Zprávy sobota, 06. ledna 2001

Eva Petržílková

Premiér obvinil prezidenta, že v souvislosti s Českou televizí nabádal k porušování zákonů

Předseda vlády obvinil prezidenta republiky z nabádání k porušování zákonů. Miloš Zeman v pátek v Poslanecké sněmovně zároveň Václava Havla nepřímo vyzval k odchodu z politiky. Prezident se proti Zemanovu nařčení ostře ohradil. Jak prohlásil, nyní očekává omluvu od všech, kteří jeho slova dezinterpretovali. Václav Havel v minulých dnech ve sporu o Českou televizi podpořil její zaměstnance, kteří neuznávají zvolení generálního ředitele ČT Jiřího Hodače.

V Poslanecké sněmovně proběhla ostrá diskuse o situaci v České televizi

O výklad krize v České televizi a o způsoby jejího řešení se v pátek vedly až do nočních hodin spory v Poslanecké sněmovně. Rozprava potvrdila, že zástupci ODS většinou stojí na straně vedení ČT v čele s Jiřím Hodačem. Poslanci čtyřkoaličních stran naopak volali po přijetí výzvy k Hodačově rezignaci a podpořili postup stávkujících televizních zaměstnanců. Hodačův odchod považuje za východisko také většina sociálních demokratů.

Podle Václava Klause je vítězství "vzbouřenců" v ČT to nejhorší řešení pro ČR

Předseda ODS Václav Klaus se domnívá, že případné vítězství stávkujících zaměstnanců České televize by mělo neblahé důsledky pro Českou republiku. V projevu k poslancům v pátek Klaus uvedl, že pro zemi "není nic horšího" než "vítězství zaměstnanecké vzpoury". Z jeho slov vyplynulo, že současnou situaci v ČT považuje za uměle vyvolanou krizi režírovanou určitými politickými silami, kterým nejde o svobodu slova, ale o změnu mocenských poměrů v jejich prospěch.

Předsednictvo ČSSD se v pondělí sejde k mimořádnému jednání o ČT

Předsednictvo vládní ČSSD se sejde v pondělí v Lidovém domě na mimořádném zasedání a přijme jednoznačné usnesení k situaci v České televizi. Toto stanovisko pak bude závazné pro celou sociální demokracii. Podle stanov ČSSD jsou pro straníky závazná pouze usnesení předsednictva nebo Ústředního výkonného výboru.

Sněmovna se bude novelou zákona o ČT zabývat 12.ledna

Novelou zákona o České televizi se bude sněmovna zabývat v pátek 12. ledna. Poslancům to sdělil předseda dolní komory Václav Klaus. Jiří Vlach z Unie svobody prohlásil, že žádost o svolání schůze podpořili svým podpisem zástupci všech stran zastoupených ve sněmovně s výjimkou ODS. Stav legislativní nouze, který umožní urychlené projednání uvedené předlohy, vyhlásil Klaus ve čtvrtek. Na programu páteční schůze by měl být kromě novely opět také bod "situace v ČT". Podle Vlacha má sloužit jako pojistka pro případ, že ředitel Jiří Hodač do té doby neodstoupí a Rada České televize ho neodvolá. V tom případě by se asi někteří poslanci pokusili odvolat 12. ledna samotné členy televizní rady.

Situace v budově ČT na Kavčích horách se příliš nemění

Tým nového vedení České televize v pátek poprvé odvysílal celé Dobré ráno s Českou televizí. Pořad byl složen z dlouhých hudebních klipů, chyběly v něm zprávy ze zahraničí a o počasí. Podle ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové šlo o předtočenou relaci, kterou její tvůrci zpracovali přes noc ve studiu na Barandově. Kvalitní zahraniční zprávy začne nový tým vysílat až ve chvíli, kdy se dostane do velína na Kavčích horách, který je v držení stávkujících redaktorů. Jak Jana Bobošíková upřesnila, zahraniční agentury totiž posílají zprávy tam. Obdobný problém mají i s vysíláním zpráv o počasí. Diváci kabelového a satelitního vysílání měli možnost stejně jako v minulých dnech sledovat Dobré ráno ve standardní podobě vyrobené stávkujícími pracovníky televize.

Novináři ze stávkující redakce zpravodajství České televize už zřejmě nejsou v tzv. "velíně" uzavřeni tak neprodyšně jako dosud. Hlavní zpravodajskou místnost, odkud redaktoři vysílají své zprávy, hlídá bezpečnostní služba, která má příkaz nikoho nepouštět dovnitř, ale umožnit lidem odchod. Podle jednoho ze stávkujících Patrika Kaizra, se ale několika lidem podařilo dostat z velína ven a zase zpátky. Blokádu velína nařídil poslední den loňského roku ředitel Hodač, zřejmě ve snaze donutit rebelující redaktory prostor opustit. Ti si místo toho nechali dovézt chemické toalety a v následujících několika dnech komunikovali s okolním světem převážně telefony.

Ředitelka zpravodajství ČT se vyslovila pro privatizaci

Privatizace jednoho programu by České televizi rozhodně neuškodila, tvrdí ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková. Dala tak najevo svůj souhlas s myšlenkou předsedy poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause. Naopak proti privatizaci tvrdě vystupují redaktoři České televize okupující velín zpravodajství ČT. Podle Bobošíkové by jeden televizní kanál měl rozhodně zůstat veřejnoprávní.

Ministr Dostál podal na ředitele ČT Hodače trestní oznámení

Trestní oznámení podal ve čtvrtek na ředitele České televize Jiřího Hodače ministr Pavel Dostál. Ten podal oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze kvůli přerušení středečního vysílání jeho rozhovoru v pořadu "21". Dostál si myslí, že generální ředitel ČT mohl svým jednáním spáchat trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele, poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, popřípadě jiný delikt. Pořad "21" vysílali stávkující zaměstnanci ČT. Rozhovor s Dostálem ale mohli nakonec sledovat jen diváci přijímající signál ze satelitu nebo z některých kabelových televizí.

Paluska: ČT očekávala za rok 2000 ztrátu 16,5 miliónu korun

Česká televize loni očekávala ztrátu 16 a půl miliónu korun. Celkové výnosy měly činit 4 miliardy 853 miliónů a náklady 4 miliardy 870 miliónů korun. Potvrdil to bývalý finanční ředitel ČT Ladislav Paluska. Očekávané výsledky přitom nezahrnují dodatečné zvýšené náklady a snížené výnosy ČT, které nastaly po jmenování Jiřího Hodače generálním ředitelem. Předběžné přímé ztráty České televize z neodvysílání nasmlouvaných reklam, sponzorských vzkazů a teletextu koncem prosince činí asi deset miliónů korun, uvedl Paluska. Podle něj nelze odhadnout výši pokut a penále, které bude muset ČT uhradit nebo kompenzovat reklamním agenturám. Celkové ztráty, které spadají do účetnictví roku 2000, se už teď dají odhadnout na desítky miliónů korun, tvrdí Paluska.

Rada Evropy: Občané ČR musejí mít svobodný přístup k informacím

Generální tajemník Rady Evropy Walter Schwimmer v pátek vydal prohlášení, ve kterém vyzývá k rychlému a spravedlivému řešení sporu okolo České televize. Přitom zdůraznil, že prodlužování konfliktu mezi televizními novináři a ředitelem ČT Jiřím Hodačem, jehož jmenování se považuje za politicky motivované, hrozí, že bude poškozováno právo občanů na svobodný přístup k informacím.

Bylo vydáno stavební povolení na část dálničního obchvatu Plzně v úseku Sulkov-Útušice na trase dálnice D5

Ministerstvo dopravy a spojů vydalo stavební povolení na část dálničního obchvatu Plzně v úseku Sulkov-Útušice na trase dálnice D5. Pokud se proti povolení nikdo z účastníků řízení neodvolá, výstavba západní části obchvatu směrem od Rozvadova do Plzně by mohla začít na přelomu ledna a února. Jan Rovenský z plzeňského pobočky ekologického hnutí Děti Země potvrdil, že pokud dodrželo Ředitelství silnic a dálnic dohodu k připomínkám, nebudou se proti stavebnímu povolení odvolávat.

Pracovníci Temelína připravují další fázi zkoušek turbosoustrojí, protesty ze strany Rakouska pokračují

Výkon reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín se nyní pohybuje nad úrovní 15 procent nominální hodnoty. V následujících hodinách obsluha začne nahřívat turbínu a zvýší výkon reaktoru až na 28 procent. Poté podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře zahájí společně s pracovníky firmy Škoda-Jaderné strojírenství další část dynamických zkoušek turbosoustrojí.

Proti Temelínu stále v Rakousku pokračují protestní akce. Více než 200 automobilů vyzdobených žlutými balónky a protitemelínskými transparenty demonstrativně projelo v pátek ulicemi hornorakouského Lince. Aktivisté tak chtěli upozorňit na nedostatek času k vykonání kompletní prověrky vlivu Temelína na životní prostředí.

Boeing po vyhlášení tendru na stíhačky připraví offsety "na míru"

Americký letecký producent Boeing prozkoumá požadavky na poskytnutí offsetových programů v souvislosti s vyhlášením výběrového řízení na případné dodávky nadzvukových stíhaček pro Armádu ČR, o němž vláda ve středu rozhodla. "Jakmile bude tendr vyhlášen, připravíme na míru šitý program, který bude maximálně odpovídat specifickým požadavkům ČR," sdělila v pátek ČTK mluvčí firmy Boeing Mary Ann Brettová. Tendr má být podle mluvčího vlády Libora Roučka vyhlášen do 10. ledna.

Charita dopravila na Balkán kamióny s potravinovou pomocí

Tři kamióny mléčných výrobků, určené uprchlíkům, dojely v minulých dnech v pořádku do Kosova a Černé Hory. Humanitární pomoc vypravila na Balkán Česká katolická charita ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a Správou státních hmotných rezerv. ČTK o tom informovali pracovníci charity.

Hejtmani a pražský primátor se dohodli na vzniku asociace regionů

Představitelé deseti krajů ČR včetně primátora hlavního města Prahy se v pátek v Pardubicích dohodli na vytvoření společného orgánu - asociaci regionů ČR. Bude zastupovat zájmy krajů vůči ostatním subjektům v ČR i v zahraničí a koordinovat jednotný postup krajů v systémových otázkách.

Do Konstantinových Lázních se sjelo na 150 lékařských specialistů

Na 150 odborníků z celé České republiky i zahraničí se sjelo v pátek lékařské sympozium do Konstantinových Lázní na Tachovsku, které jsou zaměřeny na léčbu a prevenci onemocnění srdce a oběhové soustavy. Sympozium s názvem Desáté lázeňské kardiovaskulární dny potrvá do 7. ledna.

Zemřel Mejla Hlavsa, legenda českého undergroundu

Ve věku necelých 50ti let zemřel v pátek Milan "Mejla" Hlavsa - zakládající člen legendární undergroundové skupiny Plastic People of the Universe. Hlavsa, jeden z nestorů českého undergroundu loni v květnu absolvoval operaci nádorového onemocnění plic.

Mejla Hlavsa se narodil 6. března 1951 v Praze. V 60. letech hrál v kapelách Blue Monsters a The Vagabunds. O tři roky později založil The Undertakers a v následujícím roce Plastic People of the Universe, s nimiž zůstal do roku 1988. Hrál také s Garáží a v DG-307. V roce 1976 byl s Ivanem Martinem Jirousem, Pavlem Zajíčkem a dalšími členy Plastic People odsouzen a uvězněn za výtržnictví.

Jan Saudek vystavuje v Lodži, převážně ale pouze pro dospělé

Pouze dospělí mohou zhlédnout celou výstavu čtyř desítek fotografií českého fotografa Jana Saudka, kterou v polské Lodži zahájil velvyslanec ČR ve Varšavě Jan Misiarz. Dětem je přístupná pouze část snímků z autorova dřívějšího tvůrčího období, zbytek podle pořadatelů z lodžského Muzea umění ukazuje příliš nahoty. Výstava v Lodži je vůbec první Saudkovou výstavou v Polsku.

V Praze začal mezinárodní festival dechových hudeb

Mezinárodního festivalu dechových hudeb, jehož soutěž začala v pátek v Národním domě na Smíchově, se v Praze zúčastní 17 těles s 800 hráči. Pořadatelé zdůrazňují, že nejde o dechovku, ale o tělesa s koncertním repertoárem, s žesťovými i dřevěnými dechovými nástroji. Vedle desítky českých těles přijely orchestry z Německa, Belgie, Nizozemska, Itálie a Polska.

Sport:

Čeští hokejisté do 20-ti let obhájili titul juniorských mistrů světa. Ve finále turnaje v Moskvě porazili Finsko 2:1. První gól zápasu vstřelil ve 14.-té minutě obránce Klesla, na 2:0 upravil ve 23.-té Nedorost. Na konci druhé třetiny se ale Finům podařilo snížit díky brance útočníka Rity. Ve třetí části hry už gól ani přes tlak a závěrečnou power play Finů nepadl. Po vítězství 2:1 se tedy českým mladíkům podařila obhajoba loňského prvenství.

Tenista Michal Tabara se na turnaji v indickém Čennaí probojoval do semifinále. Jako nenasazený porazil ve čtvrfinále turnajovou trojku - Francouze Piolina - hladce 6:4 a 6:1.

Sympatické gesto učinil nejlepší český triatlonista Jan Řehula při slavnostním vyhlášení výsledků ankety v Praze, když předal prémii 80.000 korun za své šesté místo v anketě Sportovec roku Zbyňku Švehlovi. Ten před šesti lety při triatlonovém závodu v Karlových Varech po pádu ochrnul a je upoután na invalidní vozík.

Hokejová extraliga Českého Telecomu v pátek pokračovala kompletním 34. kolem s těmito výsledky: Zlín - Kladno 6:1, Třinec - Karlovy Vary 5:1, Havířov - Sparta 3:2 po prodloužení, Slavia - Vítkovice 2:4, České Budějovice - Vsetín 1:4, Znojmo - Litvínov 4:2 a Plzeň - Pardubice 4:3 v nastaveném čase.

Český fotbalista Karel Poborský zpečetil podpisem na smlouvě přestup do Lazia Řím. Reprezentační záložník, který se v Laziu připojí k Pavlu Nedvědovi, přestoupil z Benfiky Lisabon a podepsal smlouvu na rok a půl. Podle neoficiálních informací zaplatilo římský klub za Poborského odstupné ve výši 2 a půl miliónu dolarů.

Talentovaný fotbalista Sparty Tomáš Rosický odjede jednat o přestupu do Německa. S manažerem Pavlem Paskou bude se o víkendu sejde v Mnichově se zástupci tamního Bayernu a Borrusie Dortmund. Podle hráče má jít o první předběžný kontakt se zástupci zmíněných celků. O Rosického už dříve projevily zájem i anglické a italské kluby.

A ještě krátce o sobotním počasí:

Zataženo s občasným deštěm, teploty 5 až 9 stupňů Celsia.