Zprávy Radia Praha

Vláda i prezident vítají Saddámovo zatčení

Česká vláda přivítala zatčení někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) věří, že to povede k urychlení přechodu vlády do rukou iráckého lidu. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) ocenil především práci amerických zpravodajských služeb. "Zadržení Saddáma Husajna je důležitým bodem a doufáme, i když si samozřejmě nemůžeme být zcela jisti, že to bude významný krok k tomu, aby se situace v Iráku stabilizovala a aby se urychlil proces přechodu vlády do rukou iráckého lidu," řekl dnes Špidla novinářům. "Je to velmi dobrá zpráva," dodal. Ke světovým politikům, kteří přivítali zatčení bývalého iráckého diktátora, se připojil i prezident Václav Klaus. "Prezident tuto zprávu dostal a věří, že nyní bude o to rychlejší proces konsolidace Iráku," řekl jeho mluvčí Petr Hájek. Klaus přitom patřil k politikům, kteří zastávali vůči americké invazi v Iráku spíše zdrženlivý postoj.

ČSSD vybírala europoslance

Poslanec Libor Rouček byl v tajných volbách na pražském zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD zvolen těsnou většinou lídrem evropské kandidátky této nejsilnější vládní strany. Ze 135 odevzdaných platných hlasů jich získal 75, tedy 51,7 procenta, řekl ČTK mluvčí ČSSD Jiří Hron. Rouček byl jediným kandidátem, kterého navrhlo stranické předsednictvo. Další kandidáty mohly navrhovat krajské organizace. Z kandidatury odstoupil poslanec a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Odmítl nabídku jedenáctého místa na kandidátce ČSSD.

Potravináři se představí v Bruselu s cílem budovat pozici v EU

Čeští potravináři se v pondělí představí v Bruselu s cílem začít budovat pozici svých produktů na trhu Evropské unie. Prezentací chtějí také reagovat na listopadový posudek Evropské komise. Ta se pozastavila nad neplněním požadavků hygienických směrnic unie stovkami potravinářských provozů v Česku, zejména zpracovateli masa a mléka. "Chceme ukázat, že jsme připraveni," řekl prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Mottem prezentace je "Nebojte se potravin z České republiky, jsou kvalitní a bezpečné." Během první části, určené pro zástupce Evropské komise, by měl mimo jiné vystoupit ministr zemědělství Jaroslav Palas či velvyslanec ČR v Bruselu Pavel Telička. Druhá část se zaměří na potenciální obchodní partnery z EU, kterým se představí asi 14 českých potravinářských podniků. Jde například o výrobce piva a nealkoholických nápojů, mlékárny, zpracovatele drůbeže či masa, nebo výrobce sojových produktů.

Silný vítr vyvracel stromy

Silný nárazový vítr, který zasáhl v noci a během dne velkou část republiky, vyvracel na Bruntálsku stromy. Padaly většinou na komunikace, takže nevznikaly větší materiální škody. Při poryvech nebyl ani nikdo zraněn, řekl operační důstojník bruntálských hasičů. Během noci shodil vítr tři stromy. Jeden z nich uvízl na drátech elektrického vedení ve Městě Albrechtice, což mělo podle operačního důstojníka za následek i krátký výpadek elektřiny. Silný nárazový vítr, který zasáhl v noci a během dne velkou část republiky, vyvracel na Bruntálsku stromy. Padaly většinou na komunikace, takže nevznikaly větší materiální škody. Při poryvech nebyl ani nikdo zraněn, řekl operační důstojník bruntálských hasičů.

Ornitologové nesouhlasí s odstřelem kormoránů na Oslavě

Krajský úřad Vysočiny rybářům povolil odstřel chráněného kormorána velkého na řece Oslavě, a to až do konce roku 2005. Moravský ornitologický spolek s odstřelem ptáků nesouhlasí a ve správním řízení se postavil proti, řekl jeho prezident Jiří Šafránek. Počet ulovených ptáků podle krajských úředníků nesmí přesáhnout deset procent z hejna, které má nejméně 20 jedinců. Pokud bude hejno menší, střílet se nesmí. Doba lovu je povolena od 1. srpna do 31. března. Podle šéfa náměšťských rybářů Jana Zedníka zatím nebyl zastřelen žádný kormorán. Na řeku se totiž za potravou stěhují, až když zamrznou okolní rybníky. Loni však podle něj na řece pustošila ryby i stodvacetičlenná hejna kormoránů. Celkem 900 náměšťských rybářů spravuje téměř třicetikilometrový tok Oslavy, kam ročně vysadí ryby za zhruba půl milionu korun. "Řeky jsou národním přírodním bohatstvím a jejich význam se neomezuje pouze na chov ryb. Pokud z těchto živoucích tepen naší krajiny uděláme střelnice, nebude už na jejich březích bezpečno ani pro kormorány, ani pro lidi," oponuje ornitolog Petr Rejzek. Zatímco škody páchané chráněnými predátory v rybnících stát majitelům hradí, protože je lze vyčíslit, na řeky se zákon nevztahuje.

Hasiči zachránili život poníkovi

Hasiči dnes zachránili poníka, který v Dolní Suché u Hrádku nad Nisou spadl do odpadní jímky. Prochladlé zvíře vytáhli s pomocí automobilového žebříku. Na konci má hák, a tak posloužil jako jeřáb. Zvíře zdvihli z dvoumetrové jímky na popruzích, řekl operační důstojník hasičského sboru v Liberci Karel Vaníček. Hasiči v Libereckém kraji pomáhají zvířatům v nouzi často. Například sundávají kočky z vysokých stromů nebo je vytahují z vody. Hodně zachraňují také psy. V zimě vyprošťují z ledu zamrzlé labutě. V polovině 90. let vytáhli o vánočních svátcích z řeky Nisy přímo ve středu Liberce promrzlou srnku, použili k tomu volejbalovou síť ze své tělocvičny.

Milovníci koček se sešli na pražském Smíchově

Milovníci koček si o víkendu dali dostaveníčko na pražském Smíchově. V Národním domě se konala mezinárodní výstava, na které se během soboty a dneška představilo na 400 koček většiny existujících plemen. Návštěvníci výstavy se tak mohli pokochat pohledem třeba na kočky perské a exotické, siamské a orientální, nechyběly ale ani zavalité, ocelově šedivé kočky britské či tradiční kočky domácí. Kočkám byla věnována i další akce, která se dnes uskutečnila na pražském Albertově. V budově přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se konal už čtvrtý ročník výstavy opuštěných koček. Jejím cílem bylo najít zvířatům nový domov. Stejně jako na předchozích umísťovacích výstavách chtěli organizátoři také pomoci zajistit útulkům krmení pro kočky, které si z výstavy nikdo neodnese, a pro ty, jež se do útulků dostanou po Vánocích jako nechtěné dárky. Proto byla vstupenkou na expozici konzerva krmení.

Na gulášové olympiádě se snědlo přes 200 litrů guláše

Přes 200 litrů guláše snědli v sobotu večer a v noci návštěvníci 7. ročníku gulášové olympiády v Miroslavi na Znojemsku. Jeden z organizátorů Oto Schlesinger řekl, že se na klání sešlo 30 druhů tohoto pokrmu. "Začali jsme v sedm hodin večer a ve dvě ráno došel poslední guláš," uvedl. Milovníci dobrého jídla si mohli pochutnat například na guláších z koňských, kuřecích nebo z býčích či kančích žláz. K dispozici však byly i vzorky z kuřecího masa nebo fazolí. "Smůlu měli lidé, kteří si hned na začátku večera dali pikantní guláše, například nazvané Soptíkovy žiletky," poznamenal Schlesinger. Zbytek večera si totiž podle jeho slov už ostatní vzorky nemohli tak dobře vychutnat. Rozmanitost gulášů v podstatě znemožňuje vyhodnotit ten nejlepší, a proto organizátoři udílejí všem kuchařům Řád zlaté vařečky. Miroslav s třemi tisíci obyvatel se pyšní i dalšími společenskými akcemi. Mezi kulinářské události v obci patří i tradiční letní Meruňkobraní spojené se soutěží v pojídání meruňkových knedlíků nebo v klání o nejlepší meruňkovici.

Počasí

V noci bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, které postupně i v nižších polohách přejdou ve sněhové. Ojediněle se objeví bouřka. Teploty 3 až -1 stupeň. Čerstvý západní, postupně až severozápadní vítr bude místy v nárazech dosahovat až 90-kilometrové rychlosti, na horách čekáme velmi silný vítr s nárazy až 100 km za hodinu.

Také zítřek bude ve znamení proměnlivé oblačnosti s přeháňkami, většinou už sněhovými. Teploty -1 až 3, na horách bude kolem -3 stupňů a od severozápadu čekejte další ochlazování. Foukat má čerstvý severozápadní nárazový vítr, na horách velmi silný vítr kolem 70 km za hodinu s nárazy až 100 km. Při větrném počasí se budou vytvářet sněhové jazyky, na horách i závěje.