Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Miloš Kužvart se vzdal nominace na evropského komisaře

Poslanec ČSSD Miloš Kužvart se vzdal kandidatury do Evropské komise, kterou začátkem února schválila česká vláda. Kužvart ČTK řekl, že v posledních týdnech bylo jeho jmenování do bruselské exekutivy zpochybňováno, zejména ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Kužvart tak oficiálně potvrdil informace, že již ráno na klubu ČSSD oznámil svoji rezignaci, protože necítí podporu vlády. Rozruch způsobil především fakt, že krátce poté zkolaboval premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, který Kužvarta navzdory odporu menších koaličních partnerů i opoziční ODS prosadil. Napevno s Kužvartem počítala i Evropská komise, jejíž předseda tento týden přidělil nováčky z přistupujících zemí k současným komisařům. Kužvart měl spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davidem Byrnem.

Některá prohlášení šéfa české diplomacie podle Kužvarta poškozují pozici České republiky v zahraničí, a to nemíní připustit. "Po středečním přiřazení jednotlivých resortů v Evropské komisi nově nastupujícím komisařům se místopředseda vlády a ministr zahraničí Cyril Svoboda vyjádřil ve smyslu, že 'protlačit někoho partajní lopatou je v Evropské unii platné jako mrtvému zimník'. Toto prohlášení poškozuje Českou republiku jako celek," řekl Kužvart ČTK. Uvedl, že takové znevažování republiky nemíní připustit. Svoboda podle něj nemá právo zpochybňovat rozhodnutí vlády. "I v zahraničí takové výroky vzbuzují údiv. Proto se k dnešnímu dni vzdávám kandidatury na člena Evropské komise. V žádném případě tento můj krok není dán mými osobními pocity," prohlásil Kužvart.

"Minimální podpora v posledních týdnech ze strany stálé mise v Bruselu nebo ministra zahraničí ukazovala, že na rozdíl od jiných kandidátských zemí zde nemohl nastupující komisař počítat s podporou, kterou potřebuje," prohlásil Kužvart. K tomu prý nemohl mlčet. Na dotaz ČTK, zda jeho rozhodnutí vzdát se kandidatury do komise také nesníží důvěryhodnost České republiky, Kužvart řekl: "Určitě to není věc, která by mi dělala radost, ale mám za to, že dojde k menšímu snižování vážnosti České republiky, že nebude neustálé zpochybňování usnesení české vlády. To je mnohem škodlivější," prohlásil. Původně se měl kvůli budoucímu angažmá v Bruselu vzdát poslaneckého mandátu, nyní ale v parlamentu zůstane.

EK vzala na vědomí Kužvartovu demisi, chce nového kandidáta

Evropská komise vzala s politováním na vědomí demisi českého nominovaného komisaře Miloše Kužvarta. Sdělila, že bude s českou vládou o situaci jednat a očekává rychlé jmenování nového kandidáta. "Je to politováníhodné, ale respektujeme jeho rozhodnutí. Předseda Romano Prodi projedná tuto situaci v příštích dnech s českým premiérem Vladimírem Špidlou," sdělil ČTK mluvčí EK Reijo Kemppinen. Prodi podle něj "očekává, že dostane alternativní návrh od české vlády co nejdříve". Vedení EK bylo podle Kemppinena v kontaktu s českou vládou. "Nyní je už jasné, že pan Kužvart se vzdal svého postu," uvedl v narážce na několik hodin dohadů o Kužvartově demisi.

Podle dalšího z mluvčích EK se nestalo nic nenapravitelného, protože český kandidát ještě neprošel slyšením v Evropském parlamentu a nebyl jím potvrzen; mělo by být tudíž snadné ho rychle nahradit. Komisař David Byrne, ke kterému měl být Kužvart přiřazen, podle téhož zdroje "s radostí uvítá kteréhokoli českého komisaře". Z tohoto výroku vyplývá, že ať Praha jmenuje kohokoli, bude na šest měsíců spřažen s tímto komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů.

Celkově převládají velmi udivené, ba pobavené reakce. Oslovení se v anonymních odpovědích pozastavují nad tím, co se v Praze děje; mají za to, že tyto kotrmelce vůbec neslouží dobré pověsti České republiky těsně před vstupem do EU. "To nám to s Čechy pěkně začíná," smál se jeden z vyšších úředníků zapojených do procesu nominace a rozdělování komisařů. Kam jeho paměť sahá, uvedl, se nikdy nestalo, aby vláda jmenovala svého člověka do vysoké bruselské funkce, ten se přijel představit a pak si to rozmyslel. U vstupující země to zaráží ještě víc.

Podle jiného zdroje je "dosti smutné" sledovat, jak Praha promrhává politický kapitál, kterého dosáhla v jednání o vstupu do EU. Kužvart neudělal v Bruselu tento týden valný dojem, ale stejně nezkušeně působili nově jmenovaní komisaři i dříve. Nyní je třeba se snažit zachránit, co se dá, a to tím, že vláda jmenuje rychle osvědčeného člověka. Bruselské zdroje dlouhodobě sázely na ministra zahraničí Cyrila Svobodu a ještě častěji na bývalého vyjednávače a státního tajemníka Pavla Teličku, nyní velvyslance při EU.

Politiky Kužvartova rezignace překvapila, očekávají jednání

Velmi překvapené byly první reakce politiků na to, že se poslanec Miloš Kužvart rozhodl nekandidovat na post komisaře Evropské komise. Někteří neváhají hovořit o ostudě, kterou Česká republika utržila na mezinárodním poli. Podle představitelů parlamentních stran je nyní nutné jednat o novém kandidátovi. V Bruselu už totiž rozdělili nováčky z přistupujících zemí k současným komisařům na půlroční stáž. Za velice nepříjemnou má situaci i prezident Václav Klaus. "Jde o selhání nominačního procesu ve vládě a jde také o selhání vládního kandidáta," tlumočil Klausovo stanovisko mluvčí Hradu Petr Hájek. Dodal, že podle Klause poškodí rezignace ČR a oslabí pozici země v Evropské unii.

"Je to definitivní? Skutečně?," byla první reakce předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Ten pak Kužvartův krok označil za nedospělý a neodpovědný. Vyloučil zásadně, že by na vzniklé situaci měl svůj podíl i ministr zahraničí a lidovec Cyril Svoboda. "To je jen zástupný argument," dodal. Premiér, který po náhlém kolapsu musel vyhledat lékařské ošetření, prostřednictvím své mluvčí Anny Veverkové vzkázal, že Kužvartovo rozhodnutí bere na vědomí a bude třeba dalších jednání.

Předseda US-DEU Petr Mareš připomněl, že unionisté říkali, že za Kužvartovu nominaci nese odpovědnost ten, kdo ho navrhl. Při hledání nového kandidáta je podle něj třeba mít na zřeteli i schopnost takového člověka jednat na "kvalitní diplomatické úrovni tak, aby ty škody napravil". Dodal, že nyní by se nemělo hledět na stranickou příslušnost kandidáta.

Kužvart si za svůj dnešní krok vysloužil i kritiku ve své mateřské ČSSD, například ministr průmyslu Milan Urban jeho rezignaci přivítal a prohlásil, že Kužvart lidsky selhal. Místopředseda ČSSD a ministr Zdeněk Škromach předpokládá, že vláda by se měla na novém kandidátovi shodnout poměrně rychle, během týdne čtrnácti dnů. Na dotaz, koho by on rád viděl jako zástupce ČR v EK, přímo neodpověděl, řekl ale, že favorita má a že je to žena.

Místopředseda ODS a lídr kandidátky ODS do Evropského parlamentu Jan Zahradil označil současnou situaci za ostudu České republiky. "To, že tady byl kdosi nasazen na jeden z velmi významných evropských postů a poté tu nominaci stahuje, to je signál, který v Bruselu přehlédnout nelze. ČR si velmi silně nařízla větev ještě před vstupem do EU," řekl. Koaliční vláda podle Zahradila poškodila národní zájmy České republiky. Opoziční ODS očekává, že premiér Špidla se nezachová tak, jako v Kužvartově případě a nebude za každou cenu protlačovat svého kandidáta. Zahradil si myslí, že je v tuto chvíli ohrožena důvěryhodnost předsedy vlády Špidly, který není schopen provádět smysluplnou personální politiku.

Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf má Kužvartův krok za selhání vládní komunikace. "Já si myslím, že je potřeba přejít ke komunikaci. V desetimiliónovém národě se nepochybně najdou lidé, kteří jsou schopni důstojnou formou tuto zemi zastupovat a hájit," poznamenal.

Premiér Špidla opustil nemocnici, bude pár dní odpočívat doma

Premiér Vladimír Špidla, který v pátek ve sněmovně zkolaboval, před polednem opustil nemocnici. Lékaři mu doporučili, aby pár dní doma odpočíval. "Pan premiér je doma a spí," řekl ČTK po poledni jeho poradce Václav Svoboda. Špidla zatím zrušil program na příští tři dny. Dvaapadesátiletému Špidlovi se udělalo náhle špatně, kdy se účastnil jednání poslaneckého klubu ČSSD. Hned na místě a potom v sanitce ho ošetřili sněmovní lékaři a lékaři rychlé záchranné služby. Když mu lékařka změřila tlak a EKG, podstoupil další vyšetření v nemocnici. Podle dosavadních informací postihla premiéra náhlá nevolnost, prý nejde o nic vážného. Nyní si musí hlavně odpočinout a zvolnit pracovní tempo, které bývá u Špidly velmi hektické. Žádný oficiální program na víkend podle internetových stránek vlády v plánu neměl.

Premiér se dosud těšil dobrému zdraví, byl pověstný svým zdravým životním stylem, časným vstáváním a pravidelným během. Mnozí ale soudí, že to s běháním po ránu po několika hodinách spánku někdy přeháněl. "Já má pocit, že režim pana premiéra, kdy každé ráno běhá, je opravdu hodně náročný," řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Špidla podle něj po čtvrtečním jednání klubu ČSSD, které se protáhlo do pozdního večera, ještě odjel na ples Sdružení Rakušanů na Žofín. Zaorálek odhadl, že předseda vlády spal tak tři hodiny, pak si šel zaběhat a vyrazil do sněmovny, kde se mu udělalo špatně při jednání klubu ČSSD. Zaorálek si myslí, že příčinou Špidlovy nevolnosti rozhodně nebylo vyjádření budoucího českého eurokomisaře Miloše Kužvarta. Kužvart údajně hrozil tím, že se nominace vzdá, protože necítí dostatečnou podporu kabinetu.

ČR není podle hejtmanů připravena na čerpání peněz z EU

Česká republika podle hejtmanů není připravena na čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie. "Centrální orgány státní správy nenastavily pravidla čerpání pomoci z EU, chybí potřebné dokumenty a peníze na spolufinancování jednotlivých projektů," řekl hejtman kraje Vysočina František Dohnal po zasedání Asociace krajů ČR. Ve státním rozpočtu chybí peníze na projekty pro strukturální fondy, peníze nemají ani jednotlivé kraje. "Budeme tlačit státní orgány, aby finance našly a hlavně dopracovaly jednotlivé dokumenty," uvedl Dohnal. Na dotaz ČTK, zda by letos kraje mohly dostat nějaké peníze ze strukturálních fondů, tři ze čtyř hejtmanů odpověděli ne. Optimistou byl pouze Dohnal. Ústecký hejtman Jiří Šulc, olomoucký Jan Březina i jihočeský Jan Zahradník se domnívají, že v roce 2004 bude Česko do unie pouze přispívat a nic nedostane. Podstata problému podle Březiny tkví v tom, že krajské samosprávy dosud neznají podmínky pro vypsání zejména grantových schémat, která jsou jedním z pilířů regionálních operačních programů.

Hejtmani se na páteční schůzce shodli, že programy pro čerpání peněz z EU v letech 2007 až 2013 budou regiony připravovat samostatně bez ohledu na centrální státní orgány. "Předpokládám, že dojde ke střetu s jednotlivými resorty, které by rády měly ve své režii i toto období," uvedl Březina. Samostatná příprava krajů umožní činit rozdíly mezi jednotlivými regiony. To, co potřebuje Jihočeský kraj, nemusí chtít Ústecký a podobně. Regiony samostatně předkládají své programy i jinde v Evropě, vysvětlil Březina. Mezi přistupujícími zeměmi do EU je na tom Česko z hlediska přípravy na čerpání peněz ze strukturálních fondů EU podle hejtmanů velmi špatně. "Připravenější jsou Poláci, Slováci a další," dodal Březina.

ČR by měla v letošním roce do rozpočtu Evropské unie odevzdat asi 19,3 miliardy korun. Získat může až 24,8 miliardy korun. Přes devět miliard dostane od EU jako kompenzaci a může je použít na cokoli. Ke zbylým 15 miliardám však musí předložit a uskutečnit dostatek kvalitních projektů a sehnat k nim peníze na spolufinancování. Peníze z Bruselu jsou podmíněny dostatkem kvalitních projektů a odborníci se shodují, že 100 procent peněz Česko určitě nevyužije. Například Rakousko v prvním roce po vstupu do unie nezískalo z evropských fondů téměř nic. Někteří ekonomové odhadují, že ČR v prvním roce získá asi 80 procent, tedy 20 miliard korun.

Registry pacientů asi budou dál fungovat, sněmovna přijala zákon

Registry, v nichž stát shromažďuje údaje o zdraví obyvatel, budou zřejmě dál fungovat. Poslanci v pátek schválili novelu, která by to měla umožnit. Normu ale nyní ještě posoudí prezident. Pokud ji podepíše, nabude účinnosti dnem vyhlášení. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Josefa Janečka by to mohlo být v březnu. Poslanci schválili novelu i s pozměňovacími návrhy Senátu. Znamená to, že v registrech nebudou uvedena jména a adresy lidí, kterých se údaje týkají. I tak v nich ale jako identifikační znak zůstane rodné číslo. Registry dříve fungovaly na základě nižších právních předpisů, což ale od ledna není možné. Vzhledem k tomu, že do konce loňského roku se novelu nepodařilo schválit, vydala ministryně zdravotnictví Marie Součková vyhlášku, která měla existenci registrů na přechodné období umožnit.

ČLK vyzvala lékaře, aby neposílali hlášení do registru

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala lékaře, aby neodesílali hlášení s osobními údaji pacientů do registru na ministerstvo zdravotnictví. Měli by je zadržet do doby, než bude situace upravena zákonem. Sdělil to prezident ČLK David Rath. Podle něj ministerská vyhláška, která hlášení upravuje, je v rozporu se zákonem. Novelu zákona právě v pátek schválila Poslanecká sněmovna a nyní se čeká na podpis prezidenta. "Lékaři dodržováním vyhlášky o předávání informací do registru se vystavují nebezpečí trestního stíhání a postihu ze strany Úřadu na ochranu osobních údajů," řekl. Komora se proto obrátila na premiéra Vladimíra Špidlu dopisem, v němž ho žádá, aby ministryni Marii Součkové přikázal vyhlášku zrušit. Součková ČTK řekla, že sbíraná data poskytují nezbytné informace o zdravotním stavu pacienta. "Data do národních registrů není možné ani rozumné zadržovat, protože by mohlo dojít k vážnému poškození zdraví pacientů." Součková uvedla, že požádala premiéra o souhlas k výjimce při projednávání vyhlášky a ten tak učinil.

Poslanci pro omezení obchodu s kradeným zbožím v zastavárnách

Obchodování s kradeným zbožím v zastavárnách má být do budoucna obtížnější. Přispět k tomu má novela živnostenského zákona, která nutí pracovníky zastaváren zjišťovat totožnost jejich klientů. Příslušnou novelu, kterou poslancům s drobnými změnami vrátil Senát, schválila sněmovna. Zákon musí ještě podepsat prezident republiky. Novela má zlikvidovat podílnictví zastavárníků na prodeji ukradených věcí. Zastavárny se podle předkladatelů mohou velice snadno změnit v místo laciného vykupování kradených věcí pod zástěrkou zástavní činnosti. Jako odbytiště kradeného zboží podle nich mohou sloužit především zastavárny s nepřetržitým provozem.

Novela výrazně zvyšuje sankce za neplnění povinnosti provozovatelů zastaváren zjišťovat totožnost klientů. Živnostenský úřad bude moci udělit pokutu až do výše jednoho milionu korun. Zástavní právo vzniká uzavřením písemné zástavní smlouvy mezi podnikatelem a vlastníkem věci nebo jeho zástupcem, oprávněným cizí věc zastavit. Smlouva by měla obsahovat údaje identifikující zástavního dlužníka, aby své právo k zastavené věci mohl doložit při jejím vyplacení. Podle předkladatelů je v Praze kolem 1800 zastaváren, které poskytují své služby v nepřetržitém provozu.

Sněmovna rozhodla, že výjimka pro stavbu jezů na Labi nebude

Poslanecká sněmovna souhlasila s horní komorou a zamítla v zákoně o vnitrozemské plavbě výjimku pro stavbu jezů na Labi. Záměr postavit jezy kritizovalo ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace. Ekologové tvrdí, že by se stavba dotkla ohrožených druhů rostlin a živočichů, které se vyskytují v doprovodných ekosystémech řeky, a nenávratně by poškodila unikátní říční nivu. Poslanec Jaromír Schling, který výjimku do zákona prosazoval, doufá, že i přes rozhodnutí sněmovny budou nakonec jezy na Labi stát, a umožní tak další rozvoj vnitrozemské plavby. "V územním řízení, které bude nepochybně na žádost Ředitelství vodních cest zahájeno, bude třeba získat výjimku od ministerstva životního prostředí," naznačil další postup Schling.

Dva jezy na dolním toku Labe, o jejichž stavbu se řadu let vedou spory, podle ministerstva dopravy určují výkon celé vodní dopravy v Česku. Desetiletá příprava výstavby jezů podle návrhu ministerstva v současnosti již ohrožuje samotnou existenci vodní dopravy v ČR. Ministerstvo životního prostředí nedávno výstavbu jezů nepovolilo, proti jsou i ekologové. Stavba je podle některých studií ekonomicky neodůvodněná a je v rozporu s mezinárodními závazky České republiky, tvrdí ekologové. Na druhou stranu se ale Česko zavázalo, že bude budovat vodní cestu tak, aby byla využitelná pro evropskou dopravu, zdůraznilo ministerstvo dopravy.

V případě, že se stavbu jezů podaří prosadit, výrazně vzroste objem zboží přepravovaného po vodě. V posledních letech se po vodě v tuzemsku přepraví kolem jednoho až 1,6 milionu tun zboží. Loni především kvůli nízkému stavu vody klesla přeprava předběžně o 43 procent na 964.000 tun. V případě výstavby jezů by objem nákladní vodní dopravy mohl vzrůst na dva miliony tun v roce 2005 a postupně na 2,8 milionu tun v roce 2010 a až 3,1 milionu tun v roce 2015, odhaduje ministerstvo.

Obcím může v majetkových sporech pomáhat úřad, rozhodla sněmovna

Obce by se brzy mohly od státu dočkat bezplatné právní pomoci ve sporech o majetek. Sněmovna totiž přehlasovala senátní veto a znovu schválila novelu, podle níž by se mohl těchto sporů ujmout Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Novelu nyní posoudí prezident. Politici se na její přípravě shodli již loni v červenci. Bezprostředním podnětem se staly soudní spory, kterými se František Oldřich Kinský domáhá navrácení rodového majetku. Podle některých názorů jde o majetek v hodnotě zhruba 40 miliard korun. Kinští o něj přišli po válce na základě Benešových dekretů.

Kinského advokát Jaroslav Čapek v úterý rozeslal všem poslaneckým klubům dopis, v němž zákonodárce před schválením novely varoval. "Pokud schválíte zákon..., přispějete, ať vědomě, či nevědomě, k destrukci ústavního principu rovnosti," napsal. Také senátoři novele vytýkali hlavně to, že novela staví různé subjekty do nerovného postavení. Čapek uvedl, že pokud ji poslanci schválí, je i Kinský připraven požádat stát o pomoc při vedení soudních pří. "Pokud mu bude požadovaná pomoc odmítnuta, obrátí se nejprve na Ústavní soud...a následně na mezinárodní instituce," napsal poslancům.

Václav Klaus podepsal zákon, který ulevuje kamionům na silniční dani

Autodopravci budou budou mít úlevy na silniční dani pro kamiony. Novelu příslušného zákona podepsal prezident Václav Klaus, sdělil ČTK ředitel jeho tiskového odboru Petr Hájek. Novými úlevami se autodopravcům sníží náklady, které od ledna vzrostly kvůli vyšší spotřební dani na naftu a vyšším cenám dálničních kupónů. Autodopravci novelu zákona přivítali. Mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix již dříve řekl, že se tak podařilo úspěšně dovést do konce jednání, která Česmad zahájil loni na podzim poté, co sněmovna zvýšila spotřební daň z pohonných hmot. Loni na podzim dopravci kvůli rostoucím nákladům hrozili protesty. Nakonec se však s premiérem Vladimírem Špidlou dohodli na kompenzaci formou nižší silniční daně.

Peter Struck ocenil české přípravy na misi v Afghánistánu

Německý ministr obrany a poslanec Spolkového sněmu Peter Struck v Praze ocenil, s jakou vážností poslanci diskutují o vyslání českých vojáků do mise v Afghánistánu. Hovořil také o situaci v Iráku a evropské bezpečnostní politice. Řekl to po jednání s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Struck se už ve čtvrtek setkal s ministrem obrany Miroslavem Kostelkou, v pátek ráno jej přijal i prezident Václav Klaus. S německým ministrem se měl setkat také premiér Vladimír Špidla, zabránila mu v tom ale náhlá zdravotní indispozice.

Struck řekl, že pokud to bude potřeba, je Německo ochotno nasadit v Afghánistánu své speciální síly do protiteroristické operace Trvalá svoboda, které velí Američané. Němci se nyní silně angažují v rekonstrukci Afghánistánu a vyslali své vojáky do operace ISAF pod velením Severoatlantické aliance. Ministr Kostelka uvedl, že se Struckem diskutovali i o možném převzetí části operace v Iráku Severoatlantickou aliancí. Struck ale možnost německé přítomnosti v zemi podmínil zvolením irácké vlády, aby se tam mohlo silněji angažovat celé mezinárodní společenství.

Předseda sněmovny Zaorálek po setkání se Struckem prohlásil, že diskutovali především o společné evropské zahraniční a obranné politice. "Pro Evropu je dnes nesmírně důležité, aby se i ve věcech zahraniční a bezpečnostní politiky postavila na vlastní nohy. Bylo by spíše neštěstím a chybou, pokud bychom té příležitosti po 50 letech od války nevyužili," uvedl. Německý ministr připomněl, že obě země nyní rekonstruují a zmenšují své armády tak, aby byly schopny vyrovnat se s hrozbami mezinárodního terorismu a použití zbraní hromadného ničení.

William Cabaniss: Reforma české armády se ubírá správným směrem

Reforma české armády, která má být v budoucnu profesionální, menší a mobilnější, se ubírá správným směrem. Po návštěvě sídla generálního štábu české armády to prohlásil americký velvyslanec v Praze William Cabaniss. Ocenil také výjimečné úsilí, které Česká republika vyvíjí v boji se světovým terorismem, především působení českých vojáků například v Kosovu a Basře. "Česká republika je vzorem pro kandidáty na členství v NATO. Velmi se těším na oslavy pátého výročí vstupu vaší země do Severoatlantické aliance, které se blíží," uvedl Cabaniss. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka řekl, že česká a americká armáda úzce spolupracují v mnoha oblastech, a proto byla dnešní návštěva nového velvyslance velmi důležitá. Za jednu z nejdůležitějších oblastí spolupráce považuje pomoc Američanů při vzdělávání českých vojáků.

Reforma počítá s tím, že česká armáda bude mít v budoucnu 35.000 profesionálů. Základní vojenská služba skončí závěrem letošního roku. Ve stejnou chvíli bude zrušena i civilní služba. Armáda se bude v rámci Severoatlantické aliance soustřeďovat na některé odbornosti, například na boj s následky použití zbraní hromadného ničení, na vojenské zdravotnictví a na pasivní sledovací systémy. Tuto specializaci považují za rozumnou také Američané, uvedl Cabaniss.

Pražská komorní filharmonie zahraje v Bruselu a v Japonsku

Pražská komorní filharmonie vystoupí v sobotu 21. února v Bruselu. Koncert je součástí sezony v sále Palais des Beaux-Arts. Hudbu Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka přednese s orchestrem jeho šéfdirigent Jiří Bělohlávek, sólistou je houslista Ivan Ženatý. "Od neděle pak následuje pod vedením Jiřího Bělohlávka čtvrté turné po Japonsku, které skončí 7. března," řekla ČTK mluvčí tělesa Tamara Pižlová. Během koncertů v šesti městech mají s Pražskou komorní filharmonií účinkovat dva japonští sólisté a český violoncellista Jiří Bárta. Na programech je vedle české hudby také Glinkova, Chopinova, Beethovenova a Čajkovského tvorba.

Ondřej Trojan se s částí filmového štábu chystá na předávání Oscarů

Již ve středu odletí do Los Angeles na slavnostní ceremoniál 76. ročníku předávání cen Oscar filmový režisér Ondřej Trojan. Jeho snímek Želary byl nominován na cenu Americké filmové akademie v kategorii cizojazyčných filmů. Režiséra Trojana na cestě na ceremoniál předávání Oscarů doprovodí jeho manželka, herečka divadla Sklep Barbara Trojanová. Součástí české výpravy bude dále představitelka hlavní role Aňa Geislerová, producentka Helena Uldrichová, scenárista Petr Jarchovský a kameraman Asen Šopov.

České filmaře čeká kromě ceremoniálu, který se uskuteční 29. února, řada dalších společenských povinností. "Na co se tak úplně netěším je dvouhodinové sympozium, kde ti režiséři takoví obnažení sedí na pódiu a dvě hodiny tam hovoří o svých filmech," řekl ČTK Ondřej Trojan. Sympozium s autory konkurenčních snímků, které byly nominovány ve stejné kategorii, Trojana čeká den před vyhlašovacím ceremoniálem.

Ze sportu:

Do začátku světového šampionátu v Praze a v Ostravě zbývá něco málo přes dva měsíce a v hlavě trenéra české hokejové reprezentace Slavomíra Lenera se už tvoří kontury mužstva, před kterým stojí nelehký úkol: v nové hale v Libni a před domácím publikem navázat na sérii předchozích úspěchů. Z první mise v NHL, kde v uplynulých sedmi dnech sledoval některé z adeptů národního dresu, se Lener vrátil optimisticky naladěn. "Mám z toho dobrý pocit. Kluci mají zájem, jdou dokonce do detailů, když se ptají, v jakém stavu je výstavba haly, nebo s kým by případně v týmu hráli," pochvaloval si Lener po příletu do Prahy zájem všech oslovených. Žádný z nich údajně start na šampionátu neodmítl. "Nikdo se k tomu nestaví zády. To je to nejpozitivnější zjištění," hodnotil kouč.

Jaromír Jágr naskočil po dvouzápasové pauze způsobené zraněním třísel do utkání New York Rangers s městským rivalem Islanders a pomohl svému týmu gólem a asistencí k výhře 6:2. Stejně produktivní jako Jágr byli i jeho spoluhráči Bobby Holík a Petr Nedvěd.

Pro české skokany na lyžích skončilo mistrovství světa v letech v prvním kole. Ani jeden reprezentant z kvarteta Jakub Janda, Jan Matura, Jan Mazoch a Lukáš Hlava nepřeskočil ve slovinské Planici hranici 140 metrů a do třicítky postupujících se nevešel.

Bez velkých nadějí na úspěch, ale s velmi bojovnou náladou odcestují české vodní pólistky v sobotu do italské Imperie k poslední kvalifikaci na olympijské hry v Aténách. Ve dvou skupinách po pěti týmech tam bude bojovat celkem deset zemí, do závěrečného turnaje postoupí semifinalisté.

Devatenáct zápasů bez porážky, z nichž deset vyhrál před limitem. Takovou bilancí se může pochlubit nejlepší český profesionální boxer současnosti Lukáš Konečný. Úspěšnou sérii se pokusí prodloužit v sobotu večer v německém Ascherslebenu, kde mu bude jubilejním dvacátým soupeřem Gruzínec žijícím v Německu Peter Resour.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Teploty plus 2 až plus 6 stupňů Celsia.