Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Součková chce omezit síť ambulancí a zrušit část akutních lůžek

Omezit síť ambulancí, zrušit část akutních nemocničních lůžek a zasáhnout do hospodaření zdravotních pojišťoven plánuje ministryně zdravotnictví Marie Již dříve řekla, že ze 64.000 akutních nemocničních lůžek považuje 10.000 za zbytečných a chce je přeměnit na lůžka sociální a až 3000 bez náhrady zrušit. Ministryně se v koncepci nezmiňuje ani o vyšších platbách pacientů, uvádí jen, že spoluúčast je nyní 8,6 procenta, zatímco v zemích Evropské unie 25 procent. Počítá však s růstem plateb za sociální lůžka v nemocnicích až na 150 korun za den. Chce také sankcionovat lidi, kteří budou zanedbávat preventivní prohlídky. Koncepci předloží Součková ministrům do konce ledna, v únoru by ji kabinet měl projednat a v průběhu března a dubna by se měla dostat na pořad jednání parlamentu. Loni vydaly zdravotní pojišťovny na péči 147 miliard, občané uhradili v hotovosti 14 miliard. Zdravotnictví včetně dalších zdrojů spotřebovalo celkem téměř 178 miliard. Propad Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dosáhl na konci roku pěti miliard. Je to o tři miliardy méně, než zněly původní odhady, a to i díky tomu, že stát loni nalil do pojišťoven tři miliardy, další 3,4 miliardy dostaly od státu nemocnice předané krajům. VZP zkrátila zpoždění splatnosti na 19 dní po lhůtě. Součková chce zabránit zbytečným výdajům - pojišťovny by měly ušetřit tím, že některé činnosti budou provádět společně - například úhrady péče do zahraničí půjdou přes centrum mezistátních úhrad.

Potravinářské podniky bude prověřovat inspekce EU

Od pondělka budou v České republice inspektoři Evropské komise, aby zde do konce měsíce prověřili plnění hygienických a veterinárních směrnic EU. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna to bude rozhodující inspekce pro konečné hodnocení těsně před vstupem Česka do unie. Polovina inspektorů se zaměří na prověrku dodržování hygienických předpisů v různých místech, počínaje potravinářskými provozy a konče restauracemi. Zbývající prověří kontrolní veterinární systémy, jako je identifikace a registrace hospodářských zvířat, zásahové plány v případě vypuknutí nakažlivých nemocí či dokonalé plnění předpisů o prevenci BSE. Mezi potravinářskými provozy, tedy hlavně na jatkách a v mlékárnách, se inspektoři zaměří na ty, které ještě nedávno neplnily parametry EU a dnes jsou zařazeny na pozitivní seznam.

Nájemníci souhlasí s růstem činží o deset pct ročně po tři roky

Sdružení nájemníků souhlasí s návrhem ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby nájemné po dobu tří let rostlo tempem deset procent. "Zároveň však požadujeme vypracování příspěvku na bydlení, který by zahrnul náklady na bydlení, nikoliv jen nájemné, jako je to nyní," řekl předseda Sdružení nájemníků a poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Růst nájemného o deset procent je podle Křečka "kruté, ale přeci jen je to východisko z nouze". V současné době neexistuje totiž zákon, který by výši nájemného upravoval a růst je tedy možný jen na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Tato situace trvá od listopadu 2002, kdy Ústavní soud zrušil vyhlášku ministerstva financí. Na zákon o nájemném mají koaliční partneři rozdílné názory. Podle Sobotkova návrhu by nájemné mohlo růst maximálně o deset procent ročně a nesmělo by zároveň překročit místně obvyklé nájemné. To by však podle jiných odborníků znamenalo zachování regulovaných cen. S návrhem MF tak nesouhlasí ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU). Nesouhlas vyjádřili i lidovci. Strany koalice se nakonec dohodly, že budou jednat o kompromisním návrhu. Dohoda ČSSD s US-DEU však podle místopředsedy ČSSD a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha není možná. V České republice je trvale obydlených zhruba 3,83 milionu bytů. Nájemních bytů je více než milion. Podle ministerstva pro místní rozvoj v 93 až 95 procentech nájemních bytů lidé platí regulovanou činži.

Česká loď potopená v Hamburku bude vytažena nejdříve ve čtvrtek

Česká loď LABE 11, která se minulý týden potopila v hamburském přístavu, nebude vytažena dříve než ve čtvrtek, uvedl to mluvčí hamburské říční policie Andreas Schöpflin. Až po vytažení lodi bude možné stanovit příčiny nehody. Termín vyproštění se však ještě může posunout, nebude-li vhodné počasí. "Podle předběžného šetření, které nám němečtí policisté poskytli, za nehodu plavidla naši lidé nemohou," řekl Miroslav Šefara, člen představenstva akciové společnosti ČSPL, které loď patří. Ztrátu za potopení plavidla odhadli rejdaři na několik milionů korun. Další zhruba čtyři miliony korun bude stát vytažení lodi. V rámci záchranných prací dnes začali plavci vyzvedávat 800 tun apatitu, který se používá na výrobu průmyslových hnojiv. Příjemce zboží, lovosická Lovochemie, má nyní rozhodnout, co bude s nákladem dál. Plavidlo se potopilo při nakládání apatitu. Na palubě byli v té chvíli tři lidé, nikdo z nich nebyl zraněn. Loď LABE 11 je dlouhá 80 metrů a široká 9,2 metru, její tonáž činí 1200 tun a byla stará asi 25 let.

Prezident Klaus se už přestěhoval do nové vily na Ořechovce

Prezident Václav Klaus má nový domov. Přestěhoval se do armádní vily na pražské Ořechovce. Rekonstrukce domu pro prezidenta ve Slunné ulici stála ministerstvo obrany asi 30 milionů korun. Vila pro Klause v pražské prominentní čtvrti totiž patří stále ministerstvu obrany. S Pražským hradem ministerstvo uzavřelo smlouvu o bezplatném pronájmu domu. Klaus ho dostal do užívání jako vrchní velitel ozbrojených sil. Ministerstvo obrany bude nadále platit údržbu a opravy domu, provozní výdaje by měla hradit prezidentská kancelář. Třípodlažní prvorepubliková vila z roku 1928 dříve sloužila k ubytovávání zahraničních návštěv. Od roku 2001 byl ale podle ministerstva obrany objekt prázdný. Klaus zatím společně s manželkou bydlel ve svém soukromém třípokojovém bytě v pražských Kobylisích. Po zvolení do čela státu loni v únoru si však oblíbil i letní prezidentské sídlo, zámek v Lánech na Rakovnicku. Klaus už bydlel ve státních vilách jako premiér a předseda sněmovny. Jeho předchůdce Václav Havel po většinu prezidentského období bydlel v soukromí, nejdříve v bytě na pražském nábřeží, později ve vile v Dělostřelecké ulici. Nyní bude současného a bývalého prezidenta dělit jen asi 500 kroků. Dělostřelecká ulice totiž Slunnou kříží.

Piloti z Náměště se na deset měsíců přesunou do Pardubic

Zhruba pětina personálu 22. letecké základny v Náměšti nad Oslavou se počátkem února přesune do Pardubic. Na vojenském letišti se totiž do listopadu budou opravovat vzletové a přistávací plochy. "Výluka však nebude bránit uspořádání dalšího britského-českého cvičení, které se uskuteční v září," řekl velitel 22. letecké základny Martin Hejra. Právě mezinárodní cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec) bylo největším úspěchem uplynulého výcvikového roku. Počátek roku byl na základně ve znamení inventur po reorganizaci letectva a pravidelného přezkušování pilotů. Od 12. ledna začal neomezený letecký výcvik. Oficiální punc získala od ledna i letecká záchranná a pátrací skupina, jejíž úkoly zatím plnili specialisté nad rámec pracovní náplně. Přes probíhající reformu se s úspěchem podařilo dokončit výcvik pilotů na bitevnících L-159. Byly však převeleny na základnu v Čáslavi. Mladí piloti nalétali v průměru 80 až 100 hodin, vycvičení méně. Základna nyní provozuje deset strojů L-39. Do dvou let by se do Náměšti měla přestěhovat vrtulníková základna z Přerova.

České firmy zřejmě budou v iráckém Bagdádu stavět rafinerii

Brněnská společnost Prokop Engineering a pražský Technoexport vyhrály výběrové řízení na výstavbu rafinerie v iráckém Bagdádu, řekli to jejich představitelé s tím, že kontrakt ještě musí schválit druhá strana. Hodnota smlouvy by se mohla pohybovat okolo jedné miliardy korun. Kontrakt je podle ředitele firmy Prokop Engineering Emila Prokopa těsně před podpisem. Mimo jiné jej musí schválit také vedení iráckého ministerstva ropy. Projekt rafinerie začne vznikat hned po podpisu příslušných smluv. "Výstavba rafinerie je naším hlavním projektem v Iráku. Od něj se mohou odvinout další, spojené například s výrobou benzinu," uvedl ředitel.

Irák minulý týden navštívil ministr zahraničí Cyril Svoboda s představiteli českých firem, které mají zájem o poválečnou obnovu země. Kromě zástupců Prokop Engineeringu a Technoexportu se mise účastnili i zástupci těžařského podniku Moravské naftové doly.

Novým předsedou České advokátní komory je Vladimír Jirousek

Novým předsedou České advokátní komory (ČAK) je Vladimír Jirousek. Bývalý místopředseda stojí v čele profesní organizace od Nového roku, kdy vystřídal ve funkci svého předchůdce Stanislava Balíka, informoval mluvčí komory Tomáš Přikryl. Třiapadesátiletý Jirousek pracuje v advokacii od roku 1974, kdy dokončil studia na Právnické fakultě UK. V orgánech komory působí od roku 1990. Česká advokátní komora sdružuje právníky působící v oblasti advokacie. Pořádá pro ně školení a organizuje advokátní zkoušky.

Soud bude řešit žalobu Bohdalové na vnitro kvůli evidenci StB

Jedna z nejznámějších českých hereček Jiřina Bohdalová se obrátila na soud s žalobou na ministerstvo vnitra. Nesouhlasí s tím, že se její jméno objevilo v oficiálních svazcích spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti, které před časem vnitro zveřejnilo. "Jde o žalobu na určení oprávnění evidence," potvrdila soudkyně Dagmar Stamidisová. Jednání je naplánováno na tuto středu. Ministerstvo vnitra zveřejnilo oficiální seznamy spolupracovníků StB loni na jaře. Bohdalová se v nich objevila pod krycím jménem Jaroslava. Vyjádření herečky se dnes ČTK nepodařilo získat. Již dříve ale v médiích opakovaně prohlásila, že cítí křivdu. "Teď když jsem ten seznam viděla, cítím se strašně. Jsem nevinná, cítím se ukřivděně," citoval herečku deník Blesk. Listu přiznala, že ji agenti StB kontaktovali začátkem roku 1959, tedy v době, kdy měla zavřeného otce. "Párkrát mi kvůli tomu volali," uvedla Bohdalová.

Atentát na Jiřího Pelikána není promlčen

Z atentátu na Jiřího Pelikána obžalovala státní zástupkyně nyní devětasedmdesátiletého Jana Ondrovčáka a o tři roky mladšího Františka Jehlíka, kteří podle ní jako šéfové odborů na ministerstvu vnitra na podzim 1974 o spáchání atentátu rozhodli. Bombový útok poté podle obžaloby provedli dva agenti, kteří oficiálně pracovali na československém velvyslanectví v Římě, nyní devětasedmdesátiletý Jaroslav Forst a devětapadesátiletý Milan Jelínek. Tato dvojice podle státní zástupkyně odeslala na Pelikánovu římskou adresu balíček s výbušninou z pošty v Miláně. Zásilka Pelikánovi dorazila 4. února. Zdála se mu ale podezřelá, a proto ji otvíral velmi opatrně. Z balíčku vyšlehl plamen, od kterého chytly záclony. Pelikánovi se ale nic nestalo. Podle státního zastupitelství nebylo zřejmě cílem akce Pelikána usmrtit, ale důrazně zastrašit, aby upustil od vydávání časopisu Listy, v němž kritizoval tehdejší politické špičky komunistického Československa. Výbušný balíček byl podle obžaloby zkonstruován tak, že mohl adresáta připravit o zrak či o prsty na rukou. Pelikán, který zemřel v červnu 1999 v Římě, ve svém oznámení na policii tvrdil, že ho československé tajné služby chtěly bombovým útokem donutit k tomu, aby se vystěhoval ze svého římského bytu. Byl totiž v domě, který patřil Vatikánu, a komunistickému režimu vadilo, že katolická církev přijala pod svou střechu člověka, který patřil v emigraci k vůdcům opozice.

Počasí

Meteorologové očekávají vydatné sněžení a silný vítr. Noc bude zatažená se sněžením, v nížinách mohou být přechodně i srážky smíšené. Teploty + 2 až -2 stupně. V úterý čekáme proměnlivou oblačnost se sněhovými přeháňkami, četnějšími v horských oblastech. Teploty -2 až +2 stupně, na horách 4 st pod nulou.