Zprávy Radia Praha

Premiér Špidla: Sociální stát si musí uchovat určitou míru přerozdělování

Sociální stát si musí podle předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly uchovat určitou míru přerozdělování veřejných prostředků hlavně ve školství, zdravotnictví a v zabezpečení lidí, kteří "ztratí sílu". Některé zásadní systémy, například důchodový, by neměly být privatizovány, řekl na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Strategií sociální demokracie v následujících letech bude podle něj také podpora kvalitativního ekonomického růstu založeného nejen na konkurenci levné mzdy a na daňovém podbízení, ale na znalostech a inovacích. To by podle něj mělo vést ke snížení nezaměstnanosti, která se podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí blíží 11 procentům.

Vláda bude podle Špidly dále zlepšovat podnikatelské prostředí v daňové oblasti; mělo by rovněž směřovat k inovacím, restrukturalizací odpisů. Má to pomoci snížit nezaměstnanost, kterou Špidla považuje za nepřiměřeně vysokou. Je přesvědčen, že za zaměstnanostní politiku nemůže odpovídat pouze ministerstvo práce a sociálních věcí, ale musí se stát věcí všech resortů.

Špidlu potěšil příznivý vývoj veřejných financí. Pokud by se trend potvrdil, pak by vláda dodatečné zdroje použila k podpoře inovací. "Odpisy v této oblasti by pak byly větší," uvedl. Identifikoval prý také muže, který se v těchto předpovědích vždycky mýlí. Jméno neuvedl, dříve ale v této souvislosti zmiňoval předsedu poslanecké frakce ODS Vlastimila Tlustého.

Česká republika by podle Špidly měla rovněž využít všech možností k efektivnímu včlenění do Evropské unie, kam vstupuje 1. května, aby mohla využít výhod, které společenství poskytuje. Měla by usilovat o to, aby se stala součástí jejího hlavního proudu. Co nejrychlejší přijetí eura považuje za dobré, stane se tak podle něj v letech 2009 nebo 2010. Úvahy o zavedení dvojí měny ale považuje za groteskní a nepravděpodobné.

Ministr Gross: Palas je dobrý ministr, nechci ho vyměnit za Kalouska

První místopředseda vlády a ČSSD Stanislav Gross v pátek veřejně vyjádřil podporu svému stranickému kolegovi, ministrovi zemědělství Jaroslavu Palasovi. Dal najevo, že neprosazuje jeho výměnu za předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska, který po svém loňském zvolení do čela vládní strany zůstává jako jediný šéf koaliční strany mimo kabinet. Prohlásil, že považuje Palase za dobrého ministra a považoval by za nešťastné a nezodpovědné, kdyby se nyní, před vstupem do Evropské unie, resort zemědělství destabilizoval. I nepodložené úvahy o výměně ministra mohou významně narušit chod úřadu, míní. Premiér Vladimír Špidla schůzku komentoval slovy o tom, že o složení kabinetu patří do jeho agendy a čas na změny dosud nenastal.

V médiích se od Kalouskova zvolení lídrem lidovců objevují úvahy, jak hluboké personální změny tým Vladimíra Špidly kvůli Kalouskovu vstupu do vlády čekají. "Všechny úvahy tisku jsou jen divokými spekulacemi," řekl k tomu premiér na tiskové konferenci v sídle ČSSD. Zopakoval, že o personálních změnách ve vládě rozhoduje on a že doba na koaliční jednání na takové téma dosud nenastala. "Usoudím-li, že je na takové jednání čas, tak proběhnou. Termín není stanoven," konstatoval. Gross se podle něj s Palasem setkal, protože "považoval za správné vysvětlit svůj postoj k divokým spekulacím, které se odehrávají".

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl patřící ke Grossově křídlu ČSSD v tisku připustil, že by jeho strana byla ochotna kvůli šéfovi lidovců "obětovat" ministerstvo zemědělství, které je lidovcům jako straně orientované na venkov tradičně blízké.

Miroslav Kalousek: Do vlády nechci, výměnu ministrů za KDU-ČSL vylučuji

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek neusiluje o vládní křeslo ani nepožaduje koaliční jednání o personálních změnách kabinetu. Řekl, že pozice tří lidoveckých ministrů Cyrila Svobody, Milana Šimonovského a Libora Ambrozka je pevná a jejich výměnu vylučuje. Reagoval tak na sílící úvahy, jaké ministerstvo a na čí úkor by měl Kalousek získat. Předseda lidovců však tyto spekulace považuje za virtuální realitu, která nemá se skutečností nic společného. "Já vám říkám, že nepožaduji žádný párek, a vy se mě ptáte, jestli ten párek chci s hořčicí nebo s kečupem," uvedl Kalousek, který po svém loňském zvolení do čela lidovců zůstává jako jediný předseda vládní strany mimo tým Vladimíra Špidly.

Nový americký velvyslanec Cabaniss přicestoval do Prahy

Nový americký velvyslanec William Cabaniss přicestoval v pátek do Prahy. ČTK o tom informoval zastupitelský úřad Spojených států. Cabanniss pochází z Alabamy, kde má pověst úspěšného podnikatele, a je také dlouholetý blízký přítel rodiny prezidenta George Bushe. Během svého prvního víkendu v roli diplomata v České republice bude mít soukromý program. Připravovat se bude patrně i na setkání s prezidentem Václavem Klausem. Už příští týden, podle informací ČTK zřejmě v úterý, předá hlavě státu své pověřovací listiny.

Pětašedesátiletý republikán Cabaniss vystřídal Craiga Stapletona. V prosinci se Stapleton po dvou a půl letech vrátil do vlasti, aby Bushovi, který je jeho příbuzným, pomohl v kampani ke znovuzvolení v prezidentských volbách. Nový americký velvyslanec již dříve uvedl, že chce České republice pomoci s vykořeňováním korupce, se zvýšením fiskální disciplíny a posílením práva. V minulosti ocenil fakt, že Česko bez váhání odpovědělo na žádost o pomoc v Iráku a že je spojencem v boji proti terorismu. Po květnovém vstupu ČR do Evropské unie bude trvat na tom, aby americké společnosti nebyly znevýhodňované a aby čeští vládní činitelé a podnikatelé dostáli závazku průhlednosti.

Václav Havel má zánět průdušek, hospitalizován není, úřaduje z domova

Bývalý prezident Václav Havel, který se ve čtvrtek předčasně vrátil z Asie kvůli potížím s dýcháním, se podle svého ošetřujícího lékaře cítí dobře. Zůstává ale v domácím léčení se zánětem průdušek a bere antibiotika. "Když jsem s ním mluvil, zajímal se o chod kanceláře a normálně jsme vyřizovali některé věci," řekl ČTK Havlův tajemník Jakub Hladík. Do svého úřadu ve Voršilské ulici nebude exprezident moci nějakou dobu přijít. Pracovníci kanceláře jej proto s nejdůležitější agendou navštíví v pondělí ve střešovické vile.

Po příletu do Prahy absolvoval Havel rentgen plic v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze-Krči. Poté byl propuštěn domů. Havel je v péči svého ošetřujícího lékaře Tomáše Bouzka a plicního specialisty Borise Šťastného. Podle Šťastného ovlivnily exprezidentův zdravotní stav klimatické změny a rovněž cesta letadlem. Délku léčení není podle Hladíka možné nyní odhadnout. "Bude záležet na vývoji jeho zdravotního stavu," uvedl.

Exprezident se vrátil do České republiky i s manželkou Dagmar z Dillí, kde v pondělí převzal Mírovou cenu Mahátmy Gándhího. Manželé původně chtěli pokračovat z Indie v cestě po jihovýchodní Asii.

Specialisté vojenské policie se cvičí na boj s teroristy

Na boj s teroristy, ochranu a případné osvobozování českých občanů na nepřátelském území se cvičí několik desítek vojáků Skupiny speciálních operací (SOG) vojenské policie. Muži této jednotky jsou nyní i v Iráku, kde se především podílejí na ochraně ostatních příslušníků českého kontingentu. Pomáhali ale chránit i britského premiéra Tonyho Blaira při jeho nedávné návštěvě v Basře. "Každá moderní armáda musí mít v současné situaci protiteroristickou jednotku a v českých podmínkách jsme to my," řekl ČTK instruktor skupiny, který si kvůli utajení nepřál být jmenován. Jeho muži jsou vybaveni tak, aby mohli plně spolupracovat se spojeneckými jednotkami podobného charakteru. Jako první čeští vojáci tak například používají zbraně stejné ráže jako zbytek Severoatlantické aliance, mají odpovídající komunikační vybavení, ale i znalost angličtiny. Výcvik zahrnuje horolezectví, potápění a průzkum. Soustředí se i na pohyb a boj v městském prostředí, obsazování budov a záchranu rukojmích. K dispozici jsou i odstřelovači a pyrotechnici. Velitel vojenské policie Oldřich Kubát uvedl, že jednotka vznikla přibližně před rokem. Podle instruktora jsou jeho muži srovnatelní s kteroukoliv vojenskou protiteroristickou jednotkou jiné země, například s americkou Deltou nebo s britskými SAS.

ČSA v dohledné době protiraketovou ochranu letadel nezavedou

České aerolinie v dohledné době neuvažují o zavedení protiraketové ochrany svých letadel, řekla ČTK mluvčí ČSA Marcela Picková. Jde o záležitost velice náročnou po technologické i finanční stránce, řekla. ČSA přesto problematiku ochrany letadel proti útoku raketou sledují. Možnosti vybavení letadel protiraketovými systémy zvažuje například francouzská letecká společnost Air France. V rámci aliance SkyTeam, jejímž jsou ČSA a Air France členem, prozatím žádná oficiální debata o zavádění protiraketové ochrany letadel neproběhla, sdělila Picková. "Pokud se tak ale stane, ČSA jsou připraveny v rámci svých možností spolupracovat," řekla. List The Guardian tento týden napsal, že British Airways jednají s výrobcem BAE Systems o vybavení svých 300 letadel lasery, jež by odklonily rakety případně odpálené teroristy.

Nezaměstnanost na konci roku 2003 stoupla na rekord 10,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v České republice vzrostla na konci loňského roku na 10,3 procenta, a dosáhla tak rekordní úrovně v historii země. Práci si hledalo 542.420 lidí, což bylo o 21.385 více než na konci listopadu, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici tento výsledek očekávali. Česká republika měla dosud nejvyšší nezaměstnanost loni v lednu, tehdy činila 10,2 procenta. Na konci předloňského roku byla míra nezaměstnanosti 9,8 procenta. Nárůst nezaměstnanosti byl podle ministerstva způsoben zejména ukončením sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Nezanedbatelnou skupinu tvořili také živnostníci, kteří přerušili nebo ukončili činnost. Na úřadech práce se v prosinci nově zapsalo 57.454 lidí.

Růst nezaměstnanosti zaznamenaly všechny okresy České republiky. Nejvyšší nárůst ministerstvo uvádí v okresech Jeseník (o 13,7 procenta), Pardubice (o 12,5) a Písek (o 12 procent). Nejnižší míru nezaměstnanosti měla už tradičně Praha-západ, stejně jako v listopadu rovná tři procenta. Dobře jsou na tom ještě Praha-východ s 3,8 procenta a Praha se čtyřmi procenty. Nejhůře jsou na tom nadále okresy Most, Karviná, Teplice, Louny, Chomutov, Ostrava, Bruntál a Jeseník. Nezaměstnanost se tam pohybuje od 18,2 procenta v Bruntále a Jeseníku po 23,5 procenta v Mostě.

ČR se v nezaměstnanosti dostala mezi nejhorší země v Evropě

Česká republika se během několika let dostala mezi země s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v Evropě. Ještě do poloviny 90. let minulého století přitom patřila nezaměstnaností pod čtyřmi procenty mezi premianty. Na konci loňského roku se ale již s 10,3 procenta řadila po bok Španělska, Německa či Francie, které nezaměstnanost trápí nejvíce. ČR navíc podle analytiků oslovených ČTK ani letos nemůže čekat zlepšení. Ani při srovnání se zeměmi, které budou na jaře také vstupovat do Evropské unie, si ČR nestojí nejlépe, vyplývá z informací Patria Online. Výrazně nejhůře je na tom Polsko, kde by se na konci loňského roku podle odhadů měla míra nezaměstnanosti pohybovat kolem 17,8 procenta. S vyšší nezaměstnaností než ČR se potýká také Slovensko a Slovinsko. Ostatní země jako například Maďarsko, Litva či Lotyšsko jsou na tom lépe. Analytici ani v letošním roce nedávají nezaměstnaným v ČR příliš šancí na to, že by našli místo. Někteří očekávají dokonce další zhoršení. "Míra nezaměstnanosti podle nás dosáhne letos svého vrcholu," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank. Na konci roku by se měla pohybovat opět kolem či nad deseti procenty.

ČSÚ: Spotřebitelské ceny loni meziročně vzrostly o procento

Růst cen se v České republice loni téměř zastavil. Ceny byly v prosinci 2003 proti stejnému měsíci předchozího roku vyšší o procento. Hlavním důvodem nízkého růstu byly zejména levnější potraviny, oděvy a obuv, oznámil Český statistický úřad. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 procenta. Analytici očekávali meziroční růst cen o 0,9 procenta a meziměsíční o 0,1 procenta. V prosinci rostly především ceny ovoce o 11,1 procenta, čerstvé zeleniny o 9,4 a vajec o 5,8 procenta. Zpomalil naopak růst cen pečiva a obilovin, které podražily o 1,2 procenta. V dopravě pokračoval třetí měsíc pokles cen pohonných hmot, tentokrát o 0,7 procenta. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2003 byla 0,1 procenta, což představuje nejnižší hodnotu od roku 1990. Ve srovnání s rokem 2002 průměrná inflace zpomalila o 1,7 procenta. Podle odhadů by letos měl růst cen proti loňsku být výrazně vyšší, zejména kvůli vyšším daním.

Asociace krajů: Záchranným službám může brzy hrozit kolaps

Záchranným službám může podle českých a moravských hejtmanů brzy hrozit kolaps. Stalo by se tak v případě, kdy by kraje musely vrátit část peněz, které byly v minulosti údajně nesprávně vyúčtovány mezi záchrannou službou a zdravotními pojišťovnami. Pak by totiž kraje neměly dostatek peněz na zajištění provozu záchranných služeb a mohlo by ohrozit pomoc lidem v nebezpečí života, řekl šéf Asociace krajů ČR Evžen Tošenovský. Asociace krajů v pátečním prohlášení po jednání svého vedení v Brně vyzvala vládu, aby se problémem začala neprodleně zabývat. Někteří hejtmani mluví o nehoráznosti. Záchrannou službu totiž v letech 2001 a 2002, kdy měly v záchrankách vzniknout přeplatky, zřizoval prostřednictvím okresních úřadů stát. Nyní však dluh mají platit kraje, které se ještě ani nevyrovnaly se zadluženými nemocnicemi, jež na ně stát převedl loni v lednu.

Jaromír Dušek: Propouštění na dráze může ještě v lednu vyvolat stávku

Propuštění až 7000 zaměstnanců, o kterém uvažuje v letošním roce vedení Českých drah, může vést podle odborového předáka Jaromíra Duška v průběhu ledna ke stávce na železnici. Na Ústecku již železničáři začali organizovat stávkové výbory, daleko k tomu není na Pardubicku či v České Třebové, řekl ČTK Dušek. Podle něho vedení ČD plán na propuštění téměř deseti procent zaměstnanců s odbory neprojednalo, jak to vyžaduje zákon. Přitom v regionech již dráhy propouštění připravují, řekl Dušek. Generální ředitel ČD Petr Kousal však ČTK řekl, že firma do konce ledna s odbory jednat bude. Konkrétní počty a návrhy na propouštění podle jednotlivých profesí a regionů, po kterých odbory volají, zatím podle Kousala vedení firmy předložit nemohlo. Konečné počty lidí, které budou muset dráhy propustit, totiž hodně ovlivní konečné výsledky hospodaření podniku za loňský rok. Drahám se podařilo překročit plánované tržby v nákladní dopravě. Zdá se, že tržby byly vyšší také v osobní dopravě, řekl Kousal. Tlak na propouštění tedy nemusí být tak velký, jak podnik původně počítal, dodal.

Většina pracovníků temelínské elektrárny se vyslovila pro stávku

Většina zaměstnanců Jaderné elektrárny Temelín se v podpisové akci vyjádřila pro vyhlášení stávky. Podle předsedy temelínských odborů Františka Hamana by se stávka měla konat v týdnu od 19. ledna. Odboráři v Temelíně spolu s odbory v Dukovanech zvažují stávku, protože se s vedením elektrárenské společnosti ČEZ nemohou shodnout na růstu mezd. "Dukovany budou výsledky podpisové akce sčítat v pondělí, v Temelíně jsme je sečetli už ve čtvrtek. Ten počet hlasů je nadpoloviční, což znamená, že jsme získali oprávnění k vyhlášení stávky v temelínské elektrárně," uvedl Haman pro ČTK.

Odboráři z jaderných elektráren v pátek zaměstnavateli společně s klasickými elektrárnami předložili nový návrh mezd, k němuž se nyní musí vyjádřit představenstvo akciové společnosti ČEZ. "Společně s klasickými elektrárnami jsme se shodli na požadavku osmiprocentního nárůstu mzdových tarifů, což je pro nás minimální hranice," vysvětlil Haman. Původní návrh byl 12,5 procenta, návrh zaměstnavatele činil 3,5 procenta.

Regiontour: Zájem o Českou republiku podle odborníků poroste

Zahraniční zájem o Českou republiku podle odborníků na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour poroste. Kromě moře může totiž země nabídnout všechny aktivity cestovního ruchu. Letos by tak mělo přijet kolem pěti milionů zahraničních turistů a příjmy z cestovního ruchu mají dosáhnout 120 miliard korun. Uvádí to oborová zpráva k veletrhu. Za klíčové období obratu analytici pokládají první pololetí roku 2004, což úzce souvisí s oživením ekonomik v zemích hlavních partnerů, zejména v Německu. Mezi trendy podle nich patří například významně se zvyšující návštěvnost památek, zejména tam, kde jsou k dispozici atraktivní doprovodné programy. Ceny za ubytování budou podle expertů stagnovat, v restauracích se však mírně zdraží. Dovolenou si zájemci často již nevybírají vcelku, ale čerpají ji jako jednu delší, dvoutýdenní, doplněnou kratšími dvěma volny ve formě prodloužených víkendů. Výhodné proto bude nabízet ve větší míře i kratší pobyty. Pokračovat bude také zájem o vysoce specializované zájezdy, zaměřené na historii, zábavu, pěstitelství a chov zvířat či sport a turistiku.

CVVM: Více než třetina domácností neušetří za měsíc ani korunu

Více než třetina českých domácností není schopna měsíčně uspořit ani korunu, zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v prosincovém šetření spotřebního chování domácností. Další třetina rodin zvládne ušetřit nejvýš tisícovku a čtvrtina uspoří do 5000 korun měsíčně. CVVM se v průzkumu obrátilo na více než tisíc respondentů. Tři procenta z nich nemají potuchu, kolik jsou schopni měsíčně ušetřit. Měsíční úspory do deseti tisíc korun mají zhruba dvě procenta domácností a procento dotázaných dokáže za měsíc ušetřit více než 10.000 korun. Více než třetina respondentů má nějakou měsíční splátku. Patnáct procent platí pravidelně částku do tisíce korun, u 17 procent se pohybuje od jednoho do pěti tisíc a čtyři procenta platí více než 5000 korun měsíčně. Analýza CVVM potvrdila, že úspory a jejich výše silně souvisejí s životní úrovní a s příjmy domácností. Podobně je tomu i u splátek. Ty se objevují ve zvýšené míře u rodin s vyššími příjmy.

V 700 akcích programu Česká hudba je 80 oper v zahraničí

Koordinátoři programu Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury evidují v Česku kolem 160 festivalů a podobných větších projektů, osm desítek inscenací, na 400 koncertů a dvě desítky výstav. Desítky koncertů a divadelních večerů věnovaných české hudbě, včetně řady festivalů, se konají také v zahraničí. Kalendárium má celkem na 700 položek. České hudby se letos podle koordinátorky Lenky Dohnalové týká v cizině na osmdesát operních představení, přičemž nejhranější bude Janáčkova Její pastorkyňa, známá pod názvem Jenufa.

Za jednu z nejvýznamnějších akcí považuje Dohnalová mimořádný mezinárodní festival Janáčkovo Brno, který zahájí 21. ledna premiéra nové inscenace Její pastorkyně, koprodukce s Vídeňskou státní operou. Kolem 100. výročí úmrtí Antonína Dvořáka 1. května, kdy Česko vstoupí do Evropské unie, je v Praze plánován projekt Pocta Antonínu Dvořákovi. Největší mezinárodní akcí bude festival České sny, jehož domácí částí bude devátý ročník přehlídky Concentus Moraviae ve 13 moravských městech.

Po červnové sérii 37 koncertů v Česku se České sny v červenci přesunou až do konce roku do zahraničí a navštíví se stovkou akcí 14 zemí Evropy a vybraná města v Americe. Ani jeden z koncertů se nebude konat v hlavních městech; hudbu autorů narozených či působících v českých zemích a její interprety chtějí organizátoři dostat do menších měst a regionů.

V Bělé pod Bezdězem otevřeli výstavu obrázků dětí uprchlíků

Výstavu výtvarných prací dětí uprchlíků pod názvem Kde domov můj otevřeli její organizátoři v Kulturním a společenském středisku v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Děti z nedalekého pobytového střediska Jezová zde představily asi pět desítek obrázků, kreseb i keramických výtvorů. "Jsem rád, že zde nejsou na obrázcích vidět drastické výjevy, a je poznat, že děti si tady rychle zvykly a jsou zde spokojené," řekl při vernisáži vedoucí střediska v Jezové Lubomír Tondr. Na dětských kresbách, malbách a keramických výtvorech krajin, přírodních motivů a zvířat jsou patrné exotické prvky, ale i motivy znázorňované dětmi na celém světě. Mezi mladými autory převládají jednoznačně Čečenci, ale i děti z Jugoslávie, Běloruska či Slovenska. Výstava potrvá do 24. ledna.

V pobytovém středisku v Jezové je dnes asi 345 lidí převážně z Čečenska, ale i dalších zemí bývalého Sovětského svazu, Slovenska a Jugoslávie. Několik žadatelů o azyl pochází z afrických zemí. V táboře žije kolem 200 dětí.

Stovky lidí vyprovodily na poslední cestě Helenu Růžičkovou

Typicky chraplavý hlas Louise Armstronga v písni Wonderfull World zahájil v pátek v Praze smuteční obřad rozloučení s Helenou Růžičkovou. Oblíbená herečka 4. ledna ve věku 67 let po statečném boji podlehla rakovině. Strašnické krematorium nestačilo pojmout ty, kteří ji přišli doprovodit na poslední cestu. Ve Velké síni usedli především přátelé a spolupracovníci filmové Heduš Homolkové, populární z úspěšné série Jaroslava Papouška, svérázné Škopkové z trilogie Slunce, seno..., ale i představitelky charakterních rolí v televizních seriálech Přítelkyně z domu smutku či Vlak dětství a naděje. Mezi smutečními hosty byli například režisér Zdeněk Troška, kabaretiér Václav Glazar, Miroslav Moravec, Pavlína Filipovská, Václav Neckář, Jiří Pomeje, Eva Pilarová, Jiří Krampol, Karel Vágner a také ministr kultury Pavel Dostál. Vedle katafalku s rakví byly mimo jiné věnce a kytice od prezidenta Václava Klause, České televize, Českého rozhlasu, pražského primátora Pavla Béma, ministryně zdravotnictví Marie Součkové, Činoherního klubu a dětského domova Slon ze Šariše, nad kterým měla herečka patronát.

Ze sportu:

Rekordních osm českých skokanů se představí v sobotním závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Liberci. Důvodem není jejich výkonnost, ale fakt, že pořadatelé zrušili páteční kvalifikaci, protože se přihlásilo pouhých 51 závodníků. Skokani alespoň absolvovali tři tréninková kola.

Josef Vašíček vstřelil dvě branky Caroliny, která ve čtvrtečním utkání severoamerické NHL porazila New York Rangers 3:2. Dařilo se také českým hokejistům ve službách Ottawy, která smetla Toronto na jeho ledě 7:1. Brankář Senátorů Martin Prusek se prezentoval čtyřiatřiceti zákroky a jeho krajané v poli nasbírali celkem pět kanadských bodů, když se jednou trefil Radek Bonk, gól a asistenci si připsal Martin Havlát a dvě gólové přihrávky měl na svědomí Karel Rachůnek.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr z Washingtonu nebyl poprvé po jedenácti letech zvolen fanoušky do zahajovací sestavy Utkání hvězd NHL a nevešel se tam ani nikdo z jeho krajanů. Nejpopulárnější mezi příznivci zámořské ligy byl se 145.380 obdrženými hlasy Rus Ilja Kovalčuk z Atlanty, nejproduktivnější hráč soutěže.

Čeští tenisté se rozloučili s Hopmanovým pohárem v australském Perthu porážkou 1:2 s Francií. Sedmnáctiletá Barbora Strýcová sice vzdorovala Amélii Mauresmové, ale čtvrté hráčce světa podlehla po setech 3:6 a 4:6. Jiří Novák pak přehrál Fabrice Santora 6:1, 4:6 a 6:2 a stav zápasu vyrovnal, ve smíšené čtyřhře však získali Francouzi rozhodující bod po vítězství 6:3 a 6:4.

Fotbalisté Sparty Praha odletí v sobotu k prvnímu soustředění během letošní zimní přípravy. Na ostrově Gran Canaria, největším ze souostroví Kanárských ostrovů, je čeká účast na prestižním turnaji, kde vedle českého mistra startují také Hertha Berlín, Hamburger SV a Anderlecht Brusel. Vedle dvou utkání v turnaji sparťany čeká navíc v pátek 16. ledna přípravný zápas proti čínské olympijské reprezentaci.

Mezi fotbalisty Slavie Praha polyká zimní tréninkové dávky v Mariánských Lázních vedle Pavla Kuky i o téměř dvacet let mladší Michal Švec. Cílem jedné z největších českých fotbalových nadějí je někdy hrát ve Španělsku nebo Anglii, ale nejprve touží se dostat do kádru prvoligového celku pro jarní část ligových bojů.

Brazilský útočník fotbalové Slavie Adauto přicestoval v pátek z Brazílie do Prahy. Třiadvacetiletý střelec měl se Slavií v tomto týdnu absolvovat kondiční soustředění v Mariánských Lázních, ale autonehoda a následné vyřizování nezbytných formalit v rodné Brazílii zapříčinily Adautův opožděný přílet.

Tři z pěti českých kulturistů, kteří reprezentovali na listopadovém mistrovství světa v indické Bombaji, měli pozitivní dopingový test buď přímo na šampionátu, nebo na domácí kvalifikaci při říjnové Grand Prix v Opavě. Miloš Pavlů tak přišel o bronzovou medaili v kategorii do 75 kg, v níž byli nakonec vinou dopingu diskvalifikováni všichni medailisté. Díky tomu se původně pátý Alexander Klier, který měl oba testy negativní, dostal na druhé místo.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo, déšť se sněhem, na horách sněžení. Teploty nula až plus 4 stupně Celsia.