Zprávy sobota, 03. července 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Sněmovna: Činnost současné vlády neprospívá České republice

Poslanecká sněmovna v pátek na návrh poslanců Unie svobody a KDU-ČSL konstatovala, že činnost nynější sociálnědemokratické vlády neprospívá České republice. Učinila tak po projednání zprávy kabinetu o jeho dosavadní činnosti. Na návrh předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého dolní komora parlamentu tento dokument nepřijala. Poslanci neschválili další společný návrh lidovců a unionistů, kterým měla sněmovna vládu vyzvat k odstoupení. Výsledky sněmovního jednání nijak neovlivní existenci vlády.

Zprávu, která je převážně výčtem návrhů zákonů a koncepcí, jež vláda dosud schválila, ve čtvrteční rozpravě pravicová i levicová opozice podrobila drtivé kritice. Někteří poslanci jí vyčítali právě to, že jen vyjmenovává předložené legislativní návrhy a neobsahuje hodnocení. Nespokojenost však vyjadřovali i s dosavadním působením sociálnědemokratické vlády.

Premiér Miloš Zeman po neúspěchu vládní zprávy ve sněmovně, podobně jako již ve čtvrtek, poprosil poslance o spolupráci na konkrétních návrzích zákonů. Zeman prý chápe, že součástí povinné opoziční rétoriky může být kritika zpráv. Vyjádřil naději, že až bude stát před sněmovnou v květnu nebo červnu roku 2002, tedy krátce před koncem funkčního období kabinetu, bude moci sdělit, že vláda dosáhla úspěchů ve spolupráci se sněmovnou.

Poslanecká sněmovna schválila státní závěrečný účet za rok 1998

Poslanecká sněmovna schválila státní závěrečný účet České republiky za loňský rok, který vykazuje schodek státního rozpočtu přes 29 miliard korun. Rozpočtové saldo by mělo být uhrazeno emisí státních dluhopisů. Jejich vydání má stanovit zákon, jehož návrh projedná sněmovna v prvním čtení ještě na nynější schůzi. Loňské státní finance vykázaly příjmy přes 537 miliard korun a výdaje téměř 567 miliard korun. Sněmovna vzala na vědomí stav státních finančních aktiv ČR ke konci roku 1998 ve výši téměř 262 miliard korun a stav státních finančních pasiv země převyšujících 194 miliard korun.

Sněmovna přijala zákon pro získání prostředků na pomoc Kosovu

Vydání státních dluhopisů v rozsahu dvou miliard korun s cílem získat prostředky na pomoc při řešení krize v jihosrbském Kosovu umožní návrh zákona o státním dluhopisovém programu, který v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Veškeré závazky vyplývající z tohoto programu mají být splaceny do 15 let ode dne účinnosti dnes přijatého zákona. Ministerstvo financí bude zmocněno vydávat v rámci naplňování dluhopisového programu různé státní dluhopisy s různými emisními podmínkami. Předlohu, která má nabýt účinnosti dnem vyhlášení, ještě posoudí Senát.

Kavanův náměstek Otto Pick ocenil Havlovu návštěvu v Kosovu

Ministerstvo zahraničí uznává kladnou hodnotu nedělní návštěvy prezidenta Václava Havla v Kosovu. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek ministra zahraničí Otto Pick. "Osobně jsem rád, že tam jel," dodal Pick a jako příliš formalistické označil diskuse, zda může prezident Kosovo navštívit bez pozvání jugoslávských představitelů, které se v souvislosti s Havlovým rozhodnutím na české politické i mediální scéně strhly.

Ještě v úterý ministerstvo zahraničí ústy svého mluvčího Aleše Pospíšila zdůrazňovalo, že vláda cestu prezidenta do Kosova narozdíl od návštěvy Albánie neschválila. Mluvčí ale zároveň uvedl, že ministerstvo se "zříká jakékoli kritiky pana prezidenta".

Zásah v Kosovu byl podle Klause "vážnou chybou"

Předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus v pátek v Salcburku na ekonomickém summitu střední a východní Evropy zopakoval, že podle jeho mínění byl zásah společenství států v Kosovu "vážnou chybou". Cizí moc nikdy nemůže přinést nějakému regionu stabilitu, citovala jeho názor agentura APA.

Klaus se rovněž vyjádřil k tématu rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy a prohlásil, že by to neměla být čistě formální integrace, ale že jde o vytvoření volného trhu. Neskrýval prý přitom svou frustraci, protože EU stále na kandidáty tlačí. "Tyto země vědí, jaké jsou požadavky na vstup do EU a cílevědomě na tom pracují." Integrace není jedinou, ani nejdůležitější úlohou Evropy, pravil Klaus.

Ministerstvo zahraničí chce podpořit zapojení českých firem do obnovy Balkánu

Ministerstvo zahraničí se bude snažit podpořit české firmy při zapojování do obnovy Balkánu. Česká delegace by měla ještě tento měsíc navštívit Řím a jednat zde o možnostech vytváření smíšených česko-italských firem, které by se účastnily rekonstrukce válkou zničené Jugoslávie. Na páteční tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Jan Kavan. "V rámci partnerských vztahů, které jsme si vybudovali v době česko-řecké iniciativy, jejíž třetí část jednala právě o této oblasti, jsme jednali s Norskem, Itálií, Řeckem i dalšími zeměmi o možnosti smíšených podniků joint-venture, které by se soustřeďovaly na možnou pomoc v těchto balkánských oblastech," řekl dále ministr. S tím, že své kroky bude ministerstvo koordinovat i s resortem průmyslu a obchodu. Kavan připustil, že výše investic, které do Jugoslávie poputují, bude záviset i na tom, zda v JSR přetrvá autoritativní režim prezidenta Slobodana Miloševiče.

Vypovězena smlouva na modernizaci řízení palby

Vojenský opravárenský podnik vypověděl kupní smlouvu na dodávku systémů řízení palby pro modernizované tanky T-72. Odstoupil tak od spolupráce s italskou firmou Officine Galileo a armáda pravděpodobně vypíše nové výběrové řízení. ČTK to řekl mluvčí ministra obrany Milan Řepka. Modernizace tanku se tak zdrží možná až o dva roky, dodal. Právě kvůli firmě Officine Galileo byla před čtyřmi lety zakázka na modernizaci tanků T-72 zpochybněna, protože společnost se údajně v hodnocení odborníků umístila až na pátém místě. Armáda však tehdy možnost zmanipulování zakázky odmítla.

ČSÚ: HDP letos klesne o 0,7 procenta, inflace bude 3,2 procenta

Pokles hrubého domácího produktu 'HDP) za celý letošní rok reálně o 0,7 procenta očekává Český statistický úřad 'ČSÚ). Tempo růstu spotřebitelských cen bude celoročně 3,2 procenta, nominální mzdy vzrostou o 9,0 procenta, reálné o 5,6 procenta. Vyplývá to z krátkodobé prognózy makroekonomických ukazatelů ČR, kterou ČTK poskytl tiskový mluvčí ČSÚ Jaroslav Macháně. Míra nezaměstnanosti bude koncem roku činit deset procent a saldo obchodní bilance by mělo vykázat schodek 63,5 miliardy korun, předpovídá ČSÚ.

Analytici: ČSÚ mění své prognózy příliš často

Letošní průměrná inflace, jak ji nově prognózuje Český statistický úřad, je příliš vysoká, naopak inflace pro rok 2000 vypadá značně podhodnocená. "Pikantní je, že ještě 29. května se ČSÚ shodl s centrální bankou, ministerstvem financí a ministerstvem práce a sociálních věcí na prognóze míry inflace na rok 2000 na úrovni 6,0 procenta, což je podstatně odlišné od nově prognózovaných 4,5 procenta," řekl hlavní ekonom Investiční a Poštovní banky Jiří Křovák. Přitom podle analytiků České republice skutečně hrozí potenciální inflační rizika v podobě růstu cen potravin nebo růstu domácí poptávky nekrytého růstem produktivity, nemluvě o nutně rychlejších deregulacích v příštím roce.

Analytici: ČNB musí zastavit růst koruny, ohrožující oživení

Česká národní banka 'ČNB) by měla urychleně podniknout kroky k zastavení neustálého růstu koruny, který hrozí zničit nynější slabé náznaky hospodářského oživení ČR. Agentuře Reuters to řekli analytici londýnských bank. "Musí s tím začít něco dělat. Pokud bude měna příliš silná, i ty nejslabší signály oživení vyvanou," řekl ekonom londýnské pobočky Westdeutsche Landesbank Tim Ash. Analytici odhadují, že koruna je na bázi parity kupní síly nadhodnocena o 15-16 procent. Koruna se pod vlivem přílivu zahraničních investic v posledních dnech vyšplhala na pětiměsíční maximum vůči euru k hranici 36 Kč oproti březnovému minimu 38,6 Kč a k dolaru je pak na stálé úrovni kolem 35 Kč. To vše navzdory tomu, že ekonomika je v krizi.

Koordinační rada jedná o diskusních česko-německých projektech

Diskusními projekty a historickými tématy se zabývá koordinační rada česko-německého diskusního fóra na dvoudenním zasedání, které začalo v Norimberku. Zástupci blízcí organizacím sudetských Němců poprvé předložili také sporný námět vázání integrace ČR do Evropské unie na řešení problémů vysídlenců, který však ani čeští účastníci, ani vlivní němečtí politikové neakceptovali. "Je přirozeně zcela jasné, že podobné spojování naráží na značné odmítátí, a to jak na české, tak na německé straně," řekl ČTK náměstek německého ministra zahraničí a spolupředseda koordinační rady Günter Verheugen.

Člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka označil návrh na spojování odsunu a integrace za jeden z nejkontroverznějších projektů a za "umělý prvek", který už byl politiky blízkými sudetským Němcům vnášen i do Evropského parlamentu.

Diskusní fórum je jedním z hlavních projektů česko-německého Fondu budoucnosti vzniklého na základě mezistátní deklarace z roku 1997.

Havla zaujala na Šluknovsku spolupráce s německými sousedy

Prezidenta Václava Havla zaujala při jeho návštěvě šluknovského výběžku "harmonická kooperace s německými sousedy", kterou však, jak uvedl, pozoroval nejen v tomto regionu. Havel to uvedl na závěr cesty po městech severní části děčínského okresu. "Zdá se, že dusno kolem pohraničí dělá hlavně určitá skupina lidí ve vnitrozemí," dodal prezident Havel.

Na adresu polistopadových vlád poznamenal, že všechny měly ve svých programech rozvoj regionů, decentralizaci státu a posílení samosprávy. Podle Havlova mínění je však "náš stát zbytečně centralizovaný, mnoho přerozdělovacích procesů by se mělo snést níž, ať už na chystané kraje, či na jednotlivé obce".

Prezident Václav Havel nechápe, "jak může nějaká strana říci, že vláda škodí této zemi a zároveň jí dát důvěru". Havel tak na dotaz novinářů v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku reagoval na usnesení Poslanecké sněmovny, že činnost současné vlády škodí zemi. "Buďto škodí vláda této zemi a pak jí dáme nedůvěru, anebo jí neškodí a pak jí dáme důvěru, přijmeme její zprávu nebo k ní máme výhrady takové či onaké," uvedl prezident. "Ale tohle je přesně to, co zmrtvuje politický život, co ho blokuje, co nakonec bere odvahu všem, jak opozici, tak vládě," zdůraznil Havel.

Václav Havel přivítal příklon hlavních politických stran k nezávislým kandidátům při nadcházejících doplňovacích volbách do Senátu v Praze. Řekl, že to koresponduje s jeho "dávnou vizí Senátu, jako jakéhosi souboru originálních individualit, skutečné rady moudrých".

Český helsinský výbor odmítá trest smrti nad Ocalanem

Vynesením rozsudku smrti nad předákem kurdských povstalců Abdullahem Ocalanem se Turecko podle Českého helsinského výboru znovu dostalo do příkrého rozporu s článkem Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který výslovně zakazuje uplatňování a vykonávání nejvyššího z možných trestů. Uvádí se to v prohlášení výboru, které obdržela ČTK. "Vše navíc nasvědčuje tomu, že neakceptování mezinárodně přijatých zásad spíše než k celkovému zklidnění napjaté situace povede k nové eskalaci konfliktu mezi tureckou veřejností a Kurdy," uvádějí ve svém stanovisku místopředsedkyně výboru Libuše Šilhánová a člen předsednictva Petr Kouba.

Amnesty International žádá nový soud s Ocalanem

Organizace Amnesty International v České republice 'AI) žádá o nový soudní proces pro vůdce Strany kurdských pracujících Abdullaha Ocalana, který byl 29. června v Turecku odsouzen k trestu smrti. "Abdullah Ocalan musí být znovu souzen před kompetentním, nezávislým a spravedlivým tribunálem a za podmínek, které zajistí přísné dodržování záruk spravedlivého soudu zakotvených v národním a mezinárodním právu," uvádí se v prohlášení AI, které obdržela ČTK.

Katoličtí biskupové míní, že spolupráce státu a církve je dobrá

Spolupráce českého státu a katolické církve je podle České biskupské konference 'ČBK) na dobré úrovni. "Můžeme to konstatovat poprvé po deseti letech," řekl ČTK při jednání ČBK ve Velehradě plzeňský biskup František Radkovský. Biskupové nechystají pro středeční jednání vlády, která má hodnotit materiál o navracení církevního majetku připravený ještě vládou premiéra Josefa Tošovského, žádné nové iniciativy. "Ministr kultury Pavel Dostál je vstřícný a projevil snahu pomoci při řešení případných problémů," řekl Radkovský. Potřebám církví odpovídá podle něho také jednání vládní a ministerské komise o majetku. "Vatikán i my očekáváme ustavení smíšené vatikánsko-české komise," podtrhl. Připomněl, že premiér Miloš Zeman slíbil, že po zahájení práce obou komisí ustaví vláda komisi mezinárodní. "Požadoval to také Svatý Otec při nedávném přijetí českého velvyslance Martina Stropnického ve Vatikánu," dodal Radkovský.

Špidla akceptoval Falbrovu připomínku ohledně zákoníku práce

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla přijal připomínku šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů 'ČMKOS) Richarda Falbra, aby v připravované novele zákoníku práce bylo samostatně vymezeno postavení odborů a zaměstnaneckých rad. "Přijímám názor, že je třeba to postavení v textu vyjasnit, a uznávám i myšlenku, že by se to mělo odehrát ve dvou odlišných paragrafech," řekl Špidla po schůzce s Falbrem novinářům. Dodal, že v této věci mezi ním a Falbrem "neexistoval rozpor v substanci", ale spíš v interpretaci textu. Špidla dále přijal názor šéfa odborářů, že pokud ministerstvo příště vypracuje podobně závažný dokument jako je zákoník práce, bude vybaven také stanoviskem sociálních partnerů, tedy ČMKOS a zaměstnavatelů.

ČMKOS minulý týden proti ministerskému návrhu novely silně protestovala. Odboráři tvrdili, že novela jim bere možnost kolektivně vyjednávat, kontrolovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci nebo projednávat výpovědi zaměstnanců a odborových funkcionářů.

Brezina podal na premiéra Zemana trestní oznámení pro pomluvu

Novinář Ivan Brezina podal v pátek trestní oznámení na premiéra Miloše Zemana, který ho obvinil z korupce, pro podezření z pomluvy. Současně požádal Komisi pro etiku Syndikátu novinářů ČR o prošetření své spolupráce s akciovou společností ČEZ. ČTK Brezina řekl, že žalobu na ochranu osobnosti na premiéra Zemana podá až po dovolené. Zeman v úterý novinářům řekl, že Brezina psal na objednávku společnosti ČEZ novinové články ve prospěch dostavby jaderné elektrárny Temelín. S odvoláním na rozhovor s ředitelem ČEZ Milanem Černým premiér tvrdil, že Brezina podepsal se společností v této věci "diskrétní smlouvu". Černý však později prostřednictvím mluvčího ČEZ oznámil, že "na základě neúplných informací chybně informoval premiéra o vztazích mezi akciovou společností ČEZ a panem Ivanem Brezinou" a oběma se omluvil.

Začal 34. mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Ve znamení filmového polibku a Oldřicha Nového, který by se letos dožil sta let, je letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Jeho 34. ročník byl v pátek večer zahájen projekcí jihoafrického soutěžního snímku režiséra Gavina Hooda Rozumný člověk, který byl uveden ve světové premiéře. V zaplněném Velkém sále hotelu Thermal usedli například předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a členové mezinárodní poroty, kterou vede francouzský režisér Yves Boisset. Přítomna byla i dcera slavného otce - americká herečka Amanda Plummerová, která hraje v Greenawayově snímku Osm a půl ženy, a nizozemský herec Rutger Hauer, známý z hollywoodských akčních podívaných. Na festival přijel podpořit britský film Bena Hopkinse s názvem Šimon Mág.

Do hlavní soutěže festivalu bylo letos zařazeno 17 filmů. Včetně nesoutěžních snímků program zahrne na 180 představení, na kterých bude uvedeno téměř 250 filmů.

Letošní ročník Porty odstartovala skupina Roháči

Trampskou hymnou Vlajka, kterou si zazpívalo několik stovek nadšenců se skupinou Roháči, začal v pátek na plzeňském výstavišti 33. ročník soutěžní přehlídky folkové, trampské a country hudby Porta'98. Během čtyřdenní přehlídky se bude ucházet o přízeň poroty, jíž předsedá Wabi Daněk, na 40 kapel a písničkářů. V dalších dnech pokračují soutěžní koncerty na třech komorních venkovních scénách a večer na jevišti amfiteátru, kde je doplní vystoupení hostů. K nejzajímavějším bude zřejmě patřit nedělní koncert Honzy Nedvěda a Příbuzných či Fleretu s Jarmilou Šulákovou. Pozornost jistě vzbudí i jihomoravský soubor Hradišťan. Porta jako každý rok vyvrcholí pondělní Dvoranou, kde budou vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií.

Přehlídku díla Jiřího Trnky uvede Alšova jihočeská galerie

Na 400 ilustrací, obrazů, soch a ukázek scén loutkových a kreslených filmů tvoří výstavu Jiří Trnka '1912 - 1969), která bude v sobotu slavnostně zahájena v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. "Jde o jednu z největších a nejkompletnějších přehlídek Trnkovy tvorby, jaká u nás kdy byla představena. Jako naše letošní hlavní sezónní výstava by měla připomenout letošní 30. výročí úmrtí tohoto významného českého výtvarníka, scenáristy a režiséra," řekl autor výstavy Vlastimil Tetiva. Expozice kromě téměř kompletní ilustrátorské tvorby představuje i Trnkova díla malířská a sochařská. Otevřena bude až do 31. října.

Jágr se vrátil domů bez trofejí NHL

Unavený z dlouhého letu, bez cen a s lehkým strništěm na tváři se v pátek do České republiky vrátil nejlepší hokejista uplynulého ročníku kanadsko-americké Národní hokejové ligy 'NHL) Jaromír Jágr. Kapitán Pittsburghu Penguins převzal před týdnem na slavnostním vyhlašování cen v Torontu Hartovu trofej pro pro nejužitečnějšího hráče soutěže, trofej Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče základní části a ještě před oficiálním ceremoniálem obdržel i prestižní ocenění pro nejužitečnějšího hráče podle hráčské asociace NHL Lester B. Pearson Award.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.