Zprávy sobota, 10. června 2000

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Premiéři visegrádské čtyřky podepsali smlouvu o společném fondu

Předseda vlády Miloš Zeman věří, že visegrádské země se stanou plnoprávnými členy Evropské unie do tří let. Prohlásil to po pátečním jednání premiérů zemí Visegrádu v konferenčním centru Štiřín. Šéfové vlád také podepsali dohodu o založení Mezinárodního visegrádského fondu. Významným bodem jednání byla i debata o možném zpomalení rozšiřování Evropské unie. Ve společném prohlášení premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska proto uvedli, že by uvítali, kdyby Evropská rada na prosincovém zasedání v Nice přijala harmonogram dalších přístupových jednání. V něm by podle nich mělo být uvedeno i datum, kdy bude vyjednávání ukončeno s nejpokročilejšími zeměmi.

Prvním výkonným ředitelem sekretariátu Mezinárodního visegrádského fondu se stane Urban Rusnák, dosavadní ředitel slovenského Institutu mezinárodních studií. Novinářům to řekl v pátek český ministr zahraničí Jan Kavan. Dodal, že Rusnák povede fond první tři roky a už nyní se ví, že příští výkonný ředitel bude pocházet z Polska.

Slovensko se na štiřínském summitu takzvané visegrádské čtyřky připojilo k přání, aby Evropská unie koncem letošního roku v Nice přijala "scénář dalšího průběhu přístupových jednání". Pro zveřejnění takového scénáře se v pondělí vyslovili ve společném prohlášení ministři zahraničí takzvané lucemburské šestky, tedy Slovinska, Maďarska, Polska, Estonska, Kypru a ČR. S těmito státy zahájila unie před více než dvěma roky přístupová jednání, zatímco se Slovenskem až loni.

Poslední krizový den zvládl prezident Václav Havel bez potíží

Prezidentu Václavu Havlovi se dařilo v pátek dobře. Jeho zotavování po operaci břišní kýly ani čtvrtý den nic vážně nenarušilo. Vyplynulo to z vyjádření lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. První čtyři dny po zákroku přitom měly být pro prezidentův organismus podle lékařů kritické. Jako velmi uspokojivý zhodnotil prezidentův zdravotní stav Bohumil Limberk, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení, odkud byl v pátek prezident přeložen na pokoj vybavený pro zvláštní péči.

Rakouský chirurg Ernst Bodner společně s dvěma svými kolegy odcestoval v pátek domů. Bodner v pondělí odstranil prezidentu Václavu Havlovi břišní kýlu jako pozůstatek po dvou operacích tlustého střeva. Svou péči o prezidenta Havla mohl šéfchirurg innsbrucké kliniky ukončit, protože se rána hojí dobře. Profesor Bodner před cestou poznamenal, že může odjet s lehkým srdcem, protože prezident bude u českých lékařů v těch nejlepších rukou.

Pravděpodobně v sobotu by měl prezident Havel přestat užívat antibiotika, která měla zamezit tvorbě zánětu v plicích pro případ, že by byly špatně provzdušněné.

Podle ministra Grosse sníží zavedení vízového režimu s Ukrajinou výrazně počet loupežných přepadení

Ministr vnitra Stanislav Gross se domnívá, že zavedení vízového režimu s Ukrajinou výrazně sníží počet loupežných přepadení. Řekl to na páteční tiskové konferenci v souvislosti s nedávným přepadením moldavského ministra dopravy Afanasie Smochina v Praze. Podle odhadu ministra se bude pokles pohybovat v několika desítkách procent. Ministr Gross to uvedl v pátek na tiskové konferenci.

Ministr novinářům také řekl, že se obává odhalení seznamu policistů ze zásahových oddílů podle jejich identifikačních čísel a následného zveřejnění jejich jmen na Internetu a zneužívání dětí jako živých štítů proti zásahovým policejním jednotkám. Uvedl to v souvislosti s chystanými akcemi proti podzimnímu zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Ministr hájil policisty, kteří v minulosti při zásazích proti demonstrantům nebyli označeni identifikačními čísly tím, že prý čísla byla někdy zakryta ochrannými prostředky. Pokud by se však podařilo "rozkrýt" policejní databázi a jména policistů zveřejnit, ministr je připraven udělat vše pro jejich ochranu i bezpečí jejich rodin.

Na stejné tiskové konferenci ministr Gross vyjádřil nespokojenost s tím, že někdejší výkonný místopředseda Občanské demokratické strany Libor Novák, který odpovídal za financování strany, uniká trestu za daňové úniky ODS. "Bohužel již se stalo v České republice v posledních letech trochu zvykem, že právo se občas rozchází se spravedlností," řekl Gross novinářům. Pražský městský soud ve čtvrtek zprostil Nováka obžaloby za daňové úniky v souvislosti se sponzorováním strany.

Komise pro rozdělování podpory regionům bude podle ministra Lachnita známa do konce týdne

Jména členů komise pro rozdělování peněz na vytvoření nových pracovních míst v krizových regionech severozápadních Čech a Ostravska by měla být známa do týdne. Novinářům to v pátek v Ostravě řekl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Ten uvedl, že členové komise pak vyberou projekty, které získají státní dotaci. Peníze budou směřovat do regionů, které trpí vysokou nezaměstnaností. Například na Mostecku je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost. V květnu její míra činila 20,6 procenta. Také na Ostravsku je situace podobná.

Ministři životního prostředí ČR a Polska jednali o spolupráci

Spoluprací v přeshraniční ochraně přírody a společným postupem při začleňování do Evropské unie se zabývali ve čtvrtek a v pátek ministři životního prostředí České republiky a Polska Miloš Kužvart a Antoni Tokarczuk. Jejich jednání se uskutečnilo v rámci druhého zasedání česko-polské Smíšené komise pro otázky životního prostředí. Ministr Kužvart novinářům řekl, že hovořili také o národním parku Krkonoše, o monitorování ovzduší, ekologickém vzdělávání nebo přeshraničním posuzování vlivu staveb na životní prostředí v příhraničních oblastech.

Rozporný postoj ministrů spravedlnosti RE vůči Rusku

Postoj ministrů spravedlnosti členských zemí Rady Evropy vůči Rusku je nekonzistentní: na jedné straně je Moskva kritizována za nedodržování lidských práv v Čečensku, na straně druhé bylo vyhověno pozvání z ruské strany a příští konference ministrů spravedlnosti RE se bude konat v roce 2001 v Moskvě. Uvedla to v pátek agentura Reuters s poukazem na závěry dvoudenní konference šéfů justice členských zemí RE. Ta se konala v Londýně a za ČR se jí zúčastnil ministr Otakar Motejl.

Prohlášení ODS: Novák ani nikdo jiný z ODS neměl v úmyslu krátit daň

Vedení ODS se v pátek ohradilo proti způsobu, jakým některá média informovala o průběhu a výsledcích soudního procesu s jejím někdejším místopředsedou Liborem Novákem, který byl ve čtvrtek zproštěn obžaloby z daňových úniků. Špičky ODS současně vyjádřily přesvědčení, že ani Novák, ani nikdo jiný, nechtěl uvedením falešných sponzorů na daňové přiznání připravit státní pokladnu o peníze. Prohlášení politického grémia ODS ČTK poskytla mluvčí strany Michaela Maláčová.

Konference nadací se zaměřila především na finance a hospodaření

Na základní úlohy nadací, jejich roli v demokratické společnosti a zejména na jejich financování a hospodaření se zaměřilo páteční jednání 1. celostátní konference nadací v České republice. Nejčastěji se hovořilo o tom, jak zjednodušit proces zakládání nadací, jak umožnit výnosy z nadačního jmění a jak zabránit zneužití nadací k jiným účelům. O dosavadní podpoře Evropské unie českému nadačnímu sektoru hovořil člen delegace Evropské komise v ČR Stephen Collins. Zmínil, že EU velmi záleží na rozvoji nadací, jež jsou významnou součástí demokratické společnosti, nicméně její pomoc v budoucnu skončí. Nadace by se měly natolik stabilizovat, aby i bez těchto příspěvků plnily svou roli.

Nadační sektor se v novodobé historii ČR začal rozvíjet po listopadu 1989 a ustalovat od roku 1998, kdy vstoupil v platnost zákon o nadacích. Mnozí účastníci jednání volali po novelizaci tohoto zákona. Norma je podle nich příliš přísná a překážkou na cestě k žádoucím výnosům z nadačního jmění. Potřebu novelizace avizoval ve svém příspěvku i ministr Karel Březina, který je v čele Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

Lockheed Martin a MPO podepíší v pondělí memorandum o offsetech

Představitelé amerického leteckého producenta Lockheed Martin v pondělí podepíší s náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Miladou Vlasákovou memorandum týkající se offsetových programů. Ty by měly formou průmyslových kompenzací, v souvislosti s případným nákupem nadzvukových stíhaček F-16 pro českou armádu, zajistit návrat investovaných peněz do naší ekonomiky. Podle vrchního ředitele kabinetu ministra Vlastimila Nesrsty to bude standardní memorandum o porozumění. Obdobné dokumenty s českými představiteli už dříve podepsaly britská společnost BAe Systems, nabízející ve spolupráci se Saabem letouny Gripen, a německá Dasa s letadly Eurofighter.

Proces s Milanem Šrejbrem musel být odročen na neurčito

Soudní proces s bývalým tenistou a nynějším podnikatelem Milanem Šrejbrem, který měl začít v pondělí 12. června, musel být odročen na neurčito. Šrejber totiž zaslal soudu omluvu, že musí kvůli svým podnikatelským aktivitám zůstat v USA. Šrejber, který se do povědomí veřejnosti zapsal také jako štědrý sponzor ODS, má u Městského soudu v Praze čelit obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Měl být také jedním z klíčových svědků v procesu s bývalým výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem. Ani jednou se však k přelíčení s Novákem nedostavil.

Představitelé německé vlády vyjádřili svou plnou podporu požadavkům Sudetoněmeckého krajanského sdružení

Bavorský premiér Edmund Stoiber a ministryně sociálních věcí Barbara Stammová vyjádřili svou plnou podporu požadavkům Sudetoněmeckého krajanského sdružení na navázání přímého politického dialogu s českou vládou a na odškodnění sudetoněmeckých obětí českého násilí. Napsali to ve svých pozdravných poselstvích srazu sudetských Němců, který se koná o víkendu v Norimberku. Stoiber zdůraznil, že četná setkání Čechů a Němců na místní úrovni v posledních deseti letech jsou pozitivní zkušeností při rozvíjení oboustranných vztahů spolupráce a že tento dialog je nezbytný i na úrovni landsmanšaftu a české vlády. Požadavek sudetoněmeckého spolku podpořila v německém parlamentu i CDU/CSU.

Německá frakce CDU/CSU požaduje zrušení Benešových dekretů

Poslanecký klub CDU/CSU ve Spolkovém sněmu podpořil požadavek zrušení tak zvaných Benešových dekretů. Ty byly právním základem pro vyvlastňování německého obyvatelstva a jeho odsun z území Československa po druhé světové válce. Odborník frakce CDU/CSU na otázku uprchlíků Hartmut Koschyk v zájmu smíření také požadoval dialog české vlády se sudetskými Němci. Současně ovšem ocenil praktické smiřování vyhnaných s občany v Polsku a v České republice. Členství obou států v Evropské unii je prý v zájmu Německa i vyhnaných sudetských Němců.

Podle poslanců Tlustého a Václavka se pro vznik informační ekonomiky ČR nic nedělá

Česká republika prakticky nic nedělá pro zavádění nové ekonomiky, kterou ve Spojených státech charakterizuje šíření informačních technologií do každodenního života. Na dotaz jednoho z podnikatelů to v páteční diskusi v newyorském Českém centru připustili předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Vlastimil Tlustý (ODS) i místopředseda výboru Jiří Václavek (ČSSD). "Stát nic zvláštního nedělá, nemá zvláštní program " řekl Tlustý s tím, že ČR přitom disponuje vzdělanými a zručnými lidmi. Václavek upozornil, že nejde ani tolik o sepsání programu jako spíše o překonání strachu v určitých politických kruzích, že podobné programy se blíží "komunistickému plánování".

Policisté už zabavili 12.500 Hitlerových knih Mein Kampf

12.500 českých verzí Hitlerovy knihy Mein Kampf zatím zabavili policisté. Vyšetřovatel před týdnem obvinil vydavatele knihy Michala Zítka z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu tři až osm let vězení.

Mein Kampf je programovým spisem německého nacismu plným antisemitismu, rasismu a představ o vůdčí roli Germánů. Zítkovo pražské nakladatelství Otakar II. vydalo "bibli nacismu" poprvé v březnu. Zítko stále tvrdí, že jejím vydáním zákon neporušil.

Podle Cibulky jsou údaje v jeho seznamech od lidí z vnitra

Údaje v takzvaných Cibulkových seznamech, soupisu údajných agentů bývalé Státní bezpečnosti, pocházejí podle jeho autora Petra Cibulky z archivů ministerstva vnitra. Bývalému disidentovi Cibulkovi je prý poskytli lidé pracující v resortu vnitra, kteří mají přístup k archivním materiálům. "Chtějí však zůstat v anonymitě, aby se nedostali do potíží," uvedl Cibulka na páteční tiskové konferenci. Tu uspořádal u příležitosti vydání své nové publikace Cibulkovy seznamy spolupracovníků StB II. Bývalý disident trvá na tom, že jeho seznamy jsou zcela věrohodné.

Nová Cibulkova publikace údajně obsahuje soupis těch důstojníků a spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti, kteří i v polistopadové éře dosáhli významného postavení v hospodářské, finanční, politické či kulturní sféře. "Kniha má dokumentovat, že v této republice po 17. listopadu nezaujímají elitní místa ti, kteří kladli komunismu v minulosti odpor, ale naopak ti, kteří s komunistickým režimem spolupracovali," prohlásil Cibulka.

Slovenská, polská a česká města podepsala smlouvu o spolupráci

Zástupci obcí a měst ležících v pohoří Beskyd v České republice, na Slovensku a v Polsku podepsali v pátek ve Frýdku-Místku smlouvu o vytvoření Euroregionu Beskydy. Ustanovení tohoto sdružení umožní obcím mimo jiné získat více peněz z fondů Evropské unie například na výstavbu infrastruktury.

Průzkum IVVM: Lidé nejméně podporují cizince, kteří hledají v ČR lepší život

V souvislosti s udělováním azylu by občané České republiky nejméně podpořili uprchlíky, kteří v Česku hledají lepší životní podmínky. Naopak nejtolerantnější jsou k běžencům ohroženým na životě. Vyplynulo to květnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM). V porovnání s rokem 1992 se názory na poskytnutí azylu podle IVVM výrazně nezměnily.

Průzkum ukázal, že pražským metrem jezdí denně přes milión lidí

Rozsáhlý průzkum, který uspořádal pražský Dopravní podnik začátkem dubna, ukázal, že pražským metrem jezdí denně v průměru přes milión lidí. S výsledky průzkumu, při kterém cestující dostávali ve stanicích štítek, který při výstupu odevzdávali, seznámil novináře dopravní ředitel podniku Petr Blažek. V den průzkumu jelo podle něj podzemní dráhou 1,047 miliónu lidí, tedy o zhruba 10.600 více než při předchozím průzkumu v roce 1995. "Zájem o metro nepoklesl," konstatoval dopravní ředitel. Nárůst počtu cestujících přičítá otevření nového úseku na trase B na Černý most.

Dopravní podnik také nabízí lidem novou službu na svých internetových stránkách www.dp-praha.cz. Program mimo jiné umožňuje vyhledávat spojení mezi jednotlivými zastávkami, odjezdy a příjezdy všech spojů ve stanicích a zastávkách a informuje o tom, jak dlouho bude jízda trvat

V hrobě z pozdní doby kamenné našli archeologové zlatý kroužek

Významný nález se podařil olomouckým archeologům, kteří při průzkumu staveniště dálničního obchvatu hanácké metropole objevili v jednom z hrobů z pozdní doby kamenné zlatý kroužek. Jde totiž o teprve druhý nález zlata v hrobě tehdejší kultury se šňůrovou keramikou na Moravě.

Mužík: Máme fotografie z podzemí, čekáme jen na povolení Hledači takzvaného štěchovického pokladu Helmut Gaensel a Josef Mužík, kteří se koncem května dohodli na společném postupu při jeho vyzdvihnutí, provedli v těchto dnech průzkumný vrt a vyfotografovali podzemní tunel. Ten má podle nich vést k pokladu. Čekají už jen na povolení ke stavbě přístupové šachty v lokalitě na Medníku v okrese Praha-západ. "Myslím, že do konce měsíce by mělo povolení být vyřešené. Jakmile ho obdržíme, okamžitě začínáme s šachtou," řekl v pátek Mužík ČTK.

Helmut Gaensel, Američan německého původu tvrdí, že jako jediný zná přesné místo, kam nacisté poklad zakopali. Informace má údajně od člena speciální jednotky, která měla poklad uložit. První pokus o vyzvednutí beden mu překazila v roce 1968 okupace Československa Sovětskou armádou. Josef Mužík pátrá po štěchovickém pokladu od roku 1992, ale zajímá se o něj již od roku 1987, kdy začal shromažďovat veškerý dostupný materiál, mapy a různé dokumenty. U notáře si nechal zaregistrovat několik míst, kde očekává nález.

Pojem štěchovický poklad je v povědomí veřejnosti od konce druhé světové války. Traduje se, že v tomto prostoru zůstala skrytá větší část německého písemného archivu, který vyzvedli v únoru 1946 Američané. Hovoří se však nejen o dobových dokumentech, ale i o bednách plných zlata a uměleckých předmětů.

Romští studenti diskutují na Doubravce o vstupu do EU

Na tři desítky romských studentů středních a vysokých škol se sjely do školicího střediska Doubravka na Havlíčkobrodsku. Do neděle zde budou spolu s hosty diskutovat o vstupu České republiky do Evropské unie, o romském jazyce, tradici kočování, ale také o práci romských asistentů a lidských právech. Už šesté setkání pořádá občanské sdružení středoškolských a vysokoškolských studentů Athinganoi, jejíž předsedkyní je poslankyně Monika Horáková.

Soubor z Brna vyhrál romský festival ve Valašském Meziříčí

Romský taneční soubor Loli Ruža z Brna vyhrál druhý ročník romského festivalu Jeketane neboli společně, kterého se ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku zúčastnilo 21 souborů s 230ti účinkujícími. Ti přijeli do Valašského Meziříčí z osmi míst severní a jižní Moravy.

Na vojenském festivalu v Rožnově vystoupí na 700 účinkujících

Více než 700 účinkujících vystoupí během osmého mezinárodního armádního folklórního festivalu, který začal v pátek v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Jeho součástí jsou přehlídky souborů Armádní asociace Prameny, která sdružuje 14 armádních souborů a skupin historického šermu. Zahraniční soubory z Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Slovenska a Maďarska předvedly v úvodním pátečním programu národopisné obyčeje své země.

Českým fotbalistům přijede fandit premiér a čtyři ministři

První vystoupení českých fotbalistů na mistrovství Evropy v Nizozemsku proti domácímu týmu si vedle desetitisíců fanoušků nenechají ujít ani zástupci české vlády, kteří budou zápas sledovat přímo z tribuny amsterdamského stadiónu. Mezi diváky nedělního duelu bude také premiér Miloš Zeman a jeho nizozemský protějšek Wim Kok. Do lóže pro čestné hosty zasedne i ministr vnitra Stanislav Gross, šéf resortu školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman, ministr obrany Vladimír Vetchý a ministr bez portfeje Karel Březina. Protože se v neděli na své ideové konferenci sejdou představitelé ODS, premiéru české fotbalové reprezentace na ME neuvidí na vlastní oči předseda Poslanecké sněmovny a šéf ODS Václav Klaus.

Tenista Korda si už rok odpykává roční dopinkový trest

Pouze společenskou čtyřhru si přijeli do Prostějova v rámci tenisového challengeru zahrát Petr Korda a olympijský vítěz z roku 1988 Miloslav Mečíř, který se postavil na druhou stranu dvorce. Obě bývalé tenisové legendy dorazily do Prostějova na pozvání manažera domácího klubu Miroslava Černoška.

Korda, jenž v závěru kariéry útočil na post světové jedničky, si od loňského září odpykává roční dopinkový trest. Objevil se sice na soupisce pražské Sparty pro nadcházející extraligu, hrát však rozhodně nebude.

Krátce o sobotním počasí

Převážně jasno, odpoledne místy bouřky. Teploty do 32 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.