Zprávy sobota, 03. června 2000

A nyní podrobněji:

Prezident Havel nechce nedůvěru Evropské unie zahalenou do technických důvodů

Podle českého prezidenta Václava Havla by nebylo dobré, kdyby Evropská unie (EU) za technickými a administrativními argumenty skrývala nedůvěru nebo zdrženlivost vůči východnímu rozšíření. Vstup do unie "je po technické stránce složitější než v případě NATO, kde to bylo především politické rozhodnutí", řekl prezident na otázku ČTK v Cáchách, kde se při předávání mezinárodní ceny Karla Velikého prezidentu Billu Clintonovi mluvilo hodně o evropské integraci a její budoucnosti, včetně přijetí nových zemí do EU. "Technické vojenské náležitosti šlo zadaptovat snáze než celý právní systém, což je nezbytné, abychom byli způsobilí stát se členy EU," řekl prezident. Zároveň však zdůraznil, že "je zapotřebí vůle na obou stranách".

Středoevropští kandidáti tzv. první vlny, tedy ČR, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a odlehlejší Estonsko, v posledních dnech vyjadřují stále hlasitěji pochybnosti o vůli Evropské unie udržet tempo vstupního procesu a přejít záhy do stěžejní etapy rozhovorů. Jedním z důvodů je nechuť členských států i Evropské komise splnit dřívější sliby, že do konce roku unie vypracuje pro nejpokročilejší uchazeče časový harmonogram, včetně termínů ukončení jednání.

Portugalský parlament podle Václava Klause podporuje vstup ČR do EU

Portugalský parlament bezvýhradně podporuje vstup České republiky do Evropské unie (EU). ČTK to řekl předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus poté, co se setkal v Lisabonu se šéfem portugalského parlamentu Antóniem de Almeidou Santosem. Schůzky se zúčastnili i další portugalští poslanci zastupující tamější vládní a opoziční strany. V zemi jsou i po loňských volbách nejsilnější stranou socialisté. Klaus s Almeidou Santosem diskutoval o spolupráci parlamentů obou zemí, ale rovněž o rozšiřování EU a o portugalských zkušenostech s tímto procesem. Portugalsko nyní předsedá Evropské unii. Václav Klaus se s portugalskými poslanci setkal v rámci své třídenní návštěvy Portugalska, při níž se v Lisabonu účastní mezinárodní konference politiků, ekonomů a dalších odborníků nazvané Kruh (Le Cercle). Předseda sněmovny promluvil na konferenci a věnoval se českému pohledu na Evropu.

Kandidáti sdělí v pondělí představu o konci jednání s EU

Ministři zahraničí států, s nimiž zahájila Evropská unie před více než dvěma lety přístupová jednání, zveřejní v pondělí svoji představu o tom, kdy "by unie mohla skončit jednání s těmi nejúspěšnějšími kandidátskými zeměmi". Novinářům to řekl šéf české diplomacie Jan Kavan. Mezi hlavní body lublaňské schůzky šestice kandidátských států bude patřit právě stav vyjednávání před bruselskou mezivládní konferencí, která se bude konat 14. června, informoval ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Druhé schůzky ministrů zahraničí šestice kandidátských zemí se kromě Kavana zúčastní představitelé Estonska, Kypru, Maďarska, Polska a Slovinska. Do závěrů jejich setkání se zřejmě promítnou i jisté obavy kandidátských zemí z toho, že rozšíření unie bude oddáleno.

Lucembursko kritizuje cizinecký zákon, ministr Kavan chce jeho změnu

Výhrady k cizineckému zákonu, který začal platit počátkem roku, vyjádřila v Praze lucemburská vicepremiérka Lydie Polferová, která je rovněž ministryní zahraničí a zahraničního obchodu. "Cizinecký zákon podle vicepremiérky neprospívá prohlubování obchodu mezi Českou republikou a Lucemburkem," řekl ČTK po setkání Polferové se šéfem české diplomacie Janem Kavanem mluvčí resortu Aleš Pospíšil. Oba vicepremiéři vyjádřili zájem na dalším prohloubení vzájemné spolupráce. Kavan například ocenil příliv lucemburských investic do ČR. Řada států si však podle něho stěžuje na dopad cizineckého zákona na obchodníky a podnikatele. "Do konce června předložíme vládě novelu zákona, která vyjde vstříc ... většině kritiků ... tak, aby zákon jednak vycházel z potřeby zajištění bezpečnosti této země, ale současně zbytečně nekladl překážky vzájemnému obchodu a dobrým vztahům právě se členskými zeměmi Evropské unie," řekl Kavan.

Především o procesu integrace nových kandidátských zemí do Evropské unie a obtížích tohoto procesu jednaly lucemburská vicepremiérka Lydie Polferová a předsedkyně Senátu Libuše Benešová. "Hovořily jsme o potřebě získat podporu obyvatelstva současných členských zemí pro proces rozšiřování Evropské unie," řekla ČTK po jednání Benešová.

Přebytek obchodu s EU za čtyři měsíce prudce stoupl

Přebytek výměny zboží mezi Českou republikou a Evropskou unii za leden až duben přesáhl 16 miliard korun, což byl prudký nárůst proti 3,8 miliardy Kč ve srovnatelném období loni. Vývoz ČR stoupl o 28,7 procenta na 255,4 miliardy Kč a dovoz o 22,9 procenta na 239,4 miliardy Kč. ČTK to sdělil Český statistický úřad. Významných aktiv ČR dosáhla z výměny strojírenské produkce (13,4 miliardy Kč), průmyslových výrobků (10,3 miliardy Kč), tržních výrobků (devět miliard korun) a surovin s výjimkou paliv (pět miliard korun). Naopak v pasivu skončil obchod chemikáliemi (17,6 miliardy Kč) a potravinami a živými zvířaty (5,3 miliardy Kč). V exportu převládaly stroje a dopravní prostředky s 50,8 procenta na všech exportech země.

Podle premiéra Zemana HDP v 1. čtvrtletí vzroste zhruba o tři procenta

Premiér Miloš Zeman soudí, že hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání vzroste zhruba o tři procenta, naopak ministr financí Pavel Mertlík se podle něj domnívá, že se zvýší pouze přibližně o dvě procenta. "Takže vyčkejme zhruba tři týdny a dozvíme se, kdo z nás má pravdu," řekl na páteční tiskové konferenci Zeman. Premiér také řekl, že sociální demokracie splnila svůj slib, podle nějž měla Českou republiku za dva roky vyvést z hospodářské krize.

Půlmiliardové výdaje ze státního rozpočtu by si podle odhadu premiéra Miloše Zemana vyžádala případná přímá volba prezidenta. "Já jsem člověk šetrný... a mně půlmiliarda zase nepřipadá tak málo peněz. Proto se k této věci stavím spíš neutrálně," řekl na tiskové konferenci Zeman. Již dříve uvedl, že pro přímou volbu hlavy státu neshledává dostatečné důvody a stačí mu, když ji volí parlament.

Miloš Zeman věří, že nový volební zákon posílí sebevědomí jakékoli strany. Chce o tom přesvědčit i sociálnědemokratické senátory, kteří váhají, zda mají tento zákon podpořit. "Já si dokonce myslím, že odpor proti volebnímu zákonu je projevem strachu a projevem nedostatku sebevědomí, to je můj názor, který budu hájit," řekl Zeman na tiskové konferenci v Lidovém domě. Šéf vládní strany je přesvědčeným zastáncem nového volebního zákona mimo jiné proto, že nutí strany, aby se snažily zvýšit úroveň svých kandidátů.

Premiér jednal s pražským primátorem

Vláda bude Prahu podporovat v oblasti bytové výstavby a v oblasti rozvoje hromadné dopravy. Po jednání s primátorem Janem Kaslem a dalšími zastupiteli to řekl premiér Miloš Zeman. Praha má jako hlavní město České republiky svá specifika a "tato specifika by měla každá rozumná vláda respektovat," uvedl premiér. V bytové výstavbě je podle Zemana nezbytné, aby stát přispíval zejména na opravy panelových domů. "Nedávno schválený Fond bydlení může svými prostředky naprosto konkrétně přispět pro tyto pražské a samozřejmě nejen pražské aktivity," řekl premiér. Podle něj by měla být také ze státního rozpočtu podporována například výstavba metra a výroba nových vagónů pro pražskou podzemní dráhu. Vláda je podle svého předsedy pro omezování individuální automobilové dopravy zejména v centru Prahy. Podporu hromadné dopravy má městská rada v programovém prohlášení, dodal Kasl a připomněl i nutnou výstavbu městského a silničního okruhu.

Podle generálů by česká armáda mohla mít jen 42.000 vojáků

Velení české armády uvažuje o tom, že by se měl do roku 2010 snížit počet vojáků z nynějších 64 až na 42 tisíc, přičemž armáda by již v té době mohla být plně profesionální nebo poloprofesionální. Generálové počítají i s tím, že by vojáci opustili desítky posádek, z nichž řada je již nyní nadbytečná. Po jednání generálské rady v Olomouci to řekl náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. Velení české armády by mělo položit na stůl svůj návrh budoucí podoby armády příští rok na jaře a do roku 2002 by podle Šedivého mělo padnout definitivní politické rozhodnutí o tom, jak bude vypadat. "Další rok bude trvat rozpracování této varianty a minimálně šest let bude zapotřebí na přechod z nynější branecké armády na buď plně nebo vysoce profesionální. Reálný termín odhaduji na rok 2010," řekl Šedivý.

České vojáky navštívil velitel SFOR Adams

Mezi příslušníky 43. mechanizovaného praporu AČR v misi SFOR na území Bosny a Hercegoviny zavítal v pátek velitel jednotek SFOR generál Ronald Adams. Prohlédl si základnu českého praporu a zúčastnil se ukázky zbraní a výcviku jeho příslušníků. Jak sdělila ČTK tisková mluvčí českého praporu Jana Růžičková, generál Adams vysoce ocenil práci českých vojáků v Bosně a zdůraznil jejich důležitou úlohu v nadcházejícím složitém období, kdy se začínají připravovat volby. Pro letní měsíce stanovil tyto základní priority mezinárodních mírových sil: SFOR musí svou přítomností zabezpečit stabilní a klidné prostředí, musí prokázat profesionální přístup a vést místní obyvatele, organizace a policii k tomu, aby sami řešili své problémy a nespoléhali se jen na vojáky mezinárodních mírových sil, a konečně SFOR musí v zájmu efektivnosti své činnosti spolupracovat se všemi mezinárodními organizacemi v Bosně a Hercegovině.

Pracující Železáren Hrádek zahájí v pondělí stávkovou pohotovost

Stávkovou pohotovost se rozhodla vyhlásit od pondělí 5. června odborová organizace Železáren Hrádek v Hrádku u Rokycan. Důvodem je zhoršující se ekonomická situace, rušení pracovních míst a nedodržování výplatních termínů, řekl ČTK předseda odborové organizace František Novák. Odboráři podle něj nesouhlasí ani s převedením technicko-hospodářských pracovníků ze Železáren Hrádek do jiné společnosti jejich majoritního vlastníka Zdeňka Zemka. Odboráři jsou ochotni pokračovat ve výrobě při zachování stávkové pohotovosti do poloviny června, kdy by se měla uskutečnit jednání vedení podniku se Zemkem, řekl ČTK generální ředitel podniku Vlastimil Moulis. Také odboráři chtějí se Zemkem urychleně jednat. V případě, že nebude ochoten zastavit propouštění, nezaručí včasné vyplácení mezd a nevysvětlí uspokojivě převádění pracovníků do své další firmy Z-Group, jsou zaměstnanci železáren připraveni učinit další kroky.

Václava Havla čeká podle jeho lékaře Kotíka poměrně náročná operace

Operace břišní kýly, kterou má v pondělí absolvovat prezident, sice běžně nepatří k obtížným zákrokům, Václava Havla však vzhledem k jeho podlomenému zdraví a velikosti kýly čeká podle jeho lékaře Ilji Kotíka náročnější operace. Předpokládá, že operační tým, v němž bude i rakouský chirurg Ernst Bodner, stráví na sále nejméně dvě hodiny. Havla trápí břišní kýla jako pozůstatek z operací tlustého střeva již druhým rokem a vzhledem k tomu, že je veliká, se musí odstranit při celkové narkóze. Prezident by měl nastoupit do střešovické nemocnice zřejmě v neděli. O tom, zda půjde v pondělí na operační sál, se rozhodne až těsně před zákrokem, řekl Kotík. Bodner, jenž Havlovi před dvěma lety provedl obě náročné operace tlustého střeva, by měl do Prahy přicestovat podle informací ČTK v sobotu. Nebudou-li chystanou operaci provázet komplikace, měl by si prezident v nemocnici poležet podle Kotíkova odhadu asi dva týdny.

Lymeská borrelióza, kterou se nakazila manželka prezidenta Dagmar Havlová, je už na ústupu a její ošetřující lékař Jan Malý z Institutu klinické a experimentální medicíny věří, že bude moci být v příštích dnech nablízku svému muži, jehož čeká náročná operace.

Cenu Dětského fondu OSN - UNICEF převzala Baťova nemocnice

Cenu Dětského fondu OSN (UNICEF) převzala na 40. Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež největší česká nefakultní Baťova nemocnice ve Zlíně. "Cenu Baby - Friendly Hospital, což překládáme jako Nemocnice přátelská dětem, udělujeme za výrazný růst kojení novorozenců matkami," řekla ČTK členka české rady UNICEF a primářka novorozeneckého oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Magdalena Paulová. Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko uvedl, že při odchodu z jejich oddělení kojí potomky již 95 procent maminek, když celostátní průměr je o šest procent nižší.

Zdravotnická tripartita bere limity zákoníku práce jako fakt

Limity přesčasové práce a pracovní pohotovosti, dané zákoníkem práce od 1. ledna 2001, berou zdravotnické odbory a zaměstnavatelé ve zdravotnictví jako fakt, se kterým je třeba se vypořádat. Po pátečním jednání zdravotnické tripartity to řekl její spolupředseda, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger a potvrdil, že ani zásadní přepracování návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebudou odbory ani zaměstnavatelé požadovat. "Z hlediska času je nutné rezignovat na zásadní změny a soustředit se spíše na změny technického charakteru," vysvětlil s tím, že jeho svaz podpoří na velké tripartitě v polovině června požadavek Českomoravské konfederace odborových svazů, aby návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění byl přepracován.

ČR chce mít velvyslance v Teheránu

Česká republika má podle náměstka ministra zahraničí Hynka Kmoníčka zájem o to, být v Teheránu zastoupena velvyslancem. Současné zastoupení, podobně jako íránské v Praze, je na nižší diplomatické úrovni chargé d'affaires. "Při konzultacích jsme jasně deklarovali naši vůli mít v Teheránu velvyslance," řekl Kmoníček na dotaz ČTK po několikadenní návštěvě Íránu. Tamní úřady se podle náměstka zatím k tomuto návrhu definitivně nevyjádřily - otázku úrovně svého zastoupení v Praze spojují s umístěním programové redakce perského vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v české metropoli, což Teheránu stejně jako obsah vysílání vadí.

Sudetští Němci nemají výhrady k politice FPÖ vůči Praze

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) Karsten Eder odmítl zprávy médií, že sudetoněmecké kruhy v Německu jsou znepokojeny tlakem, který vyvíjejí rakouští Svobodní vůči České republice. Aktivita rakouské vlády "v zájmu zrušení rasistických Benešových dekretů" odpovídá snahám sudetských Němců, řekl Eder Sudetoněmecké tiskové službě. Podle něj rozhovory s vedením Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Německu (SL) ukázaly, že SL nemá s aktivitou Svobodných žádné problémy, stejně jako je nemá SLÖ. Zprávy, které tvrdí opak, pocházejí "z první ruky, a jsou tudíž vycucané z prstu", řekl Eder.

Předseda Dřímal se distancuje od iniciativ Sjednocené fronty

Od iniciativ moravistického sdružení Sjednocená fronta se na tiskové konferenci v Brně jednoznačně distancoval předseda Moravské demokratické strany (MDS) Ivan Dřímal. Podle čtvrtečního vyjádření představitelů Sjednocené fronty prý protesty Moravanů namířené proti jejich údajnému utlačování mohou vrcholit exodem Moravanů, pálením archů určených pro sčítání lidu a dalšími akcemi občanské neposlušnosti. Zástupci sdružení také poukazovali na to, že moravská národnost není v ČR uznávána a kritizovali název státu jako zavádějící. Dřímal je přesvědčen, že uvedené iniciativy diskreditují myšlenky moravské a slezské samosprávy a odrazují občany i od podpory solidních a demokratických moravskoslezských politických aktivit. Zdůraznil, že MDS nemá a nikdy nebude mít nic společného se jmény i politickými subjekty, které stojí za Sjednocenou frontou.

V březnu se meziročně výrazně snížil počet hotelových hostů v ČR

Výrazný meziroční pokles počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních zaznamenal letos v březnu Český statistický úřad (ČSÚ). Jak vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytl tiskový mluvčí Ladislav Pištora, ve srovnání se stejným měsícem loňského roku se celkový počet příjezdů hostů do hromadných ubytovacích zařízení snížil o 13,3 procenta, u zahraničních hostů o 18,4 procenta. Výraznější meziroční pokles počtu hostů ve srovnání s předchozími měsíci mohl podle ČSÚ souviset jednak s nepříznivým počasím, jednak s posunem velikonočních svátků, které byly loni na samém začátku dubna a ovlivnily tak i příjezdy hostů na konci března.

Kutnohorský kostel sv. Jana Nepomuckého se otevřel po 50 letech

Po padesátileté přestávce byl zpřístupněn kostel svatého Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Barokní památku veřejnosti v pátek dopoledne otevřela mše svatá. Večer ji rozezněly skladby Pavla Josefa Vejvanovského a Antonína Dvořáka v podání souboru Virtuosi di Praga a operní pěvkyně Evy Randové. Galavečer u příležitosti znovuotevření kostela byl zároveň věnován 700. výročí vydání Královského horního zákoníku Ius regale montanorum, jež si letos Kutná Hora připomíná.

Barokní kostel byl postaven v letech 1732 až 1754 podle návrhu architektů Františka Maxmiliana Kaňky a Kiliana Ignáce Dientzenhofera. Na výzdobě se podíleli mimo jiné sochař a řezbář František Ignác Plazter a saský malíř František Xaver Palko. V 80. letech 19. století byl kostel naposledy restaurován. V roce 1951 ho musela církev vyklidit. Část mobiliáře se přestěhovala do církevních depozitářů nebo okolních kostelů, další část byla zničena nebo rozkradena. Kostel se postupně stal skladištěm stavebního odpadu.

Oceněna česká kniha

Kniha Česká fotografická avantgarda 1918-1948, kterou vydalo nakladatelství KANT v Praze, získala první cenu v soutěži na fotografickém festivalu ve španělské Barceloně. Mezinárodní porota udělila knize jedinou hlavní cenu a titul Nejlepší fotografická kniha let 1998-1999. Jde o 328stránkovou publikaci, která volně doprovázela výstavu "Moderní krása - Česká fotografická avantgarda 1918-1948", uvedenou v rozmezí 1998 až 1999 v Barceloně, Paříži, Lausanne, Praze a Mnichově. Sestavitelem a editorem knihy, která už byla oceněna i v domácí soutěži Fotografie-Magazínu o nejlepší českou fotografickou publikaci, je Vladimír Birgus, autorem grafické úpravy Vladimír Vimr. Jde o první knihu z bývalého východního bloku, která na festivalu v Barceloně získala tuto prestižní cenu. Vyšla i v německém vydání a připravuje se anglická verze.

Francouzská pocta Josefu Sukovi

Poctu českému houslistovi Josefu Sukovi připravil tento víkend festival Rencontres musicales ve Fontainebleau u Paříže, který je zaměřen na komorní hudbu. Josef Suk vystoupil v pátek v sále známého renesančního zámku ve Fontainebleau, kde uvedl spolu s Pražákovým kvartetem díla Leoše Janáčka, mj. kvartet "Kreutzerova sonáta". První část festivalu v květnu zahrnovala soutěž a přehlídku mladých hudebníků a komorních souborů. Druhá část - pocta Josefu Sukovi - tuto sobotu a neděli nabídne další koncerty české hudby z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Suka a Pražákovo kvarteto na nich budou doprovázet také francouzští klavíristé Marie-Josephe Judeová a Jean-Frančois Heisser. Sobotní koncert bude přenášet rozhlasová stanice France Musiques.

Jan Reich vystavuje v newyorském Českém centru fotografie o Praze

Praze je věnována výstava šedesáti fotografií Jana Reicha, která začala v Českém centru v New Yorku. Snímky pocházejí ze souboru Praha, jehož část byla pod stejným názvem vydána knižně. Reich v jednom z článků přiznal, že teskní po staré mizející Praze, v níž se ručně zhasínaly plynové lampy a která je nejkrásnější za rozbřesku, kdy je osamělá a voní tajuplností. Za největší nebezpečí označil umrtvování staré Prahy, jejíž fasády prokoukly novotou, ale kde mizejí babičky za okny plnými muškátů, protože z bytů se stávají kanceláře podniků a politiků. Reich začal jako fotograf v severočeském pohraničí, po uvolnění poměrů v šedesátých letech se dostal na pražskou filmovou akademii, navzdory sovětské okupaci v roce 1968 se vrátil z Paříže domů, protrpěl si deset nejtěžších let, která zachytil ve fotografii o ošuntělosti a prázdnotě Prahy.

Ze sportu:

Generálkou na mistrovství Evropy se vším všudy bude pro český tým sobotní zápas s Německem v Norimberku. Reprezentanty čeká bouřlivé prostředí a soupeř, který má i přes jisté problémy, stále skvělý zvuk. Trenér Jozef Chovanec připustil, že sestava bude hodně podobná té, která vyběhne 11. června v Amsterdamu k úvodnímu zápasu na ME proti Nizozemsku.

Česká kajakářka Michala Strnadová vybojovala ve francouzském Treignaku titul mistryně světa ve sjezdu. Dalším českým kajakářkám se závod tolik nevydařil. Kateřina Zíchová obsadila 20. a Kateřina Fučíková 21. místo.

Nejlepší český rychlostní kanoista současnosti Martin Doktor si vítězstvím v prvních kontrolních závodech v Račicích formálně jako první z reprezentantů zajistil účast na olympijských hrách v Sydney. Dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa vyhrál finále na 1000 metrů a zajistil si účast nejen v Austrálii, ale i na mistrovství Evropy v Polsku.

Bez nároku na úspěch bojovala česká tenistka Květoslava Hrdličková ve třetím kolo French Open proti domácí Amelii Mauresmové. Na fyzicky náročný a žensky nezvykle tvrdý tenis třinácté nasazené nestačila a za devětatřicet minut prohrála 1:6, 0:6.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle s možností bouřek. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.