Zprávy sobota, 06. března 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

ČR, Maďarsko a Polsko splnily podmínky vstupu do NATO

Česká republika, Maďarsko a Polsko splnily minimální vojenské požadavky nezbytné ke svému vstupu do Severoatlantické aliance. S odvoláním na stanovisko Vojenského výboru NATO to v pátek v Bruselu prohlásil jeho předseda generál Klaus Naumann. Jak řekl, největší potíže činilo všem třem zemím dosažení bezpečnostních standardů Aliance, tedy zajištění ochrany utajovaných skutečností. Česká republika, Maďarsko a Polsko vstoupí do NATO příští týden v pátek, tedy 12. března, kdy ministři zahraničí odevzdají ratifikační listiny šéfce americké diplomacie Madeleine Albrightové.

Obavy ze zpožděného vstupu do EU nemají podle premiéra Zemana opodstatnění

Obavy z přeřazení České republiky z první do druhé skupiny uchazečů o vstup do Evropské unie nemají podle premiéra Miloše Zemana dostatečné opodstatnění. Na takové nebezpečí upozornil v úterý prezident Havel, když varoval před českou lhostejností a nepřipraveností republiky na vstup a současně upozornil na strach Unie z nových členů. Zeman své tvrzení zdůvodnil informacemi z jednání Strany evropských sociálních demokratů v Milánu, kterého se tento týden zúčastnil. Odvolal se například na projev vůdce britských labouristů, premiéra Tonyho Blaira. Ten ho prý ujistil, že Evropská unie udělá vše, aby se Česká republika do ní co nejrychleji dostala.

Výběr termínu rozšíření EU závisí podle Evropské komise na postupu příprav kandidátských států

Termín přijetí kandidátských zemí včetně České republiky do Evropské unie závisí hodně na pokroku reforem v dotyčných státech. Prohlásil to v pátek mluvčí Evropské komise Nico Wegter v další reakci na výrok prezidenta Václava Havla, který vyslovil názor, že by mělo být oznámeno datum plánovaného rozšíření. Podle Wegtera je proces předstupních jednání v neustálém vývoji a teprve další ohodnocení situace v kandidátských zemích, k němuž přistoupí Evropská komise v druhé polovině tohoto roku, vrhne více světla na otázku, kdy a které země přijmout.

Slovinský premiér Janez Drnovšek jednal v Praze

Další upevnění už nyní dobře fungujících vztahů Slovinska a České republiky, vstup do Evropské unie a středoevropská spolupráce byly hlavními body páteční návštěvy slovinského premiéra Janeze Drnovšeka v Praze. Setkal se s prezidentem Václavem Havlem, předsedou vlády Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem.

Miloš Zeman a Janez Drnovšek se shodli na tom, že Česká republika a Slovinsko jsou nejvážnějšími kandidáty na členství v Evropské unii. Slovinský premiér označil část kritiky přípravy přidružených zemí na vstup do Unie, kterou zveřejnila Evropská komise, za oprávněnou a část za přehnanou. Oprávněné jsou podle něj výhrady k pomalé adaptaci legislativy, přehnaná je naopak kritika makroekonomických ukazatelů. Ty nejsou ve srovnání se západoevropskými zeměmi tak špatné, dodal. Miloš Zeman doufá, že příští zpráva bude příznivější. Záležet bude podle něj na tom, zda bude Evropská komise kritizovat přípravu zákonů vládou nebo jejich přijímání parlamentem. Podotkl, že legislativní proces v parlamentu trvá osm měsíců. Vláda však chce být posuzována podle své práce, zdůraznil.

Třebaže se očekávalo, že hlavním tématem rozhovoru prezidenta Havla a slovinského premiéra bude příprava obou zemí na členství v Evropské unii, většinu času se na Pražském hradě mluvilo o Kosovu. Prezident zopakoval, že by mezinárodní společenství mělo při řešení situace v Kosovu pamatovat na komplexní řešení postavení Albánců na Balkáně a přizvat k jednání i Makedonii a Albánii.

Po schůzce s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem slovinský host uvedl, že budoucí podobu sjednocené Evropy jako federace shledává zajímavou, ale pro současnost nepříliš aktuální. Janez Drnovšek mimo jiné seznámil Václava Klause s návrhem nového slovinského volebního zákona, který by se měl přiklánět k většinovému systému.

Úmysl Miloše Zemana odstoupit za dva roky z čela ČSSD regiony respektují

Rozhodnutí předsedy ČSSD Miloše Zemana odstoupit v roce 2001 z vedení strany respektují představitelé regionálních organizací strany. Volba jeho nástupce, jímž Zeman určil místopředsedu strany Vladimíra Špidlu, se ale setkala s rozporuplnými názory. Miloš Zeman v pátek ovšem popřel, že by jmenováním Špidly vyjadřoval obavy z možného rozpadu sociální demokracie.

Rozštěpení ČSSD by si nepřála opoziční Občanská demokratická strana, kterou netěší signály naznačující rozkol uvnitř sociálních demokratů. Předseda ODS Václav Klaus k tomu v pátek řekl, že jeho strana uzavřela po loňských parlamentních volbách s "monolitní" ČSSD komplikovanou smlouvu jako "východisko z jinak beznadějné povolební situace".

Současné Zemanovo rozhodnutí respektuje předseda středočeské ČSSD Milan Urban. O tom, kdo nastoupí na místo předsedy, však podle něj mohou rozhodnout pouze delegáti sjezdu. Zda podpoří v současné době Zemanem navrhovaného Špidlu, je podle Urbana otázkou. Místopředseda severočeského regionálního výkonného výboru ČSSD Jaroslav Foldyna věří, že Miloš Zeman ještě přehodnotí svůj úmysl neucházet se v roce 2001 o funkci předsedy ČSSD.

Čtyřkoalice se dohodla na programu ekonomiky trhu a pravidel

Strany čtyřkoalice - Křesťanská a demokratická strana unie - Československá strana lidová, Občanská demokratická aliance, Demokratická unie a Unie svobody - se dohodly na ekonomickém programu, který stojí na volném trhu založeném na pravidlech a jejich dodržování. Po skončení ekonomické konference na téma Zaměstnanost, regionální rozvoj a hospodářský růst to v pátek uvedl předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Jak dodal předseda ODA Daniel Kroupa, program je alternativou k hospodářské politice vlády, založené na zadlužené budoucnosti. Rovněž má být alternativou i ke "straně druhé části opoziční smlouvy", která se domnívá, že svobodná tržní ekonomika je ekonomika bez pravidel.

Místopředseda Unie svobody Jiří Lobkowicz uvedl, že se strany dohodly na potřebě podpory malých a středních firem. Čtyřkoalice se dále shodla na nezbytnosti odstranění příčin současného stavu nezaměstnanosti, které spatřuje v příliš vysokých odvodech za zaměstnance placené zaměstnavatelem, zásadních nedostatcích v systému vzdělávání, demotivujícím systému sociálních dávek, či chybějících regionálních informačních systémech a nízké mobilitě pracovních sil. Priority řešení čtyřkoalice vidí v odstranění příčin nezaměstnanosti, zvýšení flexibility na trhu práce či v adresnějším vyplácení sociálních dávek.

Petr Uhl navštíví Maďarsko, aby zhodnotil fungování autonomie menšin

Kulturní samosprávné orgány volené příslušníky národnostních menšin by podle vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla měly mít své místo v připravovaném zákoně o postavení menšin. Uhl to v pátek řekl ČTK po zasedání vládní Rady pro národnosti, které předsedá. V této souvislosti navštíví Petr Uhl v polovině března spolu s dalšími 11 členy rady Maďarsko, kde volené orgány menšin fungují.

Detailnější úprava národnostních práv v samostatném zákoně vyplývá rovněž z Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin, kterou je Česká republika vázána od loňského dubna. Do roka od přijetí tohoto dokumentu musí zástupci ČR podat Radě Evropy informaci o naplňování jednotlivých zásad úmluvy, například o používání jazyka, kultury či tradic národnostních menšin. Rada pro národnosti předloží zprávu o plnění úmluvy ministru zahraničí Janu Kavanovi, který ji odevzdá ve Štrasburku.

Václav Klaus nesouhlasí s obnovou těžby uranu v ČR

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus nesouhlasí s pokračováním těžby uranu v České republice. S návrhem prodloužit těžbu a otevřít i další, už zakonzervovaná ložiska, přišel nedávno ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Podle Václava Klause by šlo o značně ztrátovou aktivitu, která je ale prý pro řadu záměrů ministra Grégra v průmyslové politice příznačná. Předseda Poslanecké sněmovny také připomněl, že podle analýz vypracovaných ještě jeho vládou, není naděje na přiblížení vysokých cen uranu těženého v České republice k cenám na světovém trhu.

IVVM: Chování politických stran se nelíbí 37 procentům občanů

Více než třetina občanů není spokojena s chováním českých politických stran. Jak vyplývá z šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, dalších 27 procent je jím znechuceno a stejný počet dotázaných má výhrady k některým stranám. Zcela spokojeno je s nimi jen jedno procento. Osm procent respondentů se o strany nezajímá. Největší výhrady mají lidé k ODS. Dále pak k Unii svobody, KSČM a k sociální demokracii. Nejlépe z průzkumu vyšli lidovci.

Návrhy na státní vyznamenání přijímá Senát do půlky března

Senát prodloužil termín pro podání návrhů na státní vyznamenání až do poloviny března. Naopak Poslanecká sněmovna shromažďování podnětů od veřejnosti k udělení nebo propůjčení státních vyznamenání ukončila v původním termínu - tedy koncem února. Tajemník sněmovní komise pro státní vyznamenání Rudolf Kubát prozradil, že poslanci zatím obdrželi 110 návrhů. Jména konkrétních osob ale odmítl prozradit.

Pražské knihkupectví Fortuna poprvé nabízí učebnice pro Romy

Učebnice včetně speciálních studijních textů pro Romy, které se poprvé dostávají do volného prodeje, nabídne od pondělí rekonstruované knihkupectví Fortuna v Praze. Učebnice pro romskou menšinu, které se dosud rozesílaly do škol podle ministerského rozdělovníku, si mohou nyní zakoupit samy školy a také další zájemci. ČTK to v pátek řekl Oldřich Novotný z nakladatelství Fortuna.

Žáci základních škol se budou učit, jak správně volit povolání

Žákům českých základních škol pravděpodobně přibude do dvou let další vyučovací předmět. Měli by se v něm naučit, jak správně volit povolání. Ministerstvo školství zatím doporučuje školám toto téma zařadit do učebního plánu jako nepovinný či volitelný předmět, případně jako součást občanské, rodinné nebo praktické výchovy.

Do konce roku propustí Škoda Plzeň 1500 zaměstnanců

Škoda Plzeň oznámila Úřadu práce v Plzni, že do konce letošního roku propustí 1500 zaměstnanců. ČTK to v pátek řekla vedoucí odboru trhu práce plzeňského pracovního úřadu Magdalena Čadová. Úřad práce v Plzni zaznamenal koncem února 924 nových žádostí o práci, počet žadatelů se tak oproti lednu zvýšil na 6419 osob, přičemž míra nezaměstnanosti vzrostla ze 7,2 na 7,4 procenta. Pokud by zmíněný počet zaměstnanců Škoda Plzeň propustila, Čadová odhaduje, že míra nezaměstnanosti se na okrese Plzeň-město do konce roku vyšplhá až na devět procent.

Kreslíř Vladimír Renčín vystavuje v Uherském Hradišti

Více než 130 humorných kreseb Vladimíra Renčína od pátku přibližuje výstava v Uherském Hradišti. Nositel kulturní ceny města Hradce Králové, kreslíř, výtvarník a ilustrátor v expozici instaloval především poslední práce, zveřejňované v novinách a časopisech. Výstava potrvá do 5. dubna.

Ze sportu:

48. kolo hokejové extraligy mělo v pátek na programu tyto zápasy: Vítkovice - Plzeň 2:3 Vsetín - Opava 4:1 Karlovy Vary - České Budějovice 2:5 Jihlava - Zlín 2:1 Kladno - Třinec 3:6 Slavia Praha - Litvínov 6:3 Ve čtvrteční předehrávce porazily Pardubice Spartu Praha 3:2. Tabulku vede Vsetín, druhý je Zlín a třetí Třinec. Na posledním místě je Jihlava.

Česká rekordmanka ve skoku vysokém Zuzana Hlavoňová vybojovala na halovém mistrovství světa v japonském Maebaši stříbrnou medaili. Pětadvacetiletá rodačka ze Šaly se přehoupla přes laťku ve výšce 196 centimetrů, což je jen o centimetr méně, než hodnota jejího národního halového rekordu.

A ještě krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou oblačno, občas přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.