Zprávy Radia Praha

Vláda schválila bodovací systém hodnocení dopravních přestupků

Dva závažné dopravní přestupky mají stačit k tomu, aby řidič přišel o řidičské oprávnění. Vláda totiž schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který zavádí bodovací systém za porušování předpisů, sdělila ČTK mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová. Kdo bude mít dvanáct bodů, přijde na rok o řidičský průkaz a bude platit vysoké pokuty. V novele je znovu zavedena možnost zadržení řidičského průkazu a podrobně popsáno, jak může policie vozidlo znehybnit, aby řidič bez průkazu skutečně nemohl jezdit. Novela také podle Roubcové zvyšuje horní hranici sazeb za nejzávažnější přestupky.

Udělené body bude policie hlásit příslušným obecním úřadům. Pokud se řidič dopustí jedním skutkem více přestupků nebo trestných činů zařazených do bodového hodnocení, zaznamená příslušný obecní úřad počet bodů stanovených pro nejzávažnější z nich. Pokud řidič dosáhne dvanácti bodů, přijde o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly na doškolovací kurzy.

Sedm, tedy nejvíce bodů obdrží řidič, který řídil vozidlo pod silným vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně by bylo ohodnoceno i odmítnutí řidiče podrobit se na výzvu dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření. Řidiči budou podle novely současně platit vysoké pokuty ve správním řízení. U navržených prohřešků jsou pokuty v rozmezí od 25.000 do 50.000 korun. O řidičský průkaz by mohl řidič přijít až na dva roky. Ještě vyšší pokuty ale budou zřejmě platit řidiči vozidel s hmotností nad 7500 kilogramů a řidiči vozidel hromadné dopravy. Návrh počítá s částkou až 100.000 korun.

Šest bodů a pokuty od 10.000 do 20.000 korun dostanou řidiči například za řízení vozidla po požití alkoholu nebo návykové látky, za nezastavení při dopravní nehodě, neohlášení nehody, při které byl někdo zraněn nebo vznikla vysoká škoda.

Čtyřmi body a pokutou do 5000 korun má být ohodnoceno držení telefonu nebo jiného hovorového zařízení při řízení vozidla, překročení dovolené rychlosti o 20 a více kilometrů za hodinu v obci nebo o 30 a více kilometrů za hodinu mimo obec. Dále nezastavení na stopce, nezastavení vozidla před přechodem pro chodce v případech, kdy je řidič povinen tak učinit, nedání přednosti v jízdě a vjíždění na železniční přejezd v případech, ve kterých je to zakázáno.

Tři body a pokutu do 3000 korun podle novely dostanou řidiči, kteří překročí rychlost o méně než 20 kilometrů za hodinu v obci nebo o méně než 30 kilometrů za hodinu mimo obec. Za dva body má být nedovolená jízda po tramvajovém pásu, porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem nebo užít ochrannou přilbu, ale také převážení malých dětí bez autosedaček. Jeden bod by získali řidiči například za neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu a špatné osvětlení vozidla.

Chystaná novela umožní zřejmě také zvýšit pokuty pro neukázněné chodce z dosavadního maxima 1000 korun na trojnásobek. Novela také počítá s výměnou řidičských průkazů. Nové "evropské" průkazy mají mít podobu plastové karty s emblémem Evropské unie. Doplněny budou rozlišovacím znakem vydávajícího státu, v případě České republiky jsou to písmena CZ. Účinnost novely je navržena ke dni vstupu země do EU, tedy 1. května 2004.

Bohdalová byla v evidenci StB neoprávněně, vymazána ale nebude

Známá česká herečka Jiřina Bohdalová sice u soudu vyhrála spor s ministerstvem vnitra kvůli své evidenci v seznamech spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti, vymazána z ní ale nebude. Neexistuje totiž zákon, který by to umožnil. Advokát Bohdalové Josef Lžičař je připraven případ dotáhnout až k Ústavnímu soudu. Kauza by se tak mohla stát precedentem. "Ten zákon je tak nedokonalý, já sice jsem dokázala, že nejsem vrah, ale v materiálech budu mít, že jsem přece jenom vrah, tak tomu nerozumím," řekla novinářům po verdiktu herečka. Soudkyně pražského městského soudu Dagmar Stamidisová rozhodla, že evidence herečky v seznamech StB je neoprávněná. Uložit vnitru, aby Bohdalovou z evidence vymazala, však nemohla. Odvolala se na novelu zákona o zpřístupnění svazků StB. Vnitru ukládá, aby evidenci tajných spolupracovníků zveřejnilo, nehovoří ale o tom, co udělat s evidencemi neoprávněnými. Podle Lžičaře zřejmě bude u jména herečky hvězdička s odkazem na to, že vyhrála spor. Se zákonem, který neumožňuje výmaz z evidence, nesouhlasí ani ministr vnitra Stanislav Gross. "Mrzí mě, že jsme v situaci, kdy nás zákon prosazený poslanci proti vůli vlády i ministerstva vnitra nutí vést tento nesmyslný spor, který může zanechat velkou lidskou škodu," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Podotkl, že sněmovnu opakovaně na "nebezpečnou formulaci" zákona upozorňoval, ale bezvýsledně. Dodal, že osobně verdikt soudu vítá, protože si herečky jako člověka váží.

Právní zástupkyně ministerstva vnitra Eva Jíchová sama neví, jak v praxi naložit s verdiktem o neoprávněné evidenci. "Zatím nemáme k dispozici žádný pravomocný rozsudek, takže ta věc je otevřená," řekla. U soudu zatím podle ní skončilo deset až 15 případů, kdy lidé s evidencí svého jména nesouhlasili. Některé z procesů pokračují, některé již vnitro vyhrálo. Pouze v jednom případě zatím padl pravomocný verdikt o neoprávněné evidenci, a to u pražského vrchního soudu. "V tomto případě jsme ale podali dovolání k Nejvyššímu soudu," dodala. K pražskému vrchnímu soudu se dostane také spor s Bohdalovou, protože herečka se hodlá odvolat. Na dotaz novinářů, zda nebude kontaktovat kvůli problematickému zákonu některé poslance, uvedla, že to není špatný nápad. "To bych mohla, ale ještě se poradím s panem advokátem," dodala. Ministerstvo vnitra se proti verdiktu odvolávat nebude. Jíchová sama v závěrečné řeči uvedla, že při jednání oprávněnost evidence prokázána nebyla. Upozornila, že ministerstvo při sestavování seznamů vycházelo z archivních materiálů, které má k dispozici. "Nemůžeme ale zkoumat, zda je evidence oprávněná, to musí určit soud," vysvětlila. Podle Lžičaře soud rozhodl správně a v souladu se zákonem, ale ten je podle něj potřeba změnit. "Připadá mi absurdní, že by tato státní moc měla zachovávat něco, co je lživé a nepravdivé. Kdyby ten zákon zůstal v této podobě, znamená to, že čest a osobnost občana je statkem, kterého si stát neváží," prohlásil advokát. Zákon podle něj ukazuje špatnou práci a nedostatek úvah při jeho tvorbě. "Když někdo vyhraje spor, tak negativní následky, které mu neoprávněná evidence přinášela, by měly být do všech důsledků odstraněny," dodal Lžičař. Bohdalová se v evidenci StB ocitla v roce 1959, v době, kdy byl její otec ve vězení. Podle herečky ji agenti kontaktovali jen jednou. Chtěli po ní, aby jim donášela na kolegy herce Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Herečka se tehdy prý označila za nespolehlivou pro takovou práci a agenti jí dali za pravdu. Po schůzce podepsala prohlášení, že o ní nebude nikde mluvit. "Slib spolupráce s StB jsem ale nikdy nepodepsala," uvedla Bohdalová před soudem. A soudkyně jí dala za pravdu: "Svazek neodpovídal předpisu, podle nějž by měl být zařazen do evidence spolupracovníků..., a nebylo prokázáno, že by se (Bohdalová) zavázala jinak." Herečka si novinářům postěžovala, že jí zveřejnění seznamů loni na jaře velmi zkomplikovalo život. Začaly jí chodit anonymní dopisy, neznámí lidé jí i volali domů. "Jednou vzal telefon vnuk a dotyčný na něj řval: 'Vy udavačské svině.' To jsem se rozhodla, že to tak nemůžu nechat," uvedla herečka.

Policie v případu zříceného hotelu obvinila další dva lidi

Policie zahájila trestní stíhání proti dvěma vedoucím pracovníkům firmy Lostr, která je vlastníkem hotelu Oharka v Lounech. Část hotelu se 1. dubna 2002 zřítila. V troskách tehdy zahynulo šest Poláků, kteří přijeli do České republiky za prací. Pokud vyšetřovatel mužům odpovědnost za tragédii prokáže, hrozí jim za obecné ohrožení až desetiletý trest. Oba v té době měli na starosti technický úsek společnosti, řekl ČTK lounský policejní rada Pavel Csonka. V souvislosti s tragédií už jsou stíháni dva revizní technici, kteří měli podle policie provádět pravidelné revize elektrozařízení v hotelu, a provozovatel ubytovacího zařízení. Také oni mohou jít v případě prokázání viny až na deset let do vězení. Původně byl ze spáchání trestného činu podezřelý i další technik, jeho stíhání ale vyšetřovatel zastavil. Policie nyní postupně vyslechne 20 svědků, do měsíce chce vyšetřovatel předat spis na státní zastupitelství.

Zřícení části hotelu způsobila exploze elektrického ohřívače vody, který měl ucpaný pojistný ventil a vadnou elektroinstalaci. Voda v bojleru se kvůli tomu přehřála až o 236 stupňů Celsia. Nahromaděná pára a následná tlaková vlna roztrhla nádobu ohřívače na dvě půlky a vymrštila ji proti nosné konstrukci domu. Porušení předpisů odpovědných pracovníků vyšetřoval i inspektorát bezpečnosti práce, který už majiteli i uživateli hotelu vyměřil pokutu. Její výši zástupce inspektorátu odmítl zveřejnit. Organizaci hrozí v tomto případě sankce od 500.000 do jednoho milionu korun, u fyzické osoby je stanoven postih do výše tří měsíčních platů. Škodu, kterou způsobil výbuch, znalci odhadli na 2,3 milionu korun. Dalších 14,5 milionu korun bude majitel potřebovat na uvedení hotelu do původního stavu.

Vláda schválila zprávu o vyhodnocení povodní z roku 2002

Vláda schválila závěrečnou zprávu o vyhodnocení katastrofálních záplav v České republice v létě roku 2002. ČTK to řekla její mluvčí Anna Veverková. Materiál, který připravilo ministerstvo životního prostředí shrnuje posouzení příčin povodní a návrhy opatření, kterými by se měly následky možných dalších záplav zmírnit. Podrobné mapy popisující zaplavená území jsou podle dřívějšího vyjádření garanta zprávy Jaroslava Kinkora z ministerstva životního prostředí důležitým vodítkem pro majitele pozemků, investory a úřady. Ukázalo se totiž, že velká voda se v srpnu 2002 valila často úplně jinými cestami, než jaké předpokládaly staré záplavové plány. Osmdesátistránková zpráva, na které pracovalo půldruhého roku 15 institucí včetně Akademie věd, přišla na 80 milionů korun. V České republice už například podle ministerstva životního prostředí není prostor pro budování nových velkých vodních děl s protipovodňovou funkcí. Poslední přehradou, která by mohla ještě vzniknout, je kontroverzní protipovodňová nádrž v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Po povodních, které v srpnu roku 2002 Čechy katastrofálně zasáhly, sestavila ministerstva životního prostředí a zemědělství tým specialistů na přírodní protipovodňovou ochranu. Hledá metody, jimiž lze v krajině udržet vodu přirozenými způsoby. Změnila se také politika, podle níž stát rozděluje peníze na revitalizaci říčních systémů. Státní fond životního prostředí loni dotoval projekty upravující režim v celých malých povodích i v plné výši, naopak méně dal stát na výstavbu rybníků, které mají pro protipovodňovou ochranu menší význam.

Nejvyšší žalobkyně podala dovolání v Srbově vražedné kauze

Případ plánované vraždy novinářky Sabiny Slonkové nekončí. Kauzou se nyní bude zabývat Nejvyšší soud. Nejvyšší žalobkyně totiž podala dovolání proti rozsudkům nad bývalým generálním sekretářem ministra zahraničí Karlem Srbou a trojicí jeho spoluobžalovaných. "Nejvyšší státní zástupkyně podala dovolání ve prospěch i v neprospěch obviněných," řekla ČTK mluvčí zastupitelství Alena Blažková. Podle žalobkyně se pražský vrchní soud dostatečně nevypořádal s odvoláním českobudějovického státního zástupce. "Napadený rozsudek v rozporu se zákonem neobsahoval výroky, jimiž by bylo výslovně rozhodnuto o odvoláních státního zástupce podaných v neprospěch obviněných," uvedla Blažková. Tím podle ní soud vystavil obviněné stavu právní nejistoty, proto se žalobkyně dovolává i ve prospěch obžalovaných.

Za plánování vraždy novinářky byl Srba koncem října odsouzen k osmiletému vězení. Pražský vrchní soud označil za prokázané, že to byl Srba, kdo si u své přítelkyně Evy Tomšovicové vraždu objednal. Chtěl novinářce zabránit v tom, aby dále odhalovala podezřelý způsob, jakým nabýval majetek, který zřejmě pochází z úplatků. Tomšovicová dostala u soudu šest let vězení, vimperští podnikatelé Michal Novotný a Petr Volf, které na vraždu najala, šest a čtyři roky. Jiřímu Slavíkovi, který jim sehnal semtex, soud potvrdil podmínku.

Vrchní státní zastupitelství v Praze navrhlo dovolání kvůli trestům pro Srbu, Tomšovicovou a Novotného. Nelíbilo se mu, že je soud uložil pod hranicí zákonné sazby za vraždu, která stanoví minimálně desetileté vězení. Na otázku, zda nejvyšší žalobkyně návrh akceptovala a dovolala se také kvůli výši trestů, Blažková uvedla: "Nepřímo se to týká i trestů". Kromě této trojice, podala nejvyšší státní zástupkyně dovolání také kvůli Volfovi. S dovoláním se na Nejvyšší soud obracejí také obhájci Srby a Tomšovicové, kterým se zase tresty zdají příliš přísné. "Mám za to, že trest by mohl být nižší," řekl již dříve ČTK advokát Tomšovicové Vladimír Jiřena. Obhájce Srby Vít Široký již dovolání podal. "Myslím, že toto (odsouzení) je justiční omyl," prohlásil Široký po vynesení rozsudku. Pokud neuspějí u Nejvyššího soudu, obrátí se na Ústavní soud, případně i Evropský soud pro lidská práva.

Srba tvrdí, že si vraždu novinářky u Tomšovicové neobjednal. Jeho advokáti postavili obhajobu na zpochybnění věrohodnosti korunní svědkyně Tomšovicové. Tomšovicová, Volf a Novotný se v podstatě doznali, ale tvrdili, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu trojice najala vimperského recidivistu Karla Rziepela zvaného Citron. Rziepel ale vše oznámil policii. Srba, Tomšovicová a dalších sedm lidí čelí ještě obvinění z korupce kvůli zakázkám na ministerstvu. Kauza přípravy nájemné vraždy novinářky zasáhla nepřímo i vojenskou rozvědku, kde padaly hlavy na nejvyšších místech. Srba podle médií pro tajnou službu pracoval pod krycím jménem Salima.

Podle policie se dva poslanci dopustili přestupku

Předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) se podle policie dopustili přestupku. Spáchali ho údajně tím, že se v prosinci 2002 v televizním zpravodajství nelichotivě vyjádřili o duševním zdraví Lukáše Kohouta. Tento mladík čelí obvinění, že na státní útraty neoprávněně cestoval po celém světě. "Jelikož Karel Kühnl a Milan Urban jsou poslanci, tak užívají poslaneckou imunitu danou zákonem. Z tohoto důvodu nelze přestupek projednat," konstatuje se v policejním usnesení, které má ČTK k dispozici. Kühnl ČTK řekl, že ho policie v této záležitosti vůbec nekontaktovala. "Myslím si, že je chybou, když policie automaticky předpokládá, že bych se odvolával na imunitu," prohlásil. Připomněl, že podle přestupkového zákona si mohou zákonodárci vybrat, zda za spáchání přestupku zaplatí pokutu nebo ponechají řešení svého případu na imunitním výboru. Vyjádření ministra Urbana se ČTK zatím získat nepodařilo.

Kohout, který na politiky podal trestní oznámení, je sám stíhán za poškozování cizích práv a podvod. Podle policie za peníze sněmovny navštívil řadu vzdálených zemí, například Peru, Jihoafrickou republiku, Maledivy, Thajsko, Tunisko, Kolumbii a Venezuelu. Své výlety vydával za oficiální státní návštěvy a sebe za funkcionáře parlamentu, například za asistenta poslance ČSSD a bývalého předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana. Zákonodárci mají nyní takzvanou doživotní imunitu a také přestupkovou imunitu. Skupina senátorů koncem loňského roku navrhla tyto imunity omezit. Chtějí, aby například při dopravních přestupcích měli zákonodárci stejné postavení jako všichni ostatní občané. Druhá navržená změna počítá se zrušením takzvané doživotní imunity. Pokud nyní policie požádá sněmovnu nebo Senát o vydání některého člena a příslušná komora ho vydat odmítne, pak už nelze zákonodárce nikdy stíhat. Senátoři prosazují, aby poslanci a senátoři byli chráněni jen po dobu, kdy zasedají v parlamentu. Po vypršení mandátu by mohli být stíháni a souzeni. Senátní návrh na zrušení doživotní a přestupkové imunity však nebude mít v parlamentu snadnou cestu.

Klaus kvůli viróze zrušil cestu na ekonomické fórum do Davosu

Prezident Václav Klaus zrušil kvůli počínající viróze cestu na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu. ČTK to řekl Klausův mluvčí Petr Hájek. Klaus měl na tradiční setkání světových finančníků a politiků odletět ve čtvrtek odpoledne a v Davosu se měl zdržet do úterý. "Vzhledem k tomu, že se u prezidenta republiky projevily počáteční příznaky virózy, na doporučení ošetřujícího lékaře se rozhodl, že cestu do Davosu zruší," uvedl Hájek. Klaus podle něj stráví několik dní v klidu v domácím ošetřování na zámku v Lánech na Rakovnicku. Prezident je prý bez teplot a neužívá ani žádné léky. "Je to spíše preventivní rozhodnutí, aby se viróza během náročného programu nerozvinula," uvedl Hájek.

I během odpočinku v lánském zámku bude podle něj prezident v kontaktu se svou kancelář. Bude-li to potřeba, přijede za Klausem do Lán jeho osobní lékař Jan Haber. Třiašedesátiletý Klaus se po většinu svého dlouholetého působení v politice těšil dobrému zdraví. Lékařskou péči zatím vyhledával převážně kvůli úrazům ze sportu.

Loni v červenci ho však trápila angína. Lékaři mu nasadili antibiotika a byl hospitalizován na interní klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, aby se podrobil komplexnímu vyšetření. V nemocnici Klaus strávil asi týden. V srpnu se prezident necítil dobře po tenisovém utkání a do Všeobecné fakultní nemocnice přijel z Karlových Varů, kde trávil dovolenou. Nemocnici opustil druhý den. Po sérii vyšetření nepotvrdili lékaři žádné vážné onemocnění. Klausův předchůdce Václav Havel musel kvůli zdravotním problémům měnit svůj pracovní program několikrát. Havel trpí chronickou bronchitidou a také v současnosti si léčí zánět průdušek.

Prezident Klaus se měl v Davosu mimo jiné setkat se svými protějšky ze Švýcarska, Polska a Finska - prezidenty Josephem Deissem, Aleksandrem Kwašniewským a prezidentkou Tarjou Halonenovou. Klaus se již několikrát Světového ekonomického fóra zúčastnil. Letos poprvé měl do vyhlášeného vysokohorského střediska zavítat v nové funkci. Na tradičním setkání význačných národohospodářů, finančníků a politiků z celého světa měl Klaus také přednést příspěvky v rámci diskusních panelů nazvaných "Existuje světlo na konci evropského tunelu" a "Přemýšlení o tom, co bude po rozšíření EU". Připravené projevy podle mluvčího Hájka do Davosu posílat nebude. Klaus bude v Lánech pobývat bez manželky Livie, která odletěla do Spojených států. Klausová v Los Angeles mimo jiné zahájí výstavu Český filmový plakát 20. století a navštíví filmová studia v Hollywoodu.

Bývalí prezidenti mají dostávat 100.000 korun měsíčně

Bývalí čeští prezidenti mají dostávat měsíčně 100.000 korun. Polovina této částky má být rentou exprezidenta, zbývající část je určena na výdaje spojené s provozem jeho kanceláře. Senát se stejně jako loni Poslanecká sněmovna ztotožnil s vládní představou o finančním zajištění bývalé hlavy státu. Zákon se zatím bude týkat pouze Václava Havla. Ani senátoři tak nakonec nezměnili způsob výpočtu renty podle platu poslance. Zákon nyní dostane k podpisu Havlův nástupce Václav Klaus.

Další pomoc lidem postižených povodněmi v roce 2002

Praha 5 dostala od ministerstva pro místní rozvoj další část dotace z povodňového fondu. Částku ve výši zhruba sedmi milionů korun rozdělila žadatelům o příspěvek, kteří nebyli uspokojeni z přidělené první části dotace. "Bohužel, tyto prostředky stát vyplácí nárazově. My je dostáváme také nárazově a lidé nejsou moc spokojeni, že nedostávají celou částku najednou, ale po kouscích," řekl novinářům starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Praha 5 dostala z povodňového fondu loni 18 milionů korun. To je podle starosty asi 40 procent z částky, kterou by městská část potřebovala na likvidaci povodňových škod. "Přeci jenom je to už dlouhá doba od povodní, stále se to vleče a my bychom to chtěli mít už vyřízené," dodal Jančík. Prahu 5 ve srovnání s jinými částmi metropole poškodily předloňské záplavy málo. Radnice vyčíslila povodňové škody na 60 milionů korun. Velká voda zalila především sklepy domů u Vltavy a zničila 25 obecních bytů.

Český trh logistických realit dominuje střední Evropě

Česká republika si mezi středoevropskými zeměmi vede nejlépe na trhu logistických nemovitostí. V celoevropském měřítku jí patří páté místo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cushman&Wakefield Healey&Baker (C&W/H&B), která je jedním z předních světových poradců v oboru nemovitostí. Za atraktivní distribuční lokalitu je Česko považováno především díky snadnému přístupu a cenám. Nejvyspělejším regionem ve střední a východní Evropě na trhu nemovitostí sloužících k logistickým a distribučním účelům je Praha. Město těží z toho, že je spojnicí mezi Berlínem a Záhřebem. C&W/H&B navíc očekává, že s rozšířením Evropské unie se doprava ještě více zrychlí.

Z celoevropského hodnocení vychází nejlépe Belgie, která si udržuje pozici optimální lokality pro provozování distribučních činností. Druhé místo patří Francii a třetí pozice připadá Německu. Česká republika je pátá, hned za Nizozemskem. Z ostatních přistupujících zemí je Polsko šesté a Maďarsko osmé. Navzdory slabému hospodářskému růstu v Evropě vykázal průmyslový a distribuční trh s nemovitostmi dobré výsledky a v průběhu roku 2003 se stabilizoval, zhodnotila C&W/H&B. Na straně poptávky zůstávají nejaktivnějšími subjekty maloobchodníci a společnosti poskytující logistické služby, následováni automobilkami a ostatními výrobci.

Podle průzkumu C&W/H&B klesaly ceny nájmů za distribuční plochy v Evropě za posledních pět let zhruba o 1,5 procenta ročně. V posledních dvou letech bylo snížení rychlejší, ale na konci roku 2003 se trend otočil a ceny začaly mírně stoupat. V České republice nájmy u nemovitostí určených k distribuční činnosti klesly od roku 2001 do 2003 o 2,7 procenta. Například v Praze nájmy činily kolem 60 eur za metr čtvereční ročně. Cena půdy se zavedenou základní infrastrukturou v nejlepších lokalitách dosahovala zhruba 34 eur za metr čtvereční ročně, uvedla C&W/H&B.

Policisté podezřívají muže ze Slovenska z pokusu o vraždu

Osmačtyřicetiletého muže ze slovenského Martina podezřívají policisté, že se pokusil v úterý odpoledne na autobusovém nádraží v Šumperku zavraždit o pět let mladšího muže. Po předchozí hádce jej pobodal a vážně zranil, řekla ČTK tisková mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Obviněný podle ní popíjel v nádražní restauraci s poškozeným a čtyřicetiletou ženou. Trojice se začala hádat a jejich rozepře vyvrcholila na autobusovém nádraží, kde obviněný po vyhrůžce "já tě zabiju", bodl poškozeného dvakrát nožem do hrudníku a do krku, uvedla mluvčí. "Způsobil mu vážná poranění vyžadující chirurgický zákrok s následnou hospitalizací. K zadržení obviněného byla využita zásahová jednotka. Krátce před třetí hodinou ranní byl zadržen v uzamčeném pokoji ubytovny v Šumperku," prohlásila Bednarčíková. Doplnila, že motiv činu je předmětem dalšího šetření. O podání podnětu na krajské státní zastupitelství na vzetí obviněného do vazby bude rozhodnuto po provedení procesních úkonů, uvedla mluvčí.

Jan Burian vydal dvojalbum a chystá se oslavit vítězný únor

Písničkář Jan Burian na sklonku loňského roku udělal inventuru svých starších dosud nevydaných písní a natočil pouze za doprovodu piana dvojalbum Blues 4. kategorie/Božskej klid. "Jsou to dvě svébytné desky. Na první jsou juvenilie, které jsem napsal v 70. letech, a druhá evokuje atmosféru první poloviny 80. let," řekl Burian ČTK. K tématům z doby normalizace se písničkář hodlá vrátit také v pořadu Vítězný únor Jana Buriana, který je založen právě na písních z nového dvojalba a bude mít premiéru 19. února. Burianovým cílem není sentimentálně vzpomínat na staré časy. Chce zábavným způsobem připomenout zejména mladším posluchačům některé své dnes již téměř neuvěřitelné a přitom nezapomenutelné zážitky.

"Řeč bude třeba o tom, co to byl tuzex nebo železná neděle a jak se musel člověk snažit, aby dostal pomeranče," přiblížil písničkář, který odmítá přisuzovat pořadu politický podtext. Pro uvedení svého pořadu si Burian vybral podle vlastních slov stylově klub U kaštanu v pražském Břevnově, ve kterém byla založena sociálnědemokratická strana. Kromě pohledů do dob nedávno minulých se však Burian věnuje také tvorbě nových písní. Jako dárek k narozeninám si loni na jednom z koncertů živě nahrál desku Drtivé jistoty s texty dánského básníka Benny Andersena. Album si posluchači mohou zadarmo stáhnout z písničkářovy internetové stránky www.janburian.cz.

"Jsem už delší dobu propagátorem akce Kopírování zachraňuje hudbu," vysvětlil Burian. Svým náročnějším příznivcům desku prodává s originálním obalem, který písničkář opatřil pořadovým číslem a vlastnoručním podpisem, podobně jako tomu bývá u bibliofilií.

Basketbalistky USK Praha hladce prohrály v Jekatěrinburgu

Basketbalistky USK Praha na půdě favorizovaného Jekatěrinburgu nepřekvapily a prohrály ve svém jedenáctém vystoupení v Evropské lize 46:76 (24:47). Ruský tým zvítězil posedmé za sebou a upevnil si vedoucí postavení v základní skupině A. Vysokoškolačky naopak prohrály počtvrté v řadě a na vítězství v prestižní soutěži čekají od konce listopadu. Po čtvrtku mají bilanci dvou výher a devíti porážek.

Počasí:

Čtvrtek má být oblačný, místy sněhové přeháňky, postupně se ale může i vyjasnit. Teploty -8 až -4 stupně, na horách 11 pod nulou.