Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Sníh komplikoval dopravu v Česku

První pondělí roku 2004 přineslo vydatnou sněhovou nadílku, která tradičně na mnohých místech činila silničářům problémy. Provoz musel být přerušen i na mezinárodním letišti v Praze Ruzyni. Vydatné sněžení od ranních hodin skrývalo silnice pod bílým příkrovem. Například po čtvrté hodině ranní bylo na silnicích v Praze bílo. Podobný obrázek se nabízel obyvatelům většiny měst v Čechách. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu padal sníh na většině území Čech a na jižní Moravě. Husté sněžení zapříčinilo uzavření pražského letiště Ruzyně. Letiště nepřijímalo od třetí hodiny ráno. "Intenzivní úklidové práce by měly umožnit obnovení provozu po 8:00," informovala Novinky mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. "Po dohodě s řízením letového provozu a meteorology jsme se rozhodli letiště z bezpečnostních důvodů uzavřít krátce po třetí hodině ranní," uvedla mluvčí. Kalamitní štáb rozhodl o obnovení provozu v 8:30. Sněhová nadílka dnes vyřadila ruzyňské letiště z provozu na téměř šest hodin. Podle mluvčí ČSA Marcely Pickové již od 15:00 nečekal na letišti na zpožděný odlet svého letadla žádný cestující. Celkem kalamita zpozdila 11 letů ČSA a několik letů zahraničních provozovatelů. I přes ujišťování dispečerů krajských správ údržby silnic o nasazení veškeré techniky, si řidiči na mnoha místech stěžovali na neošetřené silnice. Silničáři přitom byli na silnicích od půlnoci.

Havel převzal v Indii Mírovou cenu Mahátmy

Bývalý český prezident Václav Havel v indické metropoli Dillí převzal z rukou indického prezidenta Abdula Kalama nejvyšší vyznamenání této země, Mírovou cenu Mahátmy Gándhího. Toto ocenění, dotované částkou zhruba šesti milionů korun, je udělováno od roku 1995 osobnostem či institucím, které nenásilnou formou přispívají k politickým, společenským a hospodářským změnám ve světě. Indický prezident vyzdvihl "Havlovo zaujetí pro gándhíovské principy nenásilí a neohroženosti vůči útlaku", napsala agentura AFP. Havel v projevu předneseném v indickém prezidentském paláci varoval mimo jiné před rychlým civilizačním vývojem a neuváženou globalizací, jež vedou k odcizování lidí a přeneseně až k teroristickým činům. "Mám intenzivní pocit, že onen zbrklý, překotný, ba až zběsilý spád soudobé civilizace, na němž se dnes téměř všichni v nějaké míře podílíme, je jedním z pramínků, které se slévají do řečiště příčin soudobého terorismu. Rychlá civilizační unifikace totiž lidi...do značné míry frustruje, byť jde třebas o frustraci podvědomou. Velká kapitulace lidského ducha, lidské odpovědnosti a lidské religiozity tváří v tvář těmto tlakům pak musí v určitých prostředích posilovat pocit prázdnoty a beznaděje. A ať už jsou teroristé či jejich vůdci vedeni jakýmikoliv úmysly, jedno je zřejmé: jakous takous sympatii či podporu, která jim jejich zločinné dílo usnadňuje, mohou hledat právě v prostoru neurčité - řekl bych metafyzické - lidské beznaděje," řekl Havel.

Politici souhlasí s Klausem, komisař má mít zkušenost z exekutivy

Budoucí český zástupce v Evropské komisi by měl mít praxi z exekutivy, přinejmenším by se mu to hodilo, shodla se většina politiků. V podstatě tak podpořili názor prezidenta Václava Klause, který soudí, že zástupce by měl mít zkušenosti s prací ministra. Například šéf zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka (ČSSD) řekl, že se k tomuto stanovisku přiklonil i po rozhovoru s několika evropskými komisaři, kteří mu říkali totéž. V sociální demokracii se podle něj hovoří zhruba o šesti lidech, kteří připadají v úvahu. Jde o bývalé ministry Jiřího Rusnoka, Jiřího Dienstbiera, Pavla Mertlíka, velvyslance v Bruselu Pavla Teličku a státního tajemníka pro evropské záležitosti Jana Kohouta. "Hovořil někdo opakovaně o (bývalém předsedovi vlády a ČSSD) Miloši Zemanovi, ale Miloš Zeman se k tomu nijak nevyjádřil, aspoň já o tom nic nevím," uvedl Laštůvka. Místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer řekl, že podle jeho názoru nemusí být budoucí komisař nutně bývalým ministrem. "Ministerská zkušenost by byla jenom přínosem. Hovořili jsme o tom, že spíše by to měl být člověk manažerského typu," uvedl. Personálním obsazením se podle něj ODS bude zabývat zřejmě na jednání výkonné rady 19. ledna. Na otázku, zda by byl pro ODS přijatelný bývalý ministr zahraničních věcí Jaroslav Šedivý, odpověděl: "Myslím si, že to je velmi zajímavé jméno, které by určitě mělo být v osudí." Koaliční i opoziční politici dávají najevo ochotu hledat společně člověka, který bude mít podporu širokého politického spektra. Česká republika má svou nominaci uzavřít koncem ledna. Prezident uvedl, že Čech v komisi nemusí být nutně odborníkem na zahraniční politiku. Nedostane totiž na starost zahraniční politiku EU, ale nějaký konkrétní resort, odpovídající obsahem zhruba ministerstvu. "Musí to být někdo zkušený, s ministerskou praxí, kdo má něco za sebou, kdo řídil nějaké ministerstvo, kdo zvládá vládnout několika stovkám úředníků," poznamenal Klaus.

Koruna po dosažení svého maxima k dolaru klesla na 25,58 Kč

Česká měna po dopoledním posílení na 25,45 Kč za dolar, nejsilnější úrovni od svého vzniku v roce 1993, své zisky mírně ztratila. Po 17:00 končila podle informací dealingu Komerční banky na 25,58 Kč/USD. Za rekordním zpevněním koruny stál především noční pohyb na eurodolarovém trhu, kde asijští obchodníci srazili dolar k euru na historicky nejslabší hladinu.

Vůči euru se koruně nepodařilo prolomit hranici 32,30 Kč/EUR a následně se její kurz pokoušel oslabit nad 32,40 Kč za euro. Na této úrovni se však na trhu objevili prodejci eur, kteří zabránili oslabení koruny nad 32,40 Kč/EUR. Okolo 17:00 domácí měna na této úrovni končila. Tuzemská měna byla dosud vůči dolaru nejsilnější v dubnu 1995, kdy její kurz činil 25,52 koruny za USD. Bez jakékoli odezvy trhu zůstala zpráva o lepším výsledku státního rozpočtu za loňský rok, který skončil se schodkem 109,1 miliardy Kč. Původně schválený rozpočet počítal se schodkem 111,3 miliardy. K vyššímu inkasu spotřebních daní a DPH vedla především silná spotřebitelská poptávka.

Z tržnic mizí alkohol a cigarety

Z tuzemských tržnic a stánků již zmizely alkohol a cigarety, jejichž prodej na těchto místech zakazuje od Nového roku novela zákona o spotřební dani. Zatímco ještě minulý týden mnozí stánkaři novou normu nerespektovali a alkohol a cigarety navzdory zákazu prodávali, dnes už toto zboží nenabízeli. Možná i kvůli obavám z kontrol, které dnes zahájily příslušné pověřené orgány a které budou pokračovat i v příštích dnech. Např. v Jihočeském kraji zatím nebylo při standardních kontrolách zjištěno vážnější porušení novely zákona o spotřebních daních, řekl tiskový mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Jaroslav Vlášek. "Hloubkovou kontrolu jsme ještě nedělali, ale při běžných prohlídkách jsme nezaznamenali to, co bylo zvykem dříve, tedy že na stolečkách u stánků byly cigarety a alkohol," uvedl Vlášek. Připomněl, že zákon vedle celních a finančních orgánů ke kontrole opravňuje také Českou obchodní inspekci, Českou zemědělskou a potravinářskou inspekci, živnostenské úřady a policii. Cigarety je od začátku roku možné prodávat pouze ve stáncích s tiskem. Stánky s občerstvením mohou kromě cigaret prodávat alkohol v lahvích i rozlévaný. Výjimku mají rovněž sportovní a kulturní akce. Opatření má zabránit tomu, aby se u stánků prodávaly nelegální cigarety a lihoviny.

Po sněžení se na Vysočině výrazně zlepšily podmínky pro běžkaře

Víkendové sněžení, během kterého na Vysočině napadlo až 15 centimetrů sněhu, vytvořilo slušnější podmínky pro milovníky běžeckého lyžování. Dva okruhy o celkové délce kolem deseti kilometrů upravili pro běžkaře v areálu na vrchu Čeřínek u Jihlavy. "Uválcovali jsme čtyři metry širokou stopu pro klasické lyžování i bruslení," řekl správce Bedřich Hloch. V okolí Ski hotelu v Novém Městě na Moravě na Žďársku napadlo kolem deseti centimetrů sněhu. Běžecké stopy jsou vyšlapané od stovek víkendových turistů. Nejsou však zatím projeté strojově. "Chystáme se v úterý projet zkušebně asi 20 kilometrové kolečko, ale nevím, jak budeme schopni stopy udržovat," řekl správce areálu Karel Klapač. Prachový sníh podle něj sněžný skútr vůbec nepocítí.

Brněnské Muzeum romské kultury dále shání peníze na provoz

Brněnské Muzeum romské kultury, zřejmě jediné zařízení svého druhu v Česku, dále shání peníze na provoz svého objektu v Bratislavské ulici. Muzeum je nyní nestátní organizací, žije jen z grantů. Usiluje však o přechod pod ministerstvo kultury. "Ovšem to by bylo možné nejdříve od roku 2005," řekla ředitelka muzea Jana Horváthová. I na letošek tak muzeum musí sehnat peníze z grantů. Na konci roku muzeu chyběly i nejzákladnější finance na provoz, například na vytápění budovy. Nakonec to vyřešila dotace ministerstva kultury. Stejná situace ale hrozí i nyní. "Podáváme několik žádostí o granty ministerstev kultury a školství. První čtvrtletí roku bude nejhorší, protože nám zřejmě odpoví až někdy v dubnu. Zatím to řešíme půjčkami," posteskla si Horváthová. Roční rozpočet muzea na provoz je 8,5 milionu korun, dalších 7,5 milionu by potřebovalo na expozice. Muzeum připravuje stálou výstavu o historii romského etnika a jeho životním stylu. "Máme přislíbenu dotaci od holandské vlády na část expozice od druhé světové války po rok 1989," uvedla Horváthová. Město muzeu, které existuje již více než deset let, před časem poskytlo zdevastovaný dům v Bratislavské ulici. Stát na jeho opravu věnoval peníze a Brno dům před časem převedlo na obecně prospěšnou společnost. Ta ale kvůli financování intenzivně jedná o převodu zařízení na příspěvkovou organizaci pod ministerstvem kultury. Brněnští zastupitelé proto nedávno bezúplatně převedli budovu muzea na stát, a to včetně pozemku.

Pravoslavná církev připravila v lázních vánoční slavnost pro děti

Oslavy pravoslavných Vánoc v Karlových Varech by se letos neměly omezit pouze na bohoslužby v pravoslavném chrámu sv. Petra a Pavla. Na své by si měly přijít i děti. Právě pro ně bude ve středu v poledne v chrámu nachystána pravá vánoční jolka i s nezbytnými dárečky. Ačkoli se k pravoslavné církvi v Karlových Varech hlásí zejména rusky hovořící občané, vychutnat kouzlo Vánoc si znovu mohou přijít i české děti. "Máme připraveno loutkové divadlo, které se bude uvádět v obou jazycích, česky i rusky, aby rozuměly všechny děti," řekl karlovarský pravoslavný duchovní Genadij Budko. Pro rodiče dětí a další věřící bude pravoslavný duchovní sloužit v chrámu sv. Petra a Pavla v sobotu večer a ve středu dopoledne dvě vánoční bohoslužby. Očekává na nich několik set věřících. "Chodí jak lázeňští hosté, tak i stálí obyvatelé Karlových Varů. Mezi pravoslavnými věřícími jsou i Češi," řekl Budko.

Tři králové na velbloudech dorazili na Hradčany

Průvod Tří králů na velbloudech přilákal odpoledne na pražské Hradčany stovky dětí i dospělých. Králové Kašpar, Melichar a Baltazar se na zvířatech tradičně v předvečer tříkrálového svátku vydali z Arcibiskupského paláce k Loretě. Tam se s doprovodem zastavili u živého betlému, kde se poklonili Jezulátku a předali mu své dary - zlato, kadidlo a myrhu. Desítky lidí lemovaly celou cestu od Hradčanského po Loretánské náměstí. Ačkoli byly ulice poměrně kluzké, nedělalo to velbloudům viditelné potíže. Nevadilo jim ani mrazivé počasí. Průvod provázel zpěv koled, před betlémem lidé vyslechli poselství králů. Shromáždění obcházeli mladí lidé s pokladničkami a vybírali peníze pro letošní Tříkrálovou sbírku, kterou opět pořádá katolická charita. Děti naopak dostávaly od družiny Kašpara, Melichara a Baltazara čokoládové sladkosti.

Vánoční sbírka pro SOS vesničky vynesla přes jeden milion korun

Tradiční vánoční sbírka ve prospěch SOS vesniček vynesla zhruba 1,1 milionu korun. Do kasičky umístěné pod vánočním stromem na Pražském hradě lidé vhodili 398.700 korun. Další 4000 korun přinesla osobně žena, která nestihla přijít ke stromku do 2. ledna, kdy byl z třetího nádvoří odstraněn. Potvrdila to Soňa Hyská ze Sdružení SOS dětských vesniček.Vánoční sbírku každoročně podporují také sponzoři. Na účet sdružení poukázali celkem 700.000. Polovina těchto peněž pochází od jednoho sportovního svazu. Lidé vložili do pokladničky o 19.000 korun méně než při předcházející charitativní vánoční akci. Celkově však sdružení získalo o téměř 300.000 korun více díky bohatším sponzorským darům a tomu, že poprvé bylo možné přispět do sbírky prostřednictví mobilního telefonu. V současné době žije ve třech SOS vesničkách stovka dětí spolu s 18 náhradními maminkami. Čtyři z těch rodin žijí v nové vesničce v Brně-Medlánkách, která byla otevřena loni na podzim.

Sport

Pokus oplatit Finům prohru 2:3 ze základní skupiny českým hokejistům do dvaceti let na juniorském mistrovství světa v Helsinkách nevyšel. Také v souboji o třetí místo se domácím podařilo v závěrečné třetině otočit skóre a po vítězství 2:1 obhájili bronzovou příčku z loňského šampionátu v Kanadě. Češi skončili čtvrtí a proti minulému roku si o dvě pozice polepšili.

Počasí

Polojasno až skoro jasno, během dne v Čechách od západu oblačno až zataženo, postupně opět se sněžením. V západních Čechách k večeru ojediněle možnost namrzajících srážek. Nejvyšší teploty -3 až -7°C. Teplota v 1000 m na horách -10°C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.