Zprávy sobota, 02. prosince 2000

Josef Kubeczka

Prezident jednal s Pavlem Rychetským o vyřešení sporu o guvernéra ČNB

Prezident Václav Havel jednal s vicepremiérem Pavlem Rychetským o možném řešení sporu o jmenování guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy. Havel by byl rád, aby vláda uznala legitimitu jmenování všech dosavadních guvernérů, tedy včetně Tůmy, a teprve poté, aby se vláda nebo prezident obrátili na Ústavní soud. Ten by měl určit, zda dosavadní postup při jmenování guvernérů ČNB je v souladu s Ústavou. Výsledek večerní schůzky je ale nejasný. "Věnovali se otázkám právních aspektů, vyjasňování právních stanovisek a hledali cestu k řešení. To, jestli ji našli nebo jestli došlo k posunu, nebudu komentovat," řekl ČTK k více než dvouhodinovému jednání na zámku v Lánech hlavní politický poradce prezidenta Pavel Fischer.

Prezident má eminentní zájem co nejrychleji ukončit situaci, kdy je zpochybňována pozice guvernéra centrální banky, kterého jmenoval ve středu. Vláda jmenování Tůmy prezidentem neuznává. Kabinet od středy tvrdí, že ke jmenování guvernéra a viceguvernérů je třeba kromě prezidentova zároveň podpis premiéra. Hodlá se proto obrátit na Ústavní soud. Prezident již v noci na středu varoval vládu, že zpochybňováním Tůmovy pozice poškodí české hospodářství.

Zdeněk Kessler odmítá spekulovat, kdy ÚS rozhodne spor o guvernérovi ČNB

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Zdeněk Kessler odmítl spekulovat o tom, jak rychle by mohl ÚS rozhodnout o nejasnostech kolem jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB). "Zatím jsme žádný podnět nedostali, neznáme tedy jeho obsah, " řekl na dotaz ČTK. Přání, aby Ústavní soud ve sporu rozhodl rychle, vyjádřil ve čtvrtek vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík. Kessler upozornil, že Ústavní soud rozhoduje o návrzích podaných vládou, parlamentem nebo prezidentem mimo pořadí došlých stížností. Musí však dodržet postup stanovený zákonem, například si vyžádat vyjádření toho, proti jehož rozhodnutí je stížnost namířena.

Havlová: Musela jsem se ohradit proti Zemanově útoku na mého muže

Manželka prezidenta Dagmar Havlová řekla, že rozhodně nechtěla zasahovat do sporu, který vede s vládou o jmenování členů vedení České národní banky (ČNB) její manžel. Havlová měla podle deníku Právo v rozhovoru s ministrem kultury Pavlem Dostálem vzkázat premiérovi Miloši Zemanovi, že si s ním kvůli sporu o ČNB již nikdy nepodá ruku. Ministra financí Pavla Mertlíka měla pak označit za největšího lháře na světě. "Vůbec jsem se nechtěla vkládat do politiky a do právnických aspektů, ale pouze jsem hájila právo na základní lidskou slušnost a na lidské jednání. Pan premiér použil proti mému manželovi pár vulgárních výrazů," vysvětlila Havlová novinářům své pohnutky. Její výroky zazněly při ryze soukromém přátelském telefonátu s Dostálem, s nímž se Havlová již léta dobře zná.

Zdravotní stav prezidenta Havla se lepší, zápal plic ustupuje

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který o víkendu onemocněl zápalem plic, se lepší. "Kontrolní vyšetření včetně rentgenu plic potvrdilo příznivý průběh hojení zápalu plic," sdělil v pátek ČTK mluvčí prezidenta Ladislav Špaček. "Jak laboratorní, tak počítačové metody, především počítačové vyšetření plic, ukázaly, že zánět je na ústupu. Poslechový nález se rentgenem potvrdil," řekl ČTK Havlův lékař Ilja Kotík a dodal, že prezident se už cítí celkem dobře, je ale zatím trochu unavenější, jak to po zápalu plic bývá. Na doporučení lékařů by měl Havel strávit příští týden na zámku v Lánech. "Neměl by ještě být vystaven kontaktu s respiračními infekcemi, aby znovu neonemocněl," vysvětlil Kotík. Prezident má proto částečně omezený program, může dělat práce doma běžné a mít i vnitřní porady, ale neměl by zatím opouštět Lány. Měl by mít pravidelný režim a dostatečně spát.

Sněmovna přerušila schůzi do úterý, kdy rozhodne o rozpočtu

Sociální a regionální problematika, ekologie a práva příslušníků národnostních menšin dominovaly pátečnímu jednání Poslanecké sněmovny, která odpoledne přerušila svoji schůzi. Pokračovat v ní bude v úterý odpoledne schvalováním vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok. Předpokládá se, že ho sněmovna hlasy zástupců ODS a ČSSD schválí.

Před schvalováním je rovněž vládní návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, jehož úpravy z dílny ČSSD a ODS budí nevoli ekologů. Norma chce sladit české zákonodárství s legislativou Evropské unie (EU) a odstranit nedostatky současného zákona. Změny navržené poslanci se příliš nelíbí ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. Vládní návrh podle něj mířil k průměru zemí EU, ale sněmovní verze prý akceptuje spíše minimální požadavky unijního práva.

Sněmovna přes odpor ODS podpořila další parlamentní projednávání poslaneckého návrhu novely zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Předloha by měla zvýšit příliv peněz do zdravotnictví zhruba o 3,2 miliardy korun ročně. Naopak snaha lidovců a unionistů prosadit předlohu, podle níž měl Fond národního majetku vyhradit z výnosů privatizace 100 miliard korun na důchodovou reformu, úspěšná nebyla. Levici se ji totiž podařilo zamítnout.

Velká rozprava provázela první čtení vládního návrhu zákona, který upravuje práva příslušníků národnostních menšin. Předlohou se budou v příštích týdnech zabývat sněmovní výbory. Někteří poslanci varovali před problémy, které může aplikace normy vyvolat. Předmětem sporů byla definice národnostní menšiny.

V prvním čtení poslanci projednali i návrh novely zákona o hlavním městě Praze, který má dát více pravomocí městským částem. Naproti tomu debatu o poslanecké předloze, která chce prohlásit stavbu dálničního obchvatu Plzně za veřejný zájem, a tak dosáhnout urychlení její výstavby, sněmovna přerušila. Pokračovat v ní bude příští týden.

Ve druhém čtení poslanci posoudili novelu zákona o soudních exekutorech. Předloha usiluje o to, aby majetkové nároky mohli vymáhat také soukromí exekutoři. Jedinou normou, kterou sněmovna schválila již dnes, byl vládní návrh zákona, který má promítnout nová rozpočtová pravidla do způsobu rozepisování prostředků v rozpočtové kapitole ministerstva spravedlnosti.

Schodek rozpočtu letos 40 miliard proti plánovaným 35 mld. Kč

Deficit státního rozpočtu se ke konci listopadu letošního roku zvýšil na 19,1 miliardy korun proti 11,3 miliardy korun v závěru října. Ve stejném období loňského roku chybělo v rozpočtu 10,7 miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Příjmy za leden až listopad činily 528,1 miliardy korun a výdaje 547,2 miliardy korun. V samotném listopadu skončil rozpočet deficitem 7,8 miliardy korun. Za celý rok ministerstvo financí předpokládá, že se schodek státního rozpočtu schválený ve výši 35,2 miliardy korun prohloubí zhruba o pět miliard korun.

ČR projednala s EU životní prostředí a regionální politiku

Evropská unie (EU) a Česká republika projednaly podruhé kapitoly "životní prostředí" a "regionální politika". Jde o obsáhlou a těžkou látku, kde zatím ČR nedosáhla takového pokroku, aby bylo možné uvažovat o předběžném uzavření. Státní tajemník Pavel Telička se sešel s vysokými diplomaty členských států v náhradním termínu místo řádného kola, jež se mělo konat 16. listopadu. Tehdy Rakousko zmařilo nastolení kapitol "energetika" a "životní prostředí", protože prosazovalo kvůli svému odporu vůči jaderné elektrárně Temelín do stanoviska "patnáctky" formulace, jež nebyly pro ostatní členské státy přijatelné.

Václav Havel zaslal blahopřejný dopis novému mexickému prezidentovi

Prezident Václav Havel zaslal prostřednictvím ministra zahraničí Jana Kavana blahopřejný dopis novému mexickému prezidentovi Vicentemu Foxovi u příležitosti jeho inaugurace. Po ceremoniálu, kterého se účastnil i Kavan, se Fox ujal úřadu a stal se tak prvním mexickým prezidentem, který není členem Institucionální revoluční strany (PRI). V dopise Havel vzpomíná na svou návštěvu Mexika před deseti lety. "Vaše země na mě zapůsobila zejména fascinujícím, organickým prolínáním soudobého, minulého i budoucího, ve kterém tkví jedinečnost vaší národní identity i síla vaší monumentální kultury," napsal český prezident.

Senátoři KDU-ČSL odmítli společný čtyřkoaliční klub

Senátoři KDU-ČSL oficiálně odmítli sloučení s klubem Unie svobody/ODA do společného senátního klubu čtyřkoalice. Na pátečním výjezdním zasedání ve Svitavách podpořili zachování vlastního jednadvacetičlenného klubu a zvolili jeho nové vedení. Funkci předsedy obhájil Jiří Šenkýř, prvním místopředsedou se stal jeho protikandidát Josef Kaňa. Ve vedení zasednou i dva noví senátoři Milan Šimonovský a Jiří Stodůlka.

Představitelé Unie svobody i ODA se navzdory odmítavému rozhodnutí senátorů KDU-ČSL nevzdávají naděje, že společný čtyřkoaliční klub v horní komoře nakonec vznikne. Pokud se to v dohledné době nezdaří, měl by podle nich být vytvořen v Senátu alespoň čtyřkoaliční blok, který by reprezentovala koo rdinační skupina. Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář řekl, že rozhodnutí lidovců zachovat si vlastní senátorský klub nehodnotí "nijak dramaticky". Věří, že do první ustavující schůze Senátu, která se má konat 19. prosince, stále existuje prostor a čas pro vytvoření jediného čtyřkoaličního klubu.

Rakouští odpůrci atomu nespokojeni se slyšením o Temelíně

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín jsou nespokojeni s veřejným slyšením o jihočeské elektrárně, které se konalo v Linci. Protitemelínské iniciativy nadále požadují zastavení provozu elektrárny a provedení zkoušek celého zařízení. Až do setkání předsedů vlád obou zemí, které se má uskutečnit 12. prosince ve Vídni, však nemíní vyhrocovat situaci opětovným zablokováním hraničních přechodů mezi oběma zeměmi. ČTK to řekl Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí. "Z mého pohledu byla tato debata fraškou," poznamenal Pühriger s tím, že mnoho otázek česká strana nezodpověděla.

Greenpeace s křídly demonstrovali proti genetickým úpravám

Na ohrožení přírody geneticky manipulovanými organismy upozorňovali účastníky mezinárodní konference o bezpečnosti biotechnologií v Průhonicích u Prahy aktivisté Greenpeace, převlečení za motýly. "Larvy motýlů monarcha umírají potom, co se setkají s pylem z manipulované kukuřice," vysvětlil člen Greenpeace Čestmír Hrdinka. Podle profesora Jaroslava Drobníka ale mnohem více motýlů zemře kvůli pesticidům, jejichž užívání genové úpravy nahrazují.

Na 850 lidí podepsalo výzvu vládě, aby přidala na prevenci AIDS

Petici s výzvou vládě, aby přidala prostředky na prevenci AIDS, podepsalo u stánku České společnosti AIDS pomoc na Václavském náměstí na 850 lidí. ČTK to řekl předseda společnosti Václav Strouhal. "Vyzvali jsme v Mezinárodním dni boje proti AIDS českou vládu, aby navýšila finanční prostředky na problematiku HIV/AIDS, a ne aby je neustále snižovala," upřesnil s tím, že petici předají zástupci společnosti do podatelny úřadu vlády příští týden. Podle Strouhala se v Praze rozdalo přes 11.000 červených pentliček, symbolizujících solidaritu s lidmi HIV pozitivními a trpícími nemocí AIDS.

Havlová navštívila Dům světla pro HIV pozitivní

Domu světla v Praze-Karlíně pro HIV pozitivní a trpící AIDS během páteční návštěvy manželky prezidenta Dagmar Havlové svitla naděje, že kvůli svým dluhům nezanikne. Pomoc v tíživé situaci slíbil jeho obyvatelům náměstek pražského primátora Otto Kerchner, který první dámu doprovázel. Havlová doufá, že její návštěva přispěje k tomu, že se brzy probudí i čeští politici a umělci a začnou podle vzoru ze zahraničí podporovat projekty na boj s AIDS. Dům světla je ve střední a východní Evropě ojedinělým, rok starým projektem na pomoc lidem nakažených virem HIV a nemocným AIDS. Hrozí mu ale zánik, nesplatí-li dluhy stavebním firmám ve výši 3,5 miliónu korun.

Pracovníci mosteckého K-centra rozdali na 1000 kondomů

Na 1000 obálek s kondomem, lubrikačním gelem a letákem s informacemi o ochraně proti viru HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, rozdali zdarma obyvatelům Mostu pracovníci mosteckého K-centra. "Akci jsme uspořádali v rámci světového dne boje proti AIDS, naši pracovníci se zaměřili na sexuálně aktivní skupinu lidí do 40 let," řekl ČTK ředitel střediska pro kontakt s drogově závislými v Mostě Lubomír Šlapka. Osvětu a prevenci označil Šlapka za nejdůležitější složku boje proti zákeřné chorobě. Poukázal přitom na letošní výrazný nárůst infikovaných HIV v České republice.

Biskup Malý: Advent by neměl být dobou reklam, ale ztišení

Pražský katolický biskup Václav Malý vyjádřil lítost nad tím, že se adventní doba stává dobou reklam a shánění. Měla by to podle něj být spíše doba soustředění, těšení a očekávání, která má vyvrcholit Vánocemi. Letos připadá první adventní neděle až na 3. prosince. "Nepokládám za dobré, že různé akce, i dobře míněné, vztahující se k adventní době, začaly před tímto termínem," řekl biskup Malý ČTK. "A pokud už se během adventu zpívají koledy, dochází ke zmatení duchů, setře se jeho ráz a do Vánoc vplujeme bez přípravy," dodal biskup. Církevní hodnostář nepovažuje za dobré, že se z koled stává podmalovávání reklam a lákadlo na zboží.

Na přípravě české výstavy ve Francii se podílí manželka premiéra

Ivana Zemanová, manželka premiéra Miloše Zemana, je zaměstnána na ministerstvu kultury. Pomáhá tam připravovat rozsáhlý kulturní a společenský projekt, který by měl v roce 2002 představit republiku ve Francii. Zemanová ČTK potvrdila, že má na starosti propagaci a sponzoring akce. "Myslím, že je to funkce potřebná," řekla Zemanová. Na uspořádání rozsáhlé kulturní a společenské akce, která má pokrýt celé území Francie, se dohodli český prezident Václav Havel a jeho francouzský protějšek Jacques Chirac. Česká vláda loni na projekt, nazvaný "Skrznaskrz", slíbila vyčlenit 70 miliónů korun, stejnou částkou přispěje francouzský stát.

České dny v Limoges

V Limoges v centrální Francii začaly první České dny, na jejichž pořádání se spolu s radnicí Limoges podílí jeho partnerské město Plzeň. Slavnostního zahájení spojeného s vernisáží fotografické expozice věnovaném oběma městům se zúčastnili starostové Limoges a Plzně Alain Rodet a Jiří Šneberger. České dny, které potrvají do 10. prosince a mají podle místní radnice pomoci místním obyvatelům "objevit bohatství a kulturu" ČR, nabízejí široký záběr aktivit od výstav, koncertů, divadelních představení a přednášek až po ukázky české kuchyně.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie podlehli v dohrávaném zápasu 6. ligového kola Spartě 1:3. Slavia se dostala do vedení v 23. minutě po Kukově hlavičce, o třináct minut později vyrovnal Hašek a krátce před poločasem přišli domácí o vyloučeného kapitána Radu. Přesilovku využili sparťané v závěrečné čtvrthodině utkání, kdy nejprve po rohu skóroval Jarošík a třetí gól přidal střídající Koloušek. V čele tabulky má Sparta náskok 13 bodů před Teplicemi, Slavia zůstala osmá.

Český obránce Tomáš Ujfaluši ze Sigmy Olomouc posílí od příštího týdne německý prvoligový klub Hamburger SV. Dvaadvacetiletý fotbalista potvrdil, že v novém působišti podepsal smlouvu na čtyři roky a do Německa odletí v pondělí. Podle informací časopisu Bild nabídl Hamburk za českého reprezentanta odstupné 2,5 miliónu marek.

Výsledky 28. kola extraligy ledního hokeje: Litvínov - Pardubice 2:2, Kladno - Vsetín 1:2 po prodloužení, Vítkovice - Sparta Praha 2:4, Zlín - České Budějovice 2:5, Slavia Praha - Karlovy Vary 2:3 po prodloužení, Plzeň - Havířov 6:3 a Znojmo - Třinec 4:2. V tabulce vedou Pardubice před Litvínovem a Vsetínem. Poslední jsou Karlovy Vary.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle s možností mrholení. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.