Zprávy sobota, 09. května 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Zdravotní stav prezidenta Havla

Prezident Václav Havel se celý pátek cítil dobře. Odpoledne se zhruba třičtvrtě hodiny procházel s manželkou Dagmar v parku pražské Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde se zotavuje z operace tlustého střeva, kterou podstoupil v polovině dubna v rakouském Innsbrucku. Bezprostředně po páteční návštěvě u Václava Havla v nemocnici řekl šéf prezidentova lékařského konzilia Miroslav Čerbák, že uzdravování prezidenta pokračuje nadále podle očekávání. Podle čtvrtečních informací lékařského konzilia by mohl být prezident propuštěn z nemocnice do domácího léčení příští středu nebo čtvrtek. Lékaři mu doporučili, aby v nemocnici zatím nepřijímal žádné pracovní návštěvy. Narozdíl od předchozích prezidentových onemocnění budou tentokrát důsledně dbát na to, aby neporušoval rekonvalescenci. Tu prezident plánuje v Lánech.

Oslavy výročí konce války

Představitelé státu a hlavního města Prahy položili v pátek u příležitosti 53. výročí ukončení druhé světové války a osvobození Československa v roce 1945 věnce u hrobu Neznámého bojovníka před Národním památníkem na pražském Vítkově. Jménem prezidenta Václava Havla tak učinil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivan Medek. Krátkého pietního aktu bez proslovů se dále zúčastnili předseda vlády Josef Tošovský, předsedové obou komor parlamentu Petr Pithart a Miloš Zeman a ministr obrany Michal Lobkowicz. Spolu s nimi byli na Vítkovvě i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín a pražský primátor Jan Koukal.

Ruský prezident poblahopřál ke Dni osvobození

Prezident Ruské federace Boris Jelcin zaslal blahopřejný telegram prezidentu České republiky Václavu Havlovi k 53. výročí osvobození Československa od fašismu. V telegramu uvedl, že demokratické Rusko bude vždy bránit úsilí a odkaz těch, kdo položili životy za svobodu. Podle mluvčího českého prezidenta Ladislava Špačka Jelcin v telegramu vyslovil naději, že konstruktivní rozvoj rusko-českých vztahů se stane základem dalšího rozvoje přátelských vztahů v Evropě.

Skupina skinheadů zranila při pochodu proti fašismu dva cizince

Útok skupiny skinheadů, kteří v pražském metru napadli a zranili dva cizince snědé pleti, předcházel pátečnímu Pochodu proti fašismu, pořádanému Iniciativou proti rasismu. Podle policie skini zlomili jednomu nos a druhému pohmoždili ruku. Pět pravděpodobných pachatelů útoku bylo zadrženo. Mezi účastníky pochodu, z nichž velkou část tvořili příslušníci hnutí punk, se objevil i předseda Českomoravské komory odborových svazů a nezávislý senátor Richard Falbr. Pochod proti fašismu měl upozornit na růst neonacistických a neofašistických aktivit v České republice. Akci pořádala u příležitosti 53. výročí porážky nacistického Německa Iniciativa proti rasismu za podpory dalších organizací, mimo jiné Českého svazu bojovníků proti fašismu.

Na Hradě byli tradičně povyšováni noví generálové

Do generálských hodností byli na Pražském hradě slavnostně povýšeni důstojníci české armády při příležitosti výročí osvobození od fašismu. Povyšovací rozkazy předal vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivan Medek čtyřem plukovníkům a třem generálům, kteří byli povýšeni do vyšších generálských hodností. Povýšeným generálům poděkoval za jejich práci a upozornil, že připravovaný vstup České republiky do NATO je jen jedním z důležitých úkolů, s nimiž se armáda musí vyrovnat. Neméně důležité je podle něho i posílení prestiže armády v očích veřejnosti. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, povýšený do hodnosti generálporučíka, přislíbil, že generálové se vynasnaží převzít svůj díl odpovědnosti za stav armády a za připravenost k obraně vlasti co nejlépe. Generálům přišli k jejich jmenování blahopřát také předseda vlády Josef Tošovský, předsedové obou komor parlamentu Miloš Zeman, Petr Pithart a ministr obrany Michal Lobkowicz.

Záslužné kříže udělil ministr obrany Michal Lobkowicz 25 důstojníkům a generálům české armády jako ocenění jejich práce v ozbrojených silách. Vyznamenaní obdrželi Záslužné kříže při příležitosti výročí porážky fašismu.

Přísaha Hradní stráže

Vojenskou přísahu na náměstí v Březnici na Příbramsku složilo 155 nováčků Hradní stráže. Slavnostnímu aktu u příležitosti dne osvobození od fašismu přihlíželo asi 1500 rodinných příslušníků a známých vojáků. Přísaha Hradní stráže se koná čtyřikrát ročně, přičemž ve dvou termínech ji vojáci skládají na třetím nádvoří Pražského hradu a v dalších dvou v Březnici.

Výsadkářům elitní brigády chybějí vrtulníky i padáky

Výsadkáři elitní 4. brigády rychlého nasazení z praporu ve východočeské Chrudimi nemají z čeho a na čem skákat. V celé republice mají výsadkáři k dispozici pouhé tři vrtulníky, nejsou peníze na jejich náhradní díly, padáků je málo a jsou nekvalitní. Namísto minimálních 15, absolvují vojáci ve výcviku čtyři až pět seskoků, uvedl v rozhovoru pro ČTK náčelník skupiny přípravy vojsk brigády Josef Maloň. Sám absolvoval za dvacet let v armádě a v aeroklubu 2676 seskoků a při dnešní slavnostní přísaze vojáků v Havlíčkově Brodě byl ministrem obrany vyznamenán za účast v mírových vojenských misích v zahraničí. Páteční přísaha 150 vojáků z jednotek v Bechyni, Táboře, Benešově a Havlíčkově Brodě se uskutečnila bez velké okázalosti a významných hostů. Nekonala se ani avizovaná ukázka seskoků výsadkářů z Chrudimi. "Nemáme peníze na exhibici," konstatoval zástupce velitele brigády Vladimír Lavička.

Bezvízová dohoda s Brazílií ještě letos

Dohoda o bezvízovém styku mezi Brazílií a Českou republikou bude podle českého ministra zahraničí Jaroslava Šedivého uzavřena ještě v tomto roce. Ministr Šedivý to řekl v brazilské metropoli po čtvrtečním jednání se svým protějškem Luizem Felipem Lampreiou. Vyjádřil také uspokojení nad celkovým stavem česko-brazilské smluvní základny. Šéf české diplomacie nyní absolvuje týdenní cestu po Latinské Americe, kde kromě Brazílie navštívil Argentinu a Uruguay.

Jedním z opakovaných témat během týdenní latinskoamerické cesty ministra Šedivého je Kuba. "Zajímalo mě především, jaký vztah mají ke Kubě státy, které k ni mají velice blízko," řekl v brazilské metropoli Brasílii. O Kubě, u níž má Praha ještě z minulého režimu nemalé pohledávky, hovořil ministr Šedivý i v Argentině a Uruguayi. Přestože se česká diplomacie v minulých měsících rozhodla do Havany opět po několika letech vyslat velvyslance, Šedivý rozhodně odmítl hovořit o nějaké zásadní změně postoje k režimu Fidela Castra.

Česko musí před vstupem do EU korigovat Benešovy dekrety

Česko-německé diskusní fórum, které má v nejbližších dnech zahájit svou práci, by mělo dát odpovědným českým politikům podnět a příležitost k tomu, aby nově zhodnotili vyhnání sudetských Němců. Česká republika například musí korigovat ještě před vstupem do Evropské unie ospravedlňování vyhnání, jak je uvedeno v Benešových dekretech. Uvádí se to v prohlášení, které vydal předseda poslanecké skupiny bavorské Křesanskosociální unie ve Spolkovém sněmu Michael Glos po středečním setkání se zástupci sudetských Němců v Diskusním fóru a Fondu budoucnosti. Podle Glose "není možné odsuzovat vyhánění v současnosti, například v jugoslávském konfliktu, nebo v budoucnosti, a současně označovat obdobné rozhodnutí z minulosti za nezměnitelnou součást ústavního pořádku".

Objem hmotných investic loni v ČR klesl o 3,7 procenta

Objem hmotných investic v České republice loni činil 563,8 miliardy korun, což ve srovnání s rokem 1996 představuje pokles o 3,7 procenta. Nejvíce hmotných investic směřovalo do strojů a zařízení (43,2 procenta) a do stavebních prací (43,1 procenta). Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, zveřejněných v jeho bulletinu. Investice do stavebních prací činily v loňském prvním až čtvrtém čtvrtletí 242,6 miliardy korun, meziročně se však snížily o 1,6 procenta. O 12 procent v meziročním srovnání klesly investice na dodávky strojů a zařízení, když za jednotlivá čtvrtletí roku 1997 celkem dosáhly 243,7 miliardy korun. Meziroční nárůst o 31,5 procenta naopak zaznamenaly ostatní investice a dosáhly v loňském roce 77,5 miliardy korun.

Minimální mzda v ČR je několikanásobně nižší než v EU

Minimální mzda v České republice je se současnými 2650 korunami takřka čtyřnásobně nižší než v Portugalsku, které má nejnižší minimální mzdu v Evropské unii. Proti Lucembursku, kde je minimální mzda v EU nejvyšší, zaostává ČR více než 15krát. Vyplývá to ze studie Eurostatu, vycházející z průzkumu v sedmi členských státech EU a zveřejněné v interním zpravodaji Evropského integračního týmu Českomoravské komory odborových svazů. Vláda a zaměstnavatelé v ČR počítají se zvýšením minimální mzdy na 3100 korun od ledna příštího roku. Odbory a Česká strana sociálně demokratická chtějí, aby minimální mzda přesáhla životní minimum o 35 až 40 procent.

Průzkumy veřejného mínění

Unie svobody by nyní získala nejvíce voličských hlasů v severních Čechách, kde by ji volilo zhruba 17 procent občanů. Vyplývá to z dubnového průzkumu, který pro Unii svobody zpracovala agentura STEM a jehož výsledky získala ČTK na pátečním školení kandidátů unie v Hradci Králové od místopředsedy strany Petra Matějů. Za severními Čechami následuje Praha, kde by Unie svobody dostala hlasy téměř od 14 procent voličů, o 0,1 procenta méně by získala ve východních Čechách a 13 procent v západních Čechách. Na severní Moravě a ve středních Čechách by unie získala okolo 12 procent. Naopak nejméně příznivců má strana na jižní Moravě, kde by pro ni hlasovalo méně než 12 procent občanů, a v jižních Čechách, ve kterých se pro unii vyslovilo 11 procent lidí.

Pouze každý osmý občan připouští, že výsledky výzkumů volebních preferencí mohou ovlivnit rozhodování voličů. Výrazná většina lidí, konkrétně 80 procent, tuto možnost vylučuje a téměř sedm procent ji nedokázalo posoudit. Vyplývá to z dubnového průzkumu firmy Sofres-Factum. Více než dvě třetiny občanů sledují výsledky výzkumů veřejného mínění se zájmem. Malý zájem nebo nezájem uvádí zhruba čtvrtina. Více než polovina lidí výsledkům veřejného mínění důvěřuje, téměř 30 procent má opačný názor a 11 procent neví.

Arcibiskup Graubner předal pamětní plakety 50 matkám

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner předal padesáti matkám ze střední Moravy arcibiskupskou pamětní plaketu a kytičku jako symbolickou odměnu k Svátku matek, který letos připadá na neděli 10. května. Učinil tak u příležitosti programu Máma má svátek ve Zlíně, kterého se zúčastnilo na 2000 návštěvníků. "Pozvali jsme nejen maminky více dětí, ale také ženy, které pečují o nemocné manžely, sousedy, rodiče, nebo mají děti v pěstounské péči a podobně. Klíč k výběru odměněných žen jsme neměli. Jde skutečně o symboliku, protože naše poděkování si zaslouží všechny maminky," řekl ČTK Luboč Nágl z olomouckého Centra pro rodinný život, sám otec 11 dětí. Podle Anny Novákové ze Šumperka, která byla mezi vyznamenanými, je obnovení Svátku matek krásné a záslužné, protože mateřství podle ní ve společnosti spíše ztrácí na ceně.

Ničivá povodeň přinesla Heřminovským vytoužený vodovod

Podhorská ves Nové Heřminovy v Jeseníkách snila o vodovodu desítky let, avšak na stavbu nikdy neměla peníze. Loňská povodeň lidem znečistila studny a vesničané dosud musejí pro pitnou vodu k náhradním vrtům. Ostravští vodohospodáři se proto rozhodli, že do obce zavedou do tří měsíců vodovod zdarma. Starosta Nových Heřminov Milan Mlýnek ČTK řekl, že obecní úřad ještě deset měsíců po povodni rozváží balenou vodu dětem a starším lidem ve vsi. "Vodovod problémy vyřeší jednou provždy. Je to obrovská pomoc, se kterou jsme se dosud nesetkali," řekl Mlýnek. Loňská červencová povodeň nadělala v Nových Heřminovech škody nejméně za 30 miliónů korun a připravila desítky lidí dočasně nebo trvale o střechu nad hlavou.

Sázka ministra Svobody

S humorem vzali olomoučtí poslanci sázku ministra vnitra Cyrila Svobody, který se chce ostříhat dohola, pokud KDU-ČSL v Praze, kde je leadrem, získá deset procent hlasů. Volební preference KDU-ČSL se podle průzkumů z posledních měsíců pohybují pod hranicí deseti procent. Zda o kadeře přijde, se zákonodárci neshodují. Místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že Svobodovi zůstanou vlasy i po volbách. "Sázka je sympatická, ale jsem přesvědčen, že nedojde na to, aby šel dohola," řekl ČTK Langer. Naopak Pavel Dostál (ČSSD), který rovněž nemyslí, že by Svoboda sázkou znevážil sebe či svůj úřad, soudí, že lidovci v Praze získají deset procent a ministr o vlasy přijde. "Bude holohlavý jako mimino. Jen bych nerad, kdyby si jej policie spletla se skinem. Humor prostě do politiky patří," uvedl poslanec Dostál.

Prostory sněmovního sídla si prohlédlo asi 1600 občanů

Přibližně 1600 občanů využilo v pátek možnosti prohlédnout si v rámci dne otevřených dveří reprezentační a další prostory pražského sídla Poslanecké sněmovny. Tradiční akce se uskutečnila při příležitosti státního svátku České republiky. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si hlavní parlamentní jednací sál, kde se konají schůze sněmovny, místnosti určené pro jednání parlamentních výborů a další prostory. Občané mohli zavítat i do paláců Šternberského a Smiřických, jež používají pro svou práci poslanci a jejich kluby.

Koncertní kytarista Vladislav Bláha se prosadil i v USA

S pozváním k dalšímu turné na jaře v roce 2000 se vrátil ze Spojených států do Brna koncertní kytarista Vladislav Bláha. Vystoupil na 11 koncertech a sedmkrát vedl mistrovskou výuku na vysokých hudebních školách v šesti amerických státech. Čtyřicetiletý profesor brněnské konzervatoře Vladislav Bláha, laureát pěti mezinárodních kytarových soutěží, je předsedou České společnosti klasické kytary. Má za sebou úspěšná turné po třech desítkách států Evropy, Ameriky a Asie. Na programu nynějšího úspěšného amerického turné měl Bláha skladby Johna Dowlanda, Johanna Sebastiana Bacha, Nicoly Paganiniho, Petra Ebena, Sylvie Bodorové, Johna Duarta a Joaquina Rodriga.

Ze sportu:

V pátečním předehrávaném zápase 27. kola první fotbalové ligy Liberec porazil Duklu 2:1.

Vítězem první etapy 51. ročníku Závodu míru se stal litevský cyklista Rajmundas Rumšas z polské profesionální stáje Mroz. Druhý dospurtoval se ztrátou dvaceti sekund Američan Fred Rodriguez z družstva Saturn a třetí stupeň vítězů patřil Němci Danilo Hondovi ze stáje Agro Adler. Prvním českým cyklistou v cíli byl Petr Benčík z reprezentačního družstva, který dojel sedmnáctý.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes skoro jasno až polojasno. Teploty se pohybují mezi 22 až 26 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.