Zprávy Radia Praha

Vláda odložila rozhodnutí o důchodové reformě a energetické koncepci

Vláda ve středu zahájila diskusi o hlavních principech chystané penzijní reformy, jednání ale přerušila. Ministři mají o systémových změnách ve výpočtech důchodů rozhodnout na některém příštím zasedání, po dalších jednáních politiků i expertů. Z jednání vlády stáhla dlouho očekávaný návrh školského zákona i ministryně Petra Buzková. Vicepremiér Petr Mareš, zodpovědný za vědu, výzkum a lidské zdroje, chce, aby se reformou školství ještě zabývali experti koaličních stran. Zákon podle něj nevytváří dostatečný prostor pro celoživotní vzdělávání po vzoru ostatních evropských států. Kabinet se k zákonu vrátí za dva týdny.

Kabinet premiéra Vladimíra Špidly ve středu také přerušil jednání o návrhu státní energetické koncepce, kterou předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Vzhledem k důležitosti materiálu ministři rozhodli o tom, že nejprve bude uspořádán vládní seminář o navržené koncepci. Na program jednání vlády by se tak měl energetický matriál vrátit během několika týdnů. O odklad usilovalo ministerstvo pro životní prostředí, kterému se nelíbí především návrh na uvolnění limitů těžby hnědého uhlí a výstavba nových jaderných zdrojů. Špidlův kabinet se k aktualizaci koncepce zavázal ve vládním prohlášení z léta 2002. Dosud platnou energetickou politiku vláda přijala v lednu 2000.

Vláda zahájila privatizaci Telecomu

Kabinet ve středu zahájil další pokus o prodej státních 51 procent v Českém Telecomu. Ministr financí Bohuslav Sobotka má do konce letošního června vybral poradce, který navrhne nejvhodnější způsob prodeje. Výběrové řízení na poradce má vypsat do konce ledna. Naposled se stát pokoušel podíl ve firmě prodat v roce 2002. Privatizace skončila neúspěšně kvůli smluvním vztahům s minoritním akcionářem TelSource. Analytici očekávají, že zájem investorů o Telecom bude větší než předloni. Podle Tomáše Gaťka z Atlantik FT by se cena mohla pohybovat mezi 55 a 65 miliardami korun. Ekonomové odhadují ukončení prodeje v polovině roku 2005. Zájem o získání majority v Telecomu zatím projevily dánská TDC spolu s bankou Goldman Sachs, finanční skupina PPF, třetím zájemcem je údajně bývalý minoritní akcionář Swisscom spolu s britskou kapitálovou společností CVC Capital Partners.

Státní dluh ČR loni přesáhl půl bilionu korun

Státní dluh České republiky loni podle analytiků překročil 500 miliard korun. Proti roku 2002 by tak měl stoupnout o více než sto miliard Kč. Výši dluhu zveřejní ministerstvo financí společně s vývojem jeho průměrné splatnosti ve čtvrtek. Státní dluh je spolu s dluhem zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů součástí veřejného dluhu. Ten podle maastrichtských kritérií pro budoucí přijetí eura nesmí překročit 60 procent HDP. Hlavní příčinou růstu státního dluhu je deficitní hospodaření státního rozpočtu. Vláda již prosadila část reformy, která by měla zpomalit neúměrné zadlužování země. Pokud by reformu nepřijala, překročil by veřejný dluh maastrichtskou hranici zhruba v roce 2010.

ČR má nové velvyslance

Česká republika má nového velvyslance v latinskoamerické Uruguayi. Stal se jím Vít Korfelt, který pracoval v americkém odboru ministerstva zahraničí. Na zastupitelském úřadu v Montevideu Korfelt nahradí Pavla Zrůsta. Také v Izraeli je již nový český velvyslanec. Od konce prosince tam je podle očekávání bývalý senátor a někdejší velvyslanec ve Spojených státech Michael Žantovský.

Odvolací soud vrátil dvě Kinského kauzy zpět do Kladna

Spory Františka Oldřicha Kinského o nemovitosti s obcemi Jarpice a Šlapanice a s cukrovarem ve Velvarech se vracejí ke kladenskému soudu. Ten v červenci nároky Kinského zamítl. Rozhodl, že Kinský nemá na nemovitosti nárok kvůli takzvanému vydržení. Podmínky pro vydržení jsou podle zákona dvě: subjekt musí na nemovitosti hospodařit minimálně deset let a navíc v dobré víře, že ji vlastní. Advokát Kinského připustil, že u některých již podaných žalob desetiletou lhůtu možná promeškal. Zřejmě vzhledem k tomu, že většina majetku přešla na obce, soukromé firmy či soukromé osoby v letech 1993 až 1994, podal Kinského právník loni přes 150 žalob.

Policie dosud našla deset pochybných sebevražd

Policejní kontroloři vrátili k přezkoumání deset kriminálních případů uzavřených s verdiktem sebevražda. Při studování spisů k těmto kauzám totiž zjistili vážná pochybení při původním prověřování a mají podezření, že nemuselo jít o sebevraždy, ale o vraždy. Podle šéfa odboru kontroly a stížností policejního prezidia Jaroslava Hlaváčka policie z celkem 552 vytypovaných podezřelých případů zatím ukončila přezkoumávání dvou stovek sebevražd. Případy deseti sebevražd, které byly předány k procesnímu přezkoumání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, nechtěl blíže upřesnit. Přezkoumání policejních databází nařídil loni v srpnu policejní prezident Jiří Kolář kvůli chybám policie při vyšetřování série vražd, které spáchali manželé Jaroslav a Dana Stodolovi. Kutnohorští kriminalisté je původně uzavřeli jako sebevraždy. Část vedení tamní policie po aféře odstoupila z funkcí. Případná pochybení policistů prověřuje Inspekce ministra vnitra. Před časem se objevily spekulace o tom, že Stodolovi mají na svědomí i některé další vraždy.

Počet nehod v Česku oproti roku 2002 vzrostl

Na českých silnicích za prvních 11 měsíců loňského roku vzrostl v porovnání s rokem 2002 počet dopravních nehod i jejich obětí. Za prvních 11 měsíců loňského roku se podle údajů ministerstva vnitra stalo 176.844 nehod, při nichž zahynulo 1224 lidí. Dalších 4861 utrpělo těžká zranění, 27.833 se zranilo lehce. Hmotnou škodu policie odhaduje na 8,42 miliardy korun. Na stoupajícím počtu nehod má podle Josefa Tesaříka z ředitelství dopravní policie svůj podíl rostoucí agresivita řidičů, kteří často spoléhají na beztrestnost. Za jednu z hlavních příčin považuje Tesařík to, že jim policisté nemohou na místě vzít řidičské průkazy. Většinu nehod přitom způsobili tradičně řidiči automobilů, na celkové statistice se podíleli více než 90 procenty.

Student, který zbil učitele, zatím nebude ze školy vyloučen

Disciplinární komise Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové ve středu nerozhodla o vyloučení studenta politologie Martina Jelínka, který na začátku prosince brutálně zbil pedagoga školy Jana Laška. Komise v případu rozhodne až poté, co fakulta získá k celé kauze vyjádření od policie, ta ale vyšetřování útoku ještě neukončila. Fakulta nemá ani žádné podrobnosti o zdravotní stavu studenta, který je nyní v péči lékařů psychiatrické kliniky královéhradecké nemocnice. Student na pedagoga zaútočil baseballovou pálkou v jeho pracovně. Třiapadesátiletý pedagog utrpěl tržnou ránu na hlavě a bolestivé podlitiny na mnoha místech těla. Lékaři jej po několika vyšetřeních propustili z nemocnice domů.

Firmu Wal-Mart chce žalovat už více než 100 Čechů

Více než stovka Čechů, kteří v posledních třech letech ilegálně pracovali v největší americké maloobchodní síti Wal-Mart, chce na firmu podat žalobu kvůli porušení zaměstnaneckých práv. V rozhovoru pro ČTK to řekl americký právník James Linsey, který přijel do Prahy, aby přemluvil k podání hromadné žaloby ty, kteří se cítí být poškozeni. Linsey během návštěvy v Čechách podepisoval s bývalými pracovníky Wal-Martu smlouvy o podmínkách zastoupení v případě vedení soudního sporu. Podle smluv by měl právník obdržet 20 procent z případně vysouzených peněz. "Vysoudím pro každého z nich tisíce až desetitisíce dolarů," slibuje právník. Federální zákony USA vyžadují, aby zaměstnavatel platil za přesčasovou práci jedenapůlnásobek běžné hodinové mzdy za každou hodinu nad 40 odpracovaných hodin v daném týdnu. Žaloba přitom žádá zaplacení trojnásobku částek utrpěných škod.

Čtvrteční lety z Prahy do Itálie se ruší kvůli stávce

Letecká společnost Alitalia i národní letecký dopravce České aerolinie zruší ve čtvrtek kvůli stávce letových dispečerů v Itálii řadu spojů mezi Prahou a italskými letišti. Alitalia zrušila dva ze čtyř letů přes Prahu. Namísto dvou letadel, které přes ruzyňské letiště běžně létají ráno z Říma do Prahy a zpět a odpoledne z Milána a zpět, poletí přes Prahu jen jedno letadlo ráno z Říma do Prahy a odpoledne z Prahy do Milána. ČSA zrušily let v 7:35 do Milána, který se běžně vrací v 11:40. Nepoletí ani letadlo do Benátek ve 12:10 a zrušen je také zpáteční let, který má v Praze přistát v 16:25. Ani do Říma ve 13:30 letadlo ČSA neodstartuje. Zrušen tak bude také zpáteční let s plánovaným přistáním v Praze v 18:15. Italští řídící letového provozu budou ve čtvrtek stávkovat mezi 10:00 a 18:00 SEČ.

Budvar vyhrál v Koreji spor s pivovarem Anheuser-Busch

Budějovický Budvar vyhrál spor s americkým pivovarnickým obrem Anheuser-Busch v Jižní Koreji a může tam používat své ochranné známky. Rozhodl o tom jihokorejský soud, podle něhož není používání známek Budvaru v konfliktu s používáním značek amerického pivovaru. Oba pivovary spolu vedou známkoprávní spory několik desítek let a oba si činí nárok na známky Budweiser a Bud. Český pivovar většinou argumentuje zeměpisným názvem a tím, že pivo už vaří od roku 1265. Pivovar Anheuser-Busch založili němečtí přistěhovalci v USA v roce 1876. Představitelé amerického pivovaru tvrdí, že Budvar nemá na značku Budweiser právo, protože AB ji začal používat 19 let předtím, než byl českobudějovický pivovar založen. Budějovický Budvar ale v poslední době zaznamenal vítězství ve známkoprávních sporech u institucí Evropské unie, v Rakousku, ve Španělsku, Švýcarsku, Velké Británii, Austrálii, Řecku, na Novém Zélandu, v Japonsku, Jižní Koreji, Tádžikistánu, Finsku, Švédsku, Tchaj-wanu, Portugalsku, Dánsku nebo ve Finsku.

Nové Město pod Smrkem získalo armádní areál

Rozsáhlý areál s muničními sklady získalo Nové Město pod Smrkem na Liberecku v rámci bezúplatného převodu nevyužívaného majetku od ministerstva obrany. Převod schválila vláda na svém prosincovém zasedání. O nevyužívaný majetek město požádalo, protože ho chtělo nabídnout k rozvoji podnikání a jako sklady. Areál zaujímá plochu několik desítek hektarů a tvoří ho tři desítky budov roztroušených v lese. Areál bude i nadále využíván k likvidaci armádní munice. Firma, která munici likviduje, bude v této zakázce pokračovat ještě několik dalších let.

Stodolní ulici v centru Ostravy hlídají kamery

Ostravskou Stodolní ulici a její okolí, kde fungují desítky barů, restaurací a klubů, hlídají průmyslové kamery. Pořízení a instalaci celkem šesti kamer financovalo ministerstvo vnitra částkou 2,5 milionu korun. Od použití kamer si strážníci a státní policisté slibují snížení kriminality. Zkušební provoz monitorovacího systému byl zahájen 11. prosince. Od té doby podle Zuzany Larišové z městské policie kamery pomohly vyřešit několik přestupků. Stodolní ulice patří k problematickým oblastem Ostravy, ze statistik vyplývá, že celá polovina pouliční kriminality se stane přímo tam. Policie v problémové lokalitě zajistila i osvětlení čtyř parkovišť a noční hlídky. Stodolní ulice a její blízké okolí se stala vyhlášeným zábavním centrem. Každý pátek tam zamíří přibližně 12.000 lidí z Ostravy a širokého okolí. Společně s nimi se tam začali stahovat i prodejci drog a další zločinci.

ADRA chce v Íránu postavit nemocnici

Občanské sdružení ADRA uvolnilo ze svých fondů 13.000 eur (asi 420.000 korun) na obnovu obydlí pro asi osm desítek lidí postižených nedávných zemětřesením v Íránu. Z peněz, které pocházejí ze dvou humanitárních projektů sdružení, bude postavena i menší nemocnice u města Bám. Finanční prostředky pocházejí z projektu ADRA Úl a výtěžku celorepublikové velikonoční sbírky Pomáhat může každý, ze které bude uvolněno asi 300.000 korun. Na místě neštěstí funguje i místní pobočka ADRA Írán, která má v blízkosti města Bám humanitární sklady. Pracovníkům humanitární organizace se v prvním týdnu po ničivém zemětřesení podařilo obětem katastrofy rozdělit 1500 dek, 1500 naftových kamen, 100 šestimístních stanů, desítky matrací a karimatek, oblečení i jídlo. Česká ADRA vyhlásila pár dní po zemětřesení veřejnou sbírku na pomoc obětem neštěstí. Sbírka má číslo 2444244424/0300, variabilní symbol 444. Dnes je na jejím kontě téměř 300.000 korun.

Zemřel kněz Jiří Reinsberg

Ve věku nedožitých 86 let zemřel 6. ledna populární katolický kněz Jiří Reinsberg, který po celé půlstoletí působil jako farář v Týnském chrámu v Praze. Aktivní kněžskou službu opustil až na konci 90. let. Proslul svým humorem - uměl při kázání rozesmát celý kostel. Na Reinsbergova kázání k Matce Boží před Týnem chodili i ti, kteří jinak do kostela nezavítali. Byl i autorem několika knih, například v knize rozhovorů "Hospodin rozjasnil svou tvář" bez obalu mluví nejen o sobě, ale také o věcech, o nichž se ve "slušné katolické" společnosti podle recenzentů raději cudně mlčí. Jiná jeho kniha se jmenuje Probíhejte Jeruzalém a sviťte. Podle pražského arcibiskupství se poslední rozloučení uskuteční 13. ledna v 10:00 právě v Týnském chrámu.

Jubilantka z pražských Vinohrad oslavila sté narozeniny

Sté narozeniny ve středu oslavila Ludmila Škábová z pražských Vinohrad. Ke gratulantům se připojil i starosta městské části Prahy 3 Milan Český, který jí předal několik dárků. Rodačka z Čechtic žije od svých patnácti let v Praze a prakticky celý život strávila na Vinohradech. Ráda čte a označila se za velkou milovnici sportu: "Miluji sport a ráda se dívám na fotbal i na hokej. Když hrají naši, tak se od televize nehnu." Na závěr Ludmila Škábová všem přítomným svěřila svoje životní krédo, kterým se vždy řídila: "Chovej se tak, aby tě lidé měli rádi, a nikdy se nemrač." Starosta Český popřál jubilantce hodně zdraví a svěžesti do dalších let, aby mohli společně oslavit další narozeniny. Od ministerstva sociálních věcí dostala oslavenkyně výměr o zvýšení důchodu.

V Kuřimi odmítají Opočenského plastiku

Zastupitelé Kuřimi na Brněnsku budou na konci ledna jednat o tom, zda na obnovovaném náměstí bude stát plastika od Pavla Opočenského. Plastika s názvem Věčně mokrý kámen je již z větší části hotová, prakticky zbývá jen její instalace. Měla by stát jeden milion korun, přičemž 800.000 korun již město zaplatilo. Někteří místní obyvatelé ale sochu odmítají, a sepsali proto petici. Tvrdí, že na náměstí nechtějí sochu od umělce, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání mladých dívek. Petici podepsalo již 280 lidí, organizátoři ji pak předali vedení radnice. Radní se většinou kloní k tomu, že je třeba oddělit dílo umělce a jeho osobní život. Devětačtyřicetiletý umělec byl před časem definitivně odsouzen k tříletému vězení za pohlavní zneužívání nezletilých dívek. Zatím není jasné, kde si Opočenský trest odpyká. Jednou z možností je shodou okolností věznice právě v Kuřimi.

Slavný indický fotograf vystavuje v Praze snímky z Bhópálu

Galerie Leica na Pražském hradě vystavuje fotografie slavného indického fotografa Raghu Ráje, které dokumentují následky průmyslové havárie v indickém Bhópálu. 3. prosince 1984 uniklo z továrny americké firmy Union Carbide přes 40 tun smrtelně nebezpečných plynů. Během jediné noci na následky otravy několik tisíc lidí zemřelo a další stovky tisíc byly postiženy. Člen fotografické skupiny Magnum Ráj se na místo tragédie vrátil s fotoaparátem znovu po několika letech a zaznamenal, s jakými potížemi se dodnes postižení lidé potýkají. Pražskou výstavu pořádá organizace Greenpeace, která se zasazuje o odškodnění obětí tragédie. Výstava Éxposure v prostorách Nejvyššího purkrabství potrvá do 8. února.

Studenti navrhnou roboty pro světovou premiéru opery R.U.R. v Brně

Brněnská Janáčkova opera vyzvala studenty Vysokého učení technického, aby ze zapojili do scénografického řešení světové premiéry opery R.U.R. Měli by se podílet na návrzích mobilních robotů, virtuální reality i například umělých svalů, uvedl Petr Vavřín z VUT. Premiéra opery R.U.R. skladatele Zdeňka Blažka podle dramatu Karla Čapka proběhne v Národním divadle v Brně 29. září. S novou operou chtějí její tvůrci cestovat i po světě. Myšlenka uvést zhudebněnou verzi hry R.U.R. vznikla v okruhu umělců kolem společnosti Media Archiv, která byla založena v roce 1992 v Praze. Věnuje se novým formám multimediálního umění, jako je videoart, počítačová grafika, elektronická animace, holografie, interaktivní umění a elektronická hudba. Na projektu bude spolupracovat také Woody Bohuslav Vašulka, brněnský rodák a legenda světového videoartu, který se posledních 20 let zabývá i robotikou.

Děti dostanou leták s informacemi o drogách

Leták s deseti otázkami o drogách, na které se nejvíce ptají děti, začíná v těchto dnech distribuovat do krajů Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti. V papírové skládačce se školáci dozvědí například to, jak drogy vlastně vypadají, jakým způsobem se berou a jak se člověk cítí po jejich užití. Najdou v ní i odpověď na otázku, jak se zachovat, když jim drogu nabídne nejlepší kamarád. Leták vydala v původní anglické verzi OSN v rámci letošní celosvětové kampaně Pojďme mluvit o drogách. Národní monitorovací středisko ho nechalo přeložit a náklad 200.000 výtisků nyní rozděluje do krajů. Nejvíce letáků, po 50.000, poputuje do kraje Pardubického a na Vysočinu. Středočeský kraj si naopak zažádal jen o 200 skládaček.

Roste návštěvnost zoologických zahrad

Češi čím dál raději navštěvují zoologické zahrady. Pro mnohá zoo tak byl loňský rok rekordní. Rostoucí zájem veřejnosti přičítají zoo novým atrakcím a přístupnějšímu způsobu prezentace zvířat. Většina jich hodlá budovat další nové pavilony a své areály modernizovat, od státu na to ale zřejmě peníze nedostanou. Vláda dá letos zahradám na chov a výstavbu 47 milionů korun, loni pouze na chov přispěla 55 miliony. Stát však letos poprvé umožní zahradám žádat o dotace nejen na chov ohrožených a vzácných zvířat, ale i na budování ekologicky pojatých expozic. Už dříve ale Unie českých a slovenských zahrad doporučila, aby zahrady o investiční dotace nežádaly. Všem 15 českým a slovenským zahradám tak zbude víc na chovné programy. Stavět mají zahrady za peníze zřizovatelů, tedy měst nebo krajů, a za sponzorské dary. "Doporučujeme, aby k žádostem o investiční dotace zahrady přistupovaly opatrně, pouze ve výjimečných případech. Každá zoo by chtěla nové pavilony, bojíme se, že by to mohlo jít na úkor chovů," řekl ředitel pražské zoo Petr Fejk.

Rezervace vstupenek na hokejové MS po internetu končí v neděli

V neděli 11. ledna přesně o půlnoci skončí možnost rezervace vstupenek prostřednictvím internetu na hokejové mistrovství světa v Praze a v Ostravě. Sazka tuto variantu objednávek zahájila 22. prosince loňského roku na stránce www.sazkaticket.cz. Všechny zbývající lístky se budou od pondělí 26. ledna prodávat výhradně na terminálech Sazky, kterých je v celé republice přes sedm tisíc. Na terminálech se objeví rovněž vstupenky, které si zájemci rezervovali, ale ve stanoveném termínu nezaplatili, a také lístky, které pro volný prodej uvolní z vlastní blokace Český svaz ledního hokeje. Na utkání v pražské hale v Libni je pro diváky vyčleněno 9835 vstupenek, v Ostravě mají k dispozici na každý zápas 3998 lístků. Zbývající místa do kapacity hal jsou vyčleněna pro zástupce IIHF, partnery svazu, hrající mužstva, média, statistiky a techniky, další prostor zaberou klubové sedačky a luxusní lóže, takzvané skyboxy. Výtěžek ze vstupného je prakticky jediným příjmem organizátorů. Odhaduje se, že jeho výše se může vyšplhat až na 250 milionů korun.

Hlaváčková vyhrála druhou anketu roku ve dvou dnech

Plavkyně Ilona Hlaváčková se po úterním vítězství v anketě o Plavce roku stala také nejlepším akademickým reprezentantem uplynulé sezony. Ze světové univerziády si totiž přivezla dvě zlaté medaile v závodech na 50 a 100 metrů znak. Druhý v anketě skončil atlet Roman Oravec, vítěz závodu na 800 m z univerziády v korejském Tegu, a třetí pozici obsadila sjezdařka na lyžích Gabriela Martincová, která rovněž na zimní univerziádě vyhrála. Akademickou anketu Hlaváčková vyhrála poprvé za rok 2001 a stejně jako v plavecké anketě se vrátila na trůn po roční pauze. Druhou anketu za rok 2003 ve dvou dnech vyhrála také vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Ta se stala loni nejprve nejlepší armádní sportovkyní a o den později rovněž královnou kanoistiky.

Ulihrach prohrál v Dauhá s Grosjeanem

Bohdan Ulihrach se rozloučil s úvodním turnajem tenisové sezony v katarském Dauhá ve druhém kole po porážce s desátým hráčem světa Francouzem Sebastienem Grosjeanem, který nad českým tenistou zvítězil 6:1 a 6:4. Ulihrach o velkou část minulého roku na okruhu ATP přišel kvůli trestu za domnělý doping a sezonu zakončil až na 158. místě Champions Race. Účast v hlavní soutěži si vybojoval v kvalifikaci, ale Grosjeanovi v šestém vzájemném duelu počtvrté za sebou podlehl.

Vítěz Turné čtyř můstků Pettersen v Liberci skákat nebude

Čeští fanoušci o víkendu v Liberci při pokračování Světového poháru skokanů na lyžích neuvidí vítěze Turné čtyř můstků Sigurda Pettersena. Norský závodník po úterním triumfu v rakouském Bischofshofenu oznámil, že už několik dnů bojuje s nachlazením a potřebuje si odpočinout. Na Ještěd nedorazí ani část Němců včetně mistra světa v letech Svena Hannawalda a Martina Schmitta a ani Polák Adam Malysz. V kompletním složení by měla přijet rakouský výprava.

Vzorky na nový steroid THG byly opět negativní

Žádný ze zpětně testovaných českých vzorků na anabolický steroid tetrahydrogestrinon (THG) nebyl pozitivní. Český antidopingový výbor poslal do laboratoře v blízkosti Drážďan 48 uskladněných vzorků a pro výsledky si v úterý osobně dojel šéf exekutivy výboru Jan Chlumský. Celkem drážďanská laboratoř zkoušela 101 českých vzorků, z čehož 53 bylo nových a testovaných již i na THG. Podle Chlumského šlo vesměs o listopadové vzorky, soutěžní i mimosoutěžní. Jednalo se zejména o moč atletů, plavců, kanoistů, vzpěračů, boxerů, zápasníků, cyklistů a veslařů. Mezi testovanými nechyběly české špičky včetně atletů Romana Šebrleho a Jana Železného či boxera Rudolfa Kraje. Jeden test provedený pouze na THG stál český výbor 50 eur, ostatní vzorky byly přibližně dvakrát dražší. Český antidopingový výbor sáhl k opětovnému otestování na THG na základě doporučení Světové antidopingové agentury WADA.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Noc bude zatažená až oblačná, ojediněle se slabým sněžením nebo mrznoucím mrholením. Teploty -1 až -5, při zmenšené oblačnosti kolem osmi stupňů pod nulou. Přes den čekáme oblačno až zamračeno, odpolední teploty -3 až +1 stupeň, na horách kolem mínus čtyř.

Tolik zprávy Radia Praha.