příští rok. Neomezí však další působení českých vojáků v zahraničí: hlavní misí zůstane KFOR v Kosovu a kromě toho má v Iráku působit 80 vojenských policistů.

Kožený hodlá kandidovat do Evropského parlamentu

Bývalý šéf Harvardských investičních fondů Viktor Kožený, který čelí trestnímu stíhání v České republice i ve Spojených státech, hodlá kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Svůj program chce založit na maximální federalizaci administrativy v rámci Evropské unie, která ušetří ČR ročně nad sto miliard korun z rozpočtu, a na ztrojnásobení až čtyřnásobení platů občanů během pěti až deseti let. Se svou kandidaturou to Kožený ale nebude mít jednoduché. Podle zákona totiž mohou kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu podávat registrované politické strany a hnutí, případně jejich koalice. Kožený již před dvěma lety avizoval, že chce v Česku založit politickou stranu, dosud ji ale nezaložil. Brání mu v tom fakt, že nemá české občanství. Kožený je od roku 1995 irským občanem.

Cigarety a alkohol zmizí ze stánků a tržnic

Od Nového roku by měly z českých tržnic a stánků až na výjimky zmizet alkohol a cigarety. Jejich prodej zde zakazuje novela zákona o spotřebních daních. Při porušení mohou podnikatelé dostat pokutu až 150 tisíc korun. Cigarety bude nadále možné prodávat pouze ve stáncích s tiskem. Stánky s občerstvením budou moci kromě cigaret prodávat alkohol v lahvích i rozlévaný. Výjimku budou mít i sportovní a kulturní akce. Nelegálním prodejem cigaret a alkoholu u stánků unikají státu miliardy korun na daních a některé výrobky mohou být i nebezpečné. Podle odhadů přichází stát v důsledku prodeje nezdaněného lihu ročně asi o tři miliardy korun. Načerno se prý v ČR prodává asi třetina lihovin. Do republiky se líh dováží často fingovaně jako čistící prostředky. Pašované cigarety se nejčastěji objevují na tržištích na západních hranicích, kde prý jejich podíl dosahuje až 95 procent. Naopak v pražských tržnicích jsou cigarety většinou pravé. Jen za tři čtvrtletí letošního roku odhalili celníci 31,5 milionu pašovaných cigaret.

Druhý blok Temelína opět stojí

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín je znovu mimo provoz. I tentokrát byl příčinou falešný signál ve dvou divizích ovládání regulačních tyčí, který byl důvodem odstavení reaktoru druhého bloku před týdnem. Potvrdil to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle něj nyní odborníci ověřují zjištěná fakta a po odzkoušení přijatých opatření bude druhý blok pokračovat ve zkušebním provozu. Mluvčí potvrdil, že projev chybného přenosu dat byl stejný jako minulý týden. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se podobné závady šetří obtížně. Falešný signál byl v Temelíně důvodem odstavení už zhruba desetkrát. Jen letos v září ho operátoři postupně zaznamenali na prvním i druhém bloku. Rakouský protiatomový spolek Stop Temelin kvůli odstavení druhého bloku Temelína opětovně podrobil kritice celou elektrárnu.

Vysoké školy demonstrují proti krácení rozpočtu

Dvoumetrový dokument s názvem Pitevní zpráva českého vysokého školství chtějí přinést ve středu k sídlu Poslanecké sněmovny účastníci vysokoškolského protestu. Chtějí tak upozornit na finanční potíže vysokých škol v ČR. Součástí protestu bude průvod vysokoškolských pedagogů a studentů Prahou. Jejich kolegové v Olomouci protestovali už v úterý. Uspořádali smuteční průvod a symbolicky v jeho závěru zpopelnili vysoké školy. Urny s popelem přivezou ve středu do Prahy. Zástupci vysokých škol a ministerstvo školství letos požadovali pět miliard korun ke svému rozpočtu navíc. Peníze potřebují na zvýšení kvality studia. Školy mají problémy například se zastaralým vybavením nebo stárnoucím pedagogickým sborem. Vláda však školám přidala jen 1,7 miliardy, kvůli reformě veřejných financí a nutným úsporám.

Stát musí zaplatit odškodné anarchistovi

Český stát se musí nejen omluvit, ale také zaplatit odškodné známému anarchistovi Slavomíru Tesárkovi za to, že jej v září 2000 nezákonně zbil policista. Levicového radikála napadl civilně oblečený příslušník policie Zdeněk Ježek při demonstraci proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Odvolací občanskoprávní senát přiznal Tesárkovi kromě omluvy i desetitisícové odškodné. Pražský městský soud přitom v únoru rozhodl, že se ministerstvo vnitra musí za protiprávní zákrok Tesárkovi dopisem omluvit, nemusí mu však zaplatit požadovanou satisfakci ve výši 50.000 korun. Tesárek ale nebyl s vyřízením své žaloby spokojen a proti rozsudku prvoinstančního soudu se odvolal.

Za napadení na mítinku ODS dostal bodyguard 200 hodin prací

Člen bezpečnostní agentury Erik Procházka, který loni při mítinku ODS v Praze napadl náhodně procházejícího muže, za trest odpracuje 200 hodin veřejně prospěšných prací. Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak potvrdil zářijový rozsudek obvodního soudu. Václav Lahodný, který šel v červnu 2002 nakoupit, kritizoval uzavření Staroměstského náměstí kvůli mítinku občanských demokratů před komunálními volbami. Když o zábranách diskutoval s lidmi na náměstí, Procházka jej napadl a srazil k zemi. Podle soudce Cvetlera se podařilo prokázat, že se Procházka dopustil ublížení na zdraví. Útočník podle úředního záznamu městské policie přiznal, že Lahodného udeřil pěstí do obličeje, neboť neposlechl jeho výzvu, aby na vyhrazené prostranství nevstupoval. Lahodný strávil s těžkým otřesem mozku tři dny v nemocnici. Procházka bude muset podle soudu náklady na léčbu uhradit.

Ve veselských železárnách přerušilo práci na 70 procent lidí

Zhruba 70 procent z asi 470 zaměstnanců Železáren Veselí se v úterý připojilo k výstražné stávce. Potvrdil to předseda odborů podniku Jan Jagoš. Důvodem stávky je podle něj opakované zpožďování výplat. Odbory chtějí situaci řešit nejen výstražnou stávkou, ale také jednáním s majitelem podniku. S podobnými problémy se potýkaly i další podniky ze skupiny Z-group, které železárny patří. Kvůli opožděným výplatám před asi dvěma týdny stávkovali pracovníci Železáren Hrádek a odbory v Železárnách Chomutov zvažovaly vyhlášení stávkové pohotovosti.

Veterináři utratili kvůli BSE prvních 44 kusů z Velkých Němčic

Prvních 44 krav z Velkých Němčic v úterý utratili v asanačním ústavu v Žichlínku na Ústeckoorlicku odborníci z Brna. Odvoz z farmy Zemos, kde veterináři potvrdili osmý výskyt nemoci šílených krav (BSE) v zemi, se uskutečnil v noci za přísného utajení. Druhá část 44 kusů odjede z Velkých Němčic ve středu. Kvůli BSE bude z postižené farmy utraceno celkem 253 kusů. Veterináři se rozhodli porážky rozložit do delšího časového úseku, aby umožnili otelení vysokobřezích kusů, a snížili tak chovatelům škody. Preventivní porážky kvůli podezření na BSE však kritizují zemědělci z Agrární komory a chovatelských svazů. Proti zbytečně tvrdé normě chtějí sepsat petici a hodlají požádat Evropskou unii o úpravu postupu, který podle chovatelů značně zasahuje tuzemské chovy s vysokou koncentrací skotu.

Ministerstvo povolilo stavbu plavebního stupně na Labi

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek povolil Ředitelství vodních cest, aby vybudovalo plavební stupeň na Labi v Přelouči. Investor ale musí dodržet podmínky určené ekology, tedy vybudovat náhradní stanoviště pro ohrožené druhy a chráněné živočichy a rostliny přestěhovat. Ekologové totiž namítali, že stavba zasáhne unikátní přírodní biotop Slavíkových ostrovů, na nichž má stanoviště 27 kriticky a silně ohrožených druhů rostlin a živočichů. Na dodržení podmínek bude dohlížet Agentura ochrany přírody a krajiny. Minulý týden ministerstvo naopak zamítlo další plány na splavnění Labe, a to prohloubení dna řeky pro lodě s ponorem 140 centimetrů a vybudování dvou jezů na dolním Labi. Kvůli sporům o splavnění Labe, které požadují lodní dopravci, budou v nejbližší době poslanci rozhodovat, zda vodní cesty nevyjmou z působnosti zákona o přírodě a krajině. Navrhl to exministr dopravy a nyní poslanec Jaromír Schling.

Zlínský kraj přispěje 300.000 korun na nákup krmiva pro zvěř

Zlínský kraj přispěje 300.000 korunami na podporu zdravotního stavu spárkaté zvěře v celém regionu. Každý okresní myslivecký spolek v kraji obdrží dotaci ve výši 75.000 korun. Peníze myslivci použijí na nákup granulovaného krmiva, které obsahuje veterinární přípravky. Výsledky za uplynulé období dokazují, že pravidelné podávání léčiv zlepšuje celkovou kondici a odolnost zvěře vůči parazitům. Okresní myslivecké spolky v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Zlíně samy zajistí nákup a distribuci krmiva s léčivy jednotlivým uživatelům honiteb. Příspěvek kraje většinou pokryje jen část celkových nákladů, chybějící finance uhradí podle potřeby každý spolek ze svých zdrojů. Na Uherskohradišťsku přikrmování granulami s léčivy přijde přibližně na 90.000 korun.

V Belgii byly ukradeny vzácné šperky z pražského muzea

Cenné šperky zapůjčené z pražského Uměleckoprůmyslového muzea byly v neděli ukradeny na specializované výstavě, která se koná v belgických Antverpách. Šperky byly podle muzea pojištěny na milion eur. Ke krádeži došlo v budově Daimond Museum krátce po otevření. Zloději zřejmě vstoupili do muzea jako běžní návštěvníci. Krádež byla profesionálně připravena a pachatelé byli s největší pravděpodobností ozbrojeni. Podle ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové spočívá hodnota šperků z UPM především v drahých kamenech - diamantech a smaragdech. Jinak podle ní šlo o anonymní šperkařské práce středoevropské provenience zhruba z 20. let minulého století.

Obecní dům představuje Josefa Čapka

Vzbudit zájem návštěvníků galerií i o takzvané nízké umění je záměr pořadatelů nejnovější výstavy v Obecním domě. Výstava má název Josef Čapek: Nejskromnější umění a právě na vztahu známého představitele umělecké avantgardy k pokleslým výtvarným žánrům tento obor představuje. Název i koncepce výstavy vychází z Čapkova souboru esejů z roku 1920. V nich se Čapek věnoval malbě vývěsních štítů, ilustracím levných dobrodružných knížek, starým fotografiím, ale i k nově se ustavujícím druhům, jakými tehdy byly reportážní fotografie a film. Přehlídka potrvá od středy do 29. února.

Klub Za starou Prahu se bouří proti výstavbě hotelu

Klub Za starou Prahu protestuje proti záměru soukromého investora, který chce v bezprostřední blízkosti Staroměstského náměstí přebudovat historické domy na hotel řetězce Ritz-Carlton. Jedná se o čtyři objekty v ulicích Železná, Kamzíkova a Celetná. Zamýšlené úpravy v jádru Pražské památkové rezervace už jednoznačně zamítl Národní památkový ústav. Propojování domů by podle památkářů znamenalo likvidaci cenných středověkých konstrukcí. Klub Za starou Prahu vyzval magistrátní odbor památkové péče i další odpovědné instituce, aby záměr rovněž odmítly. Památkáři z magistrátu však dosud nedostali k posouzení projekt.

Lička skončil u fotbalové jednadvacítky

Fotbalovou jednadvacítku už nepovede Werner Lička. Rozhodlo se o tom na úterní schůzce v sídle Českomoravského fotbalového svazu, kde kouč předložil svou analýzu neúspěchu v nedávné baráži o postup na mistrovství Evropy. Lička uzavřel smlouvu do konce roku s opcí, ale tu vedení ČMFS nevyužilo. Přesto bude na spolupráci s reprezentační jednadvacítkou vzpomínat rád. "Mám z té spolupráce dobrý pocit, moc mě obohatila. Pro mě skončila jedna pěkná etapa," tvrdil trenér. O Ličkově nástupci se rozhodne podle svazových funkcionářů nejpozději na lednovém zasedání výkonného výboru. Největším adeptem je podle dostupných informací Vítězslav Lavička, který v průběhu podzimu ukončil angažmá ve Viktorii Žižkov.

Slavie získala dalšího Brazilce Marka Tulia

Fotbalisté Slavia Praha získali první posilu pro jarní část ligové sezony. Červenobílý dres bude minimálně rok oblékat dvaadvacetiletý Marco Tulio da Silva z Brazílie. Tulio může hrát v záloze i v obraně. S fotbalem začínal v Cruzeiro Belo Horizonte, pak působil dva roky v Japonsku a naposledy působil v brazilském druholigovém týmu Paulista. Marco Tulio je v současnosti stále ještě v Brazílii, odkud přiletí společně s Adautem po Novém roce. Pátého ledna se bude hlásit na srazu mužstva a vyrazí s ním na zimní soustředění do Mariánských Lázní.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci má být zataženo nízkou oblačností, ojediněle se objeví mlhy a mrholení. Teploty 6 až 2 stupně. Zataženo nízkou oblačností bude i zítra, teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem 8-mi.

Tolik zprávy Radia Praha.