Zprávy Radia Praha

Craig Stapleton: nekupujte Gripeny

Velvyslanec USA v České republice Craig Stapleton žádá pro země nabízející stíhačky F-16 příležitost upravit jejich cenovou nabídku. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál. Američané stále věří, že nadzvuková letadla F-16 mají naději zvítězit ve výběrovém řízení na vyzbrojení českého letectva, uvedl Stapleton. Podle mluvčího ministerstva obrany Ladislava Štichy by bylo znovuotevření soutěže zřejmé porušení jejích pravidel. Odborná komise počátkem měsíce doporučila české vládě švédské Jas-39 Gripen, na druhém místě skončila Belgie s nabídkou použitých F-16 MLU. Česká armáda hledá náhradu za stíhačky MiG- 21, které doslouží v roce 2005. Své nabídky poslaly ještě Kanada, Nizozemsko a USA. Komise gripeny vybrala jednomyslně. "Především máme stále ještě naději, že F-16, tak jak byly navrženy nejen Spojenými státy, ale také Belgičany a Nizozemci, budou mít šanci zvítězit. Domníváme se, že by bylo rozumné mít ještě další jednání o cenách, abychom viděli, zda třeba nějaké země ještě neupraví svou cenovou nabídku. Švédové tak učinili, a myslíme, že bychom měli mít stejnou příležitost jako ostatní země," vysvětlil Stapleton. "Prohlášení pana velvyslance je poněkud překvapivé, protože ta soutěž byla řádně ukončena s vědomím všech zúčastněných. Všichni zúčastnění měli úplně stejné podmínky, stejné informace, při nejlepší vůli by to bylo flagrantní porušení všech pravidel, kdybychom tu soutěž jakýmkoli způsobem znovu otevírali. Ta soutěž skončila," reagoval pro ČTK Šticha. Ve chvíli, kdy se soupeřící země seznámily s nabídkami těch ostatních, by bylo podle Štichy nefér soutěž opakovat. Švédsko by tento postup nepochybně vzápětí napadlo, upozornil. Záležitost s nákupem stíhacích letounů podle velvyslance ještě není u konce. Míní, že vládní komise, která doporučila gripeny, nevzala v potaz ústřední otázku, do jaké vojenské struktury se tato letadla hodí. "Česká republika je členem NATO a aliance gripeny nepoužívá. Než debata skončí, někomu to určitě dojde," řekl Stapleton ve středečním vydání týdeníku The Prague Post. Američané již dříve kritizovali to, že výběr nadzvukových letounů ovlivnila nabídka offsetových programů, tedy zpětných investic do české ekonomiky. "Když jsme v nabídkovém řízení předběžně jednali s Ministerstvem obrany ČR, bylo nám řečeno, že offsety do něj sice budou zahrnuty, ale ne jako klíčový požadavek. Respektovali jsme to, a nekladli proto na offsety důraz," uvedl první tajemník amerického velvyslanectví Gabriel Escobar minulý týden v Právu. Pokud česká vláda rozhodne o stíhačkách do konce tohoto roku a pokud budou následná jednání dovedena do úspěšného konce, 14 nových letounů v roce 2005 nahradí dosluhující stroje MiG-21.

Rozhodnutí vlády o stíhačkách se blíží, nervozita roste

S tím, jak se blíží rozhodování vlády o nadzvukových letounech pro českou armádu, roste i napětí mezi politiky i zástupci států a firem, které se o tuto význačnou vojenskou zakázku ucházejí. Příští týden mají ministři koaliční vlády rozhodnout, zda budou čeští piloti podle doporučení odborné komise létat na švédských gripenech, nebo zvolí jiného ze čtveřice zájemců s nabídkou amerických strojů. Tři lidovečtí ministři podle dnešního Práva hodlají respektovat doporučení expertů a hlasovat pro gripeny. Někteří členové nejsilnější frakce dali najevo, že kdyby vláda vybrala jiný stroj, než doporučují odborníci, budou je zajímat důvody takového rozhodnutí. Ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) uvedl, že pokud na vládě nepadnou silné argumenty, které by zpochybňovaly doporučení expertů, pak je také připraven rozhodnutí komise respektovat. "Ale záleží na jednání vlády a na stanovisku všech kompetentních ministrů," dodal Urban. Místopředseda ODS a její stínový ministr zahraničí Jan Zahradil míní, že co se týká zbrojního průmyslu, měla by se Česká republika orientovat spíše na Spojené státy. Modernizace letectva není podle něj jen věc technických parametrů, ale také otázka strategická a politická. "Myslím, že Spojené státy, pokud skutečně měly vážný zájem, tak samozřejmě měly přijít s nějakou nabídkou, která by byla konkurenčnější vůči gripenům. Takto v určitém smyslu slova téměř vyklidily pole," řekl Zahradil.

Klaus: Ať vláda brzy rozhodne o stíhačkách, předejde spekulacím

Prezident Václav Klaus si myslí, že vláda by o stíhačkách pro českou armádu měla rozhodnout v dohledné době. Předejde tak spekulacím a nejrůznějším výrokům z jakékoli strany, která o dodávky letounů usiluje, řekl dnes Klaus novinářům. Ostrá slova amerického velvyslance Craiga Stapletona na adresu návrhu, aby ČR zakoupila stíhačky gripen od švédsko- britského konsorcia, ale nechtěl komentovat. "Já sám jsem výrok nečetl, neslyšel," řekl prezident. Přimlouvá se však za to, aby vláda co nejdříve stíhačky vybrala, protože poté již nebude prostor pro spekulace a různé výroky. "Já bych si jako prezident přál, aby toto vláda ukončila, aby dala jasné stanovisko. Já myslím, že si všichni oddechnou," řekl Klaus.

Klaus vyhověl pěti žádostem o milost

Prezident Václav Klaus ve středu udělil první milosti. Podle mluvčího Pražského hradu Petra Hájka se rozhodl vyhovět pěti žádostem. Hrad ale dnes nezveřejnil, komu prezident milost udělil. Klaus přitom v lednu, když kandidoval na prezidenta, tvrdil, že hlava státu nesmí skrývat důvody, proč někoho omilostní. Nad tím, že Hrad nejdříve nechtěl zveřejnit k milostem žádné podrobnosti, se pozastavili někteří poslanci a další politici. Například místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal si myslí, že Klausův předchůdce Václav Havel sice uděloval milostí až příliš, ale jím zavedená praxe informování byla správná. Bylo by podle něj dobré, kdyby v ní současná prezidentská kancelář pokračovala. Také místopředseda klubu ČSSD Michal Hašek ČTK řekl, že jde o výsostnou pravomoc prezidenta. Domnívá se ale, že víc informací v této věci "by neškodilo", třeba v rozsahu, v jakém o milostech informoval Havel. "Je pravděpodobně právem pana prezidenta se takto zachovat," řekla novinářům poslankyně ODS Eva Dundáčková z ústavně-právního výboru sněmovny. Míní ale, že když není jasné, v kterých případech milost udělil, ztrácí se tím preventivní vztah k jiným případům. Myslí si, že bývalý prezident Havel jen málokdy dokázal zcela obhájit a zveřejnit všechna svá rozhodnutí. Od Klausova nástupu na Hrad na počátku března dorazilo podle Hájka na prezidentův stůl asi 900 žádostí o prominutí trestu. "Přibližně ve 350 případech již bylo rozhodnuto," poznamenal mluvčí. Nový prezident se už krátce po svém zvolení nechal slyšet, že pardony se mají udělovat pouze v naprosto výjimečných a mimořádných případech. Klausův předchůdce Václav Havel často čelil kritice právě kvůli kontroverzním milostem. Z přibližně 4000 žádostí, které každý rok došly na Hrad, vyhověl Havel vždy asi stovce. Jeho oponenti mu vytýkali, že milostmi plýtvá a že zasáhl v několika sporných případech. Havlova kancelář v posledních letech zveřejňovala podrobnější informace ke každé z udílených milostí. U každé z Havlových milostí byly například uvedeny iniciály omilostněného, z jakého trestného činu byl obviněn či odsouzen a také proč se prezident rozhodl žádosti o milost vyhovět. Klaus po nástupu do prezidentského křesla radikálně změnil způsob rozhodování o milostech. Zatímco jeho předchůdce je většinou konzultoval s ministerstvem spravedlnosti a o některých milostech nechal Havel rozhodovat přímo resort justice, Klaus chce o všech nových žádostech rozhodovat sám. Podle Klause nemůže totiž o prominutí trestu rozhodovat ministerský úředník.

Špidla pro BBC: Česká republika asi odpustí Iráku část jeho dluhu

Česká republika možná odpustí Iráku část jeho dluhu, který činí celkem 2,5 miliardy dolarů (asi 66 miliard korun). "Uvažujeme o tom, že bychom vymazali část dluhu, protože je naším zájmem, aby se Irák co nejrychleji stabilizoval," řekl v dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC premiér Vladimír Špidla. Částku, kterou chce vláda Iráku odpustit, Špidla neupřesnil. "Není to uzavřeno," řekl. Jde však podle něj o "velké peníze". Zatěžovat Irák nesplatitelnými dluhy by podle Špidly nebylo správné.

Stavbaři zazimovali Baťův mrakodrap ve Zlíně

Stavbaři zajistili na zimu zlínský Baťův mrakodrap, který se po rekonstrukci stane sídlem krajského a finančního úřadu. Oprava budovy, kterou zajišťuje stavební společnosti Zlínstav, zatím stála 83 milionů korun. Novinářům to dnes řekl Ivan Grác, ředitel stavebního závodu této firmy. Zahájení stavebních prací se v důsledku odvolání stavebních firem proti průběhu a výsledku výběrového řízení na jejich dodavatele zpozdilo o více než tři měsíce. Zlínstav tak již nestihl proinvestovat celých 350 milionů korun vyčleněných na tuto investici ze státního rozpočtu do konce letošního roku. Zlínskou dominantu v meziválečném období postavil Jan Antonín Baťa jako administrativní středisko svého podniku. Stavba vysoká 78 metrů byla nejvyšší budovou v tehdejším Československu. Objekt je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek, jeho přestavba se proto provádí v úzké spolupráci s památkáři. Rekonstrukce by měla skončit do konce příštího roku, její náklady jsou vyčísleny na 581,5 milionu korun.

Sport

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd získal první velké mezinárodní ocenění. Záložník Juventusu Turín zvítězil v prestižní anketě britského měsíčníku World Soccer, která letos už podvaadvacáté hledala nejlepšího fotbalistu světa. Stal se tak prvním českým hráčem, který tuto trofej získal. Čtenáři magazínu nezapomněli ani na výborné výsledky celého národního týmu. V pořadí ankety o nejlepší tým skončil Brücknerův výběr z reprezentačních celků nejvýš, celkově mu patří šesté místo. O místo za ní skončila Francie, která v létě vyhrála Pohár FIFA. V hlasování fotbalových fanoušků z celého světa získal Nedvěd téměř 37 procent ze všech hlasů a s propastným náskokem porazil Nizozemce Ruuda van Nistelrooije z Manchesteru United a Španěla Raúla z Realu Madrid.

Počasí

Noc bude polojasná až oblačná, v Čechách se postupně zatáhne a přidá se občasný déšť nebo sněžení. Teploty klesnou na nulu až -4 stupně. V pátek čekáme oblačno až zamračeno, místy déšť nebo déšť se sněhem, na horách sněžení. Odpolední teploty 1 až 4 stupně.