Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Tisíce lékařů, zubařů a lékárníků přeruší v úterý práci

Na 20.000 ambulantních lékařů a zubařů a značná část lékáren po celé republice přeruší v úterý od 11:00 do 12:00 pro výstrahu vládě práci. Koalice ambulantních lékařů, která protest s Českou lékárnickou komorou pořádá, však ujišťuje, že neodkladná péče bude zajištěna. Podle prezidenta stomatologické komory Jiřího Pekárka je omezení provozu signálem pro vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby řešily také problémy ambulancí a lékáren. Vláda a ministerstvo se zatím zaměřují jen na pojišťovny a nemocnice. Pokud budou problémy trvat, připraví podle Pekárka koalice další větší akce. Ministryně zdravotnictví Marie Součková již dříve řekla, že lékařům neupírá právo vyjádřit názor, nesmějí však poškodit pacienty.

Vláda bude jednat o převodu vojenských letišť na kraje

O převodu částí dvou letišť na Moravě z majetku armády na kraje bude ve středu jednat vláda. Převod částí letišť Tuřany v Brně a v Mošnově na Ostravsku navrhuje ministr obrany Miroslav Kostelka na žádost představitelů Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Na Jihomoravský kraj by měl být převeden majetek v hodnotě přes 146 milionů korun, především objekty navazující na civilní část letiště v Tuřanech. Armáda tam nyní vlastní takzvané "Úly", neboli úkryty letadel, okopy a oplocení, inženýrské sítě a provozní budovy včetně pozemků. V Mošnově získá Moravskoslezský kraj hangár číslo 132 včetně pozemků. Hodnota tohoto komplexu je přes 36 milionů Kč. Vláda už převedla na obce ze svého majetku nemovitosti v hodnotě přes dvě miliardy korun. Vojáci se snaží co nejrychleji zbavit přebytečného majetku, který nepotřebují a který kvůli nutné údržbě výrazně zatěžuje vojenský rozpočet.

Podezřelý z bombových útoků stále leží na jednotce intenzivní péče

Zdravotní stav osmašedesátiletého muže, podezřelého ze série bombových útoků po celé republice, je nadále velmi vážný. V nemocnici leží na jednotce intenzivní péče a stále není možné jej obvinit, vyslýchat ani uvažovat o uvalení vazby. Podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinové je v takovém stavu, že se nedá ani určit, zda přežije. Důchodce z Prahy se minulé pondělí pokusil o sebevraždu, když ho policie na Náchodsku zatýkala. Způsobil si bodná a řezná zranění, zejména na krku, nejzávažnější zdravotní komplikace nastaly kvůli krevní sraženině v mozku. V úterý večer byl muž převezen z Náchoda do pražské vojenské nemocnice ve Střešovicích. Policie důchodci přičítá celkem 18 bombových útoků, pokusů o ně a výhrůžek bombou. "Z 18 trestných činů je ve 12 případech jednoznačně dokázáno, že jde o tuto osobu," prohlásil policejní prezident Jiří Kolář.

Krajský soud zamítl odvolání komunisty Pěchy

Krajský soud v Olomouci potvrdil půlroční trest odnětí svobody s osmnáctiměsíční podmínkou šumperskému radikálnímu komunistovi Davidu Pěchovi. Pěchu loni v říjnu odsoudil šumperský soud za pomluvu. V roce 2000 Pěcha nařkl bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína ze smrti policisty. Po vynesení rozsudku se odvolal jak Pěcha, tak státní zástupce. Krajský soud však odvolání zamítl. "O mimořádném opravném prostředku neuvažujeme," řekla Pěchova obhájkyně Jaroslava Horáková.

Americký právník nabízí pomoc Čechům zaměstnaným u WalMartu

Americký právník James Linsey chce kontaktovat Čechy, kteří v minulosti ilegálně pracovali v USA pro obchodní řetězec Wal-Mart. Linsey, který přicestoval do Prahy, je chce přemluvit k hromadné žalobě na Wal-Mart o milionové odškodné za údajné zneužívání. "Dělali jsme deset až 12 hodin denně nepřetržitě, bez volna. O nějakém zdravotním nebo sociálním pojištění nemohla být řeč," řekl televizi Nova jeden z ilegálně zaměstnaných Čechů. Wal-Mart podle právníka zaměstnával přes zprostředkovatelské firmy ilegálně obrovské množství lidí z celého světa. Americká imigrační služba loni v říjnu uskutečnila razii v obchodech Wal- Martu a zadržela při ní 300 lidí. Zadržení pracovníci pocházeli z 18 zemí, většinou z východní Evropy. Byli mezi nimi i občané ČR.

Zemřel exilový publicista Jiří Loewy

Ve věku 73 let zemřel ve čtvrtek večer v německém Wuppertalu po těžké nemoci český novinář a publicista Jiří Loewy. Zprávu o jeho úmrtí přinesl sobotní tisk. Jiří Loewy strávil jako politický vězeň několik let v komunistických žalářích pro odbojové aktivity v řadách sociální demokracie. V roce 1969 emigroval do Rakouska, odkud se odstěhoval do německého Wuppertalu. Zde vydával a redigoval exilový časopis Právo lidu. Čtyři roky byl ústředním tajemníkem sociální demokracie v exilu. Do roku 1995 působil jako člen ústředního výkonného výboru ČSSD. Jiří Loewy byl nositelem medaile za zásluhy o Českou republiku, držitelem Pamětní ceny Wenzla Jaksche a laureátem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky. V posledních letech se věnoval psaní článků, fejetonů a komentářů pro Lidové noviny. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 9. ledna v 10:00 v kapli na hřbitově Am Bredtchen, Hainstrasse, Wuppertal-Elberfeld.

Kardinál Vlk požehnal tříkrálovým koledníkům

Kardinál Miloslav Vlk a biskup Karel Herbst při mši v prostorách Arcibiskupského paláce v sobotu požehnali pražským tříkrálovým koledníkům. Tento víkend totiž začíná Tříkrálová sbírka, kterou již počtvrté pořádá Česká katolická charita. Do ulic a domácností po celé republice se vydá až třináct tisíc koledníků, aby získali příspěvek do letošní sbírky. Většina výtěžku zůstane pro potřebné v regionech, kde koledníci peníze vyberou. Desetina částky pomůže lidem v zahraničí, například v Čečensku a Kosovu. Část peněz bude určena na obnovu bydlení v Íránu, který nedávno zasáhlo ničivé zemětřesení. Tříkrálová sbírka se poprvé konala před pěti lety na Olomoucku. Výtěžek je každý rok vyšší, loni přispěli dárci 42,7 milionu korun. Peníze podpořily přes stovku projektů na pomoc nemocným, starým, postiženým a opuštěným lidem i neúplným rodinám.

Zastupitel Prahy 1 pokračuje v hladovce

Opoziční zastupitel Prahy 1 Bohumil Vejtasa z Klubu otevřené demokracie stále pokračuje v hladovce, kterou protestuje proti chování koalice na radnici. Koalice podle něj není ochotna vést s opozicí diskusi a prosazuje řešení nevýhodná pro městskou část. Ačkoli Vejtasa sedává před kanceláří starosty, dosud s ním údajně nikdo z vedení radnice nejednal. Hladovku přitom drží už tři týdny. Starosta Vladimír Vihan (ODS) před časem uvedl, že Vejtasu může přijmout jako zastupitele kdykoli, ale on prý neprojevil zájem. Podle dřívějšího Vihanova vyjádření se zastupitel není ochoten smířit s tím, že je v opozici, což hladovkou nevyřeší.

Lidé protestovali proti jadernému úložišti u Chanovic

Téměř 150 lidí z Plzeňského kraje se v sobotu zúčastnilo protestního pochodu územím, kde by mohlo být zbudované úložiště jaderného odpadu. Oblast mezi Chanovicemi a Pačejovem patří k pěti lokalitám, které v ČR vytipovala Správa úložišť radioaktivních odpadů. Pochod zorganizovala radnice obce Chanovice. Akce měla podpořit jednoznačný nesouhlas s úložištěm všech 14 dotčených obcí. Měla také ukázat, do jak cenné oblasti v těsné blízkosti Šumavy plánuje Správa odpad z jaderných elektráren ukládat. Podle starosty Chanovic Petra Kláska má být odpad na úložišti sto tisíc let. Nikdo přitom neví, zda se kontejnery s odpadem nepoškodí. Odpor lidí z Chanovic proti skladu paliva sílí. Obávají se znečištění podzemních vod, problémů s ukládáním a transportem odpadu i možným útokem teroristů na jaderné úložiště. Také hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann považuje tuto oblast za nevhodnou.

Přátelé Jaroslava Haška se sešli v Lipnici

V hostinci U České koruny v Lipnici nad Sázavou si v sobotu vyznavači Jaroslava Haška připomněli 81. výročí úmrtí autora Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. V Lipnici Hašek pobýval dva roky a v malém přístěnku lokálu vznikal druhý a třetí díl Švejkových osudů. Haškova rodina spolu s přáteli ze Společnosti Jaroslava Haška se v hostinci snaží třetím rokem vybudovat památník, kam se sjíždějí lidé ze všech koutů světa a oživují tak Haškovo dědictví. Podle Haškova vnuka Richarda Haška bude v pondělí otevřena Švejkova hospoda v Jihlavě, 17. ledna vyrazí z Havlíčkova Brodu do Lipnice účastníci tradičního pochodu, v květnu se vyznavači Haškova humoru vydají po jeho stopách v Rusku. V červnu bude odhalena deska v polském Krakově, kde byl Jaroslav Hašek v roce 1904 uvězněn.

V historickém centru Litomyšle hořelo

Požár, který vypukl v sobotu odpoledne v historickém centru Litomyšle, zničil dva obytné domy. Škoda byla odhadnuta na 1,1 milionů korun. Z hořícího objektu hasiči evakuovali dvě osoby. Nikdo nebyl zraněn. Pořád vypukl v domě jen pár desítek metrů od historického Smetanova náměstí. Oheň se rychle šířil střešní konstrukcí. Práci hasičů komplikoval mráz i to, že domy nedělí protipožární konstrukce. Při hašení zasahovalo sedm hasičských sborů ze Svitavska a Ústeckoorlicka. Příčiny požáru nejsou dosud známy.

Lidé na Teplicku si připomněli 70. výročí neštěstí v dole Nelson

Obyvatelé Teplicka v sobotu uctili památku obětí důlní katastrofy, při níž 3. ledna před 70 lety na dole Nelson u Oseku zahynulo 144 horníků. Památku mrtvých z Nelsonu si připomněli i zástupci německého města Marienberg, Spolku severočeských havířů a Hornického bratrstva Marienberg. Druhé největší důlní neštěstí v České republice a největší v podkrušnohorské pánvi způsobil výbuch nahromaděného uhelného prachu. Příčinu výbuchu se nepodařilo zjistit ani poté, co byl důl čtyři roky po tragédii otevřen. Pomník nelsonské katastrofy tvoří sousoší truchlících rodičů mrtvého horníka, jež podle návrhu architekta Josefa Gruse vytvořil sochař Karel Pokorný. Pomník byl odhalen 5. května 1935. V roce 1978 bylo sousoší vyhlášeno národní kulturní památkou.

Turisti přivítali nový rok výstupem na Helfštýn

Turistům se v sobotu na jeden den otevřel středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Na tradičním výstupu, který se koná již od roku 1977 vždy první sobotu v roce, se sešlo přes tisíc lidí nejen z celé Moravy, ale například i Chebu a Rakovníka. Letošní účast překonala loňský rok se 795 účastníky a jen o málo zaostala za rekordem akce, kdy v roce 1987 na Helfštýn přišlo 1160 lidí. Výstup na hrad je součástí akce, kdy turisté musejí během tří let zdolat tři moravské vrcholy. Kromě Helfštýna je to i Ondřejník a Radhošť. Za odměnu je pak čeká pamětní odznak.

Čeští hokejisté do dvaceti let prohráli s Kanadou

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let prohrála v semifinálovém utkání s Kanadou 1:7. Čestný úspěch svěřenců trenéra Aloise Hadamczika vstřelil v první části hry za stavu 0:2 obránce Ondřej Němec. Čeští hokejisté se kvůli prohře s Kanadou nezúčastní finále juniorského mistrovství světa ve Finsku a čeká je zápas o bronz.

Na Ještědu se nelyžuje kvůli vodě na umělé zasněžování

Nedostatek vody na umělé zasněžování sjezdovek stále oddaluje začátek lyžařské sezony na Ještědu. Přírodního sněhu leží na svazích podle Horské služby jen 10 až 15 centimetrů, což na bezpečnou jízdu nestačí. Na umělé zasněžování sice má Sportovní areál Ještěd tři děla, ale jen osm litrů vody za vteřinu. Vodu bere areál pouze z malého potoka, který je kvůli loňskému extrémnímu suchu poloprázdný. Narozdíl od minulých let nemohou pomoci ani Severočeské vodovody a kanalizace, protože rovněž jejich vodojem postihlo sucho a vodu musí šetřit pro domácnosti. Lidé z téměř stotisícového Liberce proto museli i v sobotu k vlekům do Bedřichova, k lanovkám na Špičák u Tanvaldu nebo do 45 kilometrů vzdáleného Harrachova. Ostatní velká lyžařská střediska v Libereckém kraji zahájila provoz před dvěma až třemi týdny.

A na závěr krátce o počasí:

V noci bude jasno, teploty klesnou na -8 až -12, při zmenšené oblačnosti až na 16 stupňů pod bodem mrazu. V neděli bude polojasno, odpoledne se od západu začne zatahovat a začne sněžit. Teploty -7 až -3 stupně, na horách -9.

Tolik zprávy Radia Praha.