Zprávy sobota, 02. ledna 1999

Vážení posluchači, u prvního vysílání Radia Praha v roce 1999 vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Novoroční projev prezidenta Havla

Neúctu k lidským právům, rasismus a nerespektování kulturních odlišností, kvůli nimž v české společnosti vznikají nové zdi podobné těm, které padly před devíti lety při změně režimu, kritizoval v novoročním projevu prezident Václav Havel. Podivné zdi se podle něj začaly vynořovat i v politice jako "barikády, mobilizace, semknuté šiky, disciplinovaná hnutí". "Znovu se hlásí ke slovu naše známé a sebeničivé čecháčkovství jako krátkozraká starost jen o tu část vesmíru, která začíná a končí zdí vlastního dvorku oddělující to, co je automaticky dobré, od toho, co je automaticky podezřelé," řekl v první den nového roku prostřednictvím České televize a Českého rozhlasu prezident občanům.

Ohlasy na prezidentův projev

Předseda Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václav Klaus se stejně jako prezident Havel nesmiřuje se spoustou věcí "kolem nás", ale je přesvědčen, že je nutné dělat něco k jejich nápravě a ne kárat ostatní. Klaus to uvedl v reakci na Havlův novoroční projev. "Na rozdíl od pana prezidenta nevidím v naší zemi vysoké zdi, barikády, stádnost a čecháčkovství. Zkusme v příštím roce udělat maximum pro to, abychom se pohnuli kupředu. Dělejme to formou dialogu a nikoli monologu," oznámil šéf ODS ve stanovisku, jehož text poskytl ČTK mluvčí ODS Lukáš Herold.

Vicepremiér a místopředseda České strany sociálně demokratické Vladimír Špidla hodnotí prezidentův projev prezidenta jako inspirativní. "Hlavně mě zaujal jasnou proevropskou notou," řekl Špidla ČTK. Havel v projevu poukázal na to, že právě letos bude ČR přijata do NATO a že rovněž letos se pravděpodobně rozhodne i o tom, kdy se "definitivně zboří další přehrada a my se staneme členem Evropské unie".

Z kontextu novoročního projevu prezidenta Havla vyplývá podle úřadujícího šéfa Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové Jana Kasala to, že příčiny současné ekonomické krize jsou podle prezidenta v krizi politiky a hodnot. "To je základní vzkaz, který jsem si z toho projevu odnesl," řekl Kasal ČTK. Prezident v projevu podle šéfa lidovců postihl nejdůležitější neduhy české společnosti.

Postoj Václava Havla, který ve svém projevu kritizoval vznik nových bariér mezi lidmi a jejich různými skupinami a vyslovil se pro jejich bourání, podpořil předseda Unie svobody Jan Ruml.

Novoroční projev prezidenta Havla obsahem a formou prokázal podle předsedy Občanské demokratické aliance Daniela Kroupy to, že síla ducha a schopnost ostře vidět pravdu nebyla u prezidenta po nemocech a útocích, jimž byl v loňském roce vystaven, oslabena. "Poděkování jednotlivým skupinám obyvatelstva, o které se opíraly demokratické proměny v naší zemi, je třeba chápat také jako apel, aby ve chvíli, kdy se vrací mnohé zvyklosti z minulého režimu a snaží se nenápadně prosadit, se tyto skupiny neodvracely od veřejných záležitostí a nenechaly se znechutit jednotlivými projevy politiky," řekl Kroupa ČTK.

Prezident Havel kritizoval v novoročním projevu vznik nových bariér mezi lidmi, sám ovšem podle předsedy poslanců Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěcha Filipa k jejich vzniku přispívá. Filip to uvedl v rozhovoru pro ČTK. Na dotaz, zda svým vyjádřením míní například i Havlovu neochotu komunikovat se zástupci KSČM, odvětil: "Například i to."

Totéž, co vyjádřil v projevu prezident Havel, cítí ve svém nitru i kardinál Miroslav Vlk. Přivítal například Havlovu výzvu obnovit víru a chuť bojovat se zlem. Podle mluvčího České biskupské konference Daniela Hermana se mu rovněž líbí výzva, abychom "démona zdí" zahnali do světa stínů. "Za to se zcela stavím," zprostředkoval Herman na dotaz ČTK kardinálova slova týkající se toho, že se "duch zdi, to je rozdělení, často vrací do naší společnosti".

Miloš Zeman a Václav Klaus popřáli do roku 1999 společně

Vše nejlepší do roku 1999 krátce po silvestrovské půlnoci popřáli ve vysílání české soukromé televize Nova společně někdejší političtí soupeři - premiér Miloš Zeman a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Právě Klaus charakterizoval novoroční přípitek jako chvíli, kdy si mohou "odvěcí nepřátelé, rivalové a sokové" připít. "Přeji všem, kteří žijí z poctivé práce, aby měli úspěch. Chtěl bych popřát těm, kteří žijí z podvodů, aby skončili tam, kam patří," uvedl Zeman v poměrně obsáhlém přípitku. Klaus ve stručnějším přípitku vyjádřil přesvědčení, že letošní rok bude lepší než minulý. "Jako politik bych chtěl říci, že se nebudeme tolik lidem plést pod nohy," uvedl s tím, že chce přispět k tomu, aby byla "lepší nálada v naší zemi".

Kardinál Vlk mezi Vánocemi a Novým rokem strávil pár dní volna

Mši s poděkováním za uplynulý rok a s prosbou o požehnání do roku 1999 sloužil ve čtvrtek vpodvečer v katedrále sv. Víta pražský katolický arcibiskup Miloslav Vlk. Sváteční bohoslužbu vedl kardinál Vlk také na Nový rok dopoledne. Český katolický primas podle tiskového střediska České biskupské konference strávil několik volných dní mezi vánočními svátky a Novým rokem v kruhu přátel na soukromé návštěvě v Drážďanech.

Češi a Slováci se sešli v Bílých Karpatech

Vichřice provázela Česko-slovenský Silvestr na pomezí, jehož několik set účastníků si v mlze a mrazu vyšlo ze Strání na nejvyšší horu Bílých Karpat, 970 metrů vysokou Velkou Javořinu. Nepohoda je přinutila semknout se při zpěvu původní československé státní hymny do houfu v němž vedle češtiny a slovenštiny zazněla i maďarština. "Sedmé setkání má mezinárodní charakter. Místopředseda české vlády Egon Lánský patří k tradičním hostům, ale poprvé přišli ministři životního prostředí László Miklós ze Slovenska, Pál Pepó z Maďarska a Miloš Kužvart z ČR," řekl ČTK Radovan Kunc z pořádající Společnosti pro trvale udržitelný život.

Český Silvestr v New Yorku

Skromná, ale útulná, tak by se nejspíše dala nazvat oslava příchodu nového roku v Bohemian Hall, tradičním středisku newyorských Čechů, které nabídlo letos pohoštění zdarma jako důkaz, že odvrátilo bankrot hrozící rozprodejem jednotlivých částí zařízení. Před půlnocí se v halách střediska shromáždila asi stovka lidí, které nezlákala proslulá masová silvestrovská podívaná na nedalekém Times Square. K pití se podávalo české pivo, k jídlu obložené chlebíčky a po půlnoci pověrečná čočka s uzeným. Každý si mohl vzít, kolik chtěl. "Většinu lidí tady ani neznám," konstatoval Petr Bísek ke složení osazenstva. Bísek je přitom ve Spojených státech od roku 1965 a již několik let vydává spolu s manželkou krajanské Americké listy, které informují o staré vlasti a o tom, co se děje mezi českou a slovenskou komunitou ve Spojených státech a Kanadě.

Silvestrovská oslava ve Státní opeře

Silvestrovský program ve Státní opeře Praha, která byla zejména díky zahraničním návštěvníkům zcela vyprodána, naplánovalo divadlo tradičně přes půlnoc. Hlavní část tvořila Straussova opereta Netopýr, hudbu však střídaly přestávky na večeři a občerstvení a po půlnočním přípitku se jeviště proměnilo v taneční parket. Hvězdou večera byl brazilský barytonista Miguelangelo Cavalcanti, který během plesové scény jako host přednesl v populární operetě známé árie z oper Don Giovanni a Lazebník sevillský.

První letošní dítě v Praze

Jednu vteřinu po silvestrovské půlnoci se v porodnici pražské nemocnice na Vinohradech narodila Klárka Hulánová z Prahy, jež se tak stala zřejmě i prvním dítětem v České republice, které se letos narodilo. Holčička váží 3750 gramů, měří 52 centimetrů a je v pořádku, uvedl na dotaz ČTK lékař Karel Hurt. Otec podle něj u porodu přítomen nebyl. Klárka se stala pravděpodobně nejvážnější kandidátkou na získání vkladní knížky s 15.000 korunami, kterou dostane od pražského magistrátu první občánek, který se v Praze letos narodí.

Silvestrovské veselí ubylo v hlavním městě na bujarosti

Oslavy letošního Silvestra nebyly zřejmě v hlavním městě tak bujaré, jako v předcházejících letech. Už jen letmá prohlídka horního konce Václavského náměstí naznačila, že špejlí a papírových obalů od světlic a dělbuchů, stejně jako střepů po lahvích, podstatně ubylo. Stačily však k tomu, aby leckomu znepříjemnily novoroční ráno. "Je to k vzteku," funěl bezmocí v mrazivém novoročním jitru při výměně rezervního kola řidič bílé škodovky, který novou zimní pneumatikou najel na zbytek láhve od šampaňského. Navíc při cestě pro tchyni.

Česká měna

Kurs české měny během roku 1998 zhodnotil přibližně o 1,30 korun za marku, když z úvodních lednových hodnot 19,31 posílila na úroveň okolo 18,00 korun za marku. Její kurs se pohyboval mezi mezními hodnotami 19,80 '7. ledna) a 17,23 Kč/DEM '3. srpna).

Hlavní příčinou silného kursu koruny loni byl příliv zahraničního kapitálu kvůli vysokým úrokovým sazbám. Česká národní banka bude letos dále pokračovat s uvolňováním měnové politiky, což povede ke snížení úrokového diferenciálu a k oslabení koruny. Naopak zavedení jednotné evropské měny od 1. ledna korunu posílí, tvrdí analytici dotázaní ČTK. "Jedenáct evropských měn bude nahrazeno měnou společnou a koruna se svým rozvinutým devizovým trhem by se mohla stát zajímavým instrumentem pro diverzifikaci portfólií mezinárodních investorů," řekl Radomír Jáč z Commerzbank Capital Markets.

Česká národní banka nastavila první poměr české měny k nové jednotné evropské měně, euru. Počáteční poměr je 35,226 korun za euro. Vyplývá to z kursovního lístku banky, platnému od 1. ledna letošního roku. Nová jednotná evropská měna euro se ve čtvrtek po poledni začala v podstatě obchodovat na kursu 1,1685 dolaru za euro. V takovém kursu bylo na londýnském trhu kotováno ještě platné Ecu po vyhlášení pevných kursů měn 11 zemí eurozóny vůči euru.

Ze sportu:

Na mistrovství světa hráčů do 20 let v kanadském Winnipegu prohráli čeští hokejisté v závěrečném utkání základní skupiny A s týmem Finska 3:4 a byli z bojů o medaile vyřazeni. Spolu s mužstvy USA, Švýcarska a Běloruska budou mladí reprezentanti ČR hrát pouze o udržení v elitní skupině světového šampionátu.

Suverén letošního ročníku Světového poháru ve skoku na lyžích, Němec Martin Schmitt, vyhrál po středečním triumfu v Oberstdorfu i druhý, novoroční závod Turné čtyř můstků. V německém Garmisch-Partenkirchenu skončil na druhém místě Fin Janne Ahonen, bronz vybojoval Japonec Noriaki Kasai. Ze dvou českých reprezentantů se do druhého kola závodu dostal opět pouze Jakub Sucháček, jenž obsadil devatenácté místo. Jakub Janda skončil v prvním kole na 45. místě.

Tenista Petr Korda chtěl v minulém roce ukončit sportovní kariéru, ale po dopinkové aféře z loňského Wimbledonu, která se provalila dva dny před vánočními svátky, své plány změnil. V rozhovoru pro anglický list Times český hráč prohlásil, že chce, aby si lidé pamatovali jeho tenisové umění a nevzpomínali na něj v souvislosti s pozitivním dopinkovým testem, který u něj odhalil anabolický steroid nandrolon. Mezinárodní tenisová federace ITF potrestala Kordu odebráním finanční prémie a bodů do žebříčku ATP, které ve Wimbledonu získal. Zastavení činnosti jako trest odmítla poté, co hráče vyslechla a došla k závěru, že Korda přijal nepovolenou látku bez vlastního vědomí. "Teď chci ještě tak jeden nebo dva roky hrát, abych ukázal lidem, co Petr Korda na kurtě dokáže," plánuje český tenista.

Vytrvalé deště a v horách dokonce sněžení poškodily tratě novoroční první etapy Rallye Granada-Dakar natolik, že pořadatelé nemohli zajistit účastníkům soutěže bezpečný průjezd těžkým terénem. Proto se rozhodli úvodní etapu rallye předčasně ukončit. Jezdci absolvovali jen jednu pětikilometrovou rychlostní zkoušku, jejíž trať byla totožná se čtvrtečním prologem ve vojenském výcvikovém prostoru poblíž Granady.

Krátce o dnešním počasí v České republice:

Zataženo, ojediněle mrholení. Teploty jeden až pět stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.