Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Jednání o euroústavě ztroskotala

Evropská unie se nebyla schopna dohodnout na historicky první ústavní smlouvě. Italský premiér Silvio Berlusconi oznámil, že "dohoda nebyla možná," a že se jednání "dostalo do slepé uličky". Český premiér Vladimír Špidla je zklamán neúspěchem nynějšího bruselského summitu EU, domnívá se však, že není všem dnům konec, a doufá, že velmi omezený počet problémů, na kterých jednání ztroskotalo, se povede vyřešit v dohledné budoucnosti. "Byla zde možnost postoupit a vytvořit text, který je lepší než Smlouva z Nice, a to ve všech ohledech. Nepodařilo se to a Evropa tak utrpěla etapovou porážku," řekl premiér na tiskové konferenci. "Nemohu to považovat za úspěch a jsem z toho zklamaný," podotkl. Předpověděl, že tento stav vyvolá problémy pro unii, například při schvalování příští finanční perspektivy na období po roce 2006, o níž se bude jednat souběžně s pokračující debatou o ústavě. Na druhé straně je zřejmé, že se 28 členských a kandidátských zemí shoduje na drtivé většině textu a že v podstatě zůstaly jen tři sporné problémy, ohledně nichž se nepovedlo nalézt kompromis. Špidla si myslí, že bylo lepší jednání přerušit, než se pokoušet o dohodu za každou cenu, která by mohla být nakonec špatná. "Dávno jsme říkali, že dáváme přednost kvalitě před časem. Kvality se zde prostě nedosáhlo, ve smyslu politické shody," konstatoval.

Obdobně vysvětloval zklamání ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Je lepší se sejít vícekrát, než mít ve čtyři ráno špatný kompromis." Důležité je podle něj to, že nebylo nikterak zpochybněno rozšíření EU. Unie bude v nadcházejícím pololetí pokračovat v jednání za irského předsednictví; ústavodárná mezivládní konference bude pracovat dál, přičemž je důležité, aby "nenastalo vakuum".

Čeští politici: Krach Bruselských jednání není katastrofa

Čeští politici vesměs nepovažují krach bruselských jednání o ústavní smlouvě Evropské unie za tragédii. Větší význam tomuto neúspěchu přikládá pouze místopředseda ODS Jan Zahradil, který jako člen Konventu EU odmítl návrh dokumentu podepsat. Jednání ztroskotalo proto, že se Francie a Německo se Španělskem a Polskem neshodly na způsobu, jak by se mělo při rozhodování dosahovat kvalifikované většiny. "Není to jediný případ, kdy se nepodařilo evropským představitelům napoprvé na něčem dohodnout", podotkl sociálnědemokratický poslanec Libor Rouček, který by se měl stát lídrem kandidátky nejsilnější vládní strany v evropských volbách. "Je potřeba jednat dál a hledat přijatelný kompromis. Jsem přesvědčen, že se najde řešení za irského předsednictví, dodal. Ani předseda vládních unionistů a vicepremiér Petr Mareš nepovažuje krach jednání v Bruselu za katastrofu. "Určitě to je nepříjemné, ale Evropská unie už prošla řadou takových složitých momentů," komentoval jednání v Bruselu. Podle prezidenta Václava Klause byl ale pokus prosadit evropskou ústavu radikálním krokem k vytvoření evropského superstátu. "Kdo tohle nevěděl, nevěděl vůbec nic," uvedl prezident ve svém prohlášení.

Aní tvrdí, že ke schůzce s teroristou Attou v Praze nedošlo

Někdejší irácký diplomat v České republice a agent irácké rozvědky Ahmad Chahlíl Ibráhím Sámir Aní popřel, že by se v Praze setkal s Muhamadem Attou, jedním z vůdců skupiny, která spáchala teroristické útoky z 11. září 2001. Napsal to sobotní list The New York Times. Údajné setkání Aního a Atty uváděli konzervativci ve vládě prezidenta George Bushe jako důkaz vazeb mezi Husajnem a teroristickou organizací Al-Káida. Čeští vládní představitelé nejprve trvali na tom, že ke schůzce Aního s Attou došlo, i když FBI a CIA ji nebyly sto potvrdit. Později začali být mnozí čeští představitelé k možnosti schůzky skeptičtější, protože původní informace o ní pocházela od jediného informátora z místní arabské komunity a objevila se až po 11. září, kdy se objevila v médiích Attova fotografie, uvedl deník. CIA však může potvrdit dvě Attovy návštěvy v Praze - v prosinci 1994 a červnu 2000.

Zeman předával zkušenosti na Slovensku

Buďte rázní i trpěliví a likvidujte svoje protivníky. Takové rady dnes v rozdával bývalý český premiér a někdejší šéf sociální demokracie Miloš Zeman na konferenci mladých sociálních demokratů v Bratislavě. "Politik má provokovat, politik má jít do konfliktů, má jít do bitev a pokud to neumí, je to v podstatě šedivá myš, která nikoho nerozčiluje," konstatoval. Zeman, který přišel jako jeden z mála účastníků v obleku s kravatou, popisoval zkušenosti z období vzestupu ČSSD ve druhé polovině 90. let. Obecně vyzdvihl hlavně úlohu osobností a agresivity v politickém boji, čímž si od jednoho z organizátorů vysloužil přirovnání k Terminátorovi. Bývalý předseda vlády také varoval před "antikomunistickou hysterií" a nabádal k získávání "nejinteligentnějších" komunistů do sjednocených sociálnědemokratických řad. "Rozbít komunistickou stranu znamená přetáhnout její nejschopnější členy a nechat ten póvl, aby dožil, vyhnil, zaniknul," poznamenal. Expremiér přednesl celý příspěvek v jednom z hotelů na předměstí Bratislavy spatra, při řeči většinou chodil sem a tam před lavicemi, ve kterých zasedly asi čtyři desítky převážně mladých lidí. Během následné diskuse si neváhal říci o cigaretu. "To je takový příklad sociálnědemokratické solidarity. Já si od vás půjčím cigaretu a už vám ji nevrátím," řekl.

Na pražské Kampě začaly vánoce

Ruční krajky, výrobky z keramiky, vánoční svícny a ozdoby na stromeček - to vše a mnohem více dnes nabízely stánky vánočního trhu na pražské Kampě. Řadu drobností vystavených na pultech vyrobily děti ze základních škol na Malé Straně a z dětského domova Sázava. U stánků si návštěvníci mohli prohlédnout a koupit například i vánoční prostírání, slámové ozdoby na vánoční stromek, svícny aranžované z chvojí a ovoce nebo zdobené medové perníky. V chladném a deštivém počasí, které ani trochu nepřipomínalo čas Vánoc, se mohli lidé zahřát medovinou a hloučky se tvořily rovněž u pultíků, od kterých se linula vůně svařeného vína a pečených klobás. Komu ani to nestačilo, mohl si nedaleko Karlova mostu zatančit nebo společně s muzikantem zazpívat kramářské a vánoční písně.

Návštěvníky rožnovského skanzenu lákaly hlavně speciality předků

Především staleté speciality z tradiční vánoční kuchyně předků dnes zajímaly návštěvníky Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ve zdejší Valašské dědině totiž dnes ožily lidové chalupy a v jedné z nich mohli gurmáni ochutnat, co dávali předkové na Štědrovečerní stůl. Ve Valašském městečku se zároveň konal Vánoční jarmark. "Jedla se například kyselica z kyselého zelí, hřibjanka z hub, pohanka zapečená s trnkami (švestkami), pohanka s trnkovou máčkou nebo pohanka se špekem. Ale také polévka štědračka a samozřejmě to všechno doplnily zajímavé druhy pečiva, které nesmělo na svátečním stole chybět," řekla pracovnice skanzenu Milena Habustová. Podle pověstí se Valaši považovali za potomky betlémských pastýřů, kteří přinášeli narozenému Ježíškovi do chléva dary. Vánoční pastýřské hry proto připravili ve skanzenu na 20. a 21. prosince v 17:00. Na Štěpána, 26. prosince, završí ukázky Štěpánská koleda ve 14:00 a 16:00, uzavřela Habustová.

Sběratelskou burzu na pražském Hlavním nádraží ovládly vláčky

Sběratelskou burzu předmětů s železniční a dopravní tematikou, která se dnes dopoledne konala na pražském Hlavním nádraží, ovládly jednoznačně vláčky. Letos je již osmá a přišlo na ni téměř 500 lidí, řekl Jan Kašpar z pořádajícího Klubu železničních cestovatelů. V nevelkém kulturním sále historické nádražní budovy bylo možné vyměnit, prodat nebo koupit cokoliv, co nějak souvisí s kolejovou dopravou. Kromě vláčků a železničních stavebnic byly k dispozici jízdní řády i jízdenky z různých dob, odznaky, mapy, pohlednice, fotografie elektrických, dieselových i parních lokomotiv, ale i kalendáře, odznaky, traťové předpisy a literatura. U jednoho pultu nabízeli i hrnky na kávu s vyobrazením lokomotiv. Na nezájem si železniční cestovatelé rozhodně nestěžují. V roce 1989 prý začínali s dvěma burzami ročně a ta letošní už byla celkem šestasedmdesátá. Stejně jako letos i příští rok jich bude osm, na jaře pět a na podzim tři.

Věra Chytilová převzala prestižní Cenu Vladislava Vančury

Režisérka a scenáristka Věra Chytilová převzala dnes v Berouně cenu Vladislava Vančury, kterou jí za dlouhodobý přínos filmové a televizní tvorbě udělil Český filmový a televizní svaz (FITES). Současně svaz vyhlásil držitele výročních cen Trilobit. Jsou jimi Olga Sommerová, Jiří Hapal, Petr Nikolaev a Jan Štern za příspěvek na téma kolektivní a individuální odpovědnosti v letech komunistické totality v dokumentárním cyklu České televize Ztracená duše národa a v tematickém večeru Tlustá čára. Jan Budař byl oceněn za originalitu hereckého výkonu, spoluautorství scénáře a hudbu v Morákově filmu Nuda v Brně a Pavel Koutský za dramaturgickou a animační invenci seriálu pro děti Do pohádky. Dalšího Trilobita získala např. Vlasta Chramostová za herecký výkon s osobním vnitřním nábojem v televizním filmu P.F. 77.

Otužilci měřili své síly ve studených vodách Mlýnského potoka

Několik desítek otužilců z Čech, Moravy, Slovenska a Belgie se dnes v Olomouci ponořilo do studených vod Mlýnského potoka a změřilo své síly. Mezi otužilci nechyběl devadesátiletý nestor zimního plavání Ladislav Nicek, který ve vodě, jejíž teplota se pohybovala kolem jednoho stupně Celsia, dokázal uplavat půl kilometru. "Původně jsme chtěli stejně jako v předešlých letech plavat v řece Moravě, ale hladinu u břehů pokrýval led. Závod jsme nechtěli zrušit, takže jsme nakonec akci přesunuli do nedalekého Mlýnského potoka. Sice pršelo a nemrzlo, ale teplota vody byla díky předešlému chladnému počasí takříkajíc o hubu," řekl Nicek, který 42. ročník tradičního setkání otužilců organizoval.

Počasí

Předpověď počasí říká, že v noci bude zataženo nebo oblačno s občasným deštěm. Teploty 8 až 5, na Moravě a ve Slezsku kolem 3 stupňů. V neděli opět zataženo s deštěm a přeháňkami, na horách sněhovými. Teploty 5 až 9 st. C.