Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Američané nevzdávají boj o pronájem svých stíhaček ČR

Američané respektují rozhodnutí komise odborníků, která doporučuje české vládě k pronájmu švédsko-britské vojenské letouny Gripen, ale nevzdávají zápas o dodávky svých letounů F-16 nebo F-18. "Musíme respektovat rozhodnutí komise," řekli ve Washingtonu ČTK představitelé jedné z agentur Pentagonu, která má na starosti odbyt amerických vojenských letounů do zahraničí. Nepřejí si však být jmenováni. Na dotaz, zda považují nynější české výběrové řízení za transparentní, uvedli, že neznají přesně kritéria, podle nichž se komise rozhodovala. Nicméně zmínka o neprůhlednosti po celou dobu rozhovoru nepadla. Právě údajná neprůhlednost rozhodování v minulosti odradila Američany a další zájemce v prvním výběrovém řízení na nákup vojenských letounů, který vyhlásila vláda Miloše Zemana. Vláda tehdy rozhodla, že Česká republika si pořídí stíhačky Gripen, ale povodně a patrně i tlak ze zahraničí nákup zhatily. Američané se nyní spoléhají na to, že rozhodovat bude nakonec vláda. Američtí činitelé jsou proto ve vyjadřování svých názorů opatrní a neřeknou nic, co by se mohlo vykládat jako přímý tlak na vládu, která má rozhodnout do konce roku. "Musí být vzaty v potaz všechny faktory," řekl pouze jeden z pracovníků agentury.

Zástupce velvyslance Spojených států v České republice Kenneth Hillas však rozhlasové stanici BBC řekl, že českou vládu čeká strategické rozhodnutí o tom, jaký druh partnerství si zvolí v otázkách vzdušné obrany pro příští generace. "Není to otázka Ameriky proti Evropě, jde o to, zdali strategická budoucnost České republiky bude spojena s rodinou Severoatlantické aliance, nebo zamíří jiným směrem," uvedl. Podle Hillase by mohli odborníci Pentagonu při případné argumentaci zpochybnit kompatibilnost švédských Jas-39 Gripen s požadavky vzdušných sil NATO.

Mezi důležité faktory Američané řadí návaznost případně pronajatých stíhaček F-16 či F-18 na nyní vyvíjený letoun F-35, který chtějí dodávat spojencům výhledově od roku 2012. "Je zapotřebí mít na paměti dlouhodobé cíle," řekl ve Washingtonu další z pracovníků agentury amerického ministerstva obrany.

Vláda bude mimořádně jednat o euroústavě, Klaus odmítl pozvání

Kabinet Vladimíra Špidly bude v neděli večer dolaďovat mandát, se kterým půjde česká delegace do závěrečných jednáních o euroústavě. Prezident Václav Klaus pozvánku na večerní zasedání odmítl. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK sdělil, že Klaus považuje "za naprosto nevhodné, aby se jednání o záležitosti, která je pro Českou republiku klíčová, konalo mimořádným způsobem a navíc v neděli v pozdních večerních hodinách". Prezident se proto rozhodl, že se tohoto jednání nezúčastní, sdělil Hájek ČTK. Špidla podle mluvčí vlády Anny Veverkové Klausovi nabídl, že ho bude v pondělí o výsledcích nedělní schůze kabinetu osobně informovat. Prezident nabídku přijal, uvedla mluvčí. Čas schůzky zatím nebyl stanoven. Premiér se přizpůsobí časovým možnostem hlavy státu, dodala Veverková.

Ministři mají v neděli večer na mimořádné schůzi kabinetu rozhodovat, jaké principy budou čeští vyjednavači v čele s premiérem hájit při závěrečných jednáních o evropské ústavě. I po nedávné schůzce ministrů zahraničí členských a vstupujících zemí EU v Neapoli přetrvávaly ve většině sporných bodů rozpory. Najít kompromis se pokusí prezidenti a premiéři příští týden na summitu v Bruselu.

Praha dlouhodobě zastává názor, že ústava rozšířené unie nemůže zvýhodňovat větší státy na úkor menších. Vláda pokládá za prioritní ustanovení, aby každá země budoucí pětadvacetičlenné EU měla svého plnohodnotného člena v Evropské komisi. Zejména zakládající členové EU ale namítají, že tak početná komise nebude akceschopná.

Mezi spornými body zůstává také to, v jakých oblastech se má zachovat právo veta, což je pro ČR důležité především v daňové a rozpočtové oblasti a v zahraniční politice. Další otázkou je, jak dlouhé má být týmové předsednictví tří zemí - zda jeden rok, nebo 18 měsíců. Kompromis budou političtí lídři hledat i při ustanovení kvalifikované většiny pro rozhodování v Radě EU. Nevyjasněné zůstává postavení a role evropského ministra zahraničí. Česko zastává názor, že by neměl by být nazýván ministrem zahraničí, ale spíše zástupcem pro vnější vztahy. Vlády se přou i o to, zda v preambuli nechat zmínku o křesťanských kořenech společenství. Právě na mimořádném zasedání vlády si musí česká delegace nechat schválit mandát, s nímž do Bruselu pojede.

Poslanec Laštůvka je na stránkách vnitra jako informátor StB

Předseda sněmovního zahraničního výboru, poslanec ČSSD Vladimír Laštůvka, je na internetových stránkách ministerstva vnitra evidován jako spolupracovník bývalé Státní bezpečnosti (StB). Česká televize uvedla, že podle databáze byl Laštůvka nejprve kandidátem na informátora a poté informátorem StB. Poslanec však spolupráci s StB vylučuje a naopak se považuje za aktivního odpůrce komunistického režimu. Laštůvka, u jehož příjmení chybí kroužek na u, na seznamu figuruje pod krycím jménem Vladimír. Datum narození se shoduje. Poslanec kontakty s StB připouští, ale pouze jako důsledek svého působení ve studentském hnutí. Televizi řekl, že StB vedla kontakty s každým, kdo byl nějakým způsobem aktivní. V roce 1965, kdy studoval na ČVUT, byl s Laštůvkou podle databáze ve styku druhý odbor bezpečnosti, zaměřený na mládež a studentstvo. Laštůvka však podle televize tvrdí, že má negativní lustrační osvědčení. V polovině devadesátých let prý navíc městský soud rozhodl, že byl evidován neoprávněně.

Podle předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly není zveřejnění Laštůvkova jména v této souvislosti příliš věrohodné. "Takovéto seznamy považuji většinou za velmi sporné, až odporné, a nebudu se tím zabývat," řekl premiér České televizi.

Vedení US hájilo účast ve vládě, Ruml sjezd zdravil ze záznamu

Účast Unie svobody-Demokratické unie v koaliční vládě s převahou sociálních demokratů je podle předsedy unionistů Petra Mareše přirozeným partnerstvím a má smysl, i když poměr sil nutí nejmenší vládní stranu ke kompromisům. Mareš na dvoudenním sjezdu unie v Hradci Králové prohlásil, že US-DEU se nemá a nemusí za účast v kabinetu Vladimíra Špidly stydět, protože za současného rozložení sil je to jediný způsob, jak může prosazovat svůj program. Mareš považuje US-DEU za tradičně názorově otevřenou stranu, přesto ale varoval před těmi členy strany, kteří žijí jen z atmosféry konfliktů a rozporů. Nemá-li se strana chovat nedospěle, pak se musí řídit principem, že nikdo nemá monopol na pravdu a každý by se měl podřídit rozhodnutí většiny. "Žádná politická strana na světě nemůže ve svých řadách trpět ty, kteří se řídí zásadou čím hůř, tím líp," prohlásil Mareš. Práci unie ve vládě hájili i ministři Pavel Němec a Vladimír Mlynář.

Zakladatel Unie svobody a její první šéf Jan Ruml kvůli cestě do zahraničí pozdravil delegáty sjezdu v Hradci Králové pouze z videozáznamu. Unie svobody není stranou na jedno použití, protože není toaletním papírem, reagoval na atmosféru ve straně, které klesly preference pod hranici volitelnosti.

Ratibor Majzlík oznámil, že platforma DEU odchází od Unie svobody

Místopředseda Unie Svobody-DEU Ratibor Majzlík na sjezdu strany, který měl dovršit integraci US a DEU oznámil, že platforma DEU ze svazku odchází. Rozhodlo se pro to podle něj republikové předsednictvo Demokratické unie. Před tímto oznámením Majzlík neuspěl s návrhem, aby delegáti sjezdu mimořádně volili nové předsednictvo. Unie svobody-DEU podle Majzlíka završila vstupem země do EU a úspěchem reformy financí své cíle setrvání ve vládě a měla by směřovat jinam než ke spolupráci se sociálními demokraty. Na Majzlíkova slova reagoval předseda poslanců unie Karel Kühnl vystoupením, ve kterém schválil Majzlíkovi jeho odchod ze strany. Se zbývajícími 200 členy DEU však dál chce spolupracovat.

Miroslav Kalousek chce s US-DEU ve vládě dál pracovat na reformě financí

Křesťanští demokraté si přejí, aby mohli spolu s unionisty dál pokračovat na vládní reformě financí. Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek to řekl delegátům sjezdu Unie svobody-DEU v Hradci Králové. Unionisté jsou podle něj lidovcům na české politické scéně nejblíže. Před dvěma týdny Kalousek jako host kongresu ODS mluvil o možném partnerství s touto, nyní opoziční ale na popularitě získávající straně. Kalousek v Hradci Králové připomenul, že se tento týden vládě podařilo schválit rozpočet, do kterého "se začínají promítat systémové změny" připravené vládní koalicí. Uvedl, že žádná z vládních stran nemůže být s reformními zákony zcela spokojena, neboť jde o kompromis. Neexistuje podle něj ale žádná jiná alternativa. Příští rok bude reforma pokračovat a KDU-ČSL se podle Kalouska těší na spolupráci s Unií svobody na této práci. "Jste naším nejbližším partnerem na politické scéně," řekl Kalousek unionistům. Připomenul peripetie, kterými si unionisté a lidovci prošli v době, kdy uvažovali o těsnější integraci v rámci čtyřkoalice. "Minulostí jsme si ověřili, co je úspěšnou cestou - těsná spolupráce dvou suverénních stran," konstatoval.

Grebeníček nemá zájem kandidovat do Evropského parlamentu

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček nemá zájem o kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Oznámil to vedení své strany, i když byl opakovaně na europoslance navrhován. Grebeníček tak chce zůstat členem sněmovny a pomoci jen při kampani při volbách do EP "Naprosto jednoznačně jsem sdělil příslušným stranickým orgánům, že o kandidaturu do Štrasburku či do Bruselu, nebo ... do Evropského parlamentu nemám zájem," prohlásil šéf komunistů na tiskové konferenci k jednání ústředního výboru KSČM.

"Mrzí mě, že předseda na to rezignuje ještě dřív, než začal bojovat, ale musím uznat, že má celou řadu jiných úkolů," komentovala Grebeníčkovo rozhodnutí místopředsedkyně strany Zuzka Rujbrová. Výbor se zabýval přípravou na volby do EP, kandidátku bude podle Rujbrové "s definitivní platností" schvalovat až 25. ledna. Kandidáty bude na základě došlých nominací vybírat v tajných volbách, samostatně chce volit jejich lídra. Výbor jej chce doporučit už počátkem ledna. "Mezi typy, kteří jsou za lídry v této chvíli nominováni z jednotlivých regionů, převládá jméno Miloslava Ransdorfa, místopředsedy pro zahraniční politiku," řekla Rujbrová ČTK. K dalším uchazečům patří místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Jiří Maštálka, dodala. Mezi kandidáty jsou i poslanci Václav Exner, Jaromír Kohlíček či Helena Sýkorová, která neúspěšně kandidovala do Senátu. "Podle odhadů našich levicových sociologů a psychologů je poměrně reálný zisk pěti mandátů," uvedla Rujbrová k vyhlídkám komunistických kandidátů.

Obce se chtějí spojit v boji proti úložištím jaderného odpadu

Obce v okolí šesti lokalit po celé zemi, které Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) navrhla pro budoucí výstavbu hlubinného úložiště, se chtějí spojit a zabránit jeho výstavbě. Hodlají iniciovat změnu atomového zákona, která by jim umožnila účastnit se rozhodovacího procesu a případně jim dala právo veta. Shodli se na tom zástupci obcí, občanských sdružení a ekologů na sobotním zasedání v jihočeském Táboře. Jména šesti vytypovaných míst, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště, oznámila správa 25. dubna. Na seznamu jsou Lubenec-Blatno v Ústeckém kraji, Budišov a Rohozná na Vysočině, Pačejov v Plzeňském kraji, Pluhův Žďár-Lodhéřov a Božejovice- Vlksice v Jihočeském kraji. Na několika místech v okolí těchto lokalit se již uskutečnila místní referenda, v nichž se drtivá většina obyvatel vyslovila proti přítomnosti úložiště. Starostové odmítají i průzkumné aktivity SÚRAO, které výběru lokality předcházejí. Podle nich jakékoliv takové snahy poškozují region úbytkem turistického ruchu a nezájmem investorů zde stavět. Obce se proto rozhodly spojit síly a zabránit výstavbě úložiště. "Všichni se na tom shodneme a budeme dělat vše pro to, aby novela atomového zákona byla přijata v takovém smyslu, že obce budou mít právo do procesu zasahovat hned při samotném prvopočátku," řekl starosta Lodhéřova na Jindřichohradecku Jiří Dvořák.

Snahu starostů podpořilo i ministerstvo životního prostředí. Podle náměstka ministra Dalibora Stráského ministr Libor Ambrozek podporuje uzákonění práva obcí ve správním řízení podle atomového zákona, který by jim umožnil spolurozhodovat o tom, zda na jejich katastru bude či nebude zřízeno úložiště radioaktivních odpadů. "Ministerstvo ukládá svému zástupci v radě SÚRAO, aby postupoval v intencích tohoto stanoviska," tlumočil ministrův postoj Stráský. Zároveň starosty uklidnil, že jeho resort ve svém návrhu energetické koncepce státu nepočítá se stavbou dalších atomových bloků. Ruku v ruce se starosty postupují také ekologická a občanská sdružení, která v okolí vytypovaných lokalit vznikají jako houby po dešti.

Zloděj ukradl kopie soch Matyáše Bernarda Brauna

Neznámý zloděj ukradl z parku státního zámku Valeč na Karlovarsku kopie soch významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Sochy v nadživotní velikosti znázorňující Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filosofii a Básnictví, stály v parku na podstavcích v okolí zámecké fontány. Zmizely v zatím nezjištěnou dobu mezi úterkem a pátkem. "Škoda byla vyčíslena na 750.000 korun," řekla ČTK mluvčí západočeské policie Helena Malotinská.

Sochy byly součástí unikátního příkladu zámecké zahradní architektury. Monumentální zahrada byla vybudována při rozsáhlé barokní přestavbě valečského zámku. Nákladný projekt zahrnoval původně množství staveb a kašen, nechyběly ani podivuhodné kaskády a zejména velké množství soch a sousoší z kamene i z terakoty z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Velkorysá přestavba zámku a budování zahrady ale panství vyčerpalo a několikrát změnilo majitele. Na konci 19. století dostal zámek novobarokní podobu a v parku byly umístěny zbytky sochařské barokní výzdoby. Originály soch ze zámeckého parku jsou umístěny v kladrubském klášteře.

Devětadvacetiletý odsouzený v heřmanické věznici vyřezává betlém

Mnozí vězni, kteří si svůj trest odpykávají ve věznici v Ostravě-Heřmanicích, mají sice temnou minulost, ale zároveň také cit pro umění a jemné ruce. Devětadvacetiletý Zdeněk z Ostravy tak ve volných chvílích vyřezává z lipového dřeva betlém. "Chci ho věnovat rodičům, jako dárek k Vánocům," řekl ČTK mladý muž, který je ve vězení již pět let. Zdeňkův sen, předat rodičům výsledek své několikaměsíční práce, se s největší pravděpodobností splní. Jako jeden mála odsouzených totiž dostane na Vánoce propustku a svátky tak nestráví v zamřížované cele jako ostatní, ale v kruhu svých nejbližších. "Už se moc těším. Určitě se v pořádku vrátím," řekl odsouzený.

Na svobodě Zdeněk vyráběl dřevěné součástky pro automobilové veterány. "Od toho už byl jen krok k řezbářskému dlátu," vysvětlil. Do modelářské dílny nyní už několik let chodí každý den po práci. Vedení nápravného zařízení jej přidělilo k uklízecí četě. "Skončím ve tři a do šesti si můžu vyřezávat," popsal Zdeněk svůj denní režim. Kromě postaviček pro betlém ze špalíčků vyrábí nejrůznější sošky a hračky, které pak putují do ostravských mateřských škol. Na jeho řezbářské umění se občas chodí dívat i ředitel věznice, který pak nejpovedenější kousky dokonce dává návštěvám jako dárek.

Vítr srazil na Staroměstském náměstí vánoční strom, čtyři ranění

Vítr zlomil v sobotu na Staroměstském náměstí jedenatřicetimetrový vánoční strom, který se zřítil do míst, kde se konají vánoční trhy a zranil čtyři lidi, dva z nich byli cizinci. Angličan utrpěl těžké zranění, lékaři jej odvezli do nemocnice s podezření na zlomeninu stehenní kosti. Lehké zranění utrpěla turistka z Německa a také jedno dítě, řekl ČTK zástupce ředitele pražské záchranné služby Jaroslav Valášek. Padlý smrk hasiči rozřezali a odvezli. Padající strom se zřítil jak do volného prostranství před stánky, tak i na jeden z nich. Těsně minul přístřešek s kovářskou dílnou. Na místo se přišel podívat i primátor Prahy Pavel Bém. Řekl, že se všem zraněným omlouvá. Aby předešel podobnému neštěstí, poslal magistrát statiky i do dalších městských částí, aby zkontrolovali upevnění vánočních stromů.

Vánoční strom se na náměstí zřejmě vrátí. Podle Béma ale až poté, co budou mít stoprocentní jistotu, že strom bude bezpečně zajištěn. Zřejmě už by nebyl ani tak vysoký, poznamenal. Primátor také řekl, že strom byl ukotven stejným způsobem jako v minulých letech. Na takové zajištění je i statický posudek, podle nějž měl strom vydržet i poryvy větru, které byly pravděpodobnou příčinou dnešního neštěstí, podotkl primátor. Dodal, že bylo štěstí, že strom padal pomalu a lidé stihli utéct. Smrku Pražané říkali Velký Karel, protože byl přivezen z moravských Velkých Karlovic.

V Praze vítr ničil střechy, stromy a lešení, v Brně byl klid

Prudký vítr, který se v sobotu před polednem přehnal přes Prahu, za sebou zanechal nejen zlomený vánoční strom na Staroměstském náměstí, ale také škody v jiných částech metropole. Konkrétně dvě poničené střechy, spadlé lešení a vyvrácený strom. Zatímco na Staroměstském náměstí byli čtyři lidé zraněni, na ostatních místech Prahy se nikomu nic nestalo. Jeden strom spadl kvůli větru také v Brně, naopak středním Čechám se jeho řádění vyhnulo. Mluvčí pražských hasičů Václav Hladík ČTK řekl, že v Praze museli hasiči zasahovat kvůli větru nejen na Staroměstském náměstí poblíž centra, ale také na dalších čtyřech místech.

Klidněji bylo ve středních Čechách a Brně. Středočeským hasičům vítr větší práci nepřidělal. Mluvčí hasičského záchranného sboru Ladislav Křivan řekl ČTK, že zatím nikdo nehlásil žádnou zvláštní událost. Větší práci neměli ani brněnští hasiči. Podle operačního důstojníka odklízeli jen jeden spadlý strom, který nezpůsobil žádnou škodu.

Nárazy větru, které postihly část území České republiky, souvisejí s tím, že přes území státu přechází od severu studená fronta, za kterou proniká studený vzduch. Meteorologové předpověděli, že severozápadní vítr bude dosahovat rychlosti 29 až 47 kilometrů za hodinu, v nárazech a na hřebenech hor 90 až 108 kilometrů za hodinu. Déšť má přecházet ve sněžení, po celém území bude hrozit náledí.

Ze sportu:

Výsledky 30. kola extraligy ledního hokeje: Slavia Praha - Vítkovice 5:3, Vsetín - Karlovy Vary 2:2, Třinec - Kladno 6:2, Pardubice - Znojmo 6:2, Litvínov - Plzeň 7:2, Liberec - Zlín 3:0 a České Budějovice - Sparta Praha 1:4. Tabulce stále vévodí Pardubice před pražskou Slavií a Zlínem. Poslední jsou České Budějovice.

Český hokejista Patrik Štefan se gólovou nahrávkou podílel na výhře Atlanty nad Anaheimem v zámořské NHL. Thrashers celkem bez problémů porazili kalifornský tým 6:2 a upevnili si vedení v Jihozápadní divizi.

Čeští reprezentanti porazili ve svém úvodním vystoupení na mistrovství Evropy v curlingu v italském Courmayeru ve skupině B Andoru 11:1. České ženy své úvodní utkání v elitní A-skupině na evropském šampionátu prohrály, výběru Německa podlehly 2:9.

Český reprezentant v akrobatickém lyžování Aleš Valenta obsadil čtvrté místo v závodě Světového poháru ve finském středisku Ruka. Olympijský vítěz Valenta ztrácel na bronzovou pozici necelé dva body. I tak si však podstatně vylepšil umístění ze zářijových závodů Světového poháru v Austrálii, kde skončil dvakrát dvanáctý.

České házenkářky zvítězily ve svém čtvrtém zápasu na mistrovství světa v chorvatské Poreči nad Angolou 24:18 a zůstaly ve hře o postup do čtvrtfinálové skupiny. V neděli však musejí zdolat obhájkyně titulu z Ruska a navíc čekat na příznivé výsledky dalších utkání.

Tomáš Enge se spolujezdcem Petrem Grossem vyhráli na voze Ford Focus WRC devátý ročník Pražského rallyesprintu, který se jel v hlavním městě. Bývalý jezdec formule jedna dokázal o 17 sekund porazit dvojnásobného českého mistra Václava Pecha. V průběhu třetí rychlostní zkoušky, při průjezdu kolem strahovských stadionů, havaroval na mokré vozovce brněnský závodník David Komárek, jehož vůz vjel do diváků. Záchranná služba odvezla do nemocnice asi dvacetiletého muže, který utrpěl zlomeninu bérce a bude se léčit zhruba šest až osm týdnů.

Stolní tenisté celku Start Horní Suchá postoupili do čtvrtfinále Poháru ETTU. Český mistr vyhrál v utkání třetího kola ve Francii nad týmem S.A.G. Cestas 3:1 na zápasy. Dva body získal olympionik Petr Korbel a třetí přidal Radek Košťál. Ze soutěže vypadli hráči Mokrých Lazců, kteří podlehli těsně polskému družstvu Odra Gloska 2:3.

Ilona Hlaváčková obsadila druhé místo na trati 50 metrů motýlek při úvodním dnu třetího dílu Světového poháru v plavání v krátkém bazénu v Durbanu. Česká jednička nestačila pouze na Slovenku Martinu Moravcovou.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.