Zprávy sobota, 03. dubna 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Vláda souhlasí s přelety ozbrojených letadel NATO nad územím ČR

Česká vláda v pátek na uzavřeném jednání vyhověla žádosti spojenců NATO o povolení přeletů vojenských letadel aliance nad územím České republiky. Poslancům to v pátek dopoledne oznámil vicepremiér Egon Lánský. Aliance o povolení přeletů ozbrojených letounů požádala české ministerstvo zahraničí ve čtvrtek. Vláda uložila ministru obrany Vladimíru Vetchému ve spolupráci s šéfem diplomacie Janem Kavanem vzdušné tranzity zabezpečit.

Sněmovna se po sdělení vicepremiéra Lánského neúspěšně pokusila otevřít o vládním usnesení rozpravu. Návrhu poslance Lubomíra Zaorálka 'ČSSD) zařadit rozpravu o vládním usnesení na program jednání sněmovny ale nakonec šest hlasů scházelo.

Vicepremiér Lánský ani ministr obrany Vladimír Vetchý si však nemyslí, že vláda postupovala neústavně a o tranzitu vojenských letadel měl rozhodnout parlament. "Dali jsme sněmovně možnost, aby se vyjádřila a ona se vyjádřila. Vlastně tím 'neschválením rozpravy) vyslovila souhlas," podotkl Vetchý. Český vzdušný prostor je nyní otevřen přeletům spojeneckých vojenských letadel všeho druhu podle potřeb aliančního vedení.

Vládní nótu povolující přelety NATO obdržel americký velvyslanec

Nótu české vlády, obsahující souhlas s přelety bojových letadel NATO přes území České republiky v souvislosti s vojenskými operacemi v Jugoslávii, předal v pátek náměstek ministra zahraničí Otto Pick americkému velvyslanci v Praze Johnu Shattuckovi. ČTK o tom informovala zástupkyně ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Monika Pajerová s tím, že v této nótě si česká vláda vyhrazuje právo kdykoli své povolení odvolat.

Unie svobody i ODS souhlasí s přelety letadel NATO nad územím ČR

Páteční souhlas vlády s přelety spojeneckých ozbrojených letadel NATO nad územím České republiky považuje Unie svobody jen za splnění absolutního minima našich závazků k budoucnosti ČR i celé Evropy. ODS souhlas vlády předpokládala a nic proti němu nenamítá. Uvedli to na svých stranických konferencích předseda unie Jan Ruml a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová.

Armáda nezveřejní trasy letadel NATO, které budou létat nad ČR

Armáda nezveřejní trasy leteckých koridorů Severoatlantické aliance nad územím České republiky. Mluvčí ministra obrany Milan Řepka v pátek řekl, že resort obrany nezveřejní ani počty vojenských letounů, jejichž pohyb nad českým územím v pátek na mimořádném zasedání v Poslanecké sněmovně schválila vláda. Aliance bude podle Řepky moci využívat navigační systém a jeho prostředků rozmístěných na našem území.

První rota speciálních sil české armády v NATO ohlásila, že je připravena k boji

První jednotka speciálních sil české armády v Severoatlantické alianci v pátek oficiálně oznámila velení armády připravenost k boji. Příslušníci roty rychlé reakce z Prostějova mají za sebou intenzivní jazykovou přípravu, zvláštní výcvik a jsou speciálně vybaveni. Prostějovští vojáci byli zařazeni spolu s letkou bojových vrtulníků v Přerově, chemickou rotou v Liberci a piloty nadzvukových letounů v Čáslavi do první vlny českých jednotek, které začaly ihned po vstupu země do NATO těsně spolupracovat s aliancí.

ČR podle Johna Shattucka dodržuje své závazky vůči NATO

Česká republika z pohledu Spojených států amerických plní své závazky vůči Severoatlantické alianci. Vyplynulo to ze slov velvyslance USA u nás Johna Shattucka. Diplomat upozornil, že česká vláda byla plnohodnotným účastníkem rozhodování ve všech stadiích nynější operace NATO v Jugoslávii. Očekáváme, že bude plnohodnotným účastníkem také v dalších stadiích, dodal Shattuck.

ČR má podle Nikolaje Rjabova přímou odpovědnost za vojenskou agresi

Česká republika jako člen Severoatlantické aliance nese přímou odpovědnost za vojenskou agresi proti Jugoslávii. Uvedl to v pátečním rozhovoru pro Český rozhlas velvyslanec Ruské federace v Praze Nikolaj Rjabov. "Samozřejmě, že Praha nerozpoutává agresi. Jde především o egoistické cíle Spojených států amerických. Jenže Česká republika jako člen NATO se v současnosti zúčastňuje na pokusu rozkladu celého mírového pořádku, vytvořeného po roce 1945," řekl ruský velvyslanec. Podle něj se stalo skutečností to, před čím Rusko nejednou varovalo Českou republiku. "NATO je stále organizací, která nezměnila své cíle. Je vojenským seskupením rozšiřujícím se na Východ, čehož výsledkem je tvorba dělících čar a nestabilita," řekl Rjabov Českému rozhlasu.

Politici ODS, KDU-ČSL a US neodmítají Jelcinovu iniciativu

Politici Občanské demokratické strany, Unie svobody a KDU-ČSL neodmítají návrh ruského prezidenta Borise Jelcina na svolání mimořádného jednání ministrů zahraničí sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska o krizi v Kosovu. Stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil, předseda Unie svobody Jan Ruml i místopředseda lidové strany a bývalý ministr obrany Vilém Holáň se shodují v tom, že lze jen uvítat každou diplomatickou iniciativu, která by přispěla k mírovému urovnání kosovské krize. Jelcin ve čtvrtek vyzval k uspořádání mimořádného zasedání ministrů zahraničí G sedmičky a Ruska s cílem nalézt způsob řešení krize v Kosovu. Americké ministerstvo zahraničí zareagovalo na Jelcinovu výzvu chladně.

Šest zemí skupiny G7 je také členy NATO. Sedmá, Japonsko, je spojencem USA a údery aliance proti Jugoslávii podpořila. Rusko útoky na srbské cíle od začátku odmítá. G7 sdružuje USA, Německo, Velkou Británii, Francii, Itálii, Kanadu a Japonsko.

Podle senátora ČSSD by integrace Evropy zabránila kosovské krizi

Současná krize v jihosrbské provincii Kosovo má těsnou souvislost s evropskou integrací. Na páteční tiskové konferenci České strany sociálně demokratické to řekl člen senátního výboru pro evropskou integraci František Mezihorák. "Kdyby evropská integrace pokročila dál, nebylo by dnes balkánské krize," řekl Mezihorák.

Komunističtí poslanci odjedou v pondělí do Jugoslávie

Skupina čtyř komunistických poslanců odcestuje v pondělí na čtyři dny do Jugoslávie, aby na místě získala informace o nynější situaci v zemi. ČTK to v pátek řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip. Poslanci podle něj pojedou v pondělí večer do jugoslávského hlavního města Bělehradu, kde navštíví parlament a další místa. Další lokality, jež by poslanci měli v zemi navštívit, zatím nejsou podle Filipa známé a budou upřesněny až po příjezdu zákonodárců. Poslanci by mimo jiné chtěli zavítat i do jihosrbské provincie Kosovo. "Zatím nemáme potvrzeno, že bychom tam mohli odjet," vysvětlil Vojtěch Filip.

Policisté nezaznamenali na slovenské hranici příliv běženců

Od počátku leteckého útoku Severoatlantické aliance na Jugoslávii požádalo na jižní Moravě o azyl pouze 40 kosovských Albánců. Situace na hranicích se Slovenskem, kudy vede hlavní přistěhovalecká trasa do České republiky, je podle policie stále klidná. Hlavní vlnu běženců z Balkánu lze očekávat pravděpodobně až za několik dní, možná i týdnů.

"Zatím neevidujeme na hranicích žádný dramatický nárůst běženců z Kosova. Z těch, které jsme přijali, nebyl nikdo ve vážnějším zdravotním stavu. Nyní jsou v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku," řekla v pátek ČTK mluvčí jihomoravské policejní správy Dagmar Bartoníková.

STEM: Po týdnu vzrostla podpora úderů NATO v Srbsku o pět procent

Letecké údery Severoatlantické aliance proti Jugoslávii podporuje nyní 40 procent občanů České republiky, zatímco před týdnem byl podíl příznivců vojenského zásahu NATO o pět procent nižší. Prakticky stejná část české společnosti, konkrétně 41 procent, s útoky nesouhlasí a pětina lidí se nedokáže rozhodnout. Vyplývá to z pátečního průzkumu Střediska empirických výzkumů 'STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi.

Český červený kříž pomáhá všem obětem balkánského konfliktu

Úřad Českého červeného kříže 'ČČK) soustřeďuje nabídky podniků vyrábějících či dodávajících trvanlivé potraviny, pitnou vodu, hygienické potřeby, deky, matrace, stany, ošacení a obuv, na poskytnutí pomoci obětem konfliktu na Balkáně. ČTK to v pátek řekla Tamara Klablenová ze zahraničního oddělení Úřadu Českého červeného kříže. Připomněla dohodu ČČK s cizineckou policií o poskytování pomoci uprchlíkům v případě, že jejich příliv nebude moci ministerstvo vnitra zvládnout.

ČČK je připraven poskytnout potraviny, hygienické potřeby a oděvy uprchlíkům na území hlavního města. Úřad rovněž eviduje nabídky občanů, kteří jsou ochotni poskytnout ubytování. "Jako neutrální nezávislá organizace pomáhá ČČK všem obětem konfliktu, nejen uprchlíkům v Makedonii, Albánii, Bosně a Hercegovině, ale i všem postiženým a obětem v Jugoslávii," zdůraznila Tamara Klablenová. Tuto pomoc koordinuje s partnerskými organizacemi v zemích postižených konfliktem.

Ultrakomunistům se přihlásilo 70 živých štítů do Jugoslávie

Ultrakomunistům se přihlásilo 70 živých štítů do Jugoslávie. Dobrovolníky, kteří chtějí vlastními těly chránit na Balkáně terče vojenských úderů NATO, organizuje ultralevicová Strana československých komunistů. Lidé, kteří chtějí jako živé štíty podpořit Jugoslávii, se v České republice přihlásili i republikánům. Jejich odchod však podle republikánů zatím není možný, protože jugoslávské hranice jsou uzavřeny.

Pravoslavná církev v ČR a na Slovensku se postavila za Srby

Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku se jako jediná z křesťanských církví v názoru na konflikt v jugoslávské provincii Kosovo jednoznačně postavila za převážně pravoslavné Srby. Muslimské kosovské Albánce, podporované kapitalistickým Západem, obvinila z nacionalismu a západní zbrojařské firmy ze zastírání komerčních cílů. Více než osmdesátiletý metropolita Dorotej, formovaný moskevským pravoslavím, připodobnil v pátečním stanovisku pro ČTK další "scénář" na Balkáně k Mnichovskému diktátu, týkajícímu se v roce 1938 Československa.

Většina tradičních církví v České republice považuje naopak zásah NATO v Jugoslávii za potřebný, i když v zásadě podporují nenásilné řešení konfliktů. Křesťané se modlí za mír, usmíření a konec bojů. Katoličtí biskupové navíc vyzvali ke sbírkám na pomoc obětem humanitární katastrofy na Balkáně.

Český ministr zahraničí Jan Kavan zahájil návštěvu Jemenu

Ministr zahraničí Jan Kavan v pátek zahájil dvoudenní návštěvu Jemenu. Zaměří se zejména na rozvoj hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi. V jemenské metropoli Saná jednal Kavan se svým protějškem Abdalem Kádirem Badžammalem o rozvoji politických, ekonomických, kulturních a turistických vztahů. Oba státníci také posoudili způsoby, jimiž by Jemen mohl využít české zkušenosti ve vědě a průmyslu.

Sněmovna podpořila další projednávání Evropské sociální charty

Poslanecká sněmovna v pátek podpořila další projednávání vládního návrhu na ratifikaci Evropské sociální charty, která představuje základní pojetí sociálních standardů uplatňovaných v zemích Evropské unie. Chartou se budou v příštích týdnech zabývat sněmovní výbory.

Poslanci ODS zveřejnili materiál o hospodářských aktivitách státu

Soubor opatření, která by zlepšila hospodářskou politiku státu, v pátek zveřejnili poslanci Občanské demokratické strany ze sněmovního hospodářského výboru. Mezi jejich priority patří minimalizace role státu v hospodářství, reforma daňové soustavy a v oblasti podnikatelského prostředí pak posílení práv věřitelů. Poslanci rovněž vypracovali stanovisko k výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Nedokončení elektrárny by podle nich znamenalo zvyšování závislosti země na cizích energetických zdrojích, latentní devastaci životního prostředí a problémy se zásobováním elektrickou energií po roce 2010.

Pokud by neprošel Temelín, uvažoval by ministr Grégr o demisi

Pokud by ve vládě neprošel návrh na pokračování výstavby jaderné elektrárny Temelín, zvažoval by ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr svoji demisi. "Považuji dostavbu Temelína za velice významný úkol a strategický krok vlády. Samozřejmě byla by to potom otázka, zda mohu setrvat v tomto postu, pokud by rozhodnutí bylo proti mým přesvědčením," prohlásil Grégr v pátečním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Zároveň upozornil na to, že zastavení výstavby jaderné elektrárny by podle jeho údajů stálo 100 miliard korun. Ministr Grégr dále zdůraznil, že ve hře jsou vysoké dlouhodobé úvěry, které by se musely začít okamžitě splácet, dále státní garance ve výši 11 miliard korun, které by se musely rovněž ihned zaplatit. Podle jeho názoru by zastavení stavby mohlo způsobit i bankrot společnosti ČEZ.

ČSÚ prognózuje růst míry nezaměstnanosti až na 11 procent

Další růst nezaměstnanosti očekává Český statistický úřad 'ČSÚ). Koncem roku 1999 by podle něj měla míra nezaměstnanosti dosáhnout 10 procent, v roce 2000 až 11. To by už převýšilo průměrnou úroveň v zemích Evropské unie.

HDP ČR za rok 1999 podle ČSÚ patrně reálně klesne o 0,6 procenta

Český statistický úřad také očekává pokles hrubého domácího produktu 'HDP) za celý rok 1999 reálně o 0,6 procenta. Předpokládané mírné oživení ekonomiky v druhé polovině letošního roku bude patrně pokračovat i v roce 2000, kdy by se HDP měl reálně zvýšit o 2,3 procenta.

ČR odmítá zvýšení cla na pšenici a zve Polsko ke konzultacím

Česká republika zásadně nesouhlasí s jednostranným zvýšením cla na dovoz naší pšenice do Polska. To vstoupilo v platnost posledního března letošního roku. Naše ministerstvo zemědělství okamžitě vyzvalo polskou stranu ke konzultacím. Zmíněným opatřením Polsko odvolalo patnáctiprocentní preferenční clo na dovoz pšenice z České republiky, Slovenska a Maďarska.

Lotyšský ministr obrany navštívil Českou zbrojovku

S kolekcí krátkých, loveckých a sportovních zbraní se v pátek v České zbrojovce Uherský Brod seznámil lotyšský ministr obrany Girts Kristovskis, který je v České republice na třídenní návštěvě. Lotyšské ozbrojené síly se podle něj ve výzbroji chtějí postupně orientovat na systémy NATO. Kristovskis podotkl, že zkušenosti české armády v tomto ohledu jsou pro jeho zemi velice cenné.

IVVM: Pětina českých občanů dává přednost poměrům před rokem 1989

Pětina českých občanů dává přednost předlistopadovým poměrům. Ukázal to průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění. Podle třiačtyřiceti procent občanů nelze jednoznačně říci, zda jsou nynější poměry lepší nebo horší. Současná situace je lepší pro více než čtvrtinu respondentů. Za neduhy současnosti považují lidé především kriminalitu, horší životní úroveň a chování politiků.

Junior klub KDU-ČSL vyzval poslance Tollnera, aby odstoupil

Junior klub KDU-ČSL Praha v pátek vyzval poslance lidové strany Pavla Tollnera, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak v souvislosti s Tollnerovým středečním projevem k návrhu zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Podle předsedy zmíněné mládežnické organizace křesťanských demokratů Jana Czerného vadí juniorům KDU-ČSL zejména ty pasáže projevu, v nichž Tollner v souvislosti s homosexuálním jednáním hovoří o "zvrácenostech." Ve stanovisku Junior klubu KDU-ČSL Praha, které dal Czerný ČTK, se tato organizace od poslancova středečního výroku "důrazně distancuje".

Pavel Tollner v pátek ČTK řekl, že odstupovat nehodlá, protože k tomu nevidí žádný důvod. Dále uvedl, že se na jiném místě svého středečního projevu vyslovil, že k homosexuální minoritě chová úctu. "Potom mluvím o 'mediální) kampani, to nemluvím o té čtyřprocentní minoritě, a říkám, že...vyúsťuje v nepřijatelnou apoteózu jednání homosexuálního, bisexuálního a jiných zvráceností, dodal poslanec Tollner.

Spor, který skončil zastřelením Albánce, vznikl prý kvůli penězům

Kosovský Albánec, který při pondělní demonstraci v Praze zastřelil svého krajana, mu prý v minulosti odmítl půjčit 20.000 marek 'zhruba 400 tisíc korun). Albánec, který peníze požadoval, po něm tehdy údajně začal střílet a vznikl tak dlouhotrvající konflikt mezi oběma muži, který vyústil v pondělní střelbu. S odvoláním na výslech útočníka to v pátek ČTK řekla mluvčí Úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Na shromáždění na podporu uzavření mírové dohody mezi Srby a kosovskými Albánci se oba muži potkali náhodně. Útočník vyšetřovatelce řekl, že viděl, jak jeho krajan sahá do kapsy kabátu. Vystřelil na něj prý proto, aby předešel útoku z jeho strany. Policisté však u zastřeleného muže žádnou zbraň nenašli. Dosavadní vyšetřování prakticky vyloučilo, že by střelba jakkoli souvisela se situací v Jugoslávii, která čelí útokům NATO.

Protidrogová centrála varuje toxikomany před novou drogou v ČR

V České republice je údajně nový druh drogy, vysoce koncentrovaný bílý heroin. Nová látka je podle Národní protidrogové centrály s vysokou pravděpodobností důvodem zvyšujícího se počtu úmrtí zdejších toxikomanů na předávkování. Zřejmě jde o otevření takzvané východní cesty, vedoucí z Afghánistánu přes státy bývalého Sovětského svazu do Česka. Podpůrným prostředkem je asi i velmi nízká zaváděcí cena na trhu. Národní protidrogová centrála varuje všechny uživatele drog před smrtelným nebezpečím a současně žádá protidrogové organizace a K-centra, aby toto varování rozšířily.

Velikonoční "nej" se představila na Staroměstském náměstí

Obří drátěné vejce, téměř pětimetrovou pomlázku a řadu dalších kuriozit a rekordů mohli v pátek spatřit Pražané a návštěvníci města na Staroměstském náměstí. K vidění zde byly dvoumetrové makety kraslic či těstová kraslice, kterou z 12 kilogramů mouky a 40 vajec upekli pekaři z pelhřimovské pekárny. Různá velikonoční "nej" představila pelhřimovská agentura Dobrý den, která se na závěr programu podělila o těstové vejce s diváky.

Ze sportu:

Ve druhém utkání semifinálové série hokejové Staropramen extraligy zvítězila Sparta Praha na ledě mistrovského Vsetína 3:2 a srovnala stav série na 1:1.

A ještě krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou polojasno s teplotami od 14 do 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.