Zprávy sobota, 05. srpna 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Senát zamítl novelu zákona o ČNB

Zamítnutí vládního návrhu novely zákona o České národní bance (ČNB) bylo zřejmě nejdůležitějším rozhodnutím, které Senát v pátek učinil. Zamítnutí novely zákona o ČNB, které prosadili zejména senátoři čtyřkoalice, znamená, že o ní bude znovu hlasovat dolní komora parlamentu. Zde mají ale ODS a ČSSD, které předlohu prosazují, velkou většinu hlasů. Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Zdeněk Škromach i místopředseda sněmovny a Občanské demokratické strany Ivan Langer potvrdili, že jejich kluby budou hlasovat stejně jako v červenci, kdy sněmovna právě jejich hlasy novelu přijala. Dá se tedy předpokládat, že sněmovna Senát v této věci přehlasuje. Předlohu kritizují nejen představitelé centrální banky, ale i Evropské unie. Kritici novele vyčítají, že omezuje nezávislost centrální banky a navíc je podle nich v některých bodech protiústavní.

S pozměňovacími návrhy senátorů se do sněmovny vrací návrh novely občanského zákoníku. Senátoři navrhli, aby existující anonymní účty banky zrušily do tří let s tím, že po následujících dvacet let mají všichni, kdo je vlastní, právo je vybrat. Senát tím chce posílit boj proti hospodářské kriminalitě, neboť anonymní účty někdy slouží k praní špinavých peněz. Podle lidovecké senátorky Zuzany Roithové existuje v České republice 12 miliónů takových typů vkladů - vkladních knížek, na nichž je uloženo 180 miliard korun.

Další předlohy měly v Senátu větší úspěch. Senátoři schválili mimo jiné vládní návrh novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, který zavádí povinné označování potravin s obsahem geneticky modifikovaných organismů. Horní komora parlamentu podpořila také vládní návrh zákona o povodí, který řeší transformaci akciových společností Povodí na státní podniky.

Senát podpořil i vládní novelu zákona o hnojivech, pomocných půdních látkách, rostlinných přípravcích a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd. Předloha přibližuje českou legislativu v této oblasti evropskému právu. Senát přijal také zákon o zemědělských skladních listech, který má rozšířit možnosti financování agrárního sektoru vytvořením dalších obchodovatelných nástrojů. Jde o nový typ cenného papíru, který by představoval vlastnické a zástavní právo ke zboží uskladněnému v zemědělských veřejných skladech.

ČNB spokojena s tím, že Senát zamítl novelu zákona o ČNB

Česká národní banka je spokojena s tím, že Senát vrátil "právně diskutabilní" novelu zákona o ČNB Poslanecké sněmovně. ČTK to sdělil Pavel Zúbek z odboru veřejných informací ČNB s tím, že senátoři tak podpořili názor centrální banky, že novela má přinejmenším tři závažné vady. "Jde především o možné narušení efektivního fungování ČNB, harmonizaci práva s Evropskou unií a rozpor s ústavou," vyjmenoval Zúbek.

Pokud sněmovna schválí novelu s pozměňovacími návrhy, vstoupí počátkem roku 2001 v platnost novela, která sklidila kromě samotné ČNB i kritiku Evropské unie. Za problémové označují odborníci a EU zejména ustanovení, které mění způsob jmenování členů bankovní rady, ustanovení o povinných konzultacích centrální banky s vládou nad stanovením inflačního cíle a kursového režimu či úpravu zákona, kterou se dělí rozpočet centrální banky na dva a provozní část je schvalována parlamentem.

K pátku sklidili zemědělci 33 procent ploch obilovin

K pátku sklidili zemědělci v České republice 33 procent obilovin z celkových sklizňových ploch. Ze zhruba 1,6 miliónu hektarů obilovin je tak zatím sklizeno 518,2 tisíce hektarů s průměrným hektarovým výnosem 4,06 tuny. Průměrný výnos v loňském roce přitom činil 4,35 tuny na hektar. ČTK to oznámilo tiskové oddělení ministerstva zemědělství (MZe). Nejvíce pokročila sklizeň u ozimého ječmene. Z celkových zhruba 142 tisíc hektarů bylo sklizeno 134,8 tisíce, tj. asi 94,9 procenta. Ozimé pšenice sklidili zemědělci zatím zhruba 1,3 miliónu tun, což představuje 35,5 procenta z celkové plochy.Na více než 15 procentech plochy byl sklizen ječmen jarní. Triticale bylo dosud sklizeno 24,2 tisíce tuny při výnosu 3,97 tuny na hektar. Ze 43,3 tisíce hektarů žita je sklizeno 4924 hektarů, což představuje zhruba 11,4 procenta.

Na revitalizaci řek je letos vynakládáno 250 miliónů korun

Na program revitalizace říčních systémů je v letošním roce ze státního rozpočtu vydáváno 250 miliónů korun. Na tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. V roce 1999 stejný program získal celkem 430 miliónů. Cílem tohoto programu, který byl zahájen v roce 1996, je vytvořit podmínky pro obnovu přírodního prostředí a péče o "vodní režim krajiny". Ministr připomněl význam tohoto programu při prevenci povodní a také jeho krajinotvorný efekt. V roce 1998 byl zahájen Program drobných vodohospodářských ekologických prací, který letos získal 281,3 miliónu korun. Od roku 1996 Také existuje Program péče o krajinu, na který bylo letos vynaloženo 223 miliónů korun.

Vývoz osobních aut za pololetí stoupl o 15 procent

Vývoz osobních automobilů, které jsou hlavním exportním zbožím České republiky s podílem více než osm procent na veškerých exportech, stoupl za pololetí o 15,1 procenta na 43,455 miliardy korun ve srovnání s 37,769 miliardy Kč za leden až červen 1999. Dovoz se zvýšil o 16,3 procenta na 12,929 miliardy Kč z předchozích 11,115 miliardy Kč. Pro ČR z toho vyplynulo aktivum přes 30 miliard Kč, sdělil ČTK Český statistický úřad. Hlavním odbytištěm byly trhy Německa (12,031 miliardy Kč), Británie (5,395 miliardy Kč), Slovenska (3,184 miliardy Kč), Rakouska (3,103 miliardy Kč), Itálie (2,433 miliardy Kč), Španělska (2,213 miliardy Kč) a Švédska (2,197 miliardy Kč). Hranici miliardy jako poslední překročila Francie (1,708 miliardy Kč).

Sofres-Factum: Opoziční smlouva stále ztrácí na oblibě

Opoziční smlouva mezi Občanskou demokratickou stranou a vládními sociálními demokraty má stále méně příznivců. Vyplývá to z průzkumu firmy Sofres-Factum. Jen 24,2 procenta z 1145 respondentů uzavření opoziční smlouvy schvaluje. Před dvěma lety to bylo 42,9 procenta lidí. Stoupá počet nerozhodných - z 29 procent v roce 1998 na nynějších 40,5 procenta. Stranický pakt odmítá 35,3 procenta lidí, před dvěma lety to bylo 28,1 procenta. Podpora ideji tolerance menšinové vlády ze strany ODS převažuje podle Sofres-Factum jen mezi příznivci ČSSD, a to ze 69,8 procenta. Nejmenší podíl souhlasných odpovědí uvádějí příznivci Unie svobody - 18,8 procenta. Nesouhlas ale převažuje už i u stoupenců ODS, kteří opoziční smlouvu před dvěma lety schvalovali. Celkem 29,3 procenta voličů ODS smlouvu podporuje, proti ní je 40,2 procenta příznivců ODS.

Václav Havel poblahopřál prezidentu Mádlovi a poděkoval Gönczovi

Prezident Václav Havel, který je v těchto dnech na dovolené v Portugalsku, poslal blahopřejný telegram novému maďarskému prezidentovi Ferenci Mádlovi. ČTK to sdělil mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Havel v gratulaci vyjádřil přesvědčení, že Mádlovou volbou do čela Maďarska bude pokračovat dobrá atmosféra ve vztazích mezi oběma zeměmi, stejně jako v celém středoevropském regionu. Ferenc Mádl se svého úřadu se ujal v pátek. Nahradil v něm po deseti letech spisovatele a bývalého disidenta Árpáda Göncze. Také jemu poděkoval Havel telegramem za přátelskou atmosféru panující při všech vzájemných jednáních obou prezidentů.

Mladí lidé zemí visegrádské čtyřky pro společný vstup do EU

Podpisem tzv. Tatranské deklarace mládeže vyvrcholila v Tatranské Lomnici ve Vysokých Tatrách konference mládežnických organizací ze Slovenska, České republiky, Maďarska a Polska po názvem "Mladí společně do Evropy". Cílem tohoto fóra bylo zahájit novou etapu spolupráce mladých lidí a podpořit integrační ambice zúčastněných zemí v procesu rozšiřování Evropské unie. Slavnostního podpisu dokumentu se mimo jiné zúčastnili místopředseda slovenské vlády pro evropskou integraci Pavol Hamžík, zástupci velvyslanectví České republiky, Maďarska a Polska na Slovensku a také velvyslanec EU na Slovensku Walter Rochel. Jak uvedla Andrea Kovačiková ze sdružení Mladých za občanské porozumění, představitelé mládežnických organizací se během konference jednoznačně shodli na potřebě zlepšení spolupráce v rámci zemí visegrádské čtyřky, ale také na potřebě řešení problému migrace mladých lidí do zemí západní Evropy.

Poslanci EP podpořili zachování židovského pohřebiště v Praze

Podporu Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě vyjádřilo 67 poslanců Evropského parlamentu. ČTK to sdělila právní zástupkyně výboru Šimona Mašková. Evropští poslanci vyzvali ministra kultury Pavla Dostála a pražského primátora Jana Kasla k vyjádření úcty k základním lidským právům a svobodám tím, že hřbitov na staveništi prohlásí za kulturní památku a nedopustí, aby byl podkopán a stavělo se pod ním, jak zamýšlí vlastník pozemku - Česká pojišťovna. Řešení České pojišťovny, která chce uložit hroby do betonového sarkofágu a stavět pod ním, považují členové Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě za znesvěcení hrobů. Podle ministerstva kultury na staveništi nejde o hřbitov, ale o bývalé pohřebiště zrušené v roce 1478. Také vedoucí archeologického oddělení Pražského ústavu památkové péče Zdeněk Dragoun zdůraznil, že pohřebiště ve Vladislavově ulici zaniklo již v 15. století. Vicepremiér Pavel Rychetský již dříve řekl, že vláda prohlásila pohřebiště za národní kulturní památku a tím zajistila, že se s ostatky nebude hýbat. Názor, že ČR porušila svým postupem lidská práva, považuje za absurdní.

Úřad OSN pro uprchlíky žádá o schůzku náměstka ministra vnitra

O azylové politice České republiky a situaci v uprchlických táborech na jejím území chtějí s náměstkem ministra vnitra Petrem Iblem diskutovat zástupci české kanceláře Úřadu vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR). O schůzku jej požádali dopisem, řekla ČTK mluvčí UNHCR Ivana Ünlüová. "Situace v táborech se čas od času vyhrotí, ale musím říct, že to patří k 'byznysu'," poznamenala mluvčí, podle které se frustrace uprchlíků ze zdlouhavého vyřizování žádostí o azyl a z přeplněnosti táborů čas od času transformuje do protestů, jako tento týden v Červeném Újezdě na Teplicku.

Requiem ve Svatovítské katedrále vzdalo hold kardinálu Tomáškovi

Podvečerní zádušní mší v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze si v pátek několik desítek věřících připomnělo osmé výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška. Odkaz 34. pražského arcibiskupa, který se již za svého života stal symbolem boje za nejen náboženskou svobodu své země, připomněl Tomáškův nástupce kardinál Miloslav Vlk. Zdůraznil, že Tomášek nebyl typem revolucionáře, ale člověkem, který neokázale, soustavně a neúnavně čelil komunistickému pronásledování a přinášel lidem povzbuzení a naději. "Jeho hlas zní i do období svobody," prohlásil Vlk. Tomáškův přínos pro českou katolickou církev i celou společnost spočívá podle Vlka v tom, že kardinál ostatním lidem ukazoval cestu a celým svým životem demonstroval lidskou důstojnost i v dobách "temna a útlaku".

Prezident Havel se distancoval od pochybné akce

Prezidentská kancelář vyzvala organizátory zářijového "I. světového sympozia o lásce", aby nerozesílali pozvánky s nepravdivým sdělením, že na akci zve prezident republiky a že se akce koná na Pražském hradě. ČTK to sdělil mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. Činnost organizátorů sympozia označil za zneužití jména prezidenta. Dodal, že Václav Havel se distancuje od všech aktivit organizátorů akce, kteří šíří letáčky a pozvánky, podle nichž na "I. světové sympozium o lásce" zve prezident republiky a má se konat ve Španělském sále Hradu. Krafl to ale vyloučil. "Správa Pražského hradu neuzavřela s organizátory žádnou smlouvu o pronájmu některého z prostor Pražského hradu, akce tedy v jeho areálu 9. září tohoto roku neproběhne," uvedl Krafl ve vyjádření pro ČTK. Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů již dříve varoval před sympoziem a jeho možným nebezpečím, jehož organizátory jsou podle něj takzvaní kontaktéři s vesmírnými bytostmi.

V Lipnici skončil úklid po technoparty, začíná asanace pozemku

Třicetihektarový pozemek v Lipnici na Českobudějovicku, který byl do středečního poledne dějištěm neohlášené technoparty, je již uklizen a byla zahájena jeho asanace. Věra Jindrová, starostka Jílovic, pod které Lipnice patří, ČTK řekla, že pracovníci najaté firmy z louky a jejího okolí odvezli téměř 11 tun odpadků, které zde zanechali mladí lidé z řady evropských zemí. "Převažovaly plasty, plechovky, lahve a kelímky od nápojů; šlo tedy o velký objem odpadu o relativně malé váze. Na louce však zůstal například i gauč, matrace či spodní prádlo," uvedla starostka. Zároveň bylo zahájeno vápnění celé plochy. Jde o první etapu asanace nařízené okresním hygienikem; účastníci technoparty, jichž bylo zpočátku asi 5000, zde totiž neměli žádné sociální zařízení ani zdroje pitné či užitkové vody, takže louka i okolí byly kromě odpadků bohatě posety i fekáliemi.

Na Slovensku byla obnovena výroba Hoffmannovy becherovky

Sto až 200 tisíc litrů becherovky hodlá vyrobit v srpnu nejmenovaná slovenská firma, která produkci zahájila minulý týden podle receptury domažlického podnikatele Zdeňka Hoffmanna. Práva na licenční výrobu bylinného likéru převzala od společnosti Simpex Plus, jež v roce 1998 vyrobila a prodala asi 100 tisíc litrů nápoje, řekl ČTK Hoffmannův právní zástupce Zdeněk Stárek. Podotkl, že do tří týdnů hodlá Hoffmann uzavřít smlouvu na výrobu becherovky v Rusku, kde vidí velkou možnost odbytu. Společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka se hodlá proti obnovené produkci bránit právní cestou. Nejvyšší soud v Bratislavě již dvakrát zrušil předběžné opatření, které zakazovalo výrobu takzvané slovenské becherovky.

V Českém Krumlově začal Mezinárodní hudební festival

Třiadvacet koncertů a operních představení, při nichž vystoupí přední čeští i zahraniční interpreti, je na programu 9. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který začal v pátek. Až do 26. srpna budou jeho dějištěm opět historické prostory zámku a dalších objektů v Českém Krumlově. "Připravili jsme nejen nové koncertní prostory pod širým nebem, ale i dramaturgické lahůdky v podobě novodobých premiér a tematických večerů," řekl ČTK generální ředitel pořádající agentury Auviex Jaromír Boháč.

V Rožnově pod Radhoštěm začal festival slovenského folklóru

Slovenský folklór ovládl na tři dny Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde v pátek večer začal druhý ročník Mezinárodního festivalu slovenského folklóru v České republice Jánošíkův dukát 2000. Ve Valašském muzeu v přírodě se do neděle představí nejen soubory z Česka, ale i hosté ze Slovenska a krajanské folklórní soubory z Francie, Chorvatska, Maďarska a Polska. Součástí festivalu je jarmark lidových řemesel, kde lidé mohou vidět výrobu některých tradičních uměleckých předmětů a mohou si koupit suvenýry a nahrávky folklórní hudby. V hostinci Na groši v areálu muzea jsou po dobu festivalu dny slovenské kuchyně. Pro zájemce je na sobotní odpoledne připravena malá škola hry na pastýřské nástroje a malá škola tanců tatranských goralů. V neděli doplní program festivalu mše, při které vystoupí zpěváci některých souborů.

Hokejista Pittsburghu pokřtil v jihlavské zoo tučňáka

Český hokejista Michal Rozsíval, který od loňska působí v týmu "pittsburských tučňáků", v jihlavské zoo pokřtil v pátek tříletého tučňáka Humboldtova. Po kmotrovi nese jméno Míša. Do Jihlavy se teď dvaadvacetiletý obránce bude vracet nejen za kamarády, s nimiž strávil od roku 1994 dvě sezóny v juniorském mužstvu Dukly Jihlava, ale bude navštěvovat i svého jmenovce. Míša je rovněž internacionál, do Jihlavy letos v lednu přicestoval ze zoo v Lešné a narodil se ve švýcarském Curychu. Od svého kmotra ale nedostane žádný dar, musí mu stačit, že sežral rybu z rukou slavného hokejisty. Rozsíval ČTK řekl, že je nejspíš jediným hokejistou slavného amerického týmu Pittsburgh Penguins, který má blízký vztah k živému maskotu mužstva.

Ze sportu:

V předehrávaném utkání druhého kola první ligy fotbalisté Stavo Artikelu Brno prohráli se Spartou Praha 1:2. Vedoucí branku vstřelil ve 22. minutě po Rosického přihrávce Obajdin a po změně stran přidal Sionko druhý gól. Čtyři minuty před koncem střídající Šustr snížil, ovšem vyrovnat už se Brňanům nepodařilo.

Kapitán Pittsburghu Jaromír Jágr obhájil vítězství v tradiční hokejové anketě Zlatá hokejka. Osmadvacetiletý útočník získal v hlasování trenérů a novinářů celkem 505 bodů a zvítězil s náskokem dvaceti bodů před vsetínským centrem Jiřím Dopitou. Jágr triumfoval ve Zlaté hokejce již počtvrté a vyrovnal tak bilanci trojnásobného mistra světa a současného asistenta trenéra reprezentace Vladimíra Martince. Rekordmanem je s pěti triumfy brankář Buffala Dominik Hašek.

Sobotní exhibicí v hale pražské Slavie se s aktivní kariérou definitivně rozloučí legendární hokejový útočník Vladimír Růžička. Výběr sestavený druhým střelcem historické tabulky československého hokeje nastoupí proti Jágr teamu.

České basketbalistky zvítězily ve čtvrtfinále mistrovství Evropy hráček do dvaceti let v Ružomberoku nad domácím Slovenskem 75:67 a postoupily do sobotního semifinále, v kterém se utkají s vítězem zápasu Španělsko - Turecko. V případě finálové účasti svěřenkyně trenéra Milana Jandy minimálně napodobí úspěch reprezentačních kolegyň na nedávném šampionátu juniorek v Polsku.

Čeští basketbalisté do dvaceti let nestačili ve svém předposledním zápase na mistrovství Evropy v Makedonii na výběr Litvy a prohráli 71:88. Svou derniéru na turnaji si odbudou v utkání o 11. místo proti Makedonii.

Dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor vyhrál v Račicích v úvodu mistrovství republiky v rychlostní kanoistice závod na 1000 metrů. Na této trati získal už osmý domácí titul, kterých má ve sbírce celkem třiadvacet.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.