Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Romano Prodi přijal nominaci Pavla Teličky na českého eurokomisaře

Předseda Evropské komise Romano Prodi přijal nominaci Pavla Teličky na prvního českého komisaře. O svém rozhodnutí informoval kolegium Evropské komise a vzápětí se s Teličkou sešel. "Předseda Prodi měl dlouhý rozhovor s českým premiérem Vladimírem Špidlou, který ho informoval o nominaci velvyslance Pavla Teličky. Prodi s tímto návrhem souhlasil. Teličkovo jméno bylo již tlumočeno irskému předsednictví Rady ministrů EU a Evropskému parlamentu", řekl Prodiho mluvčí Reijo Kemppinen. Podle Teličky šlo o standardní schůzku, jakou již absolvovali designovaní komisaři z ostatních vstupujících zemích. Prodi Teličkovi potvrdil, že po prvních šest měsíců bude těsně spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davidem Byrnem. "Je to pochopitelné a vítám to. Byrne je komunikativní a odborně zdatný komisař, bude se mi s ním dobře spolupracovat," řekl Telička. Při přípravě na příchod Miloše Kužvarta se už seznámil také s vedením generálního ředitelství, které Byrnovi podléhá, a našel tam dobré dynamické lidi. "Bude to pro mě důležité, abych se co nejrychleji zapracoval do fungování Evropské komise."

Byrnův resort není pro českou diplomacii tak odtažitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Právě odtud přišlo v posledním posudku "červené světlo" v podobě neplnění hygienických a veterinárních norem, právě zde se jednalo o vybíjení stád při českých případech BSE. Aplikaci legislativy týkající se ochrany spotřebitelů komise bude po vstupu bedlivě sledovat.

Prodi Teličkovi sdělil, jak je rád, že vláda ČR reagovala rychle, takže se také nominace českého komisaře stihla do konce února. Ocenil rovněž, že "vláda rozhodla tak, jak rozhodla". O peripetiích, které tomuto vyústění předcházely, se podle Teličky nemluvilo, ani o poškozené české pověsti. Asi půlhodinová schůzka, kterou Telička popsal jako "příjemné posezení", byla dále zasvěcena procedurálním otázkám, přípravě na nominaci na plné funkční období (2004-9), dalším Teličkovým schůzkám příští týden po návratu z pražské porady velvyslanců. Vedle Byrna a dalších komisařů se setká i s vlivnými poslanci EP, aby se připravil na slyšení plánované na polovinu dubna. S Prodim a také s generálním tajemníkem komise Davidem O'Sullivanem se Telička dál radil o tom, jak během příštích týdnů postavit svůj první, početně omezený tým. Hodlá napřed hodně konzultovat a zvažovat různá doporučení, než se definitivně rozhodne.

Telička rozhodně odmítá obvinění tisku i od Kužvarta

Český velvyslanec při EU Pavel Telička, jehož vláda jmenovala do funkce prvního českého eurokomisaře až do roku 2009, v rozhovoru pro ČTK rozhodně popřel obvinění tisku, že se podílel na práci nepoctivé firmy. Odmítl i vyjádření poslance Miloše Kužvarta, že hatil jeho vlastní kandidaturu do Evropské komise. "Mám zcela čisté svědomí potvrzené i tím, že jsem prověřen na stupeň 'přísně tajné' a také na nejvyšší stupeň pro příslušné mezinárodní organizace. V bezpečnostních dotaznících jsou všechny tyto údaje (o působení v dané firmě) uvedeny, a to přesněji, než v médiích. Odpověď je jednoznačná a dále není co komentovat," uvedl Telička.

Podle článku v Mladé Frontě Dnes pracoval v letech 1992 až 1994 pro firmu ovládající společnost Join Invest Action (JIA), která po svém krachu zůstala dlužna vkladatelům 600 milionů korun. Nepopírá, že se na její činnosti velmi krátce podílel, ze správní rady však odešel už v roce 1992.

Poslanci schválili vyslání vojáků do Afghánistánu

Vyslání českých vojáků do protiteroristické operace v Afghánistánu schválila ve středu Poslanecká sněmovna. Vláda chce do Afghánistánu vyslat více než stovku příslušníků speciálních sil z Prostějova, kteří budou plnit úkoly v rámci operace Trvalá svoboda. Půjde o první nasazení českých vojáků v přímé operaci od konce druhé světové války. Senát s vysláním vojáků souhlasil už v lednu. Pro vyslání vojáků hlasovalo 127 ze 186 přítomných poslanců. Proti bylo 46 z nich. Nesouhlas s vysláním již minulý týden vyjádřili poslanci KSČM. Opoziční ODS byla i přes výhrady pro. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka v úterý prohlásil, že první muži prostějovské skupiny speciálních sil by mohli odjet do Afghánistánu už za sedm dní od okamžiku, kdy to Poslanecká sněmovna schválí. Do protiteroristické operace Trvalá svoboda pod americkým velením by tak mělo na půl roku odjet 108 specialistů na hloubkový průzkum, dalších až 30 vojáků se bude podílet na operaci Severoatlantické aliance ISAF v Kábulu.

Sněmovna: Platby nad 15.000 eur pouze bezhotovostně

Platby přesahují částku 15.000 eur (asi půl milionu korun) budou muset platit občané a podniky bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky. Příslušný zákon schválila sněmovna. Za porušení této povinnosti budou moci kontrolní orgány uložit pokutu až pět milionů korun. Podobný zákon sněmovna předchozí vládě ČSSD zamítla již před dvěma lety. Vláda tehdy navrhovala, aby částky přesahující milion korun týdně vůči jednomu subjektu platily fyzické i právnické osoby pouze bezhotovostně. Pravicová opozice navrhovala tento finanční limit zvýšit až na tři, respektive pět milionů korun. Mimo jiné tvrdila, že vláda by se raději měla snažit zprůhlednit a zkvalitnit daňový systém, a ne dávat dalším úředníkům pověření, aby se lidem hrabali ve věcech.

Podobné argumenty měla opozice i nyní. Navrhovala také, aby se částky zvýšily na jeden, dva, tři nebo pět milionů korun. Nový zákon se má vztahovat na platby v korunách i cizí měně na území České republiky i na platby do zahraničí. Výjimkou budou pouze výplaty mezd, odměn, důchodů, výplaty z penzijních fondů, vklady nebo výběry peněz v hotovosti u peněžních ústavů a nově i platba peněz určených k úschově u notáře. Zákon, pokud projde celým schvalovacím procesem, by měl vstoupit v účinnost prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.

Sněmovna podpořila vládní zákon o boji proti špinavým penězům

Vládní novelu zákona o boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti schválila Poslanecká sněmovna. Novela po vzoru EU rozšiřuje okruh finančních institucí, které musejí hlásit podezřelé obchody, o notáře, advokáty, účetní, auditory či soudní exekutory. Všechny instituce by se měly nově zaměřit i na transakce podezřelé z financování terorismu. Předlohu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Zákon kritizuje ODS. Tvrdí, že na jeho základě se žádná trestná činnost neodhalí, ale zhorší se podnikatelské prostředí. "Je to zákon, který má zabránit legalizaci zisků, které se získaly z trestné činnosti. Je to zákon, po kterém lidé zoufale volají, protože nespravedlnost a snadnost, s kterou lze legalizovat výdobytky trestné činnosti, je do té míry ohromující, že je pociťována jako systémová chyba demokratického politického systému," prohlásil na adresu předlohy před časem premiér Vladimír Špidla.

Opačný názor ale mají občanští demokraté. Tvrdí, že zákon zavádí "naprosto unikátní povinnost advokátů práskat své klienty". Mluvčí Advokátní komory Tomáš Přikryl ČTK tento týden řekl, že komora je takovým návrhem zděšena. Podle něj jde návrh novely zcela proti principu advokacie, protože narušuje její základní atribut - povinnost mlčenlivosti. S názorem advokátů se před necelým rokem ztotožnili poslanci z rozpočtového výboru. Předseda výboru Miroslav Kalousek v rozpravě k předloze poznamenal, že u advokátů je taková povinnost stejně absurdní, jako by byla povinnost udávat u zpovědníků.

Zabavené padělky dostanou třeba dětské domovy, sněmovna je pro

Padělané zboží, které zabaví celníci, budou zřejmě dostávat například dětské domovy a domovy důchodců. Počítá s tím vládní návrh novely, který sněmovna velkou většinou hlasů schválila. Novela předpokládá, že uvedené zboží už nebude muset stát zničit. Ministerstvo financí v důvodové zprávě mimo jiné připomnělo, že lidem se nelíbí praxe, kdy třeba při povodních organizovali sbírky pro potřebné, ovšem v médiích byly zprávy o likvidaci padělaného značkového oblečení. "Čtenáři, posluchači a diváci navrhovali, aby se toto zboží neničilo, ale použilo k humanitárním účelům," uvedl úřad. Podmínkou takového využití má být souhlas majitele značky, předpokládá novela zákona o opatřeních, která se týkají dovozu a vývozu padělků.

Sněmovna opět nevybrala šéfa NKÚ, brzy to zkusí znovu

Sněmovna ani ve středu nevybrala kandidáta na místo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Žádný ze čtyř uchazečů nezískal ve veřejném hlasování nadpoloviční podporu. Předpokládá se, že poslanci nového šéfa NKÚ zkusí vybrat znovu ještě na této schůzi, a to ze stejných kandidátů. O funkci prezidenta kontrolního úřadu se ucházeli poslanci Karel Vymětal z KSČM a Miroslav Beneš z ODS, bývalý poslanec sociální demokracie a nynější viceprezident NKÚ Dušan Tešnar a kandidát Unie svobody-DEU Bohdan Dvořák. Dolní komora se pokusila nového prezidenta NKÚ vybrat opakovaně již loni, ale ani jednou žádného kandidáta nezvolila. Kdyby sněmovna někoho vybrala, navrhla by ho ke jmenování prezidentovi Václavu Klausovi.

Ministr Gross obvinil ODS z podvodu při hlasování

Místopředseda vlády Stanislav Gross obvinil opoziční ODS z podvodu při hlasování o zamítnutí zákona o dani z přidané hodnoty. Sněmovna o DPH jednala před týdnem. Jak vyšlo najevo, pro zamítnutí se vyslovil i poslanec Petr Kott, který přitom ve sněmovně kvůli opilosti vůbec nebyl. Sněmovna nakonec na doporučení mandátového a imunitního výboru nebude hlasování revokovat, ale výbor bude zjišťovat, kdo za Kotta hlasoval. Předsedkyně výboru Eva Dundáčková sněmovnu informovala, že z analýzy databáze hlasovacích záznamů nelze zpětně zjistit, ze kterého hlasovacího zařízení bylo kartou Petra Kotta hlasováno. Informovala, že výbor si ještě vyžádal sněmovní videozáznamy České televize. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek prohlásil, že pravděpodobnost vědomého podvodu je velmi vysoká. Zjistit, co se přesně odehrálo, bude podle něj trvat delší dobu.

Rakouští odpůrci Temelína se obracejí na německého ministra

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí se obrátila otevřeným dopisem na německého ministra zahraničí Joschku Fischera s výzvou, aby při své nadcházející návštěvě Prahy nastolil otázku bezpečnosti české jaderné elektrárny Temelín. Autoři dopisu tvrdí, že stále nebyly uspokojivě vyřešeny důležité otázky bezpečnosti elektrárny a o podstatném zvýšení bezpečnosti Temelína "nemůže být řeč". Fischer by měl proto při svých jednáních v Praze naléhat na to, aby před zveřejněním závěrečné zprávy o realizaci dohod z Melku nebyl zahájen komerční provoz elektrárny. Za nevyřešené problémy dopis již tradičně označuje stav vysokotlakého potrubí a bezpečnostních ventilů. Navíc tvrdí, že česká strana dosud nepředala rakouské důležité dokumenty k posouzení těchto otázek, přestože prý má předběžnou zprávu k těmto bodům k dispozici již od května loňského roku.

Rakouští sudetští Němci odsoudili ocenění E. Beneše

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) odsoudilo zákon, kterým v úterý Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ocenila zásluhy bývalého prezidenta ČSR Edvarda Beneše o stát. V prohlášení předsedy SLÖ Gerharda Zeihsela se vyjadřuje "údiv nad tím, že čeští poslanci ocenili muže, který přinesl českému národu nesvobodu a přes čtyřicet let komunismu". "Mnohým zástupcům lidu se zřejmě po těchto časech stýská a se svobodou a vstupem do Evropské unie nevědí, co si počít," uvádí dále Zeihsel. Pro oloupenou a vyhnanou národní skupinu sudetských Němců a Maďarů to představuje další vystupňování provokací po usnesení českého parlamentu z února 2002, kterým byly potvrzeny rasistické Benešovy dekrety, zdůrazňuje se v prohlášení SLÖ. Dokument zároveň vyzývá členské státy EU, aby věnovaly větší pozornost "pochybnému nedemokratickému vývoji v Česku".

Ústavní soud: Nejvyšší soud musí vždy zdůvodňovat svá rozhodnutí

Nejvyšší soud musí vždy zdůvodňovat svá rozhodnutí. Upozornil na to Ústavní soud, když vyhověl návrhu Jana a Pavla Boukalových na zrušení části občanského soudního řádu. "Toto ustanovení porušovalo garantovaná práva na spravedlivý proces, a to povinnost verdikt odůvodnit," uvedl soudce Pavel Varvařovský. Nejvyšší soud nemusel dosud zdůvodňovat rozhodnutí v případě, že odmítl dovolání pro nepřípustnost u občanskoprávních sporů. U trestních věcí stejné verdikty zdůvodňovat musel. Nejvyšší soud i ministerstvo spravedlnosti byly proti zrušení ustanovení. Tvrdily, že Nejvyššímu soudu ustanovení, vložené do zákona poslední novelou, umožňovalo odlehčit agendě od "nepodstatných a bagatelních věcí".

Ústavní soud souhlasil s potřebou racionalizovat soudní řízení, ovšem ne tímto způsobem. Odůvodnění je totiž potřeba pro přezkum verdiktů Nejvyššího soudu Ústavním soudem či Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, upozornil Varvařovský. Nejvyšší soud stejně musel v případě, že se spor dostal například před Ústavní soud, svůj verdikt odůvodnit. Takže si nijak nepomohl, řekl. Nepřezkoumatelnost by byla možná jen tehdy, kdyby byl Nejvyšší soud vrcholem soudní soustavy, což není, dodal.

Pavel Sobíšek: Zahraniční ekonomiky nerostou tak, jak se čekalo

Zahraniční ekonomiky, na kterých je životně závislé i české hospodářství, zřejmě nerostou tak rychle, jak ekonomové očekávali. To se může následně odrazit i v růstu domácí ekonomiky. Vyplývá to z údajů o lednovém zahraničním obchodu, které zveřejnili statistici. ČTK to řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Zahraniční obchod České republiky skončil v lednu mírným schodkem 0,2 miliardy korun. Jde sice o nejnižší lednový schodek od roku 1995, ale analytici očekávali vyrovnanou bilanci, případně mírný přebytek. Podle Sobíška ale ještě data projdou na konci čtvrtletí revizí, která může deficit změnit na nepatrný přebytek. "Revize většinou bilanci obchodu zlepší," upozornil. Špatnou zprávou pro domácí hospodářství je však zastavení růstu exportu v meziročním srovnání, především u automobilů. "Prodejům aut v západní Evropě se na začátku roku zjevně nedařilo, což zasáhlo český export na nejcitelnějším místě," upozornil Sobíšek. Lednové výsledky zahraničního obchodu podle něho naznačují nepříznivý obrat růstu průmyslové výroby. "Pokud by se tempo růstu exportu v dalších měsících radikálně nezvedlo, bylo by reálné počítat s ochlazením celkového výkonu české ekonomiky," dodal.

ČD se s odbory opět nedohodly na propouštění, stávka stále hrozí

Ani ve středu se vedení Českých drah nedohodlo s největší odborovou centrálou na železnici Odborovým sdružením železničářů na plánovaném propouštění asi 6000 lidí. Stávka kvůli propouštění tak na dráze stále hrozí. Po jednání o tom informoval předseda OSŽ Jaromír Dušek. Vedení podniku totiž stále nemá zajištěny od státu prostředky na odstupné takzvaného doprovodného sociálního programu. Náměstek generálního ředitele ČD Josef Bazala řekl, že nárok na doprovodný sociální program by mělo mít asi 5000 lidí starších 58 let z 6000 propuštěných. Dráhy by na to potřebovaly 530 milionů korun.

Škoda Auto otevřela v Indii novou montážní halu

Automobilka Škoda Auto ve svém závodě v indickém městě Aurangabad ve státě Maharastra otevřela novou montážní halu na výrobu osobních automobilů. Měsíční kapacita nové továrny činí 800 vozů, přičemž v letošním roce plánuje Škoda Auto v Indii vyrobit přibližně 8500 automobilů. Nová vlastní hala s větší kapacitou nahradí stávající provozy, které měla automobilka dosud jen v pronájmu, řekl ČTK mluvčí firmy Evžen Krauskopf. Na indický trh vstoupila značka Škoda v roce 2000, kdy se poprvé představila na autosalonu "Auto Expo 2000" v Dillí. V roce 2001 firma v Indii prodala 189 vozů, v roce 2002 již 4401 vozidel a v loňském roce celkem 4451 automobilů Škoda Octavia. V letošním roce plánuje Škoda prodat v Indii přes 8000 modelů Octavia a jako novinku i 300 luxusních automobilů Škoda Superb.

Vojáci a politici při pietním aktu uctili oběti komunismu

Několik desítek lidí před budovou generálního štábu v Dejvicích uctilo ve středu památku československých důstojníků, kteří byli popraveni komunistickým režimem. K pamětní desce položil věnec i předseda senátu Petr Pithart a kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl. Od únorového komunistického puče uplynulo ve středu 56 let. Pietní akt, který organizovala Konfederace politických vězňů, připomenul důstojníky popravené totalitním režimem. Památku vojáků, z nichž mnozí za svobodu Československa nasadili život v letech druhé světové války, uctili jejich spolubojovníci. "Dvacátýpátý únor 1948 byl více než čtyřicet let slaven jako vítězství pracujícího lidu a spravedlivější společnosti. Ve skutečnosti tímto dnem skončila demokratická etapa našeho vývoje a byla nahrazena komunistickým režimem," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Dnes bychom chtěli uctít památku těch, kteří za věrnost svobodě a demokracii položili život, a vzdát hold jejich cti a odvaze," uvedl. V podobném duchu se vyjádřila i náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová, která současně vyzdvihla úlohu české armády ve sborech OSN a NATO. K pamětní desce položil věnec také předseda senátu Petr Pithart. "Vnímám tento akt stále významněji," řekl ČTK. "Domnívám se, že je třeba stále připomínat vše, čím jsme prošli," dodal.

Šumperští si připomněli 35. výročí sebeupálení Jana Zajíce

Květinami a pietní vzpomínkou si připomnělo vedení šumperské radnice a studenti průmyslové školy odkaz místního studenta Jana Zajíce, který se před 35 lety v Praze upálil, aby vyburcoval veřejnost z lhostejnosti vůči nastupující normalizaci. Květiny položili lidé v mrazivém počasí k Zajícově bustě před školou. "Navštěvoval jsem s Janem Zajícem stejný ročník, akorát jsme byli každý v jiné třídě. Když jsme se ve škole dozvěděli o jeho činu, tak to byl pro nás pro všechny velký šok. Všichni včetně učitelů jsme ale tehdy stáli na jeho straně. Horší to bylo o něco později, kdy se začaly tříbit charaktery," řekl ČTK po pietním aktu šumperský senátor Adolf Jílek. Po okupaci v roce 1968 panovaly podle něj v šumperské průmyslovce silné protisovětské nálady, které navíc umocňoval fakt, že hned vedle školy měla sovětská armáda kasárna. "Sovětští vojáci nás tehdy každý den dopoledne oblažovali svým hlasitým pochodem za zvuku dechovky, takže jsme hned zavírali okna," podotkl Jílek. Dodal, že odpor studentů i obyvatel proti okupačním vojskům nepramenil pouze z pocitu národního ponížení, ale zvyšovalo jej i chování sovětských vojáků. "Například krátce před tím, než se Jan Zajíc obětoval, přepadli sovětští vojáci v noci internát a chtěli z něj něco ukrást," jmenoval jednu z mnoha nepříjemných zkušeností se sovětskými vojáky senátor.

Zajíc před smrtí napsal dopis na rozloučenou, v němž stojí: "Protože se navzdory činu Jana Palacha vrací náš život do starých kolejí, rozhodl jsem se, že vyburcuji vaše svědomí jako pochodeň číslo dvě. Nedělám to proto, aby mě někdo oplakával, nebo proto, abych byl slavný, anebo snad, že jsem se zbláznil. Odhodlal jsem se proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali sebou vláčet několika diktátory!".

Zajíc svým činem navázal na první "lidskou pochodeň" - Jana Palacha, který obětoval svůj život na stejném místě o šest týdnů dříve, 16. ledna 1969. Třetí živou pochodní byl 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě technický úředník Evžen Plocek. Jeho čin se však podařilo komunistům před veřejností utajit. Palachův a Zajícův čin ocenila po listopadu 1989 Česká republika udělením nejvyššího státního vyznamenání - Řádu Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.

Muzeum otevře pokoj, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna

Návštěvníci Krajského muzea v Chebu uvidí vůbec poprvé komnatu, v níž byl před 370 lety zavražděn vojevůdce císařských vojsk Albrecht z Valdštejna. Krvavá událost se stala 24. února 1634 v Pachelbelově domě, nynějším sídle chebského muzea. Pokoj, ve kterém Valdštejna probodl Walter Deveroux z městské posádky partyzánou, byl ale pro veřejnost dosud uzavřen. "Otevření Valdštejnova úmrtního pokoje připravujeme na 15. květen, kdy uplyne 130 let od zpřístupnění první muzejní expozice v Chebu. Pokoj sloužil v minulosti jako depozitář. Návštěvníci v něm uvidí Valdštejnovu postel, dobové obrazy a některé další předměty související s Valdštejnem. Místnost je velmi pěkná, její dominantou jsou nádherná kachlová kamna," řekla ČTK ředitelka Krajského muzea v Chebu Eva Dittertová. Pokoj měly oživit voskové figuríny dobových postav ve scénickém ztvárnění Valdštejnova zavraždění. "Jedná se o poměrně nákladnou záležitost, a tak jsme tento projekt zatím odložili. Na jeho realizaci snad dojde v budoucnu, až získáme peníze," dodala Dittertová.

Guardian pochvalně o supraphonské nahrávce Prodané nevěsty

Britský deník The Guardian píše pochvalně o nové nahrávce Prodané nevěsty Bedřicha Smetany od Supraphonu. Je podle hudebního kritika listu zatím nejlepší v tomto vydavatelství. Prodaná nevěsta zanesla českou hudbu "do mapy", píše deník. Panují však tendence ji dezinterpretovat, ignorovat její temný protiproud. Pro mnoho pěvců byl také bariérou český jazyk, takže se nejčastěji dává v němčině. Tak to bylo i v londýnské Covent Garden v roce 1939, z něhož existuje nahrávka RCA. Operu je však nutno slyšet v češtině, a to znamená obrátit se na Supraphon, soudí deník. V poslední, zatím nejlepší verzi, je úžasná Gabriela Beňačková jako lyrická a zranitelná Mařenka. Peter Dvorský je vynikající Jeník, zatímco Kecal Richarda Nováka je lidštější a lstivější než většina jiných. Dirigent Zdeněk Košler dosáhl u České filharmonie přesného vyvážení ošidné emotivní nálady opery.

Spíš nevyspalí než nervózní odjeli "Želarští" na Oscary do USA

Spíš nevyspání než nervozita provázelo tvůrce filmu Želary nominovaného na Oscara, kteří se ve středu před šestou hodinou ranní setkali na ruzyňském letišti v Praze. Aňa Geislerová přijela přímo z nočního natáčení v Mostě, režisér Ondřej Trojan byl do noci s manželkou Barbarou v Divadle na Dobešce, kde hrála. Na "place" byli i scenárista Petr Jarchovský a barrandovská koproducentka Helena Uldrichová, zatímco kameraman Asen Šopov zabrnkal všem na nervy, když se k odbavení dostavil na poslední chvíli. Hodinu poté už seděli v letadle, které je unášelo směr Amsterodam a Los Angeles za vidinou prestižní sošky Oscar. O tom, zda ji Želary v konkurenci dalších čtyř nominovaných zahraničních snímků dostanou, se rozhodne v noci na pondělí. Režisér Trojan prý pověrčivý není, a tak si žádný talisman sebou nevezl. Přiznal, že v úterý konečně viděl jednoho z konkurentů - kanadskou Invazi barbarů. A před odletem mu Jan Hřebejk, s nímž byl na Oscarech v roce 2001 jako producent jeho filmu Musíme si pomáhat, poslal textovou zprávu: "Tak ať vám ta invaze vyjde!" Trojan přiznal, že řeč před akademií si už částečně připravil.

Ze sportu:

Čeští fotbaloví reprezentanti už znají svého soupeře pro srpnový přípravný zápas. Svěřenci trenéra Karla Brücknera se v prvním utkání po návratu z červnového mistrovství Evropy střetnou s národním týmem Řecka. Utkání se bude hrát 18. srpna, o den dříve se spolu střetnou týmy do jednadvaceti let. Čeští fotbalisté nastoupí v domácím prostředí, ovšem města, v nichž se bude hrát, zatím nebyla určena.

Trenér sparťanských fotbalistů Jiří Kotrba je po úterním utkání Ligy mistrů proti AC Milán spokojen s bezbrankovou remízou. Cení si především toho, že jeho svěřenci proti silnému soupeři udrželi čisté konto a před odvetou v Miláně stále nejsou ven ze hry o postup mezi posledních osm týmů prestižní soutěže.

Azylové domy se staly nezbytnou součástí ubytování sportovců na olympijských hrách. Především kvůli obavám z problémové dopravy zajistil Český olympijský výbor v Aténách přechodné ubytování na čtyřech místech. Z olympijské vesnice dostanou šanci využívat klidného spánku v azylových domech před olympijskými soutěžemi střelci, cyklisté, triatlonisté, veslaři, kanoisti, jachtaři a vodní slalomáři.

Zcela v tichosti a utajen před zvídavými otázkami novinářů se v úterý ráno vrátil ze zámoří do Čech hokejový brankář Dominik Hašek. Hrdina olympijských her v Naganu ukončil v polovině února ze zdravotních důvodů předčasně sezonu a vzdal se svého místa v sestavě Detroitu.

Slávistický kapitán Josef Beránek má na dosah první vítězství v kanadském bodování hokejové extraligy, protože před pátečním závěrečným kolem základní části má před druhým Petrem Leškou ze Zlína náskok pěti bodů. Beránek má na kontě z 50 utkání 62 bodů za 15 branek a 47 asistencí. Leška si polepšil na 14 gólů a 43 přihrávek. Třetí Peter Pucher ze Znojma má na kontě 55 bodů.

Nevalné výsledky skokanů na lyžích možná po sezoně vyústí ve změnu trenéra. Rada skokanského úseku svazu lyžařů se podle slov manažera úseku Luďka Matury rozhodla, že vypíše konkurzy na místa všech trenérů v armádě a sportovních střediscích mládeže. V praxi to znamená, že svoji pozici bude muset obhajovat i současný kouč reprezentace Ján Tánczos.

Zastavení soutěžní činnosti na dva roky hrozí za doping basketbalistovi Aleši Kočvarovi z Trigy Brno. Nedovolená látka byla v Kočvarově vzorku moči nalezena po ligovém zápase v Ústí nad Labem, který se hrál loni 25. října. ČTK to řekl generální sekretář České basketbalové federace Miloš Pražák.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty 0 až plus 4 stupně Celsia.