Zprávy sobota, 04. prosince 1999

Posloucháte české vysílání Radia Praha. Úvodní zprávy připravila Zdeňka Kuchyňová.

Nyní podrobněji:

Desetitisíce lidí podpořily výzvu "Děkujeme, odejděte!"

Z pódia k nim promluvili mimo jiné další z bývalých studentských vůdců Monika Pajerová, signatář výzvy Impuls 99 katolický kněz Tomáš Halík a senátor Václav Fischer. Průběh shromáždění byl pokojný a skladba jeho programu připomněla dobu před deseti lety. Demonstrace se konaly také ve 13 dalších městech. Iniciátoři výzvy budou ještě o tomto víkendu hodnotit výsledky shromáždění po celé republice, aby rozhodli, zda zachovají občanský charakter výzvy, nebo ji přemění v politickou stranu.

Za hazard považují myšlenku mimořádných voleb ODS a sociální demokracie, zatímco lidovci, Unie svobody ani komunisté toto řešení předem nevylučují. Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach prohlásil, že předčasné volby by nezměnily současnou patovou situaci a jediní, kdo by na nich vydělali, by byli komunisté.

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman odmítá požadavky iniciátorů výzvy "Děkujeme, odejděte!" V České televizi řekl, že politická reprezentace vzniká na základě svobodné vůle voličů, a to ve svobodných volbách. "A žádná demonstrace, byť jakkoli masová demonstrace, která zahrnuje anarchisty i skinheady, komunisty i liberály, na tom nemůže nic změnit," řekl Zeman.

Předseda odborů Richard Falbr stáhl svůj podpis pod výzvou Impuls 99

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor za sociální demokracii Richard Falbr stáhl svůj podpis pod výzvou občanské iniciativy Impuls 99, která v létě vyzvala k diskusi o směřování české společnosti deset let po listopadu 1989. Výzva totiž nenaplnila jeho představy. Poznamenal, že jediným krokem Impulsu byla podpora výzvy bývalých studentských vůdců.

Visegrádští prezidenti vyzvali Evropskou unii k přizvání Slovenska

Prezidenti visegrádských zemí - České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska vyzvali na summitu ve slovenských Vysokých Tatrách Evropskou unii, aby se Slovenskem zahájila jednání o začlenění. Podle jejich názoru by to bylo významným přínosem k prosperitě a stabilitě ve střední Evropě. Polský prezident Aleksander Kwašniewski zdůraznil, že jak jeho země, tak i Maďarsko a Česká republika od helsinského summitu Evropské unie očekávají konkrétní odpovědi ohledně možného termínu vstupu. Poznamenal, že Varšava počítá s přijetím do konce roku 2002, a dodal, že všichni prezidenti si přejí, aby se spolu s Polskem začlenily do unie i další tři visegrádské země, včetně Slovenska.

Summit prezidentů vyslovil i vážné obavy nad situací v Čečensku. Český prezident Václav Havel před novináři uvedl, že není možné, aby v této severokavkazské zemi docházelo ve jménu boje proti terorismu k porušování lidských práv a zabíjení civilního obyvatelstva.

Česká republika a Slovensko připravují společný projekt, který by pomohl vylepšit soužití mezi většinou a romskou minoritou. Návrh projektu vypracuje slovenská strana, kde je romský problém palčivější, řekl ve slovenském Gerlachovu na závěr summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky slovenský prezident Rudolf Schuster. Návrh řešení romské problematiky, který poté před konečným schválením upraví česká strana, by se měl týkat období pěti až dvaceti let. Projekt by měl zasahovat do oblasti kultury, vzdělávání, bydlení a sociálního postavení romské menšiny. K účasti na jeho zformulování bylo zatím vyzváno na 90 slovenských organizací, včetně romských.

Ministři obrany ČR a Slovenska projednali v Bruselu společné vojenské cvičení

Významné společné vojenské cvičení a možnosti spolupráce v letecké přepravě projednali v Bruselu ministři obrany ČR a Slovenska Vladimír Vetchý a Pavol Kanis. Podle Vetchého chce ČR se Slovenskem vytvořit tak intenzívní vojenskou spolupráci, jako mají například Belgie a Nizozemsko. Společné cvičení na úrovni praporů se uskuteční v českém vojenském prostoru Libava. Neomezí se tentokrát jen na nácvik humanitární operace, ale také na simulaci vojenského zásahu k prosazení míru, včetně oddělení znepřátelených stran.

Evropská unie ještě přesně neví, jak konzultovat vojenské věci s nečleny

Evropská unie se zatím nedohodla na návrhu přesného systému konzultací svých budoucích vojenských aktivit se státy, které nejsou jejími členy, patří však do Severoatlantické aliance. To je i případ České republiky. Shoda je zatím jen v tom, že se budou podílet na "formování" rozhodnutí, nikoli však na jejich "přijímání". Základem celého projektu je závazek vybudovat do roku 2003 v armádách členských zemí jednotky rychlé reakce o síle asi 15 brigád, tedy 50-60.000 vojáků, schopných nasazení během 60 dnů a připravených na vojenskou operaci trvající jeden rok.

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody přijali pozvání premiéra Zemana

Předseda lidovců Jan Kasal a úřadující předseda Unie svobody Karel Kühnl přijali pozvání šéfa sociální demokracie Miloše Zemana ke schůzce představitelů parlamentních stran kromě komunistů. Jsou připraveni se sejít ihned po projednání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Předpokládají, že základem diskuse bude Národní program přípravy ČR na členství v Evropské unii.

Vedení sněmovny rozhodlo, že poslanci 14. platy nedostanou

Vedení Poslanecké sněmovny rozhodlo o tom, že poslanci nedostanou letošní 14. platy. V pátek měly být tyto platy poslancům kvůli parlamentním průtahům vyplaceny přesto, že sněmovna v úterý přijala zákon o jejich letošním zrušení. Šéf sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý řekl, že vedení sněmovny sice rozhodlo v rozporu se zákonem, ale ve shodě s názorem dolní parlamentní komory a především veřejnosti.

Zákon o nevyplacení letošních 14. platů se týká poslanců, senátorů, soudců, státních zástupců a členů prezídia Komise pro cenné papíry. Státní rozpočet tak má ušetřit zhruba 300 miliónů korun. Zařazení soudců do zmíněného výčtu odmítl Ústavní soud a senátoři, kteří kvůli tomu také předlohu vrátili sněmovně.

Sněmovna rozhodne o přijetí novely soudního řádu

Před konečným schvalováním je vládní návrh novely občanského soudního řádu. Je jedním z prvních legislativních kroků reformy soudnictví, jež by měla odstranit jeho současné problémy. Mezi ně patří například nevýkonnost a pomalost rozhodování. Reforma by měla vyvrcholit tím, že se všechny věci budou vyřizovat na okresních soudech jako soudech prvního stupně, zatímco soudy krajské budou odvolací a Nejvyšší soud bude soudem mimořádného opravného prostředku.

Sněmovna v prvním čtení souhlasila s uzákoněním činnosti soukromých exekutorů

Poslanci v prvním čtení souhlasili s uzákonění činnosti soukromých exekutorů. Právě tím by se podle poslanců KDU-ČSL a Unie svobody, kteří předlohu prosadili, zlepšilo postavení věřitelů. Exekutoři by měli být organizováni v samostatné profesní komoře, přičemž jmenovat by je mělo na návrh této komory ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí zdražuje plyn, elektřinu a ceny Telecomu

Ministerstvo financí vydalo výměr, kterým od 1. ledna roku 2000 zvýšilo nové maximální ceny zemního plynu a elektrické energie pro domácnosti a ceny telekomunikačních poplatků. Ceny elektrické energie a zemního plynu příští rok v porovnání s letošní cenovou úrovní v průměru vzrostou shodně o 15 procent. V jednotlivých tarifech se však zdražení bude lišit.

Thrall Car podepsal dokument potvrzující zájem o vstup do Vagonky Studénka

Americká společnost Thrall Car, konsorcium českých bank a ČKD Praha Holding podepsaly dokument, potvrzující zájem amerického výrobce nákladních vagónů o vstup do ČKD Vagonka Studénka. Některé zdroje uvádějí, že osud vagónky je plně závislý na jednání s investorem. V prosinci budou zaměstnanci kvůli nedostatku provozního kapitálu pracovat jen tři dny v týdnu, poslední týden v roce bude dokonce stát celý podnik. Zásah vedení firmy je součástí úsporných opatření a dotkne se celých provozů, které mohou být momentálně postradatelné.

Siemens podepsal záměr převzít výrobu v Dopravních systémech

Společnost Siemens a Konsolidační banka podepsaly prohlášení o záměru převzetí výrobních aktivit společnosti ČKD Dopravní systémy (DS) firmou Siemens. Nový majitel bude s využitím výrobní kapacity závodu a potřebných pracovních sil pokračovat v práci na existujících zakázkách. V prohlášení se uvádí, že vzhledem ke špatné situaci, ve které se Dopravní systémy nacházejí, byla zvolena varianta, která umožňuje v maximální míře urychlit celý proces a rovněž zajistit nepřenositelnost starých závazků na nového majitele. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr navrhne vládě pro Siemens-Matsushita investiční pobídky.

Skoro každý čtvrtý zaměstnanec v ČR již byl nezaměstnaný

Téměř každý čtvrtý zaměstnanec v České republice už osobně pocítil negativa nezaměstnanosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Praha, podle kterého bylo během posledních pěti let čtyři týdny po sobě a déle nezaměstnáno 23 procent dotázaných. Jak zároveň vyplynulo z průzkumu GfK, tři čtvrtiny zaměstnanců by nebyly ochotny se za novým zaměstnáním přestěhovat do jiného okresu či kraje. Více ochoty vyjádřili, pokud jde o dojíždění za prací.

V Praze se uskuteční protesty proti ruské ofenzívě v Čečensku

Několik protestních akcí odsuzujících ruskou ofenzívu v Čečensku uspořádají příští týden v Praze Nadace Tolerance, společnost Člověk v tísni a další organizace. V pátek 10. prosince, na Mezinárodní den lidských práv, se před ruským velvyslanectvím uskuteční demonstrace a koncert pro Čečensko. Pod petici proti ruskému vojenskému postupu vůči civilnímu obyvatelstvu se do úterý podepsalo 3552 lidí. Jejími signatáři jsou například kněz Václav Malý, socioložka Jiřina Šiklová, sociolog Daniel Hermann, teolog Tomáš Halík a další.

Nuceně nasazení chtějí odškodnění ve výši až 15 miliard marek

Právní zástupci obětí nuceného pracovního nasazení se dohodli na konečné částce, kterou by mělo Německo jejich klientům vyplatit jako odškodnění. Ačkoli přesnou částku neuvedli, pohybovat se bude mezi deseti až 15 miliardami marek (180 až 270 miliardami korun), řekl americký právník Michael Hausfeld. Nuceně nasazení mají být odškodněni z nadačního fondu, do kterého dá prostředky německá vláda a podniky. Jejich zástupci se však nemohou dohodnout s představiteli organizací nuceně nasazených o výši částky, která by měla ve fondu být.

Poslední skupina kosovských uprchlíků se vrátila do vlasti

Posledních 18 kosovských uprchlíků, které Česká republika přijala v rámci humanitární pomoci kosovským Albáncům, odletělo z vojenského letiště v Praze do Prištiny. Stejně jako u předchozích letů dostali repatrianti na cestu léky na tři měsíce a každý z nich 1000 německých marek pro počáteční období života po návratu do Kosova. V rámci programu dobrovolné repatriace se tak z ČR vrátilo do Kosova celkem 894 uprchlíků.

Obchodní škola v rakouském Retzu učí češtinu, zůstává však osamocena

Obchodní akademie v rakouském Retzu uskutečňuje již řadu let dvojkulturní výuku v němčině a češtině s výměnou studentů z České republiky. Přes velký zájem o absolventy této střední školy, které si rakouské komerční firmy "rozebírají za tepla jako housky na krámě", však tato dvojkulturní, na češtinu zaměřená výchova zůstává v rakouském školství poměrně osamocena, napsal renomovaný rakouský deník Die Presse. Studenti připravili pódiovou diskusi "Deset let otevřené hranice" a výstavu fotografií k tomuto tématu, kterými chtějí bojovat proti předsudkům a nedůvěře z rozšíření Evropy, které se v poslední době usídlují v rakouské veřejnosti.

Projekt Stories Exchange má zlepšit komunikaci mezi Čechy a Romy

Občanskou angažovaností, vzděláním a podnikáním se budou zabývat účastnící druhé fáze projektu Stories Exchange (Vyměňte si příběhy), jehož cílem je zlepšit komunikaci mezi českou a romskou komunitou. Projekt se uskuteční v rámci pracovních skupin v Ústí nad Labem, Ostravě a Brně. Jeho ředitel John Erwin uvedl, že účastníci budou sbírat a vyhodnocovat zprávy o spolupráci mezi etnickými komunitami. Budou také pracovat na divadelních představeních a dalších veřejných vystoupeních, která budou vycházet z nastřádaných příběhů.

Lesníci porazili strom, který bude zdobit Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Pětadvacet metrů vysoký smrk, který bude v době Vánoc zdobit Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, porazili lesníci v Beskydech nedaleko obce Morávka na Frýdeckomístecku. Již několik let jednotlivé národy vozí papeži do Vatikánu vánoční stromky. Tuto čest mělo před několika lety také například Slovensko.

Třebechovický betlém na EXPO do Hannoveru nepojede

Unikátní třebechovický betlém Českou republiku na výstavě EXPO 2000, která se uskuteční v německém Hannoveru, prezentovat nebude. Uvedl to ředitel kanceláře pro EXPO 2000 Václav Bartuška. Představení národní kulturní památky s 350 figurkami by podle něj nebylo v souladu s námětem české expozice a navíc by s sebou neslo vysoké náklady. Třebechovický betlém by rád viděl v Hannoveru generální komisař české účasti Vlastimil Ježek, který však na tuto funkci koncem listopadu rezignoval. S vývozem již vyslovilo souhlas i třebechovické zastupitelstvo, které však žádalo finanční náhradu a záruky. Projekt české expozice je podle Bartušky postaven na protikladu gotických Čech a současnosti.

Odpočívající liška českobudějovického fotografa byla oceněna ve Finsku

Snímek "Odpočívající liška" českobudějovického fotografa Jaromíra Zumra mladšího získal Zvláštní cenu Wildlife Photo Academy za nejvtipnější fotografii na 5. ročníku Mezinárodní výstavy fotografií přírody, která se konala ve finském Kajaani. Výstavy, která zahrnovala téměř 1600 snímků se zúčastnilo 417 fotografů z 38 zemí.

V Londýně začala přehlídka českých filmů

V Londýně začala přehlídka děl českých filmových tvůrců nazvaná Fantastický realismus. Britskému publiku, které zná především snímek Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky a díla Miloše Formana, se během víkendu představí "jiná tvář českého filmu" - práce umělců vycházející z tradic české avantgardy, především surrealismu. Britové se v pátek seznámili s díly Jana Němce, jehož Mučedníci lásky spolu se snímkem Josef Kilián režiséra Pavla Juráčka přehlídku zahájili. Dnes se představí Němcovy Démanty noci a V žáru královské lásky. Přehlídce, kterou uspořádalo České centrum v Londýně, věnoval dvoustranu ve své kulturní příloze deník The Guardian.

Podle novinářů je nejlepším českým fotbalistou podzimu Koller

Fotbalista belgického Anderlechtu Brusel Jan Koller zvítězil v podzimní části ankety Zlatý míč České republiky, v níž domácí žurnalisté volí nejlepšího hráče roku. Celkový vítěz, držitel trofeje za rok 1999, bude znám 15. prosince. V jarní polovině ankety byl nejlepší Patrik Berger z Liverpoolu. Berger skončil na podzim třetí, před něj se dostal ještě Pavel Nedvěd, hrající za Lazio Řím. Konečné pořadí Zlatého míče ČR 1999 stanoví součet bodů v obou částech ankety.

Česká pilotka Zejdová překonala v Austrálii dva světové rekordy

Svůj vlastní světový rekord v bezmotorovém létání na vzdálenost na trojúhelníkové trati v patnáctimetrové třídě letounů překonala výkonem 1012 kilometrů česká pilotka Hana Zejdová. Současně v rámci australské expedice Kangaroo vytvořila i další světový rekord, když dosáhla při tomto letu průměrné rychlosti 116,18 km/h. Zejdová je první žena na světě, která na trojúhelníkové trati překonala vzdálenost jednoho tisíce kilometrů.

Hokej

26. kolo hokejové extraligy skončilo s těmito výsledky:

A jaké je počasí?

Oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, na horách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.